Nieuwe Russische ambassadeur Zorin, in Parijs aangekomen Prins Bernhard ontvangt juridisch eredoctoraat LO Utrechts politie-onderzoek naar paardentransport ■UITGAAN IN HAARLEM» Canon demi RAAF 't binnenhuis Gasexplosie in Meppel Rede in Michigan over democratie in Atlantisch bondgenootschap Officieel bezoek van president van Tanzania Lokale posttarieven komen niet terug Japan wil sterkere banden met China VRIJDAG 9 APRIL 1965 17 i. Ontmoeting met studenten in Heemstede Russisch ruimtemuseum voor een mooi banksteJ naar: permanente meubeltentoonsteiiing inmam met De allernieuwste mode in Nederland. Het traditionele goud verrijkt met de kostbare schoonheid van brillan- ten. Uw juwelier toont U gaarne deze creaties van de Constant-fabrieken. Hij heeft bovendien een Constant- rirtgenboekje met meer dan 40 modellen, waaruit U rustig thuis Uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant fabrieken te Rotterdam, zendt U dit prachtige boekje gaarne toe. DIVERSEN JAZZ KUIPERS NAAIMACHINES N.V. Drie „Helden van de Sovjet-Unie" bijeen. Het zijn van links naar rechts Kantaria, Temur Tarba en Jegorov, die het feit herdachten dat twintig jaar geleden Berlijn door het Rode Leger werd veroverd. Kantaria en Jegorov plantten destijds de Russi sche vlag op de Berlijnse Rijksdag. Tarba is onderscheiden voor zijn uit stekend la'ndbouwwerk. De 77-jarige mevrouw E. de Veen is in Meppel door een gasexplosie met deur, raam en wat keukengerei uit haar woning naar buiten geslingerd. Ze kwam op haar plaatsje achter haar huis terecht. Mevrouw Van Veen wilde een kopje thee zetten en streek by het gasfornuis in de keuken een paar lucifers af. By de derde onstond een enorme knal. Mevrouw Van Veen werd naar buiten geslingerd. Ze kreeg door de steekvlam wat brandwonden maar kwam er verder goed af. In de keuken was een begin van brand ontstaan, maar de buren, wakker geschud door de knal, sprongen uit bed en kwamen mevrouw Van Veen te hulp. Met een paar emmers water werd het vuur geblust. De verbindingsslang tussen de hoofdkraan en het komfoor was te ruim en men vermoedt dat op deze manier te veel gas in de keu ken is gestroomd. De voorgevel werd ontzet en alle andere muren zijn gescheurd. Het huis is wegens instortingsgevaar niet meer bewoonbaar. Aanvankelijk dacht niemand er aan de politie te waarschuwen. Pas toen de wo ningbouwvereniging een gasfiter te hulp had geroepen, kwam men op het idee dat dit eigenlijk ook wel een zaak voor de politie was. (Van onze correspondent) PARIJS Vergezeld van zijn echtgenote is donderdag de voormalige Russische onderminister van Buitenland se Zaken, Zorin, in Parijs gearriveerd waar hij zijn land als ambassadeur zal vertegenwoordigen. Zaterdag zal Zorin die geen woord Frans spreekt of verstaat, zijn geloofsbrieven aan het staatshoofd, president De Gaulle, overhandigen. De aflossing van de Russische wacht in Parijs wordt algemeen als een belangrij ke gebeurtenis beschouwd. Zorin's voor ganger Vinogradov had na twaalf jaar verblijf in Parijs zich een goodwill en zelfs een populariteit verworven, waarop geen enkele ambassadeur aanspraak kon maken. Vinogradov stond op bijna ver trouwelijke voet met generaal De Gaulle en hij had de reputatie het meest gaullis tische lid van het ganse Parijse corps di plomatique te zijn. In Moskou scheen men de verdiensten van Vino, zoals hij in de Parijse beau mon de werd genoemd, de laatste tijd nogal laag aan te slaan. Het Kremlin erkende, dat hij het Franse terrein heeft ontgonnen maar om de eventuele oogst binnen te ha len zag men in Moskou blijkbaar meer in de persoon van Zorin. De keiharde en wat fantasieloze werker Zorin behoort dan ook tot een heel andere school van diplomaten dan de joviale Vi no. Hij mist de Slavische charme van zijn voorganger, maar hij zal zich waar schijnlijk ook wat minder gemakkelijk Prins Bernhard heeft vandaag na het in ontvangst nemen van het eredoctoraat in de rechtswetenschappen van de univer siteit van Michigan in een toespraak in de aula van de universiteit eraan herin nerd, dat in april 1952 toen koningin Juliana in Ann Arbor eenzelfde eredoc toraat kreeg aangeboden de president van de universiteit, dr. Harlan Hatcher, de bede uitsprak, dat „gemeenschappelij ke belangen en gelijke doelstellingen ons nader tot eikaar zouden brengen ten ba te van uiteindelijke wereldvrede en -har monie". Van 't antwoord op de vraag, of dit inderdaad gebeurd is en nog steeds gebeurt hangt naar het oordeel van de prins de toekomst van de mensheid af. Het geven van een louter positief ant woord zou het sluiten van de ogen voor de werkelijkheid betekenen, maar „ik ge loof nog altijd stellig dat wij voortgang boeken", zo zei de prins. In de loop van de laatste tien jaar is de aanvankelijke hoop op een snelle vordering op de weg naar de wereldvrede en -harmonie wat verflauwd. De door de diverse landen van het Atlantisch bondgenootschap nage streefde doeleinden zijn uiteen gaan lo pen en in sommige kringen bestaat zelfs twijfel of onze belangen nog wel identiek zijn. Hoezeer deze ontwikkeling ook te be treuren valt, ze is naar mijn mening niet rampzalig, aldus de prins. In een democra tisch bondgenootschap moet ieder land het recht hebben zijn opvattingen kenbaar te maken, ook al verschillen die van die van zijn bondgenoten. Werkelijk belangrijk is niet, dat wij allen precies dezelfde gedachten moeten hebben maar dat wij ons bewust moeten zijn van de noodzaak met elkaar te blijven werken voor het gemeenschappelijk welzijn. Mis schien zijn de doeleinden waarnaar wij moeten streven niet zo duidelijk omlijnd meer als toen ons aller overschaduwende doel was, te waken tegen de mogelijkheid van een aanval uit het oosten. Maar de noodzaak tot samenwerking is er duide lijk nog altijd. De weg naar de vrede is lang en iedere stap vooruit, hoe klein ook, telt mee, zo zei de prins. President Nyerère van de verenigde re publiek Tanzania zal op uitnodiging van de Nederlandse regering van woensdag 21 april tot zaterdag 24 april een officieel bezoek aan Nederland brengen. De presi dent komt uit Londen op het vliegveld Soesterberg aan. De koningin biedt de president op de dag van zijn aankomst een diner aan in Huis ten Bosch. President Nyerère geeft op vrijdag 23 april een contradiner. Na zijn aankomst op Soesterberg gaat president Nyerère naar Amsterdam, waar hij een krans zal leggen bij het nationale monument op de Dam. Vervolgens zal hij een bezoek brengen aan het Koninklijke Instituut voor de Tropen in de hoofdstad. Voor donderdag 22 april staan onder meer een vlucht boven de Deltawerken en een bezoek aan Philips in Eindhoven op het programma, 's Avonds biedt de raad van ministers president Nyerère een diner aan. Vrijdag 23 april zal de president eerst de gast zijn van burgemeester en wethou ders van Den Haag en later van B. en W. van Rotterdam. Zaterdag 24 april zal hij in Heemstede studenten uit Tanzania ontmoeten. Daar na zal de Koninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij hem een déjeuner aanbie den. Diezelfde dag keert hij naar Londen terug. door De Gaulle met een kluitje in het riet laten sturen. Aan hem is nu de taak opgedragen ein delijk eens nauwkeurig uit te zoeken wat de formule behelst van het Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral, die de generaal zo gaarne bezigt doch waar van hij Vinogradov nooit veel nadere tekst en uitleg heeft willen geven. In het Kremlin zetelen nu mannen die de lijn Kroesjtsjev over de vredelievende coëxistentie enigszins hebben omgebogen. Voor Kosygin kan de toekomst van de wereld in het algemeen en van het Euro pa in het bijzonder niet uitsluitend en al leen meer door Moskou en Washington on der vier ogen worden beklonken. De nieuwe Russische machtshebbers kennen Europa een eigen recht van spre ken toe. Met die erkenning hebben ze een van de fundamentele geloofsartikelen van De Gaulle's filosofie onderschreven. Aan Zorin is nu de opdracht verleend het pad voor Intereuropese onderhandelingen te effenen, een pad dat zijn directe chef, de minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, op 25 april persoonlijk zal betreden. Aan die komende ontmoeting tussen De Gaulle en Gromyko wordt door de buiten landse en Franse diplomaten in Parijs bij voorbaat enig bijzonder gewicht gehecht. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen heeft niet het voorne men, nu nieuwe posttarieven bij de PTT in voorbereiding zyn, de lokale tarieven weer in te voeren. De kosten van het interlokale vervoer maken slechts een zeer gering deel uit van de totale lasten, die aan de behandelingen van poststukken verbonden zijn. Bovendien ligt voor lokale poststukken in de grote steden en de grote agglomera ties, waar het merendeel daarvan wordt aangetroffen, het totaal van de kosten van vervoer en verwerking in dezelfde orde van grootte als gemiddeld bij interlokale verzending het geval is. Blijkens vroegere ervaringen zou voorts, onder meer als gevolg van de snel groeien, de agglomeraties, het vaststellen van de grenzen, binnen welke de lokale porten zouden moeten gelden, grote moeilijkheden geven. Mede gelet op de huidige ontwik keling, welke ook internationaal in de richting van steeds grotere tariefgebieden gaat, is er geen aanleiding de wederin voering van lokale posttarieven in over weging te nemen, zo deelt de minister mede. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie zal een nieuw ruimteschip voor honderd kosmo nauten bouwen. Het zal nooit de aarde ver laten. Het zal deel uitmaken van een nieuw ruimtemuseum, dat op de plaats van het ruimtemonument in Moskou zal worden gebouwd. TOKIO (AFP) De Japanse regering bestudeért de mogelijkheid van officiële be sprekingen tussen Japan en communistisch China. Een eerste ontmoeting zou kunnen worden belegd door vertegenwoordigers van beide landen die de rang van ambas sadeur hebben. Premier Sato verklaarde donderdag dat een dergelijk gesprek „een goede zaak" zou zijn. Een beslissing over deze zaak kan af hangen van de officieuze contacten tussen de vice-voorzitter van de Liberale Partij, Kawasjima, met Tsjoe en-Lai. Ze zullen el kaar volgende week ontmoeten in Ban doeng, waar de tiende verjaardag van de eerste conferentie van Aziatische en Afri kaanse landen wordt herdacht. De wenselijkheid van meer contact tus sen de twee grote Aziatische landen schijnt in Japan steeds meer veld te winnen, on danks het mislukken van pogingen tot uit breiding van de wederzijdse handel. De Ja panse regering toont een steeds grotere on afhankelijkheid van de politiek van de Ver enigde Staten in Azië, vooral in Vietnam. Zij wil zich, na de jongste rede van president Johnson, niet laten verrassen door een plotseling politieke koerswijziging van Washington. Advertentie julianapark 58 - 60 - 62 telefoon 54530-57713 1e en 2e etage - vrij te bezichtigen Advertentie Bq het onderzoek, dat de surveillance dienst van de Utrechtse politie heeft inge steld naar de onvoldoende verzorging van de paarden, die maandag met het vee transport uit Polen in Utrecht zijn aange komen, is komen vast te staan dat de expediteurs op de hoogte waren van de onverzorgde toestand van de dieren. Het gaat om een zending van 28 paarden, waarvan twintig slachtpaarden en acht werkpaarden, die zaterdagmiddag in Oldenzaal voor het laatst zijn gedrenkt. Gedurende het weekeinde hebben zij in Amersfoort in een wagon gestaan. Maan dag om half elf zijn zij in Utrecht gelost. Toen is één van dé paarden dood gevonden bovenop een gewond dier dat gedurende al die tijd in deze toestand gelegen moet hebben. Volgens de verklaring van de expediteurs was 't niet mogelijk de dieren Advertentie Elegant, niet veel groter dan een pakje sigaretten, zéér gemakkelijk te bedienen, dat zijn zo enkele eigen schappen van de voortreffelijke CANON DEMI, de halfformaatcamera met ingebouwde belichtingsmeter! Het objectief is rag- scherp en u maakt 72 perfekte opna men op een normale kleinbeeldfilm. f 195.- incl. polsriem en etui van Ieder. Wilt u meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo'n echte Canon-Camera voor weekend'en vakantie! Canon-Camera's? objectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMU-WEHfiY DEN HAAG TENTOONSTELLINGEN Bisschoppeiyk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van beelden, schilderijen en grafiek van de Limburgse kunste naar Géne Eggen. Tot 26 april. Perma nent. expositievan oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 uur; zon- en feestdagen van 14-17 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat Nieuwe Kerksplein: In de maand april tekeningen van Oey Tjeng Sit (dagelijks 10-18 u. en 20-24 u.). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland: Schilderijen van J. van der Gaag en W. Piersma. Tot 24 april. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10-17 u., zon en feestdagen 13-17 u. Avondopenstel ling tot en met 16 mei, dagelijks van 20.30-22.30 uur). Prentenkabinet: Expo sitie van poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter (tot en met 13 juni). Vishal, Grote Markt: Van 31 maart t./m. 28 april werken van Kees Verwey, Mari Andriessen, H. F. Boot, Jan van Borssum Buisman, Johan Buning, Anneke Höfte, Theo Mulder, Charlotte van Pallandt, Cob a Ritsema e.a. Dagelijks van 10-17 u., zondag van 13-17 u. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Dagelijks van 9- 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zondags van 10 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10-17 u., de eerste zon dag van de maand 13-17 u.). Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. (Zaterdag 14-17 u. of na afspraak, telefoon 43644). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleiné Houtweg 103 Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. De Waag, Damstraat (hoek Spaarne) Expositie van aquarellen, schilderijen en tekeningen van Jan Loots (tot en met 26 april, dagelijks van 2 tot 5 uur). Wandelgangen Stadsschouwburg: In de maand april exposeert de Heemsteedse tekenaar Piet Wiegman. TONEEL Vrqdag 9 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" met „Pasen" en „De sterkste" van Strindberg. Regie: Elise Hoomans. M.m.v. Loudi Nijhoff, Mia Goossen, Elise Hopmans, Martine Crefcoeur, Hans Tiemeijer, Hans Croiset en Joop Keesmaat. Zaterdag 10 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Het tweede schot" van Robert Thomas. Regie: Guus Hermus. M.m.v. Ann Hasekamp, Peter Aryans, Gerard Hartkamp, Maxim Hamel en Jaap van Donselaar. Zondag 11 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met „De Polyester Polka" van Dimitri Frenkel Frank. Regie: Walter Kous. M.m.v. Karin Haage, Sana Heyblom, Ina van der Molen, Ellen de Thouars, Matthieu van Eysden, Wim van den Heuvel, Carol Linssen, Piet Römer. AMATEURTONEEL Zaaterdag 10 april Gebouw De Linge (Lingestraat). 20 uur: Ontspanningsver. Zet Zorgen Zijwaarts met „In de ver gulde os" van Johan Blaaser. Regie: L. van Amerongen. Maandag 12 april, Stadsschouwburg. 20 u.: A.M.V.J. musicalgroep met „The Boy Friend" van Sandy Wilson (voorstelling voor Kerko's personeelsvereniging). Dinsdag 13 april, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelver. St. Elisabeth's Gasthuis met „Brullen als een duif" van Lesly Storm. Voorstelling ten bate van het Erefonds voor Oud-verpleegsters. Woensdag 14 april, Stadsschouwburg, 20 uur: „Brullen als een duif" (zie dins dag 13 april). MUZIEK Vrydag 9 april, Concertgebouw, 20.15 uur: Het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam en met solistische medewerking van Daniël Wayenberg (piano). Programma: Hinde- mith, Rachmaninoff en Brahms. Zaterdag 10 april, Concertgebouw, 20 uur: Haarlems P.T.T.-Mannenkoor, in samen werking met het Spoorwegmannenkoor en het Harmonie-orkest St. Michael uit Heemstede. Programma: Rossini, Mozart, Verdi, Offenbach, Gounod, Von Weber, R. Strauss, Grieg en Elgar. Maandag 12 april, Concertgebouw, 19.30 u.: Chr. Oratorium Vereniging o.l.v. George Robert geeft een uitvoering van de Mat- thaus Passion van J. S. Bach. Solisten: Anke Attema, sopraan; Watty Krap, alt; Arie de Rijk, tenor (evangelist); Paul Hameleers, tenor (aria's); Herman Schey, bas (aria's); Otto Ottens, bas (kleine par tijen); Piet Lentz, viola da Gamba; Klaas Bolt, orgel. M.m.v. het N.Ph.O. en het jongenskoor van de Koorschool St. Bavo. Dinsdag 13 april, Concertgebouw, 19.30 u.: Matthaus Passion (zie maandag 12 april). Dinsdag 13 april, Grote of St. Bavokerk, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Groot. Programma: Buxtehude, W. Wa- lond, Mozart, Bach, Flor Peeters, Jacob Bijster en Jos Vranken. Woensdag 14 april, Minerva Theater, 20.15 uur: Concert in de Mozartcyclus van het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solisten: Hans Henkemans (piano) en Henri Gou- der de Beauregard (hobo). Programma: Symfony in A. gr. KV 201; Hoboconcert KV 314; Pianoconcert KV 491. Donderdag 15 april, Herv. kerk „De Hoek steen", Santpoort-Z., 20 uur: Orgelcon cert door Steef Oosterbeek. Programma: Buxtehude, Pachelbel, Walther en Bach. Vrqdag 9 april, café-restaurant Brink- mann. Grote Markt, 12 u.: Ir. H. D. Prins over „Financieringsproblemen van de wegenbouw". (Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel). Zaterdag 10 april, kantine sportveld Kle verlaan, 20 u.: De heer Van Mook over „Joodse humor". (Jongerensociëteit Haerlem). Zaterdag 10 april, Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof, 14.30 u.: Tentoonstelling van diverse voorwerpen van cursussen. (Te vens geopend zaterdag van 1922 u. en zondag van 14.3017 u.). Woensdag 14 april, ingang Kennemerdui- nen, Zeeweg, 14 u.: Eierzoekmiddag voor kinderen van 610 jaar. (Zakencentrum 't Kleverpark). Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal caba ret. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen op muziek van The Sun beams. Zaterdag 10 april, jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: Kwartet The Deals-beat met Rob Boot (zang), Henk Horn (basgitaar), Kees Siekerman (gi taar) en Rink van Santen (drums). Zondag 11 april, jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: Carl Schulze kwar tet met Carl Schulze (vibrafoon), Rein de Graaf (piano), Frans Ronday (bas) en Martin van Duinhoven (drums). CABARET Waagtaveerne (hoek Spaa.ne-Damstr.), zaterdag 10 april 20-01 uur: Optreden van Cobi Schreijer met als gasten het onlangs bekroonde' Labberdoedas Cabaret van de Heem- steedse Kweekschool. van water te voorzien omdat het lossen gedurende het weekeinde niet kon gebeu ren in verband met de nieuwe maatregel van de Nederlandse Spoorwegen. Deze maatregel zou de expediteurs niet bekend zijn geweest, volgens hun eigen zeggen althans. Een onofficiële verklaring van de N.S. luidt, dat de expediteurs dit wel ge weten moeten hebben. Het gebeurt wel vaker dat tijdens een transport een paard sterft. Veeartsen vin den dit niets bijzonders. De hoofzaak is dat de 28 paarden gedurende 42 uur geen voldoende onderhoud is gegeven. De politie weet nog niet tegen wie zij een aanklacht zal indienen. De zending paarden uit Polen was bestemd voor de heer R. C. den Har- toig uit Amsterdam. In Polen en Duitsland werden de dieren onder begeleiding ver voerd. In deze landen is dat verplicht, in Nederland niet. Wel kan de N.S. in bij zondere gevallen, bijvoorbeeld bij heel warm weer eisen dat er een begeleider bij de dieren is. Afzender en ontvanger van de paarden houden telegrafisch contact. In dit geval had de ontvanger het vervoer in handen gegeven van de firma n.v. „Klutrex" uit Rotterdam. Deze firma had een bericht uit Polen ontvangen van de verzending en verwachtte de paarden om streeks zaterdag of zondag in Utrecht. Tot Oldenzaal was een Westduitse begeleider meegereisd en in die plaats werd de zen ding zaterdagmiddag opgevangen door de expeditiefirma „Meyer en Co" die de paarden verzorgde in opdracht van de Rotterdamse firma. De slager J. W. Kloe- zen heeft in Oldenzaal de paarden uit de wagen gehaald en gedrenkt in het bijzijn van de douane en de algemene inspectie. Het staat wél vast dat de dieren de ge bruikelijke verzorging is onthouden. De dierenarts G. P. Frijlink, directeur van het instituut „buitenpraktijk" van de rijks universiteit te Utrecht, noemde het ge durende 24 uur niet drenken van paarden al ernstig. Advertentie Als vakhandelaar zijn wij er trots op U een witte raaf onder de naaimachines te kunnen bieden: de EFKU! De Efku is een échte MERKMACHINE en heeft de goede hoedanigheden van veel duurdere machines. Toch kost de zig-zag maar 295.-! EFKU-DEALERS Kl. Houtstraat 112 - Haarlem Telefoon 02500 - 11142 Naaimachine-Speciaalzaak SENA Rijksstraatweg 14 - Haarlem Telefoon 52665

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17