Commentaar op Vietnam-rede van president L. B. Johnson Peking: „Kwalijke grap Oe Thant: Parijs: „Ons idee k steek uw licht op bij onze verlichtende PAASSHOW blijf jong, blijf fit: fiets! SGHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHR MORGEN RIPOLIN geef een boek Italiaanse joden zijn bedroefd Prinses Benedikte is vertrokken Blanke agenten gearresteerd SCHILDEREN MET VRIJDAG 9 APRIL 1965 19 Edelmoedig Opwinding Leedvermaak WONINGINRICHTING ^EVERWIJK Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! Protest I Protest II Proefdieren Nazi-vlag II Wie is geboren op 9 mei 1950? Petrochemie 99 99 WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). „Een kwalijke grap" noemt radio- Peking de oproep van president Johnson voor onvoorwaardelijke besprekingen over Zuid-Vietnam. China wijst het voorstel van de Amerikaanse president van de hand. Radio-Moskou was gisteren van mening dat Johnson in zijn jongste toespraak over Vietnam de kern van de zaak tracht te verdoezelen. De Russische commentator had zich gestoten aan de uitspraak van de president dat hij hoopte op spoedige vrede en tegelijkertijd de Amerikanen opriep rekening te houden met een langdurig conflict. Overigens heeft ook vandaag de vice-president van de Verenigde Staten, Hubert Humphrey, tijdens een toespraak voor vakvereni gingsleiders de waarschuwing uitgesproken dat de Amerikaanse strijdkrachten wellicht maanden of zelfs jaren verwikkeld zouden blijven in de strijd in Vietnam. Pas vandaag maakt de Russische pers melding van het voorstel van president Johnson om besprekingen te houden over Vietnam zonder voorafgaande voor waarden. Het officiële partijblad „Pravda" be schuldigt Johnson ervan: „Een volkomen stilzwijgen te bewaren over de barbaar se activiteiten van Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam en het piraten- aspect van de luchtaanvallen die nog steeds worden voortgezetde einde loze vernieling en de slachtoffers die worden veroorzaakt door de Amerikaan se agressors". De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren presi dent Johnson laten weten dat hij diens voorstel als een gunstig antwoord be schouwde op het recente beroep in deze geest van de zeventien niet-verbonden lan den. Tn een boodschap aan de Amerikaanse president noemde hij voorts diens plan voor economische steun aan Zuidoost Azië positief, vooruitstrevend en edelmoe dig. Oe Thant zei ook dat hij zijn pogin gen, een vreedzame regeling in Vietnam te bereiken, zal voortzetten. President Johnson heeft donderdag in antwoord op een boodschap van zeventien niet-verbonden landen gezegd dat de V.S. bereid zijn tot besprekingen over Vietbam zonder voorafgaande voorwaarden. Hij herhaalde hiermee de toezegging die hij in zijn rede in Baltimore, de avond tevo ren, had gedaan. De zeventien landen hadden zich in een boodschap aan de president uitgesproken voor vredesonderhandelingen over Viet nam zonder dat vooraf voorwaarden zou den worden gesteld. De boodschap was midden maart op een conferentie in Bel grado opgesteld. In Londen, zo meldt onze correspondent aldaar, heerst, zoals uit Wilsons (donder dagochtend afgelegde) verklaring blijkt, grote opwinding over president Johnsons uitspraak, die als de meest constructieve bijdrage wordt beschouwd om een einde te maken aan deze zinloze oorlog. Enge land, dat mede-voorzitter is van de Con trole Commissie voor het voormalige In- do-China heeft zich tot dusver tevergeefs, uitermate ingespannen om een vredesini tiatief te ontwikkelen. President Johnsons verklaring en zijn analyse van de situatie worden hier mees terlijk en zelfs „Churchilliaans" van stijl genoemd. Hij heeft alle militaire lessen van de koude oorlog begrepen. Het gevaar is, dat Johnsons staatsman schap zal worden bedreigd door allerlei pietluttige bezwaren, ingegeven door het internationale protocol. De Chinese eis bij voorbeeld, dat de Amerikanen alleen met de Vietcong mogen onderhandelen, wordt hier beschouwd als een ontkenning van de realiteit van deze oorlog. De hoop leeft hier, dat evenals in 1954, Rusland nu zijn grote invloed zal uitoefe nen. Hoewel er in wijde kring opluchting heerst over Johnsons verklaring, wordt de vraag gesteld of Johnsons gebaar niet eer der had kunnen komen, omdat de strijd in Zuidoost-Azië immers vooral een psycho logisch karakter draagt en het militaire optreden van de afgelopen weken mis schien juist de psychologische voorwaar den voor het welslagen van het vredes initiatief heeft vernietigd. Vandaar dat men het in Londen nog veel te vroeg acht voor optimisme. Donderdag aanstaande zal premier Wilson een onder houd hebben met president Johnson. In Franse ogen, aldus onze correspon dent in Parijs, heeft president Johnson, door vredesonderhandelingen in Vietnam nu niet langer aan bepaalde condities te verbinden, een niet onbelangrijke stap in de goede richting gedaan. De Amerikaan se regering neemt, zo meent men in Parijs, nu voetje voor voetje het standpunt in dat generaal De Gaulle vorig jaar reeds als enige mogelijkheid had aangegeven. Ook de twee andere punten, die de ge neraal toen formuleerde neutralisatie van heel Vietnam en financiële ondersteu ning van dat land heeft Washington nu praktisch al voor zijn rekening genomen. Een laatste pas die Johnson nog zal moe ten nemen is, dat hij ook zijn weigering met de Vietcong te onderhandelen nog laat varen. Bijna tien jaar geleden toen de Fransen in Vietnam vochten om hun ko lonie te behouden, waren het de Amerika nen die hen overstelpten, niet alleen met dollars doch ook met adviezen. De rollen zijn nu tenminste wat die adviezen aangaat omgekeerd. In Parijs is een sprankje leed vermaak te bespeuren. (Van onze correspondent) ROME De joden in Rome zijn het ge sprek van de dag. Hoewel het Vaticaans concilie enkele maanden geleden reeds had besloten het woord „godsmoordenaars", dat men tot dan toe gebruikte om een jood aan te duiden, uit het r.k. woordenboek te schrappen, heeft een aantal Italiaanse bis schoppen verklaard deze uitdrukking wel te zullen blijven gebruiken. Onder andere de bisschop van Segni, die zei de joden nog steeds te beschouwen als de moorde naars van Jezus. Het concilie had besloten de aanduiding „godsmoordenaar" te schrappen, omdat „niet de joden zoals men die tegenwoordig kent en zelfs niet het hele joodse volk in de tijd van Christus de moord op hem op het geweten heeft, doch slechts een heel klein deel hieraan schuldig is". Reden voor het oplaaien van het rumoer over deze verklaring is nu dat de joodse opperrabijn van Rome uit naam van de gezamenlijke Italiaanse rabbijnen een te legram heeft gestuurd aan de staatssecre taris van de paus, kardinaal Cicognani, waarin hij uitdrukking geeft aan „hun smartelijke verbazing over de bevestiging van de beschuldiging van het joodse volk als schuldig aan de moord op Jezus". De paus -heeft namelijk in een preek die hij zondag in een Romeinse voorstad hield het onder andere gehad over „de ontmoe ting tussen Jezus en het joodse volk, voor bestemd om de Messias te ontvangen waarbij het hem niet alleen niet heeft her kend maar hem ook heeft bestreden, be lasterd en belediged en tenslotte heeft ge dood". Uiteraard is het bijzonder opvallend dat de paus zelf nu sprak over het gehele joodse volk, dat schuldig was aan de dood van God's zoon, terwijl het concilie deze schuld juist had ontkend. Vanochtend werd ons van de zijde van het Vaticaan te kern nen gegeven dat men het telegram bestu deert en dat de reactie waarschijnlijk niet zal worden openbaar gemaakt. Na een bezoek van twee dagen aan ons land, waarbij zij onder andere voor Madu- rodam het zomerseizoen heeft geopend, is prinses Benedikte van Denemarken gis termiddag per Caravelle-lijntoestel van de SAS van Schiphol teruggekeerd naar Ko penhagen. Advertentie Van 10 tot 20 april a.s. toont Stoutenbeek Woninginrichting in zijn zaak en in de etalages van de Sunart-afdeling een grote kollektie exklusieve verlichting uit binnen- en buitenland. Hieronder zijn zeer bijzondere modellen, speciaal voor deze expositie bijeengebracht uit Italië en Scandinavië. Verlichting, die ook in uw interieur onmisbaar is om de juiste sfeer te scheppen. Loopt u een dezer dagen eens binnen en steek uw licht op. Profiteer ook op dit gebied van de kennis en ervaring van de Binnenhuis-architect van Stoutenbeek Woninginrichting. Hij zal u desgewenst gaarne vrijblijvend adviseren. 250 MODELKAMERS Advertentie Onder de leden van de Nederlandse Vrouwenbeweging heerst grote veront waardiging over het optreden van de Verenigde Staten van Amerika in Zuid- Vietnam en tegen Noord-Vietnam. De vrouwen hebben op negentien openbare vergaderingen, gehouden ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag, haar afschuw en afkeuring van het Amerikaan se optreden kenbaar gemaakt door middel van protesten die verzonden werden aan de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland. De vrouwen van de Nederlandse Vrou wenbeweging zijn zich ervan bewust dat zij daarbij tot uiting brengen de gevoe lens van miljoenen Nederlandse vrouwen die allen met afschuw hebben kennis ge nomen van het gebruik door de Ameri kaanse troepen van gassen en napalm bommen tegen het Vietnamese volk. Daarnaast zijn grote aantallen handte keningen ingezameld onder een dringen de eis om 1 het militaire optreden in Vietnam te beëindigen; 2 het zelfbeschikkingsrecht van het Vietnamese volk te erkennen; 3 tot onderhandelingen over te gaan om tot een vreedzame oplossing te komen. Bovendien werd een dringend verzoek gericht aan de vertegenwoordiger van Ne derland bij de Verenigde Naties om te doen wat in zijn vermogen ligt om de Amerikaanse regering te bewegen dade lijk een einde te maken aan het gebruik van gas en napalm en om de Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam terug te trek ken in plaats van nog meer troepen te zenden en zich te onthouden van Optreden tegen de Democratische Republiek Viet nam. Ieder die van haar of zijn instemming met bovenstaande activiteiten wil blijk ge ven of wil helpen bij de inzameling van handtekeningen wordt verzocht zich te wenden tot het secretariaat van de Ne derlandse Vrouwenbeweging, Keizersgracht 427, Amsterdam-C. Het optreden van de Amerikaanse troe pen in Vietnam getuigt van minachting voor de rechten van de volken. Het ge vaar dreigt dat de situatie die hierdoor is ontstaan uitgroeit tot een derde wereld oorlog. Daarom protesteren wij met het volk van Vietnam, met de regeringen van Noord-Vietnam, van de Chinese Volksre publiek, de Sovjet-Unie, Joegoslavië en Cuba, met de 2.500 joodse, protestantse en rooms-katholieke geestelijken in Noord- Amerika, met de Belgische jeugd-bewe- gingen die op 28 maart in Brussel ge demonstreerd hebben, tegen de oorlogspo litiek van de Verenigde Staten in Zuid oost-Azië. Wij protesteren met iedereen in de wereld die walgt van het optreden van de Amerikaanse troepen in Vietnam met gaswapens en dergelijke. De troepen van de Verenigde Staten dienen uit Zuid-Viet nam teruggetrokken te worden; zij ho ren daar niet. M. KERKHOVEN-MEULEMANS en B. KERKHOVEN, Haarlem Naar aanleiding van de berichten over de rooms-katholieke universiteit te Nijme gen inzake proefdieren per advertentie aanvragen zou ik de voorafgaande feiten duidelijk naast elkaar willen zetten. De universiteiten en commerciële labora toria verbruiken in de laatste jaren een ontstellend groot aantal proefdieren. De normale dierenhandel kon aan deze aan vraag niet meer voldoen en de niet bona fide handelaren kwamen te hulp, waar door ergerlijke wantoestanden ontstonden. De regering heeft in 1964 een wet uitge vaardigd het zogenaamde „honden- en kattenbesluit" om een einde te maken aan deze beschamende handel. De consequentie van deze nieuwe wet is echter dat de bona fide handelaren nooit meer genoeg dieren kunnen leveren, wan neer de laboratoria Jaarlijks zo'n enorm aantal dieren gebruiken. Een keerpunt is nu ontstaan, als gevolg van de nieuwe wet. Andere wegen moeten dus door de wetenschap gezocht worden zonder zoveel proefdieren om het re- searchwerk te laten doorgaan. Wij heb ben iets dergelijks in de oorlog beleefd, toen er een groot gebrek aan grondstoffen was ontstaan; men vond de synthetische stoffen met als resultaat dat nieuwe we gen voor ons geopend werden, zonder wel ke we thans niet meer zouden kunnen le ven. Nieuwe perspectieven, als gevolg van minder proeven op dieren, kunnen worden geopend voor onderwijs, films, televisie, enzovoort. Bijvoorbeeld zou men voor de vele laboratoria in Nederland één centraal wetenschappelijk proefstation kunnen ope nen. waar men proeven op dieren doet, waarvan dan andere laboratoria zouden kunnen profiteren. Zo zijn er vele wegen die gevonden kunnen worden, wanneer de mens, in een noodtoestand geraakt, zijn hele wil en intelligentie ten goede inzet. Op dit keerpunt staande zou de Nijmeeg se universiteit als eerste de situatie kun nen doorzien en een nieuwe richting gaan zoeken, moreel verantwoord tegenover mens en dier, juist omdat de universitei ten nog altijd de richtingaangevende en opvoedende taak in ieder land vervullen. Des te teleurstellender is het te ervaren dat deze universiteit nu een richting is in geslagen die gevaarlijke consequenties kan hebben. De handelaren namelijk worden door de nieuwe wet aan banden gelegd door een vergunningsstelsel bijvoor beeld de dieren worden beschermd door het bewijs van inenting dat afgegeven moet worden bij de verkoop. De wet heeft echter niet voorzien dat particulieren, het werk van de handelaren ten dele zouden overnemen; voor hen zijn er geen restric ties, behalve het opgeven van naam en adres. De universiteit opent dus de weg voor de particulier om wantoestanden in het leven te roepen, teneinde toch maar aan zoveel mogelijk proefdieren te komen! Want een dierenvriend zal zijn eigen dier nooit naar een laboratorium brengen. Dit geeft wel veel te denken. E. BREDIUS, Aerdenhout, De reactie van de heer A. de Niet, vo rige week vrijdag in deze rubriek, wijst ons op de mogelijkheid dat er enig mis verstand kan zijn ontstaan over de bedoe ling van de scène met de hakenkruisvlag, maandag 22 maart 1965 op het Marktplein te IJmuiden. Uiteraard had dit geenszins de bedoeling van een „tentoonstelling'; onzes inziens werd dit in het krantenbericht ook niet ge suggereerd. Wij voldeden slechts aan het verzoek van een groot Nederlands weekblad dat met een artikel aandacht wilde schenken aan onze '40-'45 collektie" en daarvoor een im- pressieve foto wilde hebben, hiermee sym boliserend dat een dergelijke lugubere groep (zij het dan buiten de toegevoegde „bevrijders") nog slechts twintig jaar ge leden op élk willekeurig marktplein in Ne derland kon worden waargenomen. Om een aan haar doel beantwoordende anti nazi tentoonstelling op te zetten is méér werk nodig dan in één uurtje op een win derig marktplein verricht kan worden. Overigens zijn wij met de opmerking van de heer de Niet, hoewel deze dan ook niet geheel juist is, beslist niet zo onte vreden. Het is een bewijs dat heer De Niet bereid is over dit soort zaken na te den ken, en dat is meer dan thans van de meesten gezegd kan worden. Wij zouden hem dan ook willen verzoe ken onze werkelijke tentoonstelling van 30 april tot en met 6 mei in het Patronaats gebouw, te komen zien en zullen na afloop hiervan gaarne zijn mening over de opzet horen. P. A. VELDHEER, J. J. SPANNINGA, Kollektie 1940—'45 „De Bezetting", IJmuiden De negende mei is een belangrijke da tum in de geschiedenis van het Verenigd Europa. Op die dag in 1950 deed Robert Schuman toen minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk het voor stel voor een Europese Gemeenschap en riep hij alle landen van Europa op daar aan mee te doen. Als je op 9 mei 1950 geboren bent word je nu vijftien jaar. Europa is voor jou niet een erfenis van het verleden, maar een realiteit van het heden: binnen dat Europa ligt je toekomst. Schrijf eens heel eenvouding op een blaadje papier, wat de eenwording van Europa voor je betekent en wat je ervan verwacht voor je toekomst. De interessant ste antwoorden zullen worden gepubliceerd in het Maandblad van de Voorlichtings dienst van de Europese Gemeenschappen, waarop iedereen zich gratis kan abonne ren. Voor de beste antwoorden zal nog een speciale verrassing beschikbaar wor den gested. Stuur je brief naar de Voor lichtingsdienst van de Europese Gemeen schappen, Alexander Gogelweg 22, Den Haag. W. L. K. VAN OOSTEN, Badhoevedorp. Met veel belangstelling en waardering las ik uw artikelen over petrochemie in „Erbij" van zaterdag 3 april. Toch zou ik u gaarne van repliek dienen aangaande uw omlijnd artikel „aardolie en economie" waar u schrijft: „Maar de felle bestrijders van veront reiniging dienen niet te vergeten, dat eco nomische belangen en consequenties van verontreiniging ergens in balans komen. Stelt men, als een zeker evenwicht is be reikt, de eisen aan de installaties onrede lijk hoog, dan zullen de betrokken bedrij ven hun welvaart elders brengen." En dat is nu in feite waar om alles draait. Het Amsterdamse' stadsbestuur is doodsbenauwd dat het petrochemische be drijf buiten de invloedssfeer van Amster dam zal komen. Het gevaar is dus groot, dat het zich zal haasten, niet alleen het door u bedoelde evenwicht zo snel moge lijk te zien, maar ook de eisen aan de in stallaties meer in overleg met het betrok ken bedrijf vast te stellen. Hier speelt daarom de geldbuidel de grootste rol en niet de volksgezondheid in het algemeen. De belangen van de buren komen dan ook in de derde plaats. Dat het machtige Amsterdam het met de belangen van de kleinere gemeenten niet zo nauw neemt, zou ik met een enkel voorbeeld willen illustreren. Het uitdiepen van de Rotterdamse Wa terweg is er oorzaak van dat het zout steeds verder is opgedrongen, tot zelfs voorbij Dordrecht, met schadelijke gevol gen voor het Westland en de volksgezond heid van Rotterdam en verre omgeving in het bijzonder. Nu zou men kunnen aannemen, dat Rijkswaterstaat hieruit lering zou hebben getrokken en er zich wel voor zou wach ten waterwegen, die direct of indirect met de zee in verbinding staan, verder uit te diepen of te verbreden. Niets is minder waar. Amsterdam, afgunstig op de snelle ontwikkeling van de Rotterdamse haven, wil coüte que coüte de achtërstand ver kleinen en brengt Rijkswaterstaat er toe het Noordzeekanaal zodanig te verbreden en verdiepen, dat het tot de grootste ka nalen van Europa kan worden gerekend. Nu kan men zeggen; het Noordzeekanaal staat niet in open verbinding met de zee, maar bij intens gebruik van de sluizen zal het zoute water' ook daar verder op dringen. Het spreekt vanzelf, dat even min als in Rotterdam, de gemeente Am sterdam bereid zal zijn diegenen schade- j loos te stellen die nadeel van de verzil- ting ondervinden. Wat voor het Noordzeekanaal geldt, is ook van toepassing op het petrochemisch bedrijf. De luchtverontreiniging is nu een maal niet geheel te elimineren en zal voor een deel zijn stempel drukken op onze badplaatsen en kwekerijen. Is het wonder, dat grote groepen van de bevol king niet zo bijster veel vertrouwen heb ben in de voorlichting op dit gebied? C. R OOMS, Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brie! met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam ën woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op met essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In Prosperity in Zuid-Carolina zijn twee politieagenten gearresteerd voor het slaan van een jonge neger. Volgens het hoofd van de politie behoorde één van de politiemannen tot een groep mannen dte maandag gekleed in Ku Klux Klan- J kleding de gevangenis waren binnenge- j drongen, waar zij de neger hadden gesla gen. De jongen zat gevangen omdat hij geweld zou hebben gebruikt tegen de po litie. De Ku Klux Klan-leider in Zuid-Caroli na heeft verklaard er zeker van te zijn dat niemand van de Klan betrokken is geweest bij deze geweldpleging. Advertentie Advertentie In de haven van Scheveninaen is gisteravond de kotter Stellendam 12 gearriveerd met aan boord de over levenden van de Goeree 5. die woens dagavond op de Noordzee is vergaan. De foto toont aan de tafel de schip per van de GO 5, de 20-jarige H. Tanis uit Goeree, en verder van links naar rechts de schipper van de Stel lendam 12, H. Brinkman en de ma trozen van het vergane schip, He twintigjarige Kees Sperling, de acht- tienjarige Kommer Klein en de 33- jarige Toon Witte.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19