VAN DAG TOT DAG v ERELDNIEUWS Cyprische regering achter Galo Plaza Te laat Rusland waarborgt Poolse westgrens Bretonse boeren demonstreren in Parijs Duitse ex-bokser in cafégeveeht gedood Getuigen pleiten voor Portugese studenten Frankrijk verlaagt het disconto Ook Bondsraad wil vergaderen in West-Berlijn VRIJDAG 9 APRIL 1965 3 f 0 S porry Naast regenjassen bestaan er ook nog modieuze regenjassen 79.50 98.- 114.- Advertentie PUBUKATIË VAN AKU, ARNHEM In 1953 is Nederland doqr een ontstel lende ramp getroffen, die allerwegen in de wereld verslagenheid en medeleven heeft gewekt: in de nacht van de eerste februari brak de Noordzee door de zwakke Zeeuw se en Zuidhollandse barrières en ver woestte een groot woongebied, waarbij 1400 mannen, vrouwen en kinderen het leven verloren. De herinnering aan deze ramp is nog levendig en zij is in de mo derne geschiedenis van ons land ge boekstaafd als een historische tragedie van grote betekenis, die de aanleiding werd tot ontwerp en aanpak van de gigan tische Deltawerken. Vreemde speling der menselijke psyche! Met huiveringen denkt men terug aan die rampdagen van 1953 en men beseft niet dat Nederland ieder jaar opnieuw wordt getroffen door een ramp van nóg veel groter omvang, waarbij jaarlijks ruim tweeduizend mensen worden gedood, 45.000 ernstig gewond en 18.000 licht ge wond. En waarbij ieder jaar ruim 350 kinderen van nul tot veertien jaar om het leven komen, terwijl 2.000 kleuters in de leeftijd tot vier jaar ernstig en vaak blijvend letsel oplopen. Deze ramp treft ons met onfeilbare zekerheid ieder jaar opnieuw, en ieder jaar heviger. Over vijf jaar gerekend de tijd die moderne oorlogen plegen te duren is dat een totaal aantal doden van 10.000, waarvan 2.000 kinderen. De oorlogstoestand tussen mens en ver keer kent geen wapenstilstand, geen vre de, slechts toeneming in dodelijke gevol gen. De dood op de openbare weg eist ieder jaar méér slachtoffers. De cijfers groeien snel .tot een onvoorstelbare hoogte. In een tijd van uiterste gezondheidszorg en stij gende leeftijdsgrens, van de grootst denk bare natuurlijke levenskans, vermoordt de ziekte van het verkeer in kort tijds bestek méér kinderen en volwassenen dan in de duistere tijden van het verleden de pest- en cholera-epidemieën ooit hebben gedaan. Gealarmeerd door de cijfers der statis tieken heeft het Verbond voor Veilig Ver keer (utopischer naam zou moeilijk denk baar zijn) weer een actie ingeluid die ge richt is op de veiligheid van kleuters: U.K. 1965. „Uw kleuter in 1965" moet leren hoe bij zich kan onttrekken aan een vroegtijdige dood, door uit te kijken bij het oversteken en andere hulpmiddeltjes. Een nuttige actie, die echter aan één ding niets zal veranderen: want ondanks alle acties, hoe nuttig en goedbedoeld ook, zal de verkeersramp in dit jaar opnieuw meer dan tweeduizend doden veroorzaken en''zullen meer dan 350 kinderen worden doodgereden. Dat is een hard, maar onontkenbaar woord, een profetie die geen profetie meer is, omdat de cijfers der statistieken dui delijke taal spreken. Het betekent niet, dat acties.achterwege moeten blijven. Zon der die inspanningen zouden de cijfers nog hoger zijn. Maar even onmiskenbaar dui delijk wordt door de ervaring gedemon streerd, dat de ramp onafwendbaar is. Enkele doden minder, maar de ramp vol trekt zich met een akelige trefzekerheid. De watersnood van 1953 bracht man en macht in de weer, de Deltawerken wer den ten koste van miljarden onversaagd aangevat. Miljarden tellen niet, als het om levens gaat. Maar bij het bestrijden van de verkeers ramp spreekt niemand over „Deltawer ken". Daar vormt het woord „geldgebrek" de toverstaf, waarmee iedereen in slaap gesust wordt, zodat hij de tragedie ieder jaar opnieuw in gelatenheid aanvaardt. Het is zeker, dat met enorm veel geld verstandig en deskundig besteed de verkeersramp zou kunnen worden ver kleind. Maar geen man of vrouw in Neder land is bij machte die bestrijding te di rigeren en het geld om te zetten in le vensveiligheid. Het verkeer in Nederland is een stiefkind van door- en tegen elkaar inwerkende instanties, van bestuurscol leges, nationale, provinciale en plaatselij ke politieke gezelschappen, overdekt met lawines verschillende en verouderde voor schriften bediend door misvattingen en op vattingen die een bonte lappendeken van voorzieningen en gebreken vormen. Begro tingen houden het verkeer in de hoek van dé sluitposten. „Geen geld" is het grafschrift dat overheden planten op de graven van jaarlijks hele scholen dode kinderen, die werden vermorzeld in een poging om de weg door de samenleving van vandaag te vinden. Acties van particulieren, hoe goed ook georganiseerd, blijven een druppel op de gloeiende plaat van het enorme, ontstel lende terrorisme dat het mechanisch ge weld in onze tijd op de weg uitoefent. Voetgangerstunnels, luchtbruggen, on gelijkvloerse kruisingen, verkeersvrije bin nensteden, speelstraten, beveiligde fiets paden, middenbermafschermingen, inhaal- verboden, verzamelparkeerterreinen, vei lige recreatieruimten, teveel om op te noe men telt het arsenaal van voorzieningen dat nog nauwelijks is aangesproken. De defensie tegen de verkeersoorlog is nog niet eens aan mobilisatie toe. Een opper bevel van werkelijke deskundigen ont breekt. Jaren ten achter zijn we op de toestand, zoals die zich thans demon streert. Geen geld? Twintig jaar lang reeds verdedigt onze overheid ons ten kos te van miljarden tegen een vijand die nooit komt. Maar tegen de moordenaar in ons midden klinkt slechts de klaag zang „Geen Geld" en de ramp duurt voort. De doden van 1965 mogen rusten ,in vrede. De meeste leden van de Westduitse Bondsdag zijn vandaag weer thuis geko men na hun uitstapje naar Berlijn. Een deel van hen heeft er een paar dagen va kantie aan vastgeknoopt in de luxueuze, van vertier- en ontspanningsgelegenheden overvloeiende westelijke helft van de voor malige Duitse hoofdstad. De grote stunt is voorbij, maar men heeft in Bonn het kat terige gevoel dat dit politieke vuurwerk een beetje vochtig de lucht is ingegaan. Wat nu? Het lijkt zelfs voor de Duitse vindingrijkheid moeilijk, iets nieuws te verzinnen waardoor de aandacht van de wereld opnieuw op die arme, verdeelde Duitsers zal worden gericht. Het lijkt wel alsof de wereld merendeels tamelijk te vreden raakt met de toestand, zoals hij nu al sinds 1945 is. Zelfs met de over schrijding van de drempel naar de atoom bewapening schiet Bonn geen steek meer op. Het schrikbeeld van een zich vredig en vriendelijk ontwikkelend Europa waar in twee permanent gescheiden delen van het Duitse rijk steeds verder van elkan der groeien en waarin het westelijk deel zijn inspiratieve greep op het Westen voelt verslappen, wordt voor de Westduitse po litici langzamerhand een harde werke lijkheid. De Bondsdag-demonstratie in Berlijn was een voorstelling waarvan men veel succes verwachtte. Maar de buiten wereld bleef er Siberisch onder en men kan zoiets niet herhalen zonder de kans te lopen dat men zich belachelijk maakt. Bonn wordt voortdurend duidelijker ge confronteerd met het besef dat de enige mogelijkheid om nog winst te behalen uit de „gespletenheid", gelegen is in een rea listische poging tot afruil met de regering Ulbricht. Een afruil die voor Berlijn een betrekkelijk gunstige oplossing biedt maar onontkoombaar moet leiden tot erkenning van de Volksdemocratische republiek Oost-Duitsland. Dat is een ontzaglijk ho ge prijs voor Westduitse sentimenten, maar de kans dat zelfs die afruil op den duur onmogelijk wordt werkt toch lang zamerhand wel ontnuchterend. De mogelijkheid van uitbreiding van de Westduitse Bondsrepubliek met gebieden ten westen van Berlijn, zodanig dat West- Berlijn een organisch deel van de Bonds republiek zou kunnen worden (wat neer komt op een drastische uitbreiding van de „corridor" tot een brede, naar het westen uitdijende landstrook) in ruil voor de erkenning van Oost-Duitsland die te gelijk een bevestiging van de Oder-Neisse- grens omvat, is een gedachte die in con- creto reeds jaren geleden is gesuggereerd van Franse, Poolse en Joegoslavische kant. Natuurlijk kan dit niet gebeuren zonder dat Bonn zich officieel bij de Duitse deling neerlegt. Er zal nog heel wat water naar zee moeten stromen voordat het zover komt. Maar zolang er kansen op beweging in de Duitse situatie zitten, mag men de Duitse zin voor opportunisme toch niet onderschatten. „Eieren kiezen voor geld" heeft wel eens vaker het Duitse nationa lisme overtroffen. De reacties op het „vredesaanbod" van president Johnson inzake Vietnam wetti gen de verwachting niet, dat een snelle op lossing van het conflict in zicht is. De mo tivering die Johnson gaf van de Ameri kaanse oorlogvoering was allerminst over tuigend voor Amerika's tegenstanders, die niet alleen in het communistische bloc maar ook bij de niet verbonden landen moeten worden gezocht. En voor Ameri ka's bondgenoten, die om heel andere re denen dan Vietnam solidair wensen te blij ven, zal zijn argumentering weinig nieuws hebben bevat. Het blijft een feit dat de Verenigde Staten in Vietnam hebben ingegrepen ten gunste van een door het volk veroordeeld regiem, tegen een rebellie die in het leven is geroepen door de corrupte en onmachti ge (maar uit begrijpelijke redenen pro- Westerse) regeringsklieken. Dat de com munistische stroming in het land zich van die rebellie heeft meester gemaakt en de steun van Peking heeft verworven, is lo gischer dan vele andere verschijnselen in de politiek. Maar Johnson, die kennelijk van het avontuur af wil en naar een weg zoekt om Amerika's prestige te redden, zal de grootste moeite hebben om nu nog de ontketende krachten en hun inspiratoren tot een voordelig vergelijk te dwingen. De Franse reactie lijkt het meest zin vol: het aanbod van Washington komt drie maanden te laat BERLIJN (Reuter en A.P.) Na de Bonds dag wil nu ook de Westduitse Bondsraad bestaande uit de premiers van de deel staten een vergadering in West-Berlijn houden. Op de bijeenkomst van vandaag wordt hierover beslist. De Amerikaanse, Franse en Britse ambassades zijn niet of ficieel geraadpleegd over dit plan. Maar het denkbeeld van de Bondsraad was dui delijk niet welkom na de felle reacties van Oostduitse zijde woensdag op de aan wezigheid van de Bondsdag in Berlijn. De drie geallieerde militaire commandanten in Berljjn moet hiervoor om toestemming worden gevraagd. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gis teren geprotesteerd tegen de belemmeriji- WARSCHAU (AFP) In Warschau is donderdagmiddag een verdrag tot weder zijdse vriendschap, hulp en samenwerking tussen Polen en de Sovjet-Unie onderte kend. De Poolse partijleider Gomoelka zei dat het verdrag van beide landen eist dat alles zal worden gedaan om elke poging tot agressie door 'West-Duitsland of zijn bondgenoten tegen te gaan. „Het War- schau-pact vormt een- schild dat ons be schermt tegen het Duitse revanchisme en is een garantie voor de vrede in de wereld en in Europa", aldus Gomoelka. Met de ondertekening is het verdrag, dat door Stalin in 1945 werd gesloten, met nog eens twintig jaar verlengd. Het verdrag waarborgt de Poolse grens met Duitsland langs de Oder en Neisse en regelt de mili taire, economische en culturele samen werking. Verwacht wordt dat de tekst er van zal worden gepubliceerd. Het verdrag werd van Russische zijde ondertekend door premier Kosygin en par tijleider Brezjnev en van Poolse zijde door premier Cyrankiewicz en partijlei der Gomoelka: Na de tweede wereldoorlog werden de Poolse grenzen ongeveer 240 kilometer naar het westen verlegd ten koste van gro te voormalige Duitse gebieden. Polen is gevoelig voor het feit dat twintig jaar na de oorlog zijn grenzen met Duitsland nog steeds niet internationaal op een vredes conferentie zijn geratificeerd. PARIJS (AP) Woedende boeren en arbeiders uit Bretagne zijn donderdag aan een mars naar Parijs begonnen. Ze kwa men in botsing met de politie tijdens de monstraties uit protest tegen de arbeids omstandigheden in hun landstreek. De demonstranten, ongeveer driedui zend man, kwamen in auto's en vracht auto's uit Bretagne naar de Franse hoofd stad. Toen zij Parijs binnenreden openden de leiders verzegelde enveloppen met in structies voor openbare demonstraties. Borden met zich meedragend waarop stond: „het westen wil leven", en leuzen roepend als „geen deportaties meer" marcheerden de demonstranten over de wijde Place de la Concorde en kwamen in botsing met de politie op de Pont Royal die naar de linkeroever van de Seine leidt. Een politieman werd licht gewond. De demonstranten marcheerden naar het ministerie van Arbeid, waar zij peti ties overhandigden waarin hun grieven werden opgesomd. In hoofdzaak komen deze neer op toenemend ontslag van ar beiders in fabrieken en de negen weste lijke departementen van Bretagne, tekort aan werkgelegenheid, te veel boerenarbei ders en lage lonen in vergelijking met de rest van het land. (Van onze correspondent De Duitse ex-bokser Erwin Düsekow uit Aken, is door een hoofdagent van politie tijdens een caféruzie doodgeschoten. Het 36-jarige slachtoffer was gehuwd en vader Van drie kinderen. De bokser treiterde de café-bezoekers en de kastelein. Die vroegen om politiehulp. Toen twee politiemannen het café inkwa men werden ze allebei door de bokser en zijn vriend, ook een ex-bokser, mishan deld. Düsekow nam de hoofdagent zijn wapen stok af en sloeg hem een hersenschudding. Toen de bokser de politieman met zijn eigen wapenstok mishandelde trok de ge wonde politieman zijn pistool en loste een waarschuwingsschot. Dit belette de dolgeworden Düsekow niet verder in te hakken op de politieman. Deze loste toen uit zelfverdediging twee scho ten. De ex-bokser stierf even later aan de schotwonden. Geen van de café-bezoekers had tijdens de zeer eenzijdige vechtpartij durven in grijpen. De vrouw van Düsekow was hij het drama aanwezig. LISSABON (AP) Ongeveer veertig vooraanstaande juristen, artsen en pro fessoren hebben donderdag getuigd ten gunste van zes studenten die ervan be schuldigd worden tot de buiten de wet ge stelde communistische partij te behoren. De zes jongelui hebben ontkend iets met die partij te maken te hebben. Onder het publiek in de rechtzaal bevon den zich zeker twintig politiemannen. Der tig agenten stonden buiten de rechtzaal. Vele politiemannen patrouilleerden voor het gebouw. De studentenleiders hebben aangekondigd dat zij tijdens het proces protestdemonstraties zullen houden. „De beklaagden hebben geestelijke eigenschappen, een beschaving en menin gen die onverenigbaar zijn met het type mens waarop de marxisten gesteld zijn", aldus dr. Amado de Aguilar, een advo caat. „Er zijn in de studentenvereniging van de technische universiteit zoveel vraag stukken op te lossen, dat zij voor iets an ders geen tijd kunnen hebben", aldus Ma nuel Laginha, een ingenieur. Onder de getuigen a décharge bevonden zich ook een psychiater en een officier. De aanklager onderbrak geen enkele keer de ondervraging van de getuigen door de advocaten van de verdediging. gen van het geallieerde verkeer van en naar Berlijn en tegen het lastig vallen van de Westberlijners, in het bijzonder door de gevaarlijke activiteiten van de Migs boven de stad. Het verkeer op de auto snelweg tussen Berlijn en Helmstedt is vanmorgen en gisteravond voor de tweede maal die dag opnieuw tot stil stand gelegd. De sluiting van gisteravond was de langste tot nu toe. Ook donderdagmiddag vlogen er af en toe weer Russische straaljagers over West-Berlijn. Ze doorbraken herhaaldelijk de geluidsbarrière. Het was echter van weinig betekenis vergeleken met de „ac- coustische terreur" van woensdag. NICOSIA (AFP) De Cyprische rege ring heeft in een verklaring gezegd dat de meeste conclusies van de V.N.-bemidde laar Galo Plaza over de kwestie-Cyprus de problemen van het eiland op construc tieve wijze benaderen. Met name is dit het geval waar de criteria worden ge noemd waarop een oplossing voor de kwestie gebaseerd dient te zijn. De rege ring is het echter niet eens met de ziens wijze dat het Cyprische volk hoewel het recht op zelfbeschikking heeft zelf beperking in acht moet nemen bij de uit oefening van dat recht, gezien het feit dat de vrede in gevaar wordt gebracht door het Turkse dreigement om geweld te ge bruiken. De politiek van de Cyprische regering blijft: volledige onafhankelijkheid, waar onder het recht op zelfbeschikking in overeenstemming met de beginselen van de V.N. en bescherming van de rechten der Turkse minderheid. De Cyprische rege ring is van mening dat het werk van de bemidelaar, Galo Plaza, nuttig is ge weest en zij wenst dat het wordt voort gezet. President Makarios zei later op een pers conferentie dat de Cyprische regering niet zal aanvaarden dat Galo Plaza door een andere bemiddelaar wordt vervangen. Makarios zinspeelde hiermee op een Turks verzoek om een nieuwe bemiddelaar te benoemen. Verdraaiing. De Russische generaal Alak- sander Gorbatov heeft in 'n open brief in de „Literatoernaja Gazeta" de Britse uit geversmaatschappij „Flegon Press" er van beschuldigd, dat zij zijn memoires „De jaren en de oorlogen" heeft ver draaid. De 74-jarige generaal heeft er met name bezwaar tegen, dat in de in leiding wordt gezegd, dat „Stalin dood is, maar dat zijn erfgenamen en het systeem nog voortleven." Inlichtingen. Bill Hendrix, een gewezen topfiguur van de Ku Klux Klan in Flori da, die in januari 1961 is uitgetreden, heeft in een brief aan het dagblad „At lanta Constitution" verklaard dat hij be reid is de commissie voor het tegen gaan van anti-Amerikaanse activiteiten inlichtingen te geven over de geheime organisatie. Aanrijding. In de Indische staat Madras zijn woensdag dertien mensen om het leven gekomen, doordat een vrachtauto bij Neyveli inreed op twee ossenwagens met gasten op weg naar een verlovings feest. Duur. Leden van een linkse studentengroe pering in Denemarken zijn donderdag tot boetes van 40 tot 150 kronen twin tig tot 75 gulden veroordeeld, omdat zij in november 1964 bij een betoging voor de Spaanse ambassade in Kopen hagen president Franco en zijn regering hadden beledigd. De studenten moeten ook de kosten van het geding betalen. Dagboekpostjei Woensdag Merkwaardig artikel in de krant gele zen over echtpaar dat beroep van tove naars uitoefent. Dit niet belangrijk. Wèl dat zij leven van uileëieren (eieren van uilen). Nadenken! Donderdag: Vond een eeuwenoud en uiterst merk waardig gedicht: In mei leggen alle vo geltjes een ei, behalve de koekoek en de griet, etc. Alleen eerste regel waarschijn lijk belangrijk. Nakijken in vogelboek! Vrijdag: Jan Strijbos vragen waar uilen te krij gen zijn. Ook en gros! Zondag: Flink nadenken! Maandag: Eureka! Nil geen tijd. Morgen verder. Dinsdag: Eureka! Eureka! EUREKA! Word schat rijk! Rijker dan Onassis, Ibn Saoed en Gul- benkian op een hoop. Geen uitgaven be halve voor uilen. Alleen inkomsten! (Geld meteen naar Zwitserland sturen. (NIET VERGETEN). Heb de Steen der Wijzen gevonden: uileëieren (eieren van uilen). Persconferentie-op-niveau beleggen. Denk om belangrijke publieke relatie mannen! Ook schriftelijke cursus playboy voor zoon en geschikte huwelijkskandidaten voor dochters. (Oliesjeiks? Prinsen? Hollywood?) Donderdag: Wat een succes! Letterlijk iederéén wat er. Ga geloven in eigen genie. Beter nu vast mijn systeem vast te leggen voor na geslacht. Berust op vermagering. Goede en doeltreffende methode tot vermagering nog steeds niet gevonden. Nu echter door mij ontdekt dank zij uileëieren (eieren van uilen) en oud maar zeer wijs gedicht. Ook uilen leggen alleen in mei volgens de boe ken. Dus: leeft voortaan op een dieet van uileëieren (eieren met uilen) en geduren de een vol jaar vermagert men snel en doeltreffend. Nog wel even nazien of die tovenaars wel eieren aten en geen uile- ballen. (Ietwat oniris, maar biologisch interessante uilegewoonte om onverteerde botjes e.d. weer als z.g. braakballen te retourneren.) Advertentie Van Zijl's geeft u het bewijs 'n Voorbeeld Vlotte korte Car-coats (normaal of V» model) met raglan mouw. Breed stiksel, Schotse ruitvoering. KwaliteitPolyester-ka toen. 3 totaal nieuwe tin ten: cognac, champagne, blauw. f ANEGANG P Frankrijk heeft gisteren het disconto verlaagd van vier tot 3Vi percent. De aan kondiging van de maatregel volgde op een verklaring van de Franse minister van Fi nanciën Valery Giscard d' Estaing dat het met Frankrijk economisch duidelijk beter gaat. De verlaging is dan ook een poging van de Franse regering om het economisch leven verder te stimuleren. De Zweedse regering heeft gisteren even eens het discontotarief gewijzigd. In dat land echter werd de rente gebracht van 5 op 5Vi percent. Suikerriet. Fidel Castro en de leden van zijn regering zullen de volgende week doorbrengen met het snijden van sui kerriet in de provincie Camaguey, waar een tekort aan arbeidskrachten heerst. Volgens een officieel communiqué heeft de oogst tot dusver meer dan vier miljoen ton suiker opgeleverd. Raketten. De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek zal in 1965-1966 veer tig raketten lanceren voor onderzoek van de hogere luchtlagen. Bovendien zal zij trachten met behulp van vijf raket ten de zonsverduistering van twintig mei van het volgende jaar te bestuderen. Over twee tot drie jaar hoopt de orga nisatie met steun van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart een eerste Duitse kunstmaan voor onderzoekingen in een baan om de aarde te brengen. Bij de tijd. In de nacht van woensdag op donderdag zijn uit een juwelierswinkel in Lausanne horloges en sieraden ter waarde van 30.000 frank ongeveer 25.000 gulden gestolen. In Montreux wisten woensdag twee jonge vrouwen die „edelstenen kwamen uitzoeken", on gemerkt een diamant van vijf karaat ter waar-de van 43.000 frank ruim 35.000 gulden mee te nemen. Militair. De Britse minister van Defensie, Healey, is donderdag in Bonn aangeko men voor overleg over kwesties betref fende gezamenlijke militaire produktie, wapenaankopen en de strategie van de NAVO.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3