Stablinski wist aanvallen op laatste dag goed te pareren X Dawn Fraser in haar boek: „Ik zwom in totaal 16.000 km.' Feijenoorders zullen zich niet door Telstar laten verrassen Pierre Kerkhoffs: Speler van Lausanne hoopt op revanche in Oranje-ploeg De hele wedstrijd heb ik tegen me zelf gevochten" R.C.H.-SP. CAMBUUR REYBROECK ONTNAM VERMOEIDE SELS ZEGE IN DE SLOTETAPPE Liverpool-Inter op 4 en 12 mei Peeler favoriet op Duindigt Scholte versloeg Ceulemans Weissmiiller: dit is geen leven meer KORT WEER TERUGGEHAALD IN VERDEDIGING Okker boekt succes bij de jongeren Mexico en Costa Rica moeten overspelen 11 Maliepaard - zevende - de beste Nederlander ZONDAG 2 UUR De grote wedstrijd van het seizoen (LEEUWARDEN) Zaterdagelftal oefent tegen Velox Als die bal enkele millimeters lager was geweest Twee keer Voorbij Ex-wereldkampioen Jean Stablinski, vorige zondag nog winnaar in de Ronde van de Henninger Toren in Frankfort, zegevierde twee dagen voor de grote klassieker Parijs-Roubaix, ook in de vier etappes lange ronde van België. Jean Stablinski heeft zich er op de laatste dag natuurlijk alleen maar toe bepaald zijn verworven voorsprong hardnekkig te verdedigen. Steeds was hij vooraan te vinden in de rit van Oos tende naar Brussel, waarin de ene vlucht poging na de andere werd ondernomen, maar waarvan er geen enkele, zelfs niet die van Rik van Looy en zijn ploeg genoten, een beslissende allure had. Het begon al 15 km nadat de rode vlag van de wedstrijdleider was neergelaten, dat een aantal renners, bij wie onze land genoot Haast, probeerde weg te komen. Doch zowel Van Looy als Stablinski vond het te vroeg. Zo nu en dan mochten de „onbelangrijken" in het klassement een kleine voorsprong nemen, die overigens niet meer uitgroeide dan twee minuten. Het grote gevecht ontstond toen Van Looy zich opmaakte voor de beslissende aanval. Dat was na 153 km, toen hij alleen weg ging maar na vijf km door het peloton werd teruggehaald en dat herhaalde zich na 167 km bij Boitsfort, nu in gezelschap van de Nederlander Van Espen en Rey- broeck. Reeds bij 175 km had het drietal twee minuten, doch in Sterrebeek (188) bedroeg die voorsprong nog maar een minuut. Toen vond Van Looy het vol doende. Hij liet zich terugzakken naar het peloton en terwijl hij dat deed gingen Seis, Reybroeck en de Brit Wright tot de laatste slag over. Zij namen een minuut en behielden een steeds kleiner wordende voorsprong op de jagers, omdat Seis het „vuile" werk alleen moest opknappen. Reybroeck en Wright vochten om de overwinning. Reybroeck won, Wright werd tweede, maar het grote peloton had slechts 15 seconden achterstand, waarbij alle favorieten aanwezig waren. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1 Reybroeck (Belg) 220 km. in 5.54.20; 2. Wright (G.B.) z.t.; 3. Seis (Belg) z.t.; 4. Van Coningsloo (Belg) 5.54.35; 5. Beheyt (Belg) z.t.; 6. De Haan (Ned.) z.t.; 7. Karstens (Ned.) z.t.; 8. Haeseldonck (Belg) z.t.; 9. Van Aerde (Belg) z.t.; 10. Foré (Belg) z.t.; 12. De Roo (Ned.) Z.t.; 15. Van Dongen (Ned.) z.t. Alle overige renners in dezelfde tijd. De Europese Voetbalbond (UEFA) heeft 4 mei en 12 mei aangewezen als data voor de wedstrijden tussen Liverpool en Inter- nazionale in de halve finale van het toer nooi om de Europabeker voor landskam pioenen. De eerste wedstrijd wordt op 4 mei in Liverpool gespeeld. De return wedstrijd is op 12 mei in Milaan. Vasas Györ komt op 30 april in Boeda pest uit tegen Benfica uit Lissabon. De returnwedstrijd wordt op 6 mei in Lissa bon gespeeld. Zondagmiddag vervullen de volbloeds in de Grote Sprintershandicap op Duindigt de hoofdrollen in een tien nummers tel lend programma. De favoriet in deze eerste belangrijke ren is Peeler, die sinds het vo rige seizoen bij zijn nieuwe trainer een complete metamorfose heeft ondergaan en nu behoort tot één der snelste volbloeds in ons land. Het zware gewicht van 69 kilo gram speelt over de slechts 1350 meter lange afstand niet zo'n grote rol als over langere afstanden, zodat de kans groot is dat Peeier zijn tweede seizoenzege gaat boeken. Bijzonder gevaarlijk voor hem zijn echter de vertegenwoordigers van stal De Bloemert (Rex Mundi, Flying Peter S) en de debutant Paladijn, die een geweldige sprint in de benen heeft. Bij de dravers is in het internationale nummer Lively Rodney opnieuw de grote favoriet. De tips: Draverijen: 1. Sportprijs, 2100 m. 1. Cochinzanger S, 2. Benjamin, 3. Boudewijn B, outsider: Alert Hanover. 2. Golfprjjs, 2000 m. 1. Captain Double K, 2. Bertha P., 3. Boy Scotsch, outsider: Arc tic v. 's-Gravenhof. 3. Sagitaprijs, 1ste afdeling 1900 m. 1. Mitzvah, 2. Aquillan, 3. Millerole, outsider: Sir Carston. 4. Hockeyprijs, 2000 m. 1. David v. d. Lente, 2. Duinpieper S., 3. Diogen, outsider: Duranie Frances. 5. Atletiekprijs, 2120 m. 1. Azuro Pluto, 2. Zeggers Hollandia, 3. Bingen Magowan, outsider: Chungo Beroona. 6. Grote Sprintershandicap, 1350 m. 1. Peeier, 2. Paladijn, 3. Lucky Legs, out sider: Rex Mundi en Flying Peter S. 7. Tennisprijs, 2000 m. 1. Alpenraaf S, 2. Caracasa S, 3. Brasilia, outsider: Ca nard S. 8. Sagitaprijs, 2de afdeling, 1900 m. 1. Bon Vivant, 2. Far Quota, 3. Ex Gratia, outsider: Royal Flash. 9. Zeilsportprijs, 2100 m. 1. Lively Rod ney, 2. Quicksilver S, 3. Xanthos Narciso, outsider: Bravour S. 10. Basketbalprjjs, 2100 m. 1. Barones Spencer K, 2. Carlos Pluto, 3. Athos The Saint, outsider: Abdullah Hanover. Rennen' Stablinski zegevierde in de ronde van België. De eindstand: 1. Stablinski (Fr.) 21.25.43; 2. Gilbert Desmet (Belg) 21.25.55; 3. De Breucker (Belg) 21.27.26; 4. Wolfshohl (Did.) 21.27.30; 5. Pamart (Fr.) 21.30.04; 6. Van Conjngsloo (Belg) 21.30.09; 7. Malie paard (Ned.) z.t.; 8. Van der Vleuten (Ned.) 21.32.54; 9. Van de Kerckhove (Belg) 21.37.36; 10. Hermans (Belg) 21.38.07; 13. De Roo (Ned.) 21.39.01; 17. Zilverberg (Ned.) 21.39.18; 18. Van Looy (Belg) 21.41.00; 19. De Haan (Ned.) 21.42.02; 22. Wouters (Ned.) 21.42.40; 28. Haast (Ned.) 21.43.28; 29. Van Espen (Ned.) z.t.; 34. Lute (Ned.) 21.43.49; 46. Harings (Ned.) 21.44.52; 49 Zoet (Ned.) 21.45.53: 55. Karstens (Ned.) 21.47.07; 56. Van Dongen (NedJ z.t. Advertentie CAMBUUR, de trotse koploper, met de zwarte panter, Frans de Munck, in het doel. De Nederlandse biljarter Henk Scholte heeft de Belg Ceulemans gisteren een nederlaag toegebracht in het toernooi om de wereldtitel vijfkamp. Dat gebeurde bjj het libre. Scholte maakte de partij in één beurt (500) uit. Ceulemans bleef op 382 staan. Het voorlopig Nederlands zaterdagelftal dat dinsdag 13 april a.s. in de vooravond te Utrecht een oefenwedstrijd speelt tegen de eerste divisieclub Velox als laatste voor bereiding op de 24 april te Parijs te spe len interland tegen Frankrijk, is als volgt samengesteld: doel: Van der Laan (Zwart Wit '28); achter: Paap (WHC) en Kralt(Rijns burgse Boys); midden: Van Elderen (Zwart Wit '28), Visser (Heerjansdam) en Kerkdijk (Sparta Enschede); voor: Zuiderveen (Oranje Nassau), Nieuwstraten (Zwart Wit '28) Kiel (Go Ahead Kampen), Pan nen (WVF) en Vedder (IJsselmeervogels). Reserves zijn Joode (ZCFC), Koelewijn (IJsselmeervogels) en Bosma (WT). 's Werelds snelste zwemster op de sprint, de Australische Dawn Fraser, die goud won op de Olympische Spelen in 1956 (Melbourne), 1960, (Rome) en 1964 (Tokio) heeft samen met de Australische journa list Harry Gordon een boek geschreven, dat als titel meekreeg „Gold medal girl". Dawn Fraser, die kortgeleden weer we- reeldnieuws werd in verband met haar schorsing door de Australische zwembond, verhaalt hierin over haar leven, haar ont moetingen met grote zwemfiguren uit het verleden, zoals Johnny „Tarzan" Weis- müller, en vanzelfsprekend ook over haar training, bestaande uit dagelijks 12 km. zwemmen, oefeningen met gewichten en gymnastiek. Toen Dawn Fraser over haar training aan Weissmüller vertelde, was diens reactie als volgt: „ergens is hier toch iets niet in orde. Dit is geen leven voor een meisje en zeker geen plezier meer". „Misschien had Johnny Weissmüller ge lijk", zo schrijft Dawn Fraser, „en is het werkelijk geen leven voor een meisje. Wanneer ik terugdenk, moet ik toegeven, dat ik een groot deel van mijn leven in het water heb doorgebracht. Men is hele maal alleen, wanneer men het ene baan tje na het andere trekt. Het wordt echter zo'n gewoonte, dat men daarbij een liedje neuriet of over dingen nadenkt, die niets met zwemmen te maken hebben. In de laatste tien jaar heb ik jaarlijks tenmin ste zes maanden in training doorgebracht en ik heb eens uitgerekend, dat ik in die tien jaar in training en wedstrijden bij el kaar zo'n 10.000 mijl (16.000 km.) had ge zwommen, een afstand van Melbourne naar Europa. In die tien jaar ben ik 220 volle dagen in het water geweest. Ik ben me er echter terdege van bewust, dat wan neer ik dit niet had gedaan, ik nooit de Olympische kampioene en wereldrecord houdster Dawn Fraser was geworden. Er zullen heel wat voetballiefhebbers in Kennemerland naar Rotterdam trekken. Voor de wedstrijd tussen Feijenoord en Telstar bestaat in deze omtrek grote be langstelling. Er gaan dan ook vele bussen met Telstar-supporters naar het Feijen- oordstadion toe. In Haarlem kan men de keus maken tussen RCHSC Cambuur en EDOAGOVV, twee wedstrijden, die voor de bezoekende clubs van groot belang zjjn. Haarlem gaat de lange reis naar Klazina- veen ondernemen om er Zwartemeer te ontmoeten. Natuurlijk zal Telstar de uiterste moeite doen om Feijenoord op sportieve wijze beentje te lichten, maar het zal er niet in zitten. We kunnen ons niet indenken, dat de Rotterdammers hun grote voorsprong in gevaar zullen laten komen. Heracles (5-0) kan er over meepraten. Maar goed, Telstar spant zich tot het uiterste in. Het heeft Kort weer teruggehaald, zodat de defensie weer „ouderwets" is. In de voor hoede staat De Vries rechtsbinnen en Van der Kuil links. Het binnentrio bestaat uit Bakker, Van Wijk en Van Egmond. Als Van Egmond niet helemaal hersteld is van zijn blessure zal Daniels meespelen. Feijenoord komt volledig uit. Romeijn behield dus zijn plaats en Libregts staat half. De opstelling luidt: Pieters Graafland - Romeijn en Veldhoen - Libregts, Kraay en Haak - Bergholtz, Groot, Venneker, Bouwmeester en Moulijn. SC Cambuur is er uiteraard alles aan gelegen om RCH een nederlaag toe te brenger. De Friese formatie heeft een beste promotiekans en zal die niet door RCH willen laten verkleinen. De Racing heeft het voordeel, dat zij onbevangen en zonder druk kan spelen. Of Honout en Maslo van de partij zullen zijn is nog een vraag. Beiden zijn geblesseerd. Spelen ze niet dan worden ze vervangen door Mus- sche en Van Weerlee. SC Cambuur heeft „Als die bal enkele millimeters lager was geweest, dan.Pierre Kerkhoffs glimlacht berustend. Hoeveel mensen hebben hem dat al niet gezegd. „Als dat éne schot niet tegen de lat, maar.De Ierse coach Bert Peacock zei het gelukkig lachend. Denis Neville zei het verbeten. Na de drukte van het banket, na dat ieder moe van het napraten zijns weegs ging, zitten Pierre, zijn vrouw Marianne en ik, ver onderuit gezakt in diepe fauteuils in zijn Schevenings hotel. We hebben tot nu toe weinig woorden gewisseld. Alleen een blik. In de kleed kamer over de schouders van hem omringende vragers keek Pierre me even aan. Een ogenblik stokten zijn antwoorden. Nauwelijks merkbaar trok hij even zijn schouders op. Datzelfde gebaar maakt-ie weer, voor hjj mompelt.traag.moe.„Dat ene schot.die paar millimeter.wat zeggen en schrijven ze nu over me? Wat zouden ze gezegd hebben als die bal enkele millimeters lager was geweest? Die ene bal! Plotseling schiet-ie overeind en zegt fel: „Dat is 't 'm Eén bal, één kans.Mis schien twee in de hele wedstrijd. Twee keer ben ik gelanceerd, hooguit! Wat kun je dan doen? Van die vleugel afkomen? Dan maak je het die Ieren helemaal mak kelijk, kunnen ze hun defensie nog nau wer samentrekken, wordt het middenop nog dichter bezet." Hij laat zich weer achterover vallen, zuchtend: „Ik wist het niet. Ik weet het nog niet. Voor het begin van de wedstrijd, toen ze de volksliederen speelden was ik zenuwachtiger dan ooit. Vergeet niet, dit was voor mij niet een kwestie van alleen maar winnen, maar ook van waar maken, de mensen laten zien, waarom ze me voor duur geld uit Lausanne lieten komen. Toch had ik vertrouwen. Ik heb immers meer belangrijke wedstrijden meegespeeld. Dan draaf je het veld in met de heilige wil je uiterste best te doen. Die heilige wil heeft ons allemaal bezield. Daar durf ik alles voor te geven. Dat moet iedereen gezien hebben, direct na de aftrap al. Maar toen gebeurde het, wat mij watten in de benen gaf. Co Prins ging zwerven, ging werken als een paard. Begrijp me goed, alle bewondering voor wat die knaap gepresteerd heeft. Voor mij was hij de beste van het veld. Maar naast hem spe len is niet gemakkelijk. Het eerste half uur kreeg ik geen bal bijna. Ja, enkele verdwaalde ballen, waar ik niks mee be ginnen kon. Geen enkele mogelijkheid om tot iets vloeiends te komen. Dan vliegen de zenuwen je in de keel, alleen omdat je dan te veel tijd krijgt om te denken, je muizenissen in je hoofd te halen. Dan krijg je watten in je benen „Op een gegeven moment krijg je een goed bespeelbare bal en dan trillen je knieën. Dan geef je een onzuivere pass en is het gevecht in volle gang, het gevecht tegen jezelf. Je kunt voetballen, prent je jezelf in. Je bent op een na de topscorer in Zwitserland. Wacht je kans af. Loer op je kans. Ja, maar, denk je dan ook, in Zwitserland speel je rechtsbinnen, neem je direct aan het spel deel, schep je zelf je kansen, verdeel je zelf het spel, ben je niet zo afhankelijk van je speler naast je. En in Zwitserland, in Lausanne Sports ken je het spel van je teamgenoten, ben je samen in wedstrijden, vele wedstrijden tot enkele bepaalde spelpatronen gegroeid, voel je sneller en beter aan wat de ander doet. Begrijp je, wat ik bedoel? Een voor beeld: Co Prins heeft de bal, brengt die bal op, passeert handig een tegenstander. Prachtig! Ik zoek een vrije positie, vind die, verwacht een pass, maar Co passeert nog een tegenstander. Dan zal-ie 'm nu wel in die vrije ruimte passen. Sprinten in die ruimte maar Co passeert nog een tegenstander en komt dan zo tussen de Ieren te staan, dat ik aan alle kanten gedekt ben. Ik zoek naar een vrije positie, probeer te begrijpen wat Co met die bal wil. Voor ik een antwoord weet, een goede positie zie, speelt hij me plotseling de bal toe. Heel knap, maar ik sta er verkeerd voor, heb moeite die bal te verwerken, onder controle te krijgen, verlies het ge zicht op mijn medespelers. Probeer een paar Ieren van me af te schudden, maar loop me natuurlijk vast of geef voor die tijd een pass af, waarvan ik weet dat het onmogelijk is. Begrijp je wat ik bedoel? „Twee keer is er begrip geweest tussen Co Prins en mij. Twee keer dachten we hetzelfde. Gevolg: een haarzuivere pass van Co, want die jongen kan meesterlijk voetballen, en ik al in volle ren. Dat was bij die bal tegen de lat en een keer daar na, toen ik de Ierse verdedigers ook ach ter me had, er echter geen teamgenoot meeging met me. Kijk, dat is mijn sterk ste wapen. Ineens in een vrije ruimte sprinten, de bal krijgen en dan plof. Die korte sprint, die heel snel is, nog steeds, daar weten ze in Lausanne alles van, die weten ze uit te buiten. Maar daar heb ik nu geen kans voor gekregen. Trouwens Coen Moulijn aan de andere kant ook nauwelijks. Wanneer is die wer kelijk goed gelanceerd? Misschien ook hooguit twee keer." „De hele wedstrijd heb ik hoofdzakelijk tegen mezelf geknokt. Is je streven mis lukt? Je streven om je nationale team aan een overwinning te helpen, om waar te maken, waarom ze je over lieten ko men. Met het verstrijken van de minuten komt dat woord MISLUKT steeds vaker en harder in je hersens, verlamt die ge dachte steeds meer. Tot er ineens een goed bespeelbare bal komt, dan verlies je alle gedachten, voetbal je alleen nog maar Maar als die combinatie dan weer op niets is uitgelopen, komen die rot-gedachten weer terug. „Nakaarten? Okay! Excuus zoekeh? Ook okay! Maar begrijpt iemand ten volle wat het betekent, dat je een droomwedstrijd, een match waar je jarenlang over ge droomd hebt, waar je dagenlang naar toe- geleefd hebt, dat je zo'n wedstrijd niet ge speeld hebt, zoals je nachten droomde, niet hebt kunnen spelen, door factoren en omstandigheden, zoals ik je heb proberen te vertellen? Besef je ook wat het be tekent, nu met de gedachte te lopen fout of niet fout: ik heb die gedachte dat dit de eerste en voorlopig de laatste keer zal zijn, dat ze me uit Zwitserland halen om het oranjeshirt te dragen? Die gedachte is moeiljjk te verstouwen, als je weet, dat de je uiterste best hebt gedaan, je heilige wil getoond hebt, maar het er eenvoudig niet uit wilde komen! Pech? Ja, dat is zo makkelijk en gauw gezegd. Wachten op een volgende kans? Als ze me die maar geven Plotseling springt hij op. Lachend, ont spannen ineens zegt hij: „Bedankt voor het luisteren. De wereld is nog niet ver gaan. Ik ga lekker maffenWelterus ten!" Jan Dassen Pierre Kerkhoffs in de wedstrijd tegen Noord-lerland koppend aan de slag. geen invallers. Het komt dus met het sterkste elftal, dat er als volgt uitziet: De Munck - Hiemstra en Ruiter - Gonlag, Van der Meer en Van der Wel - Hoekema, Lippalt, Roelfsema, Wieringa en Mulder. EDO krijgt AGOVV op bezoek, dat ook n 0 alle kans op promotie bezit. De Apel- doomers zijn eigenlijk een beetje bang om in Haarlem te spelen, want dan ligt er meestal een nederlaag in het verschiet. AGOVV verschijnt met het volgende elf tal: Hammers - Snelders en Nijdeken - Bodde, Vreugd en Temming - Lörincz, Feichter, Bleijenberg, Evers en Brouwer. EDO moest zijn team drastisch wijzigen, omdat Wiertz geblesseerd is gescheurde enkelband Berends ziek en Krooder net enkele weken militiare dienst achter de rug heeft. Nijman is nu weer van de partij. Koek wordt „opbouwer" samen met Mul. Haarlem gaat naar Zwartemeer. De roodbroeken hebben ook enkele spelers op de absentie-lijst. Zo heeft Boom waar schijnlijk een meniscus (de tweede), zit P ijs voor zijn eindexamen, heeft Clavan een hersenschudding. Berendregt en Jon ker zijn wel opgesteld, maar hun mee spelen is zeer onzeker. In ieder geval krijgt de jonge Van Duffelen zijn kans in het eerste elftal. Bosdijk is er ook nu weer bij. Zwartemeer moet het zonder spil Ger.- des doen. De Drenten brengen het volgen de elftal binnen de lijnen: Boxem - Niborg, Timmer, Ten Hoor en Meyer - Schutten en Hogenberg - Snip, Roosken, Specken en Scholten. Telstar (uit tegen Feijenoord): Stuy - Liptak en Pirovano - Althof, Kort en Brom - De Vries, Bakker, Van Wijk, Van Egmond en Van der Kuil. RCH (thuis tegen SC Cambuur): Van der Meeren - Wullems en Honout - Nanai, Koning en Euwes - Hendriks, Doesselaar, V. de Berg, Maslo en Meijer. EDO (thuis tegen AGOVV): Amama - Disselköter, Koster, Nijman, Van der Putten - Koek en Mul - Van Kampen. Peters, De Winter, Van Zeggelen. Haarlem (uit tegen Zwartemeer): Van Heeswijk - Duwel en Wentink - Van Duffelen, Kroon, Duister - Bosdijk, Vreeken, De Oude, Berendregt en Jon ker. Tom Okker, donderdag uitgeschakeld in het hoofdtoernooi door de Fransman Mi chel Leclerq, is nog niet uitgespeeld in Nice. In het toernooi onder 23-jarigen klopte hij in de kwartfinales de Rhodesiër Roger Dowdesdill met 61, 36, 75. Roger Dowdesdill zal op 24 en 25 april a.s. in Scheveningen onze landgenoot on getwijfeld weer ontmoeten in de oefen wedstrijd NederlandRhodesië. De kwartfinales van het hoofdtoernooi leverden een verrassing op. Jan Erik Lund- quist (Zweden), een van de beste Europese spelers, werd onverwacht uitgeschakeld door de Tsjech Milan Holecek met 63, 75. Bob Hewitt (Austr.) won van zijn landgenoot Colin Stubbs met 63, 64. Ken Fletscher versloeg de Fransman Le- clercq met 63, 6—1 en Istvahn Gulyas won met 63, 9—7 van de Spanjaard Juan Gisbert. Het Nederlands-Australische dub bel Cecile PellikaanRobin Lesh verloor met 16, 06 van MclenaughamToyne (Austr.). Voetbal in Centraal Amerika De wedstrijd tussen Mexico en Cost* Rica in het toernooi om het Centraalameri- kaanse en Caraïbische voetbalkampioen schap, die woensdag zo abrupt eindigde, moet in zijn geheel worden overgespeeld. De scheidsrechter staakte de strijd, nadat in de 23e minuut van de tweede helft een massale vechtpartij was uitgebroken, toen hij een speler het veld uitstuurde. De stand was op dat moment 1-1. Guatemala heeft met zeven punten de leiding, gevolgd door Mexico met zes, Cos ta Rica met vijf, El Salvador en de Ne derlandse Antillen elk met één punt en Haïti met nul punten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11