VLOERBEDEKKING IS BR ON VAN NARIGHEID Deining over gehuwde studenten in Duitsland Trouwen: op solide best, maar dan materiële basis Kijk uit Huisvrouw slaat (deskundige) raad in de wind Opgepast! het is sproetentijd door Ep Simons iMm® „BEESTACHTIGE" BRUIDSCHAT IN TANGANYIKA ZATERDAG 10 APRIL 1965 Erbij PAGINA VIJF - r~:~- *-». «,V* Nn T? NtirN i.- <^Éféik Woninginrichter treft geen blaam Binnenhu isarch i tect Een poes, een hond en drie goudvissen KORT NIEUWS Gevaarlijk speelgoed kost kinderogen Huisvestingproblemen Afschrikwekkend voorbeeld Gehuwde studenten in Nederland Else Schlüter BESTAAT er een ideale vloerbedekking? Misschien stelt het antwoord u teleur, want dat luidt neen. Weet u wat wel bestaat? De ideale toepassing en dat is eigenlijk even belangrijk. Een eenvoudig voorbeeld om u duidelijk te maken wat we bedoelen. Een goedkope bouclé, die in uw woonkamer hooguit twee jaar meegaat, zal het in uw slaapkamer zeker twintig jaar of nog langer uithouden. Dat goedkope bouclé is erg goed en bijna on verslijtbaar, mits u het maar op de juiste manier toepast. - V "*S— - r „rr m=^SPbr58 HHUWMM 1 HET IS VOOR een huisvrouw vrijwel onmogelijk om te beoordelen welke soort vloerbedekking voor haar doel het meest geschikt is. In het gunstigste ge val heeft ze immers slechts ervaring met een paar soorten. De ervaring van vrienden en kennissen met bepaalde soorten vloerbedekking zegt weinig, want de manier van wonen, het type huis, de grootte van het gezin en het soort schoeisel dat wordt gedragen kun nen zo zeer verschillen, dat de vloer bedekking die in het ene gezin jaren lang plezier geeft, in het andere een bron van ergernis en teleurstelling wordt. Er is maar één man, die bijna feilloos kan bepalen, welke vloerbedek king in uw geval het meest geschikt is en dat is de woninginrichter. Het is best mogelijk, dat u het hier helemaal niet mee eens bent omdat u met die en die zaak heel nare ervaringen hebt op gedaan en u hebt uw vriendin de raad gegeven om vooral naar een andere winkel te gaan, maar ook zij liep na twee jaar op een kaal tapijt Zulke verhalen geloven we altijd onvoorwaar- delijk, maar zou zo'n woninginrichter nu met opzet aan iemand een soort vloerbedekking verkopen waarvan hij met de klompen aan kan voelen, dat die iemand teleurgesteld zal worden en nooit meer in zijn zaak terugkomt? Wo ninginrichters zijn gewone mensen en er zullen dus ongetwijfeld rare snaken onder zitten, maar dat ze er plezier in hebben klanten met een miskoop naar huis te sturen, wil er bij ons echt niet in. ER MOET dus een andere oorzaak zijn, dat zo veel mensen narigheid heb ben met vloerbedekking. We hebben hierover niet met één, maar met tien tallen huisvrouwen en woninginrichters gepraat en weet u wat onze conclusie is? De doorsnee huisvrouw wil hele maal geen advies hebben van de wo ninginrichter! Het gaat vaak zo: me vrouw en meneer X met hun kindertjes hebben jarenlang viltzeil, sisal en kokos gehad en willen nu ook weieens wat anders, bijvoorbeeld tapijt. Zo'n plan is meestal niet van vandaag of gisteren, maar leeft maanden soms jaren in de gedachten. Dikwijls wordt er gespaard en men gaat dan uit van een bepaalde prijs die meestal betrekking heeft op een erg goedkope kwaliteit. Eindelijk komt dan de grote dag. De verkoper informeert voorzichtig wat mevrouw en meneer hadden gedacht en beperkt zich verder tot het laten zien van sta len. Als de verkoper nu een tiental vragen zou gaan stellen om er achter te komen of de kwaliteit die de klant wil hebben, geschikt is voor het doel en dan zou adviseren om bijvoorbeeld kokos van plint tot plint te nemen, is de kans heel groot dat meneer en me- Een heel andere sterke vloerbedekking: stercocos van wand tot wand. vrouw diep teleurgesteld en een beetje gekrenkt de deur uitlopen nu zegt die man zomaar dat ze kokos moeten nemen. Een andere verkoper door er varing wijs geworden praat nergens over en levert wat de klant vraagt. Woninginrichters hebben meer dan wie ook ervaring met alle soorten vloerbe dekking en ze willen u heel graag van deze ervaring laten profiteren, maar ze willen niet graag een klant verliezen. WILT u de voor uw doel meest ideale vloerbedekking vinden, dan gaat u op een rustig ogenblik heel openhartig en verstandig met de verkoper praten. U vertelt hoe groot uw gezin is, dat u een poes, een hond en drie goudvissen hebt, dat u de hele dag op griezelig hoge naaldhakken loopt, dat uw jongens de nare gewoonte hebben om zonder voe ten vegen zomaar uit de tuin de kamer in te hollen, dat uw vloer het tegenge stelde is van een biljarttafel, dat u rekent op gratis leggen, dat u twee tientjes per vierkante meter al erg duur vindt en dat u iets zoekt dat een mensenleven meegaat en geen enkel onderhoud vraagt. Waarschijnlijk krijgt u dan de raad om platen roestvrij staal op de grond te leggen, maar in elk geval zult u dan wel horen dat de door u bedoelde goedkope kwaliteit binnen twee jaar netjes opgerold met touwtjes erom op de vuilnisemmer zal liggen, 't Belangrijkste is dat u zoveel mogelijk vertelt en mocht u dan eens iets ver geten dan zal de verkoper er heus wel naar vragen. Eigenlijk moet u hele maal geen soort of kwaliteit vloerbe dekking noemen, maar afwachten wat de woninginrichter adviseert. Wordt het dan wat anders dan u had gedacht, dan kunt u nog altijd overleggen of een betere kwaliteit of een speciale behan deling van de ondervloer een mogelijk heid biedt, aan uw verlangens tege moet te komen. hé Twee vrijwel onverslij tb are materialen: goed gelegd linoleum en een hand- of machinaal geknoopt tapijtje. TENSLOTTE een paar weetjes, die u misschien van pas komen. Tapijt dat veel langer meegaat dan u denkt, kost tweemaal zoveel als u hebt gedacht. Goed gelegd linoleum gaat zo lang mee dat u tenslotte niet meer weet wanneer u het hebt gekocht en hetzelfde geldt voor hand- of machinaal geknoopte ta pijten. Houdt u van veranderen? Leg dan bouclé van een tientje in uw woon kamer. U kunt dan gegarandeerd elk jaar een andere kleur nemen. Wilt u een tapijt dat nooit verslijt? Laat het dan netjes inpakken en op de vliering leggen <XXXOCOOOOOCOOCOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOCX De Britse Consumentenbond heeft een aantal raadgevingen gepubliceerd voor de aankoop van badhandoeken die ook waardevol zijn voor de Nederland se huisvrouw. In de eerste plaats dient het materiaal op sterkte beoor deeld te worden. Vooral opletten, dat de lussen niet rafelen. De badhanddoek met stevig afgewerkte zelfkant houdt zich het beste in de was en is bestand tegen mangelen. Het dessin bepaalt tegenwoordig voor een groot deel de prijs van de hand doek. Fraaie ingeweven rozen zijn duurder dan eenvoudige strepen. De prijs is dus niet altijd een maatstaf voor de kwaliteit. UAAMWWUtMWIMAAMMAMMMMIAAJWWIWMMUUIJUIMMMIMMMAMMAMAAMAAMJWiMWWUIAAIIMMMMMMMMMAMAMAAAMMnMAAAJW\AMAMAAAAAAAAMAAAA/UtAAAAAAAMAAAMUUUWMAAMAMA# (DK) BONN. Het Duitse „Studentenwerk", een sociale organisatie die een afdeling heeft aan iedere Duitse hoge school en universiteit, heeft onlangs bekendgemaakt dat zeven percent van de Duitse studenten is gehuwd. Onder deze 16.000 gehuwde studenten zijn 2.500 vrouwelijke studenten. De reactie van de Duitse publieke opinie op deze gegevens was niet mals. De Duitse dagbladen ont vingen nogal wat ingezonden stukken waarin men zins- sneden kon lezen als: „Moet de staat het amoureuze spel van de studenten financieren?" En: „De huidige jeugd die zo'n haast heeft dient zich voor ogen te houden wat de consequenties kunnen zijn. Daarvoor moet de staat finan cieel opdraaien. Indien de ouders vóór het huwelijk een bijdrage in de studiekosten gaven, dan moeten zij dat ook na het huwelijk blijven doen. Dat zou verplicht moeten zijn". OOK UIT de studentenwereld zelf kwamen reacties los. Een student in de medicijnen, een faculteit waar de nei ging tot huwen tijdens de studie nogal groot is, vond, dat „het wel nauwelijks te verdedigen is en absoluut on-acade- misch om het risico van het particu liere leven van de student en de ge volgen van huwelijk en kind op de staat af te schuiven. Ook in de moderne sa menleving heeft de enkeling persoon lijke verantwoordelijkheid te dragen." Het lijkt erop alsof de opvatting, dat men alleen een huwelijk mag aangaan wanneer er een solide materiële basis is, in het huidige Duitsland diep gewor teld is. Nu is de verontwaardiging over wat NAAR schatting wor den in Nederland ieder jaar 1000 kinderen in oogheelkundige klinie ken opgenomen wegens oogverwondingen. Dit cijfer zou belangrijk la ger kunnen zijn, indien ouders hun kinderen ge vaarlek speelgoed zou den onthouden. Met de bedoeling nog eens na drukkelijk te wjjzen op de gevolgen, die het spelen met dit speelgoed voor kinderen kan heb ben, lieten de Algemene Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid en de Neder landse Bond voor Moe- derschapszorg en Kin- derhygiëne een nieuw affiche vervaardigen onder de slagzin „Ge vaarlijk speelgoed kost kinderogen". De plaat, waarvan hierboven een afbeelding, wordt ver gezeld door folders, die het bedoelde speelgoed weergeven. Affiche en folders zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de Algemene Neder landse Vereniging ter Voorkoming van Blind heid, Aronskelkweg 18-c, Den Haag. men het „dolce vita" van de studenten noemt in het algemeen slechts in hoogst enkele gevallen gerechtvaardigd. Dat wordt duidelijk wanneer men de statis tische gevens eens nader bekijkt. Om te beginnen: nog niet de helft van de gehuwde Duitse studenten heeft kinde ren. Waar dit wel het geval is studeert de echtgenote zelf niet. In vele geval len verdient zij in tegendeel het studie geld voor haar man. Vrouwelijke studenten die gaan trou wen en een baby verwachten, geven vaak hun studie op. Alles bijeengeno men zijn er aan de Duitse universitei ten nog geen duizend gehuwde studen tes met kinderen en daarvan zijn er ongeveer 450 met een student gehuwd. Alleen in dit betrekkelijk kleine aantal gevallen is dus van een zuiver „stu dentenhuwelijk" sprake. DEZE GEZINNEN hebben het meest al heel moeilijk. Bij het overal be staande huisvestingsprobleem komen fi nanciële moeilijkheden. Vandaar, dat gehuwde studenten vaak naast hun stu die zoveel baantjes aannemen, dat voor de studie zelf niet al te veel tijd en kracht overblijft. Studenten, die vóór het huwelijk een studiebeurs krijgen, raken deze na het huwelijk niet kwijt, maar het bedrag wordt niet verhoogd. In de meeste zogenoemde studenten- hwelijken studeert dus alleen de man. Verwacht de werkende echtgenote een baby dan wordt de toestand moei lijk. Alleen wanneer de ouders van de echtgenote bereid en in staat zijn de zorg voor de baby op zich te nemen, kan de jonge moeder weer gaan wer ken. De woningnood is in dergelijke gevallen vaak een verschrikkelijk pro bleem. Er zijn tal van studentengezin nen die geen gemeenschappelijke wo ning hebben, omdat zij de hoge huren niet kunnen opbrengen. De man woont dan in zijn „kast" in de universiteits stad, de vrouw blijft hetzij „thuis" of woont ook op kamers. Veel gehuwde studenten reizen heen en weer tussen woonplaats van de vrouw en de univer siteit, soms wel tot 100 kilometer per dag. Dat zulks voor de studie evenmin bevorderlijk is, ligt voor de hand. HET „STUDENTENWERK" wil voor al met betrekking tot het huisvestings probleem de helpende hand bieden. Zij beoogt bepaald niet het bevorderen van huwelijken tussen de studenten door de toch al veel te schaarse studentenhui zen voor gehuwde studenten open te stellen resp. voor hen speciale woon huizen in te richten. Wél wil de organi satie bij de overheid bepleiten dat meer premie-bouwwoningen ter beschikking van gehuwde studenten worden gesteld. „Of men het studentenhuwelijk afwijst of niet, doet tenslotte niet ter zake. Het studentenhuwelijk bestaat, het schept problemen die opgelost moeten worden, zeker in de eerste plaats door de be trokken gehuwde studenten zelf. Wan neer zij een beroep doen op de studen ten-zielzorg of op het „Studentenwerk", dan kan men hen die hulp niet onthou den", aldus een woordvoerder van laatstgenoemde organisatie. ER WORDT tegenwoordig in alle la gen van de bevolking op vrij jonge leef tijd getrouwd. Bij de studenten altijd nog minder dan bij andere leeftijdge noten. Aangezien de studie in Duitsland in het algemeen bijzonder lang duurt, zal men er zich tenslotte in moeten schikken dat de helemaal niet zo jonge mensen tenslotte een huwelijk gaan sluiten. MEN ACHT in de Bondsrepubliek het voorbeeld van Amerika, waar aan het eind van de studie 75 pet. van de stu denten gehuwd is, niet navolgenswaar dig, maar veeleer een afschrikwekkend voorbeeld. Evenmin deelt men in aca demische kringen het standpunt van de Amerikaanse hoogleraar Latagne van de universiteit van Californië dat door het huwelijk „de intelligentie kans krijgt zich meer te ontplooien, de blik wordt verruimd en de scheppingskracht vergroot". In Duitsland vreest men in tegendeel, dat het studentenhuwelijk de creativiteit en de behoefte door te stu deren kan belemmeren, omdat de ge- De Studenten Vak Beweging afde ling Leiden heeft een onderzoek in gesteld naar de positie van de ge huwde student in Leiden. Een com missie van de S.V.B. ging bij een representatieve groep van 60 echt paren de levensomstandigheden na. Onder leiding van een socioloog wer den financiële situatie, woning, hou ding van de buitenwereld en verde re problemen van de studentenecht paren geanalyseerd. Uit het rapport, dat binnen af zienbare tijd zal verschijnen, blijkt o.m. dat de inkomsten van de stu dentenechtparen gemiddeld 6500 gulden per jaar bedragen, hetgeen door de ondervraagde studenten als onvoldoende werd beschouwd. Hoe wel 2/3 der mannelijke gehuwde stu denten een betaalde baan naast de studie heeft, besparen zij, zo bleek de S.V.B.-commissie, op ontspan ning, kleding, en studievoorzienin gen. Ten aanzien van de woonsituatie geldt dat 95 percent over drie of minder vertrekken beschikt; 2/5 van de gehuwde studenten is inwonend. Vooral van deze laatste groep zijn de woonomstandigheden slecht te noemen. Het sanitair verdient die naam nauwelijks, zonlicht dringt zelden door tot de vertrekken. Een kwart van de gehuwde studenten in Leiden betaalt meer dan 150,- huur per maand. De leeftijd ligt voor 80 percent der gehuwden tussen 24 en 28 jaar. Velen stellen het krijgen van kin deren uit, daartoe vooral wegens gebrek aan financiën genoodzaakt. Ongeveer 9/10 der echtparen ge bruikt middelen tot regeling van het kindertal. Niet of onvoldoende voor af voorgelicht achtte zich een kwart der ondervraagden. Er blijkt een duidelijk verband te zijn tussen het aantal z.g. ..gedwongen" huwelijken en gebrekkige voorlichting op sexueel gebied. De conclusies van het rapport wij zen in de richting van noodzaak tot voorzieningen in huisvesting en fi nanciën. De commissie achtte in het algemeen de voorlichting betreffen de huwelijk en gezinsvorming te ge ring of onjuist gericht. Tenslotte meent de commissie te kunnen opmerken, dat de gehuwde student in een onduidelijke positie tot de buitenwereld verkeert. Door een positievere houding van de pu blieke opinie tegenover het ver schijnsel van de gehuwde student zou een grotere mate van integra tie moeten worden gebruikt. Wie iets tegen sproeten wil doen, moet er nu mee beginnen. Sproeten hebben namelijk een grote voorkeur voor de eerste warme voorjaars zonnestralen. Wie een hekel heeft aan die hardnekkige bruine huid vlekjes, begint vandaag nog de volgende adviezen op te volgen 1. zo hard het ook lijkt: vermijd in de komende weken zoveel mogelijk een directe en langdurige zonbe- straling. De pigmentvorming van blonde en rossige mensen kan het anders niet meer bijhouden met als gevolg: de door u zo verfoeide bruine vlekjes, die wij sproeten noemen; 2. gebruik, voordat u naar buiten gaat een zogenaamde zonweren de crème, die chinine bevat en hierdoor weinig licht doorlaat. En ga, als u kunt, met uw rug naar de zon zitten. Echt bruin worden is er voor de sproetendragers immers toch niet bij. Wie wil kan de volgende huis middeltjes eens proberen. Voor de volhouders is succes verzekerd. Wast u zich eens enkele weken dagelijks met karnemelk. Met een prop watten dept u gezicht en hals er mee. De melk laten opdrogen en een dun laagje zonwerende crème er overheen aanbrengen. Een kuur met komkommersap minstens twee keer per dag is een sinds eeuwen beproefd schoon heidsrecept. Leg zo vers mogelijke komkommerschillen reepje na reepje op 't van te voren schoon gemaakte gezicht. Met een schone celstof-tissue drukt u ze stevig tegen het gezicht, zodat het masker een kwartier rustig kan inwerken. Onnodig te zeggen dat u hierbij wel even moet gaan liggen. Ach teraf weer incrêmen. Ook peterseliesap heeft een mat terende werking. U bereidt dit door fijngehakte peterselie met kokend water te overgieten en koud te laten worden. Twee tissues worden met het sap bevochtigd en op het gezicht gelegd. Als de tissues opgedroogd zijn, de behan deling herhalen gedurende een minuut of tien. En tot slot een camouflage-tip een dun laagje goed dekkende foun- dationcrême in een kleur, die even bruin is als de sproeten, zal er voor zorgen dat deze praktisch onzicht baar zullen worden voor uw naaste omgeving. AAN DE rijksuniversiteit in Utrecht is de heer J. H. Scherer uit Utrecht gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op het proefschrift ge titeld: „Marriage and bride wealth in the highlands of Buha (Tanganyika"). Het proefschrift is gebaseerd op veld werk in de vijftiger jaren in Buha ver richt, een gebied in het uiterste westen van Tanganjika gelegen. Het onder werp waar de heer Scherer zich in het bijzonder mee bezig gehouden heeft is de totstandkoming van het huwelijk en de betaling van d- bruidsschat in deze streek. Wat dit laatste betreft, voor een vrouw moet men aan haar vader ongeveer twee koeien en een stier be talen plus nog wat geld. Een dergelijke betaling is soms zeer welkom, daar ze vaak moet dienen om de broer van de bruid van een huwelijkspartner te voor zien. Deze „lotsverbondenheid" van broer en zuster heeft tot gevolg dat de broer in een enigszins onderdanige positie ten opzichte van zijn zuster komt te ver keren. De broer is voortaan verplicht zijn zuster respect te betonen en kleine geschenken te brengen. Nalatigheid van zijn kant kan tengevolge hebben, dat de zuster „haar" koeien terugeist, het geen mogelijk het einde van het huwe lijk van de broer kan betekenen Dit toont wel duidelijk aan dat het systeem van de bruidsschatbetaling meer in houdt dan men gewoonlijk denkt. Een vrouw is in deze gebieden zeker geen koopwaar, welke zonder plichtplegingen door haar verwanten aan de meestbie dende overgelaten wordt. cooooooooocxxxx^oooooooooooooooooooonoooooooooooocot huwde student gedwongen is voor zijn gezin een enigszins redelijke materiële basis te vinden. Toch wordt lang niet overal het stu dentenhuwelijk afgewezen. „Onthou ding noch jarenlange buitenechtelijke betrekkingen zijn gewenst. Wij willen immers geen geremde, verknipte aca demici" aldus het commentaar in een groot Duits weekblad Bijna alle Duitse gehuwde studenten zijn 25 jaar en ouder. Uit het aanwezige statische ma teriaal blijkt niet waarom de studenten trouwen. Zoals gezegd is een kind slechts in de helft van de gevallen een dwingende reden. Studenten uit wel gestelde kringen trouwen even vaak als studenten uit minder welgestelde be volkingsgroepen. Bij het besluit om te gaan trouwen tijdens de studie schijnt alleen de keuze van de partner de doorslag te geven Niet de materiële omstandigheden Studenten, afkomstig uit gezinnen waarvan de vader een academische opleiding had, trouwen va ker dan andere studenten met stu dentes, die echter niet van dezelfde studierichting behoeven te zijn. Alleen studenten in de medicijnen en de far macie kiezen als echtgenote vaak een vrouwelijke collega. Behalve bij de stu denten in de medicijnen komt het stu dentenhuwelijk vooral vaak voor aan de hogescholen voor beeldende kunsten en conservatoria.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17