Aardgasvlam brandt boven de Noordzee vlak bij Ameland Ook een geslaagde boring bij War ga in Friesland HOFNAR ft HET WEER Leidersproblemen bij de P. v. d. A. en A.R. Mededeling: Luchtslag nabij Hainan boven Zuidchinese Zee Eerste verkoop haring teelt 1965: 31 mei na 0.00 uur Politie onderzoekt aangifte straatroof in Santpoort IJmuidenaar, verdacht van aanrandingen, ingesloten Overeenstemming CAO voor AKU Spaans schip aan de ketting Mr. Geertsema hekelt reuzenzwaai Haarlem Zijl weg 111 Grietje Grapendaal vrijdag met gezin in Beverwijk Gewapende overval in Amsterdam senoritas special CHRISTIAANSE I mm f JA l-J.A.Gans en Zoonl UITSLUITEND TABAK Komplete uitrustingen N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN ieè MORRIS êeforeyou êuif! REGENJASSEN Morgen opklaringen Él§t«l6i Het woord is aan In de krant van heden: Alles op het gebied van Camera's Filmapparaten Projectoren Fotografiebenodigdheden Kennemerlaan 5 (bij de brug) Amerikaanse mariniers geland bij DaNang COIFFURES DE VRIES 50e JAARGANG NUMMER 134 ZATERDAG 10 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze correspondent) oor het eerst in de geschiedenis is er aardgas aangeboord in het Nederlandse deel van de Noordzee, waaraan reeds lang fabelachtige bodemschatten worden toegeschreven, hoewel afdoende bewijzen ontbreken. Gistermiddag omstreeks drie uur ging de vlam van het succes branden boven het booreiland van Mobil Oil, dat opereert op vijf kilometer ten noorden van de oostpunt van Ameland, nog juist binnen de territoriale wateren. Even tevoren had n.v. Petroland een gasvlam ontstoken ten teken van een geslaagde proefboring bij Warga, tien kilometer ten zuidoosten van Leeuwarden. Dat betekent dat binnen een week in Friesland drie boringen met succes zijn bekroond (vorige week zaterdag ontstak Petroland een gasvlam bij Herbayum). Over de omvang van het gasvoor- komen voor de kust van Ameland valt nog niets te zeggen. Vorig jaar verricht te de Mobil Oil Company reeds een ge slaagde boring op de Hon, een uitge strekte zandvlakte op de oostpunt van Ameland, nadat de Nederlandse Aard oliemaatschappij succes had gehad op de westpunt van het eiland. Toen werd reeds meegedeeld, dat er reden was aan te nemen dat het gasveld zich tot onder de Noordzee zou uitstrekken. Op grond daarvan werd voor de kust op twee hef plateaus, geschraagd door twaalf poten, een boorlocatie opgetrokken. Thans wordt door Mobil Oil meege deeld dat er een produktieve structuur van aanzienlijk belang aanwezig is bij de oostpunt van Ameland, die zich tevens uitstrekt buiten de territoriale wateren, in het gebied van het zogenoemde con tinentale plateau van de Noordzee. Er zullen meer boringen nodig zijn voordat een verantwoorde schatting gemaakt kan Advertentie voor alle maatschappijen ter KOOPVAARDIJ Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vanavond zacht en zwaar be wolkt met af en toe wat regen of motregen en matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In de loop van de nacht van het westen uit overgang naar wisse lend bewolkt weer met enkele lokale buien, matige tot krach tige westelijke wind en lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. worden van de totale gasvoorraad, aldus Mobil Oil. De maatschappij zal echter nog niet op het continentale plat kunnen boren zolang de nieuwe „natte" mijnwet nog niet van kracht is, die orde op zaken moet stellen in het Nederlandse deel van het continen tale plat. Elders op het continentale plat (bijvoorbeeld voor de kust van Engeland) is deze zaak al rond en wordt al volop geboord. De geslaagde proefboring van de n.v. Franse maatschappij Regie Autonome des Petroles, bij Warga betekent dat deze maatschappij nu drie keer raak heeft ge boord in Friesland. De eerste keer bij Kimswerd (ten zuiden van Harlingen), De eerste keer bij Kimswerd (ten zuiden van Harlingen), de tweede keer bij Herbayum (tussen Franeker en Harlingen) en de der de keer dus bij Warga. Tevoren had Pe- troland al succes geboekt bij Vlodorp De Stichting van de Nederlandse Visse rij heeft voorgesteld dat de eerste verkoop van de haringteelt 1965/1966 zal geschie den op maandag 31 mei na 0.00 uur. Dit geldt zowel voor de haring aanvoerende trawlers als drijfnetvissersvaartuigen. De eerste groep trawlers en alle drijf netvissersvaartuigen zullen mogen uit varen op woensdag 26 mei. De tweede groep trawlers zal uitvaren op 2 juni. De eerste aanvoer zal niet mogen geschieden voor zondag 30 mei te 0 00 uur. Voorgesteld wordt het walzoutverbod voor het gehele jaar te doen gelden. De haringteelt dient te worden gesloten op 31 december 1965. In de periode van 26 mei tot en met 10 juni zullen de drijfnetschepen ten hoogste tachtig netten mogen medenemen en per aanvoerend schip ten hoogste 200 kantjes gezouten haring mogen aanvoeren. Van 31 mei tot en met 10 juni mogen de trawlers boven de 150 ton per reis hoog stens 100 kantjes per schip aanvoeren, on geacht of het eigen vangst is dan wel van anderen overgenomen. Voor schepen be neden de 150 ton zal de grens liggen bij 50 kantjes. De stichting heeft de klacht gehoord, dat niet streng genoeg zou zijn opgetreden tegenover reders en schippers die overtre dingen hebben begaan. De vraag werd ge steld, of behalve de rechter, ook van de zijde van het produktschap sancties op re ders en schippers die in overtreding zijn geweest zouden kunnen worden toegepast, hetgeen men gaarne zou zien opgenomen in de desbetreffende verordening. De vaststelling van het uitvoeringsbe sluit regeling haringteelt 1965 vormt een der agendapunten van de op donderdag 15 april te houden openbare bestuursver gadering van het produktschap voor vis en visprodukten te Den Haag. De recherche van Velsen stelt een onderzoek in naar aanleiding van een aan gifte van straatroof op klaarlichte dag in Santpoort-zuid. Een negentienjarige jongeman, employé van een kolenhandel aldaar, moest van zijn patroon een bedrag van 2700 gulden naar het postkantoor brengen. Op weg naar het postkantoor, bij het spoorweg emplacement waar de kolenhandel is ge vestigd, is de jongeman gistermiddag om 1 'lf drie door een hem onbekende circa veertigjarige man neergeslagen en van het geld beroofd, zo verklaarde hij. Een 35-jarige inwoner van IJmuiden is door de Velsense politie aangehouden en zal voor de officier van Justitie te Haar lem worden geleid. Hij wordt er namelijk van verdacht verschillende vrouwen te hebben lastig gevallen. In enkele gevallen zou hij tot handtastelijkheden zijn over gegaan, in andere gevallen zou hij tegen over de vrouwen een zedendelict hebben gepleegd. Hij zou in totaal acht vrouwen hebben lastig gevallen, steeds in de om geving van het Cultureel Centrum aan het IJmuidense Moerbergplantsoen in de Wieringermeer. Petroland heeft de boring bij Warga midden februari van dit jaar aangezet. De put zal vrij langdu rig worden getest. De maatschappij geeft geen commentaar op de Vondst. ARNHEM (ANP) AKU en vakbonden hebben in beginsel algemene overeenstem ming bereikt over de afsluiting van een CAO over 1965. De vakbonden zullen de ze overeenstemming vandaag ter beoorde ling aan de ledenvergadering voorleggen. Het bedrijf heeft vannacht niet gewerkt. Zowel de AKU als de vakbonden hebben opgeroepen het werk vandaag te hervat ten. Gisteravond stonden vele mensen bij de fabriekspoort. Geen van de mannen van de nachtploeg werd binnengelaten. Ge meentepolitie houdt bij de poort de wacht. Aansluiten Staking AKU pag,l De directie van de AKU-fabriek te Em- men heeft, evenals voor de nachtploegen die in de nacht van vrijdag op zaterdag zouden moeten werken, ook het personeel van de zaterdagochtenddienst bericht ge zonden dat het niet behoeft te werken. Evenals de nachtploeg worden ook deze mensen normaal betaald omdat hun aan wezigheid op de fabriek niet nodig wordt geacht. Vanochtend waren al veel stakers naar de fabriekspoort gekomen om hun collega's van de ochtendploegen die om zes uur moesten opkomen te beletten het werk te hervatten, maar er viel voor hen niets te doen, aangezien de ploegen niet kwamen opdagen. Op bevel van de president van de recht bank te Haarlem is gisteravond het Spaanse zeeschip „Alfonso Tercero", 700 bruto register ton giroot, afkomstig uit Bilbao, in IJmuiden aan de ketting gelegd. De beslagneming geschiedde door een Zandvoortse deurwaarder op* verzoek van een Groningse rederij, die een aanzienlijk bedrag van de Spaanse reder te vorderen had. 99 (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe ministersploeg van forma teur Cals komt maandagmorgen voor het eerst bijeen om le spreken over het re geringsprogramma. Deze „constituerende vergadering" begint om half elf in het kabinet van de premier aan het Plein 1813. Als er overeenstemming is bereikt over het programma zal het ministerie- Cals zo snel mogelijk daarna worden ge ïnstalleerd. In de politieke praktijk re kent niemand nog op moeilijkheden, om dat de fracties van de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R. gistermiddag hun goedkeuring al hebben gegeven aan de zetelverdeling, die mr. Cals na een snelle tocht per wen telwiek naar Soestdijk aan de Koningin heeft voorgelegd. Natuurlijk zijn er bij alle drie frac ties bezwaren. De K.V.P. heeft gisteren een bedenkelijk gezicht getrokken. Men had liever gezien dat of Financiën of Eco nomische Zaken naar de anti-revolutiona- Advertentie Om de steeds GROEIENDE STROOM van gegadigden voor de ORIGINELE „THE IN DIANA" TENTEN wat te spreiden, zal vanaf heden onze SHOW tot 10 uur 's avonds en 's ZONDAGS v. 10-5 uur ge opend zijn. Hoofdkantoor v. Nederland: „THE INDIANA" kampeer- tenten (in de MEEST UIT EENLOPENDE MODEL LEN) zijn DE ENIGE TER WERELD met 10 JAAR SCHR. FABRIEKSGARAN TIE. ren was gegaan in plaats van allebei naar de socialisten. Met het ministerschap van mr. Bot (ont wikkelingshulp) is de K.V.P. wel ingeno men, maar met het regeringsprogramma zijn niet alle K.V.P.-ers even gelukkig. Als er een belasting op speculatiewinsten komt zullen zeker een stuk of zes K.V.P.-er te gen stemmen. De socialisten hadden gisteren nogal wat bezwaren tegen het vertrek van fractielei der Vondeling, die nu minister van Finan ciën gaat worden. Hij is moeilijk op te volgen. De woningbouwdeskundige Bom- mer, die het meest in aanmerking zou ko men, valt af omdat hij als fractievoorzit ter bezwaarlijk tegen de komende huurver hoging zou kunnen stemmen, waartegen hij levensgrote bezwaren heeft. Het leider probleem van de Partij van de Arbeid wordt nog vergroot door de benoeming van partijvoorzitter Suurhoff tot minister vah Verkeer en Waterstaat. De anti-revolutionaire fractie zit in gro te zorgen. Men gunt fractieleider Smallen- broek zijn ministerschap van Binnenland se Zaken, maar over zijn opvolging is men het helemaal niet eens. De fractie en de partij schijnen het meest te voelen voor de Delftse wethouder Elfferich. De partij- aanhang zal echter stellig voorkeur hebben voor de oud-staatssecretaris Roolvink, die als een van de weinigen op zijn spreek beurten volle zalen trekt. De anti-revolu tionairen hebben gisteren lang over dit probleem vergaderd, maar ze zijn er nog niet uitgekomen. Mr. Geertsema De voorzitter van de Tweede Kamerfrac tie van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema, verklaarde gisteren op de algemene ver gadering van zijn partij in Zwolle: „Pas nu beseffen wij ten volle hoe ongelukkig de P.v.d.A. zich als oppositiepartij heeft gevoeld, nu wij zien met welk een non chalant gemak zij een groot deel van haar eisen uit het nabije verleden, die evenveel beloften inhielden aan haar kiezers, op het altaar van de regeringsdeelname wil op offeren. Pas nu beseffen wij eveneens- ten volle hoe dodelijk beangst de K.V.P. en de A.R. waren voor een mogelijke door breking van het zuilenmonopolie, nu blijkt welke niet geofferde socialistische eisen men wenst te accepteren om toch vooral de werkelijke openheid van het omroep bestel te kunnen verhinderen." Hij hekelde het, dat de K.V.P. twee zeer belangrijke departementen als rijpe appels in de schoot van de Partij van de Arbeid heeft laten vallen en hij vond de eis van K.V.P.-voorzitter mr. Aalberse, dat het beleid van het kabinet-Marijnen moest worden voortgezet, nu toch wei op zijn minst ongeloofwaardig. „De heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek en niet te vergeten mr. Cals zullen op een politieke olympiade in het nummer reu- zezwaai hoge ogen gooien. De V.V.D. wil de voor dit nummer niet inschrijven," ver klaarde de V.V.D.-politicus onder veel hi lariteit. Enkele alpinisten hebben gisteren de tentoonstelling ..Kamp Houtrust" op spectaculaire wijze geopend door de 32 meter hoge toren met behulp van hun klimtouwen af te dalen. De onderste foto toont, dat het ver eeuwigen van dit tafereel de foto grafen voor problemen stelde. Grietje Widurski-Grapendaal, haar man en kinderen worden op Goede Vrijdag in Beverwijk bij haar ouders verwacht. Volgende week dinsdag vertrekt haar broer A. Grapendaal met een personen auto uit Beverwijk, naar Bruscowo in Polen, tegelijkertijd met een tweede per sonenauto, die bestuurd wordt door een vriend van de Grapendaals. Het is de be doeling, dat onmiddellijk na aankomst te Bruscowo, in het noorden van Polen, de reis naar Beverwijk wordt aanvaard, waar men op Goede Vrijdag hoopt aan te komen. De ouders van Grietje Grapendaal had den twintig jaar lang, tot 1964, niets meer van hun dochter, die tijdens de tweede wereldoorlog plotseling verdween, ver nomen. La Fontaine: In alle tijden hebben de kleinen ge boet voor de domheden der groten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Luidsprekers 4 Mode 5 Ferdinand 6 Kerkdiensten 7 Films 7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Sport 11 Erbij 13 t/m 19 Topsy 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig, pagina's waarin opgenomen „Erbif In het uitzend- en typebureau „Sloter- vaart" aan de Burgemeester de Vlugtlaan in Amsterdam is gistermiddag een brutale gewapende overval gepleegd. De dader zag kans zich met een geldkist, die onge veer 10.500 bevatte, uit de voeten te maken. Het kantoor van het bureau bestaat uit twee verdiepingen. Beneden is een balie met aan het eind een kamertje waar de werknemers uitbetaald worden. Deze ruimte kan overzien worden vanuit op de eerste etage gelegen ruimte. Enkele minu ten na vier uur zagen de drie secretares sen die daar werkzaam waren hoe een man het kantoor binnenkwam en doorliep naar achteren. Eén van haar, de zeven tienjarige Marian Huisman, ging naar be neden om poolshoogte te nemen. Ondertus sen had de ongeveer 1.75 meter lange ten gere man, die een alpinopet en een blau we regenjas droeg, zich in het kamertje meester gemaakt van de geldkist. Toen hij op weg naar de deur hoorde dat er iemand de trap afkwam draaide hij zich om en voegde het meisje met een pistool in de hand toe: „Blijf staan, maak geen geintjes". Hierop repte hij zich naar de deur om te verdwijnen. Advertentie De zaak waar men de tijd voor u neemt SAIGON (AP en Reuter) Vier straal vliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn gisteren boven de Zuidchinese Zee slaags geweest met Chinese Migs. Van Amerikaanse zijde wordt gemeld, dat men één van de Migs brandend heeft zien wegvliegen. De vliegtuigen ontmoetten elkaar 35 mijl ten zuidwesten van het Chinese eiland Haiman. De vier Amerikaanse toestellen, onder scheppingsvliegtuigen van het type F-l, dekten een aanval van meer dan 70 Ameri kaanse marinevliegtuigen op de Tam Da brug, 190 kilometer ten zuiden van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, toen zij door de Migs werden aangevallen. Een Amerikaanse woordvoerder wilde geen antwoord geven op de vraag of alle vier Amerikaanse toestellen op hun basis zijn teruggekeerd. Radio Peking meldde dat acht aanval lende vliegtuigen werden neergeschoten en vele andere zijn beschadigd. Een van de bruggen ligt in de grote verbindingsweg noord-zuid in Noord-Viet- nam en is volgens de Amerikaanse lucht macht vernietigd. In deze weg zijn reeds drie andere bruggen uitgeschakeld. De andere brug ligt in een verbindingsweg met Laos. Beide wegen zouden worden gebruikt voor het verplaatsen van guerril lastrijders en oorlogsmaterieel. Intussen heeft een grote guerrillastrijd macht ongeveer 440 kilometer ten noord westen van Saigon een nederlaag geleden, waarbij 200 opstandelingen sneuvelden. Aan regeringszijde zijn drie doden en achttien gewonden geteld, zo werd opge geven. De muiterij van twintig jonge Zuidviet- namese vlootofficieren tegen hun comman dant, admiraal Tsjoeng Tan Dang, is van daag mislukt. Van betrouwbare zijde wordt meegedeeld, dat Dang de macht weer in handen heeft. Drie van de offi cieren zijn op de Saigon rivier gevlucht. Een 1.400 man sterk bataljon van het Amerikaanse marinierskorps is vanmor gen op een strand ten noorden van Da Nang aan land gegaan. Ongeveer vijf kilometer van het strand was een Zuidvietnamese eenheid in een gevecht gewikkeld met de Vietcong. Het bataljon mariniers zal de 3.000 Amerikanen komen versterken die reeds in het gebied van Da Nang gelegerd zijn. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 730? Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1