Indringen in uniformiteit kan export van bollen naar Amerika stimuleren Uitzonderlijke schoorsteen voor P.E.N.-centrale in Velsen-Noord Politie is niet „trigger-happy zegt minister Toxopeus Leerindustrie bouwt aan nieuwe „image" dyyy Wintercollectie Piazza PLOEG IS MODE Bedwelmende wapens afgewezen Algemene critiek op woonwagenwet Artsen in IJmuiden tijdens weekeinde Olie zoeken in Noordzee voordeliger dan vissen Overschot vermiste vertegenwoordiger opgedregd Havenberichten ZATERDAG 10 APRIL 1963 5 TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Hoop leeft Niet alleen degelijk, maar ook modieus produkt Malou Nozeman Hennij Schoute Andere opdracht Kerkelijk nieuws PHILIPS T.V.va, 728.- 100.- tot 150.- er zijn zóveel aparte geschenken in de DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Advertentie (Van onze medewerker voor Bloembollencultuur) „Amerikanen zijn mensen, die het liefst volgens vastgestelde schema's werken. Dat vergt dan verder geen hoofdbrekens en gaat snel. Zo kan het gebeuren, dat men in een rouwkamer veertig gelijkvormige bloemstukken ziet staan. Ze werken volgens meetkundige figuren en wijken daarvan niet af. Zelfs de bloemen zijn nog zoveel mogelijk dezelfde. Als men de export van bloembollen naar de Verenigde Staten wil opvoeren, zal men moeten trachten om de bolbloemen in die routinehandeling gedrukt te krijgen. Ze komen er dan nooit meer uit". Zo ongeveer luidt de mening van de Hillegomse bloemist-winkelier Cock Veldhuis, die een demonstratietournee voor het Centraal Bloembollen Comité langs zeven Amerikaanse steden heeft gemaakt. Een succesvolle trip, want meer dan tweeduizend bloemisten hebben gezien hoe deze Hollander de tulpen, hyacinten, narcissen en zelfs irissen door hun „inheemse" bloe men tot een mooi bloemstuk verwerkt. De „inheemse" bloemen zijn daar leeuwen bekken, gladiolen, fresia, anjers en een uitgebreid sortiment van groen. De export van bloembollen liep jaar op jaar terug. Iedereen had er zijn eigen me ning over, maar niemand deed er iets aan. Totdat het Produktschap voor Siergewas sen een snel marktonderzoek liet instellen, dat overigens duidelijk aan het licht stel de, dat de afzetmethoden van de Neder landse bloembollenexporteurs zeer ver ouderd waren. Een aantal exporteurs heeft zich de aanbevelingen aangetrokken en nu lijkt het er op, dat de voortdurende daling een halt is toegeroepen. De tegenwoordige voorzitter van de groep exporteurs op Amerika, de heer R. Boot, is met een grote hoeveelheid opti misme begonnen het aarzelend begonnen werk van zijn voorgangers uit te bouwen. Hij heeft de steun van de heer Gus Sprin ger, de Amerikaanse vertegenwoordiger voor het Nederlandse bureau. Deze heeft nuttige contacten gelegd met Amerikaanse organisaties, waarvan de Society of Ame rican Florists een van de grootste is Bovendien werkt een publiciteitsbureau, Gottlieb en Co, met zeer veel succes. Om alles te completeren ontstaat er een goed contact tussen Nederlandse en Ame rikaanse wetenschappelijke onderzoekers, zodat men veel gemakkelijker gegevens uitwisselt. Uit het Aldersons-rapport had men ge leerd, dat er meer aan voorlichting moest worden gedaan. Verleden jaar is de ar rangeur Dick Schuyt op verzoek van CBC en SAF de Amerikaanse bloemisten gaan vertellen hoe men óók mooie bloemstuk ken kan maken. Dit jaar ging de Hille- gommer Cock Veldhuis ter afwisseling, om alles een beetje nieuw te houden. En dus ook waard om te worden gepubli ceerd. ongeveer tweeduizend Amerikaanse bloemist winkeliers voorjaarsbloemen tus sen de eigen gebruikelijke bloemen zien verwerken. Ze waren beslist enthousiast. De heer Veldhuis heeft daar veel ver teld over wat wij hier in Holland met de bloemen doen en hoeveel winst er zit aan witte hyacinten met Kerstmis. Zeer veel mensen hadden nooit daarvan gehoord. Ze wisten niet, dat hyacinten gemakkelijk in bloei te trekken zijn. Er was op een ge geven ogenblik ergens kortsluiting ont staan, aldus een oude Amerikaan, die zich herinnerde dat men heel vroeger wel wit te hyacinten bracht. De paar duizend, die dit jaar in New York werden aangeboden, waren overigens een sensatie. Jammer, dat het ergens niet klopt, want wij aan deze kant van de Oceaan hebben er miljoenen stuk moeten maken bij ge brek aan voldoende afzet. De reis van deze arrangeurs doet echter de hoop le ven, dat er bij een gedegener onderzoek van de afzet en een veel betere voorlich ting wel wat te bereiken zal zijn. Een ty pisch voorbeeld van gebrek aan voorlich ting is „de eigenschap" van tulpen, die meteen verleppen als ze in een warme kamer komen. De vragen daarover kon de Nederlandse bloemist uit eigen ervaring wel beantwoorden. Men kan tulpen niet in een droge kcelcel in een emmer water zetten. Zo gauw ze in een beetje warmte komen flappen ze open en gaan nooit meer dicht. Droog bewaren en even laten wen nen en... ze gaan net zo lang mee als welke andere bloem ook. In dezelfde war me kamer. Hij kan zo wel een tijdje door vertellen. Hij heeft ook een oplossing om de Ameri kanen te leren de voorjaarsbloemen in hun arrangementen op te nemen. „Drie jaar lang zoveel goedkope Nederlandse bloe men op de Amerikaanse markt brengen, dat ze ze wel moeten gaan opnemen. Als je zover bent gaan ze er ook nooit meer uit." Het zal wel als verschrikkelijk vloe ken in de oren van de bloembollenexpor teurs klinken, maar deze bloemist-winke lier weet waar hij over spreekt. Hij heeft voor tweeduizend collega's gestaan en was een der hunnen. Het feit, dat zijn colle ga's ook kunstbloemen en meetkundige fi guren inplaats van hun fantasie gebruiken doet daar niets aan af. Er bestaat dus hoop, dat ook de Ameri kanen weer meer bollen zullen gaan af nemen. Het zal echter aan de Nederlan ders liggen om hen te bereiken op dt manier, die zij van hun eigen mensen ge wend zijn. Compleet met veel voorlichting. In Amerika moet alles snel gaan, omdat de dollar overheerst of de vrije tijd be perkt is, doordat men er zoveel in wil doen. Vandaar dat het beter is dat ande ren voor hen denken. Het aardige is na melijk dat zij zelf óók verdienen door voor anderen te denken. Wie kans ziet om zo in de routine binnen te dringen is inder daad binnen. De volgende artsen hebben dit weekein de de dienst: J. Noorda, M. K. Hofstede straat 48, tel. 5652; A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 6388; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. (Van onze moderedactrice) Bij het woord leer denken nog teveel Nederlanders alleen aan degelijkheid. De leerindustrie wil zijn produkt een „face-lift" gaan geven door het publiek duidelijk te maken dat degelijk en modieus best samen gaan. Met dit doel is enige tijd geleden de Stichting Leder-Centrum Nederland opgericht. Dit is een orgaan, waarin fabrikanten, leerlooiers, inporteurs, machine- en che mische industrieën zijn vertegenwoordigd. Via de reclame en andere voorlichtings media hoopt het Leder-Centrum het saaie beeld, dat het publiek van leer heeft, om te buigen naar een prettiger voorstelling. Het doel, wat het Centrum hierbij boven dien beoogt is het hoofd te bieden aan het steeds meer opdringende surrogaat-leer (kunstleer, plastic). Onder het motto „leer in uw leven" presenteerde het ledercentrum vrijdag in het Amsterdamse Hilton hotel een mode show, waar de nadruk werd gelegd op het veelzijdige gebruik van leer. Hoofd bestanddeel vormden uiteraard de schoe nen en accessoires als tassen en hand schoenen. Daarnaast was er een uitsteken de collectie suède en nappa mantels en pakjes te zien. Bij de schoenen werden zowel zomer- als wintermodellen getoond. Voor de zomer was er een nieuwtje: een hoog laarsje a la Courrèges in pasteltinten, „kijkspleten" in de kap van de laars, en met een grote rits vanachter. Verder fleurige sandaletjes met open hiel en ballerina's in pastel of felle kleu ren. Voor de winter werd er opvallend veel suède getoond, vaak gecombineerd met leer. De kleuren: veel bruin, zwart, grijs en een opvallende mooie wijnrode tint. Wat de modellering betreft: bijzonder veel modellen hadden een hoog opgesneden tong, waar een riempje doorheen was ge haald. De hakken waren breed en had den de vorm van een diabolo of waren slan ker en stonden dan iets naar achteren. De tassen van reptielleer of lakleer zijn groot en van een enveloppe-model of klein en in de vorm van een trapezium. Bij de mantels en pakjes van suède en nappa zijn de meest voorkomende kleuren grijs en beige. Voor de tiener zijn de korte De trawler KW 44 „Rijnmond 3", die op de 59 graden noorderbreedte vist, is door zijn reder, N. Parlevliet te Katwijk aan Zee, naar huis geroepen: het schip moet de visserij afbreken en uiterlijk heden avond de thuisreis aanvaarden. De KW 44 wordt namelijk gecharterd door een olie maatschappij, die naar olie en aardgas in de bodem van de Noordzee speurt. Ook vorig jaar heeft de „Rijnmond 3" dit werk geruime tijd gedaan. blazermodellen voorzien van enorme ko peren ritssluitingen. Dat leer ook op an dere terreinen dan de mode een rol speelt werd aangetoond met het showen van rij laarzen, voetbalschoenen en ski-schoenen duidelijk gemaakt. Na deze presentatie was het nieuwe imago, dat de leerindustrie wil opbouwen wat ons betreft geen punt meer. Comfortabel en modieus bleek inderdaad uitstekend samen te gaan. Het gaan naar een show waar de col lectie mantels van Plaza en Lassie wordt getoond, houdt al een garantie in dat men iets goeds te zien krijgt. Confectie, met een hoofdletter, die zowel in binnen- als buitenland gretig wordt gekocht. Niet di rect de modellen maar wel de stoffen zijn van de bovenste plank. Vanuit de stoffen is men gaan ontwerpen. De nadruk valt in deze collectie op het jeugdige. De meeste manteltjes zijn redingotes: een hyper- vrouwelijke lijn. De modellen zijn vaak ruim in de rug en getailleerd van voren. Over het algemeen zit men er de ko mende herfst en winter warmpjes in. De meeste jassen zijn van bouclé, of bouclet- te, tweed, laken en gabardine. De kleuren zijn pastel, maar daarnaast komen ook vrij neutrale tinten voor als zwart, beige, donkerblauw, geruit, aubergine, camel en andere „gedekte" tinten. Er is weinig garnering, de jassen „spre ken" voor zichzelf. Hier en daar een kraag van bont en daarvoor is dan bever, ocelot, lynx, vos of nerts gebruikt. Het rechte, zwarte jasje Blackbird bij voorbeeld heeft behalve een rende kraag van zwart vosse- bont ook zakjes van datzelfde bont, wat een elegant (en afkledend) geheel is. An dere garneringen: een exemplaar met op de zaken grove ritssluitingen, een met ko peren tierelantijntjes en een met zeker een dozijn uniformachtige knopen. Zo'n enkel ontwerp mag er dan wel tussen. Verder wat strikjes van dezelfde stof en veel dubbele knopenrijen. In de kra gen en kraagjes was wat variatie ge bracht door inkepingen. Ook het vermelden waard zijn de trompetmouwen, een naar onderen wijd-uitlopende mouw, die het vooral goed doet bij de manteltjes die be neden de taille klokkend zijn. Daar zijn er ook een aantal van, wat speciaal voor het slanke meisje een aanwinst is. Er werden ten slotte nog enkele model len getoond van het Franse modehuis Oonagh Ferreras. Zij heeft Jacques Fou- gerol die voor haar ontwerpt. De Lassie en Plaza collectie doet beslist niet onder bij de (weliswaar enkele getoonde) cou ture modellen van mevrouw Ferrera. De heer Veldhuis had een andere op dracht dan de heer Schuyt. Hij kon ook iets gemakkelijker werken. In de eerste plaats kon hij vier dagen bij een neef de Amerikaanse materialen leren gebruiken en in de tweede plaats moest hij de Ne derlandse bolbloemen verwerken tussen de inheemse bloemen. Zijn arrangementen sloegen daardoor dikwijls zeer goed aan. Toen wij in februari het hoofd schudden over de sneeuwstormen, die wij over het Amerikaanse landschap zagen jagen, stand hij af te wachten of er nog mensen door zulk weer zouden komen. Maar ze kwamen. Ondanks de ergste sneeuwstorm gedurende twintig jaar in Chicago zaten toch honderdvijftig bloemisten in de zaal. Vijfhonderd collega's trotseerden een vorst van achttien graden Fahrenheit in St. Paul, kortom in zeven steden hebben Advertentie Naar de mening van minister Toxopeus is de Nederlandse politie over het alge meen zeer terughoudend in het gebruik van wapenen. Zij is niet „trigger-happy", aldus de bewindsman. Hij heeft dit opgemerkt in het monde ling overleg tussen de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer met de ministers van Justitie, van Binnenland se Zaken en met de staatssecretaris van Financiën. Onderwerp van gesprek was de wenselijkheid van wijziging van de gel dende instructies voor het wapengebruik door politie en douane. Naar aanleiding van een gestelde op merking zei minister Scholten van mening te zijn, dat het ontbreken van vuurwape nen bij de politie veelvuldige verstoring van de rechtsorde in de hand zal werken. De regering overweegt, zo deelde hij mee, enige bepalingen uit de instructie over de bevoegdheid tot schieten bij over tredingen te schrappen. Minister Toxopeus wees in het overleg de gedachte tot het invoeren van wapenen met bedwelmende in plaats van verwondende of dodende uit werking van de hand. De te gebruiken stoffen zullen niet steeds ongevaarlijk zijn en bovendien, het gebruik van schietwa- Geref. Kerken Beroepen te Lisse G. Gommer te Oost- kaapelle; te Apeldoorn (8ste pred.pl.) Jac. Boonstra te Middelburg. penen zou kunnen toenemen, indien het effect daarvan geringer is. Tijdens het overleg heeft de meerder heid der commissie aangedrongen op „een eenheid van instructie" voor de gemeen tepolitie. „Er is geen enkel gemeentelijk belang te bedenken, dat de vrijheid tot regeling naar het eigen inzicht der ge meente vereist," aldus talrijke leden van de vaste commissie. Minister Toxopeus, die deze gevraagde centralisatie eigenlijk overbodig noemde, zegde toe te zullen overwegen of een uniformering van de in structies voor rijks- en gemeentepolitie wenselijk is. In de Amstel bij de Utrechtse brug In Amsterdam is gisteravond het stoftelijk overschot opgedregd van de sinds 26 maart vermiste vertegenwoordiger Hu- brecht Marcus Rijn uit Maarn. De sectie, die vandaag zal worden ver richt, zal uitwijzen of de verwondingen, die het overschot vertoont, veroorzaakt zijn door het scheepvaartverkeer op de Amstel of dat hier misdrijf in het spel is. De 57-jarige vertegenwoordiger ver dween 26 maart uit zijn woonplaats Maarn. Hij reed met zijn auto naar zijn werkge ver in Amsterdam, met wie hij een onder houd zou hebben. Na het onderhoud zou hij nog enige juweliers in Huizen en Amersfoort bezoeken, doch sindsdien werd niets meer van hem gehoord. Twee dagen na zijn verdwijning werd zijn auto geparkeerd in Amsterdam aan getroffen met vrijwel de gehele monster collectie juwelen ter waarde van honderd duizend gulden. Op 7 april werd in Ouder- amstel een monsterkoffer met juwelen op gedregd met een inkoopwaarde van elfdui zend gulden. Gebleken is dat deze collec tie toebehoorde aan de werkgever van d« vertegenwoordiger. Model Boudoir (links): een mantel van Engels materiaal in klassieke herfsttinten. De plooien van de rok zijn schuin verwerkt. Model Amusant (rechts): een zwarte mantel van geschoren laken en ge garneerd met struisveren. Naar het oordeel van vele leden van de vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer gaat de door minister Schouwenaar-Franssen (Maat schappelijk Werk) ingediende woonwagen- wet van een te beperkte visie uit. Het „perspectief-in-brede-zin" ontbreekt naar het oordeel van deze leden van de com missie in het ontwerp van wet, waartegen over zij huiverig staan. Dit blijkt uit het vandaag verschenen verslag van de commissie. De vele leden zeggen daarin onder meer, dat het wets ontwerp „geen perspectief biedt voor een uiteindelijke oplossing van het vraag stuk". Deze leden zijn van oordeel, dat het beter zou zijn geweest niet alleen het woonwagen-probleem aan de orde te stel len, maar tevens daarbij dat van de woon schepen, eventueel in twee wetsontwer pen, waarin het-niet-wonen-in-huizen als geheel aan de orde zou zijn gesteld. Omdat zij van oordeel zijn, dat alleen een plan tot het bouwen van woningen voor ten onrechte in een woonwagen ver- blijvenden de uiteindelijke oplossing van het vraagstuk kan brengen, zeggen de le den van de commissie dat het ontwerp van wet ook ondertekend had moeten wor den door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. In het verslag wordt er de aandacht op gevestigd, dat minister Schouwenaar met het in het wetsontwerp geregelde stellig haars ondanks in de praktijk een ghetto van woonwagenbewoners bestendigt" In het verslag wordt aangedrongen op een zo spoedig mogelijke indiening van een woonsc'nepenwet. Sedert geruime tijd wordt ten behoe de van de uitbreiding van de P.E.N.-cen trale in Velsen-Noord bij de noordelijke pontweg gewerkt aan de bouw van een nieuwe, hoge schoorsteen. Dit bouwwerk kan stellig als een unicum worden gesig naleerd omdat het gevaarte, waarvan de eerste vijfenvijftig meter reeds op hoog te zijn gebracht, een dubbele schoor steen wordt met daarin twee volkomen ge lijkwaardig in diameter uitgevoerde rook kanalen, die voor de afvoer van gassen en rook zullen dienen. De nieuwe schoor steen, is dus niet alleen voor een dubbe le functie bestemd, maar men is bij de bouw bovendien afgeweken van de tradi tionele ronde vorm, hetgeen nu al duide lijk valt waar te nemen. De achthoekige schoorsteen wordt namelijk in het midden met de buitenkanten van de rookkanalen bij elkander gebracht, waardoor de dia meter gerekend naar de buitenzijde ongeveer dertien meter wordt. Voorts is het opmerkelijk dat het bouwwerk van de bodem tot de 157 meter hoge top dezelfde diameter blijft behouden, zodat de schoor steen niet zogeaaamd „conisch" naar de spits zal toelopen. De bouw wordt verzorgd door de Am sterdamse Ballast Maatschappij, welke on derneming in combinatie met andere bouw ondernemers ook de schoorsteen bij de papierfabriek heeft gebouwd. Deze nieuwe dubbele schoorsteen wordt straks aange sloten op twee enorme hogedrukketels, elk van ongeveer vijftig meter hoog, die zo wel met olie en aardgas als met poeder kolen kunnen worden gestookt, zodat men wat de economische warmte-energie be treft over verschillende mogelijkheden zal beschikken. Deze ketels worden in het even eens op hoogte gebrachte ketelhuis van de P.E.N.-centrale geplaatst, dat uiteraard van de modernste apparatuur zal worden Advertentie voor uw toestel, ongeacht merk of leeftijd. VELSERDUINWEG 173 - IJMUIDEN TEL. 4402 Betaling In overleg. Vrijdag kwamen ln IJmuiden aan: Ubbergen, van Klaipeda; Herroe, Delfzijl; Dina, Great Yar mouth, voor IJmuiden; Bruse, Halden; Fenja, Londen; Delfzijl, Hotterdam; Mercator, Zee- brugge; Kazan, Par; Dlnkel, Londen, Zaandam; Els Teekman, Montrose, IJmuiden; Inga, Lissa bon; Bernhard Howaldt, Sagunto, IJmuiden; Democraat, Vlaardingen; Tllla Doris, Hamburg; Prudentia, Skarrehage; Ganymedes, Rotterdam; Aeneas, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Metropole, van Par; Ems, Skinnerdal; Wiking, Londen; Prins Bernhard, Rotterdam, voor IJmuiden; Laus, Great Yarmouth. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bram, naar Dagenham; Vesta, Esbjerg; Jagersfontein, Sout hampton; Esso Emden, Hamburg; Laurenz, Avonmouth; Worcesterbrook, Avonmouth; Her- zegowina, US Gulf; Jan Ute, Rotterdam; Roelof Buisman, Goole; Buka, Londen; Yrsa, Antwer pen; Norfolk Trader, Felixtowe; Zeeburgh, Stockholm; Nerlandia, Gothenburg; Vela, Sta- vanger; Dortmund, Bremen; Ibis, Helsinki; Gazelle, Boston, van Wormerveer; Libertas, Rotterdam; Dina, Scarborough, IJmuiden; Nore, Stockholm; Ares, Antwerpen; Bernd Wesch, Savona, IJmuiden; Calanda, Immingham; Fenja, Malmö; Skaumor, Monrovia, IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Lissabon, naar Hamburg; Mithras, Cadiz; Montferland, Bilbao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). voorzien. Met de voltooiing van het pro ject zal echter nog wel enige tijd zijn ge moeid, al vernamen wij dan ook dat er naar wordt gestreefd de schoorsteen om streeks het najaar in gebruik te kunnen nemen. Vandaar dat de werkzaamheden continu worden voortgezet. Berekend is dat wegens de bijzonder grote diameter van het gigantische bouw werk dagelijks ongeveer 25 centimeter be ton wordt gestort, terwijl voor de tussen liggende kragen de uitstekende beton- randen veel meer tijd moet worden uitgetrokken. Thans is men toe aan de eerste van deze betonringen en het zal de opmerkzame voorbijganger ongetwijfeld opvallen dat hiervoor eveneens veel tijd en werk wordt vereist. MARKTPLEIN 7 Advertentie sunart de kunst nijverheids- afdeling van

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5