Constitutionele vergadering van kandidaat-ministers Bespreking over regerings programma en benoeming staatssecretarissen Vliegramp in Syrië eist vierenvijftig levens HET WEER Mislukte aanslag op sjah van Iran W er velstormen in V.S. Utrechts student in roetmasker gestikt Tijdens inwijding als lid van besloten club UST r-1 r-1 Gevecht met inbrekers in IJmuiden Haarlemmer, verdacht van straatroof, in Zandvoort aangehouden Staatssecretarissen Merkwaardige samenloop van omstandigheden werd toeristen noodlottig MATRASSEN ejore you vuij. SUÈDE-NAPPA MANTELS Veel wind ZOMERSTOFFEN PLOEG - BOUSSAC m3 Het woord is aan Oe Thant niet welkom in Peking pagina 3 Ruim honderd doden In de krant van heden: Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 135 MAANDAG 12 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Bot heeft zijn bereidheid om minister voor Ont wikkelingshulp te worden afhankelijk gesteld van een aantal voorwaarden, vooral op het gebied van de coördinatie tussen zijn taak en de werkzaamheden van andere departementen. Formateur Cals zou ingestemd hebben met deze voor waarden, zodat vandaag alle uitgenodigde nieuwe en oude ministers rondom de tafel van formateur Cals zijn gaan zitten om samen het nieuwe kabinet te vormen en het regeringsprogramma vast te stellen. Staatssecretaris W. den Toom van de luchtmacht zal zijn werkzaamheden blij ven voortzetten als regeringscommissaris voor de luchtmacht. Minister De Jong van Defensie heeft deze oplossing gevonden om de deskundigheid van de heer Den Toom te behouden bij de verdere uitvoe ring van de reorganisaties van de lucht macht. De heer Suurhoff, die de nieuwe minis ter van Verkeer en Waterstaat zal worden zou aan zijn ministerie een socialistische staatssecretaris willen verbinden voor za ken betreffende de waterstaat. Een kandi daat is echter nog niet bekend. Nu de eerste mist rondom de formatie is opgetrokken, blijkt de Partij van de Ar beid nogal ingenomen te zijn met het re sultaat van de formatie. De P.v.d.A. is o. m. bijzonder tevreden over het feit dat prof. Samkalden minister van Justitie gaat worden. Hij zal in zijn nieuwe functie stellig een snel begin maken met de her ziening van het ondernemingsrecht en de uitwerking van het stakingsrecht. Uiteraard zal ook drs. Den Uyl, de nieu we socialistische minister van Econo mische Zaken, een aantal veranderingen in de voorgestelde „natte" Mijnwet aanbren gen, waardoor er een mogelijkheid voor staatsexploratie en misschien ook staatsex ploitatie zal bestaan. Men zou het hier over in de socialistische gelederen echter nog niet helemaal eens zijn. De verwachting is dat er een nieuwe grondpclitiek komt. Er zou volgens het ont werp regeringsprogramma een soort natio naal grondbedrijf komen, dat de gronden zal opkopen voor boeren die wegens stads uitbreiding hun bedrijf moeten verlaten. Verder zullen overeenkomstig een sugges tie die minister Bogaers onlangs deed, plaatselijke overheden bij verkoop van gronden die in de uitbreidingsplannen zijn aangegeven, een voorkeursrecht tot koop krijgen. Hierdoor zal de grondspeculatie tegengegaan kunnen worden. Invoering van een speculatiewinstbelas ting zou voorts tot de plannen behoren. De heer Suurhoff zal zich als minister van Verkeer en Waterstaat stellig herinneren dat er in zijn kring altijd veel belang stelling heeft bestaan voor de gedachte, om de werkingssfeer van het Rijkswegen fonds uit te breiden tot in de bebouwde kom van de gemeenten. Zijn partijgeno te mej. mr. Sehilthuis, heeft vorig jaar in de Tweede Kamer een amendement voor gesteld om ook de verbetering van de we gen binnen de bebouwde kom uit het rijks wegenfonds te financieren. Dit amende ment werd indertijd afgewezen, maar nu de P.v.d.A. in de regering zit zal dit denk beeld stellig meer kans hebben op verwer kelijking. De strijd tegen de waterveront reiniging zal waarschijnlijk nu ook snel worden aangebonden. De P.v.d.A. is wel ingenomen met het resultaat van de formatie-Cals omdat zij vindt meer gekregen te hebben dan in 1963 toen de socialisten 't grootste gedeel te van de formatie meemaakten, voor hen bereikbaar was. „Wij hebben nu meer dan wij in 1963 hadden kunnen krijgen", zo is de opinie in de partij. De constitionele vergadering van de as pirant-ministers heeft zich vandaag ook beziggehouden met de bezetting van de verschillende staatssecretariaten. De A.R. wil graag, dat mr. Grosheide als staats- DAMASCUS (AP). Verkoolde lijken en souvenirs geven de plaats aan waar vijftig Europese toeristen bij een vliegramp dichtbij de Syrische hoofdstad Da mascus gisteravond om het leven zijn gekomen. Mozaïek doosjes en andere Arabische souveniers vindt men temidden van de rondgeslingerde koffers en tassen uit het vernielde toestel dat 21 kilometer ten westen van Damascus brandend is neergestort. Aan boord van het toestel bevonden zich 47 Belgen, twee Nederlanders en één Zwitserse toerist die uit Beiroet naar Amman in Jor danië onderweg waren voor een korte tussenlanding met als einddoel Cairo. Alle passagiers en de uit vier leden bestaande Jordaanse bemanning zijn om het leven gekomen. Een foto-album, een bruine herenschoen en een dameshandtas zijn zo ongeveer de enige voorwerpen die zonder brandschade de ramp hebben overleefd. Vrijwel al het andere is zwartgeblakerd. Alleen het staartstuk is intact gebleven. De wrakstukken en de lijken lagen ver uiteen verspreid. Acht passagiers van wie de lichamen 200 meter van't wrak gevonden werden, hebben waarschijnlijk een ogenblik voor dat het toestel neerstortte geprobeerd de vliegtuigdeur te openen om naar buiten te springen. De twee Nederlandse slachtoffers van de vliegtuigramp zijn de heer J. F. van Advertentie mooier en..... beter I BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Meerten uit Hilversum en zijn echtge note, mevrouw W. J. B. van Meerten- Endt. Het echtpaar had drie kinderen, van wie er twee gehuwd zijn. Als het reisschema, zoals het oorspron kelijk was opgesteld, gevolgd zou zijn, dan zouden de 50 slachtoffers thans nog in le ven zijn in Cairo, de oorspronkelijke va kantiebestemming. Het voorstel van on derdirecteur Krekorian van de Omar- Khayyam hotelcombinatie om eerst een week in het pas geopende Beiroet-hotel door te brengen is noodlottig gebleken. Van de 50 slachtoffers hadden er veer tig uit een groep van ruim honderd va kantiegangers op Schiphol uit vrije keuze het voorstel geaccepteerd, de tien overi gen, die feitelijk meteen naar Cairo had den willen doorvliegen, hebben het le ven verloren omdat het charter-vliegtuig van „Trade Winds", waarin zij de vlucht maakten, door de luchtvaartautoriteiten van Libanon werd vastgehouden. Zij brachten de afgelopen week door in het nieuwe Omar Khayyam hotel in Bei roet en vertrokken gisteren noodgedwon gen met een Jordaans vliegtuig, omdat het toestel van „Trade Winds" nog steeds niet mocht vertrekken. Dat er andere krachten invloed zouden invloed zouden hebben uitgeoefend, die er op uit zouden zijn geweest om de 105 pas sagiers van het „Trade Winds"-vliegtuig ten gunste van het nieuwe hotel allemaal in Beiroet te laten blijven, zodat men van „ontvoering" zou kunnen spreken, wordt door alle instanties op Schiphol volmaakt absurd genoemd. secretaris op Onderwijs blijft. Zij wensen ook staatsecretaris van Es van Marine te handhaven. Staatssecretaris Bakker, nu op Economische Zaken wil de A.R. graag als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken zien. Zij willen ook een partijgenoot als staatssecretaris op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Als kandidaat wordt genoemd het Tweede Kamerlid mr. Aantjes. De P.v.d.A. heeft staatssecretariaten ge claimd op Sociale Zaken, Verkeer en Wa terstaat en Economische Zaken. Als staatssecretaris op Economische Zaken willen zij graag het Tweede Kamerlid ir. Oele benoemd zien, die zich dan speciaal zou moeten bezighouden met de energie vraagstukken. Tegen deze kandidatuur be staat bij de K.V.P. echter bezwaar omdat zij tegenstand verwacht uit de Limburgse mijnstreek. De K.V.P. zal streven naar voortzetting van de staatssecretariaten van mr. De Block op Buitenlandse Zaken en dr. Bar- tels op Sociale Zaken. Drs. Van de Laar, die nu bij O. K. en W. de kunstzaken be hartigt, zou moeten verhuizen naar het nieuwe ministerie van Maatschappelijke en Culturele Zaken. Verder wil de K.V.P. de instelling van een staatssecretariaat voor middenstandszaken, dat verbonden zou moeten worden aan het ministerie van Economische Zaken. Als kandidaat heeft de K.V.P. naar voren geschoven het Twee de Kamerlid mr. Nelissen, die sterke bin dingen heeft met de Nederlandse R.K. Middenstandsbond. Minister Veldkamp schijnt te streven naar terugkeer van staatssecretaris De Meijer, die belast is met de P.B.O.-zaken. Dr. Veldkamp zou bovendien een derde staatssecretaris aan zijn ministerie wil len verbinden en er geen bezwaar tegen hebben als deze van socialistischen huize zou zijn. Het is nog niet zeker, dat staatssecreta ris mr. dr. Van den Berge het ministerie van Financiën zal verlaten. Het aantal staatssecretariaten bij het ministerie van Defensie zal vermoedelijk van drie op twee worden teruggebracht: de heren Van Es (Marine) en Haex (Landmacht). Ter- wille van het politieke evenwicht zou een derde staatssecretaris, die verantwoorde lijk zou zijn voor de luchtmacht, een socia list moeten zijn. De socialisten hebben ech ter nogal wat bezwaren tegen de struc tuurwijziging, die minister De Jong on langs op zijn ministerie heeft doorgevoerd. De minister zal er daarom wel niet erg op gesteld zijn om een socialistische staats secretaris aan zijn ministerie te verbinden. Advertentie MARKTPLEIN 7 TEHERAN (AFP) Een schietpartij, die zich zaterdag in het paleis van de Per zische Sjah in Teheran heeft voorgedaan, blijkt een mislukte aanslag op het leven van de Sjah te zijn geweest. De Sjah heeft zijn leven te danken aan de omstandigheid dat hij de auto, waarmee hij naar zijn bureau in het paleis was gereden, aan de andere zijde had verlaten dan hij gewoon was te doen. Hierdoor moest de dader om de auto heenlopen, waardoor hij enkele seconden verloor. Bij de ingang van het paleis kwam de dader, een jonge schlidwaoht, tegenover twee andere schildwachten te staan. In het vuurgevecht dat ontstond werd hij zelf neergeschoten. Dit is de tweede aanslag waaraan de Sjah sinds zijn troonbestijging in september 1941 is ontsnapt. Jerome K. Jerome: Men drinkt op elkanders gezondheid ten koste van die van zichzelf. CHICAGO (Reuter Een serie wervel stormen, die zondag in de Amerikaanse staat Iowa was begonnen trok snel in oos telijke richting en bereikte in de loop van vannacht het Michigan-meer, een spoor van verwoesting achterlatend. Tot dusver zijn ruim 150 mensen om het leven gekomen. Duizenden werden gewond. Al leen al in de staat Indiana kwamen 71 mensen om en werden meer dan 700 ge wond.: In tal van plaatsen werden woningen en winkelgebouwen verwoest, bomen ont worteld, elektriciteits- en telefoonkabels vernield en voertuigen ondersteboven ge blazen. In Marion (Indiana) werd een winkelcen trum met de grond gelijk gemaakt, waar bij ongeveer 150 gewonden vielen, terwijl een ziekenhuis voor oorlogsveteranen gro te schade opliep. Een deel van het dak werd weggerukt, en van de patiënten wer den velen, onder wie een aantal oudere mensen gewond. In Monroe (Wisconsin) werden tussen de tachtig en honderd huizen verwoest. Het hoofd van de afdeling burgerbescher ming in Grand Rapids, in het zuiden van Michigan, verklaarde dat de omvang van de schade nog niet valt te overzien. „Ik ben bang dat als het dag wordt, wij on gelooflijke dingen zullen zien", zei hij. In het nabijgelegen Bluffton kwamen enke le mensen, om die letterlijk uit hun ra men werden geblazen. In het zuiden van Winconsin zijn drie mensen gedood doordat hun auto's van de weg werden geblazen. Een kerk werd tijdens een dienst getroffen. Een aantal mensen hoeveel is nog niet bekend zit opgesloten onder het puin van de kerk. Een politiefunctionaris zei dat in India na het aantal zelfs niet schatten is. Ten noordwesten van Detroit werd een motel „platgeslagen" en een tiental huizen ver nield. In Kokomo zijn ruim honderd hui zen zwaar beschadigd. In de nacht van zondag op maandag ontdekten twee voorbijgangers dat in een perceel aan de Van der Pollstraat in oud- IJmuiden een ruit was gebroken, terwijl zij binnen stemmen hoorden. Er bleken zich twee mannen in het huis op te houden die toen zij zich ontdekt zagen naar buiten kwamen. Een van hen viel de voorbijgan gers aan, waarbij een handgemeen ont stond, welke vechtpartij via de Neptunus- straat tot in de Oranjestraat werd voort gezet. Onderweg sneuvelden enkele ruiten en een der inbrekers raakte daarbij zo danig gewond dat hij naar het Antonius- ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier moest ook een der voorbijgangers zich aan een wond aan de linkerduim laten hechten. De andere inbreker kon eveneens worden aangehouden en op het hoofd bureau van politie te Velsen worden inge sloten. Het bleken inwoners van IJmuiden te zijn. Dit zijn de brokstukken van het vliegtuig dat op weg van Beiroet naar Cairo tegen de hellingen van de Kanasi-berg in de omgeving van de Syrische hoofdstad Damascus veron gelukte. Alle inzittenden. 2 Neder landers, een Zwitser en 47 Belgen plus de 4 Jordaanse bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Oorlogsbeeld in Vietnam. Dit week einde landde opnieuw een groep van 1400 Amerikaanse mariniers ov het strand in de omgeving van de Zuid- vietnamese plaats Da Nang. Vijf kilometer verder moesten zuidviet- namese troepen de Vietcong op een afstand houden. Op dezelfde dag zou de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk zeggen dat hij teleurgesteld is over de reactie uit Noord-Vietnam op het vredes voorstel van president Johnson voor Zuidoost-Azië. (Zie verder pagina 3) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws 5 In de Vishal en op zee -5 Beurs 5 Scheepsberichten 5 Uit stad en omgeving5, 15 Radio en t.v7 Kunst 7 T opsy 8 Feuilleton 9 Sport 1-L 15 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Tijdens zijn inwijding als lid van Tres Faciunt Collegium, een besloten ge zelligheidsclub van Utrechtse studenten, is de twintigjarige student jhr. D. L. Rut gers van Rozenburg uit Zeist zaterdag avond om het leven gekomen, ver moedelijk door verstikking. De in wijdingsceremonie bestond onder meer uit een tocht van de boerderij „De Ste nen Poort" in Houten naar een boerderij op het landgoed „Oud Amelisweerd" in Utrecht. Tijdens de rit in twee open rijtuigen Janpleziers droegen de drie inwijdelingen (behalve het slacht offer de studenten jhr. D. de Brauw uit Den Haag en A. R. baron van Heemstra uit Elspeet) een zwarte kap over het hoofd. Via een soort slurf aan de kap werd roet in het gezicht van de inwijde lingen geblazen. Baron van Heemstra is in het acade misch ziekenhuis opgenomen. De commis saris van politie L. C. H. Mutsaerts sprak van een tragische loop van omstandighe den. Of er sprake is van schuld bij dit ongeval staat nog niet vast. De officier van justitie heeft tegen geen der bij de Vanmorgen omstreeks halfzeven is een 23-jarige jongeman uit Haarlem, bar keeper van beroep, in Zandvoort aange houden door de politie. H'j wordt ervan verdacht vrijdagmiddag een overval te hebben gepleegd op een employé van een kolenhandel in Santpoort-Zuid en daarbij een bedrag van 2700 te hebben geroofd. De employé had verklaard, dat hij door een hem onbekende (circa veertigjarige) man was overvallen, nadat hij zesduizend gulden van de bank had gehaald voor zijn patroon. De in Zandvoort aangehouden jongeman had vanmorgen zijn auto op de Wamaart- boulevard geparkeerd. Toen de politie hem asuihield kon hij geen rijbewijs of enig an der legitimatiebewijs tonen. initiatieceremonie betrokken studenten een vervolging ingesteld. Tres Faciunt Collegium, „Drie personen vormen een lichaam", is een select corpsgezelschap, dat in 1853 is opgericht. Een student kan alleen maar gevraagd worden lid te worden. Jaarlijks treden drie nieuwe leden toe, naar de regel allen eerstejaars. Gewoon lid kan men slechts 5 jaar zijn. Daarom telde het gezelschap, dat zaterdag in de rijtuigen van Houten naar Utrecht reed, slechts vijftien man. Tijdens de rit knepen de inwijders ver schillende keren in de slurf waarin een kopje roet was gegooid, met de bedoeling de hoofden van de nieuwelingen zwart te maken. Bij de Mereveldseweg in Utrecht na ongeveer twintig minuten viel het de studenten plotseling op dat het slachtoffer bijzonder stil was. Zij haalden hem dadelijk van de wagen en legden hem langs de kant van de weg. In de mening verkerend dat hij bewusteloos was pasten zij kunstmatige ademhaling en de mond op mondbeademing toe. Inmiddels was de arts jhr. W. C. A. Beelaerts van Blokland honorair treslid die zich al op Oud Amelisweerd bevond, gewaar schuwd. Deze liet jhr. Rutgers van Rozen burg onmiddellijk naar het academisch zie kenhuis overbrengen. Hier bleek dat het slachtoffer al was overleden. Volgens jhr. Beelaerts van Blokland was de inwij de ling gestikt. Commissaris Mutsaerts heeft met na druk verklaard, dat er geen sprake is ge weest van drankmisbruik. Hoewel in de linnen kap geen gaten za ten geeft de stof zelf, volgens de heer Mutsaerts, een zekere ventilatie. Maar de herkomst en de samenstelling van het goed wordt nog een onderzoek ingesteld. Ditmaal zou het niet het gebruikelijke kachelroet zijn, maar roet uit een olie- haard. De zwarte kap is in beslag geno men. Niet bij corps De rector van het Utrechts studenten corps, de heer A. Voüte heeft meegedeeld dat „Tres Faciunt Collegium" een geheel buiten het corps optredend studentengezel schap is. De activiteiten van „Tres" vin den niet plaats in het kader van het Utrechts studentencorps noch op de stu dentensociëteit. De leiding van het corps heeft geen enkele zeggenschap over dit gezelschap, waarvan vijftien leden van het Utrechts Studenten Corps lid zijn. Wel onderzoekt de senaat of en in hoe verre tegen deze studenten in hun hoeda nigheid van leden van het U.S.C. maat regelen moeten worden genomen. Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1