Felle strijd om de nieuwe CAO in Amerikaanse staalindustrie Enorme vraag voor eventuele uit vrees stakingen Felle brand verwoest hotel Rijckaertsz in Wijk aan Zee Bloemenveiling Het Centrum al over helft van omzet 1964 De Beurs CONTRACTEN LOPEN OP 1 MEI AF Kort economisch nieuws In de Vishal en op zee Poedel alarmeerde de eigenaar SCHEEPVAARTBERICHTEN Uitbreiding wel zeer urgent Toi Toi wilde het te snel doen Lyceumleerlingen temden feeks van Shakespeare Kort IJmondnieuws In tunnel geslipt Havenberichten MAANDAG 12 APRIL 1965 5 V erlangen Zestien autobestuurders bekeurd Auto met vijf inzittenden in Velsen geslipt Koning' Bezorgdheid Voetballer brak been Russisch schip vergaan? (Van onze correspondent) WASHINGTON - In een hoog ge- industrialiseerde natie is de staalproduk- tie steeds een graadmeter waaraan de economische gezondheid kan worden af gelezen. Zorgwekkende toestanden of vooruitzichten in de staalsector beteke nen altijd zorgen voor de hele econo mische situatie. In de Verenigde Staten kijken de president en zijn mederegeer ders daarom niet voor niets steeds met Argusogen naar wat er in de staalsector gebeurt en president Kennedy's worste ling met de staalindustrie, deze maand precies drie jaar geleden, had dan ook ten doel het hele economische bestel tegen te houden op de weg naar verdere inflatie. Op dit moment zijn er in de Verenigde Staten weer verscheidene redenen tot zorg over de staalsituatie. 1 mei loopt de hui dige collectieve arbeidsovereenkomst af en moeten de staalbedrijven het eens zijn geworden met de onderhandelaars van de staalarbeidersbond over een nieuw con tract. En of dat voor die datum zal luk ken is sterk de vraag. De besprekingen zijn nog steeds in een hoogst onrijp sta dium en de standpunten van de staalar- beiders en de vertegenwoordigers der elf grootste staalbedrijven, die samen 85 per cent van de produktie vertegenwoordigen, zijn nog mijlenver van elkaar verwijderd. De vakbondonderhandelaars, van wie ik met sommigen kort geleden sprak in Amerika's staalstad bij uitstek: Pittsburg willen in de eerste plaats meer garanties voor hun leden. Door automatisering wor den nl. steeds meer functies in de staal industrie overbodig en dat betekent vaak dat hoog gekwalificeerde arbeiders over geplaatst worden naar slechter betalend en minder scholing vereisend werk. Amerika's staalreus U.S. Steel bijvoor beeld zag van 1963 op 1964 kans zijn pro duktie te vergroten met ruim 17 percent, waartegenover maar 6,5 percent meer werknemers stonden. Dit concern opende in het afgelopen jaar een nieuw modern staalbedrijf, waar 953 mensen doen wat In het oude bedrijf door 1346 mensen ge daan moest worden. bond kort geleden in onderhandelingen met blikproducenten aan loonstijging in de wacht wist te slepen. Hier ligt dus een ernstig struikelblok tussen de werkgevers en werknemersorganisaties in de staalin dustrie, dat best eens zou kunnen leiden tot een staking in deze hoogst gevoelige bedrijfstak. In de tweede plaats willen de staalar- beiders een fikse verhoging van het uur loon plus de zekerheid dat tijdens de duur van de arbeidsovereenkomst de lonen wor den aangepast aan de stijging van de kos ten van levensonderhoud, hetgeen sinds 1961 in de staalindustrie niet meer ge beurd is. Bovendien willen zij aanzienlijk betere pensioenen en een vroeger tijdstip van pensionering, zodat oudere werkne mers plaats kunnen maken voor jongere krachten. En tenslotte zou de vakbond graag zien dat het premiesysteem in de staalin dustrie zo wordt herzien dat er meer ar beiders onder vallen. Op het ogenblik loopt het aantal werknemers dat zich een extra bonus kan verwerven permanent te rug, doordat steeds meer machines het werk uit de hand nemen. Dit pakket van wensen zal ongetwijfeld uitgaan boven een loonstijging van twee percent, de limiet die de werknemers zich gesteld hebben. Het zal zelfs de 3,5 per cent overtreffen, die de staalarbeiders- Tijdens haar periodieke wegcontrole heeft de Velsense politie zondag proces verbaal opgemaakt tegen zestien autobe stuurders, die niet in het bezit waren van de vereiste papieren, wier papieren niet in orde waren, of wier wagens zodanige ge breken vertoonden dat zij een gevaar voor het verkeer opleverden. Zaterdagmiddag om drie uur raakte op de Amsterdamse Weg, in de nabijheid van de boerderij van Wortel in Velsen, een auto met vijf inzittenden bij een snelheid van 80 km op het gladde wegdek in een slip. De bestuurder, een 50-jarige koper slager uit Amsterdam, verloor daarbij de macht over het stuur, zodat de auto van de weg geraakt en tegen een boom in de kleiachtige berm tot stilstand kwam. De gewonden moesten met twee wagens van de ongevallendienst naar het Antonius- ziekenhuis worden overgebracht, waar bleek dat de bestuurder een gat in het hoofd had opgelopen, zijn 54-jarige echt genote een shock had gekregen, hun elf jarig dochtertje een gebroken rechterknie, een meerijdend vriendinnetje een bloed neus en de 79-jariigie vader van de be stuurder enige gebroken ribben. Na be- han! din konden de moeder en het vrien dinnetje naar hun woning terugkeren. De andere drie moesten in het ziekenhuis achterblijven. De totaal vernielde auto werd naar het hoofdbureau van politie gesleept. De noteringen voor de Nederlandse bacon in Engeland hebben deze week opnieuw een daling ondergaan nu met 10 a 15 shilling. In verband hiermee heeft het produktschap voor vee en vlees zich genoodzaakt gezien de prijs voor baconvarkens ingaande maandag met 10 cent per kg te verminderen. Met ingang van de ge noemde datum geldt voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs van respec tievelijk 2.42, f 2.30, f 2.25 en 2.20 per kg koud geslacht gewicht. De staalindustriëlen baseren hun stand punt dat de totale loonsverhoging niet meer dan twee percent mag bedragen op het feit dat tussen 1957 en 1963 de pro- duktiestijging in hun sector met niet meer dan twee percent per jaar gestegen is, hetgeen lager is dan de gemiddelde stij ging der totale Amerikaanse industrie. Over 1964 praten zij daarentegen niet, aan gezien in dat jaar de produktie alle re cords sloeg en maar liefst 27 percent ho ger was dan in 1963. Het afgelopen jaar produceerde men nl. 127 miljoen ton staal, nog tien miljoen meer dan in het absolute recordjaar 1955. Een verder argument van de werkgevers is dat de staalarbeider allang koning is onder Amerika's werknemers, zelfs nog nu de werknemers in de auto-industrie eni ge maanden geleden loonsverhogingen van in totaal 4,8 percent hebben gehad. Het uurloon in de staalindustrie bedraagt nu (inclusief pensioen, vakanties etc.) 4.36 dollar. „Schoon" neemt een staalarbeider 3,60 dollar (in koopkracht vergelijkbaar met 6,50 gulden) mee naar huis bij een veertig uren omvattende werkweek, zo dat hij een weekloon ontvangt van 144 dol lar, in koopkracht vergelijkbaar met 260. Wie dat slecht noemt, is zeker een zwartkijker. Daar komt nog bij dat alle werknemers, die langer dan 15 jaar in dienst van een staalbedrijf zoals U.S. Steel zijn, een jaarlijkse vakantie van dertien weken, krijgen, een regeling die ten doel heeft de gevolgen van automatisering op te vangen, en die op maar liefst 50 per cent van de werknemers in de grote staal bedrijven van toepassing is. Van hun kant zeggen de staalarbeiders echter dat zij er niets mee te maken hebben of zij wel of niet de best betaalde arbei ders in de Amerikaanse industrie zijn. Zij kijken alleen naar de resultaten van hun bedrijfstak, die inderdaad verre van slecht zijn, en baseren hun eisen op de gemid delde produktiestijging tussen 1959 en 1964, die tegen de vier percent bedroeg. Boven dien zeggen zij dat het eerste kwartaal van 1965 hog beter is geweest dan vorig jaar, tooen een absoluut record werd be reikt, zodat de werkgevers geen reden hebben de toekomst met zorg tegemoet te zien. De industriëlen aan de overkant van de groene tafel doen dat echter wel. Ik heb in Pittsburg geen werkgever ontmoet, die niet zei enigszins bezorgd over de toe komst te zijn, zo niet over de directie dan toch over de verre. Voor de record- produktie van het afgelopen kwartaal had de topleiding van de staalindustrie bij voorbeeld meteen een verklaring bij de hand, die allerlei komende narigheden in zich verborgen hield. De enorme vraag en de recordproduk tie der afgelopen drie maanden houden verband met de vrees van onze klanten dat er na 1 mei een staking zal komen, zo zei men. De autoindustrie bijvoorbeeld heeft zoveel staal gehamsterd, dat zij twee maanden vooruit kan zonder iets te bestellen. Komt er echter geen staking dan zal in elk geval de vraag na 1 mei plotseling sterk dalen met als onvermij delijk resultaat een drastische inkrimping van de produktie later in het jaar. Kenners van zaken daarentegen gelo ven dat dit zo'n vaart niet zal lopen. Voor reparaties, die door de produktiegolf van het eerste kwartaal werden uitgesteld, zal men in elk geval tijd moeten nemen, zeg gen zij, terwijl de algemene produktiestij ging der Amerikaanse industrie waar schijnlijk zal leiden tot aan vlugger op gebruiken van de staalvoorraden dan nu gedacht wordt. De zorgelijke gezichten van de staalko- ningen, zo zeggen deze insiders, hebben meer ten doel de vakbondsleiders af te brengen van al te hoge eisen dan dat zij de vooruitzichten in de staalsector weer spiegelen. Hoe het ook zij, een fikse sta king zou toch een ernstig ding zijn, ook al zou die niet zo lang duren als in 1959, toen maar liefst 116 dagen gestaakt werd en tenslotte pas door ingrijpen van de re gering weer aan het werk werd gegaan. Er is nog maar een maand tijd om de standpunten tot elkaar te brengen en dat is weinig, vooral ook omdat de topleiding van staalarbeidersbond wankel is door de rivaliteit tussen de twee hoogste figuren: David McDonald en I. W. Abel. Beide he ren waren kandidaat voor het president schap van de bond bij de verkiezing van enige weken geleden en beiden hebben al aanspraak gemaakt op de overwinning, hoewel overal in den lande vakbonds mannen nog ijverig stemmen aan het tel len zijn in de nek-aan-nek-race. Komt het evenwel tot een staking, dan zal als een van de akeligste spoken voor de Amerikaanse staalindustrie de toene ming van staalimporten opdoemen. Nu al klagen de staalkoningen steen en been over de concurrentie van Japan en de E.E.G.- landen, die in totaal zes miljoen ton staal in 1964 naar de Verenigde Staten uitvoer den. „Het zou ons niet verwonderen als dit volume in 1965 bijna zou verdubbelen", zo kan men in Pittsburg horen zeggen, en dan zal er nog maar één remedie zijn om de Amerikaanse staalindustrie en de werkgelegenheid daarin te beschermen: invoerbeperkende maatregelen van Wash ington". Aanvoer van maandag In IJmuiden zijn maandagmorgen, door 105 vaartuigen, aangevoerd 10.790 kisten vis, 41.000 kilogram tong en 1180 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1110 kisten schel vis, 1530 radio, 680 wijting, 1010 gul en kabeljauw, 500 torregullen, 250 koolvis, 525 roodbaars, 1450 haring, 680 makreel, 1560 schol, 55 tarbot, 580 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 5.20 4.20, tarbot 6.706.20, grote tong 5.54 5.50, grootmiddel tong 5.795.74, kleinmid- del tong 6.015.86, tong I 7.987.50, tong II 8.28—7.80, zalm 7—6.70. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 134 92, middel kabeljauw 150108, grote kool- vis 9280, middel koolvis 8280, grote leng 8072. Per tien stuks: grote kabeljauw 12092, middel kabeljauw 6860. Per stuk: kreeft 13. Per 50 kilogram: jumbo's 5646, grote schelvis 4128, middel schelvis 3722.50, kleinmiddel schelvis 3622.50, schelvis I 3718, schelvis II 3115, schelvis III 10.60 —10, gul I 53—33, gul II 34—30, gul III 2817.50, koolvis I 3229, witte koolvis 36, koolvis II 2320, grote schol en middel schol 5239, kleinmiddel en schol I 4838, schol II 4836, schol III 3628, schar 20 15, poon 21, gestripte wijting 2321, dichte wijting 10.6010, haring 1916.40, makreel 52—34, tarbot 228—180, griet 150—138, kuit 4123, schartong 56, kleine kreeft 6256, lom 3625. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 1000 kisten schelvis, 2000 radio, 280 wijting, 400 gul en kabeljauw, 300 koolvis, 50 wolf, 1600 haring, 800 kleine haring, 450 makreel, 350 schol, 200 varia, 600 stuks kabeljauw, 7000 kilo tong. Een felle binnenbrand heeft zaterdag nacht het restaurantgedeelte van Hotel Rijckaertsz in het hart van Wijk aan Zee vrijwel geheel verwoest. De schade wordt geschat op f 75.000. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door het vlam vatten van een plastic emmer waarin asbakken werden geleegd. De zestien hotelgasten, Duitsers en Span jaarden, vluchtten nadat zij door de eige naar, de heer W. Becker en diens echt genote waren gealarmeerd, via een brand ladder op een plat. De meesten hadden slechts hun nachtgewaad aan. Later zijn ze door de politie met een ladder van het plat gehaald. Na het sluitingsuur hadden de heer Bec- Aagtekerk 10 v. Genua n. Port Said. Aldabi 10 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnitak 10 v. Santos n. Buenos Aires. Ammon 11 te Terneuzen. 11 te Gent. Amstelmeer 10 te Rotterdam. Archimedes 11 v. San Antonis n. Talcahuana. Arendskerk 11 te Marseille. Argos 10 v. Hamburg n. Bremen. Batjan 10 te Taltal. Bawean 12 te Philadelphia verw. Bennekom 11 te Port of Spain. Caltex Eindhoven 13 te Lor Marques verw. Caltex Gorinchem 10 v. Rotterdam n. Boston. Caltex Nederland 12 rede Bahrein. Caltex The Hague 12 v. Bandar Mashur n. Bahrein. Cartago 11 te Seattle. Ceres 9 te Rotterdam. Congokust 10 v. Port Harcourt n. Douala. Delft 9 v. La Romana n. Trinidad. Dinteldijk 10 v. Antwerpen n. Londen. Diogenes 10 v. Buena Ventura n. Balboa. Dongedijk 9 v. Cristobal n. Los Angeles. Elisabeth Broere 11 v. Port Said n. Brindisi. Ganymedes 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Geeststar 11 te Barbados. Hathor 10 v. Cartagent n. Limon. Hector 11 te Petit Goaves. Hercules 10 op Orinoco Rivier n. Matanzas Hilversum 11 v. Bremen n. Be.rmuda. Hollands Diep 10 v. Hongkong n. Penang. Ivoorkust 11 te Port Amboin. Johannes Frans 12 te Balboa verw. Kaap Hoorn 10 v. St. Vincent n. Curagao Kabylia 13 te Lyttelton verw. Karimata 11 te Tahiti. Kelletia 11 te Larnaca. Kenia 9 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Korendijk 10 v. New York n. Boston. Korenia 9 te Rotterdam. Korovina 11 v. Rotterdam n. Sundsvall. Kossmatella 10 v. Abadan n. Bahrein. Kreeft 12 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 10 te Rotterdam. Lelykerk 10 te Rotterdam. Liberiakust 10 te Le Havre. Maaskerk 10 v. Rotterdam n. Bombay. Main Lloyd 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Marne Lloyd 12 v. Djibouti n. Assab. Maron 10 te Guanta. Mediterranean Sprinter 11 v. Rotterdam n. Las Palmas. Medon 12 te Miami. Mersey Lloyd 12 te Aden. Montferland 12 te Bilbao. Munttoren 10 v. Rio de Janeiro n. Aruba. Musil Lloyd 12 te Beyrouth. Mijdrecht 11 te Kikuma. Mylady 10 v. Las Palmas n. Abidjan. Oranje Nassau 12 te Kingston verw. Oranjestad 11 v. Georgetown n. Paramaribo. Palamedes 12 te Rotterdam. Poseidon 10 te Carupano. Prins Johan Willem Friso 10 v. Antwerpen n. Londen. Prinses Margriet 10 v. Rotterdam n. New York. Riouw pass. 10 Straat Messina n. Genua. Roepat 11 te Duinkerken. Rotterdam 12 te New York. Rijndam 11 te Quebec. Schiedijk 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Seine Lloyd 10 te Rotterdam. Servaaskerk 12 te Antwerpen. Sinon 12 te Puerto Ordaz. Sliedrecht 10 v. Curasao n. Hamburg. Soestdijk 11 te Rotterdam. Sommelsdijk 10 v. Rotterdam n. Gulf v. Mexico. Spaarnekerk 9 v. Rotterdam n. Kobe. Stad Den Haag 10 te Vitoria. Stad Maastricht 21 te Rotterdam verw. Steenkerk 11 300 mijl westelijk Adelaide. Straat Franklin 10 v. Singapore n. Hongkong. Straat Frazer 11 te Kaapstad. Sumatra 11 te Luanda. Theron 11 te Nickerie. Tjibodas 10 v. Zanzibar n. Penang. Van der Hagen 10 v. Beira n. Zanzibar. Videna 11 te San Lorenzo. Vivipara 15 te Skaramanga verw. Vlist 11 ten anker rede Colon. Waardrecht 10 v. Beyrouth n. Cagliari. Woltersum 11 te Rotterdam. Zafra 10 v. Bonne River n. Tranmere. De eigenaar van hotel-restaurant Rijckaertsz in Wijk aan Zee, de heer W. Becker, toont de trieste over blijfselen van het interieur van zijn restaurant. ker (35) en zijn vrouw zich zaterdagnacht ter ruste begeven. Omstreeks half drie werd mevrouw Becker gewekt door haar Franse poedel Aimee, die jankend aan de slaapkamerdeur krabde. „Ik dacht eerst dat er dieven in het restaurant waren. Ik hoorde al enige tijd vreemde geluiden op de benedenverdieping", vertelde mevrouw Becker. Haar man begaf zich naar bene den. Toen hij de deur naar het restau rand opende sloegen 'n dichte rook en vlam men hem in het gezicht. „Ik begreep eerst niet waar het vuur vandaan kwam Ik kon geen hand voor mijn ogen zien zei de heer Becker. Hij rende naar boven om de gasten te alarmeren die op de eerste en tweede verdieping in diepe rust waren. Intussen had mevrouw Becker haar twee kinderen van twee en vijf jaar in veilig heid gebracht. De bezetting van de politie post Wijk aan Zee heeft de brandweer in Beverwijk gewaarschuwd die met groot materieel tegen half vier het vuur ging be strijden. Door de dichte rookontwikkeling meest gebruik worden gemaakt van pers luchtmaskers. Met drie hoge- en een lagedruk- spuit hadden de brandweerlieden, die on der leiding stonden van de waarnemend commandant J. Bleeker en hoofdbrand weermeester IJ. Schinning, in ongeveer een half uur de brand bedwongen. Het na blussen nam meer tijd in beslag. Het restaurant van het hotel brandde vrijwel geheel uit. Het meest van het vuur hebben het buffet en de plafonds te lijden gehad. Verder werd veel schade aangericht aan het meubilair en vloerbedekking. Het interieur van het restaurant heeft niet zo lang geleden een algehele vernieuwing ondergaan. Het gebouw en de inrichting van het hotel-restaurant zijn tegen brand verzekerd. Het meer dan tachtig jaar oude pand is eigendom van een inwoner van Heerlen. Het ziet er naar uit dat het res taurant als gevolg van de brand geheel verbouwd zal moeten worden. Tijdens een voetbalwedstrijd op het ter. rein van IEV in Velsen-noord is een 24 jarige speler zondagmiddag uitgegleden en ten val gekomen, waarbij hij met een gebroken been werd opgenomen. Hij werd door de ongevallendienst naar het Roode- Kruisziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Zaterdagmiddag heeft de bloemenveiling Het Centrum" te Beverwijk een druk be zochte jaarvergadering gehouden in de veilingkantine. De voorzitter, de heer G. Tabak wees in zijn openingswoord op de voorspoedige groei van de veiling. Niet alleen de aanvoeren hebben ongekend gro te afmetingen aangenomen, maar ook de omzet gaat snel omhoog. In de eerste drie maanden van 1965 had de veiling een om zet van ruim twee miljoen gulden, een bedrag, dat men vorig jaar pas omstreeks half mei bereikte. De aanvoeren komen nu niet alleen uit eigen omgeving en een groot deel van Noord-Holland, maar zelfs uit de Noord oostpolder komen nu regelmatig bloemen naar de Beverwijkse veiling. Men kijkt dan ook verlangend uit naar het afkomen van de bouwvergunning voor de uitbrei ding van het huidige veilingcomplex. Met klem verzocht de voorzitter de leden om in de komende maanden zoveel mogelijk de bloemen ook op dinsdag en donderdag te brengen; kopers zijn er op die dagen genoeg maar aan voldoende bloemen ont breekt het dikwijls. Met een moment van stilte werden zes leden herdacht, die het vorig jaar over leden zijn. Het financieel rapport, uitgebracht door het Accountantsbureau van tuinbouwvei lingen, werd voorgelezen door de heer Chr. Belterman. De balans sloot met een be drag van f 884.257,97; de exploitatiereke ning gaf aan lasten en baten een bedrag van 237.843,25 te zien. Het garantiefonds gaf, na aftrek van een nadelig saldo, een overschot van f 66.964,28 te zien. Daar ook de commissie van toezicht zich volkomen kon verenigen met de financiële gang van zaken, werd het garantiefonds aan de le den terugbetaald. Men krijgt hierdoor 2,3 percent op zijn ledenrekening bijgeschre ven. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de heren A. Jansen, J. Vrugt en P. Westgeest, her kozen. De heer A. Jansen maakt sinds 1945 deel uit van het bestuur. De voorzitter felici teerde hem met het feit, dat hij nu 20 jaar lang de belangen van de bloemenveiling had behartigd en gaf hem hiervoor een prachtige azalea. Tot lid van de commissie van toezicht werd benoemd de heer P. Twisk uit St. Pancras. De provisie werd vastgesteld op 4 per cent en 3 percent voor het garantiefonds; de rente voor het ledenkapitaal werd vast gesteld op 4 percent. De r.k. toneelgroep voor jongeren Toi Toi heeft zaterdagavond in het hervormd verenigingsgebouw aan de Schans de eerste openbare opvoering gegeven. Hier voor had men het spel „Kleine kinderen worden groot" van Noël Langley uitgeko zen, hetgeen wel goed gezien was omdat men hierdoor de kans kreeg veel gegadig den een rol aan te bieden. Gezegd kan worden dat de jonge groep het stuk met veel flair te lijf is gegaan. Er werd in hoog tempo geacteerd en de rolkennis was uitstekend. Dat de opvoe ring toch niet meeviel kwam doordat men aan het tempo te veel opofferde. Een ama teur kan nu eenmaal niet ongestraft even snel spreken als een beroepsacteur. De duidelijkheid liet dan ook te wensen over en vaak kwam de intensiteit van het spel ook in het gedrang. Duidelijk is in elk geval wel dat dit groepje opgewekt de toekomst tegemoet mag zien want met dit enthousiasme en deze wil om te studeren zal men nog veel kunnen bereiken, als men tenminste niet te Ijoog zal willen grijpen. Er waren deze avond enkele goede rollen bij, zoals die van Truus Velserboer, Adri van Roon en Peter Leurs, maar men kan zeggen dat vrijwel alle spelers tot een goed gemid delde kwamen, gezien de omstandigheid dat het pas het eerste officiële optreden naar buiten was. In het Kennemer Theater in Beverwijk hebben leerlingen van het gemeentelijk ly ceum in Beverwijk onder grote belangstel ling „De getemde feeks" van Shakespeare opgevoerd. Een ambitieuze onderneming, die gezien het enthousiasme in de zaal toch wel is geslaagd. Men wist zich redelijk door de moeilijkheden heen te slaan en daarbij een goed tempo aan te houden, Hoewel men natuurlijk niet aan alle fa cetten van Shakespeares kunst toekwam werd aan de komische zijde van het stuk toch wel recht gedaan, en dit werd door de toeschouwers natuurlijk ten zeerste ge waardeerd. Boy van Droffelaar wist van de rol van Petruchio iets goeds te maken en hij kreeg daarbij veel steun van Anne Marijke Klaver, die de feeks ten tonele voerde. Apart genoemd mogen ook wel wor den Juun Broekhof en Nick Bolte, die twee kostelijke bediendenfiguren op de planken zetten. De regie was in handen van Gelijn Molier. „Handige moeders" hadden voor de kostuums gezorgd, met veel succes. SVOLVAER (Noorwegen) (AP) Een tweede pak Russische scheepspapieren dat drijvend in zee is gevonden bij de Noorse stad Svolvaer, heeft speculaties dat er een Russisch schip zou zijn vergaan, doen toe nemen. De papieren, verpakt in een Rus sische krant, bestonden uit telegrammen van en naar het Russische schip „Roedny" dat staat geregistreerd in de stad Liepaja, in Sovjet-Li touwen. Uit de papieren blijkt dat het schip naar Cuba en Argentinië is gevaren. Sommige papieren waren geda teerd in 1963. Tien dagen geleden zijn er zes pakketten papieren van het Russische schip gevon den in hetzelfde gebied. Beide vondsten zijn aan de Russische autoriteiten overhandigd. Er kwamen evenwel enige ingrijpende veranderingen met betrekking tot contri butie en inleggeld. De contributie werd op 10 vastgesteld en het inleggeld op ƒ25. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter dank gebracht aan het vei- lingpersoneel, dat dikwijls onder moeilijke omstandigheden moet werken. De aanvoe ren worden steeds groter, maar tot dusver kon alles vlot worden verwerkt; er zullen echter ingrijpende maatregelen genomen dienen te worden, wil men verzekerd blij ven van een vlotte verwerking. De omzet, die vorig jaar vier miljoen gulden bedroeg, belooft in 1965 nog groter te zijn, nu in het eerste kwartaal de twee miljoen reeds is overschreden. Ook het ledental, in 1964 opgelopen tot 379 (58 meer dan in 1963) is stijgende: er zijn nu al meer dan 400 leden. Er werd nog geruime tijd van gedachten gewisseld, alvorens de voorzitter de ver gadering sloot, met de beste wensen voor de leden in het verdere jaar. Hierna had de traditionele verloting van een prachtige collectie planten plaats. Palmpaasoptocht. De palmpaasoptoch- ten in de IJmondgemeenten zijn, ondank» het nogal koude weer, overal enthousiast verlopen. In Velsen-Noord heeft niet al leen de r.k. schooljeugd deelgenomen aan de optocht; er liepen ook leerlingen van andere scholen mee en dit heeft de orga nisatoren geïnspireerd om volgend jaar een meer „algemene optocht" te gaan orga- seren. Op 23 adressen van langdurig zie ken werden zondag prachtige fruitbakken afgeleverd. Vele kinderen hebben echter ook andere zieken fruit gebracht. Alle deelnemertjes kregen een herinnerings vaantje. O.K. gemeente. Aangezien de heer J. Wijker Jobzn., penningmeester van het kerkbestuur der Oud-katholieke parochie van de H. Engelmundus te IJmuiden, de wens te kennen heeft gegeven binnenkort van zijn functie ontheven te worden, zijn door de bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, benoemd de heren Jac. Visser en J. Visser, beiden wonende te IJmuiden. De benoeming van twee bestuursleden in de vacature houdt verband met de voorge nomen l)inancieel--administratieve split sing van de parochies van de H. Engelmun dus en de H. Adelbertus. Duits bezoek. Wethouder F. Kaebisch heeft zaterdag op het Beverwijkse Stads kantoor een deputatie van de Duitse Wes- terwald Verein uit Nieuwied en bestuurs leden van de Bevers ontvangen. In juli van dit jaar komen 45 leden van de Duitse vereniging naar Beverwijk waarbij sport wedstrijden worden gehouden. India. Voor de afdeling Beverwijk van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen heeft mevrouw HommesLeeg water uit Bloemendaal een causerie over India gehouden. Mevrouw HommesLeeg water heeft in India, waar haar man als socioloog werkzaam was, gewoond in een streek met een overwegend boerenbevol king. Het onderwijs voor de plattelands- jeugd en de plaats van de vrouw in het da gelijks leven werden belicht. Met pensioen. Woensdag 14 april zal de heer H. Mensink uit IJmuiden, na veer tig jaar bij Hoogovens gewerkt te hebben, afscheid nemen van dit bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Mensink, die 2 april jubileer de, is sinds 1950 werkzaam als veiligheids man bij de afdeling vervoer. Geen boekbespreking. Wegens ziekte van mevrouw mr. R. E. Mulock Houwer- Hofstee kan de voor 13 april vastgestelde boekbespreking in de gemeentelijke biblio theek Velsen niet doorgaan. Het bestuur van „Het Nut" heeft nog getracht een an dere lezing hiervoor in de plaats te orga niseren, maar is hierin niet geslaagd. Een inwoner van Beverwijk wilde zaterdagmiddag in de westbuis van de Velsertunnel met een senlehid van 70 km een voor hem rijdende auto inhalen, bij welke manoeuvre hij waarschijnlijk de macht over het stuur verloor. De wagen reed tegen de tunnelmuur, draaide een slag om en kwam tegen de tegenoverlig gende tunnelwand tot stilstand. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurder moest met een vleeswond aan het voor hoofd naar het Roode-Kruisziekenhuis in Beverwijk worden overgebracht. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Emslapd, van Felixstowe; Aino, Tolkist, voor Velsen; Hoogland, Delfzijl; Amstelstroom, Portsmouth; San Salvador, Toulouse; Prins der Nederlanden, Plumouth: Wiebold Boehmer, Rotterdam; Deo Gratias, Londen; Frieda Buss, Ipswich; Menje, Swansea; Jason, Hamburg; Jean E., Londen; Nestor, Rotterdam; Hoc Vinces, Londen; Jas, Londen; Krautsand, Emden; Cherie, Londen, Zaandam: Mare Liberum, Dagenham; Honte- stroom, Hull; Ahoy, Aboe; Confid, Londen; Skauvann, Pepel, IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Parthenon, naar Curagao; Bakala, Hamburg; Afiena, Gent; Herroe, Rauma; Els Teekman, Aberdeen, van IJmuiden; Wiking, Bremen; Pioneer, Leith; Ber- kelborg, Helsingborg, IJmuiden; Hinde, Londen; Longwy, Port Etiënne, IJmuiden; Bruse, Kristiansand; Mercator, Kopenhagen; Demo craat, Hull, Zaandam; Ubbergen, Klaipeda; Otava, Wismar, Velsen; Tilla Doris, Hamburg; Aeneas, Hamburg; Alphonso Terzero, Bilbao, IJmuiden; Spoorsingel, Birkenhead, IJmuiden; Rodenbek, Barbados; Rabenfels, Hamburg. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Glafki, van Baton Rouge; Minos, Kotka; Kennemreland, Tenerife; Beira, Rotterdam; Hawkwood, Tyne; Atlantic Sun, Hamburg; Boekanier, Par; Quido Donegani, Antwerpen, voor IJmuiden; Anita Thyssen, Port Etiënne; Margriet Angelika, Aal- borg; Hoegh Biscay, Monrovia; Bram, Dagen ham; Menapia, Garston; Daphnis, Kopenhagen; Moselstein, Bremen; Netherlands Coast, New castle; Nordstern, Goole; Catharina Sartori, Hamburg; Vogtland, Antwerpen; Ragni, Moh i Rana, voor IJmuiden; Pan, Bremen: Strabo, Aarhus; Heino, Vastervik; Heriot, Grangemouth; Aegis, Bremen; Axel, Hamina. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Vechtstroom, naar Londen; Vliestroom, Shoreham; Spaarne- stroom Huil: Riet, Trollhattan, van IJmuiden; Beaulieu, Aruba. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Tosteroe, van Gefle, voor IJmuiden; Saint Pierre, Ham burg; Moni, IJstad; Juno, Mantyluoto; Clan- gula, Liverpool. VOORBEURS VAN HEDEN tstp tijdv 2 de tijdv. A.K U Hoogovens 523Vs-524 Ken Olie144.60 gl-145,20 gl 144,70 Philip 143,80 gl-144,60 144,40 Unilever 129,70-130,00 130,10

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5