V HOOGOVENS IJMUIDEN Ned. Dagbladunie boekte in '64 omzet van f 60.3 min. BOLS Wat doet een rangeerder bij Hoogovens? optreden van nieuw kabinet Jongetje in Katwijk overleden na aanrijding door een auto Velsense aannemer ontwierp nieuw bekistingssysteem Procedure bij DeMOCKAat Ambtenaar slachtoffer van knalsigaret-proef Paus ontving Nenni Slachtoffers van het verkeer Voor woningbouw in beton Acht maanden voor huisvrouw wegens oplichting Vooronderzoek naar dood van student Acht en zes jaar voor doodslag Afgerukte arm van meisje aangezet DINSDAG 13 APRIL 1965 Een rangeerder bij Hoogovens is niet de eerste de beste. Hij zorgt voor het samenstellen van treinen. Hij koppelt de wagens in de juiste volgorde, bedient wissels en ge leidt samen met zijn collega de locodrijver, de trein naar de verschillende fabrieken op het terrein. Op tijd, en veilig Zijn fluitsignalen en lichtseinen helpen de locodrijver de wagens veilig op de juiste plaatsen te brengen. Zo zit dat met rangeren, één van de specifieke be roepen bij Hoogovens. Andere beroepen bij Hoogovens, en dat zijn er heel wat, vragen weer om heel andere vakkennis. Maar het wordt allemaal bij Hoogovens geleerd. Daarom kan de man die daar niet tegen opziet vrijwel altijd bij Hoogovens terecht. Ook u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken? Hier is het adres: Art. 86 van de Aarde beefde in Japan EERSTE VERSLAG VERSCHENEN „Dit is het geheim van het huwelijk!" zegt de oude Lucas Bols Personeelszaken, gebouw „Buitenhof"telefoon 02550-6611, toestel 1111. bruari genomen beslissing tot het ter be schikking stellen van de door hen getorste portefeuilles. Nuchter beschouwd, zou er daarom veel voor pleiten indien het op hen betrekking hebbende Koninklijk Besluit tot uiting zou brengen, dat deze bewindslie den hun posten blijven vervullen, gege ven het feit, dat zij ervan afgezien heb ben hun portefeuilles nog langer ter be schikking te stellen. Maar ja, dat ware een vorm die naar alle waarschijnlijkheid in de ogen van de instantie, welke ook bij de voorbereiding van dergelijke Konin klijke Besluiten betrokken is, al te zeer verwijderd zou zijn van het verouderde be grip omtrent het koninklijk „welgeval len". En dus zal men vermoedelijk het voorbeeld volgen van het Koninklijk Be sluit van 22 december 1958, waarbij ten op- zichte van al die ministers uit het demis sionaire kabinet-Drees, die in tegenstel ling tot hun socialistische ambtgenoten die ontslag hadden gevraagd alleen maar hun portefeuilles ter beschikking hadden gesteld en die „overgingen" in het „inter- mezzo-"kabinet-Beel, besloten werd hun geen ontslag te verlenen. Aangezien zij daarom, wel beschouwd, niet hadden ge vraagd, meen ik, dat die vorm toch een beetje eigenaardig was. Hoofdzaak acht ik echter, dat overigens het besluit tot ont slagverlening aan de bewindslieden die niet terugkeren, en tot benoeming van de nieuwe ministers, ook wat het uiterlijk van het Koninklijk Besluit in kwestie aan gaat, zal geschieden onder verantwoorde lijkheid van de nieuwe minister-president, zodat het zijn mede-ondertekening zal dra gen. Degenen, die minister blijven hebben reeds in 1963 de door de Grondwet voor geschreven eed van trouw alsmede de zui veringseed afgelegd (o.m. inhoudende geen gift of gaven beloofd of gegeven te heb ben om zich tot minister benoemd te zien). Zij behoeven die eden dus niet opnieuw af te leggen. Daarentegen is dat wel ver eist voor de nieuwelingen. Mocht mr. Bot ontheven worden van zijn taak als minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en in plaats daarvan benoemd worden tot minister zonder portefeuille, dan zou, strikt genomen, voor hem wèl de zuiveringseed op haar plaats zijn. Hij zou dan immers, op de keper beschouwd, een nieuwe werkkring krijgen. Zonder de ge ringste aarzeling zal iedereen er stellig van uitgaan, dat hij daarvoor heus „niets liefs" heeft overgehad. Toch acht ik het, evenals mr. Oud in zijn werk over „Het constitiutioneel recht van het Koninkrijk der Nederlanden'! (blz. 275) in beginsel juist, dat hij dan zou dienen te zweren terloops stip ik aan, dat ook aflegging van de verklaring of belofte is toegestaan niets beloofd of gegeven te hebben om die nieuwe benoeming te verkrijgen. Tot besluit breng ik in herinnering, dat nieuw benoemde ministers pas hun taak kunnen aanvangen na aflegging van de voorgeschreven eden, zulks in handen van het staatshoofd. Dr. E. van Raalte In Venlo zit een gemeente-ambtenaar met een prop watten voor een van zijn ogen. De man heeft de uitwerking van een knal-sigaret willen testen. Het viel hem zwaar tegen, want het ding had een zeer pijnlijke uitwerking. De ambtenaar wilde er een eind aan ma ken dat zijn dochters doorlopend sigaret ten van hem oprookten. Om haar dat af te leren kocht hij enkele „knallers" en al vorens die dingen in de sigaretten te stop pen, wilde de man eerst de uitwerking proberen. TOKIO (AP). Gisteren heeft zich in centraal en noordelijk Japan een lichte aardschok voorgedaan waardoor de ramen rinkelden en enkele klokken bleven stil staan. Er zijn geen berichten over schade of slachtoffers. Geschat is dat het epicentrum van de beving zich op zestig kilometer onder de grond, en ongeveer tachtig kilometer van Tokio heeft bevonden. ROME (AFP) Paus Paulus VI heeft gisteravond Pietro Nenni, vice-premier en leider van de Italiaanse socialistische par tij, in audiëntie ontvangen. Zij hebben een uur lang gesproken over de internationale toestand. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollum W. F. Kuil te 't Woudt. dotatie pensioenfondsen en toevoeging aan reserves belopen 2.6 miljoen. Ter verdeling is beschikbaar 1.015.000, in percenten van de omzet 1.7 percent. Voor uitkering is beschikbaar 586.536 overeenkomend met 12 percent dividend. De Nederlandse Dagbladunie (houd stermaatschappij van de Nieuwe Rotter damse Courant en Algemeen Handels blad) heeft blijkens het vandaag ver schenen eerste jaarverslag in 1964 een omzet behaald van 60.3 miljoen. De kosten inclusief de afschrijvingen en interest beliepen 56.7 miljoen. Het be drijfsresultaat komt uit op 3.6 miljoen of wel 6 percent van de omzet. Belasting, De bijna vijfjarige Jacob Ouwehand uit Katwijk aan Zee, is gistermorgen, toen hij achter een geparkeerde carrier de Prins Bernhardlaan in zijn woonplaats aangere den door een passerende auto. Met ernsti ge verwondingen aan het achterhoofd en inwendige kneuzingen is de jongen naar het academisch ziekenhuis in Leiden over gebracht, waar hij is overleden. De 24-jarige heer Th. A. van der Els- hout, die op 26 maart ernstig gewond na een ongeval in Alphen aan de Rijn met zijn scooter werd opgenomen in het Diaco- nessenhuis te Leiden, is aan zijn verwon dingen overleden. Gisteravond is de 44-jarige heer P. Ch. J. Matthijssen uit Tilburg door onbeken de oorzaak met zijn auto in het Wilhelmi- nakanaal gereden en verdronken. Men ver moedt dat de heer Matthijssen tijdens het rijden onwel is geworden en via de berm in het water is gereden. Tijdens een zware regenbui is de 66-jari- ge heer J. G. Lennarts met zijn personen auto in de Willemstraat te Eindhoven ach terop een geparkeerde vrachtauto gebotst. Hierbij werd zijn 67-jarige echtgenote, die naast hem zat, zo zwaar gewond, dat zij nog tijdens het vervoer naar het binnen- ziekenhuis overleed. De bestuurder zelf werd met een hoofdwonde en een hersen schudding in het ziekenhuis opgenomen. In een ziekenhuis te Woerden is over leden de achttienjarige J. Kraan uit Lin- schoten. Hij was enkele uren eerder toen hij met zijn bromfiets de weg Woerden- Oudewater opreed, door een auto aangere den. De integratie van NRC en Handelsblad volgens de directie voor het eerst in 1965 haar efect krijgen op omzet en kosten. De directie schat tenminste drie jaar nodig te hebben voordat de door haar van de fusie verwachte economische voor delen volledig zullen zijn verwezenlijkt. De gezamenlijke oplage der dagbladen be draagt 360.000, die der tijdschriften 150.000, Het papierverbruik beliep in 1964 31.400 ton. Per ultimo '64 was het aantal werk nemers 2151 personen. Bij de NRC werd geïnvesteerd f 1.2 mil joen. Eesteld werd een Control Data com puter, die in augustus '65 wordt afgele verd. De capaciteit van deze computer is voldoende voor de zetterijen in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. De liquiditeit is ruim. De directie ziet de toekomst met vertrou wen tegemoet. Het samengaan van Han delsblad en N.R.C. heeft geleid tot de vor ming van een eenheid, die beter dan voor heen de beide bedrijven afzonderlijk, in staat moet worden geacht de snelle ont wikkeling van de grafische techniek te vol gen en daarmee de concurrentie het hoofd te bieden. De in 1964 behaalde resultaten zijn goed geweest, al moet helaas worden verwacht, dat door de nieuwe stijging van lonen, salarissen en overige kosten, een prijsaanpassing zal moeten plaatsvinden ten einde de huidige winstmarge te kunnen behouden. Advertentie cien en loodgieter meer nodig is. Voorts worden deuropeningen en kozijnen bij het storten uitgespaard. Het aantal manuren voor een woning van ongeveer driehon derd kubieke meter bedraagt volgens de heer Smit ongeveer zeshonderd, bij de tra ditionele bouw is dat ca. dertienhonderd en bij de arbeidsbesparende bouw ongeveer acht negenhonderd. De ontwerper zei dat de bouwprijs volgens zijn systeem per ku bieke meter 65 gulden is tegen 80 gulden bij de traditionele bouw. De opzet van het systeem: - Smit is: een constructief en economisch verantwoorde woning te bou wen met een minimum aantal manuren en de door de vaklieden te verrichten werk zaamheden te verkleinen of zo mogelijk te laten vervallen. Elke aannemer kan vol gens de heer Smit met zijn systeem in li centie gaan werken. De rechtbank te Amsterdam heeft een 36-jarige vrouw uit Laren (N.H.) wegens oplichting van twee Hilversumse make laars voor totaal 52 mille waarbij schil derijen van Han van Meegeren een hoofd rol hebben gespeeld veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. „De roman van de makelaars die zich in de kunst begaven," had de rechtbank president deze zaak genoemd. De vrouw, getrouwd met een timmerman en moeder van twee kleine kinderen, had na haar hu welijk wat te royaal geleefd en was daar door in schulden geraakt. Zij kende de weduwe Van Meegeren voor wie zij tegen provisie al eerder verschillende schilde rijen had verkocht. Allerlei fantastische verhalen had zij aan de makelaars ge daan. Dezen, de heren G. H. Kaarsgaren en H. W. de Koster, hadden haar elk to taal 26 mille gegeven voor de gezamenlij ke aankoop van schilderijen, die met gro te winst in Amerika zouden worden ver kocht. Twee keer was de vrouw zelfs naar Amerika geweest. Eén keer was zij rai- son van 2450 uit New York per vliegtuig een weekendje naar Laren overgekomen om haar man en kinderen te zien. Verder had zij met haar gezin voor vier mille een reisje naar Majorca gemaakt efn voor een bedrag van ruim acht mille aan schul den afbetaald. De Utrechtse officier van justie, mr. W. H. Overbeek, heeft een gerechtelijk voor onderzoek gelast naar de toedracht van het ongeluk tijdens een inwijdingsplechtig heid van het Utrechtse studentengezel schap „Tres Faciunt Collegium", waar bij zaterdagavond de 20-jarige student jhr. .D L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven is gekomen. Dit gebeurde terwijl hij een met roet gevulde, gesloten zwarte kap op het hoofd had. De sectie, die door dr. M. J. Voortman van het gerechtelijk geneeskundig labora torium op het stoffelijk overschot van de student is verricht, heeft geleid tot de voorlopige conclusie, dat kan worden aan genomen dat de dood van jhr. Rutgers van Rozenburg het gevolg is geweest van het inademen van roet. Bij het optreden van een nieuw kabinet staat uit de aard van de zaak het in het Nederlandse staatsrecht geldende be ginsel op de voorgrond, dat degenen, die dan het ministerschap zullen vervullen, daarvoor zelf de verantwoordelijkheid dra gen. Wel heet het in de Grondwet (art. 86) nog altijd, dat de Koning ministers be noemt en ontslaat „naar welgevallen". Die uitdrukking moge eertijds op haar plaats geweest zijn, toen de staatkundige minis teriële verantwoordelijkheid nog geheel ontbrak en de bewindslieden inderdaad als de persoonlijke raadslieden van het staats hoofd te beschouwen waren, zeker is zij dit al sinds 1848 niet meer. De Koning is onschendbaar, de ministers zijn verant woordelijk. Aldus wil het niet alleen van 1848 af de Grondwet, dus het geschreven recht, doch het is ook in de praktijk ge heel en al het geval. Vandaar o.m. dat alle Koninklijke Be sluiten slechts tot stand kunnen komen dank zij de verantwoordelijkheid, die daar voor de desbetreffende minister(s) op zich neemt(nemen). Wie bij een Koninklijk Be sluit als de verantwoordelijke minister op treedt, blijkt uit de ministeriële mede-on dertekening. Nu kan men zich natuurlijk afvragen, welke vorm toepassing verdient wanneer het nieuw aantredende kabinet een nieu we minister-president zal hebben en dus degene, die deze post nog inneemt op het ogenblik, waarop de benoeming van de „nieuwe heren" zal moeten geschieden, demissionair minister-president is. Dit geval doet zich thans voor. Want mi nister Marijnen gaat weg en wordt opge volgd door mr. Cals. De juiste methode zou nu mijns inziens zijn, dat mr. Bies heuvel, die als minister, tevens vice-minis ter-president, aanblijft, het Koninklijk Be sluit tot ontslagverlening aan mr. Marij nen en tevens tot benoeming van mr. Cals mede-ondertekent. Daarna kan dan vervol gens al wat er verder dient te geschie den, ook naar de vorm, gebeuren onder verantwoordelijkheid van mr. Cals, die zelf voor de formatie zorg heeft gedragen, der halve de eerste verantwoordelijke is voor al dat verdere. Ten aanzien van vijf leden van het de missionaire kabinet kan onwillekeurig de gedachte opkomen aan brave scholieren. Zij hebben zo goed gewerkt, dat zij „over gaan" naar de nieuwe ploeg! Dat vijftal had, evenmin trouwens als de rest van het demissionaire kabinet-Marij- nen, niet zozeer ontslag gevraagd als wel de portefeuilles ter beschikking gesteld. Hun bereidheid om thans ook zitting te nemen in het kabinet-Cals betekent, dat zulks voor hun verantwoordelijkheid komt. Anders uitgedrukt, zij hebben inmiddels besloten terug te komen op hun eind fe- Een bekistingssysteem voor woningbouw In beton waarbij het mogelijk is op het bouwterrein wanden en vloeren van een woning in één bewerking tot stand te brengen is ontworpen door de Velsense aannemer de heer Willem Smit (directeur van Smit's bouwbedrijf nv en de nv Block- Bouw). Hij heeft gisteren aan de pers technische gegevens en een toelichting op zijn systeem verstrekt. Hij deelde mede, dat in drie Noordhollandse gemeenten de bouw van negenhonderd woningen volgens zijn systeem in voorbereiding is, waarvan 320 in vier torenflats van acht verdiepin gen te Beverwijk, waarvoor het ministe rie van Volkshuisvesting reeds gedeeltelijk goedkeuring heeft verleend. Bij het systeem Smit worden wanden en vloeren tegelijk bekist en gestort. Het bij zondere bij deze zogenoemde portaalbe- kisteing is echter, aldus de toelichting, dat de uit grote schotten bestaande be kisting zodanig gemonteerd is dat de wan den onafhankelijk van de vloeren ontkist kunnen worden. De wandschotten hebben de hoogte van één verdieping en zijn zo lang als de wo ning diep is. De vloerschotten hebben de breedte van een woningbeuk en zijn even lang als de wandschotten. Architectonisch worden de woningen niet aangetast, ook stedebouwkundig niet, aldus de heer Smit, omdat de vrijheid voor de architect be houden blijft. Er wordt een bepaald soort bekistingsplaat toegepast waardoor wanden en vloeren volkomen glad uit de bekisting komen, zodat volgens de ontwerper de stu kadoor komt te vervallen. Men denkt de bekisting duizend keer te kunnen gebrui ken. De diverse pijpen, dozen en leidingen worden tegelijk meegestort, zodat achter af geen hak- en breekwerk voor elektri- Advertentie Zij: een pittige, donkere koffie- echoonheid uit Brazilië. Hij: een blonde, aristocratische advockaat uit mijn Lootsje. Het resultaat van deze verbintenis: DeMOCKAat (in nieuwe fles), een koffie-advoc- kaat, die even temperamentvol als romig is. Heerlijk om te drinken; excellent om desserts zoals vla en ijs nóg verfijnder te doen smaken. Neem dus bij uw slijter een kijkje en dan snel bij u thuis een proefje De rechtbank in Arnhem heeft vanmor gen een twintigjarige los arbeider uit Nij megen veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf en een 26-jarige timmerman, even eens uit Nijmegen, tot zes jaar gevange nisstraf. Ze hebben in de nacht van 10 op 11 januari 1964 de 68-jarige invalide me juffrouw T. Hendriks aan de Groesbeekse- dwarsweg in Nijmegen door wurging om het leven gebracht. De veroordeelden hadden bij juffrouw Hendriks wat geld uit een blikken trom mel gestolen. Maar geld in andere berg plaatsen onaangeroerd gelaten. Op beest achtige wijze zouden de verdachten met het stoffelijk overschot van de oude vrouw hebben gesold, nadat de timmerman haar op onbehouwen wijze onschadelijk had ge maakt. De los arbeider vluchtte na de arresta tie van zijn medeplichtige in paniek naar West-Berlijn, vanwaar hij naar Oost Duitsland wilde gaan. Hij meldde zich ech ter bij de politie, juist toen Interpol op het punt stond hem aan te houden. DENVER (AP) Acht chirurgen hebben in een operatie, die vijf uur heeft geduurd, de linkerarm van een tweejarig meisje, die zaterdag werd afgerukt, toen de auto, waarin zij met haar moeder reed, op een kruispunt door een trein werd gegrepen, weer aan het lichaam bevestigd. „De arm ziet er goed uitHij is warm en heeft een normale kleur", zei een woordvoerder van het ziekenhuis na de operatie.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13