HET WEER „Radiosignalen uit het heelal komen van denkende wezens Britse prof. Bernard Lovell: „Hoogst onwaarschijnlijk" Scheermesjes van vergaan Russisch schip in IJmuiden Kabinetsformatie nu in het laatste stadium Straatroof in Santpoort in scène gezet Russische geleerden twijfelen niet meer: Aantal doden van wervelstorm in VS nu ruim 250 Eerste perziken Formateur Cals wellicht nog vandaag naar de koningin Kinderpostzegelactie bracht vier miljoen v gulden op Vopr modieuze dames- en teenerkleding 0p Ooede Vrijdag za! ons blad niet verschijnen éeè MORRIS êeforeyou êuif! REGENJASSEN Opklaringen origineel Zweeds melkbrood uitsluitend verkrijgbaar bij bakker Winkel-Uw hakker Het woord is aan In de krant van heden Kapitein van „Steinhoft" voor binnenvaren IJmuiden overleden Jongelui probeerden geld te krijgen voor vakantie HARRY HALL - RSJKLEDING 50e JAARGANG NUMMER 136 DINSDAG 13 APRIL 1965 In zijn woning te IJmuiden-oost liet gis teravond een IJmuidenaar ons dit pakje Tsjechoslowaakse scheermesjes zien, dat, volgens hem, afkomstig moet zijn van een vergaan, vermoedelijk Russische schip, waarschijnlijk de „Roedny". Vorige week, in de nacht van zondag op maandag, is de Duitse kustvaarder „Amor" ten noorden van het lichtschip „Borkum" in een grote plas olie gevaren, waarin een tweehonderd kisten dreven. De „Amor" pikte twee van die kisten op en toen aan dek de kisten werden geopend, bleek een kist schrijfpapier en de andere kist pakjes scheermesjes te bevatten. Op het pakje met scheermesjes prijkt de Cubaanse vlag en staat de Cubaanse vrij- heidskreet afgedrukt: „Venceremos patria o muerte" (Wij zullen overwinnen; het va derland of de dood"). De IJmuidenaar, die in het bezit kwam van een van deze pakjes met scheermes jes, waarschuwde onmiddellijk de be trokken instanties, maar noch bij Scheve- ningen Radio in IJmuiden, noch bij enige andere instantie bleek enig bericht van of over een schip in nood of een ten onder gegaan zeeschip in de buurt van het licht schip „Borkum" binnengekomen te zijn. Een AP-bericht meldde eerder, dat pak ken Russische scheepspapieren in zee zijn gevonden bij de Noorse stad Svolvaer. Dit gaf aanleiding tot speculaties, dat er een Russisch schip zou zijn vergaan. De papieren, verpakt in een Russische krant, bestonden uit telegrammen van en naar het Russische schip „Roedny", dat staat geregistreerd in de'stad Liepaja, in Sovjet- Litouwen. Uit de papieren blijkt dat het schip naar Cuba en Argentinië is geva ren. Sommige papieren waren gedateerd in 1963. Tien dagen geleden zijn er zes pakket ten papieren van het Russische schip ge vonden in hetzelfde gebied. Beide vondsten zijn aan de Russische autoriteiten overhandigd. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAf (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag de zelfde of iets hogere temperatu ren. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I i VV^ 1 T 1 f*\ V* f 1 T f "f" Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I X \_T Vjl JL XXI Abonnement per week 75 cent, per Parted Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post f 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 201 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmmder Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Charles Dickens: Wie te zeer zijn eigen vriend is, wordt zijn eigen vijand. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 7, 13 Uit stad en omgeving4, 5, 14 In de Vishal en op zee5 Topsy 13 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers10, 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig, pagina's Een half uur voordat zijn schip, het Duitse m.s. „Steinhoft", gistermiddag IJmuiden binnenvoer, is de gezagvoerder, terwijl hij aan zi'jn schrijftafel enkele scheepspapieren in orde maakte, plotseling overleden. De „Steinhoft" die uit West- Afrika kwam, voer met de vlag halfstok door naar Amsterdam. Vanmorgen is de weduwe van de overleden kapitein van de „Steinhoft" per vliegtuig uit West-Duits- land op Schiphol aangekomen. De Velsense recherche heeft de „straat roof" vrijdag in Santpoort gepleegd, op een negentienjarige bediende van een ko lenhandel waarbij 2700 gulden buit werd gemaakt tot klaarheid gebracht. De bero ving bleek na een verhoor van drie jon gelui, een 23-jarige barkeeper-lompenper ser uit Zandvoort, een 19-jarige kok uit Haarlem en de beroofde 19-jarige kantoor bediende in scène te zijn gezet. Het drietal heeft een bekentenis afge legd. Zij zullen ter beschikking worden gesteld van de officier van justitie in Haarlem. Van het geld kon ruim duizend gulden worden achterhaald. Bij de reconstructie van de roofoverval kwamen zoveel toevalligheden en onge rijmdheden naar voren dat de recherche ging twijfelen aan de echtheid van het gebeurde. De kantoorbediende werd aangehouden en ingesloten. Tijdens het verhoor gaf hij toe de beroving met twee vrienden in scène te hebben gezet om geld voor hun vakantie te „versieren". Maandag zijn de barkeeper-lompenperser in Zandvoort en de kok in Haarlem aangehouden. MOSKOU (Reuter en AP). „Er is een nieuwe super beschaving ontdekt. Op zijn minst kan men zeggen dat er een geheel nieuw, nog onbekend soort kosmisch object in de melkweg bestaat. Misschien is dit het eerste bewijs dat wij niet alleen zijn in het heelal. De signalen die wij uit de ruimte hebben ontvangen zouden afkomstig kunnen zijn van denkende wezens". Dit zeggen Russische sterrenkundigen van het astronomisch instituut van Moskou, die signalen, afkomstig van een station dat onder de naam STA-102 be kend staat, hebben ontvangen. Het Russische persbureau Tass, dat het nieuws bekendmaakte noemt de namen van professor Jozef Sjklovski, van de radio-sterrenkundige dr. Nikolai Kardasjev en van de sterrenkundige Gennady Sjolo- mitski. Sjólomitski is er van overtuigd dat de radiobron die elke honderd dagen een regelmatig patroon radiosignalen uitzendt door denkende wezens wordt uitgezonden. Ook Kardasjev is van mening dat een „super-beschaving" is ontdekt. wij daar de gevolgtrekking uit kunnen ma ken dat deze vreemde soort radio-uitzen ding door een of andere vorm van modula tie wordt veroorzaakt." Dr. Allan Sandage, de man die de bron ontdekte vanwaar volgens de Rus Sjolo- mitski denkende wezens radiosignalen uit zenden, zei in Pasadena in Californië dat deze radiosignalen zeker niet van mensen afkomstig zijn. De bron zond radio-energie uit die glo baal genomen 100 biljoen maal zo sterk is als die van de zon. Advertentie CHICAGO (Reuter en A.P.) Volgens de laatste officiële berichten is het aantal slachtoffers van een reeks wervelstormen, die zondag zes Amerikaanse staten heeft getroffen, gestegen tot ruim 250. Honderden mensen worden nog vermist. Het aantal gewonden loopt in de duizenden. In Indiana dat zwaar getroffen is zijn vrijwel alle telefoonverbindingen verbro ken. Tal van wegen worden versperd door omgewaaide masten. De schade wordt ge raamd op vele miljoenen dollars. Er hebben zich al enkele gevallen van plundering voorgedaan. In Marion patrouil leerden politiemannen met honden in het verwoeste winkelcentrum, nadat minstens drie kasregisters met in totaal naar schat ting 70.000 dollar waren leeggehaald. Ook zijn uit de winkels goederen gestolen. Te Lebanon, in de staat Indiana, vonden tal van automobilisten de dood doordat hun auto's enkele tientallen meters omhoog werden gezogen en daarna te pletter vielen. In 1925 werden de Verenigde Staten het zwaarst door wervelstormen geteisterd. Toen verloren 689 mensen het leven. En er werd toen voor meer dan 16 miljoen dollar schade aangericht. Intussen doen zich in de staat Minneso ta al enkele dagen hevige overstromingen voor, die tot dusver zeven mensenlevens hebben geëist en een schade van naar schatting twintig miljoen dollar hebben veroorzaakt. Men probeert nieuwe dammen op te werpen tegen het stijgende water. President Johnson heeft zondag een groot deel van de staat tot rampgebied ver klaard. Twintigduizend mensen hebben er hun huis moeten verlaten. HUISSEN. Aan de coöperatieve groente- en fruitveiling te Huissen zijn gisteren de eerste perziken aangevoerd. De vruchten waren afkomstig van de kweke rij Madoka van de heer P. van Dort. De prijs bedroeg 1,40 per stuk. Dit kleine Amerikaanse meisje weet zich veilig in de sterke armen die haar dragen. Ze is een van de duizen den die door de wervelstormen wer den gewond. In de zes Amerikaanse staten die zondag door het natuurge- geweld getroffen werden is de schade nauwelijks te schatten. (T elefoto). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De verwachting in Den Haag is dat formateur mr. Cals vandaag nog naar de koningin zal gaan om te melden dat de formatie is geslaagd. De constituerende vergadering heeft gisteren negen uren geduurd en is van morgen voortgezet. Uit deze lange duur moet men echter geen conclusies trekken. Aan het begin van zijn formatie heeft mr. Cals reeds gezegd dat hij de laatste fase van zijn werkzaamheden niet wil overhaasten. Hij acht het van het grootste belang dat er ook over de details van het regeringsprogramma overeenstemming tussen de aspirant-ministers wordt bereikt. Mr. Cals wil er niet „doorheen jagen' en wil geen „tijdbommen" onder het kabinet laten zitten. zijn. Waarnemingen van Britse astrono- nomen te Jodrell Bank bevestigden dat dit het geval was. De bron is kleiner dan elke andere tot nu toe bekende „radioster". Britse geleerden hebben vandaag al ver klaard sceptisch te staan tegenover de suggestie dat geheimzinnige seinen, die door Russische sterrenkundigen uit de ruimte worden ontvangen afkomstig zou den zijn van denkende wezens. Prof. Bernard Lovell, directeur van het Jodrell Bank Observatorium zei: „Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de Russen sei nen opgevangen hebben uit de ruimte anders dan natuurlijke. Wij hier hebben nooit anders dan natuurlijke seinen ont dekt." Maar Harrie Massiee, voorzitter van het Britse Nationale Comité voor Ruimteon derzoek zei: „Het is zeer interessant. Men moet dit ernstig nemen." Dr. Motz, professor in de Astronomie aan de Columbia-universiteit in New York achtte net bestaan van een beschaving el ders in de kosmos mogelijk. „Maar men kan niets definitiefs zeggen zonder precies te weten welke aanwijzingen er zijn. Wij kennen spectraal karakteristieken van ver schillend soort van kosmische radiobron nen. Ik neem aan, dat de radiogolven van de bron STA-102 radicaal afwijken van de karakteristieken van bekende radiobron nen." Blijkbaar nemen cte Russen daarom aan, dat beschaafde wezens gemoduleerde golven uitzenden. „Wanneer wij golven ontdekken van ongewone soort, die niet in termen van natuurlijke elektromagnetische gebeurtenissen zijn te verklaren, zouden Ruim vier miljoen gulden: dat is de op brengst van de kinderpostzegelactie 1964. Deze opbrengst is rond zevenhonderddui zend gulden hoger dan het jaar tevoren. De schoolactie leverde nagenoeg even veel bestellingen aan zegels en kaarten op als in 1964. De plaatselijke comités verkochten veel meer kinderpostzegels dan ooit te voren: 225.000 gulden meer opbrengst. In totaal werden ruim 27J4 miljoen kinderzegels verkocht. De tekenwedstrijd „Teken eens wat" heeft ruim 65.000 inzendingen opgeleverd. De vijf landelijke prijzen zijn gewonnen door Lisette van der Zanden uit Helmond, Ellen Stokman uit Leiderdorp, Riky Kuun- ders uit Deurne, Johan van Leussen uit Dalfsen en Antoon Mentink uit Duizel. Aan onze lezers en adverteerders en zijn ook onze kantoren gesloten. Advertenties - luidsprekers zowel als andere annonces moeten om op zaterdag 17 april te worden geplaatst, uiterlijk donderdag a.s. te 10 uur des morgens in ons bezit zijn, daar anders verwerking niet meer mogelijk is. Wij vragen hiervoor uw medewerking. DE DIRECTIE Het is aan te nemen dat het gesprek gis termorgen is gegaan over de benoeming van de staatssecretarissen. Daarna zou men zich bezig gehouden hebben met de departementale indeling en het regerings programma. Door de overgang van de af deling culturele zaken naar het ministerie van Maatschappelijk Werk zitten er aan deze departementale indeling nogal wat haken en ogen. Ook op andere plaatsen dan in het kabi net aan het Piein 1813 was te merken dat de formatie op haar eind loopt. De demis sionaire minister-president, mr. Marijnen, bood gisteravond in het Catshuis aan zijn collega's een afscheidsborrel aan. De Anti-Revolutionairen en de socialis ten, die beide hun fractieleider aan het nieuwe kabinet hebben afgestaan, houden vandaag fractievergaderingen om nieuwe voorzitters te kiezen. Drs. G. M. Neder- horst, sinds 1946 lid van de Tweede Kamer, die ook lid is van het Europese parlement, is inmiddels door de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. gekozen tot voorzitter van deze fractie. Bij de Anti-Revolutionairen ligt de keuze van een opvolger van de heer Smallenbroek allerminst eenvoudig. Het is nog de vraag of het nieuwe kabi net reeds direct na Pasen in de Tweede Kamer zal verschijnen. Gezien het rusti ge tempo dat formateur Cals nu betracht bij de opstelling van het regeringsprogram ma is het zeer wel mogelijk dat de for mulering van de regeringsverklaring meer tijd zal vergen dan verwacht werd. Als de ministers zich tevoren nog even willen inwerken zal daarvan het gevolg zijn dat het kabinet pas in de tweede week na Pasen de regeringsverklaring in de Twee de Kamer zal afleggen. Een bezwaar tegen de eerste week na Pasen is ook dat in die dagen het staatshoofd van de Afrikaanse staat Tanzania een officieel bezoek brengt aan Nederland De kandidaat-ministers ziin gisteren bijeen geweest in het kabinet van Algemene Zaken. De heer P. J. S. de Jong en mr. J. M. A. H. Luns stappen in de auto om de lunch ergens te gebruiken. „Geleerden twijfelen al niet meer", aldus Tass. „Ze zeggen dat wij misschien te doen hebben met een van de grootste ontdekkingen in de geschiedenis van de radio-astronomie". Dr. Kardasjev had vorig jaar al het ver moeden dat STA-102 een kunstmatige bron van radiostraiing was. Wanneer deze door redelijke wezens zou worden veroorzaakt, zou de bron buitengewoon klein moeten Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1