Italiaanse radio-amateurs wensen niets liever dan controle naar verdwenen Russische ruimtepiloten Geen verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden Culemborgse wethouders leggen functie neer Tilburger uit Tsjombes huurlingenleger terug Uniek VN-commissie Rechten van de Mens n Bliksem sloeg gat in neus van vliegtuig Ex-SS'ers kregen levenslang Clandestien feest in Den Bosch Woningzoekenden willen demonstreren op bevrijdingsdag Agglomeratieraad geïnstalleerd in Eindhoven DINSDAG IS APRIL 1965 7 Motten? Belokonev Bijna twintig miljard voor F-lll vliegtuigen mm Deacons-rassenstrijders „bereid om terug te slaan" iiiiiiii!SiÜ!®lli til Vliegen? Nu verlies van Nederlandse nationaliteit IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATISCHE PIJNEN? Kort nieuws Pa's presentje: Ben Bella begenadigt Ait Ahmed en Moussa Muggen? (Van onze correspondent) ROME. Er is van verscheidene zijden twijfel geuit over de juistheid van de verklaringen van de gebroeders Judica-Cordiglia, die volhouden, dat ver scheidene Russische ruimtevaarders in de eindeloosheid van het heelal ver dwenen zijn. Hetzij dat hun ruimteschip nog steeds in banen om de aarde draait, hetzij (en dit is de lezing, die de betrokken Italiaanse radio-amateurs het meest logisch voorkomt) dat zij die ruimtesferen hebben verlaten, waar de aarde nog aantrekkingskracht uitoefent en dus de zwaartekracht, zij het sterk verminderd, het ruimteschip nog in haar ban houdt, zodat zij steeds verder van de aarde weg een onbekende verte tegemoet gaan. De mannen van „Torre Bert" is voor gehouden, dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat ruimtevaartuigen enkele dagen rond de aarde cirkelen, zonder dat andere dan Russische waar nemers daarvan op de hoogte zijn. Hun antwoord is: „Wie beweert, dat zij er niet van op de hoogte waren? In Ame rika beschikt men over zeer sterke ont vangstations. Maar dat zijn door de over heid en meestal door militairen gecontro leerde instellingen en nergens ter wereld zijn overheidsinstanties erg vlot met het bekendmaken van gegevens, die zij heb ben verkregen uit een onder toezicht staan de bron". Men moet niet te min denken over de mensen, die daar in de renaissance-villa „Bertalazona" thans voor een groot deel ingericht als rusthuis voor ouden van da gen, hun waarnemingspost hebben. Zij be zitten het sterkste ontvangstation van ge heel Italië en al is het dan door „ama teurs" gebouwd, het beschikt over zo in gewikkelde en gevoelige instrumenten als de Italiaanse luchtmacht niet bezit. Voor al de enorme radio-telescoop is een uniek stuk. Italië is een zeer bureaucratisch land en dingen, die gedaan worden door mensen, die niet behoren tot het personeel van een of ander ministerie, tellen niet mee. Maar in Amerika tellen de gebroeders Judica Cordiglia wel degelijk mee. Zij zijn destijds uitgenodigd Cape Kennedy te bezoeken en hebben zelfs een ruimteschip van binnen kunnen bestuderen. HET GAAT OM een gehele familie: de twee broers Achilles en Giovan Battista Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Judica-Cordiglia met hun echtgenoten Maurizia en Laura en verder 'n zuster Te resa, die voor deze waarnemingen Rus sisch heeft geleerd en een huisvriend, ver loofde van die zuster. In de laatste dagen hebben zij druk bezoek van journalisten uit alle landen, maar veel tijd hebben zij niet en men moet geen uitvoerige inlich tingen van hen verwachten. Een paar Italiaanse journalisten hadden echter het geluk juist op het ogenblik te komen, waarop er waarnemingen werden gedaan. Carlo Gregoretti van „l'Espres- so" kon daardoor zowel de stem van de ruimtevaarder Beljajev horen op het ogen blik, waarop hij bezig was zich voor te bereiden op de landing met zijn „Voskhod- 2". Ook hoorde hij enkele dagen later, de Amerikanen Grissom en Young op 23 maart om 15.45 en later op die dag van 17.36 tot 17.39. Deze gesprekken tussen respectievelijk de Russische en de Amerikaanse ruimte vaarders met de grondstations, waarmee zij samenwerkten, werden dus in „Torre Bert" (dat woord betekent niets anders dan de toren van villa Bertalazone) opge vangen en geregistreerd terwijl er getuigen en daaronder enkele journalisten aanwezig waren. Twijfel aan de echtheid is in dit geval uitgesloten, maar die registraties onder scheiden zich in niets van de andere, die de gebroeders Judica-Cordiglia in de afge lopen zes jaren hebben opgenomen al leen gaat het daarin verscheidene gevallen om ruimtevaarders, Russische, over wie geen berichten werden gepubliceerd en die de Italiaanse waarnemers, zich ba serend op het „Doppler-effect" als verlo ren in de eeuwige ruimte beschouwen. In een vorig artikel werden een paar namen genoemd o.a. van de Russische ruimtevaarder Belokonev. Die naam is niet helemaal onbekend. In augustus 1960 GENèVE (AP) De commissie van de Verenigde Naties inzake de rechten van de mens heeft een beroep gedaan op alle lan den de jacht op oorlogsmisdadigers voort te zetten en de verjaringstermijn voor oor logsmisdaden en misdaden tegen de mens heid af te schaffen. De commissie heeft eenstemmig een re solutie aangenomen, waarin op alle lan den een beroep gedaan wordt hun pogin gen voort te zetten om te verzekeren, dat de misdadigers die verantwoordelijk zijn voor deze misdaden „opgespoord, aan gehouden en passend gestraft worden en dat verjaring niet toegepast wordt op der gelijke misdrijven." „Voor dit doel moeten de landen mee werken, in het bijzonder door het beschik baar stellen van documenten in hun bezit, die betrekking hebben op dergelijke mis daden". De oproep documenten over oorlogsmis daden bekend te maken was opgenomen in een resolutie, in hoofdzaak op aandrin gen van de Amerikaanse afgevaardigde, B. Abram. Abram had critiek geleverd op de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland vanwege hun herhaalde weigering het Westduitse ministerie van Justitie bij te staan in de vervolging van nazi oorlogsmisdadigers door documenten hierover die in hun be zit zijn aan dat ministerie te doen toe komen. Dr. Joachim Prinz, president van het Amerikaanse Joodse congres, heeft het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken verzocht de oorlogsarchieven vrij toegankelijk te stellen voor bonafide par ticuliere organisaties die nasporing doen WASHINGTON (AP) Men verwacht dat de Verenigde Staten zeven miljard dollar zullen uitgeven om ongeveer 1700 F-lll toestellen te kopen, ongeveer 1500 voor de luchtmacht en 200 voor de marine. Bovendien zal Australië waarschijnlijk «en aantal van deze toestellen kopen en heeft Groot-Brittannië de vorige week een optie genomen op een aantal F-lll toe> stellen voor een bedrag van meer dan een miljard dollar. De F-lll is bedoeld als het standaard gevechtsvliegtuig voor de komende tien tot vijftien jaar. Het toestel zou een snelheid kunnen bereiken van 2.640 kilometer per uur. Het zou een hoogte kunnen halen van meer dan 18.000 meter en het zou in staat zijn de Atlantische Oceaan over te vliegen zonder onderweg brandstof in te nemen. De F-lll heeft verstelbare vleugels. naar nazimisdadigers. Drie van dergelijke organisaties, waaronder het Joodse Con gres, zo zei hij, hebben bij hun nasporingen in de V.S. en in West-Berlijn onvoldoende medewerking gehad van de functionarissen van documentatie-centra. „Onlangs," zo zegt hij, „is men er niet in geslaagd inlichtingen te verifiëren over een Duitse culturele functionaris in de V.S., die ervan wordt verdacht S.S.-er te zijn geweest. verscheen zijn foto in het Russische week blad „Ogonek". Hij was toen bezig met de voorbereiding van de ruimtevaart, die hij twee jaar later, op 8 november 1962 begon en die eindigde met zijn „verdwij ning" vier dagen later. Dit laatste als de gegevens van de beide Piëmontezen juist zijn. Datzelfde tijdschrift „Ogonek" heeft in zijn nummer van 19 oktober 1959 de foto's in „ruimtevaartdracht" gepubliceerd van Ivan Katsjioer en Alexsei Gratsjiov. In juni 1960 heeft het Russische persbureau ,Tass" over de gehele wereld de foto ver spreid van Ghennady Zawodowski, gezeten in een soort voorloper van de „Vostok". Ook Petr Dolgov en Srenti Scibotin zijn namen, die meermalen in de Sovjet-Unie werden gepubliceerd, voor zij hun reis ondernamen. Van die twee laatsten registreerde men in Torre Bert op 18 mei 1961 de stemmen, terwijl zij tezamen met een vrouwelijke ruimtepiloot om de aarde cirkelden. Over al deze mensen wordt nu gezwegen. Voorts is er de eerste registratie van de gebroeders Judica-Cordiglia, op 28 novem ber 1960, een registratie die eindigt met een noodsein. Maar in dit geval is niet alleen in Italië die vlucht en het tragi sche einde ervan geregistreerd. Ook te Bochum in Duitsland werden dezelfde sig nalen gehoord door professor Hans Ka- minsky. Er wordt nu in Italië van vele zijden op aangedrongen, dat de regering aan betrouwbare mannen van wetenschap de opdracht geeft een en ander te con troleren. De heren Judica-Cordiglia wil len niets liever. In Haarlems Dagblad van 31 maart. JONESBORO (AP) Een nieuwe „ver dedigingsploeg" die vier maanden geleden in het leven werd geroepen onder de naam „Deacons of Defense and Justice" (D.D.J.) is op het toneel van de rassenstrijd in de Amerikaanse staat Louisiana verschenen. De „Deacons" die voor opheffing van de rassenscheiding zijn, vormen een negeror ganisatie die iets nieuws is in het streven naar burgerrechten, waarin men totdusver- re de nadruk heeft gelegd op de geweld loze strategie. „Wij hebben helemaal niets tegen het principe van geweldloosheid. Wij zijn echter van mening dat je bereid moet zijn om terug te slaan, als iemand je deur intrapt" aldus Ernest Thomas, een van de plaatselijke vice-presidenten van de Deacons. De Deacons hebben volgens hem geen banden met andere organisaties. Hij wei gerde het aantal leden bekend te maken of te zeggen waar de andere afdelingen van de organisatie zijn gevestigd. In Bogalusa heeft de vdorzittër vaïi de plaatselijke afdeling van de Deacons be kendgemaakt, dat de organisatie zwaar be wapend is. „Het enige wat ik kan zeggen is dat wij niet tot de aanval zullen over gaan" aldus de 41-jarige Charles R. Rims. „Wij zijn een defensieve ploeg. Als zij hier komen om ons te raken, zullen wij terug slaan". Thomas verklaarde voorts dat de afde lingen bestaan in gebieden waar de negers nachtelijke aanvallen vrezen van de Ku Klux Klan of soortgelijke terroristische or ganisaties. Aan de westkust van Noorwegen is deze week de eerste liindienst ter wereld voor passagiers geopend, die onderhouden wordt door een Hoover- craft. De foto toont het ogenblik, waarop het officiële openingslint wordt door ge „var en" Advertentie OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT De reeds sinds 1963 slepende gasaffaire in Culemborg heeft tot gevolg gehad dat de wethouders J. H. Knobbout (V.V.D.) en A. H. Stadhouders (K.V.P.) hun functies beschikbaar hebben gesteld. Aanleiding hiertoe was een voorstel dat door de gemeenteraad met acht stemmen voor en zeven tegen werd aangenomen en waarin gevraagd werd een commissie ad hoe samen te stellen waarin alle fracties De 27-jarige ex-boekhouder Luc de Vries uit Tilburg is weer thuis na een zeer kor te tijd gediend te hebben in het huurlin- genlegervan de Kongolese premier Tsjombe. Op het wervingsbureau van de Kongolese ambassade in België zou hij een contract hebben getekend voor dit leger, dat de strijd aanbindt tegen de re bellen van Gaston Soemialot. Met een aantal buitenlandse mede-strijders vloog hij naar Kongo, waar hij spoedig werd af geschrikt van werkelijke deelname aan de burgeroorlog door het relaas van een ex- huurling, die gruwelijke verhalen vertelde over de strijdmethoden van de rebellen. De Vries die erg boos is over publika- Advertentie Ja, Togal. En niet tegen reumatische pijnen alleen. Ook griep en spit en zenuw pijnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Met een gapend gat in de half los ge slagen neus is gistermiddag een Van- guard-lijntoestel van de BEA met 57 pas sagiers aan boord uit Londen veilig op Schiphol geland. Er was daar voor de aan komst van dit vliegtuig groot alarm ge geven. De beschadiging was onderweg door een felle blikseminslag in de neus veroorzaakt. De 47-jarige gezagvoerder van het toe stel, George Smith uit Londen, verklaar de na de landing niet erg geschrokken te zijn van de bliksem, die vlak voor zijn neus in die van het vliegtuig was gesla gen. „Het enige waar ik over in zat was de losgeraakte neusdop, die de radarin stallatie beschermt. Deze had bij het neer komen van het neuswiel op de landings baan eraf kunnen vallen en zou dan voor de wielen terecht zijn gekomen. Dit zou natuurlijk ernstige gevolgen kunnen heb ben gehad". Hij zei liever naar de thuishaven te zijn teruggekeerd. Maar het gevaar was niet denkbeeldig dat het toestel dan weer door de bliksem zou zijn getroffen. Daarom is de Vanguard toen voor het slechte weer uit doorgevlogen naar Nederland. Op Schiphol is gisteren een BEA- toestel gearriveerd dat door de blik sem was getroffen. De foto toont het gat in de neus. Firato 1965. De 14de internationale ten toonstelling van elektronica (radio en televisie) Firato '65 zal van 17 tot en met 26 september in het RAI-gebouw te Amsterdam worden gehouden. Er zal o.m. een televisiestudio worden inge richt waar programma's worden uitge zonden door de NTS in samenwerking met de omroepverenigingen. Advertentie ties van zijn avontuur in het Eindhovense Dagblad en die derhalve een kort geding zal aanspannen tegen deze krant, zou na een week zijn gedeserteerd uit het huur lingenleger en via Kongo-Brazzaville zijn teruggekeerd naar Nederland. Hij is met name bevreësd dat de publikatie gevaar zal opleveren voor Kongolezen en in Kon go verblijvende Europeanen, die het hem mogelijk hebben gemaakt zich te onttrek ken aan zijn contractuele verplichtingen tegenover de Kongolese regering. Hij wei gert dan ook nadere bijzonderheden over zijn omzwerving te geven. Overigens zal zijn avontuur ook in Ne derland wel een staartje krijgen. Een Ne derlander immers, die zonder toestem ming van zijn regering in vreemde krijgs dienst treedt, stelt zich bloot aan het ge vaar zijn Nederlandse nationaliteit te ver liezen met alle gevolgen vandien. De vreemdelingendienst van de Tilburgse po litie was gisteren nog niet op de hoogte van de repatriëring van Luc de Vries. Wel verklaarde ze deze zaak te zullen on derzoeken om rapport te kunnen uitbren gen aan de minister van Justitie, aan wie het uiteindelijk gegeven is om te beslissen of de dienstneming van de Tilburger in het Kongolese leger zal leiden tot het verlies van zijn Nederlandse nationaliteit. MANNHEIM (AP) Twee voormalige S.S.'ers zijn maandag tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld voor het neer schieten van Poolse krijgsgevangenen in de oorlog. De 69-jarige Wilhelm Richardt werd schuldig bevonden aan twee tenlasteleg gingen van 45 moorden elk en tot twee maal levenslang veroordeeld. De 64-jarige Heinrich Mocek kreeg levenslang wegens medeplichtigheid aan zeventien moorden. Het proces ging over gebeurtenissen, die zich in oktober 1939 afspeelden toen de nazis 150 Polen neerschoten als repre saille voor een beweerde sabotagedaad. De schietpartijen vonden plaats bij het Poolse dorp Toetsjel. Ondergeschikten, onder wie Mocek en Richardt, kregen van Rudolf von Al- vensleben, kolonel van de S.S. opdracht de executies uit te voeren, als de schuldi gen voor de sabotage niet zouden wor den gevonden. Von Alvensleben wordt beschuldigd van moord op 4000 Polen. Aangenomen wordt dat hij na de oorlog naar Argentinië is ge vlucht. Een andere verdachte, de 53-jarige Wener Sorgatz, is veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor medeplichtig heid aan zestig moorden. ALGEIRS (AP) President Ben Bella van Algerije heeft de doodstraf die was uitgesproken over twee van zijn oude strijdmakkers omgezet in levenslang. Het betreft de voormalige leider van de Ber bers Ait Ahmed en diens medewerker Mo- hamed Ben Ahmed, beter bekend als com mandant Moussa. Beide mannen waren vorige week ter dood veroordeeld voor hun opstandige activiteiten in 1963 en 1964. vertegenwoordigd zijn met de ruime op dracht de gaskwestie te onderzoeken voor zover deze het beleid van B. en W. raakt. Aan dit voorstel ging een bewogen raads zitting vooraf, waarin scherpe kritiek ge uit werd op de nota, die het college van B. en W. aan de raad had doen toeko men en waarin het verantwoording aflegt voor haar aandeel in de „gasaffaire". De ze affaire ontstond nadat twee ingezetenen van Culemborg in 1963 om het leven wa ren gekomen ten gevolge van gasvergifti ging, veroorzaakt door lekkages in de gas leiding. Over de toestand van het gasnet en de verantwoordelijkheid daarvoor wer den hierna in het openbaar verhitte dis cussies gevoerd. De zaak liep zo hoog, dat de officier van justitie er aanleiding in zag een vooron derzoek in te stellen. Pas onlangs werd dit vooronderzoek afgesloten en werd de zaak geseponeerd. Tot aan het sepot van deze zaak is er in Culemborgse raad weinig over gesproken omdat de voorzitter altijd stelde dat de zaak sub judice was. De Bossche politie heeft bij een inval in een onbewoonbaar verklaarde woning in het centrum van Brabants hoofdstad der tig jongens en meisjes aangehouden, di« een feestje hadden opgezet met muziek en alerelie soorten sterke drank. De jeugdige feestvierders lieten zich ge willig meevoeren naar het bureau, waar ze allen danig aan de tand werde, ge voeld. Aan de hand van de verklaringen zal de politie nader bezien of er proces verbaal tegen hen moet worden opge maakt. Het actie-comité woningnood, opgericht door een aantal Amsterdamse woningzoe kenden, heeft het hoofdstedelijke gemeen tebestuur vergunning gevraagd om op d« nationale feestdag 5 mei in het centrum van Amsterdam een protestmars te mogen houden. Het comité heeft de bevrijdingsdag voor deze demonstratie uitgekozen, om uiting te geven aan de verontwaardiging over het feit, dat twintig jaar na het beëindi gen van de oorlog nog vele tienduizenden geen eigen woning kunnen betrekken. Advertentie f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT in in De commissaris van de koningin Noord-Brabant, mr. Kortman heeft Eindhoven de agglomeratieraad, een vier de bestuurslaag voor het stadsgewest Eindhoven, officieel geïnstalleerd. De raad bestaat uit vijftig leden, be noemd uit de raden van de tien gemeen ten, die het stadsgewest Eindhoven vor men. Tot voorzitter werd gekozen de bur gemeester van Eindhoven, ir. Witte. Mr Kortman stelde in zijn installatie-rede dat er meer speelruimte tussen de gren zen van de provinciale en de gemeentewet noodzakelijk is. Men blijft krampachtig vasthouden aan de driedeligheid van de Nederlandse staatsinrichting en de unifor miteit van het gemeentebestuur. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7