SHIRLEY OOSTDUITSE JEUGD VIERT FEEST (ZONDER PROPAGANDA OF CULTUUR) IN BEATLESTIJL PANDA EN DE DRUMDRUMS Luxueuze wooncultuur van de Italiaanse filmsterren .DE DODE BRUID 7 r door Charlotte Brontë Ons vervoigverhaai West-ticbrengt communistische opvoeders en ouders tot wanhoop Welvaart V.. NAV O-pesterijtje J Zomer- en winter paleizen met eigen jachtwoud, bioscoop, saunabad en antieke kunstverzamelingen WOENSDAG 14 APRIL 1965 15 A. Boerma Duiker wegens diefstallen tot 3 jaar veroordeeld 17^0/ Inplaats van borden 99 door dr. Robert van Gulik 185) Ik ben blij dat ik u kan vertellen naar waar heid, dat deze heer zijn land even zeer tot eer strekte als Malone schande over zijn goede naam had gebracht. Hij bleek even fatsoenlijk, goed gemanierd en nauwgezet te zijn als Peter wild, lawaaiig en (dit laatste epitheon verzwijg ik liever omdat dit 't geheim zou verklappen). Hij werkte trouw in de gemeente, de scholen, zowel de zondagsschool als de gewone dagschool bloeiden onder zijn toezicht als groene laurierbomen. Daar hij ook maar een mens was had hij natuurlijk zijn fouten; maar dit waren behoorlijke, gelijkmatige, geestelijke fouten die velen deugden zouden hebben genoemd. De omstan digheid dat hij uitgenodigd was op de thee tegelijk met een Afgescheidene bracht hem een week lang uit zijn evenwicht. Het schouwspel van een Quaker, die zijn hoed op hield in de kerk, het denkbeeld dat een onge doopt medemens met christelijke ce remonieën werd begraven deze din gen konden een vreemde schade aan richten in de lichamelijke en geeste lijke eigenschappen van de heer Macarthey. Overigens was hij ver standig en redelijk, ijverig en wel dadig. Ongetwijfeld zal een lezerspubliek, dat de rechtvaardigheid bemint, op gemerkt hebben dat ik tot nu toe een misdadige nalatigheid heb ge toond bij het vervolgen, gevangen ne men en het opleggen van een welver diende straf aan de zogenaamde moordenaar van de heer Robert Moore. Hier was een mooie gelegen heid om mijn gewillige lezers op een keurige en tegelijk opwindende ma nier er tussen te nemen: omtrent de wet en het evangelie, omtrent de ker ker, de beklaagdenbank en de galg. U zou het misschien prettig hebben gevonden, lezer, maar ik niet. Ik zou al spoedig met mijn onderwerp over hoop gelegen hebben en dan zou ik er onder door zijn gegaan. Ik was ver heugd toen ik hoorde dat de feiten mij volkomen vrij stelden van deze taak. De moordenaar werd nooit ge straft; en de reden daarvan was dat hij nooit gepakt werd, een gevolg van de omstandigheid dat hij nooit vervolgd werd. De politierechters za ten een beetje te draaien alsof ze op gingen staan en moedige dingen zou den doen; maar daar Moore zelf, in plaats van hen aan te sporen en de leiding te nemen zoals vroeger, stil op zijn bed in de Cottage lag, in zijn vuistje lachte en met iedere trek van zijn vreemdelingengezicht grijnsde, gaven zij het maar op; en nadat er enige onvermijdelijke formaliteiten waren vervuld, namen zij het wijze besluit de zaak in de doofpot te stop pen en dat deden zij dan maar. De heer Moore wist wie op hem gescho ten had en heel Briarfield wist het. Het was Michael Hartley en niemand anders, de half gekke wever over wie al eens eerder gesproken is, een fanatieke Antinomiër wat zijn gods dienst en een krankzinnige gelijkma ker wat zijn politiek betrof; de arme drommel stierf aan delirium tremens, een jaar na zijn aanslag op Moore en Robert gaf zijn ongelukkige weduwe twee tientjes om hem te begraven. De winter is voorbijde lente kwam daarna en vervloog stralend en bewolkt, bloesemend en regenachtig. Nu zijn wij in het hartje van de zo mer midden in juni juni 1812. Het weer is gloeiend heet De lucht is azuur-blauw en roodachtig goud. Het past bij de tijd, het past bij de eeuw, het past bij de tegen woordige geest van de volken. De negentiende eeuw dartelt in haar reusachtige jeugd; de jonge Titan ont wortelt bergen in zijn spel en smijt met rotsen in zijn wilde sport. Deze zomer zit Bonaparte in het zadel; hij en zijn leger doorkruisen de Russi sche woestijnen. Hij heeft Fransen en Polen, Italianen en kinderen van de Rijn bij zich, zeshonderdduizend man sterk. Hij marcheert op het oude Moskou af; onder de muren van de aloude stad wacht de ruwe Kozak op hem. Barbaarse stoïcijn! Hij wacht zonder vrees voor het grenzeloze ver derf dat aan komt rollen. Hij ver trouwt op een sneeuwwolk; de Wil dernis, de Wind, de Hagelstorm zijn zijn toevlucht, zijn bondgenoten zijn de elementen Lucht, Vuur, Water. En wat zijn dat? Drie verschrikke lijke aartsengelen die altijd voor de troon van Jehova op wacht staan. Zij zijn in het wit gekleed, omgord met gouden gordels; zij heffen fiolen om hoog, die de toorn Gods uitgieten. Hun dag is de dag der wrake; hun teken het woord van de Heer der Heerscharen, „donderend met de stem van Zijn voortreffelijkheid." „Zijt gij binnengetreden in de schatten van de sneeuw? of hebt gij de schatten van de hagel gezien, die ik bewaard heb tegen de tijden van zorg, tegen de dag van strijd en oor log? „Ga uws weegs: giet de fiolen van de toorn Gods op de aarde." Het is gebeurd: de aarde is ver schroeid door het vuur; de zee wordt als „het bloed van een dode man"; de eilanden vlieden weg; de bergen worden niet gevonden. In dit jaar nam Lord Wellington in Spanje de teugels in handen. Zij maakten hem tot Generalissimo ter- wille van hun eigen redding. In dit jaar nam hij Badajos in, hij vocht om het veld van Vittoria, hij ver overde Pampeluna, hij bestormde St. Sebastian; in dit jaar behaalde hij de overwinning in Salamanca. Mannen van Manchester; ik vraag u vergiffenis voor dit korte overzicht van krijgsdaden; maar het doet er niet toe. Lord Wellington is voor u slechts een vervallen oude heer. Mis schien noemen sommigen van u hem wel een kindse grijsaard men heeft hem beschimpt om zijn ouderdom en het verlies van zijn lichaamskracht. Wat zijt gij zelf een dappere helden! Mannen zoals gij hebben het recht al les te vertrappen wat menselijk is in een halfgod. Hoon hem zoveel ge wilt uw spotternijen kunnen nooit zijn grootse oude hart breken. Maar kom aan, vrienden, of ge Quakers of ka toendrukkers zijt, laten wij een Vre descongres houden en laten wij onze gal rustig uitspuwen. Wij hebben met ongepaste belangstelling over bloedi ge veldslagen en wrede generaals ge praat; wij komen nu bij een triomf op uw gebied. Op de 18de juni 1812 werden de Algemene Maatregelen van Bestuur ingetrokken en de ge blokkeerde havens open gegooid. Gij weet heel goed diegenen van u die oud genoeg zijn om het zich te her inneren dat ge Yorkshire en Lan cashire in beweging bracht door uw geschreeuw bij die gelegenheid. De klokkenluiders lieten een klok bar sten in de toren van Briarfield; hij klinkt tot op de huidige dag onzuiver. De Vereniging van Kooplieden en Fa brikanten hield een gezamenlijke maaltijd in Stillbro' en ze gingen alle maal naar huis in een toestand waar in hun vrouwen hen liever nooit meer zouden zien. Liverpool stond op en brieste als een nijlpaard, dat door een onweer opgeschrikt wordt tussen het riet. Sommige Amerikaanse koop lieden voelden een beroerte 'aanko men en lieten zich aderlaten: als wij ze mannen maakten zij zich allen ge reed, nu er weer voorspoed in het zicht kwam, los te stormen op specu laties en nieuwe moeilijkheden op te delven, zodat zij in de toekomst in deze diepten verloren zouden kunnen gaan. Voorraden die jarenlang opge stapeld waren, werden in minder dan geen tijd verkocht; pakhuizen werden leeg gemaakt, schepen werden inge laden; er was overvloed van werk, de lonen stegen; de goede tijd scheen gekomen te zijn. Deze vooruitzichten waren misschien bedrieglijk, maar ze waren schitterend voor sommigen waren ze zelfs werkelijkheid. In dat tijdperk, in die ene maand juni, werd de grondslag voor menig soliede for tuin gelegd. Wanneer een gehele provincie zich verheugt, krijgen ook de nederigsten van de inwoners een proefje van het feestelijke gevoel; het luiden van de klokken wekt de mensen in het afge- legenste huis je op alsof ze geroepen worden om vrolijk te zijn. En dat dacht Caroline Helstonè toen zij zich op de dag van de handelstriomf zorg vuldiger dan gewoonlijk kleedde en in haar kleurigste neteldoeksen japonne tje de middag ging doorbrengen op Fieldhead, waar zij toezicht moest houden op zekere toilet-voorbereidin gen van een grote gebeurtenis, want voor haar onbetwistbare smaak werd de laatste beslissing bewaard. (Wordt vervolgd) DE COMMUNISTISCHE jeugdorganisatie van Oost- Duitsland bestaat dit jaar twintig jaar en men kan zich voorstellen hoe dat gevierd wordt: massale bijeenkomsten, rode banieren, strakke discipline en feestredenaars van zwaar kaliber. Het kan best zijn dat het zo zal gaan, maar bij de FDJ-afdeling in de Oostberlijnse wijk waar ik het feest op 13 maart, mocht meevieren, ging het heel anders: de partijman las zijn verplichte nummer in steeds gejaagder tempo voor van een papier en verdween onder hoongelach in draf van het plankier, de deelnemers aan een culturele manifestatie werden uitgefloten en zaten tenslotte voor een halflege zaal, die pas weer volstroomde toen drie oostelijke „Beatles" partijpropaganda en geleide cultuur met het geweld van elektrische gitaren hadden verdreven. ONDERWIJL zat de litteraire kring „alex '64" in de nu lege foyer zijn won den te likken en vroeg mij hoe zoiets in 'net Westen aangepakt zou worden. „We beginnen er niet aan; tegen elek trische gitaren moet je het afleggen", is de enige .troost die ik kan bieden. We worden het er over eens dat het aanplakbiljet ook niet door duidelijk heid heeft uitgemunt. De oppervlakki ge lezer zou wel de Berlin Music Boys, maar niet de groep „alex '64" op het podium hebben verwacht. Voor mij was het geheel een openbaring: geen dwang, geen politie, geen organisatie, maar gewoon een uitbundig feest van ij jongelui die opzij zetten wat niet in hun kraam te pas komt. De jongelui in Oost-Duitsland dan sen bij de modernste westelijke dans muziek, laten hun haar in Beatle-stijl knippen en verzamelen westelijke sym bolen in de vorm van sigarettenhulzen en nescaféblikjes, tot wanhoop van ouders en (communistische) opvoeders, die minachtend spreken van de „West tic". Men mag hieruit vooral niet de conclusie trekken dat de Oostduitsers een droevig leven lijden, in armoede en onvrijheid. Er heerst in Oost-Duitsland zeker in vergelijking met enkele jaren gele den een betrekkelijke welvaart, die zich in het bijzonder manifesteert in een druk autoverkeer met wagens van eigen produktie: Wartburg en Trabant. Er heerst ook een betrekkelijke vrij heid, die ruimte laat voor zelfspot en critiek. Men mag om alles lachen, al zijn er wel een paar dingen waarbij dat niet van harte gaat. Men moet bijvoor beeld liever niet spreken over het Pan- kow-regime. zoals de Oostduitse rege ring in Bonn wordt genoemd naar een stadsdeel van Berlijn. Afgezien van en kele nationale gevoeligheden is de om gang met de Oostduitsers heel plezierig. Hun zelfbewustzijn groeit met het toe nemen van hun produktie, hun uitvoer en hun internationale betrekkingen. Ze zijn trots op hun zware industrie, hun hoofdstad (Oos^-Berlijn, hun Leipziger Messe en hun diplomatieke overwinning op Bonn in de Arabische landen. Ze luisteren naar hun eigen radio en -tele visie en naar de Westduitse stations en vormen, voorzover zij geen communis ten zijn, een eigen oordeel. Ze vinden onze kabinetscrisis over het televisie- vraagstuk belacheliik en verkiezen ex ploitatie door de staat boven die door verschillende verenigingen. Ze willen best eens een vakantie doorbrengen in een westelijk land, maar ze denken er niet over zich elders te vestigen, ook niet de man die nog maar een half jaar geleden huiszoeking had gehad en door de politie was meegenomen omdat men hem verdacht van ongeoorloofde handelsbetrekkingen met het buiten land. Voor velen zijn de betrekkingen met familieleden in West-Duitsland een last geworden. Als men elkaar ontmoet dan begrijpt men elkaar niet meer. De om standigheden waarin en de beginselen waaruit men leeft zijn zozeer verschil lend dat er kortsluiting optreedt en fa miliebijeenkomsten ontaarden in felle ruzies. Het doet de mensen steeds min der pijn elkaar niet meer te zien en de hereniging van Duitsland wordt alleen nog verdedigd door degenen die het of ficiële partijstandpunt letterlijk uit het hoofd kennen. De mededeling van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, dat de Sovjet-Unie niet meer op herstel van de Duitse eenheid rekent, is voor de burgers van de Duitse De mocratische Republik niet als een slag gekomen. Voor de Oostduitsers is het bestaan van twee Duitse staten een rea liteit waarbij ze zich hebben neerge legd. Het streven naar erkenning van de Oostduitse staat is niet een peste rijtje van een clubje Oostduitse jaco- bijnen, die een schrikbewind over de „Sovjetrussische Besatzungszone" voe ren, maar uitdrukking van de politieke wil van de meerderheid van de Oost duitse bevolking. Het is wel een pesterijtje van de re gering te Bonn, dat de Oostduitsers met hun eigen pas bijvoorbeeld niet naar NAVO-landen kunnen reizen. De aan spraken van Bonn op het monopolie om Duitsland en de Duitsers internatio naal te vertegenwoordigen strekken zich zover uit dat de Oostduitser die een NAVO-land moet of wil bezoeken zich van een speciale pas moet voor zien, die alleen wordt uitgegeven door een geallieerd passenbureau in West- Berlijn, waar in eerste instantie wordt beslist of het gewenst is dat de aan vrager 't NAVO-land bezoekt. Als men in een westelijke krant leest dat op een of andere bijeenkomst geen delegatie uit Oost-Duitsland aanwezig was, be hoeft dit niet te betekenen dat de de legatie Oost-Duitsland niet mocht ver laten. Het kan ook nog betekenen dat de delegatie heeft geweigerd zich te on derwerpen aan de vernederende proce dure van het pas-aanvragen. Die pas geldt namelijk maar voor één keer. Er staat een Engels stempel in: NOT TO BE EXTENDED (Mag niet verlengd worden). Er staat nog meer in dat stempel en dat is voor een burger van de DDR een belediging: PRESUMED GERMAN vermoedelijk Duitser. Een Oostduitser wordt volgens dat pas je van statenloosheid gered door het vermoeden dat hij een (West)Duitser zou kunnen zijn. Alle landen die bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie zijn aangesloten, Nederland niet uitge zonderd doen mee aan deze regeling, terwille van de regering te Bonn. Zulke zaken maken de Oostduitsers kregel en men kan ze geen ongelijk geven. Het heeft ook geen enkele zin in navol ging van de regering in Bonn te spre ken van de Sovjetrussische bezettings zone, als we allang niet meer spreken van de drie westelijke bezettingszones. Het heeft geen enkele zin tegen Oost duitse schenen te schoppen omdat Bonn dat aangenaam vindt. Bonn kent ge noeg andere gevoelige plekken en laat ons dan de adem inhouden als Russi sche en Oostduitse straaljagers over West-Berlijn scheren. MVWWWVWVWVWWWWVWWVWVWWWWWWWVW>«fWWWVVWVWMMWWWVWVW%IVWWWWWWWWW*« Een trouwe stamgast van het buurtcafé The Hope and Anchor in de Londense voorstad Clapton is deze zevenjarige Ierse wolfshond Patsy, die uit zijn stam land („het dorstige eiland") een grote voorliefde voor alcoholica heeft meege bracht. Elke middag post de hond voor de deur van het café in afwachting van zijn collegae-stamgasten, waaronder er altijd wel een is die hem een biertje aanbiedt. Patsy is verzot op ale en stout, maar zijn dagelijkse rantsoen is vier glazen'; meer wil de waard hem niet tappen. Na die vier pintjes waggelt hij onzeker maar welvoldaan naar huis waar zijn bazin, de 34-jarige mevrouw Shannon, hem mét warme koffie ont nuchtert. Dierenartsen verklaren dat Patsy een regelrechte alcoholist is en dat slechts een ontwenningskuur hem van zijn verslaving zal kunnen genezen. De Utrechtse rechtbank heeft een 29- jarige duiker uit Diemen veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De man, wiens zaak bij de eerste behande ling op 18 september van het vorig jaar was verdaagd in verband met de wen selijkheid van een psychiatrisch rapport, stond terecht wegens een serie diefstal len die hij alleen of in vereniging had pleegd De laatste en wel meest spec taculaire daad was de poging de kluis van een benzinepompstation langs de rijks weg Utrecht-Amsterdam met springstof te forceren. 55-SB CO? K»ei£N TO£I0FB 53. Na de persconferentie van de Notenbalkers wacht te Panda het verschijnen van de eerste krant af, en holde daarmee terug naar Joris Goedbloed. „Kijk eens, Joris!" riep hij. „De Notenbalkers zijn gekraakt door de pers! Ze zijn onbeschaafd en kunnen bovendien niet eens zingen! De krant geeft de voorkeur aan de Drum drums, Joris!" „Dat is een prettig bericht, baaske!" zei de aangesprokene, de hoorn van de rinkelende tele foon nemend. „Cum conductor drumdrumamum", sprak hij door het apparaat, ofwel: „Met de drumdrum- manager!" Hij luisterde enige tijd met toenemende be klemming en legde tenslotte moedeloos de hoorn terug. „Daar gaat onze laatste boeking in Botervaartsegat!" prevelde hij. „Men geeft de voorkeur aan de Noten balkers boven de Drumdrums! Op deze manier komt er van onze broodwinning niets terecht, Pandake! „Flater est!" zoals de Klassieken uitriepen wanneer ze in het moeras stapten. De ontrouw van onze Drumdrum-fans baart mij zorg! We moeten op onderzoek uit!" „Wat voor een onderzoek, Joris?" vroeg Panda zorgelijk. „Een marktonderzoek!" antwoordde de manager kort. „We gaan de publieke opinie peilen, en het aantal Drumdrum-bepruikte hoofdjes tellen! Volg mij!" ALS HET OP WONEN aankomt, hebben de filmkoningen en koninginnen' van Italië het nog beter dan hun collega's in Hollywood. Want zij kunnen kiezen tussen romantische, eeuwenoude villa's en nieuwe, tussen oude paleizen van de renais- sance-adel of moderne huizen, weggedoken onder de grote pijnbomen van Rome. Toeristen die Rome bezoeken vragen dikwijls waar Gina Lollobrigida of Sophia Loren wonen. Er bestaan hier geen excursies naar het Hollywood-aan-de-Tiber en de huizen van 'de filmsterren, zoals in Hollywood. Het is niet gemakkelijk om het appartement van Sophia Loren te vinden-op de bovenste verdieping van een renais- sance-paleis, toebehorend aan de familie Colonna. Toch biedt het huis van Sophia een van de mooiste uitzichten welke in het centrum van Rome te vinden zijn. Ook heeft Sophia een nieuw gerestaureerde 16de-eeuwse villa op een van de heuvels ten zuiden van Rome in Marino. Sommige vloeren zijn oude Romeinse mozaïeken. Beelden uit de 16de eeuw verfraaien de tuin waarin zich ook een modern zwembad bevindt. De producer Carlo Ponti kocht de vijftig kamers tellende villa om aan zijn belofte te voldoen dat hij Sophia het mooiste huis ter wereld zou schenken. Sophia heeft trouwens ook nog een villa in Burgenstock (Zwitserland), en nog een flat in Parijs aan de deftige Avenue George V. DE VILLA VAN GINA Lollobrigida is gemakkelijker te vinden. Die bevindt zich aan de 2000 jaar oude Romeinse Via Appia. Haar huis is o6k minder myste rieus dan die van de meeste andere Italiaanse sterren. Dikwijls heeft zij gas ten op grote feesten in haar door een prachtig park omgeven moderne huis. Waar en hoe de andere Italiaanse sterren wonen is een raadselspel voor de Italiaan se kranten. Zo zegt men dat Alberto Sordi, een van de beste Italiaanse komieken, een verrukkelijk gemeubileerde villa met een klein bioscooptheater en een Fins sauna bad op de Aventine-heuvel bezit. Hij is vrijgezel en woont er met een zuster. Zel den ontvangt hij bezoek. VITTORIO GASSMAN woont in dezelfde buurt, een van de deftigste van Rome. Ook zijn villa heeft een eigen theater. Marcello Mastroianni woont nog in een flat, maar laat 'een villa bouwen aan de oude Via Appia, niet ver van mej. Lollo brigida. Filmregisseur Federico Fellini en zijn vrouw, de actrice Giulietta Masina, wonen afwisselend in een luxe-flat in de dure Romeinse Pariolo-wijk en een villa aan zee bij Fregene, waar Fellini vele filmfragmenten heeft gedraaid, o.a. van La dolce Vita. De producer Dino de Lau- rentiis en zijn vrouw, de actrice Silvano Mangano, hebben van alle filmsterren het grootste landgoed. Hun Villa Poli, 30 km. ten noorden van Rome, wordt omgeven door een groot bos, waar particuliere jachtpartijen kunnen worden gehouden. CLAUDIA CARDINALE, die nu in Ame rikaanse films speelt, heeft onlangs een oude boerderij gekocht aan de Via Fla- minia die zij laat verbouwen tot een mo dern huis. Catherine Spaak woont in een klein huis dat uitkijkt op de Spaanse Trappen. De Zweedse Anita Ekberg, die ook een soort Italiaanse filmkoningin is geworden, woont niet in Rome. Haar villa staat aan de zee in Sabaudia. Geen beeldhouwer is te pas geko men aan deze bijna levensgrote plas tiek van een olifant, die het terrein van 'n fabriek van cementenbuizen in Camberley, Engeland, siert. De fabri kant zelf maakte het ontwerp, zijn arbeiders werkten het uit. Het beeld bestaat geheel uit draineer- en riool buizen in de gangbare standaard- maten en trekt, met zijn hoogte van bijna 7V« meter, reeds van verre de aandacht Eerder stond op deze plaats een groot, kakelbont reklamebord. Maar sinds Jumbo hier prijkt, is de omzet van de fabriek aan nieuwe klanten met sprongen gestegen. Een voorbeeld dus van verantwoorde functionele reclame - en ter navolging HEK JE OOIt HET L'.IK VAM PAUS DE VERMOORDE BOEKHOUDER VAN BESCHOUWD ANDEét L'JKEN B0E0, DAT ZIE IK WEI ALS IK STRAKS IN DE KANSELARIJ TERUO BEN. IK MOET NU OADEL'JK DE BASTEN HIER VERHOREN JA, DE TWEE BOEVEN DIE MENEER TSJIAO.UET BRENSEM -nf JAZEKER ACHTBARE. OOK DE TWEE ANDERE t'JKEN.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15