Nieuwe ministers beëdigd Heeft.g£22 Premier Cals: „Zware taak in deze „club van grote jongens Cees Pelt HET WEER Overslagbedrijf in Europoort kan in 1968 gereed zijn mcdieuze lilt m Gekrakeel in de Sovjet-Unie over ruimte-radiosignalen Twaalf blanken in Zuid-Afrika veroordeeld Vier alles goed in sporttoto U ST Nieuwe namen voor departementen Heden radioreportage met de formatieploeg IJZINGWEKKENMNAP! Niet in Catshuis Critiek op TASS BBC verwacht verloving van Beatrix Ongerustheid over anti-conceptiepil Merkwaardige vondst in Eindhoven •FORTEST 0p Goede Vrijdag za! ons blad niet verschijnen W.fl. VERWOERD en ZONEN Iets fijns Banketbakkerij Aartsen XïieLSHi—- ZIE PAGINA 3* Bewolkt 11111 MODEHUIS V~vf r> Vn# m, Het woord is aan Niet eens Guyana, koloniaal raakpunt pagina 7 Voetbalfusie in Enschede pagina 19 In de krant van heden: KOLEN Tel. 8166 voor de PAASDAGEN PAASBRODEN PAASTAARTEN Grote keuze Paasgebakjes. 50e JAARGANG NUMMER 137 WOENSDAG 14 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, S A N T P O O R T, D R IE H U I S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De formatie-Cals is geslaagd, de kabinetscrisis is afgelopen. Vanmorgen om half elf zijn in paleis Soestdijk de nieuwe ministers beëdigd. Morgen komt het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. In de tweede week na Pasen zal het ministerie-Cals zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer afleggen. Over de benoeming van de staatssecretarissen is nog geen overeen stemming bereikt. Wel heeft het nieuwe kabinet besloten dat deze bewinds lieden moeten passen in de politieke structuur van het kabinet. Voor politieke buitenbeentjes is dus geen plaats. Dat betekent onder meer dat de christelijk- historische staatssecretaris Haex (Landmacht), die minister De Jong zo graag wilde houden, toch moet verdwijnen. Mr. Cals heeft een respectabele presta tie geleverd. Het Is na de oorlog nog nooit voorgekomen dat de eerste formateur in een kabinetscrisis zijn werk met succes wist te bekronen. Het reeds bekende ministerslijstje heeft geen verandering meer ondergaan. Wel is er het een en ander gewijzigd in de na men en de taakverdeling van de verschil lende departementen. Zo zal het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortaan ministerie van Onderwijs en We tenschappen heten. De Kunsten verhuizen naar het ministerie van Maatschappelijk Werk, dat voortaan ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal heten. Alle activiteiten, die vallen on der het directoraat-generaal Kunsten en het directoraat Volksontwikkeling gaan over naar het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, de de tailproblemen die met deze verhuizing sa menhangen, zullen later worden opgelost. In een rechtstreeks programma zal de VARA-reportagedienst hedenavond, 14 april, uitgebreid aandacht schenken aan de kabinetsformatie van mr. Cals (21.50 tot 22.30 uur). Vanavond zal de heer Von deling in een vergadering van de P.v.d.A. te Hengelo „rekening en verantwoording" afleggen van zijn houding tijdens de ka binetsformatie. Tussen 21.50 en 22.00 uur zal de VARA rechtstreeks een gedeelte van de toespraak van de heer Vondeling uitzenden. Ook de andere partijen, die aan de regering zullen gaan deelnemen, en de oppositie zullen in de gelegenheid worden gesteld een terugblik op de forma tie te geven: De heren Cals, Schmelzer, Smallenbroek, Vondeling, Geertsema en Beernink. In dit rechtstreekse schakelpro gramma zullen de sprekers in staat zijn commentaar op eikaars woorden te geven. Het programma wordt nu als volgt: 20.40 tot 21.35 hoorspel „Op een vergeten Post", .21.35 tot 21.50 uur „Ieder zingt zijn eigen lied", 21.50 tot 22.30 uur reportage over de kabinetsformatie van mr. Cals. Advertentie Automobielen Rijksstraatweg 397 - 399 - Tel. 53097 OFFICIAL DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Wat een capaciteit! Wat een vriesvak - op kastbreedte. Wat een vrieskou. Wat een koelkast. vorstelijke Fortest produktenl Top Servicel Overal! Altijd, Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets zachter, maar in het oosten en zuidoosten van het land nog kans op nachtvorst. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een tweede verandering is dat het mi nisterie van drs. Bogaers niet meer Volks huisvesting en Bouwnijverheid zal heten, maar Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Nieuw is ook de constructie die voor mr. Bot is bedacht. Hij wordt minis ter zonder portefeuille bij Buitenlandse Za ken, in het bijzonder belast met de werk zaamheden betreffende de ontwikkelings hulp. In de regeringsverklaring zal het nieuwe kabinet mededelingen doen over de coördinatie tussen minister Bot en de andere bij de ontwikkelingshulp betrokken ministers. Dat mr. Cals heeft besloten toch premier te worden was allang geen verrassing meer. „Ik heb er tenslotte toe besloten omdat ik er niet meer onderuit kon", zei hij gister avond in ten televisie-interview. „Ik werd persoonlijk steeds sterker bij het formatie- werk betrokken, zodat ik mij tenslotte niet Aan onze lezers en adverteerders I en zijn ook onze kantoren gesloten. Advertenties - luidsprekers zowel als andere annonces - moeten om op zaterdag 17 april te worden geplaatst, uiterlijk donderdag a.s. te 10 uur des morgens in ons bezit zijn, daar anders verwerking niet meer mogelijk is Wij vragen hiervoor uw medewerking. DE DIRECTIE Bij de eindfase van de installatie van het ertsoverslagbedrijf dat zoals bekend door 17 Europese staalbedrijven in Europoort zal worden gebouwd zal de totale overslag per jaar 35 miljoen ton bedragen. De kolenoverslag zal 10 mil joen ton belopen. De kosten voor de eerste fase die in 1968 gereed zou moe ten zijn zullen vermoedelijk in de buurt liggen van de 250 miljoen mark. De produktiecapaciteit voor de zo ge noemde pellets zal, zo is gisteren van de zijde van de gemeente Rotterdam meege deeld, ongeveer 25 miljoen ton per jaar bedragen. Voorts zal het bedrijf worden uitgerust met een cokesoven. Met het oog op de ontwikkelingen in Japan acht men het in Rotterdam van het grootste belang dat de plannen op de kortst mogelijk termijn .worden uitgevoerd. De opzet en capaciteit van dit geplande over slagbedrijf zou kunnen voorzien in de be hoeften van een staalbedrijf met een capa citeit van 15 miljoen ton ruwe staal, waar voor 15 miljoen ton pellets, 5 miljoen ton stukerts en 7.7 miljoen ton cokes nodig zouden zijn. Advertentie Barteljorlsstraat Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 Amsterdam meer kon onttrekken aan het premier schap. Om staatsrechtelijke redenen ver dient het overigens de voorkeur dat de formateur premier wordt. Hij kan zich dan namelijk verantwoorden tegenover het parlement. (Vervolg op pagina 2, voor de levensbe schrijvingen van de leden van het nieuwe kabinet verwijzen wij naar pagina 9). De nieuwe premier, mr. Cals, weet nog niet of hij net als zijn voorganger in het Catshuis gaat wonen. „Ik heb een reuze prettig klein huis", zei hij gisteravond, doelend op de problemen die de familie Marijnen had om het Catshuis bewoon baar te houden. Mr. Cals ziet er waar schijnlijk een beetje tegenop om met de personeelsproblemen te maken te krijgen waarmee oud-premier Marijnen en zijn echtgenote zoveel te stellen hebben gehad. Misschien zal de ambtswoning daarom al leen maar dienst gaan doen bij de repre sentatieve plichten van de premier. r.'-ift At Joseph Joubert: Beleefdheid en humaniteit identiek. zijn MOSKOU (Reuter) Het hoofd van het Russische laboratorium dat de geheimzin nige radiosignalen uit de ruimte heeft op gevangen die gisteren de gehele wereld hebben beziggehouden heeft zich scham per uitgelaten over het bericht van het Russische persbureau Tass van maandag avond, als zouden de signalen mogelijk afkomstig zijn van een andere beschaving. Professor Sjklovski zei gistermiddag op een persconferentie, dat het „nog wat voorbarig" was te praten over een kunst matige stralingsbron. Op vragen van Wes telijke correspondenten hoe Tass dan tot zijn conclusie was gekomen antwoordde hij: „Dat moet u toch wel weten. U weet hoe de pers dat doet." De critiek op Tass is zonder precedent. Waarnemers in Moskou kunnen zich niet herinneren dat ooit een Tass-bericht door Russische functionarissen is gehekeld. De journalisten werd gisteren verzocht naar jïet astronomisch instituut Sternberg in Moskou te komen voor een „weten schappelijke verklaring" van het Tass-be- richt, waarin professor Nikolai Kardasjev werd aangehaald die gezegd zou hebben: „Wij hebben een superbeschaving ont dekt." De directeur van het instituut, dr. Dimitry Martinov, zei tot verslaggevers: „Er zijn op het ogenblik geen redenen tot het vellen van definitieve conclusies." Andere geleerden zeiden dat in het be richt de zaak was opgeblazen. Men had nog geen enkel bewijs, dat de betrokken radiogolven van een bron genaamd Sta-102, vele miljoenen lichtjaren van de aarde verwijderd, afkomstig waren van een zen der die werd bediend door bewoners van een andere planeet. Professor Kardasjev wilde gisteren geen antwoord geven op de vraag, of hij tegen over Tass van een superbeschaving had gesproken. Overigens werd op de pers conferentie duidelijk dat de 33-jarige pro fessor Kardasjev en de oudere professor Sjklovski het op bepaalde punten niet met elkaar eens zijn. „Er bestaat een aantal factoren dat niet in strijd is met de theorie dat er een andere beschaving is. Maar het De B.B.C. heeft vanochtend gezin speeld op een spoedige verloving van prinses Beatrix. In een beschouwing over 't nieuwe kabinet-Cals zei de ver slaggever van de Britse omroep, Peter Stowe: „De nieuwe regering zal zich ook bezig moeten houden met een ko ninklijke verloving. Nog voor de ver jaardag van koningin Juliana op 30 april wordt de aankondiging verwacht dat kroonprinses Beatrix zich verlooft." De BBC-verslaggever noemde geen namen van kandidaten. In hofkringen doet inmiddels het hardnekkige gerucht de ronde, dat de prinses zich zal ver loven met de prins von Hessen. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst zei ons vanmorgen ver baasd te zijn dat de B.B.C. (die bekend staat om zijn zorgvuldige en betrouw bare berichtgeving) dit bericht had doorgegeven. Hij noemde het een „oud gerucht, dat uit Duitsland afkomstig is" en ontkende de juistheid er van. ontbreekt ons aan voldoende grote anten nes en de kwestie is nog niet genoeg be studeerd", aldus professor Kardasjev. Professor Sjklovski was van mening, dat zolang het tegendeel niet is bewezen moet worden aangenomen dat de signalen niet langs kunstmatige weg zijn uitgezonden. „Men moet er rekening mee houden dat er ook een natuurlijke oorzaak kan be staan. Het is niet nodig er een hoop drukte om te maken," zo zei hij. Het Russische laboratorium zou nu een tweede reeks ob servaties beginnen die mogelijk tot nadere vondsten zouden leiden. De Russische geleerden riepen voor hun onderzoek de hulp van de gehele wereld in. Ze deden onder meer een beroep op hun collega's in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, het raadsel te helpen op lossen. Met name hoopten ze dat via de telescopen op de Mount Wilson van het ob servatorium van Pasadena in Californië een spectogram kan worden gemaakt van het object dat de stralen uitzendt. JOHANNESBURG (AP) Twaalf blan ke Zuidafrikanen zes vrouwen en zes mannen zijn dinsdag in Johannesburg veroordeeld tot langdurige gevangenisstraf fen, omdat zij als leden van de verboden communistische partij geijverd hebben voor de opheffing van de apartheid in het land. De hoofdverdachte in het proces, de 56- jarige jurist Fischer, is sinds januari spoor loos. Hij verdedigde vorig jaar de Afri kaanse leider Nelson Mandella en andere niet-blanke verdachten in een sabotage- proces. Alle verdachten werden toen tot levens lange gevangenisstraffen veroordeeld. Het proces tegen Fischer zal worden hervat, als hij wordt gepakt. Nadat het vonnis was geveld zongen de veroordeelden het Afri kaanse volkslied. Wanhopig staart deze Amerikaanse vrouw naar de brokstukken, van wat eens haar huis was. De wervelwin den die in het weekeinde 6 Ameri kaanse staten hebben getroffen laten overal in het land een beeld van troosteloosheid achter. Telefoto De jaarlijkse bezoeker van Oude water is er weer: de ooievaar, die altijd zijn nest gespreid vindt op het dak van het raadhuis. Volgens A.P. zijn bij de Westduitse vakbond van arbeiders in de chemische industrie berichten van buitenlandse vak organisaties binnengekomen, volgens wel ke bij arbeiders en arbeidsters, die de anti-conceptiepil verpakken, biologische en fysiologische veranderingen zijn gecon stateerd. Over deze berichten' heeft in januari j.l. de Duitse vakorganisatie interne medede lingen doen circuleren. Er zouden storin gen zijn geconstateerd in de normale sek- suologische functies alsmede lichamelijke afwijkingen, die een gevolg zouden kun nen zijn van de aanraking van pillen. De anti-conceptiepil is in de 11 deelstaten van West-Duitsland verkrijgbaar op re cept, echter onder uiteenlopende voor schriften en beperkingen. Er circuleren thans geruchten dat de af wijkingen ook in Duitsland bij arbeiders in de farmaceutische industrie zouden zijn geconstateerd. Dit wordt door de vooraan staande firma's op dit gebied ontkend. De Canadese psychiater dr. Voyer heeft verklaard ervan overtuigd te zijn dat de geboorteregelingspillen „vrouwen meer mannelijk maken", aldus een bericht van A.P. uit Montreal. Dr. Voyer zegt tot de ze conclusie te zijn gekomen na meer dan driehonderd vrouwen te hebben bestu deerd die de pil gebruiken. Voyer verklaarde: „deze vrouwen, die de pillen een jaar of langer innamen, heb ben mij bezocht met klachten dat zij zich niet langer „dezelfde vrouw" voelen. Zij verklaarden geen belangstelling meer te hebben voor hun huizen, kinderen of hun mannen. Velen van hen schenen zelfs in een staat van onwerkelijkheid te leven alsof zij bedwelmd waren, bijna alsof zij aan alcohol waren verslaafd. Ik ben ervan overtuigd dat het door de pil komt. Wanneer men de eiervorming tegengaat wordt ook de prikkel opgeheven die een vrouw vrouwelijk maakt. Het maakt dat zij minder belangstelling heeft in het moeder en vrouw zijn", aldus dr Voyer. Vier deelnemers aan sporttoto nr. 33 hadden zich vanmorgen gemeld met een foutloos ingevulde kolom. Dat brengt hen per persoon 43.773 bruto op. Het aantal deelnemers bedroeg 668.996. Zij zorgden voor een inzet van 964.712,40. Daarvan kwam beschikbaar als prijzenbe- drag 318.355,De eerste prijs van 175.095,25 wordt verdeeld onder vier personen. Voor de 2e prijs 95.506,50) ko men 79 deelnemers in aanmerking. Dat betekent per persoon een bruto-bedrag van 1208. Voor de derde prijs 47.753,25) zijn 3700 gegadigden. 57 deelnemers hadden 2 kolommen met de eerste acht goed, drie met drie kolommen, een met vier kolom men en een zelfs met acht kolommen. Per kolom wordt 12.65 uitbetaald. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v. 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Topsy 16 Economisch nieuwe17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Ferdinand 22 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig, pagina's Puntenstrips op plaats misdrijf Bij de speuractie naar de dader van het Eindhovense misdrijf is de politie dinsdag tot een merkwaardige ontdekking geko men. Op het zandpad, dat op korte afstand van de plaats loopt waar het stoffelijk overschot van het kind werd gevonden, waren twee strips met omhoogstekende metalen punten in de grond bevestigd, die ten doel hadden voeten te verwonden of er banden op stuk te laten rijden. Deze spijkerrichels moeten door een vakman vervaardigd zijn. De politie is er zeker van dat de spijkerstrookjes er nog niet lagen toen net slachtoffertje gevonden werd. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 komt van Stephensonstraat 72-74 - Tel. 4713 met en zonder spijs. Grote sortering luxe opgemaakte PAASEIEREN. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1