Cay enne is dan een s niet veel meer lordig kerkhof 1 ■B Randgemeenten van Alkmaar zijn tegen annexatie r A Voordat U weer die grove, grijze „wandbekleding kiest.. is m pnjs verlaagd! 50 ct. 58~ct. 36ct. 40cf. Bikini mag nu in Raalte Aanvaring op het Noordzeekanaal Stadsgewest Den Bosch is in oprichting Prof. Burger-penning voor dr. Malten Anderhalf jaar geëist voor klap met Gevangenisstraf geëist voor lichten van offerblokken Twee jaar geëist tegen indringer die boerin neersloeg Cafés hoeven op zondag niet eerder dicht in Sommelsdijk Bus reed tegen boom, boete van 100 tegen chauffeur geëist Bromfietstestbaan in Apeldoorn 70 cent Zacht en héééél veel papier. WOENSDAG 14 APRIL 1965 7 (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffélaar) CAYENNE (Frans-Guyana). - De drie Guyana's (Frans- en Brits-Guyana en Suriname) worden in het 500 bladzijden tellende boek Inside Latin America van de wereld-inventariserende Amerikaan John Gunther met twee zinnen afgedaan: „De Guyana's zijn de beklagenswaardigste en armoedigste gebieden in heel Latijns-Amerika. Onvoorstelbaar arm, onvoorstelbaar smerig". Voor zover het Frans-Guyana betreft zegt Gunther geen woord te veel. Wat Suriname en Brits-Guyana aangaat, zegt hij enkele bladzijden te weinig, maakt hij zich schuldig aan de generalisatie van een betweter. Gemeen hebben de Guyana s de vijfde breedtegraad boven de evenaar die de drie landen als hompjes vlees aan het spit rijgt. Gemeen hebben zij ook een onstuimig tropische bebossing, te veel brede en nauwelijks bevaarbare rivieren, en een brok koloniale geschiedenis waar geen van de overzeese machten zich op kan laten voorstaan. Frans-Guyana, tot 1949 weinig meer dan een strafkolonie, was letterlijk het verdomhoekje van de wereld. De gedegradeerde kapitein Dreyfus mag dan dood zijn, en Duivelseiland nu een rotsachtig en onbewoond stukje grond met een vuurtoren, maar de sfeer van ballingschap en doem is gebleven. U- 'i IsL,- t!l W ii w.-r Economisch vooruitzicht HUISVROUWEN IN NIEUW KABINET? OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Kaarslichttochten door de Amsterdamse grachten j De Edet King Size rol - 500 velletjes zachtheid - is nu nog maar Met die prijs is het weg met de perikelen van dat stugge, grau we closetpapier. De normale rol Edet toiletpapier kost nu Kijk, dat geeft Edet toiletpapier in '65: onvergelijkbare zacht heid tegen gemakkelijk verge lijkbare prijzen. Op en top mo dern! In rose, geel, groen en wit verkrijgbaar. Edet - met méér velletjes per rol. Méér zacht, zacht, zachtheid per velletje. (was 75 ct.) GUYANA: KOLONIAAL RAAKPUNT I In de 17de en de 18de eeuw laa het raakpunt van de koloniale belangen van Frankrijk, Engeland en Neder land in Zuid-Amerika. Het raakpunt heette Gyana. De 3 Gyana's (waar onder Suriname) komen na lange tijd van verwaarlozing, gedurende de laatste jaren opnieuw in de belang stelling. In bepaalde kringen wordt sinds kort gesproken over een moge lijke Gyanese federatie. Onze reis redacteur, MR. H. L. LEFFELAAR, bezocht behalve Suriname ook Frans en Brits Gyana en vergeleek het on derlinge politieke en economische beeld van deze drie koloniën. Zijn eerste artikel in de serie ..GUY AN A: KOLONIAAL RAAKPUNT" drukken wij hiernaast af s verschil is tussen beide kapen?" luidt de inleiding tot het geijkte lokale anti-gaullis tische grapje: „Kaap Kennedy wint het toch met een neuslengte". Pikant detail: de raketten van Kaap Kennedy gebruiken het stuk Atlantische Oceaan voor de drie Guyanas als lan dingsterrein nog onlangs raakte een capsule zoek, 150 kilometer buiten de Su rinaamse kust. Pikante speculatie: gaan de Franse raketten straks in de richting van Miami? Gedurende de siësta ligt het Place des Palmistes in het hartje van Cay enne verlaten als een kerkhof in de hete middagzon. CAYENNE, met 56 percent van de gehele bevolking van 36.000, heeft meer van een slordig kerkhof dan van een kolo niale hoofdstad. Op het centrale Place des Palmistes groeit het gras lang en hoog aan de voet van palmbomen met een knoet varens hoog op de lange, kale stam. In het midden staat een vervuild en ont heemd beeld van Felix Ebeue met een ci taat van Mairaux, en tussen de paimstam- men rijst een tien meter lange zuil met daarbovenop het borstbeeld van een vrouw neergezet ter gelegenheid van de hon derdste verjaardag van de Franse revolu tie. Er is ook een Avenue du Général De Gaulle. Staatkundig een overzees „departement" van Frankrijk, is Frans-Guyana met 90.000 vierkante kilometer even groot als een derde van het moederland, of een kwart van het aangrenzende Suriname. De kolo nie wordt geadministreerd door préfect René Letellier, die zijn kantoren heeft in een voormalig Jezuïtenklooster. Daar wordt ook door de voorlichtingsambtenaar met een assistente de enige dagelijkse krant (vier kwarto pagina's) geproduceerd, „le Radio-Presse", waarvan de oplaag van duizend exemplaren gratis wordt ge distribueerd. Enige tegen-krant is het weekblad „Debout Guyana" van de socia listische partij (met 3000 leden). De Fransguyanese hoofdstad heeft één bank (met een geadverteerd kapitaal van 90 miljoen francs), drie bioscopen, 296 i 4^--v. ï&fttfcVx.:xv»>.A-*" over Frankrijks plan in Frans-Guyana een raket-lanceringsbasis te bouwen. De constructie, waarvoor 300 miljoen francs werd gereserveerd, zal 5000 man aan ar beidskrachten vereisen. Onder de bepalin gen van de Evian-overeenkomst moet Frankrijk het huidige proefterrein in de Sahara tegen juli 1967 ontruimen. Volgens de plannen zal de verhuizing naar Frans- Guyana eind 1966 plaats vinden. De nieuwe basis zal zestig kilometer bui ten Cayenne komen te liggen bij het stad je Kourou, op een vijftien kilometer brede strook langs de kust. In navolging van Amerika's Kaap Ken nedy, heeft men het in Cayenne nu over „Kaap De Gaulle". „En weet u wat het Openlucht handel in groenten en fruit i* in Cayenne alleen op kleine schaal te vinden. telefoonaansluitingen (en 116 in de rest van het land), één modern geoutilleerd hotel enkele kilometers buiten de stad, en opvallend veel Chinese winkels. Wanneer Cayenne van twaalf tot vier siësta houdt en zelfs de stoelen op het trottoir-terras van het café des Palmistes verdwijnen, •taan de gevels als grafzerken in de hete middagzon. Frans-Guyana is een mens-verslindend land geweest. Van de 14.000 kolonisten die er in de achttiende eeuw uit Frankrijk kwamen, waren enkele jaren later niet veel meer dan 2000 over ruim 11.000 werden het slachtoffer van gele koorts en rampzalige overstromingen (de Fransen bouwden geen dijken, zoals de Nederlan ders in Suriname) dan zijn er de 80.000 goud- en gelukzoekers geweest die tussen 1853 en 1949 omkwamen of spoorloos in het oerwoud verdwenen. Gevraagd om een overzicht van de eco nomie, produceert de regerings-ambtenaar een rapportje van vier getikte pagina's over de sinds 1961 op gang gekomen gar nalen-visserij (men hoopt in 1965 2000 ton te exporteren). Het rapport heeft de toon van disproporties. Schrijvend over een Industrie waar 350 mensen bij betrokken zijn, eindigt het: „Deze industrie heeft reeds, behalve het benodigde kapitaal, een coördinatie van diensten vereist. Tenslotte markeert zij voor Guyana het begin van de verwezenlijking van plannen". De plan nen, krijgt men het gevoel, zijn lucht kastelen. Van een nationale economie is in Frans- Guyana geen sprake, tenzij in termen van Import (voor een waarde van ruim 5 mil jard francs in 1962). Naar schatting im porteert het land ieder jaar voor acht mil joen gulden aan levensmiddelen die het zelf zou kunnen produceren. Maar anno 1964 is er in Frans-Guyana niet één trak- tor, en voor de 1937 particuliere auto's is «en wegennet beschikbaar van nog geen 300 kilometer, waarvan 104 kilometer ge asfalteerd is. Spoorwegen zijn er niet, en zowel de haven van Cayenne als die van St. Laurent zijn ongeschikt voor schepen met een diepgang van meer dan vier meter. TOCH ZIJN ER tekenen van kentering. Nog wat ongelovig praten Cayennezen EEN ANDERE GUNSTIGE ontwikkeling is dat Frankrijk voor het eerst een syste matisch onderzoek heeft ingesteld naar de bodemschatten van Frans-Guyana. Hier voor werd de helft gebruikt van het door het Fonds d'Investissement des Départe ment® d'Outre Mer (Fidom) in de kolonie gestoken kapitaal van ongeveer 15 miljard francs. Een van de voorspelbare vondsten (ge zien de ervaringen in Suriname) waren bauxietlagen in de bergen van Kaw, ook al is het aluminiumgehalte aanzienlijk minder hoog dan in Suriname. Het is waarschijnlijk dat Frankrijk in de komende jaren zich meer gelegen zal laten liggen aan haar enige kolonie in Zuid- Amerika dan tot nog toe het geval is ge weest. Frans-Gyuana is, in vele opzichten meer nog dan sommige afrikaanse staten, een onderontwikkeld gebied. In vergelij king met Brits-Guyana en Suriname is het land een paria in gezelschap van twee zelf bewuste nouveau richards. Veel winkels en andere publieke gebou wen in Cayenne zijn voorzien van een pla- kaat: Bespoten met D.D.T. De moraal daarvan is dat het zelfbewustzijn van een paria begint op het ogenblik dat hij last krijgt van zijn luizen. Met laag water liggen de boten in het binnenhaventje van Cayenne droog op het slib. Advertentie Er gaan hardnekkige geruchten In doorgaans welingelichte kringen, dat de formateur enkele hulsvrou wen heeft gepolst voor het bezetten van een ministerszetel. Dit zou met name betrekking hebben op het ge bied van het prijsbeleid. De zegs lieden voegen hieraan toe dat het hier een aantal zeer prijsbewuste huisvrouwen betreft, stuk voor stuk geestdriftige markt-koop- sters, die hun enthousiasme ontle nen aan de lage prijzen die op de markt steeds mogelijk blijken. Nu is inderdaad de markt het voor deligste (en bovendien het gezel ligste) koopcentrum. Nergens zijn de prijzen zo laag, nergens kan men zo ongedwongen rondkijken en kie zen uit een enorm assortiment van honderden kwaliteitsartikelen. Marktkoopman en straathande laar laten hun klanten volop pro fiteren van hun geringe onkosten en hun massale inkoop. Of er huis vrouwen in de regering komen of niet: Tot nu toe was in het Raalter zwem bad de bikini verboden zwemkleding. Een gemeente-verordening schreef de dames een ééndelig badpak voor. Tijdens een vergadering van de Raalter gemeenteraad eind vorig jaar vroeg de fractieleider van de K.V.P. (de partij, die dertien van de zeven tien zetels bezet) of nu de tijd niet gekomen was om deze gemeentever ordening in te trekken. B. en W. waren echter van mening dat er in de bestaande toestand geen verande ring diende te worden gebracht. Kranten, tijdschriften en radio wijd den hier nog al wat aandacht aan, hetgeen blijkbaar invloed heeft gehad op de beslissing van de gemeenteraad van Raalte, want tijdens de raads vergadering deelden B. en W. mee dat zij van de bikini geen halszaak wilden maken. De raad ging toen met algemene stemmen akkoord met het intrekken van de verordening. De gemeentebesturen van Bergen, Hel- loo, Koedijk, Oudorp en Sint Pancras, al le randgemeenten van Alkmaar, zijn voor nemens een brief te richten aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, waarin zij de bewindsman zullen vragen te overwegen of intergemeentelijke samenwerking via de gemeenschappelijke regeling „Noord Kinheim", zoals in het rapport-Prins wordt aanbevolen, geen voorkeur verdient boven de door Alkmaar gewenste grens wijziging. Het annexatie-verzoek van Alkmaar zou volgens de adresserende gemeenten be doeld zijn als een voorziening in de be- stuursproblematiek van de toekomstige stadskern. Zij zijn echter van mening, dat een veel groter gebied dan alleen de toe komstige stadskern bij de snelle ontwik keling van dit deel van Kennemerland is betrokken. Een gedeeltelijke oplossing door annexatie biedt minder perspectief voor de in de toekomst zo noodzakelijke samenwerking in een veel groter deel van het streekplan Noord-Kennemerland, al dus de buurgemeenten. Zij achten wijziging van het streekplan- Noord-Kennemerland nog mogelijk en gaan er van uit, dat het aantal gemeenten dat in „Noord-Kinheim" zal moeten sa menwerken groter zal worden. In het in tergemeentelijk lichaam „Noord Kin heim" hebben de randgemeenten aan Alk maar zeven zetels toebedacht, aan Ber- Het 5700 ton metende motorschip Gany- medes van de K.N.S.M. en het 5408 ton metende Braziliaanse motorschip Loide Nicaragua zjjn gisteren halverwege het Noordzeekanaal met elkaar in aanvaring gekomen. Het Braziliaanse schip, dat onderweg was naar de Amsterdamse haven, liep daarbij een gat in de neus op. De Gany- medes heeft aanzienlijke schade bij de neus geleden. De boeg en verschansing zijn over een oppervlakte van zes vierkan te meter ontzet. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De Ganymedes is gesleept naar loods 5 van de K.N.S.M. aan de Levantkade en de Braziliaan naar loods 9 in de Coenhaven. Beide schepen vervoeren stukgoederen. De Amsterdamse V.V.V. heeft een nieuw initiatief ontwikkeld om het verblijf in de hoofdstad voor toeristen aantrekkelijker te maken. In samenwerking met de geza menlijke rondvaartrederijen en het Am sterdamse wijnkopersgilde worden deze zomer kaarslichttochten door de grach ten gemaakt. Hiervoor zal iedere week een van de rederijen zijn best geoutilleer de rondvaartboot beschikbaar stellen. Dit is bekend gemaakt door de directeur van de hoofdstedelijke vereniging voor vreem delingenverkeer, de heer J. N. Strijkers Verder heeft men in samenwerking met andere randstedelijke V.V.V.'s een hotel- folderservice ontwikkeld. In de verschil lende kantoren worden hierbij een of meer klapperboeken ter inzage gelegd met bijzonderheden over een groot aantal ho tels, ook in de andere delen van het land. Men kan hieruit een keuze doen en folders van het desbetreffende hotel vragen. gen en Heiloo elk twee en aan de andere gemeenten elk één. Alkmaar zou er dus geen dominerende positie in krijgen. De voorzitter van dit college zal voor zes jaar door Gedeputeerde Staten moe ten worden benoemd, terwijl deze functie niet verenigbaar zal mogen zijn met het ambt van gedeputeerde, burgemeester noch met enig ander ambt in dienst van een der aangesloten gemeenten. Het ont werp van de brief komt dezer dagen in de raden van de betrokken gemeenten in behandeling. Het stadsgewest Den Bosch wordt deze maand opgericht. In navolging van de ag glomeratie Eindhoven het eerste stads gewest in Nederland, waarvan maandag de gewestelijke raad officieel is geïnstal leerd door de commissaris der koningin in Noord-Brabant gaan ook Brabants hoofdstad en vijftien gemeenten rond Den Bosch een stadsgewest vormen. Nog deze week krijgen de raadsleden van de teza men honderdnegentigduizend inwoners tel lende zestien gemeenten een conceptont werp voor het stadsgewest Den Bosch thuis gestuurd. De bedoeling is dat in Berlicum, Box tel, Den Dungen, Empel, Engelen, Esch Heeswijk, Helvoirt, 's-Hertogenbosch. Liempde, Nuland, Rosmalen, Schijndel, St-. Michielsgestel, Vlijmen en Vught op 29 april gelijktijdig gemeenteraadsverga deringen worden gehouden, waarin be slist wordt over het al of niet toetreden tot het stadsgewest. Het stadsgewest Den Bosch zal worden bestuurd door een gewestelijke raad, waarin zestien burgemeesters en zesen twintig door de gemeenteraden van de aangesloten gemeenten te kiezen raadsle den zitting krijgen. Naast bestuurlijke sa menwerking bedoelt het stadsgewest de belangen van de afzonderlijke gemeenten te behartigen en te coördineren op de vol gende terreinen: ruimtelijke ordening, re creatie, personen- en goederenvervoer, on derwijs en cultuur. De prof. G. C. E. Burger-penning, die elke twee jaar wordt uitgereikt aan de schrijver van de beste wetenschappelijke publikaties op bedrijfs-geneeskundig ge bied, is uitgereikt aan dr. K. E. Malten een huidarts uit Arnhem. Dit gebeurde tijdens de in Utrecht ge houden jaarvergadering van de Neder landse vereniging voor arbeids- en be drijfsgeneeskunde. Prof. Burger de naamdrager van de penning reikte de prijs zelf uit. De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo heeft tegen een zestigjarige machinist uit Enschede wegens poging tot doodslag anderhalf jaar gevangenisstraf gevorderd. De machinist wordt ervan beschuldigd op 2 januari van dit jaar zijn mede-kostgan ger H. Leppink met een bijl op het hoofd te hebben geslagen. Voor het lichten van offerblokken in de Eusebius-kerk te Arnhem en de Clemens- parochie te Hilversum heeft een 59-jarige kleermaker de officier van justitie mr. H. G. van Everdingen een gevangenisstraf te gen zich horen eisen van tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Mr. Van Everdingen eiste voorts onder toezichtstel- ling van een reclasseringsvereniging. De kleermaker is al tweeentwintig maal eer der voor dezelfde feiten veroordeeld, on langs nog in Duitsland. Verdachte is ook lange tijd ter beschiking van de regering gesteld geweest. Verdachte, die veel heeft rondgezworven, vroeg de rechtbank hem een laatste kans te geven. „Mocht ik deze niet benutten dan kunt u mij gerust een gevoelige vrij heidsstraf geven" aldus de kleermaker. De president mr. B. v.d. Waerden wees hem erop dat bij herhaling hem altijd ter beschikkingstelling boven het hoofd blijft hangen. Uitspraak 27 april. Een 33-jarige Amsterdammer was op 2 oktober 'n boerderij in Werkhoven binnen gedrongen met het doel geld te stelen. Hij dwerd ontdekt door de boerin, die van de indringer, met een breekijzer een slag op het hoofd kreeg. De man rende daarna het huis uit en vluchtte. Voor de rechtbank zei hij zich weinig meer te her- nneren. Wel wist hij, dat hij een vrouw een klap op het hoofd had gegeven. De boerin, die enkele gapende hoofd wonden en een zware hersenschudding had opgelopen, was twee maanden in een ziekenhuis verpleegd. De officier van justitie vond het merk waardig dat de verdachte in Amsterdam op zijn fiets stapt en regelrecht naar Werhoven rijdt om daar te gaan inbre ken en dat hij zich nauwelijks meer iets herinnert van het gebeurde. Tegen de verdachte die in 1955 voor het laatst, na een hele serie vonnissen, acht maanden gevangenisstraf had gekregen, eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar. Op 27 april wijst de rechtbank vonnis De Hoge Raad der Nederlanden is van oordeel dat de arrondissementsrechtbank te Rotterdam terecht de bepaling in de al gemene politieverordening van de gemeen te Sommelsdijk, die de openingstijd van cafés op zondag meer beperkt dan door de week, onverbindend heeft verklaard. Vol gens een dinsdag gewezen arrest van de Hoge Raad, waarin het beroep in cassatie van de officier van justitie te Rotterdam tegen het vonnis van de rechtbank wordt verworpen, is de bedoelde bepaling in strijd met de zondagswet. Mr. P. s' Jacob, advocaat-generaal bij de Hoge Raad, had op dinsdag 2 februari geconcludeerd tot vernietiging van't von nis van de rechtbank. Eerder had de kan tonrechter te Sommelsdijk een 59-jarige ca féhouder te Sommelsdijk tot elf gulden boete of twee dagen hechtenis onvoor waardelijk veroordeeld omdat hij zijn loka liteit op zondag 1 december 1963 tussen 17.00 en 24.00 geopend heeft gehad. Wat de caféhouder betreft, was de uitspraak van de rechtbank ontslag van rechtsver volging. De rechtbank had vastgesteld dat de beperking voor de zondag in feite niet was gegrond op de dreigende of te duchten ver storing van de openbare orde maar op het bijzondere karakter van de zondag. De be paling is daarom in strijd met de zondags wet, aldus het vonnis. Volgens de onver bindend verklaarde bepaling mochten ver- gunnings- of verloflokaliteiten op zondag geopend zijn van 10.00 tot 17.00, op andere dagen van 05.00 tot 23.00 uur. De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 28-jarige buschauffeur wegens hoogst onoplettend rijden een boete van 100 en een voor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen geëist. Hij was op 19 december vorig jaar in de Stationsstraat in Laren als bestuurder van een bus van de Nederlandse Buurtver- voermaatschappij zonder enige aanleiding plotseling naar links gezwenkt en met een vaart van 37 km per uur tegen een boom gebotst. Van de veertig passagiers werden er 22 gewond, van wie vijf zo ernstig, dat zij in een ziekenhuis moesten worden op genomen. Verdachte, die 's morgens om half zes was begonnen en ten tijde van de botsing aan zijn laatste rit van die dag bezig was, zei zich niets van het gebeurde te herin neren. De chauffeur was na het ongeval op nieuw gekeurd. Men had geen afwijkingen kunnen vinden. Zijn werkgever had dan ook geen reden gezien hem te ontslaan In Apeldoorn is in het sportpark Order- bos een bromfietstestbaan in gebruik geno men, die speciaal is ingericht om de brom fietsende jeugd gelegenheid te geven zich uit te leven zonder zichzelf en het publiek in gevaar te brengen. De Apeldoornse baan is zo aangelegd dat van de bromfietsers de grootste behen digheid wordt geëist. Zo zijn er valkuilen, kegels voor het slalom-rijden, wipplanken en een cake-walk. De ervaring heeft de deskundigen geleerd dat de bromfietsende jeugd in feite meer belangstelling heeft voor het demonstreren van behendigheid dan voor snelheid. Daarmee is bij de aan leg van de baan rekening gehouden. Advertentie 11 KING SIZE MADE IN SWEDE* Edet KING SIZE €déb I made in swede* Voor kunt U nu ook die Edet keukenrol eens proberen. Handig voor 1000-en-l klusjes! Edet U»l«ndip? SfiTnSfc

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7