KOYA OGATA Japanse biljartcrack hoopt in Europa zijn klasse aan te tonen ELISABETH BAS 29ct Belgische „Jassen" schakelden Nederland verrassend uit (5-1) Bruidegom Herman Beidschat kreeg honkbal-plak op stadhuis Gatsonides jr. debuteert in de internationale Tulpenrallye Rennersveld voor de ronde van Nederland samengesteld Rocky Beringen: „Tot nu toe speelde ik honkbal, nu ben ik een honkballer" "PARAAT" SNEL KLAAR Eigenaar van een biljarthuis het beste! Geen succes voor Okker-Van Eysden Volleybalteams spelen tegen België Medailles aan honkbalcracks uitgereikt Jan Janssen door valpartij op non-actief 'voorgebakken patates frites1 DONDERDAG 15 APRIL 1965 27 ünze melangeur gaf u geniet ervan Koersen Duindigt IEDEREEN IS ER ALS EEN HAAS BIJ! OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Paas-presentje? Pa's presentje: In het Antwerpse sportpaleis stond de glimlachende Japanner Ogata vorige week tijdens het wereldkampioenschap vijfkamp in het middelpunt van de belangstelling Werd hjj niet veertien maal Japans kampioen in het driebandenspel? De laatste keer met een gemiddelde van 1.347 over zeven partijen. Het hoogste gemiddelde in een partij was ook van hem en bedroeg 1.922. Bijna twee gemiddeld dus in het drie bandenspel. De tweevoudig wereldkampioen René Ceulemans, de ronder wordende Belg, heeft er respect voor. Hij werd het vorige jaar wereldkampioen met een ge middelde van „maar" 1.223. Een handjevol Belgen groepten zich rond de biljarts tijdens het toernooi. Waar plaats was voor tweeduizend, verzamelden zich de eerste dagen tweehonderd of min der. Een fikse tegenvaller voor de organi satoren, die wel schuldeisers op bezoek zullen krijgen, al werd de laatste dagen de publieke interesse wat groter. Maar spe ciaal naar Koya Ogata met zijn fantasti sche resultaten onder de „rijzende zon" ging de belangstelling uit. En dat viel wat tegen. Ogata had verklaard, dat drieban den en geen andere spelsoort zijn sterkste zijde was. In het 47/2 zou hij zich ter slachtbank moeten laten leiden. Dat liet Ogata koud. Hij moest zich nog aanpas sen aan de sfeer, aan de medespelers, aan het materiaal vooral. Zijn eerste driebandenpartij op Europe- «e grond won hij. De lange, langzame Ar- Advertentie De uitslagen van de woensdag op Duindigt gehouden draverijen en rennen lulden: Margriet-prijs: 1: Crystal Heny; 2. Dean Hol landia; 3. Cowboy V.S. Totalisator: winnend f 2,—, plaats 1,30, 1,90, 2,60, gekoppeld 6,—, covercall 4,60. Margriet-prjjs: 1. Double v. d. Lente; 2. Betsy Spencer; 3. Circus S. Totalisator: winnend 2,90, plaats 1,40, 1,50, 2,90, gekoppeld 7,20, covercall 4,60. Klaver-prijs: 1. Witvoet (buiten weddenschap pen); 2. Art Erebus; 3. Barones Spencer. Totalisator: winnend 5,60, plaats 1,80, 1,80, 3,80, gekoppeld f 16,—, covercall 4,70, trio f 358,20. Viooltje-prijs: 1. Charles H.; 2. Cyrano Slik: I. Benno Signal. Totalisator: winnend 20,20, plaats f 7,10, 4,50, 2,40, gekoppeld f 14,90, covercall 10,40. Anemoon-prijs: 1. David v. d. Lente; 2. Alert Hanover; 3. Duranle Frances. Totalisator: winnend 2,20, plaats 1,30, f 1,60, gekoppeld f 5,30, covercall 4,70. Boterbloem-prijs: 1. Zealot Hollandia; 2. Cherie Spencer; 3. Amice Hollandia. Totalisator: winnend 5,40, plaats f 2,20, f 1,40, 2,60, gekoppeld 5,80, covercall 5,70. Dotterbloem-prijs: 1. Zanto; 2. Winston Hanover; 3. Acrobaat. Totalisator: winnend 13,60, plaats 3,90, f 1,80, 2,70, gekoppeld 4,60, covercall 7,50. Witte klaver-prijs: 1. Again Hollandia; 2. Chungo Beroona; 3. Bruen Beer. Totalisator: winnend 10,60, plaats f 2,10, 2,60, f 2,10, gekoppeld f 23,50, covercall 11,80. Sarazine-prijs: 1. Agram; 2. Nina; 3. Remus II. Totalisator: winnend 2,90, plaats 1,70, 1,30, gekoppeld 3,—, covercall 3,70. Felix-prijs: 1. Petra; 2. Miss Pixie; 3. Khris- Xova. Totalisator: winnend f 19,—, plaats 2,20, f 2,80, 2,60, gekoppeld f 34,40, covercall f 13,30, trio f 2.136,40. Totalisator-omzet f 152.024,—. gentijn Girves werd het slachtoffer. Het ge middelde van Ogata overschreed ruim schoots de een (1.016). Dat is internationaal een prestatie van formaat en de Europese biljartexperts waren tevreden gesteld. Oga ta was niet voor niets gekomen. Hij kan biljarten en de zeer hoge verblijfskosten waren goed besteed. Ogata tekende ons in Japanse karakte ristieken voor, dat hij tot zijn grote vreug de in Antwerpen biljarts van goede kwali teit had aangetroffen. Er was niet zoveel verschil in materiaal met Japan. Of toch wel en dat achtte hij de moeite waard om mede te delen: er wordt in Europa ander krijt gebruikt. Waardering en be wondering voor de tafels echter. Ogata is bevoegd te oordelen. Als kleu ter reeds, hield hij zich met de biljarts bezig al kroop hij er voorlopig nog onder door. Hij is geboren in Kitakya-shu, de stad van de befaamde Yahata-ijzerindustrie. Hij heeft nog twee zusters en een broer en deze familietraditie zet hij in eigen kring voort: gehuwd en vader van in twee-twee verdeelde zonen en dochters. De vader van de 49-jarige Ogata begon met een biljarthuis, dat nu het eigendom van Koya is. Opgroeien dus in een biljart huis, er interesse voor hebben. Dat moest wel tot fenomenale resultaten leiden. Er volgden zeventien Japanse kampioenschap pen: vier in 47/2 en de rest in „drie banden". Slechts eenmaal ging Ogata voor een toernooi ver van huis. Naar de Philippijnen waar om de „oriental"-titel gespeeld werd. Voor de rest bleef hij thuis om het bedrijf te beheren en les te geven aan veelbe lovende Japanners, want die zijn er in overvloed. Het land telt niet minder dan twee miljoen beoefenaars van de biljart- sportAls dat niet meer Ogata's ople vert. i Ogata is best te spreken over de kracht van zijn Europese tegenstanders. Hij was alleen graag 25 jaar jonger geweest. „Meer conditie" vertaalde de door ons aangetrok ken tolk Fukada. Hilversum? Ogata is nieuwsgierig naar Nederland en verlangt naar het toernooi om de wereldkampioenschappen in mei. Hij rekent er op half mei ingespeeld te zijn en eens te laten zien op welke wijze je een driebandenpartij met een gemiddel de van bijna twee uitmaakt. Zeker is, dat zelden deze strijd om de wereldtitel zoveel klasse bijeenbracht. De geweldig in vorm zijnde titelhouder Ceulemans is in gezel schap van zijn landgenoot Steylaerts, de Oostenrijker Scherz, de Spanjaard Mun- te, de Zuidamerikaanse kampioen (ver moedelijk) de Argentijn Suarez, de Neder- ders Cees van Oosterhout en Henny de Ruyter en dan tenslotte de negende man: Koya Ogata. Advertentie Nu de Paasdagen naderen zijn er opnieuw duizenden (huismoeders en huisvaders) die ontdekken hoe eenvoudig het eigenlijk is om met Pasen wat royaler te kunnen doen. Vandaar dat iedereen er als een haas bij is om zich juist met de feestdagen iets extra's te veroor loven en tóch voordelig uit te zijn. Dat dit wel degelijk mogelijk is, wordt dagelijks duidelijk bewe zen in het grootste en gezelligste koopcentrum dat ons land kent: de markt. Wie op de markt koopt, kiest inderdaad eieren voor zijn geld. De markt biedt een enorme keus in honderden artikelen. En waar kan men zo vrij en onge dwongen rondkijken en keuren als op de markt? Marktkoopman en straathande laar kunnen door hun geringe onkosten hun klanten laten pro fiteren: zij geven betrouwbare kwaliteit tegen de laagst moge lijke prijs. Daarom is kopen op de markt de beste weg naar goedkoper leven. De ondervinding leert immers: Door woensdag in Brussel even duide lijk als verrassend met 5-1 van de Belgi sche militairen te verliezen is het Neder landse militaire voetbalelftal er niet in geslaagd de eindronde van het militair kampioenschap te bereiken. Hoewel Ne derland twee weken geleden in Eindhoven met 3-0 had gewonnen beslissen de bete re doelcijfers in het voordeel van onze zuiderburen (5-4). De ruststand van de ontmoeting was 3-1. Het was begrijpelijk, dat de „Jassen" zoals de militairen in België worden ge noemd, van de aftrap het accent op de aanval legden. Zij hadden daarbij in zo verre geluk dat zij reeds na drie minu ten het verschil tot twee doelpunten te rugbrachten. Een verre pass van Van Moer kon door de doorzettende Ghellinck niet worden bereikt, maar ook de uitlopen de Stuy miste de bal: 0-1. De Belgen ble ven, stevig en fel spelend de Nederlan ders op eigen helft terugdringen. Na een half uur moest P.S.V.-stopper Van Dorst (geblesseerd na een duel met Van Moer) het veld verlaten en hij werd vervangen door de Elinkwijker Nieuwen- huis. Er was een omzetting in de ploeg noodzakelijk en dat kwam het defensieve spel niet ten goede. Nadat pogingen van de Anderlecht-intemational Devrindt, Not- tet en de' blauwwitter Geestman geen ef fect sorteerden scoorde België na ruim een half uur voor de tweede maal. Dit werd het sein voor Nederland in de aan val te gaan. Er ontstonden enkele ge vaarlijke situaties voor het Belgische doel en in de 40ste minuut scoorde Nieuwen- huis tegen door een van de paal terugko mend schot van Giesen te retourneren: 1-2. Het was jammer dat deze stand niet tot de rust kon worden gehandhaafd. En kele seconden voor de thee herstelde De Vrindt het verschil van twee doelpunten: 1-3. In de tweede helft startten de Bel gen opnieuw overdonderend, met als resul taat een groot aantal corners. De tegen aanvallen van Nederland bleven gevaarlijk en na tien minuten schoot de Ajacied Van Dijk tegen de paal. Bijna 25 minuten lang slaagden de oranjehemden erin de Belgische aanvallen op te vangen, maar in de 69ste minuut ving Janssens een door Ghellinck ingeschoten bal op en plaatste de bal in het doel: 1-4. De Belgen ro ken hun kans en amper twee minuten later beslisten zij het duel door een tref fer van de gevaarlijke Ghellinck. De Ne derlanders waren niet meer in staat een grootscheeps slotoffensief in te zetten, zo dat de Belgen er op spectaculaire wijze in geslaagd zijn de finale te bereiken. Herman Beidschat, werper van Haar lem Nicols en het nationale honkbal negental, is gisteren in het Haarlem se stadhuis getrouwd met de raven zwarte Jorina Uhl uit Castricum, dochter van de bekende schaker Wal ter Uhl, die deel uitmaakt van het eerste tiental van Castricum. dat kampioen van de Noordhollandse Schaakbond is geworden. Voor de eerste maal trad wethouder P. W. Voskuilen als ambtenaar van de burgerlijke stand op. „Ik hoop dat het eerste huwelijk dat ik sluit, gelukkig zal worden" zei hij. Hij riep bruid en bruidegom op, de sportiviteit ook in het huwelijk te betrachten. Na de plechtigheid verlieten Herman Beid schat en zijn vrouw het stadhuis door een haag van Nicols-spelers. Vermeld mag nog worden, dat coach Gé Hoo- genbos als getuige optrad. De belangstelling voor de zeventiende internationale Tulpenrally, die van dins dag 27 tot en met donderdag 29 april met Noordwijk aan Zee als start en finish wordt gehouden, blijkt aanzienlijk groter te zijn dan voor de sterrit van vorig jaar. Namen aan de sterrit van 1964 132 équipes deel, voor de rit van dit jaar hebben zich 160 teams bjj het secretariaat van de RAC-west aangemeld. Gezien gedane toezeggingen is het zeer waarschijnlijk, dat dit aantal nog enigszins zal stijgen. De 160 combinaties vertegenwoordigen zestien landen. Opnieuw levert Nederland het grootste contingent. Er schreven 51 Nederlanders in. Voorts meldden zich 43 Britten, 15 Westduitsers, 14 Zweden, 9 Ita lianen, 7 Denen, 6 Fransen, 4 Belgen, 2 Finnen, 2 Zwitsers, 2 Australiërs, een Amerikaan, een Monegask, een Ier, een Canadees en een Pool. Het aantal amateurs is hoger dan ooit. Van de 160 deelnemers dingen er name lijk niet minder dan 115 mee naar de spe ciale prijzen voor de „liefhebbers". Vrij wel alle belangrijke fabrieksrijders zullen in deze wedstrijd tellend voor het Euro pese rally-kampioenschap van de FIA deelnemen. Slechts de coureurs van de SAAB-fabrieken zoals Eric Carlsson en diens echtgenote Pat Carlsson-Moss ont breken, omdat de formule de Zweedse tweetacten weinig kansen biedt. In deze 17e Tulpenralley debuteert Tom Gatsonides, 'de zoon van Maus Gatsonides die dit jaar zijn 20e Rallye Monte Carlo reed en ook aan vele tulpensterritten heeft deelgenomen. Samen met Jaap Dik komt de jeugdige rijder uit Aerdenhout in een Ford Cortina G. T. uit. Advertentie en toch een heerlijke maaltijd op tafeldat kèn, met die verse van de fa. Dam. ^(Tel. 02503-6195. Na 6.00 uur 02503-6778) Ook verkrijgbaar in diepvries verpakking van 400 gram. Het rennersveld voor de ronde van Ne derland (6 t/m 12 mei) is nu compleet. Er zijn wijzigingen gekomen in enkele ploe gen. Het rennersveld ziet er nu als volgt uit: Pelforth: Jan Janssen, Henri Anglade, Edouard Delberghe, Georges Groussard, Jean-Claude Lefebvre, Frangois Mahé en Cor Schuuring. Ford-Gitane: Jacques Anquetil, Seamus Elliott, Jean Graczyk, Cees Lute, Jean Stablinsky, Arie den Hartog en Willy Vannitsen. Flandria-Romeo: Willy Bociklandt, Wal ter Bouquet, Noel Fore, Jean Nolmans, Willy Planckaert, Peter Post en Guido Reybroeek. Mann: Jos Haeseldonckx, Theo Ver schuren, Norbert Kerckhove, André Mes- selis, Louis Troonbeeckx, Louis Proost en Jos Huysmans. Torpedo: Josef Geurts, Peter Glemzer, Dieter Kemper, Heinz Wilde, Dieter Wie demann, Jan Hugens en Rolf Schulz. Amstel: André Darrigade, Ab Gelder mans, Dick Enthaven, Rein de Jong, Piet Rentmeester, Joop Captein en Hennie Marinus. Caballero: Cees van Amsterdam, Piet Buuts, Henk de Jong, Piet van der Lans, Jos Linders, Wim van Smirren en Piet Steenvoorden. Frites: Piet van Est, Leo Hermen®, Jaap Kersten, Leo Knops, Jan Schroder, Jan Tummers en Leo Coehorst. Fyffes: Maarten Breure, Albert Donker, Marinus Paul, Martin van Ginneken, Arie Jongejan, Michel Stolker en Gerard Wes- seling. Advertentie Sunkist: Eugène Beckers, Wim van Est, Jacq van der Kloot, Cees Snepvangers, Fons Steuten, Adri van Tilburg en Dirk Groeneweg. Homburg: Henk Cornelisse, Piet Damen, Cees van Espen, Huub Harings, Henk Nij- dam, Rik Wouters en Jacq van der Klun- dert. Televizier: Leo van Dongen, Jo de Haan, Cees Haast, Gerben Karstens, Bas Malie paard, Jo de Roo en Bart Zoet. Acifit: Karei Leyten, Jan Pieterse, Theo Sythoff, Werner Swaneveld, Lambert van der Ven, Jos van der Vleuten en Huub Zilverberg. In de tweede ronde van een internatio naal tennistoernooi in Monte Carlo is de Nederlandse combinatie Piet van Eysden- Tom Okker er niet in geslaagd de sterke Australiërs Ken Fletcher en Bob Hewitt te verslaan. De Nederlanders verloren het dubbelspel met 6-3 6-2 7-5. Bij de dames viel er in het dubbelspel ook geen succes voor Nederland te note ren. Lydia Jansen-Venneboer en Els Sprayt moesten de eer met 6-2 6-1 aan de Westduitse meisjes Helga Schultze en Inge Buding laten. SCHAATSENRIJDEN. De 21-jarige Duitse kampioen kunstrijden Sepp Schön- metzler heeft het amateurisme vaarwel ge zegd en bij de Canadese ijsrevue „Ice Ca- pads" een contract getekend. Schönmetz- ler, die talloze toeschouwers tijdens grote evenementen met zijn clownerie op de schaats vermaakte, heeft nooit kans gezien eremetaal te veroveren. Zaterdag 1 mei wordt in Middelburg een volleybal-interland gespeeld. Het Ne derlandse heren A-team komt tegen de Belgische A-ploeg in het veld en het Ne derlandse dames B-team zal de Belgische A-ploeg tegenover zich krijgen. De ploe gen zien er als volgt uit: Heren A-team: Jan v. d. Hoek, Hans Jansen, Hans Lod der, Richard Onnes, Piet Swieter, Hans Valkenburg, Hans van Wijnen, Henk van Baaien, Hennie Blankenstein, Hans Rump Gerard Trompetter en Harry Veldhuis. Dames-B-team: Jacqueline Wassink, An Snuverink, Gerda Wolthers, Marijke Brug- geman, Annie Epping, Nel Roodenburg, Annie Koedam, Dini Versteeg, Irene Vis senberg en Anneke Plant. Woensdagavond zijn de medailles voor de beste honkballers van het seizoen 1964 uitgereikt. In het Amsterdamse Victoria- hotel trof een klein gezelschap KNHB- voorzitter Posthuma in goede vorm. Dr. Posthuma die aan zijn laatste jaar als voor zitter bezig is, toonde zich wederom een vlot en geestig spreker, die binnen 20 mi nuten het officiële gedeelte afwerkte. Jaap de Koning van Sparta mocht twee zilve ren medailles in ontvangst nemen als tweede werper en de op één na waardevol ste speler. Ook Herre Kok (Ajax) nam twee medailles mee naar huis, een gouden me daille als waardevolste speler en een zil veren als slagman. De Sparta-deputatie keurig in clubtenue gestoken ging nog met een derde plak naar huis: Hamilton Richardson voegde als beste slagman nog een gouden plak aan de Rotterdamse col lectie toe. De Tilburgse junior Ben de Brouwer kreeg de Ron Fraser-Award als veelbelovendste speler. Voorzitter, dr Posthuma van de KNHB overhandigde Beidschat de me daille van de beste werper van Neder land onder de ogen van de bruid. Ferry „Rocky" Beringen, de Haarlem se honkballer die dank z\j het Van der Kar-Sportfonds enige weken in het trai ningskamp van de Detroit Tigers in Lake land (Florida) heeft doorgebracht, komt één dezer dagen weer thuis. Op Goede Vrijdag om 10 uur landt de jonge Scho- ten-honkballer weer op Schiphol met een schat aan ervaringen. „Ik geloof dat ik vooruit ben gegaan", schrijft hij in een brief aan onze lezers. „Tot nu toe speelde ik honkbal, nu ben ik honkballer gewor den". Hieruit moet niet geconcludeerd worden dat de Schoten-speler het komende sei zoen iedere keer dat hij aan slag komt de bal met een elegante zwaai over de hek- Na Peter Post is nu ook wereldkam pioen Jan Janssen tijdelijk uitgescha keld. Tegen het eind van een forse trainingsrit van 140 km., bedoeld als voorbereiding voor de zaterdag te hou den ronde van Vlaanderen, kwam de bezitter van de regenboogtrui in het Belgische plaatsje Kalmthout in volle vaart ten val doordat hij tegen een plotseling overstekend meisje botste. Het meisje was ongedeerd, maar Jan Janssen bleef aanvankelijk naast zijn geheel vernielde fiets op straat liggen. Gevreesd werd, dat hij een sleutelbeen had gebroken, maar later, in een zie kenhuis in Bergen op Zoom, waar foto's werden gemaakt, werd het duidelijk dat het ongeval minder ernstig was af gelopen dan Janssen zelf had gevreesd. Maar toch werd een beschadiging van het draaipunt tussen sleutelbeen en schouderblad geconstateerd. Met zijn bovenarm dik in verband mocht Janssen woensdagmiddag naar huis gaan. Het ziet er naar uit dat hij nu de ronde van Vlaanderen zal moe ten laten lopen. Janssen zelf heeft er weinig hoop op dat hij alsnog toestem ming van de doktoren zal krijgen om te starten. Hij wil ook geen enkel risico lopen en wacht liever tot ParijsBrus sel op 25 april. ken deponeert. Ook zal Beringen de nodi ge veldfouten maken in de toekomst, maar hij heeft het echte „baseball" ge proefd en dat het Amerikaanse beroeps honkbal hemelsbreed verschilt van ons vaderlands honkbal, lijdt geen twijfel. Tij dens zijn verblijf in Lakeiand zag Ferry Beringen op Henley Field, het stadion waar de Detroit Tigers zijn thuiswedstrij den speelt, ploegen als St. Louis Cardi nals, Chicago White Sox, New York Mets en niet te vergeten de New Yrok Yankees met sterren als Mickey Mantle, Roger Maris, Elston Howard en Whitey Ford. „Het lijkt allemaal zo gemakkelijk, als ze een moeilijke bal stoppen en vlekkeloos aangooien, maar ik heb mijn ogen uitge keken. Het grootste verschil met ons honkbal blijft echter het slaan. Iedereen, behalve de pitcher, is in staat een home run te slaan en twee homeruns per wed strijd is geen zeldzaamheid. Het aantal keren 3sl. is in een wedstrijd zeer laag". „Het honkbal dat ik hier heb gezien, is veel aantrekkelijker dan het Nederlandse, want hoewel er hier veel meer geslagen wordt dan in Nederland, het aantal honk- slagen in een wedstrijd verschilt niet veel. Een bewijs dus dat hier veel honkslagen worden voorkomen door knap veldwerk". Beringen verbleef in een trainingskamp van de Detroit Tigers en dat de Tigers een keihard zakelijk bewind voeren, heeft hij kunnen merken. Eén van zijn pas ver worven vrienden werd naar huis gestuurd. „Het was één van de beste spelers van zijn team". Toch werd de 23-jarige Ame rikaan naar huis gestuurd met de mede deling dat de Tigers-organisatie naar Ma jor Leaguespelers zocht en dat men hem niet hoger klassificeerde dan AAA-de springplank naar de hoogste prof-afde ling! De Amerikaan kreeg zijn vergoe ding plus de reiskosten uitbetaald en kon vertrekken. Over zijn eigen prestaties en bevindin gen vertelt Ferry Beringen het volgende: Nu de beroepsteams worden geformeerd, speel ik „maar" zes innings per dag. De eerste week was het niets. In het veld ging het wel, maar aan de slagIk was al blij als ik een foutslag had. Toen hebben ze mijn slaghouding gecorrigeerd het slaghout iets minder los houden en wat dichter bij de plaat staan- en in de tweede week nam het aantal 3sl. af. Ik kreeg de bal in het outfield, maar nog steeds geen honkslag. Tot zondag 4 april: in één wedstrijd twee honkslagen. Sinds dien gaat het beter. Geen sensationele prestaties, maar ik draai mee en dat vind ik al heel wat!". Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 27