Hotels in IJmuiden hebben nu al geen bed meer vrij Strandexploitanten kijken bedenkelijk naar de lucht *1 AT IN DE VISHAL EN OP ZEE 4995,- G.INIA PARADE ederland ENORME PAASDRUKTE VERWACHT Havenberichten Loods acht zich ten onrechte gestraft Met brandwonden naar ziekenhuis Kapitein niet schuldig aan ondergang van zeesleepboot „Witte Zee" Kort IJmondnieuws 9 plus een goed advies plus perfekte legging van tapyt dat uw vertrouwen volop waard is: DONDERDAG 15 APRIL 1965 - Veel Fransen v.a. 'ENNEMER GARAGE Opknappertje Marktplein - IJmuiden - Telefoon 4206 Zeestraat 74 - Beverwijk - Telefoon 24539 praktische elegance Advertentie MEISJESMODE 1965 Mode van nu voor kleine (en grotere) meisjes: PA PAVER met allerleukste kantgarnering op hemdje en broekje. Voor meisjes van elke leeftijd hemdjes v.a. 1.25 broekjes v.a. 1.55. TEXTIELSPECIAALZAAK Marktplein 21 IJmuiden De meldingen van de buitenlandse bureaus voor vreemdelingenverkeer liegen er niet om: meer dan ooit zal Nederland in deze paasdagen de trekpleister zijn van honderdduizenden toeristen. Het grootste contingent wordt weer uit West- Duitsland verwacht. Vooral bij de grenspost Zevenaar zullen onze oosterburen weer in onafzienbare files passeren om de kortste weg naar bollenvelden en het strand in te slaan. Uit België wordt tien percent meer bezoek verwacht dan vorig jaar. Parijs bericht dat er naar schatting tussen de twintig en dertig percent meer Fransen naar de Hollandse dreven zullen komen dan met de paasdagen van 1964. Ook de Zwitsers zijn van plan in drommen mar de'Noordzeekust af te zakken. De Denen zijn al onder weg. Daags voor Goede Vrijdag wordt in Dene marken in het algemeen vrijaf gegeven en dat betekent dat men daar van een paasvakantie van vijf dagen kan profiteren. Over de hele linie is de verwachting dat het paasbezoek van buitenlanders aan onze nationale bezienswaardigheden en recreatiecentra massaler dan ooit zal worden. Uit deze toeristische overvloed zal IJmuiden-Velsen ongetwijfeld een flink graantje meepikken. Een bezoek aan de bollenvelden en Keukenhof is immers ge makkelijk te combineren met een kijkje bij de sluizen, in de vissershavens, de semafoor en als het weer aanlokkelijk genoeg is aan het strand. Aan het IJmuidense strand kriiaen de paviljoens en winkels nog gauw een ópfrissertje. De liefhebbers van zee en strand kunnen komen. Als nu ook maar het zonnetje zich van zijn beste zijde laat kennen kunnen ex ploitanten èn bezoekers aan hun trekken komen. Woensdag In IJmuiden werden woensdag in totaal 6650 kisten vis aangevoerd, waarvan: 155 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 5 g.' t, 5 tongschar en schartong, 555 schol, 24 schar, 2 bot, 1980 haring, 520 makreel, 2100 schel vis, 240 wijting, 425 kabeljauw en gul, 58 leng, 3 ham, 7 wolf, 4 poon, 550 koolvis en 8 diversen. Voorts waren er 1653 kilogram (export-)gamalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.903,10, gr. tong 5.575.46, grm. tong 5.715.48, kim. tong 5.965.78, kl. tong I 8.838.24, kl. tong II 8.308.04, tarboa I 6-405.20, garnalen (export) 3.69 3.02. Per 50 kilogram: grote griet 118, kleine griet 80, schartong 71, kleine schol II 42 20, schar 2816, bot 10, verse haring 22 12.50, makreel 4214.80, ham 160136, lommen 36, kl. koolvis zw. 2815, kl. kool- vis wit 4838, poontjes 34, gr. schelvis 5549, grm. schelvis 4628, kim. schelvis 3715, kl. schelvis I 3315, kl. schelvis II 3110, wijting 38—10, gr. gul 5643, mid. gul 40—36, kl. gul 28—20, kl. leng 37—33. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 272 126, gr. koolvis zw. 81-52, gr. koolvis wit 132110, er. leng 8070, gr. wolf 100. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 144—13.410, KW 73—5980, KW 213— 9250, KW 123—23.500, SCH 135—11.710. Aanvoer van donderdag Achttien vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 4.220 kis ten vis, 5.000 kilogram tong en 780 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1.440 kisten schel vis, 660 radio, 280 wijting, 150 gul en kabel jauw, 100 koolvis, 520 haring, 460 makreel, 410 schol. 10 tarbot, 90 varia. Pr(jzen van donderdag Per k'logram, in guldens: heilbot 4,80— 3,10, tarbot 5,80—5, grote tong 5,58 -5,50, grootmiddel tong 5,635,43, kleinmiddel tong 6,35—5,97, tong I 8,86—8,49, tong II 8,50—8,20. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 126 104, middel kabeljauw 150134, witte kool vis 132108, grote koolvis 6(1—56, middel koolvis 6056, grote leng 100, grote wolf 98—86. Per tien stuks: grote kabeljauw 114—92, middel kabeljauw 7060. Per hoop: vleet 112, rog 48. Per 50 kilogram: grote schelvis 3328, middel schelvis 3122, kleinmiddel schel vis 3016, schelvis I 2818, schelvis II 23—15, schelvis III 11—10, gul I 57—53, gul II 4133. gul II 2822, witte koolvis 45, koolvis I 3126, koolvis II 26, grote en middel schol 4634, schol II 3932, schol III 2716, schar 2516, poon 3628, ge stripte wijting 21—15, dichte wijting 17— 10, haring 1512,50, makreel 3711,50, tar bot 288168, griet 11488, tongschar 112 92, kleine wolf 5648, lom 32, ham 164 162. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 150 kisten schelvis, 150 radio, 120 wijting, 400 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 1.200 haring, 600 makreel, 450 schol, 6.500 kilogram tong en 50 kisten varia. Voor degenen die met de paasdagen ln IJmuiden willen overnachten en hun lo gies niet b(jt(jds hebben besproken zal het heel moeilijk zijn nu nog een slaapplaats in een hotel of bij de particuliere adres sen van de V.V.V. te bemachtigen. De 150 bedden in de negen hotels, die IJmuiden en naaste omgeving tellen, zijn alle „uitverkocht". Ook de 250 particuliere bedden zijn al dagen van te voren geboekt Hier en daar zal er na veel zoeken en navraag misschien nog wel een slaapge legenheid te vinden zijn maar veel kans van slagen heeft men toch niet. In het kantoor van de v.v.v. IJmuiden Velsen op het Marktplein in IJmuiden ko men de directeur de heer A. Toonen en informatrice Marianne Cats monden en handen te kort bij het behandelen van de talrijke verzoeken om inlichtingen over toeristische aantrekkelijkheden, logies, wandeltochten, autotrips en dergelijke. „Wij verwachten deze paasdagen voor al veel Fransen en Engelsen in deze con treien", zegt de heer Toonen. „Dat Fran se bezoek hebben we voornamelijk te dan ken aan de Guide Michelin, de in Frank rijk veel gebruikte reisgids waarin een ken- Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bomma, van Delfzijl; Argos, Rotterdam; Gerry S., Em- den; Ciudad de Pasto, Antwerpen; Deborah, Londen; Isis, Bremen; Stadersand, Poole; Ber- kelstroom, Goole; Lenne, Plymouth; Swift, Londen; Stella Maris, Hamburg; Buka, Londen; Mare Liberum, Dagenham; Roelof Buisman, Goole; Aquitaine, Le Havre; Hinde, Londen; Minos, Rotterdam; Cranborne, Poole; Alstern, Rotterdam, IJmuiden; Ceres, Antwerpen; Mario, Par; Peter Frese, Rotterdam; Leliegracht, Mantyluoto. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Nestor, naar Lissabon; Esso Emden, Hamburg; Inga, Zwarte Zee; Bonn, Londen, van Velsen; Man- dourah, Kenitra; Spaarnestroom, Huil; Guido Donegadi, Buffalo, IJmuiden; Dongeborg, Poole, IJmuiden; Skauvann, Gravesand, IJmuiden; Valga, Danzig; Norfolk Trader, Felixtowe; Louise Buck, Wismar; Kennemerland, Hamburg; Sukhumi, Moermansk; Trito, Rotterdam; Bittern, Rotterdam; Clangula, Rotterdam; Juno, Rotter dam; Regina, Sundsvall; Geertje Buisman, Rotterdam; Margrit Angelika, Aarhus; Midas, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Bram, van Dagenham; Fischbek, Antwerpen; Kirvi, Esbjerg; Arneborg, Rotterdam, voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Stella Maris, naar Preston; Capella, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Aline, d. van C. G. van Vee- len en M. Wessemius; Henri C., z. van H. J. van Dooren en V. C. Vendel; Monica A. W„ d. van T. J. Nooij en E. A. A. Scheer- man; Irma J„ d. van R. G. Tiets en I. M. Q. de Langen; Monique M. E„ d. van G. W. F. Rijkers en L. J. E. Bloemzaad; Richard, z. van C. Blansjaar en E. van der Linden; Jessica F., d. van W. J. L. Nieland en G. G. Gerards; Dick P. R., z. van J. D. Co- zynsen en H. D. Keizer; Johanna H. M., d. van J. C. Bleeker en A. G. Vredenburg; Renate E., d. van R. M. Lilien en W. E. van der Mast; Frederikus A., z. van J. H. P. van der Wijst en P. A. Beentjes; Bri- gitta C., d. van A. J. van Bakel en J. W. Snoek; Paulus J. H„ z. van A. D. Duits en A. C. Baltus. ONDERTROUWD: C. G. P. M. Pels en J. C. P. de Jong; J. Huhl en E. M. Dekker; J. Lindt en M. Koster; J. Leegwater en D. M. Willems; D. Groen en H. de Vries; J. W. Hoogewerf en A. Zwaan; W. G. M. Koelemeij en C. J. Vessies; R. H. A. Stark en J. Talens; K. Joor en R. E. A. Ever- hard; R. de Jonge en G. van der Kruijssen. GETROUWD: J. A. Snoei en W. Huij- brechts; R. van der Meulen en A. Bus; W. Engelhart en H. Amelsbeek; E. Albers en M. M. van Holten; G. Braaij en L. J. Mul ler; J. G. Peeters en L. C. C. Schipper; J. Steenbeek en M. A. Apeldoorn. OVERLEDEN: A. H. Martens, 52 j., geh. gew. met G. P. Vinke; E. Boontjes! 61 j.; P. Kranenburg, 23 j.; P. Ruiter, 64 j.; C. Rosenhart, 74 j.; M. Bakker, 84 j., geh. gew. met H. J. Warffemius; J. G. Bouman, 63 j.; J. W. Wagenaar, 72 j., geh. gew. met D. Veis; C. Grapendaal, 92 j., geh. gew. met H. A. Reehorst; E. E. Haas, 74 j., geh. met K. Raat. Advertentie Vraag proefrit bij Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden. Tel. 4324-6238 nismaking met de beroemde IJmuidense sluizen bijzonder wordt aanbevolen. Ook de Engelsen stellen altijd veel belangstel ling in de sluizen en de vissershaven, trouwens in alles wat met schepen te ma ken heeft. Daarnaast zullen we natuurlijk weer het vaste kwantum Duitsers krijgen. Die komen vooral voor het strand". Aan het IJmuidense strand is alles tot in de puntjes geregeld in afwachting van het komende paasbezoek. Paviljoen en terrasstoelen hebben en fleurig verfje gekregen en in het winkelstraatje krij gen gevels en ramen nog gauw even een opknappertje. De verwachtingen van de exploitanten zijn weliswaar hoopvol maar toch ook weer niet al te hoog gespannen. „De barometer daalt en er wordt regen verwacht. Dat betekent dat het met die paasdrukte op het strand wel zal loslopen. Ik moet het nog zien dat het drukker dan vorig jaar zal worden. Storm zal het in elk geval niet lopen," zei een van de strandpaviljoenhouders met een blik op de lucht waar een steeds dichter wordend wolkendek zijn voorzichtige prognose scheen te onderstrepen. Want zee en strand moeten voor hen die er van wil len genieten en voor degenen die er hun boterham moeten verdienen synoniem zijn met zon en warmte. De komende feestdagen zullen moeten bewijzen of de eropuittrekkers of de thuisblijvers gelijk hebben gehad. Advertentie heus het extra dicht geweven structuur-tapijt van unie De te verwachten drukte met de paasdagen in IJmuiden en omgeving vindt zijn afspiegeling in het aantal inlichtingen dat door het kantoor van de VVV IJmuiden-Velsen wordt ver strekt. Achter de balie VVV-direc- teur A. Toonen en informatrice Marianne Cats. Op 17 juni 1963 had bij Hoek van Holland even buitengaats een aanvaring plaats tussen een 7.000 ton metend Grieks vrachtschip en een kustvaarder. Het on geluk gebeurde in dichte mist. De Raad voor de Scheepvaart heeft deze zaak reeds behandeld, maar de aanvaring vormde tij dens een zitting van de Centrale Raad van Beroep opnieuw een punt van bespreking. De raad kreeg namelijk de vraag voor gelegd of de Rotterdamse rijksloods op die junidag het Griekse schip, dat hij van Rot terdam naar Hoek van Holland had ge loodst, te vroeg heeft verlaten. De loods was in de Berghaven met toestemming van de kapitein van boord gegaan. Het offi ciële einde van de loodsreis is echter bui tengaats. Op het moment dat de loods het schip verliet was er nog geen sprake van dichte mist, hoewel het zicht allesbehal ve goed was. Het schip had geen radar aan boord en met de loods ging ook de portofoon mee, de enige verbindingsmogelijkheid met de wal. De loods werd in eerste instantie ge straft met een berisping, omdat hij naar het oordeel van zijn superieuren het schip te vroeg had verlaten. Hij ging in beroep, maar de minister handhaafde de straf en besloot tevens de loods een bijdrage van 100 in de kosten van het beroep te laten betalen. Met deze beslissingen kon de loods zich niet verenigen. Zijn gemachtigde, de heer G. Kenemans, bestuurslid van de Centrale van Rijkspersoneel, zei voor de Centrale Raad van Beroep dat er bij het loodswezen wat al te vlot straffen worden uitgedeeld. Hij zag geen verband tussen de aanvaring en het van boord gaan van de loods. De Raad voor de Scheepvaart had als oorzaak van de aanvaring aangegeven het ontbreken van een portofoon. De beslissing dat de loods moet bijdra gen in de kosten van het beroep berust volgens de heer Kenemans op een feodale basis. Hij verzocht de raad om beide be schikkingen te vernietigen. Namens de minister van Defensie be toogde mr. J. Rueb, inspecteur van het loodswezen, dat er naar zijn overtuiging voor de loods alle aanleiding was om op het schip te blijven. Als hij aan boord was gebleven, zou er geen aanvaring zijn ge weest, zei mr. Rueb. De toestemming van de gezagvoerder vond hij twijfelachtig, omdat deze kapitein zijn handtekening op een papier had gezet waarop Engelse woorden stonden die hij niet eens kon le zen. Een 17-jarige arbeider, werkzaam bij het elektrotechnisch onderhoud van Hoog ovens in IJmuiden, was woensdag op het terrein bezig met het schoonbranden van verfbussen. Daartoe gebruikte hij wat ben- Bij ongeluk viel een blik om, de bran dende vloeistof verspreidde zich, waar door de arbeider brandwonden opliep aan zijn benen. Opname in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk bleek noodzakelijk. Advertentie Nylon beha met elegant ge borduurde 4-delige cups. Voegt zich gewillig naar Uw vormen. A, B en C cups 9.50. (ook in zwart) Panty van nylon tule-elas- tiek. Praktischl Snel droog, snel wasbaar. Afneembare jarretelles voor „kousloze" dagen. 10.95. Als gaine 10.75 verkrijgbaar bij: PLEIN 1945 TELEFOON 7323 De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel, dat de onder gang van de motorzeeseepboot „Witte Zee", vorig jaar, niet te wijten is aan de kapitein. Er is geen sprake van, dat hij schuld heeft aan deze ramp. Op 23 fe bruari 1964 is de motorsleepboot „Witte Zee" bij het doen van pogingen om het Liberiaanse stoomschip „Bro ther George" te bergen op circa 1 mijl zuid van Brook Point (Isle of Wight aan de grond gestoten en ten gevolge daar van gezonken. Het stoten van de motorzeesleepboot „Witte Zee" is veroorzaakt doordat het schip door een grondzee is opgenomen en hierna zo ver naar beneden is gedrukt, dat het de grond heeft geraakt. Daar het onverantwoord bleek om de motorboot te gebruiken, was betrokkene genoodzaakt de „Brother George" met zijn sleepboot op korte afstand te nade ren om verbinding met dit schip te krij gen. Hij is toen op een plaats, waar het echolood nog voldoende water aangaf voor stuurboordanker ten anker gegaan. Een eerste poging om, door bakboord rond te gaan, het achterschip naar de „Brother George" te werken mislukte. De sleepboot stootte even en betrokkene was gedwongen weer zeewaarts te stomen. Hij besloot naar dezelfde, voor het ber gingswerk geschikte plaats terug te keren om nogmaals een poging te doen, ditmaal door voor bakboordanker ten anker te gaan. Men slaagde er in met een tros verbinding met de „Brother George" te krijgen, doch een hoge grondzee, waar door het schip zwaar stootte, maakte aan de verdere uitvoering van het bergings werk een vroegtijdig einde. Vanaf dat ogenblik heeft de kapitein zijn aandacht geheel moeten richten op het behoud van zijn eigen schip. Door het snel binnenstromende water heeft betrokkene echter de plaats, waar hij de „Witte Zee aan de grond had wil len zetten, niet kunnen bereiken. De maatregelen van de kapitein tijdens de bergingswerkzaamheden en daarna tot het behoud van zijn sleepboot geven blijk van een vastberaden optreden van betrok kene en geven geen aanleiding tot kri tiek. Bij het verrichten van voorschreven bergingswerkzaamheden heeft betrokkene niet meer risico aanvaard dan ten aan zien van een sleepboot bestemd voor ber gingsdiensten, redelijkerwijs mag worden genomen. Met pensioen. Vandaag heeft de heer W. Ci Ulrich uit Beverwijk, werkzaam bij de elektrotechnische afdeling van de tech nische dienst ijzer en staal, na ruim 42 dienstjaren bij Hoogovens, afscheid ge nomen van dit bedrijf, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd De heer Ulrich, die zijn loopbaan begon als elektricien, is opgeklommen tot opzichter eerste klas. Paasverrassing. Leerlingen van de Ge meentelijke Huishoudschool aan de P. J. Troelstraweg hebben de patiënten in „Ken- nemergaarde", het tehuis voor chronisch zieken, in Santpoort, een paasverrassing bezorgd, in de vorm van veelkleurige boe ketjes, waarin chocolade paaseitjes waren gelegd. De patiënten hebben de smaak volle en smakelijke attentie van de jonge dames, die er, met zoveel liefde zo veel werk aan hadden besteed, zeer gewaar deerd. Drankbestrijding. De Algemene Ne derlandse Drankbestrijdersorganisatie kan tevreden zijn over het bezoek door jeugd en ouderen aan het Gemeentelijk Wijk centrum in Velsen-Noord, waar gister middag en -avond films werden vertoond over de verschrikkelijke gevolgen van al coholgebruik. De middagvoorstellingen, voornamelijk voor de jeugd, waren „totaal uitverkocht". Tevens werd vertoond de speelfilm „Sinaia", die een beeld geeft van de strijd der Israëliërs om hun bestaan tegen de Egyptenaren, maar ook laat zien wat de verschrikkelijke gevolgen zijn van oorlog voeren. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, houdt op maandag 19 april geen spreekuur: de wet houder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek houdt op woensdag 21 april geen spreekuur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9