De kortstondige vreugden van Marijke Meu DE LAATSTE PRINSES VAN HET FRIESE HOF: EEN HALVE EEUW ORANJE-TROUW Congratulations in jazz Wenkbrauw-foefje een geweldig jubileum geschenk van Rita Reys WÊKÊÊ 'x-': ZATERDAG 17 APRIL 1965 Erbij PAGINA VPF Jan Bomans Berry Zand Scholten f 0>*- y,v -'• -', $*1 i<-i<;». >ix-.-.<t<-.> Ux«<vx'. X< >- <Vw.v^y .ï^ix-x^o van het Hollands Diep een zo jammer lijk einde had gevonden. Koning-stadhouder Willem III, zeil kinderloos, had hem immers als zijn op volger gezien. Liet hij hem ook zijn stoffelijke goederen na? Daarvoor moest Jan Willem naar Den Haag ko men want de koning van Pruisen liet als zoon van een Oranje-prinses zijn moeder was Louise Henriëtte, dochter van Frederik Hendrik niet minder zijn aanspraken gelden. HOE VREEMD het ook klinkt, de po ning eigende zich op voorhand het Ne derlandse Lingen aan de Eems toe (dat we nooit meer hebben teruggezien) ter wijl hij zich prinsheerlijk vestigde op het paleis Noordeinde! Jan Willem Fri- so had met de hertog van Marlborough en Eugenius van Savoye Rijsel op de Fransen veroverd. Hij 'voelde er niets voor het krijgstoneel te verlaten en be trad nolens volens de pont van de Moer dijk. Daar het ruw weer was en regen- VOOR RITA REYS IS 1965 een heel bijzonder jaar. Of liever gezegd: voor de Nederlandse jazzliefhebbers èn Rita is het een bijzonder jaar. Rita Reys maakt nl. tien jaar gramofoonplaten Een decennium lang verschijnen platen van onze emi nente zangeres op de nationale en Europese platenmarkt, een feit dat natuurlijk niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. In deze tijd van eendagsvliegen, van razend- snele carrières en even snelle teruggangen naar de vergetelheid is het vooral voor een jazz-zangeres een enorme prestatie zo lang eenzaam op grote hoogte te schit teren. Rita heeft het gepresteerd. Van het begin van haar zangeressecarrière af, van haar jazzcarrière althans, haar grandioze sessions met de combinaties van haar eerste echtgenoot, drummer Wessel Illcken tot haar laatste opnamen met het trio Pim Jacobs, heeft Rita ons van haar stem, voordracht en haar muzikaliteit doen genieten. WE HOORDEN RITA toentallen ke ren; we bleven thuis wanneer zij een radiouitzending had, knokten om de beste plaats voor het t.v.-toestel wan neer Rita zong, hielden avonden vrij wanneer zij concerteerde in een grote zaal of in de beslotenheid van de jazz clubs en kochten platen. Door hard werken, ondanks ontelba re tegenvallers en ontgoochelingen heeft Rita zich stapje voor stapje op de wan kele ladder waar de jazzvocalisten veel al op staan naar boven gewerkt. Tien jaar platen van Rita Reys dus. Een feit dat in Hilversum feestelijk gevierd Deze wikkel voor een chocoladereep van de suikerwerkfa briek „Frisia" in Harlingen bewijst wel, hoe po pulair ,Marijke-Meu" nog in onze dagen bij de Friezen is. De reep is sinds enkele jaren ter ziele, de herinnering aan de prinses wordt nog altijd in hoge ter gehouden. üi0COiAi5£ .- x - - A is met een receptie. Met handenschud dende burgemeesters, relaties, fans en iedereen die er zoal bij deze gelegen heden het glaswerk laat rinkelen. PHONOGRAM GAF EEN prachtige convocatie uit met een uitvoerige bio grafie van Rita Reys. Een leuke „sto ry", smakelijk opgediend door de sym pathieke Frans Visser, maar met alle excuses aan Frank ik ben het hele verhaal vergeten nadat ik de saf fier op de langspeelplaat „Congratula tions in Jazz", die ter gelegenheid van dit jubileum op de markt is ge bracht, had gezet. Rita's nieuwste op namen „Congratulations in Jazz" is na „Marriage in Modern Jazz" de beste langspeelplaat geworden van Rita Reys. De zangeres is groots, de songs stuk voor stuk juweeltjes en de begeleiding perfect en boeiend, dat laatste waar schijnlijk door de gasten bij het trio van Pim Jacobs; slagwerker Dick Berk, klarinettist Herman Schoonderwalt, te norist Rudi Brink en congadrummer Wim van der Beek. HERMAN SCHOONDERWALT is van deze gasten het meest te horen, de ove rigen samen in het charmante „The boy from Ipanema", vooral een slag werker doet het prachtig bij het trio Pim Jacobs, het lijkt of de leden van het trio meer ontspannen gaan spelen wanneer zij zich gesteund voelen door bekkengeruis. Genoeg hierover. Op Ri ta's nieuwste langspeler staat het prachtige „Whisper not" met een schit terende solo van Herman Schoonder walt, een enorm swingend „Love for sa le" een prachtige „Funny Valentine" een razendsnelle „Green Dolphin Street" en een gedragen „Spring can really hang you up the most". Ik kom in de verleiding om elk „Marijke Meu" heeft weinig geluk ge kend. Haar man Johan Willem Friso (medaillon links) ontviel haar al na 2 jaar. Haar zoon Willem IV stierf even eens jong, maar de moedige prinses versaagde niet. Zij wijdde al haar liefde en zorg aan haar kleinzoon, de latere Willem V (rechts) voor wie zij tot haar dood als regentes optrad. Maria Louise als dertigjarige. TWEEDE PAASDAG 1765, twee eeuwen geleden, stierf op het Prinsessehof te Leeuwarden Maria Louise van Hessen-Kassei, in de volksmond Marijke- of Maaike-Meu. Friezen heten over het algemeen koud en onaandoenlijk. Het tegendeel is echter waar. Ken merkend voor de Fries is veeleer zijn hartelijkheid. Niets wordt door hem ook meer gewaardeerd dan een warm hart. Dat hij niet met zijn hartelijkheid te koop loopt, bezorgt hem die slechte naam. Toch beloont juist de Fries de groten onder hen met een vertrouwensnaam. De laatste prinses aan het Friese hof mag tot dezulken gerekend wor den. Het bewijst haar titel meu of muike, dat is tante. Zij steekt hiermee de eerste stadhouder van Friesland naar de kroon. Willem Lodewijk van Nassau-Dillenburg, oprichter van de universiteiten te Franeker en Groningen, leermees ter van prins Maurits wiens zuster hij trouwde, wordt „Us Heit" genoemd, „Ons Vader". Dit is meer dan Gulden Vlies en Gouden Spoor tezamen. Hij kreeg bovendien een stand beeld. Van Maaike werd het graf vernield. Dertig jaar later. Ook dit doet vermoeden dat tante boven de middel maat uitstak. te, heeft een grote Oranje-liefde, niet het laatst bij het gewone volk, in de harten wortel doen schieten. Toen de Patriotten Pichegru over de bevroren rivieren 't land binnenhaalden, hebben de Oranje-klanten uiteindelijk moeten zwijgen. Zij konden zelfs niet voorko men dat de grafkelders van de Grote of Jacobijnerkerk te Leeuwarden wer den geschonden. De Rede zegevierde over het hart. Vrijheid, gelijkheid en broederschap dank zij valbijl, moker en bloedbad, wierpen ook hun schaduw op de Lage Landen. WE HEBBEN er gelukkig geen Mar seillaise van overgehouden. Het Wilhel mus heeft zich kunnen handhaven en in Leeuwarden staat nog ongeschonden net Prinsessehof. Museum weliswaar doch intact. Jaap Romijn, de nieuwe di recteur, zal, loffelijk gebaar, een her denkingstentoonstelling openen ter ere van de laatste bewoonster. Haar dankt het zijn naam: Maria Louise van He- sen-Kassel, prinses van Oranje-Nassau, voor de Friezen maaike-Meu, voor de natie moeder Marijke. WWWWUMMWWUUUUUWUWUUUIAAAAAAAAAAAAAAAAAiy Veel vrouwen zijn niet tevreden met de wenkbrauwen, die de natuur-hun heeft toebedeeld. Dankzij de wenk- brauwstift, kan zij haar wenkbrauwen donkerder, langer of breder ma ken. Nu is het wel eens moeilijk om beide wenkbrauwen precies gelijk te krijgen. In Amerika heeft men een plas tic band ontworpen waarin twee openin gen met een ideale wenkbrauwvorm zijn aangebracht. De band wordt zo rond het hoofd gebonden, dat de ope ningen precies op de wenkbrauw val len. De wenkbrauw behoeft nu alleen maar ingekleurd te worden. Er zijn ze ven verschillende modellen. Voor ieder gezicht is er dus wel een passende wenkbrauw. WWtAAAAAAAAAAA/MWWWW%M%AAAAAAAA4WWWWUlAJ% MAAR GOED, ze schijnt er plezier in te hebben en wat zij brengt is af. Haar stem leent zich uitstekend voor een ro mantische song met fluit- of vioolbege leiding, waarvoor het orkest van Lalo Schifrin over goede krachten beschikt. Op haar nieuwste plaat „Swing 'n Sassy" staan gelukkig ook enkele vlug ge stukken „I got rhythm", „This can't be love" en „Just you just me", waar in we de dynamische Sassy weer als vanouds horen swingen. Muzikaal over de nieuwe LP dus niets dan goeds, Sarah blijft onvergetelijk zingen, al wordt ze door een accordeonorkest be geleid. Label: Roulette PRL 120 Uitgave: Artone-Haarlem. Waardering: goed. VOOR DE LIEFHEBBERS van de folksblues deed Phonogram de lang speelplaat „How long blues" van blues-zanger-gitarist John Lee Hooker verschijnen, een unieke verzameling prachtige bluesopnamen, boeiend door eenvoud en natuurlijke zeggingskracht, John Lee Hooker is een onvervalste blueszanger van de oude stempel. Hij begeleidt zichzelf op zijn gitaar en speelt op zijn „How long blues" ju weeltjes van folkblues als „Mean, mean black snake", „She's long, she's tall, she weeps like a willow tree" en „Good mornin" little school girl". Het is moeilijk de 48-jarige Lee Hooker in te delen. In zijn blues zijn invloeden van Leadbelly en White, of misschien zelfs van „Blind" Lemon Jefferson te rug te vinden. De Country-stijl is on miskenbaar aanwezig bij Hooker, hoe wel men hem beslist niet als een coun- trysinger kan boekstaven. Belangrijker is dat Hooker 'n goede, oude blues zingt, blues die pakt door tekst en voordracht, blues die eenvoudig recht op het hart afstevent en daarmee is John Lee Hoo ker wel het best beschreven. Label: Fontana 688 700 ZL Uitgave: Philips-Phonogram Waardering: Goed tot zeer goed. MARIA LOUISE heeft een meer dan lokale of regionale betekenis. Zij is een nationale figuur. Temidden van haar volk levend, een zeer bescheiden hof voerend in het toch waarlijk niet met Parijs of Londen te vergelijken Leeuwarden, slaagde zij erin het huis van Oranje-Nassau hoog in aanzien te houden en zo hoog in aanzien te brengen dat haar enige zoon naar de hand kon dingen van Anna van Hannover, dochter van George II van Engeland, een hand die Lodewijk XV van Frankrijk geweigerd was! EEN STRALENDE schoonheid kon de bruidegom niet genoemd worden. Onstuimig van aard (naar de vader) had hij als kind de ruggegraat ernstig geblesseerd. Een vergroeiing gaf hem een gedrongen, om niet te zeggen gebo chelde gestalte. „Je trouwt een aap, een monster", verduidelijkte George zijn dochter, daarmee bewijzend zelf de aap nog niet ontgroeid te zijn. Anna heeft zich van deze uitspraak weinig aangetrokken, 't Karakter van de brui degom was verre van monsterachtig hetgeen zij van haar vader helaas niet altijd zeggen kon. De reis naar Leeu warden had weinig van een huwelijks reis. De regenten der Hollandse steden, Amsterdam voorop, gaven het paar te kennen met de grootste spoed maar door te reizen. Wie was dan de moeder die desondanks de standaard steeds wist hoog te houden? In. de eerste plaats de echtgenote van Jan Willem Friso, de zesde stadhouder van Fries land. De zesde ook van de Republiek indien hij niet voortijdig in de wateren Rita Reys. nummer van „Congratulations" te ver sieren met een fors aantal superlatie ven, maar dat zou zonde van de tijd zijn, die ik beter kan besteden met het nog eens beluisteren van deze uitste kende langspeler. Label: Philips P 12955 L Uitgave: Philips-Phonogram Waardering: Uit stekend. OP HET GEVAAR AF voor een chauvinist versleten te worden, door een plaat van Rita Reys eerder te be spreken dan een nieuwe Sarah Vaughan haast ik me te verzekeren, dat ik met evenveel bewondering naar de vocale kwaliteiten van Sarah luister. Van Sa rah, ook al jaren bij de upper-ten van de jazzvokalisten, is een langspeel plaat „Sweet 'n Sassy" verschenen. Sarah is een klasse apart. Zij be schikt over een rijke stem met een ongekend aantal mogelijkheden, een enorme muzikaliteit en een geweldige timing. Het is jammer dat Sarah Vaughan, die we vroeger hoorden met een Gillespie, een Getz en een Basie, de laatste tijd haar begeleiders uit de symfonische sector haalt. Op deze nieuwe plaat, met schitterende songs als „More than you know", „I wish I was in love again" „Lazy afternoon" en „Slowly", wordt Sarah weer bege leid door een orkest waarin de zoete violen weer een dominerende rol spe len. Ik hoor Sarah oneindig veel lie ver met een goede combo of een groot swingorkest. zoon reeds na een bewind van drie jaar wegrukte. WIE NU meent dat Maria Louise steun of troost bij haar dochter kon vinden, vergist zich. Na een kortston dig huwelijk met de erfprins van Ba- en, evenals bij de moeder, werd ook haar toen nog een kind geboren. Min- den-Durlach verloor ook zij haar man der krachtig van geest betekende dit voor haar de nacht van de waanzin, een nacht waarop geen dag meer volg de. Voor Maaike-Meu was de enige dochter levend dood. Naar menselijke berekening zou haar rol nu uitgespeeld zijn en verwachten wij een geknakte vrouw. Het tegendeel is waar. Een sterk Godsgeloof hield haar overeind. Het wonderlijkste voltrekt zich nog. Ook Anna, haar schoondochter, over leefde zij. Daar deze het regentesse- schap bekleed had voor haar zoon, de latere Willem V, richtten de staten tot grootmoeder het verzoek andermaal het regentschap te willen aanvaarden, ditmaal over haar kleinkind. Tot haar dood heeft zij zich ook van deze taak liefdevol en bekwaam gekwe ten, steeds als middelares optredend, laverend tussen elkaar bestrijdende par tijen. Over dit laatste zijn wij geneigd licht te denken. Maar juist de trouw van Maria Louise, een trouw die zich over meer dan een halve eeuw uitstrek- De verdrinkingsdood van Johan Wil lem Friso op 14 juli 1711. Naar een gravure van Piart anno 1729. de, stapte hij, begrijpelijke bekoring, tijdens de passage over op het vaartuig dat zijn koets vervoerde om daarin be schutting te zoeken. De wind had juist op die boot met zijn hoge last de mees- zoon geboren. Hoofdstuk apart want voor deze zoon moest zij het regent schap aanvaarden. Hoevele jaren! Ho ge verantwoordelijkheid, want Willem Carel Henric Friso werd als Willem IV te vat. Toen deze kapseisde, betekende dit het einde van een voor allen veelbe lovend leven. Nauwelijks twee jaar ge huwd, was Maria Louise hiermede we duwe. Moeder van een dochtertje, werd haar zes weken na de ramp nog een stadhouder voor alle gewesten, een waardigheid die geen zijner voorgan gers ooit bekleed had en waarin wij, anno 1965, de wieg herkennen onzer hui dige monarchie. Die vreugde heeft Ma ria Louise in ieder geval toch mogen smaken, een vreugde die overigens weer vergald werd door de hooghartige houding barer schoondochter en die bo vendien weer schielijk eindigde toen de dood haar zo zorgvuldig opgevoede

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19