HENRIETTE KLAUTZ: een nieuw gezicht in de operawereld mm - JVROUWl GOED „GEBOEKTE" WAND VERHOOGT DE GEZELLIGHEID Nederlandse gastvrouw op Amerikaanse basis 72teaaie Door een witte bril gezien V DEBUUT BIJ FORUM UITGAVEN Iff" ZATERDAG 17 APRIL 1965 Erbij PAGINA Êmmm Wandrekken en aanbouwmeubels Ongeschikt voor wijsneuzen door EP SIMONS Binnenhuisarchitect wfiiffi/fmiiuimmmiumiimmmmmmmimuimiuiiimii/miiii Malou Nozeman Concours Clara Has kil Pijnloze overhemden DE GROTE GOLFSTROOM door Harut Leip. (Uitg. Elsevier, 188 pag. f 2,90). W. L. wi (Van een onzer verslaggeefsters) \MSTERDAM. Het operagezelschap Forum, dat nu al weer tien jaar met succes optreedt in Oost-Nederland, krijgt er het komende seizoen een nieuwe soliste bij: Hen- riëtte Klautz. Behalve een eigen gezicht brengt ze ook een eigen geluid mee: een warme mezzo-sopraan. Haar debuut in de operawereld is op zich al een prestatie. Vijf jaar ge leden ze was toen 24 is ze met haar zangstudie be gonnen. Dat is laat als je nog carrière wilt maken. Maar met een vaart, die wel meer „laatbloeiers" bezielt, repte ze zich door haar opleiding heen: drie jaar privéles van de bekende zangpedagoog Jan Keizer en twee jaar zangonder- richt in de operaklas van het Amsterdams Conservatorium. ■:-xv m tg Henriëtte Klautz als Laura in „La Gioconda" van Ponchielli. Fragmenten van deze opera worden Tweede Paasdag op het tweede net uitgezonden. EN DAAR STAAT ze nu dan! Volgen de maand vertrekt ze naar Enschede voor de eerste repetities. Wat ze er gaat zingen, weet ze nog niet precies. Wèl krijgt ze een hoofdrol in de musi cal „Feuerwerk" van Burckard. dat Forum op het repertoire heeft geno men. Een muzikale comedie met een oude opgepoetste schlager erin: „O, mein Papa". Ze moet in Enschede ook een kamer zoeken, 't Wordt overi gens geen écht afscheid van Amster dam, waar zij woont met haar man fotograaf Eddy Posthuma de Boer. ALS 'T EVEN kan, wipt ze over naar huis. Maar toch „Ik geloof, dat heel veel mensen het ontaard van me vin den. Je laat je man niet alleen, zeggen ze. Ik zit er zelf ook wel over in." De lijnen langs de mond trekken omlaag. Eigenlijk is dat het enige in haar ge zicht dat beweegt als ze praat Ze zit klein en mollig op een oudrose sofa, een arm over de leuning waar over een witte schapevacht bengelt. Het huis in Amsterdam-Oost is een ouderwetse „kast". De hoge kamers hebben gebeeldhouwde plafonds. In de voorkamer, haar studeerkamer, soezen een witte en een zwarte poes onder een zwarte piano. Aan een van de wanden prijken affiches, waarop in vette kapi tale letters haar naam staat. Ze wordt veel gevraagd. Voor orato ria, recitals. Daarnaast doet ze veel schoolconcerten. ,,'t Hangt van de kin deren af of het een succes wordt. Ik zing van alles, 't Is heel gevarieerd. In een en hetzelfde uur breng ik liede ren van Brahms en Wolff en chansons van Prévert en Franse volksliedjes." MET DIE CHANSONS is ze ook haar zangcarrière begonnen. Na een jaar to neelschool, streek ze neer in Parijs. Ze ging er heen om er wat meer te weten te komen van de boekdrukkunst. Belangstelling, die ze niet van een vreemde heeft: haar vader is oud-Else- vier directeur, 's Avonds trok ze de artiestencafé's en keldertjes op de lin keroever af met in haar liedjes-bagage chansons van Brassens, Béart, Prévert. „Als er een piano was, vroeg ik de „patron" of ik wat mocht zingen. Ik begeleidde mezelf. Op mijn manier pakte ik het serieus aan. Ik had een studiootje gehuurd achter een piano winkel, waar ik overdag een paar uur kon studeren." Ze kwam terug in Am sterdam. Ook daar sloegen haar lied jes aan. Ze trad op in kleine cafés rond het Rembrandtplein. „Ik heb vaak on der heel moeilijke omstandigheden ge werkt. Soms stond ik het publiek ge woon in de oren te toeteren, omdat ze niet luisterden. En ik wilde dat ze luisterden. Door die ervaring ben ik in zekere zin onkwetsbaar geworden." MAAR HENRIëTTE KLAUTZ wilde meer. Ze wist dat ze er op deze manier IS HET U WEL eens opgevallen, dat een kamer waarin geen boek te vinden is zo'n vreemde indruk maakt? Het lijkt dan net alsof er iets ont breekt en eigenlijk is dat ook zo. Het boek vormt een brug tussen ons en de ander en als die brug ontbreekt, missen we iets. Gewoonlijk piekeren we er echter niet over wat een boek nu eigenlijk doet in een kamer. We zeggen eenvoudig dat boeken sfeer geven en daarmee is de kous af en wat ons betreft eigenlijk ook, want we willen alleen maar een paar tips geven om uw boeken gezellig te plaatsen. Het is misschien niet altijd uitvoer baar, maar als het even kan moet u proberen uw boekenschat bij het zitge deelte van uw kamer te houden. Een boekenkast ergens in een verloren hoekje werkt niet mee aan het maken van 'n gezellige sfeer De boeken moeten als het ware onder uw bereik zijn. U komt er dan ook veel eerder toe om zo maar eens een boek uit de kast te pakken. ALS U EEN meubel voor uw boeken zoekt, moet u. zich van te voren wel even afvragen hoeveel schaplengte u nodig hebt. Gaat het om gewone ro mans van normaal formaat dan moet u voor elk boek ongeveer 3 cm. rekenen. De dikte van pocketboeken varieert van een tot anderhalve centimeter. De hoogtematen van boeken lopen nogal uiteen. Een pocket vraagt een schap afstand van 20 cm., maar er zijn plaat werken die bijna 40 cm. ruimte nodig hebben. Voor romans kunt u volstaan met 28 cm. Moet u voor veel boeken een plaatsje zoeken, neem dan een kast met verstelbare legplanken. U kunt dan de boeken op grootte sorteren en zelf de meeste geschikte afstand tus sen de legplanken bepalen. Bent u ge woon zo nu en dan een paar boeken «mkÉIs Een Nederlandse versie van het Courrèges-laarsje. In de kap van de laars zitten aan weersziiden „lucht- spleten". Het schoeisel, dat van glan zend chroomleer is gemaakt, is in zomerse kleuren uitgevoerd: zacht- blauw, rose en wit. De laarsjes wor den aan de achterkant met 'n zwarte rits gesloten. Boekenwandje met schrijftafel. De legplanken zijn verstelbaar en kun nen naar behoefte worden uitgebreid. bij te kopen, dan moet u van tevoren wel overwegen of het verstandig is een kast te kopen. Een boekenkast kan na melijk maar een beperkt aantal boeken bevatten. Gewone boekenkasten en vooral de kleinere modellen zijn meer geschikt voor mensen die zelden of nooit hun boekenvoorraad uitbreiden. Voor dit doel zijn er ook bijzonder aar dige combinatiekasten in de handel die een aantal open vakken voor boeken hebben en verder ingericht zijn als servieskast, als schrijbureautje of als theemeubel. IDEAAL VOOR BOEKENBERGING zijn aanbouwsels en wandrekken. Deze systemen hebben het voordeel, dat u zelf het aantal legplanken kunt bepalen en later zonodig kunt uitbreiden. Heel belangrijk is ook, dat bij wandrek- en aanbouwsystemen gewerkt wordt met betrekkelijk smalle elementen. Hier door is het mogelijk om bij verhui zing een grote combinatie in kleine eenheden te splitsen. U behoeft zich bij gebruik van wandrekken of aan- bouwelementen dus nooit af te vragen of ze later in een ander huis wel ge plaatst kunnen worden. Met grote vas te boekenkasten kan dit gemakkelijk moeilijkheden geven en het is niet een voudig een kast een halve meter in te korten. Er zijn ook wandrekken die dwars op de wand kunnen worden geplaatst. In een lange kamer kan zo'n rek met boeken en kastjes een afscheiding tus sen woon- en zitgedeelte vormen. Het staat niet aardig als een gewone boe kenkast half vol staat met boeken, maar als u wandrekken of aanbouw- kastjes gebruikt valt het eigenlijk he lemaal niet op als de schappen maar voor een deel gevuld zijn. Het staat zelfs wel aardig om de rijen boeken te onderbreken met een mooie pul of een kleine radio. IN ELK HUIS zijn wel enkele boe ken te vinden die minder geschikt zijn voor jeugdige lezers of die waardevol zijn, maar uiterlijk hun beste tijd heb ben gehad. Voor deze boeken hebt u een kastje nodig dat afgesloten kan worden. Bij gebruik van wandrekken of aanbouwmeubels kunt u zo'n kastje met de open legplanken combineren. Hebt u veel boeken dan kunt u een kast van hoek tot hoek maken of over de kamerdeur heenbouwen. Er zijn ook kastjes waarmee u een lage boeken kast onder het raam kunt maken. Zo'n kast vraag weinig ruimte en geeft toch de gelegenheid om een flink aantal boeken te plaatsen. Wat de uitvoering betreft is er keuze uit houten en metalen wandrekken. De metalen rekken zijn goedkoper dan de houten, maar beide uitvoeringen heb ben gemeen dat ze volkomen neutraal zijn en het doet er eigenlijk niet veel toe hoe de rest van uw kamer is inge richt. Misschien vindt u de metalen rekken erg nuchter en kil. In dat ge val moet u de schappen helemaal vol zetten dan heeft het materiaal geen enkele invloed meer op de sfeer van uw kamer. Dan is er ook nog de mo gelijkheid om van een wandkast een open boekenkast te maken. De deur moet dan verwijderd worden, de spon ningen opgevuld en één of twee extra legplanken aangebracht worden. Wilt u het heel mooi maken dan kunt u de kast van binnen met triplex laten be timmeren en de voorkant met een lijst van edelhout laten afwerken. Dit is echt een werkje voor een meubelma ker. SOMS BEVINDT ZICH naast de schoorsteen een klein wandje waar nauwelijks een kastje kan staan. Er zijn dan eigenlijk alleen maar een aan tal stevige planken nodig om een boe- kenberging te maken. De lengte van zo'n plank mag nooit groter zijn dan één meter omdat anders de kans be- S Niet alle Nederlandse meisjes In het buitenland spelen hulp in de huishouding. L 5 De Amsterdamse Ellen de la Rambelje maakt zich ook dienstbaar, maar op een 8 8 hele andere manier. Zij Is gastvrouw op de Amerikaanse luchtbasis Rhein-Main 5 j In West-Duitsland. Wat dat inhoudt? Het aprilnummer van „De Vliegende Hol- S J lander", het officiële orgaan van de Koninklijke Luchtmacht, doet het haarfijn 5 j uit de doeken. j Als er een hoge autoriteit uit de lucht komt vallen, wordt hy door Ellen per- 8 J sooniyk verwelkomt en ter bestemde plaats gebracht. Zo'n man heeft altyd van 5 5 alles aan het hoofd: afspraken die gemaakt moeten worden, briefjes die ge- S J schreven moeten worden. Ellen treedt daarom ook tydeiyk op als privé-secreta- 8 5 resse. Maar natuuriyk zyn er aan haar diensten grenzen: „Voor zover mogeiyk 8 8 willigt ze zyn wensen in", aldus „De Vliegende Hollander". Ellen werkt nu twee jaar op de basis. Onder de talryke Vips (Very Important 8 J kaans praat, „met een Frans accent". Ellen heeft maar een moeiiykheid en dat 8 J is haar naam. Ellen vinden de Amerikanen zo lastig uit te spreken dat ze haar 8 J nu maar Helen noemen. niet kwam En ze was er ook zeker van dat ze meer kon. Ze maakte audi tie op het Amsterdamse Conservatorium bij Jan Keizer. „Wat zong ik ook weer? Ik geloof, Bal chez Temporel van Guy Béart. Dat was toen erg populair onder de chanson-liefhebbers. Keizer zei: je moet klassiek gaan studeren. In die tijd ben ik ook journalistiek gaan doen. Ik moest toch geld hebben om m'n studie te kunnen betalen. Eddy werkte toen nog in los verband voor de Volkskrant. Die raadde me aan het bij de krant te proberen. In het begin schreef ik alleen over mensen, die ik kende. Cora Canne Meyer, Ed van der Elsken. Later ben ik naar de Haagse Post gegaan." Na de eerste drie jaar kwamen de eerste concertjes los. Eerst wat kerk- eoncerten. Later ook voor de radio. Nu nog. Deze zomer heeft ze met.de pia nist Sas Bunge samen een serie van zes programma's, waarin ze Franse liederen zingt van het oude Franse volkslied tot liederen van Debussy toe. Sinds kort werkte ze ook voor de teevee. „Ik ben voor het eerst wel geschrokken toen ik mezelf zag. Ik had kleine moedervlekjes in m'n gezicht en die kwamen er op de buis zo vreemd uit. Ik heb ze kortgeleden door plasti sche chirurgie weg laten halen, 't Is wel een ontmaskerend medium, dat wel. Maar ik vind het reuze fijn wer ken. Je bent zo lekker bezig met een heleboel mensen." Op tweede paasdag is het weer zo ver. Dan zingt ze op het tweede net fragmenten uit „La Giocon da" van Ponchielli en „Hoffmanns Er- zahlungen" van Offenbach in het pro gramma „Voorstelling". ZE IS EEN geweldige perfectioniste. Ze wil alles zo goed mogelijk doen. Sinds ze Italiaans en Spaans zingt, heeft ze zich met enthousiasme op de studie van die talen geworpen. „Ik wil weten wat ik zing. Zangers denken soms te veel alleen aan de techniek. De stem is niet alleen doel, maar ook de voor dracht. Theresa Berganza vind ik ge weldig. Dat is volmaakt. Maar ik weet ook dat ik die perfectie nooit zal be reiken. Daar heb ik teveel tempera ment voor." vv. v v. -v.^- w v. '.v.vXv.v. V.V.V.V.*.v> v.-.v.v.'.v.' Een portret van de zangeres gemaakt door haar man, de fotograaf Eddy Posthuma de Boer. staat dat de plank gaat doorzakken. We raden u wel aan om voor dage lijkse werkjes even een woninginrich ter te raadplegen. Hij weet wat moge lijk is en kan ook voor de uitvoering zorgen. En tot slot nog een goede raad: zet uw boeken gelijk met de voorkant van de legplanken. Als u de boeken tegen het achterschot schuift zoals dikwijls wordt gedaan, maakt het geheel een rommelige indruk. Van 2 tot 9 augustus 1965 heeft te Luzern voor de tweede maal het Inter nationale Pianoconcours plaats ter na gedachtenis van Clara Haskil. Alleen de slotuitvoeringen met en zonder or kest in het Kunsthaus zijn voor het pu bliek toegankelijk. De winnaar zal tij dens het Internationale Muziekfestival als solist in het 2de symfonieconcert mogen optreden en bovendien verschil lende contracten voor concerten en grammofoonplaten aangeboden krijgen. De prijs in contanten bedraagt Zw. fr. 10.000,-. In de jury onder leiding van Walter Schulthess hebben zitting: Géza Anda, Arthur Grumiaux, Mlexzyslaw Horszowski, Rafael Kubelik, Nikita Magaloff en Igor Markevitch. Deelne mers kunnen zich tot uiterlijk 15 mei a.s. aanmelden. Prospectussen zijn ver krijgbaar bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Amsterdam. Het is er. Engeland heeft de grote doorbraak voor het geplaagde mannen dom bekend gemaakt. Het is er het overhemd dat u geen bloed aftapt, het speldenloze overhemd. Jarenlang stond de rubriek „ingezon den stukken" van de kranten vol klach ten van mannen, die schreven dat nieu we overhemden altijd vol spelden zit ten, die er zo geraffineerd in zijn weg gewerkt, dat de koper te zelden alle maal vindt, zodat hij altijd wel op d« een of andere plaats een venijnige schram oploopt. De overhemdenfabri kanten hebben altijd stijf en strak vol gehouden, dat die spelden nodig wa ren om het overhemd mooi in de plooi te houden. En nu komt daar een Britse overhem denfabrikant met zijn speldenloos won der. Tijdens een demonstratie smeet hij een handvol spelden over de grond en zei: „Die hebben we niet meer no dig. Wij hebben de spelden eindelijk overbodig gemaakt." De fabrikant ver telde, dat hij bij zijn vinding was aan gespoord door boze brieven van klan ten, die zijn nu verouderde overhem den met spelden hadden gekocht. Met het weidse gebaar van een goochelaar trok hy 'n overhemd uit de verpakking en met een enkele beweging van zijn pols maakte hij het los van het karton, waarop het bevestigd was. Het zag er onberispelijk uit, zonder enig spoor van kreukels en zonder spelden. „Het ge heim" zei hij „zit in de manier van vouwen". „We hebben een methode van vouwen en wegwerken van de slippen uitgedokterd, waarbij het hemd vanaf het ogenblik, waarop het de fabriek verlaat, totdat het in de winkel wordt gekocht prachtig in vorm bUjft'. Volgende maand komt het pijnloze overhemd in de handel. Een populair-wetenschappeiyke pocket over de Noordatlantische golfstroom en zijn betekenis voor de ontwikkeling van het avondland. Leip beschouwt hem als de levenbrengende ader, die aan de wieg staat van de gehele Westerse bescha ving. Een lezenswaardig boek dat in kort bestek misschien wat fragmen tarisch zeer uiteenlopende aspecten van de Westerse cultuur en geestes gesteldheid aanstipt. Verrassend is voor al de verbindingen die Leip daarbij weet te leggen tussen vele ogenschyn- lijk geheel op zichzelf staande feiten en gebeurtenissen. *ulnnJIJWIIMWWMWIIWMWW<www<w|w'*M*'wwwiiiwMMWWMiymiyMMWwMwmiMiimwiimiuwiywiM Dit is het excentriek ste nieuwtje op zon- nebrillengebied: een bril van ondoorzich tig wit glas met twee kykspleten. André Courrèges, de meest besproken Paryse ontwerper van het ogenblik, kwam er dit voorjaar als eer ste mee. Het snufje is inmiddels ook al in Nederland door gedrongen. Een Am sterdamse opticien gaat het aan de vrouw brengen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 22