DE ROOFRIDDERS VAN DE NOORDZEE FILATELIE e Dammen m i ZATERDAG 17 APRIL 1965 Erbij PAGINA NEGEN f 0 jMf: liilBliiESSilillÜ z Vervolg van pag. 3) i WB. I .w w mm .3 B. Dukel HP HL ■^f Mr. Ed. Spanjaard Muziekfestival Luzern OOSTENRIJK. Op 22 april zal een postzegel van 1.80 s. (roodviolet) worden uitgegeven, gewijd aan twintig jaar wederopbouw De zegel vertoont op de voorgrond verwoeste huizen met op de achter grond nieuwe flatgebouwen. Het ontwerp is van Otto Stefferl en de gravure van Georg Wimmer. NATIONALISTISCH CHINA. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van Rotary International is een serie van drie zegels, 1.50, 2 en 2.50 dollars, in omloop gebracht. Op alle waarden het embleem van Rotary International en een stalen veer. AUSTRALIË. In de nieuwe serie frankeerzegels met afbeeldingen van vogels zullen op 21 april drie waarden worden uitgegeven: 2 sh. fluitkraai, 2 sh. 6 d. roodborst en 3 sh. ibis. CYPRUS. Een serie van drie waar den is verkrijgbaar gesteld ter gelegen heid van de invoering van een nieuwe sociale verzekeringswet. De nieuwe wet voorziet in geldelijke uitkering bij hu welijk, bevalling, ziekte, werkloosheid, ouderdom, overlijden en voor weduwen en wezen. De 30 mils toont een oud echtpaar, zittend op een bank (ouder dom), de 45 mils een man, gezeten op een stoel met twee krukken naast zich (ongevallen) en de 75 mils een moeder met twee kinderen .(moederschap). CUBA. Met afbeeldingen van ver schillende schepen van de Cubaanse vissersvloot is een serie van zes zegels verschenen. De waarden zijn: 1, 2, 3, 9, 10 en 13 cents. HONGARIJE. Ter herdenking van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Hongarije is een serie van negen waarden in circulatie gebracht, waarop verschillende bloemen zijn voorgesteld: 20, 30, 50 en 60 filler en 1.40, 1.70, 2, 2.50 en 3 forint. De oplage bedraagt 430.000 getande en 10.000 ongetande se ries. GHANA. Voor het honderdjarig be staan van de Union Internationale des. Télécommunications (U.I.T.) is een serie van vier waarden, 1 d., 6 d., 1 sh. 3 d. en 5 sh., in omloop gebracht. Afgebeeld zyn het embleem van de U.I.T. en tele- communicatiesymbolen. De zegels zijn gedrukt bij Enschedé te Haarlem. POLEN. Ook in dit land zal een postzegel verschijnen ter viering van het eeuwfeest van de U.I.T. De zegel heeft een waarde van 2.50 zl. en is uit gevoerd in blauw, blauwviolet en zwart. De zegel laat het U.I.T.-embleem zien. De eerste dag van de uitgifte is 17 mei. JEMEN. Op 17 mei zullen 2 post zegels, 4 en 6 bogashes, verschijnen naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de U.I.T. Afgebeeld zijn het U.I.T.-embleem en telecommunicatie- symbolen. VATICAANSTAD. Om de heiligver klaring te herdenken van de 22 marte laren uit Oeganda die het vorige jaar door paus Paulus VI werd afgekondigd is een serie van zes waarden, 15, 20, 30, 75, 100 en 160 lire, in roulatie gebracht. De zegels brengen de portretten van de heilig verklaarde negers in beeld. EGYPTE. Ter gelegenheid van het vijfde Arabische petroleumcongres en van de tweede Arabische petroleumten- toonstelling is een postzegel van tien mills verschenen met als voorstelling een olieboortoren en het embleem van de Arabische Liga. NIGER. Ter herdenking van de 100- ste sterfdag van de Amerikaanse pre sident Abraham Lincoln (18091865) is een postzegel van 50 fr. uitgekomen, die zijn portret laat zien. GEMENGD Eén der populairste wedstrijden die de N.B.B. sedert enkele jaren organiseert, is die om het kampioenschap voor „gemeng de paren". Aan de voorronde die onlangs te Utrecht werd gehouden, namen 140 paren deel de week erop vonden de demi-fanale en de finale plaats. Elk paar bestaat uit een dame en een heer, die elk een vaste plaats aan de tafel moeten in nemen zodat over de gehele zaal de dames dezelfde problemen als andere dames en de heren dezelfde problemen als andere heren voorgeschoteld krijgen. Uit alle delen van het land was men naar Utrecht getogen om deel te nemen en de strijd was dikwijls fel, hoewel steeds plezierig en sportief. Een aardig partijtje was de onderstaande, fel betwiste deel score bieding: A H 10 8 3 9 7 5 4 O 10 4 6 2 overwegen. De dam na 1) 38-33? was wit ontgaan. Er volgde 22-28. 2) 33x31 32-38. 3) 43x32 of 42x33 13-18. 4) 24x22 17x48 en wit gaf op. Aan bord 7 verloor de jeugdige Palmer. J. HUISMANS (Trefpunt) xx)ocxx^oooooooooorooaxxxooooooooooooocooc^( <xx»ocx>oajo *912 9863 O H 9 3 V 8 5 3 N W O 6 5 4 9AHVB O V B 5 2 B 9 VB 10 2 O A 8 7 6 A H 10 7 4 Zuid gever, niemand kwetsbaar. Zuid paste - west paste - noord paste - oost één klaver - zuid één harten - west paste - noord twee harten - oost drie klaver - zuid en west pasten - noord drie harten - oost en zuid pasten - west vier klaver - noord en oost pasten - zuid vier harten - west en noord pasten - oost doubleerde - allen pasten. Merkwaardig is dat zuid niet opende, maar wel later met deze vlakke hand tot vier harten besloot. Ten onrechte, want vier klaver gaat al twee down. In oosts plaats zou ik in de tweede bied- ronde liever doubleren, dan drie klaver bieden; biedt west dan de schoppens, dan kan altijd nog drie klaver gezegd worden - en is het west duidelijk dat oosts doublet op klaver- en ruitenlengte gebaseerd was. West had, met ruitenheer als verrassing, het vier hartenbod wel kunnen doubleren - voor oost was dat een angstiger zaak. Tegen het gedoubleerde vier hartencon tract kwam west uit met klaver drie en oost begon twee slagen in die kleur te maken. Daarop speelde oost ruitenaas, west de negen en de volgende slag was voor wests ruitenheer. Zuid was nu reeds één down, wat nog geen slechte score be hoefde te zijn; het grote gievaar dreigde in de tweede downslag, die in schoppen onvermijdelijk leek. In slag 5 had west weer ruiten gespeeld, noord ruimde schoppen op en zuid won met de vrouw. Hierna volgden twee ron den troef - en toen een schoppentje naar noords heer, waarop bij oost de boer viel. Een derde troefronde volgde en daarna kon veilig de vierde vrije ruiten geïncas seerd worden (noord deed schoppen drie weg). Op die laatste ruiten speelde west klaver acht bij en dat had zuid te denken kunnen geven. Zuid vervolgde met schoppen en toen west klein legde, werd In noord met de tien gesneden: twee down - een topscore voor OW. Goed afspelen, betekent o.a. de kaarten van de tegenpartij uitrekenen. West was met een kleine klaver begonnen en had later de vijf en de acht bijgespeeld: ken nelijk had zij de klavervrouw dus nog. Bekend was het verder, dat west drie har ten en drie ruiten had gehad, dus kon west niet meer dan drie schoppens hebben ge had. Waar weer uit volgt, dat oost twee schoppens gehad moest hebben en daar de eerste keer de boer viel, kon dat niet anders zijn dan vrouw, boer sec. Tenslotte is er nog een argument om niet te snijden: als west klaveren met de vrouw, ruiten heer èn schoppenvrouw gehad zou heb ben, zou zij in de tweede biedronde (na oosts één klaver opening) ongetwijfeld de klaverkleur direct hebben gesteund. Ja - moeilijk is dat allemaal wèl, maar wie beweert dat bridge een gemakkelijk spei ls? Ftlarskl Bridgevraag dezer week: Noord gever, NZ kwetsbaar, viertallenwedsrtrijd. Zuid heeft A 8 7 4 9 H 8 3 10 8 2 A72 Noord één ruiten - OW passen - zuid één schoppen - noord twee schoppen - zuid twee SA - noord drie schoppen - wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze blad zijde. OOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCCOCOOOOOCOOOCOOOOOCOCOCOOOOOOOC P. PALMER (GS) Zwart: 1, 12, 13, 14, 21, 26, 30. Wit: 23, 28, 29, 33, 39, 41, 47. Zwart aan zet kon niet 30-35 wegens de dubbele dreiging met 39-34. Spelverloop 1) 1-6. 2) 39-34 30x39. 3) 33x44 21-27. 4) 29-24? 13-19. 5) 24x13 12-18. 6) 13x31 26x45 en zwart won. De veelbelovende 15-jarige Tonny Sy- brands kreeg het volgende voordelige eind spel tegen de HDC'er Hugo de Groot. Voor eindspelliefhebbers een prachtige stelling om te onderzoeken waar en met welke zet Tonny winst heeft verzuimd. TONNY SYBRANDS (GS) 300000OOOOOO OOC 3 C 3Q< 3GN lezer niet regardeert. Op zichzelf is dat juist, maar men vergeet dan, dat ook een schaakmedewerker het ritme van alle dag ondergaat. Daarom ditmaal eens een rubriek, gewijd aan 1-aprilgrappen en paaseieren. Het zal niemand, die ook maar enigszins op de hoogte is van schaakbuitenissigheden, ver bazen, dat wij dan terecht komen bij de grootste componist aller tijden, Samuel Loyd. Deze Amerikaan paarde een groot gevoel voor humor aan een onbedwing bare lust om met alles en een ieder de draak te steken, altijd op een manier welke nooit kwetste, doch een fijne glimlach ont lokte aan allen, die zijn steeds in geniale vorm gegoten scherts begrepen. Zijn boek Chess Strategie begint met de woorden: „ik ben geboren als zoon van goed gesitueerde, doch fatsoenlijke ouders". Een dergelijke ouverture tekent reeds de auteur. Een kostelijk staaltje van wat wij in Holland als een 1-aprilgrap zouden be schouwen, is het volgende: Loyd nam eens deel aan een probleemoplossingswedstrijd. Gelijk gebruikelijk kreeg men voor iedere goede oplossing (dus ook voor een neven oplossing, hoewel die in een correct pro bleem niet behoort voor te komen) een aantal punten. De deelnemers waren aan elkaar gewaagd, zodat er tegen het einde nog een groot aantal met evenveel punten vochten om de prijs. In dat stadium ont ving de redacteur een brief van ongeveer deze inhoud: „Mijn kinderen schaken allemaal erg graag en vooral mijn jongste heeft bij zonder veel plezier in uw oplossings wedstrijd. Hij vroeg mij, u bijgaande eenvoudige compositie te zenden, om te dienen als opgave in uw wedstrijd, ten minste als u haar daarvoor waardig keurt. De naam van de auteur en de op lossing vindt men in bijgaande enve loppe, welke u s.v.p. pas gelieve te openen nadat de oplossingen binnen zijn. OOOOCQOOOOCOOOOOO<X)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCÖOOOOOOCOOOOOOC H. DE GROOT (HDC) Zwart: 4, 6, 9, 14, 19, 35. Wit: 12, 21, 25, 29, 32, 38. Zwart aan zet offerde met: 1)19-24. 2) 29x20 14-19. 3) 21-17 35-40. 4) 12-7 40-44. 5) 7-2 19-23. Bijzonder geestig was dam-halen op 44-50? 2x24 en 50x11 waarna 32-28 en 20-15 problematisch winst opleverde. 6) 2-16 23-28. 7) 32x23 44-49. 8) 38-33 of? 9-14. 9) 20-14 4x13 remise gegeven. Tegen schoolmeester P. G. van Hout kreeg ik de volgende voordelige eindstand. Zwart, B. Dukel: 6 stukken op 13, 16, 17 19 23 24. Wit: 6 stukken op 31, 32, 33, 40, 43, 49. Zwart aan zet. 13-18? 40-34 23-28 32x21 16x36 remise. Wel heeft zwart overwicht, maar hij komt tot geen winst. Het spel aan bord zes werd door de heer De Wit (met zwart) op prachtige wijze ge wonnen. Hoogachtend, MEVROUW X". De betreffende vierzet (welke het motto „little Footsteps", kleine voetstappen droeg), vertoonde een simpele oplossing, zonder enige verfijning of charme. De ar geloze lezers, in slaap gesust door de schets van de liefhebbende moeder, meenden met de vrucht van een jeugdig, beginnend com ponist te doen te hebben en stuurden enigs zins verveeld de gevonden zet in, wachtend op zwaarder kost, welke eindelijk eens licht tussen de koplopers kon brengen. Wie schetst ieders verbazing, toen er achteraf een tweede brief kwam, luidende: „Bij het inzenden van „Little footsteps" heeft de dame, wier „jongste" de opgave componeerde, per ongeluk vergeten mede te delen, dat de leeftijd van die „jongste" 45 jaar bedraagt. Terloops zij voorts nog gezegd Mevrouw X vergat ook dat dat zijn naam luidt: Samuel Loyd. Jammer voorts dat het probleem incorrect, immers nevenoplosbaar was En daarmee kwam de aap uit de mouw. Loyd had naast de voor de hand liggende nevenoplossing een zeer moeilijke auteurs oplossing in de stelling geweven. Als deel nemer gaf hij ook deze natuurlijk aan, zich daarmede de verlangde voorsprong op zijn concurrenten verwervende! Van geheel andere aard was de grol, welke Loyd zich veroorloofde op het titel blad van een in IJsland verschenen boek over zijn problemen. Onder de volgende stand stond: te zeer uit het oog. Ze stortte op een gegeven moment naar beneden en moet op slag dood zijn geweest. Aan het droe vige nieuws werd heel wat aandacht be steed in de pers. Onwillekeurig moest ik er op deze tocht weer aan denken. Je kan bij dit werk niet voorzichtig genoeg zijn. Doorgaans lopen de halsbrekende toeren wel goed af, maar dat is eigen lijk gevaarlijk. Je loopt dan de kans, dat je je op een gegeven moment de risico's niet meer realiseert. Elk moment is oppassen hier werkelijk de bood schap. Nu HAD ik bovendien met de omstan digheid rekening te houden, dat ik de lachmeeuwen wilde fotograferen. De eni ge mogelijkheid daartoe bestond in het gebruiken van een schuiltent. Ik paste daarbij de techniek toe, die allerwegen door de vogelfotografen wordt gebruikt; na het opzetten van de schuiltent op een geschikte plaats, gaat de vogelfoto graaf de tent binnen, terwijl zijn helper vertrekt. De vogels zijn nu van mening, dat alle gevaar geweken is. Ze zagen wat komen en ze zagen wat gaan en bijgevolg denken ze, dat alles weer vei lig is. Ze kunnen klaarblijkelijk slecht tellen. In de schuilhut zelf zien ze slechts 'n ongewoon, maar absoluut on gevaarlijk object, iets, dat je volkomen kunt negeren. Ze besteden er doorgaans dan ook weinig aandacht aan en kun nen met geen mogelijkheid bevroeden, dat zich daarin een mens bevindt, die hun doen en laten nauwlettend gade slaat, hen van moment tot moment volgt met behulp van de kijker en van hun intiemste tafereeltjes opnamen maakt. ZO IS HET mij dan gelukt, de lach meeuwen behoorlijk onder schot te krijgen. De dieren keerden na verloop van tijd op hun nesten terug en ik kon hun kleurenpracht naar hartelust be wonderen. Kleurenpracht, inderdaad. dreigt echter Td5, respectievelijk Tf5, zo dat zwart niets anders heeft dan het ver stoppen van de vijfde rij. 1) Tc8-c5. 2) b4xc5 a3-a2. Het enige om Tbl mat te beletten. 3) c5-c6Dreigt weer Td of f5. 3 )Rd8-c7! Rekt schijnbaar de executie tot zes zetten; zie 4) Td5 Rg3: of 4) Tf5 Rf4 enz. 4) c6xb7ü Eensklaps blijkt dat de loper op c7 het zwarte paard dat veld heeft ontnomen, zodat zwart machte loos staat tegen 5) b7xa8D mat! Als alle aprilgrappen van dit gehalte waren, zou onze wereld er heel wat beter uitzien! Maar gelukkig is er het paasei, dat als kiem van nieuw leven kracht bergt en schenkt. Gaarne offreren wij onze lezers tenslotte een paasei van zeer bijzondere aard. Na tuurlijk weer een compositie van Loyd. Het verbergt vier opgaven en schenkt grote vreugde. co<xxxx>coocooooooooocoococooooocx300ooocoooööoc J. J. DE WIT (GS) X)OOOOOOOOOOOOOOC)CCCCOOOOOCOCCCrxX)OOOCCrXYïOOOOCXOOOC)OOOOi Hier volgen enkele spelfragmenten uit de erewedstrijd Gezellig Samenzijn en Het Oosten. J. H. BEEKE (GS) COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOODOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOQC NIEUWKERK (Diemen) Zwart: 1, 3, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 23, 24. Wit: 22, 28, 30, 32, 33, 35, 38, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 48. Wit aan zet moet als beste 39-34 spelen. Ook 30-25 komt in aanmerking. Toen wit echter 37-31? speelde, forceerde de zwart- speler op keurige en krachtige wijze de winst. 26) 37-31 20-25. 27) 39-34 12-18 heeft geen tempo. 28) 31-26 18x27. 29) 32x12 8x17. 30) 36-31 23x32. 31) 38x27 1-6. 32) 43-38 24-29. Een prachtig offer! 33) 34x14 25x34. 34) 38-32 9x20. 35) 42-38 13-19. 36) 48-43 19-24 en Wit gaf op. Op 43-39 volgt de doorbraak met 17-22 en 24-30. Op 32-28 24-30 en 17-21. Gezellig Samenzijn, dat nu in de lande lijke hoofdklasse speelt, zal met dit tien tal een ernstige kandidaat voor de natio nale clubtitel zijn. Oplossingen en correspondentie te een den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. OOOOOOOOOOOOÖOOOOQOOOOOOOOOOOOOCXXXXXiOOOOOOOOO „Wie geeft mat in vier zetten". Natuurlijk meenden de lezers, dat het woordje „wie" een typefout was voor „wit". Zij zochten eindeloos, maar ver geefs, naar de oplossing om tenslotte te vernemen dat niet wit, doch zwart in vier zetten mat geeft. (1) ef5:. 2) fg4:. 3) gh3:. 4) hg2: mat), eenvoudig genoeg, maar niet voor hem die de normale denkwijze volgt. Hoe zou men trouwens op de gedachte komen dat zwart, met slechts één pion tegen een geweldige overmacht, winnaar kan zijn!? Op hoger niveau ligt de volgende stunt, welke Loyd eens uithaalde in een club, waar een verwaande probleemkenner be weerde dat hij vrijwel in één oogopslag kon aangeven, welk stuk, respectievelijk welke stukken in een probleem mat zouden geven in de voornaamste thematische va rianten. Loyd sloot onmiddellijk een wed denschap met de pocher en componeerde voor de vuist weg onderstaande vijfzet: M Wm. wm. 3000CXX300C0C0000000000CXX30000C3O00O00000000000O Mat of zelfmat in twee zetten, zowel met wit als zwart aan zet. Bij een zelfmat dwingt wit zwart, hem, wit, mat te zetten. A. Mat door wit: 1) Dh3:f Kh3:. 2) Kg5 mat. B. Mat door zwart: 1) Pe7t. 2) Ke4 Tf4: mat. C. Zelfmat door wit: 1) Dg3f Dg3:. 2) Pg6f Rg6 (of Dg6:): mat. D. Zelfmat door zwart: 1) Pe7f. 2) Ke4. 2) Pg5t Rg5 (of Dg5:): mat. Tot het componeren van een dergelijk „vier-in-één" en dan nog in de vorm van twee cirkels, is zolang het schaakspel heeft bestaan, slechts Loyd in staat geweest. Wij wensen onze lezers een plezierig Pasen! •uaSeis usr do uoqsui suB5{ asjfippai uaa uio iSuajqaoui apuaop -|oa pjoou ;ep 'uappaSim qosi^ejd st PH 'uassed subir ptnz poui 'st jaaui (puag -utAvp) gutojoj ptu uaddoqos atjp uba poq spjoou reep ua TStpJBBATqoaj yg aa/vv; uba poq uftz jBp umuitujui pq yaaq ptn2 'uap -JOttA tiejj ppadsai? jnapj atp ui pM per; -uoo pq ppoz ';jaaqeaui uaddoqos pBe^ -jata uaa paoou pp 'jRippmp jjoo si ph •uaddoqos aup ubb uaAaS uapoui uaqqaq jnasfjooA ap ptu ua uapatqfOA uapoui uaqqaq aqoUBUi ap ptnz uba poq-yg aa/A} pq bu jaqaz fiq noz 'paaAtag sbm opals paoou sjB pejw 'peq poqsgutuado 2TBAVZ fuA uaa pjoou pp 'uapjoMag jjftppinp st ph :SBBJAaSpijq pjooAvjuy Want al is hun „coloriet" dan niet dat van een opvallende, tropische vogel ze staan er toch ongetwijfeld „gekleurd op". Oordeelt u zelf: de kop is inten sief zwart, de snavel en de poten zijn rood, terwijl de romp wit en de vleu gels grijs blijken te zijn. Geen wonder dus dat ik mezelf en de camera's geen moment rust gunde de ene opname na de andere maakte, opnamen, waarover ik later bijzonder tevreden zou kunnen zijn. Het was een prachtig gezicht om de vogels op hun nesten te zien. Wan neer er een terugkeerde van de vis vangst was het een geweldig gekrijs, dat als een begroeting moet worden opgevat. Lachmeeuwen zijn namelijk bijzonder „levendige" vogels, die hun geestdrift zeker niet onder stoelen of banken steken. Ik heb daar het intieme leven uitstekend kunnen bestuderen. Zelfs het voeden van de jonge vogels kon ik zien en vastleggen. Al met al was ik bijzonder voldaan dat ik op deze wijze met deze interes sante vogels in kennis kon komen. De zilvermeeuwen van Texel mogen dan roofridders zijn en hun nesten kaste len, het was niets vergeleken met mijn lachmeeuwen. Ze woonden hoog op de rotsen met het vrije uitzicht op zee, de blauwe oceaan, die me lief is en met zijn wazige horizon je zulke goede ge dachten kan geven, verlangen ook. een onpeilbaar en hartstochtelijk verlan gen naar wat men de „vreemde ver ten" pleegt te noemen. Waar de naam „lachmeeuw" van daan komt? Volgens de boeken kan nie mand het u zeggen. Mij persoonlijk echter komt het niet onmogelijk voor, dat de term betrekking heeft op het fel le roepen. De geestdriftige kreet zou men zeker met lachen kunnen verge lijken. Behalve als streekvogel is de lachmeeuw bovendien als een uitge sproken trekvogel te noemen. Uit het ringonderzoek is gebleken, dat behoor lijke stukken door hem worden afge legd. Op de broedplaatsen kan men hen doorgaans van april tot juli aan treffen. Het voortplantingsgedrag van de lachmeeuw is zeer bijzonder. Het mannetje nadert het wijfje met neer hangende vleugels en breed uitgesprei de staartveren. Het wijfje houdt de kop omhooggericht, terwijl ze haar snavel tegen de borst drukt. De vogels trip pelen rond elkaar heen en kiezen zich een nestplaats in de kolonie. Dit nest kan uiterst gevarieerd zijn. Het kan zich op de bodem of op het waterop pervlak bevinden, terwijl het in het bij zonder in noordelijke streken ook op de rotsen en zelfs in de bomen kan worden gemaakt. Na vijf of zes weken kunnen de jongen vliegen. De zwarte rand aan de staart en de bruine veren van het jeugdkleed blijven echter nog geruime tijd zichtbaar. Ook in onze ko lonie waren verschillende jonge vogels te zien. Met hun oudere soortgenoten verdwenen ze telkens. Door de kijker kon ik hen dan volgen boven het blau we water van de oceaan en zien, hoe ze de verte tegemoetwiekten. HET VOORLOPIGE programma van het Internationale Muziekfestival te Lu zern, dat dit jaar van 14 augustus tot 9 september plaatsheeft, is versche nen. Negen symfonieconcerten en twee koorconcerten zullen worden uitgevoerd door het Schweizerisches Festspielor- chester, het Berliner PhiUiarmonisches Orchester, de Wiener Phïlharmonïker, het symfonieorkest van de Beierse Ra dio, het koor van dezelfde omroep en het Luzerner Festwochenchor. Als diri genten van deze concerten treden op: Joseph Keilberth, Igor Markevitch, Ra fael Frühbeck de Burgos, Ernest Anser- met, Kurt Redel, Rafael Kubelik, Her- bert von Karajan, Wolfgang Sawallisch en Karl Böhm. WOLFGANG SCHNEIDERHAN, Nell Gotkovsky, Géza Anda, Arthur Gru- miaux, Nikita Magaloff en de winnaar van het kort voor het Muziekfestival te houden Muziekconcours Clara Haskil zijn de solisten. Het bovengenoemd ra diokoor zal bovendien onder Wolfgang Schubert een a capella-concert geven. In het kader van de traditionele Mo- zart-serenaden vóór het Löwendenkmal dirigeert Paul Sacher het Collegium Musicum met Edith Mathis als soliste. Rudolf Serkin zal met het Marlboro Festival Orchestra onder Alexander Schneider te horen zijn. Festival Strings Lucerne geeft onder leiding van Rudolf Baumgartner twee kamerconcerten, waarvan één aan hedendaagse muziek is gewijd en eerste uitvoeringen van Huber, Pendercki en Sutermeister be looft. De pianisten Sviatoslav Richter en Arthur Rubinstein geven elk een piano avond, het Suk-Trio en het echtpaar Irmgard Seefried-Wolfgang Schneider- han elk een kamermuziekavond, het echtpaar Christa Ludwig-Walter Berry een liederavond, Karl Richter een or gelconcert en Enrico Mainardi een cel lo-avond. De cyclus „Het Festival stelt jonge kunstenaars voor" bevat een ont moeting met de jonge Engelse celliste Jacqueline du Pré. Het Stadttheater kondigt Lessings „Nathan der Weise" met Ernst Deutsch in de titelrol aan. Het Kunstmuseum houdt een oeuvre- expositie van de Chileen Matta ooo<^30oooc^^^oooooooo^»oooc^^^ooooooööcööoooooa F. SLOT (Het Oosten) Zwart: 3, 11, 13, 15, 17, 19, 22, 27, 32. Wit: 24, 25, 29, 30, 38, 42, 43, 47, 49. Wit staat moeilijk en moet 47-41 of 49-48 APRILGRAPPEN EN PAASEIEREN Deze regels werden geschreven precies halverwege 1 april en Pasen. Men zal aan stonds opmerken dat zulks niets met scha ken te maken heeft en in ieder geval de 3000000000000C „Wel", sprak zijn partner, „Tb5 dan wel Pal geeft mat". „En pion b2?", vroeg Loyd. „Stel niet van de belachelijke vra gen", was het antwoord; „hoe kan dat nu?" „Geef hier je inzet", repliceerde Loyd. „Ziehier de hoofdvariant". 1) b2-b4! Men merke op dat 1) ba3:, 1) Td5 of 1) Tf5, om mat te zetten op de onderste lijn, faalt op 1) Tc5(t) met ruil van de witte toren op de vijfde rij. Nu

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23