Belangrijke topconferentie begint vandaag in Djakarta De Gaulle laat OAS-ers vrij Spanning om Jordaan stijgt Chinese oogst bedreigd A m Bombardement op Nrd-Vietnam staking op Belgische wor(jt onverminderd voortgezet Relletjes in Seoel Weer een aardbeving in Alaska WERELDNIEUWS J Me, ^Praatótoel Egypte leidt ook al ruimtevaarders op Luchtvaartpionier Roger Sommer dood ZATERDAG 17 APRIL 1965 3 Vele „Bandoetig"-landen stuurden delegaties Hartelijk 0/? de l vliegvelden Instemming Frankrijk vraagt sluiting Amerikaans consulaat DJAKARTA (AP) De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai is vrij dag in Djakarta aangekomen om deel te I nemen aan de viering van het feit, dat tien jaar geleden de eerste Afro-Aziatische con ferentie in Bandoeng werd geopend. Tsjoe werd vergezeld door de communis tisch Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Yi, de Noordvietnamese pre mier, Pham Van-Dong en de leider van de communistische Pathet Lao, prins Soe- phanovong. In een aan journalisten overhandigde verklaring merkte Tsjoe op: „de huidige internationale toestand is zeer gunstig voor de volken van Afrika en Azië en ongunstig voor het imperialisme en zijn belijders. Maar het imerpialisme berust niet in zijn nederlaag. Het doet wanhopige pogin gen om het verloren terrein te herwinnen. Vooral in Vietnam, Indo-China en Zuid- oost-Azië houden de imperialisten zich be zig met dolzinnige agressie, interventie en oorlogsavonturen. Onder deze omstandigheden is het nood zakelijk, dat wij, Aziatische en Afrikaanse landen, de banier van Bandoeng nog ho ger houden, ons nog nauwer aaneensluiten, elkaar helpen en steunen, alle imperialisti sche plannen tot agressie verijdelen en de strijd tot het einde voeren om te overwin nen, de nationale onafhankelijkheid te be schermen en de wereldvrede ,te verdedigen. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Ter gelegenheid van het paasfeest heeft het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, voor de vijfde maal een aantal politieke delinquenten de rest van hun gevangenisstraf kwijtgescholden. Nu er zo weer 111 voormalige leden van de O.A.S. door deze presidentiële gratie op vrije voeten komen, zal het aantal politieke gevangenen in verband met de Algerijnse oorlog, tot onder de 400 dalen. Officieel hebben ook de gedetineerden die dit weekeinde de gevangenispoorten achter zich zullen zien sluiten, geen moor den op hun geweten en geen bloed aan de handen, Deze geruststellende toevoeging werd de vorige keren door de officiële woordvoerder echter ook steevast gegeven en de voorraad schuldeloze, of althans on gevaarlijke O.A.S.'ers die nog achter de tralies zit, moet daarom zo langzamerhand toch wel zijn uitgeput. Van politieke zijde, en niet slechts van ultra-rechtse kant, wordt op generaal De Gaulle niettemin nog steeds zware druk uitgeoefend om alle politieke gevangenen niet alleen gratie maar zelfs amnestie, of wel volledig eerherstel te verlenen. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat voor de presidentsverkiezingen van december ook het restant O.A.S.-ers dat nog altijd zit opgesloten enkele kopstukken en gene raal Salan misschien uitgezonderd de vrijheid zal worden herschonken. Azië en Afrika behoren aan de volken van Azië en Afrika en niet aan de impe rialisten. Wij, de volken van Azië en Afri ka, zijn de meesters van deze continenten. Het imperialisme is gedoemd te falen, on geacht hoe wanhopig het zich verzet." De verklaring van Tsjoe vervolgde: „de historische conferentie van Bandoeng leid de een nieuw tijdperk in van de gemeen schappelijke strijd van de Aziatische en Afrikaanse volkseenheid tegen het impe rialisme. In de verstreken tien jaar heeft de geest van Bandoeng blijk gegeven van grote levenskracht. Onder zijn inspiratie zijn de nationale democratische revolutionaire bewegingen met geweldige kracht opgerukt. Tientallen Afrikaanse en Aziatische landen zijn onaf hankelijk geworden." Er werden op het vliegveld geen toe spraken gehouden. Soekarno stond aan de voet van de trap van het vliegtuig om Tsjoe te ontvangen en omhelsde hem har telijk. Tsjoe en Pham Van-Dong plaatsten zich naast Soekarno op het podium toen de volksliederen werden gespeeld, Tsjen Yi en Soephanovong stonden bij de overige offi ciële personen achter het podium. Tsjoe en Pham inspecteerden samen met Soekarno de erewacht en liepen vervolgens tussen twee rijen jonge Indonesische meis jes door die hun bloemen toewierpen. Een menigte van naar schatting 4.000 mensen verwelkomde de bezoekers op het vliegveld. Het corps diplomatique met in begrip van de Russische diplomaten was aanwezig om Tsjoe en Pham de hand te drukken. Er zijn in de Indonesische hoofdstad al achttien landen vertegenwoordigd voor de conferentie. Dit zijn Nepal, Zambia, Noord Korea, Japan, Tanzania, Afghanistan, Mali, Soedan, Cambodja, Iran, Jordanië, Liba non, Koeweit, Ethiopië, Marokko, Mongolië, Noord-Kalimantan (Borneo) en Zuid-Viet- nam (Vietkong). Verwacht wordt dat zeker 33 van de zes tig officieel uitgenodigde landen delegaties zullen sturen. De Indonesische minister van Buiten' landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft later een ontmoeting gehad met Tsjoe en Tsjen Yi. Na het gesprek dat veertig minuten heeft geduurd, verklaarde de Indonesiër dat hij „van gedachten had gewisseld over internationale kwesties waaronder Viet nam". Soebandrio weigerde meer over de besprekingen te zeggen. Er zijn speculaties dat Noord-Vietnam de conferentie wil gebruiken om steun te krijgen voor zijn standpunt in de Vietna mese crisis. TEL AVIV (AFP) De Libanese weg die de uitvoering van het werk aan het omleiden van de Jordaan mogelijk moet maken, is bijna gereed. Dat is donderdag van bevoegde Israëlische zijde meegedeeld. De voor het werk nodige machines worden naar de. betrokken plaats overgebracht. Hoewel dit slechts een voorbereidend sta dium van het werk betekent, acht men in Israëlische militaire kringen de toestand „zeer ernstig". PEKING (Reuter) De oogst in de graangebieden van Noord-China wordt ernstig bedreigd door droogte en stoffige lentewinden. Opgeroepen wordt tot snelle mobilisatie van mankracht en materieel om het land te besproeien. De meeste re gen valt in de zomer, maar de droogte van de laatste maanden is zelfs voor het droge seizoen uitzonderlijk. De gebruike lijke sneeuw is weggebleven. Ondanks de goede oogst van vorig jaar koopt China nog steeds grote hoeveelheden graan in Canada, Australië en Argentinië. Advertentie K t S Uit met Pasen Toen een jaar geleden de paasdagen m zicht kwamen, zei mijn vriendin Annelies op zekere avond tegen haar man: „Het wordt vast mooi weer met Pasen. Ik zou er nou bést eens een paar dagen uit wil len, dit jaar. Lekker rustig in een hotel. Geen afwas, geen bedden opmaken, en mijn paasdiner opgediend. Je hebt geen idee," zuchtte ze, „hoe ik daarna snak." En de kinderen dan?" vroeg haar man weinig enthousiast, omdat hij drie dagen genoegelijk rondklungelen in een oud shirt in rook zag opgaan. „Ach," zei Annelies, ze worden al zo groot. Hans wil trouwens dolgraag gaan kamperen met een paar vriendjes. En Fritsje nemen we mee, ge woon!" Haar man mompelde nog iets van „je drie dagen lang moeten opdoffen in zo'n hotel stikvol mensen," maar Annelies wuifde dit probleem met een luchtig hand gebaar mijlenver weg. „Je hoeft je hele maal niet op te doffen," zei ze. „We gaan naar zo'n klein, simpel dorpje, ergens he lemaal achteraf. Waar je geen mens tegen komt, alleen maar geitelammetjes en kalf jes. Zo'n dorpje met oude scheefgegroei de geveltjes en een dorpspleintje met een pomp onder een honderdjarige eik. Waar je alleen bent met de eeuwen en met de natuur enHij keek haar verstomd aan, waarop Annelies enigszins schuldig bekende: „dat stond allemaal in de fol der." Want aangezien ze al wekenlang aan haar plan had geborduurd, was alles, van af het simpele hotelletje en de geitelam metjes tot aan de pomp onder de eik, al in kannen en kruiken. Enfin, de geveltjes en het alleen zijn met de natuur in een stil, verlaten dorpje, misten'hun uitwer king niet op de man van Annelies en Za terdags voor Pasen vertrokken ze, in alle vroegte, om de drukte op de wegen te vermijden. Toen ze echter de grote ver keersweg opzwaaiden bleek alras, dat ve len mét hen de drukte hadden willen ver mijden. Eindeloze files voertuigen van el ke vorm en maat strekten zich voor hun verbijsterde ogen uit. „Zouden die alle maal naar dat stille dorpje moeten," vroeg de man van Annelies niet zonder sarcas me. „Ach welnee,zei ze kribbig. „In die folder stond, dat dat plekje nog niet door de toeristenstroom was aangetast. Het is een oase van rust, zo stond het er pre cies." Na vijf uur benzinedamp slikken, rijden, stilstaan, weer rijden arriveerden ze in het door de folder zo hooggeprezen dorp. Met hoofdpijn en met Fritsje die moe was en zeurde. Voor hen doemde het dorpspleintje op. Mét de pomp en de hon derdjarige eik. En met naar schatting achthonderd parkerende auto's van alle maal natuur en eenzaamheid zoekenden. Zwijgend stegen ze uit. Toen hoorden ze boven het geroezemoes van vele stemmen plotseling roepen: „Oehoeoe.oe! Wat énig zeg, zijn jullie er ook?" Het waren de Mullers. Ze zaten ook in dat simpele hotelletje. En de man van Anne lies had in de Mullers nu juist hoegenaamd geen zin. Hij vond Muller een zanik en mevrouw Muller net een doordraaiende grammofoonplaat. Kortom, het werd héél gezellig. De Mullers kwamen genoegelijk aan hun tafeltje eten en daarna nog eens samen koffie drinken. En het dorpsplein tje met de eik weergalmde van knette rende bromfietsen. De geitelammetjés en de kalfjes waren wei lief, ofschoon ze, zo als Annelies later zei, een beetje verwil derd keken. Dit jaar blijft Annelies thuis met Pasen. Vandaag kleurt ze samen met haar man en de kinderen, eieren. Ine Wier da CAIRO, (Reuter) Egypte js op het ogenblik bezig een aantal luchtmachtpi loten op te leiden voor de ruimtevaart. In het Egyptische weekblad „Al Moessawar" stonden foto's van deze ruimtevaarders-in- spé. Zij hadden het eerste stadium van hun opleiding, die enkele jaren geleden is begonnen, achter de rug. Zonder uit de doeken te doen of Egypte er al in geslaagd is een ruimtevoertuig te bouwen, meldde het blad dat de vliegers een uithoudings- proef hadden ondergaan in een drukcabine die van dezelfde structuur is als die van de Russische Voskhod II. BRUSSEL Precies middernacht is het technisch personeel van de Belgische luchthavens Zaventem (Brussel) en Oost ende voorlopig 24 uur in staking gegaan. Eis: loonsverhoging. Het gevolg is, dat de Sabena haar vluch ten van Rijssel, in Noord-Frankrijk en van Parijs uit zal voeren en dat zij de pas sagiers met autobussen van en naar die plaatsen zal vervoeren. Vooral voor Oostende, waar een bijzon der druk paasverkeer werd verwacht, is de staking een handicap. De minister van Verkeer heeft gisteravond nog gepoogd de vakbonden te bewegen de staking te an nuleren. Die pogingen waren om midder nacht nog niet gelukt. PARIJS, (AP) De Franse luchtvaart pionier Roger Sommer is donderdag over leden. Hij was 88 jaar. In 1909 brak Som mer het record duurvliegen van Wilbur Wright met een vlucht van twee uur 27 minuten en 15 seconden. Hij eiste ook de eer op de eerste vlieger te zijn geweest die een passagier meegenomen heeft. Dit ge beurde ook in 1909, toen hij zijn zoon Franqois meenam. In de Balkan-oorlog van 1911 wierp hij bommen uit zijn vliegtuig. Hij maakte daarom ook aanspraak op de titel van 1ste oorlogsvlieger. Later organiseerde hij een postvlucht voor het Britse leger in India, eveneens een primeur. Zijn zoon Raymond Sommer, een bekend coureur, kwam in 1960 in een wedstrijd om het leven bij een ongeluk. (Vervolg van pagina 1) Op het onderhandelingsfront is intussen een nieuw element opgedaagd. Druk wordt gepraat over een conferentie over de vei ligheid van.Cambodja. Daaraan zouden dan alle landen kunnen deelnemen, die in 1954 op de Geneefse conferentie over Indo- China van de partij waren. En op die ma nier zou men meteen ook alle partners bij elkaar hebben, die het Vietnam-probleem moeten oplossen. De Britse premier Wilson, secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties en ook de Russische regering lijken te denken, dat men op een dergelijke Cambodjaconferentie vanzelf over zou kun nen wippen naar het ernstige Vietnam- probleem, vooral ook, omdat Cambodja's veiligheid op dit moment alleen maar in gevaar lijkt, doordat er in het naburige Vietnam wordt gevochten. Ook Washington lijkt niet afkerig van de idee, maar men vraagt zich af wat de houding zal zijn van China en Noord-Viet nam. Weliswaar hebben deze landen inder tijd al eens officieel verklaard, dat zij aan een Cambodja-conferentie willen deelne men, maar de situatie was toen anders, wat o.a. gedemonstreerd wordt door Zuid- Vietnam, dat namelijk weigerde om over Cambodja's veiligheid te confereren. In afwachting van eventuele besprekin gen bombarderen de Amerikanen intussen lustig verder. Gisteren en eergisteren wer den weer grootscheepsere aanvallen op Noord-Vietnam gedaan dan ooit tevoren vernietigde men vijf bruggen en ontlaadde men duizend ton bommen boven dit land. De theorie daarachter is nog steeds dat de communisten wel inschikkelijk zullen worden als zij zien welk een verwoesting de Amerikanen dagelijks aanrichten, ter' wijl diezelfde Amerikanen grootscheepse economische hulp zouden willen verlenen als er vrede was in Indo-China. Of die theorie oprecht is en werkt is de vraag. De krachtdadigheid van het Amerikaan se optreden vindt in elk geval grote in stemming bij de verslagen republikeinse kandidaat voor het presidentschap Barry Goldwater. Dezer dagen nog, bij zijn ver trek naar Europa prees hij president John son voor dienst Vietnam-beleid en herin nerde eraan dat hij de eerste geweest was, die destijds drastische bombardemen ten op Noord-Vietnam had aanbevolen, maar dat hij toen voor een onverantwoor delijke wildeman was uitgekreten. „Ik ben blij dat de president mijn advies nu volgt", zoi zei Goldwater. Het is echter niet zo zeer het advies van zijn republikeinse tegenspeler dat Johnsons Vietnam beleid bepaalt. Het zijn eerder de raadgevingen van zijn naaste advisuers over Vietnam, waarnaar hij dagelijks luistert. Deze advisuers zijn evenwel merkwaardigerwijs allemaal Republikei nen, ook al is Johnson zelf Democraat. Het zijn namelijk: minister van Defensie Mc. Namara, geheime-dienst-chef Mc. Cone, Nationale-Veiligheidsadviseur Mc. Gorge Bundy, diens broer, de onderminis ter voor Zuidoost-Azië William Bundy, en de oud-ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge. Eredoctoraat. Prof. dr. W. C. van Unnik hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, ontvangt op 22 mei een ere doctoraat in de theologie aan de universi teit van Oslo. SEOEL (Reuter) De Zuidkoreaanse regering heeft de schoolbesturen in Seoel, waar vrijdag de protestacties tegen vriend schappelijke betrekkingen met Japan voortduurden, gezegd de scholen waar dit wenselijk is te sluiten. De leerlingen hadden opnieuw een groot aandeel in straatacties waartegen de met militairen versterkte politie krachtdadig optrad. Terwijl de betogers met stenen wierpen, stelden de ordebewaarders daar traangasbommen en charges met de wapen stok tegenover. Het aantal gewonde politiemannen was vrijdag gestegen tot 54, van wie de helft er tamelijk ernstig aan toe is. De oppo sitiepartij voor burgerlijk bestuur houdt vandaag een massale bijeenkomst om te protesteren tegen normalisering van de betrekkingen met Japan, het land waar mee Korea gedurende tientallen jaren op voet van vijandschap heeft verkeerd. FAIRBANKS (Alaska) (AP) Een vrij krachtige aardschok heeft zich vrijdag voorgedaan in westelijk Alaska. Dit was het tweede achtereenvolgende jaar dat op Goede Vrijdag een aardbeving in Alaska voorkwam. De aardschok was vrij krachtig. Er zijn geen berichten over slachtoffers of materiële schade. Een aardbeving op 27 maart van het vorig jaar veroorzaakte de dood van 115 mensen in het zuidelijk deel van Centraal-Alaska. Lijfarts. Lord Moran, de 82-jarige voorma lige lijfarts van wijlen sir Winston Chur chill, heeft een oogoperatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Handel. De 58-jarige Zuidafrikaanse predi kant Odendaal is donderdag in Kimber- ley schuldig bevonden aan onwettige han del in diamanten. Bij drie gelegenheden tussen 22 januari en 3 maart van dit jaar had de politie geconstateerd dat hij diamanten van Afrikanen kocht. Liturgie. De nieuwe liturgie van de Goe de Week is in de Sint-Pietersbasiliek van Rome het eerst toegepast bij de plech tigheden op Witte donderdag waarbij mgr. Felici, de algemene secretaris van het huidige Vaticaanse concilie, met acht andere leden van het kapittel gezamen lijk de mis opdroeg aan een naar de ge lovigen gekeerd altaar. Bevorderd. Andriyan Nikolayev, de com mandant van de Sovjet-kosmonauten en een van de eerste ruimtetweeling van de Russen, is bevorderd tot kolonel. PARIJS (AP) Frankrijk heeft de Ver enigde Staten medegedeeld dat de toestem ming voor het houden van een Ameri kaans consulaat in Papeete op Tahiti is ingetrokken. Er werd geen reden opge geven. Het consulaat werd in 1948 om econo mische redenen gesloten en alle consulaire activiteiten in dit gebied werden afgehan deld te Soeva Fijoe. In september verleden jaar werd een verzoeke ingediend om het consulaat in Papeete te mogen heropenen en Frankrijk had er toentertijd geen bezwaren tegen. Evangelisch. Uit een in 1964 in Oost-Duits- land gehouden volkstelling blijkt dat tach tig percent van de Oostduitsers Evange lisch zegt te zijn. Bij deze volkstelling is voor het eerst naar de godsdienst ge vraagd. De Oostduitse autoriteiten heb ben de gegevens hierover niet gepubli ceerd, doch zij zijn wel bij de evange lische gemeenten in Oost-Duitsland be kend geworden. Geen dak. Volgens de leider van de Tur ken op Cyprus, Denktasch, hebben 26.000 Turkse Cyprioten geen dak boven hun hoofd, zijn 55.000 zonder werk en zijn honderd Turkse dorpen op het eiland ver woest Denktasch spoorde de regering van Turkije aan tot handelen, omdat vol gens hem de Turken overal op het eiland worden belaagd. Bezoek. De republikeinse kandidaat bij da jongste Amerikaanse presidentsverkie zingen, Barrv Goldwater, zal de komen de weken een bezoek brengen aan Euro pa en bij die gelegenheid uiteenzettin gen geven over „de Amerikaanse we reldbeschouwing". Hij gaat achtereen volgens naar West-Duitsland, Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië. Afbetaald. Met een storting van 75 miljoen dollar heeft West-Duitsland de laatste herstelbetaling aan Israel verricht. Sinds 1951 heeft het ongeveer 850 miljoen dol lar betaald. Luchtvaart. De Franse luchtvaartmaat schappij „Air France" heeft bekendge maakt, dat ze vorig jaar 3.301.153 passa giers heeft vervoerd, 320.000 meer dan in 1963. Schipbreuk Een Russische treiler is bij de Zweedse kustplaats Landsort lek ge stoten en gezonken. Een Zweedse loods boot nam de drieëntwintig opvarenden aan boord en zette hen later over op een andere Russische vissersboot.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3