Zuiderhoofd hermetisch afgesloten Bouw aan de pieren drukt deze zomer een stempel op IJmuidens strandleven „Waddeneilanden" voor paviljoens en minder huisjes op het tussenstrand strand hersteld Baileybrug tussen kleine en zuider- 5 ZATERDAG 17 APRIL 1965 Reportage Gé van Berkel Foto's: Hans de Boer Gespitst TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Plan Zeebad Strandagent Na PASEN zijn wij dinsdag 20 april de gehele dag GESLOTEN Eerste Duitser EmmiEnSiSi jiiill!!;!::!!!1' '"HW Hoofdagent Sparrius sterke arm op duintop. slist niet onplezierig. Toezicht houden, ver dwaalde kleuters troosten, klachten onder zoeken, eerste hulp bij ongelukjes verlenen kortom alles waarbij politieassistentie no dig is behoort tot de dienstuitoefening van hoofdagent Sparrius. Voor hem is dit het eerste seizoen als strandagent. „Laten we hopen dat het gezellig wordt zoals het op een strand behoort te zijn", zegt de heer Sparrius. Iemand die ook al de zomer helemaal in het hoofd heeft en er op gespitst is zoveel mogelijk mensen met de toeristi sche aanlokkelijkheden van IJmuiden en omstreken in aanraking te brengen is de heer A. Toonen, directeur van de V.V.V. IJmuiden-Velsen. Hij zegt: „Er hebben al heel wat buitenlanders, vooral Duitsers, bij ons inlichtingen ingewonnen over kam peer- en logiesmogelijkheden voor de ko mende zomer in IJmuiden en omgeving. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 - 6285 Ik heb zo het idee dat we meer bezoek van toeristen dan normaal mogen verwach ten. De paasdagen worden aangegrepen om hier poolshoogte te nemen." Hoewel Velsen veel natuurschoon te bie den heeft gelooft de heer Toonen dat het groot-toerisme toch niet in de eerste plaats behoefte aan deze natuurgebieden heeft. „Het zijn juist de overgangsgebieden tussen water en land, stad en platteland, bossen en wegen die de grote massa op zoekt. Kijk maar naar het bermtoeris me. Het zijn betrekkelijk maar weinig mensen die de bossen of duinen intrek ken om van de natuur te genieten. Het groot-toerisme interesseert zich meer voor de rand dan voor het hart van de re creatiecentra.'' Ter bevrediging van de behoefte aan re creatie van de IJmuidense bevolking heeft het gemeentebestuur vooral het oog gericht op het uitbreidingsplan Zeebad, dat naast woningbouw ook voorziet in het scheppen van een nieuw recreatiegebied in de dui nen ten zuiden van de huidige bebouwing. Voor de ontsluiting van deze uniek gele gen stadsuitbreiding en van grotere delen van het zuiderstrand zullen nieuwe toe gangswegen aangelegd moeten worden. Een van deze hoofdaders is de Herenduin weg die echter na een prachtig begin plotseling doodloopt. De verdere aanleg van deze weg in westelijke richting wacht nog steeds op de afloop van de onteige ningsprocedure tussen de eigenaars van het duinterrein waarin het tracé is uitge zet en de gemeente Velsen. Voorlopig zul len de talrijke bezoekers van het IJmui dense strand het dus nog moeten doen met de huidige nogal omslachtige route door IJmuiden-West en het onaantrekkelijke in dustrieterrein bij de havens. Afgravingen op het zuiderstrand hebben hier en daar binnenzeetjes doen ontstaan. Voor de jeugd zijn ze niet onwelkom. De paviljoenexploitanten zijn echter over deze aantasting van hun strandterritoir minder te spreken. Zware met stenen en zand geladen vrachtauto's dreunen over de IJmuidense. zuiderpier. Als gigantische monsters uit de oertijd duiken honderden meters uit de kust de kraaneilanden uit zee op. Langs de vloedlijn kuiert een bejaard echt paar, genietend van het strelend-warme zonnetje. De wind is nog wat aan de schrale kant. Kinderen varen vlotje in een vol water gelopen kuil ter grootte van een binnenmeertje. Een dragline zet zijn tanden keer op keer in een vers stuk zuiderstrand. „Dat worden onze nieuwe waddeneilanden", zegt de heer H. P. Verswijveren, exploitant van het strandpaviljoen Zuidpier en er klinkt weinig enthousiasme in zijn stem. „Het zijn vooral voor kleinere kinderen geen ongevaar lijke plassen zo midden op het strand. Het zand hebben ze nodig voor het maken van de steenasfalt voor de nieuwe pieren. Nee, een attractie voor ons, paviljoen houders, zijn die met water gevulde putten bepaald niet. Het is te hopen dat ze tegen de zomer weer verdwenen zijn". Een vrachtwagen volgeladen met strand stoelen komt aangereden. Mannen slaan ze op in een van de op palen gebouwde schuurtjes op het strand. Op de terrasjes noden de bontgeverfde tafels en stoelen voor een beschuttend plaatsje onder de zon. De ober kan het voorlopig nog wel aan. Het strandseizoen is amper begonnen. De rest moet het weer doen. Bij honderden worden de ligstoelen aangevoerd. tereenvolgend maal zijn paasvakantie aan het IJmuidense strand door. In behoorlijk Nederlands vertelt hij dat hij er iedere keer verlangend naar uit kijkt. „Je bent hier veel vrijer dan in andere badplaat sen. Het is er nooit zo druk. Bovendien kijk ik graag naar het binnen- en uitva ren van schepen. Dat kan je hier prach tig zien." En zijn vrouw Rosemarie voegt er practisch aan toe: „Je hebt hier de winkels vlak bij. En als het eens minder mooi weer is kan je gemakkelijk met de auto overal naar toe. Ik vind het IJmui dense strand echt intiem en gezellig. We zijn hier vaste klanten geworden. Het be valt ons prima". Terwijl de elektricien de telefoonaan sluiting tot stand brengt komt hoofdagent L. M. Sparrius een kijkje nemen in de po- litie-strandpost, die hij gedurende dit strandseizoen dagelijks van negen tot zes uur zal gaan bezetten. De 29-jarige in IJmuiden geboren politieman vindt de veelomvattende taak die hem wacht be- Advertentie i.v.m. de vijfdaagse werkweek voor ons personeel. ]ocuÖ°T LANGE NIEUWSTRAAT 435 - IJMUIDEN TELEFOON 4654 De Herenduinweg is nog altijd een doodlopende weg. Erwin Hoppe uit Duitsland eerste strandgenieter. De Bailijbrug bij het strand is weer hersteld. De werkzaamheden aan de IJmuidense pieren zullen deze zomer hun stempel drukken op het IJmuidense strandleven. Als extra voorzorgsmaatregel met het oog op de te verwachten drukte op de stran den In de onmiddellijke nabijheid van de pierenbouw heeft Rijkswaterstaat het zui derhoofd voor onbevoegden hermetisch af gesloten met een hoge afrastering. Het drukke aan en af rijden van allerlei zwaar transportmaterieel over de pier maakte het oversteken van het zuider strand naar het tussenstrand levensge vaarlijk. Om deze communicatie tussen beide strandgedeelten toch mogelijk te maken is de oude Bailybrug hersteld. Men kan dus nu weer te voet over deze verbinding van het zuiderstrand naar het tussenstrand en omgekeerd komen. Overigens is het aantal zomerhuisjes op het kleine of tussenstrand sterk vermin derd. Een vijftigtal van deze huisjes is overgeplaatst naar het zuiderstrand. De overgebleven 75 staan nu in een enkele rij op hun bewoners te wachten. Onge veer 45 percent van de bewoners van de strandhuisjes bestaat uit Amsterdammers. Een gelijk aantal komt uit IJmuiden zelf. De overige tien percent komen van elders uit het land of zijn buitenlanders. Bij zijn nog niet helemaal ingerichte strandwoning neemt de Duitse huiss«hil- der Erwin Hoppe, 41 jaar oud, met zijn vrouw en dochtertje een voorproefje van een zonnebad. De heer Hoppe, die in Dinslaken bij Wesel woont brengt al voor de zesde ach-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5