Grietje Widurski-Grapendaal na twintig jaar weer thuis Senoritas 10 stuks fl,80 Pools gezin emigreerde naar Beverwijk DRINKS Catshuis nog geen Calshuis 9 ZATERDAG 17 APRIL 1965 De zon tegemoet! Dorp liep uit Uitsluitend tabak I I Eerste banaan lllllË'8fc 5Y- Mobil Oil Omzetting hoo^ovenDeamoten Lwart-wit Preston Gobb (Van een onzer verslaggevers) /„Ik ben zo gelukkig. Wat ben ik blij dat lk weer thuis ben". Een zichtbaar ver moeide Grietje Widurski-Grapendaal zei het donderdagnacht wel een paar keer. Met een weemoedig lachje keek zij naar haar man en zeven kinderen, die gretig een bord stevige soep aan het verorberen waren. De kleine, tengere mevrouw Wi- durski nam haar jongste, een meisje van drie jaar die met grote blauwe ogen in een mager gezichtje niet-begrijpend rond keek, op schoot. Ze fluisterde het kind in het Pools wat liefkozende woordjes in het oor. De andere kinderen hadden het te druk met hun soep. Grietje Grapendaal, de 39-jarige Beverwijkse, die in het oor logsjaar 1944 spoorloos uit haar woon plaats verdween, en van wie haar ouders, broers en zusters geloofden dat ze niet meer leefde, was weer na 20 jaar van ontstellende armoede uit het Noordpool- se gehucht Bruskowo weer thuis in Be verwijk. Dinsdagmiddag waren haar broer Ger- rit Grapendaal (35) en diens vriend Klaas Minneboo in twee personenauto's voor de meer dan 1100 km lange tocht naar Advertentie En Hero vruchtenlimonad* mee in Hero tins. Dat is handig! Meer inhoud, minder ruimte. 2 volle glazen per Hero Tin. Geen breuk - geen statiegeld. Vlot geopend en geschonken. SINAS 49 ct - CASSIS 59 ct CERISE 59 ct Vraag gratis] tinprikker. 2 gaatjes in tin zijn voldoende. :W: v het Poolse dorpje aan de Oostzeekust ten westen van Dantzig vertrokken. Bij het vertrek van de Widurski's uit Polen was het hele dorp van enkele hon derden inwoners uitgelopen. Na een uiterst vermoeiende terugreis naar Holland met veel oponthoud aan de Pools-Duitse grens kwamen de Poolse immigranten in de vroege ochtend van Goede Vrijdag op de Cornelis Matersweg aan waar de ouders van Grietje Grapendaal wonen. Na uren van spanning de thuiskomst in Bever wijk werd in de loop van donderdag avond verwacht kon moeder Grapen daal donderdagnacht om half drie diep ontroerd haar dochter, schoonzoon en ze- OFFICIËLE PUBLIKATIE Ministerie van sociale zaken en VOLKSGEZONDHEID Heilgymnasten-Masseurs, die in het bezit zijn van het diploma physiotechniek dat is uitge geven door het Nederlands Genootschap voor Heilgymnastiek. Massage en Physiotechniek, worden verzocht zich ter registratie schrifte lijk aan te melden bij de Rijkscommissie van Advies en voor de Examens inzake Heilgym nastiek en Massage, Melis Stokelaan 616 te •»-Gravenhage. Een fotocopie van het bewijs van Bevoegdheid voor Heilgymnastiek en Massage en van het diploma voor Physiotech niek dienen bij de aanmelding mede te wor den opgezonden. ven kleinkinderen in de leeftijd tussen drie en zestien jaar, in de armen sluiten. „Ik vind het fijn dat ze hier allemaal heelhuids zijn maar ik vind het nog fij ner dat ze een woning hebben gekregen," zei mevrouw Grapendaal. Het gemeente bestuur van Beverwijk heeft de Poolse emi granten een huis van zes kamers aan de De Witstraat ter beschikking gesteld. De eerste tijd zal het gezin echter nog verdeeld bij familie worden ondergebracht. Vader Grapendaal, 70 jaar oud, die de laatste weken bij zijn schoonzoon in Brus kowo heeft gelogeerd vertelt „Ik ben daar ponden afgevallen. Wat een verschrikke lijke armoede heerst daar. Daar kan je je hier geen voorstelling van maken. Het hoofdvoedsel in dit deel van Polen bestaat uit aardappelen, wortelen en uien. Elke Advertentie -WV-V. vaj/w mHBS»W vx- prl dag is het hetzelfde. Geen groente en bij hoge uitzondering een stukje vlees. En dat zure brood kon ik niet door mijn keel krijgen". Zijn dochter Grietje zegt in nog wat moeilijk Nederlands: „In Duitsland heb ben we de kinderen voor het eerst van hun leven een banaan kunnen geven. Ze dachten eerst dat ze hem met schil en al op moesten eten. Fietsen kunnen ze niet eens. Die zie je bij ons niet. Afijn, dat zal hier wel gauw anders worden." Haar kinderen zien hun moeder niet begrijpend aan. Vader Widurski vertaalt wat zijn vrouw zegt in het Pools Hij zelf kan zich in het Duits aardig redden. „Ik heb nog helemaal geen heimwee naar Polen", zegt de 47-jarige Stanislas Widurski tussen twee happen soep door. „Waarom zou ik? Ik laat alleen maar ar moede achter. Hier hebben onze kinderen een nieuwe toekomst. Voor hen hebben wij het hoofdzakelijk gedaan". Stanislas Wi durski werkte in zijn geboortedorp op een schoenenfabriek die staatseigendom is. Omgerekend in Nederlands geld verdien de hij 84,- in de maand waarvan zijn ge zin van negen personen moest rond zien te komen. Zijn vrouw was verplicht voor de staat handschoenen te maken. Het loon wat zij daarmee verdiende was ook al niet te vet. Het Poolse gezin Widurski met oma en opa Grapendaal verenigd in de woning Cornelis Matersweg 5 o. Ge heel links Stanislas Widurski, naast hem zijn vrouw Grietje Grapendaal. Geheel rechts de heer Grapendaal sr. Grietje Grapendaal leerde haar man kort na de bevrijding van Neustadt door de Russen kennen in een Oostduitse ge vangenis. Iedere buitenlander die de Rus sen na de nederlaag van Hitler in Duits land tegenkwamen, zetten zij namelijk prompt achter de tralies onder verden king van collaboratie met de Duitsers. La ter zijn Stanislas en Grietje getrouwd en trokken ze naar het geboortedorp van Wi durski. Vorig jaar oktobpr kwam Grietje toevallig in gesprek met een Beverwijk- se amateurwielrenner die deel nam aan een wegwedstrijd in de buurt van Brus kowo. Ze gaf hem een brief voor haar ouders in Beverwijk mee. Dat was het eerste levensteken dat vader en moeder Grapendaal in Beverwijk sinds twintig jaar van hun dochter ontvingen. Kort daarop reisde vader Grapendaal naar Polen om zijn dochter in zeer be hoeftige omstandigheden terug te vinden. De heer Grapendaal sr. heeft in Polen stad en land afgelopen om de nodige uit reispapieren voor het gezin Widurski los te krijgen. Na maanden is dat hem gelukt. „Ik ben in die tijd sterk vermagerd" zegt de heer Grapendaal, „maar het was de moeite waard". Zijn zoon Gerrit knikt voldaan. De laatste vier dagen heeft hij slechts drie uur geslapen. Grietje Grapen daal lacht gelukkig. Een voor een komen haar kinderen haar welterusten zeggen. Het wordt hun eerste nachtrust onder een Nederlands dak. Oud-minister-president mr. Marijnen kan nu wel formeel geen bewoner van het Catshuis meer zijn, maar hij zal toch voorlopig in de ambtswoning aan de Haagse Adriaan Goekooplaan blijven wo nen. Er is namelijk nog niet beslist of de nieuwe minister-president, mr. Cals, het huis zal betrekken. Mr. Marijnen heeft zijn eigen huis aan de Aronskelkweg in Den Haag niet ver kocht, maar verhuurd aan een Braziliaan se familie. De mogelijkheid bestaat dat mr. Cals in zijn huis aan de Van Sou- telandelaan blijft wonen en het Catshuis alleen gebruikt voor officiële ontvangsten. Hoogheemraad. Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de uitwaterenda sluizen in Kennemerland en West-Fries land is benoemd mr. P. H. Wuijster te Heiloo. *ïv twk v ?r/ i r Met betrekking tot het probleem van de lucht en waterverontreiniging zou ik het volgende willen opmerken: Alleen al de wijze waarop in de Am sterdamse dagbladen propaganda ge maakt wordt voor deze vestiging, dient tot nadenken te stemmen. De pers heeft een bezoek gebracht aan het Duitse plaatsje Dinslaken en heeft daarop met grote koppen het bericht ge bracht dat een moderne raffinaderij „schoon" kan zijn. Verzwegen wordt dat de B.P. aldaar uitsluitend raffineert en de geraffineerde olie naar de 200 km verder gelegen petrochemische industrie vervoert. En het is immers juist deze die de grote luchtvervuiler is. Zodoende zijn het halve waarheden wan neer uitvoerig verteld wordt hoe fijn de vogeltjes fluiten en de vissen zwemmen in dat Dinslaken en hoe goed de bloemen van burgemeester Mangelman het doen. Waarom is men niet wat verder gereisd om de Oberkreisdirektor en de Oberver- messungsrat van de streken waar wèl de Duitse petro-chemische industrie gevestigd is te interviewen? Alleen dan had men vergelijkingen kunnen maken die ons hier interesseren, immers op de 1500 ha. die Amsterdam de Mobil Oil ter beschikking gesteld heeft komen èn raffinaderij èn pe trochemische industrie! Ook op andere gronden gaat de verge lijking met het dorpje Hünxe en het dis trict Dinslaken mank. Niet alleen heeft een bevolking van 10.000 mensen altijd nog vol doende uitwijkmogelijkheden, maar het betrof hier een soort achtergebleven ex- mijnbouw gebied, dat vóór 1960 weinig middelen van bestaan had. De gelegen heid om er bovenop te komen waaraan deze mensen zich dankbaar vastklamp ten, geldt toch heus niet voor de steden langs het Noordzeekanaal, die toch nog wel andere mogelijkheden hebben om hun economie te verbeteren. Wethouder Den Uyl mag dan wel geconstateerd hebben dat de „infra-structuur" bij ons verster king behoeft en hoog opheffen over de nieuwe werkgelegenheid voor 6000 arbei ders, maar zou de chemische industrie heus Noord-Hollands laatste en enige kans naar meer welvaart zijn? En zou men, indien zij dit wel ware, ter wille van economisch voordeel de ge zondheid en het levensgeluk van twee mil joen mensen in de waagschaal stellen? Het is daarom onredelijk om met het geen thans iedereen weet van dit soort industrieën ook maar het geringste risico te nemen. En te vertrouwen dat de So- cony Co in New York de vervuiling van lucht en water volledig de baas zal wor den. Nederland heeft geen moderne wette lijke regeling ter zake. Zolang de in 1964 ingestelde Commissie voor de Luchtver ontreiniging niet met haar taak gereed is, dient iedere nieuwe vestiging die ook maar bij benadering op een Pernis zou kunnen uitdraaien, resoluut geweigerd te worden. De Amerikanen zouden wel eens keiharde partners kunnen blijken te zijn, indien wij een overeenkomst met hen aan- Met ontzetting heb ik gelezen in Haar lems Dagblad van 12 april van de verstik king van een Utrechts student die na twin tig minuten dood gevonden werd door zijn lieve grappenmakende collega's! En opnieuw met ontzetting las ik dat de officier van Justitie tegen geen der bij de initiatieceremonie betrokken studenten een vervolging had ingesteld! Ik meende in Nederland in een rechts staat te wonen, maar het blijkt dat dat niet aldoor, of onvoorwaardelijk het ge val is! Hoe is het mogelijk dat studenten die later de leiders zullen zijn van het Neder landse volk, zulke onzinnige, overduidelijk gevaarlijke grappen kunnen uithalen aan hun medestudenten? Ik vind dat zij hier mee bewijzen ongeschikt te zijn om tot de overheid te behoren, en moesten onmid dellijk weggestuurd worden van de uni versiteit, zelfs van alle universiteiten in Nederland! Dat hebben zij verdiend! Zij zijn alleen in staat een ondergeschikte baan te hebben, waar zij zelf onder leiding staan, van een moreel hoogstaande lid van de maatschappij. L. E. LINDEMAN—DA VIES, arts. Westerhoutpark 34, Haarlem. Naschrift: Het gerechtelijk voor onderzoek in deze affaire is nog niet afge sloten. Dat er geen vervolging zal worden ingesteld kan dus nog niet met zekerheid worden gezegd. (Redactie). gingen die niet steunt op een waterdichte wettelijke regeling. Onaanvaardbaar is het verder dat Am sterdam beslist in een zaak die ten minste evenzeer de Zaanstreek, Haarlem en omstreken in de IJmond aangaat. Het door Amsterdam aangeboden vestigings- gebied ligt in het hart van een van Ne derlands dichtstbevolkte gebieden. Van waar de wind ook waait, de onzuivere lucht zal Altijd de binnen een straal van 10 km liggende woongebieden bereiken. De moderne chemische industrie kan „schoon" zijn, het is echter maar wat men daaronder verstaat. Onze eigen mensen zullen de dupe zijn. Voor de honderdduizenden overal rond dit nieuwe industriegebied zal de zware in spanning op de sportvelden een minder beste zaak worden en voor wie met adem- halings-moeilijkheden moet leven, zal er geen uitweg meer zijn. Juichen doen nu bij voorbaat al de Am sterdamse Kamer van Koophandel, gewend om slechts in geld te denken en de bur gemeester en wethouders van Amsterdam die er nu al bij herhaling blijk van gaven dat zij maar één Amsterdam's belang kennen: opvoering van handel en indus trie en daaraan alles ondergeschikt maken. Moge het gezonde verstand zegevieren en verhoed worden dat hoezeer de zaak misschien nu reeds in kannen en kruiken is Noord-Hollands kostbaarste bezit, zijn prachtig klimaat versjacherd worde. E. J. ZEEGERS Amsterdam. Het valt te betreuren en het getuigt van weinig gevoel voor de realiteit dat de drie vakcentrales menen niet te moeten in gaan op het voorstel van werkgeverszijde om een speciale commissie in te stellen ter bestudering van het vraagstuk: geor- ganiseerden niet-georganiseerden. Hoewel meteen de vraag rijst, hoe een dergelijke commissie zou moeten worden samengesteld, achten wij dit een positieve benadering, want ook de vakcentrales kun nen niet ontkennen, dat dit vraagstuk zich meer en meer toespitst. De positi; van de niet-georganiseerden en van de categorale organisaties in het overleg, is niet in overeenstemming met de plaats, die zij innemen. Het zijn echt niet uitsluitend de „erken de" vakorganisaties, die het kümaat be palen; invloeden daarbuiten spelen wel degelijk een rol, een invloed die, indien deelneming aan het georganiseerd over leg mogelijk zou zijn, stellig meer vorm zou krijgen en het arbeidsklimaat in Ne derland ten goede zou komen. Duidelijker dan voorheen blijkt, dat het grootste deel van de Nederlandse werk nemers zich niet aangetrokken voelt tot het huidige „drie-zuilen-"systeem. De mo gelijkheid om een andere vorm van orga nisatie te kiezen, dient dan ook geheel open te zijn. De vrijheid van organiastie komt al teveel in het gedrang. Het mid del die deze „bona fide" vakorganisaties thans zoeken om de eigen positie te ver sterken: „bevoordeling van georganiseerde werknemers" in welke vorm ook is on aanvaardbaar. Zolang er sprake is van een monopolie van de drie zuilen, kan en mag niet ge sproken worden van „profiteren" van het werk van de „erkende" vakbonden. De anders-georganiseerden wordt im mers de kans niet geboden deel te nemen aan het overleg over deze zaken. Indien er sprake is van gemeenschap pelijke fondsen op paritaire basis zien wij onder de thans geldende spelregels deze basis als enig aanvaardbare, omdat er ga ranties moeten zijn dat de op deze wijze bijeengebrachte gelden inderdaad ten goe de komen aan alle werknemers (immers: alle werknemers hebben door hun arbeids prestaties de vorming ervan mede moge lijk gemaakt!). Ook hier mag geen ver kapte bevoordeling van „georganiseerden" insluipen. Wellicht zou een vertegenwoor diging uit de ondernemingsraden de werk nemers kunnen vertegenwoordigen in der gelijke fondsen, maar dan dient vast te staan, dat iedere werknemer zich in die ondernemingsraden door kandidaten van eigen keuze kan doen vertegenwoordigen. D. v. d. KROEF, secretaris Vereniging van Hoogovenbeambten. Het is typisch dat sommige personen en organisaties altijd in actie komen op grond van humanitaire overwegingen als er een of ander communistisch belang in het ge drang komt. Dat communisten op de we reld continu geweld plegen of tot geweld aanzetten ontgaat hen ten volle. Korea, Hongarije, Laos, Berlijn, de Muur, de mij nenvelden, het bloedig neerslaan van ar beidersopstanden in Oost-Duitsland en Polen, moord, terreur en ontvoering door de Viet Cong om maar een paar voor beelden te noemen. Alle geweld, wreedheid en onderdrukking schijnt als ze door communisten gepleegd wordt bij voorbaat vergeven te zijn of helemaal niet te bestaan en slechts staal tjes te zijn van „Westerse propaganda". Het lijkt mij een kwaadaardige en huichel achtige vorm van menselijkheid en vrede lievendheid; een produkt van cynische hy pocrieten. Mogen wij bewaard blijven voor deze engelen van naastenliefde. Hun oplos sing is: eenzijdige ontwapening, aan deze zijde van de Muur en de mijnenvelden. Thuis hebben ze ook de sloten van de deuren gehaald (maar niet heus). Toch lijkt het mij ellendig voor deze linkser- dan-linksen nog langer in de stank te moe ten leven van kapitalisme, imperialisme, kolonialisme, revisionisme, renegaten, dol larknechten enzovoort (zie: Handboek voor communistische terminologie, 85ste herzie ne druk sinds Stalin). Daarom zouden we ze moeten kunnen ruilen tegen die men sen aan de andere zijde van het ijzeren gordijn, die het regime daar beu zijn. Dan hebben de „fellow travellers" het paradijs en de anderen de vrijheid. Ten slotte blijft gememoreerd dat alle oorlogen en aanverwante zaken afschu welijke bedrijven zijn. Daarom weg met de napalm en weg met de communistische terreur. G. F. A. E. MEULEMANS, Amsterdam Naschrift: Ofschoon dit alles in al gemene zin te onderschrijven lijkt het ons toch noodzakelijk om het zwart-wit pa troon van de geachte inzender een beetje meer nuances te geven, opdat oprechte hu manisten die eerlijk en idealistisch ageren tegen iedere vorm van massavemietiging, niet in de hoek van „linkser dan linksen" worden geveegd. Dat laatste gebeurt na melijk door de „rechtser dan rechtsen" en daarmee wordt evenmin iets opgelost als met het tegenovergestelde. Zaak is, dat men in alle situaties tracht zijn objectief oordeel te laten gelden en er niet in ver valt, aan heksenjagerij naar links of naar rechts mee te doen. Aangezien de waar heid ook in deze aangelegenheid in het midden ligt, is iedere vorm van extremis me, naar welke kant ook, nieuw voedsel voor tragedies of zij zich afspelen in Hongarije of Vietnam. Redactie. In deze rubriek woruen eenmaal pei week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle iu de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens ls met daarin vervatte meningen of argumenten. Het verwondert mij dat ik in uw blad nog geen enkele reactie heb gelezen op het bericht van de veroordeling tot levens lange gevangenisstraf van de negerjongen Preston Cobb in de Verenigde Staten (Pres ton Cobb bevrijd van doodvonnis). Is er voor het Comité dat zich indertijd heeft ingezet voor een humanere berech ting van deze jongen juist nu niet all* reden zich nogmaals daarvoor in te span nen? P.C. heeft zijn vijftiende tot zijn negen tiende jaar doorgebracht in een dodencel. Indien daarop nu volgt een onbeperkt aan tal jaren in een gevangeniscel zal er aan deze jongen niets meer te redden zijn en ware het humaner geweest hem dadelijk na zijn veroordeling terecht te hebben ge steld. Indien de jongen niet uit een a-sociaal gezin komt lijkt de enige redding de zo snel mogelijke terugkeer in eigen milieu (onder toezicht) en zo dit in Amerika uitgesloten is kan hij dan niet elders bijvoorbeeld in ons land een goede opvoe ding en opleiding ontvangen, met steun van de reclassering? De Verenigde Staten staan wel zwaar in de schuld bij deze negerjongen. Het be treft hier immers geen boef (indien hij dat inmiddels in de gevangenis niet is gewor den) en het. st?at daarbij niet eens on omstotelijk vast dat hij de dader is. Mevrouw G. C. KREMER-SCHELTEMA, Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woenadag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9