Telstar zette zich over grote teleurstelling heen en won (2-0) Swart zorgde in vierhonderdste wedstrijd voor de gelijkmaker Ajacieden verhinderden de viering van het Feijenoord-festival in de hoofdstad 1 Scheidsrechter Bom op Schoonenberg: „Ik had de fluit wel weg willen gooien" U CAL di n s d o 20 april 1965 Dat kost ons de eredivisiebromde Brom tegen Bom Boekestein schrik van Fortuna '54 SPORTIEF BEZIEN Ook eeii mees Aanval GVAV was weer zwak Doby Peters op bezoek bij Arsenal Wi r' 11 DOS en MW, beide zwak, deelden punten K.. Beloning Sittardia hield ook Enschede in bedwang tÉÉpitsitUii BaiBi Zwarte kat Getemperd Spanning NAC in de zorgen Volendam uitgeschakeld Zonder een blik op de ranglijst te slaan was duidelijk te zien, dat zowel DOS als MVV dichter bij de fatale streep staan dan aanspraak maken op een plaats in de bo venste helft. De Maastrichtse aanval heeft voor de rust geluk gehad, want het enige doelpunt was een cadeautje van spil Dac- sev, die de bal tegen het hoofd van Vonk schoot, waardoor de buitenspelpositie van drie MVV-ers werd opgeheven. Brinkhuis rolde de bal in het doel. Tien minuten voor het einde rondde Van der Linden een voorzet van Wery met een kopbal af, 1-1. Henk Groot heeft het doelpunt voor Feijenoord gemaakt. Hoogerman kan niet bij de bal. V.-: -v (Van onze sportredacteur) Aanvoerder Cor Brom van Telstar storm de op scheidsrechter Bom af. „Dat kost ons de eredivisie". Maar scheidsrechter Bom bleef onverbiddelijk. „Gefloten is gefloten". De heer Bom beleefde een van de beroerdste ogenblikken uit zijn scheidsrechtersloopbaan. Hij had net ge floten, een snippertje van een seconde, voordat de blonde Boekestein in de zes de minuut van de wedstrijd tegen For- tuna '54 een schitterend doelpunt had gemaakt. Het publiek, eerst uitbundig van vreugde, daarna verbijsterd en ten slotte woedend, floot en schreeuwde. Scheidsrechter Bom wees niet naar het midden. Hij hield voet bij stuk. Van der Hart had hands gemaakt. Daar had hij de fluit voor aan de mond gebracht. Tenslotte liep het allemaal goed af voor Telstar. Boekestein bleek zijn produktivi- teit door deze tegenslag niet verloren te hebben. Hij maakte twee doelpunten en hielp de Velsense formatie daarmee aan een kostbare overwinning, 2—0. En Fortuna? De Limburgers zijn gedurende de gehele wedstrijd niet gevaarlijk ge weest. De defensie van Telstar heeft hooguit wat routinewerk moeten op knappen. Vooral in de tweede helft was het tempo vaak bijzonder laag. Telstar heeft in de eerste helft het heft volkomen in handen gehad. Fortuna kon maar niet op dreef komen en bleef in tem po en techniek duidelijk achter op een on verzettelijk Telstar, dat zijn positie kost wat kost wilde verbeteren. Doelman Vo gels kan er van meepraten. Hij heeft het aanzienlijk drukker gehad dan collega Stuy. Zo moest Vogels direct al een kogel van De Vries over het houtwerk stompen. En in de zesde minuut moest hij capituleren. Boekestein onder andere gekozen, om dat hij vorige week met het tweede elftal vijf goals maakte tegen NAC 2 glipte langs Van der Hart (de oud-international had de handen vol aan de lange, blonde Noord-Hollander) en loste een daverend schot. De bal vloog tegen het net. Boe kestein sprong en danste. Totdat iedereen ineens naar scheidsrechter Bom keek. Hij had gefloten. Van der Hart had de bal met de handen aangeraakt. Grote te leurstelling bij Telstar natuurlijk. De vrije trap leverde uiteraard niets op. Telstar herstelde zich knap van de tegenslag en Van der Hart, Kusters, Brüll en Benen kregen het bijzonder druk. De Vries lan ceerde Boekestein, maar diens schot zoefde net over. Van Egmond vond Vogels op zijn weg. Brom, bezetener dan ooit van de wil om te winnen, kon zich nog eens gaan beklagen. Na een rush joeg hij de bal hard tegen de kruising van paal en lat, buiten bereik van Vogels. Het leek nog een extra injectie voor de Noordhollanders. Nu pro Het geval van het afgekeurde doelpunt bij Telstar achteraf van geen belang meer heeft nog eens duidelijk naar vo ren gebracht, welke zware taak de scheids rechters in het betaalde voetbal hebben. Zij kunnen in zekere zin beslissen over het lot van de clubs en daarmee over de financiën van die clubs. Vooral tegen het einde van het seizoen, als de beslissingen gaan vallen wordt er veel van de scheids rechters gevraagd. Men staat daar nooit zo bij stil, maar voor hen geeft een be slissende wedstrijd minstens 'net zo veel spanning als voor de spelers. Spelers mo gen fouten maken, maar wanneer de scheidsrechter zich vergist of een ongeluk kige beslissing neemt wordt het „kruisig hem" over hem uitgeroepen. Laten de kij kers op de tribunes en de spelers op het veld bedenken, dat ook dq scheidsrechter maar een mens is. Hoevelen van de toe schouwers rond een veld zijn zelf wel eens scheidsrechter bij een voetbalwedstrijd ge weest en kennen de druk, waaronder een arbiter kan staan? Een eresaluut dan ook voor de speler van Telstar, die ondanks de teleurstelling naar de scheidsrechter liep en hem zei: „niets aan te doen. U had gefloten". Dat is ware sportiviteit. Sjaak Swart kan lachen. Tot ontzet ting van Kraay, Veldhoen en Pieters Graafland gaat de bal in het doel. Ajax heeft verhinderd dat Feijenoord in de hoofdstad, in het Olympisch sta dion, zijn kampioensfestival zou kunnen vieren. De Rotterdammers waren er van overtuigd, dat ze het matige Ajax van dit seizoen gemakkelijk konden verslaan, maar de roodwitten hebben er voor ge zorgd, dat het grote legioen van Feijen- oorders zonder kampioensliederen naar huis moest. Maar bij de stadionclub treurde men bepaald niet om het uitstel van de festiviteiten. Want nu gaat het zondag op eigen grond gebeuren. GVAV zal niet kunnen verhinderen, dat Feijen oord volgende week kampioen van Nederland wordt. „Wel zo prettig", was de mening van de massa. Ajax heeft geen volledige revanche kun nen nemen voor de smadelijke 9-4 neder laag tegen Feijenoord in de eerste helft van het seizoen. Maar toch hebben de Am sterdammers zich voor 47.000 toeschou wers in het Olympisch Stadion gerehabili teerd en zeker niet alleen door het ver diende 1-1 gelijke spel tegen de kampioens kandidaten. Er waren in deze boeiende wedstrijd namelijk perioden, waarin Ajax gevaarlijker was dan de Rotterdammers, die wel node Coen Moulijn (tussen de re serves langs het lijntje) misten. Want Bouwmeester kon de schriele Coen niet doen vergeten. Het gevaarlijkst was Feije noord dan ook over de rechtervleugel, maar meestal waren de combinaties nog niet flitsend genoeg om de in een goede vorm stekende Bertus Hoogerman voor werkelijke problemen te stellen. Pas in de tweede helft rondde Henk Groot een razendsnelle combinatie met Bergholtz voortreffelijk af (0-1). Dit was een tegenvaller voor Ajax, dat slechts door te individuele acties van de aanvallers, van wie Piet Keizer een schitterende par tij voetbal speelde en Siem Tijm beneden de maat bleef, een wat onzekere Eddy Pieters Graafland nog niet had gepas seerd. De Amsterdammers theoretisch nog niet helemaal uit degradatiegevaar, gaven het echter niet op. Sjakie Swart die voor het begin van zijn vierhonderd ste wedstrijd voor het eerste van Ajax was gehuldigd, smaakte het genoegen de gelijk maker te scoren. Een harde trap van de Amsterdamse rechtsbuiten stuitte tegen de lat maar toen Swart de terugspringende bal op zijn hoofd kreeg was het 1-1. Boekestein is waakzaam. Wel heeft doelman Vogels van Fortuna de voor zet van Kort gestopt, maar hij kreeg de bal niet onder controle. Boekestein was er snel bij om de bal in het doel te werken. De stand werd daardoor 2-0 voor Telstar. beerde Van der Kuil het met een harde inzet. Maar Vogels was present. Fortuna kon Telstar nog steeds, zij het nu en dan met kunst en vliegwerk, in bedwang hou den. De Limburgse voorhoede kon overi gens niet voor opluchting zorgen. Zij was volkomen onmachtig, ook toen Kohn gebles seerd het veld verliet en de jonge Breikers zijn plaats innam. Maar Telstar en in het bijzonder Boeke stein zouden hun rechtmatige beloning toch krijgen. Na een snelle combinatie met Van Wijk priemde Boekenstein de bal via da onderkant van de lat in het Limburgse doel, 1-0, twee minuten voor de rust. Telstar trok zich na de pauze iets meer in de verdediging terug en dat gaf Fortu na de gelegenheid wat meer offensief werk te doen. Maar opnieuw bleek de onmacht van Carlier en zijn makkers. Piters was de enige gevaarstichter, maar hij had geen enkele steun. En toen dan Boeke stein in de drieëntwintigste minuut na een goede aanval, opgezet door Liptak en de naar voren gekomen Kort, de stand op 2-0 bracht door een foutje van Vogels af te straffen, was de wedstrijd wel ge speeld. Fortuna probeerde nog even de achterstand te verkleinen, maar Stuy greep goed in bjj schoten van Piters en Van Rijn. Het laatste woord was weer aan Telstar, dat een ontmoedigd Fortu na dat Gerards geblesseerd zag vertrek ken) terugdrong. Maar Vogels maakte nu geen fout meer. In de eerste helft van Sittardia-SC En schede (2-1) dreigden de Enschedeërs on der de voet te worden gelopen. Nadat stopper De Vries in de tweede minuut een voorzet van rechtsbuiten Louis Duliens in eigen doel werkte, bracht een solo van Willie Duliens even later Gruisen in vrije positie voor doelman Waringa (2-0). Den Tonkelaar maakte er later 2-1 van. Het onvermogen van de voorhoede van GVAV is tegen PSV nog eens op pijnlijke wijze aan de dag getreden. Terwijl de Groningers vrijwel de gehele wedstrijd een sterk overwicht hadden, kon de aanvalsli- nie niet scoren. Wolbers deed dat wel voor PSV: 0-1. m:1 giftig*» Scheidsrechter Bom beleefde bij Tel starFortuna '54 een van zijn naarste momenten als scheidsrechter. Net toen hij gefloten had voor hands van Van der Hart schoot Boekestein van Telstar knap in. De heer Bom moest de vreug de van Telstar afkappen. Hij had de voordeelregel niet toegepast. Er volg den natuurlijke reacties, zoals van aan voerder Brom, die de heer Bom duide lijk maakte, dat het Telstar wel de plaats in de eredivisie kon kosten, dit afkeuren van een goed doelpunt. „Ik had de fluit wel op de grond willen gooien, toen die bal in het doel vloog," vertelde de heer Bom na afloop. „Er kwam gelukkig ook een heel prettige reactie. Een speler van Telstar, Van Egmond meen ik, liep op me toe en zei: „niets aan te doen, u had geflo ten." Dat monterde me helemaal op, want ik zat eigenlijk in de put. Op zo'n naar moment wil je er mee stoppen. Dan moet je tegen je zelf zeggen: kop op, niets aan te doen. Na afloop van de wedstrijd kwam ook Brom trouwens naar me toe om zijn excuses te maken. Ik heb het hem niet kwalijk genomen. Er hing te veel af voor de jongens." De heer A. P. Bom uit Den Haag (niet te verwarren met de heren J. M. Bom of L. Bom, ook scheidsrechters in de KNVB) floot zijn derde eredivisiewed strijd (Na HeraclesPSV en SC En schedeSparta). Het is zijn tweede sei zoen in het betaalde voetbal. De heer Bom was eigenlijk invaller, want nadat zijn collega Bijleveld naar AGOVV RCH was overgeheveld, zou Van Ge- mert TelstarFortuna fluiten, maar de laatste raakte geblesseerd, waardoor Bom zijn kans kreeg. Een hond op het veld ziet men regel matig. Op Schoonenberg kwam gisteren voor de verandering een gitzwarte kat de voetbalwei oprennen. Het beest liep in de richting van doelman Stuy. Prompt werd er over zwarte kunst ge sproken. En na de affaire van de afge keurde goal waren er wel lieden op de tribune geneigd om te zeggen, dat dit de onheilbode van Telstar was. Het ble ken zwart(e kat) kijkers te zijn. Doby Peters van EDO is zijn licht gaan opsteken in Engeland bij Arsenal. Door bemiddeling van de heer Conroy, een Engelsman, die bij EDO een advi serende stem heeft, heeft hij de wed strijd ArsenalBlackpool kunnen bijwo nen en gaat hij ook een kijkje achter de schermen bij Arsenal nemen. Zo kan hij zien hoe fullprofs trainen en mag hij rondneuzen op Highbury. Een tragisch voorval heeft de vreug de van ADO na de zege op NAC wat getemperd. Immers, in de rust van de ontmoeting werd bekend dat de vader van reserve Aad Mansveld waarschijn lijk aan een hartverlamming was over leden. De heer Mansveld, die per auto naar Breda was gegaan om de wed strijd bij te wonen, werd door voorbij gangers in zijn vlak bij het stadion ge parkeerde wagen aangetroffen. Waar schijnlijk heeft de heer Mansveld (een oud-scheidsrechter, 56 jaar) bij het par keren een hartaanval gekregen. Het is in de competitie net als in een film van James Bond: het blijft lekker spannend. Nou ja, zo hier en daar is de afloop al tussen de regels door te lezen, maar echt beslist werd het nog nergens. Zelfs niet de degrada tie van Excelsior en Veendam, nu En- schedese Boys (met SC Enschede) van het tapijt verdwijnt en het orakel van de Verlengde Tolweg nog zwijgt Vijftienduizend Rotterdammers wa ren met Feijenoord naar Amsterdam getrokken. Feijenoord hield het met 1-1 tegen Ajax lekker spannend, zodat een r (nieuw) vol huis tegen een zowaar nog benard GVAV voor de deur staat. Spannender is eigenlijk de vraag wie eruit gaat in de eredivisie. NAC staat er, na de nederlaag tegen ADO, wel het slechtst voor. Wat echter te zeggen van Sittardia, dat weer won, nu van Sportclub Enschede, en waarlijk nog kansen heeft om de dans te ontsprin gen. Als Sittardia er niet uit gaat, wie dan wel? DOS, dat een mager puntje ontfutselde aan MVV? GVAV, dat ver loor van PSV ofGo Ahead, dat een monsteroverwinning behaalde op He racles? De Deventenaren wonnen in Al melo met niet minder dan 6-0. Dat wordt zondag wat tegen Sittardid Net zo spannend zijn de laatste blad zijden in de eerste divisie, waar Willem II en Elinkwijk een heldenrol vervullen. Het lukte de Tilburgers om Volendam de paling van het brood te grissen en de wijdbroeken de laatste illusies op spoedige terugkeer in het voetbalwal halla te ontnemen. Elinkwijk won za terdag voor een afgestampt Utrechts stadion, maar in het naargeestigste paasweer dat men zich kan denken, de broederstrijd tegen Velox. Dank zij een doelpunt van milicien Tony Nieuwen- huis. MaarBlauw Wit won ook, van NEC, en zelfs Velox is nog niet kansloos. Er zijn dus nog verrassende ontknopingen mogelijk, zelfs voor Ex celsior en Veendam, die gedegra deerd zich nog vastklampen aan een Enschedese strohalm. Twee dure benen in het aips. Links Moulijn, rechts Kreyermaat. De twee spelers zaten bij de reserves op de bank bij AjaxFeijenoord.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11