De Gaulle zou Frankrijk uit de NAVO willen laten treden Onherstelbare breuk nog slechts kwestie van HET WEER Geen paassfeer aan de Vietnamese fronten n\ Kosygin belooft welvaartsstaat Ongeluk bij Gorredijk eist vier doden U ST Turkije gaat alle Grieken het land uitzetten Geen spoedige verloving van Beatrix Opvarende Rijnmond I overboord geslagen en vermist Luchthavens van België weer open ft Paasverheer: zestien slachtoffers Jongen in Beverwijk maakte dodelijke val uit dakgoot Voor modieuze dames- en leenerkleding W aarnemer Prins Bernhard: Minder koud A f wijzend Kosygin noemt Johnsons voorstel waardeloos Bomaanslagen MATRASSEN 1 1 „Naar huis" Gestolen Jan van Goyen teruggevonden Het woord is aan Gewelddadige Pasen pagina 2 In de krant van heden: |T, Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 140 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR V E L S E N-IJ M U I D E N, S A N T P O O R T, D RIE H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 20 APRIL 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze correspondent) PARIJS. Volgens bronnen uit Thai land, die dinsdagmorgen door het Engel se persbureau Reuter werden geciteerd zou de Franse regering zich opmaken dezer dagen uit de Noordatlantische Verdragsorganisatie waarvan de belang rijkste organen voor een groot deel in Frankrijk gevestigd zijn te treden. In Parijs was vanmorgen nog geen offi cieel commentaar op dit sensationele be richt te krijgen. Wel kon sedert enige da gen worden geconstateerd dat de relaties tussen de Franse regering en de grote westerse verdedigingsorganisatie er niet be ter op zijn geworden. Zo heeft de Franse regering bekendge maakte geen vertegenwoordiger doch slechts een waarnemer te zullen sturen naar de conferentie van de zuidoostazia- tische tegenhanger van de NAVO de ZOAVOdie binnenkort als voornaamste agendapunt de oorlog in Vietnam weer eens zal aansnijden. Evenmin bemoedigend was het dat de Franse minister van oorlog, Messmer, zich vorige week geroepen voelde in een inter view met een Duits dagblad bij voorbaat de conferentie te torpederen, waarop hij tussen 31 mei en 2 juni in Parijs zijn bondgenootschappelijke ambtgenoten weer ISTANBOEL (Reuter en AP) De Turkse regering heeft gisteren bekendge maakt dat zij de ruim zesduizend nog in Turkije wonende Griekse burgers uit het land zal zetten. Voorts heeft de Turkse regering bekend gemaakt een onderzoek te zullen instellen naar de activiteiten van het oosterse pa triarchaat in Istanboel. Beide beslissingen spruiten voort uit de Cyprische crisis. Tot dusverre heeft Turkije sedert het ont staan van de crisis 6.485 van de 12.592 in Turkije wonende Grieken het land uitge zet. Er wonen in Turkije ook nog 35.000 Turkse burgers van Griekse afkomst. In het verleden heeft de Turkse regering ver klaard dat deze mensen door de Turkse grondwet beschermd worden. Vijfduizend Turkse Cyprioten, die de leu ze aanhieven „Het Turkse leger naar Cyprus", hebben in het weekeinde te Nico sia betoogd tegen de maatregel van de regering-Makarios, waarin hun wordt ver boden de Turkse wijk van de Cyprische hoofdstad binnen te gaan of te verlaten. In telegrammen onder andere naar de Verenigde Naties gestuurd wordt medege deeld dat de Griekse Cyprioten de afleve ring van goederen en levensmiddelen, zo als melk voor kinderen en tarwemeel om brood te bakken, belemmeren. Prins Bernhard heeft ontkend dat er sprake is van een spoedige verloving van prinses Beatrix. Berichten in buitenlandse kranten daarover waren voor hem volko men nieuw. Vorig jaar gingen er geruch ten over een verloving van prinses Beatrix met de Duitse prins Von Hessen. „Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over ge amuseerd," zei prins Bernhard. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolken velden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de waddenkust vrij krach tige wind tussen noordoost en noord. Vannacht in het binnen land kans op nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. eens zal ontmoeten. Tussen de strategische concepties van Washington en Parijs zag de Franse bewindsman zo verzekerde hij toen, geen enkele mogelijkheid van toena dering meer. Tussen De Gaulle en de NAVO, die de Franse generaal-president uitsluitend wenst te beschouwen als een diplomatiek instru ment dat Washington voor zijn eigen poli tiek gebruik, heeft het nooit goed willen boteren. De Franse maatregelen zijn de laatste jaren legio geweest waarin De Gaulle steeds zijn afwijzende gevoelens tot uitdrukking bracht. Aangezien de verdediging van Europa, en Frankrijk dus inbegrepen, wel bijna geheel op de Amerikaanse militaire macht en dus derhalve op de NAVO is gebaseerd, heeft men over het algemeen gemeend dat De Gaulle het toch niet zou willen la ten komen tot een definitieve breuk. De nabije toekomst zal uitwijzen of men met die berekening De Gaulle's ambities in de westelijke politiek zijn eigen weg te blijven vervolgen niet heeft miskend. SAIGON (Reuter, AP en AFP). - Hoe wel president Johnson in het afgelopen weekeinde opnieuw verklaarde dat de Verenigde Staten bereid zijn tot vredes besprekingen over Vietnam „de volgen de week, morgen of vanavond", blijft vrede in de Zuidoostaziatische landen voorlopig een vrome wens. Ook afge lopen zaterdag, zondag en maandag voerden Amerikaanse vliegtuigen weer aanvallen uit op Noordvietnamees grond gebied. Weg- en spoorwegverkeer als mede rivierschepen werden beschoten en gebombardeerd. Een eskader „Star- fighters" is gisteren op de luchtmacht basis Da Nang aangekomen ter bescher ming tegen Migs van Noord-Vietnam. In Zuid-Vietnam worden vrijwel dagelijks aanslagen gepleegd door de Vietcong, het Zuidvietnamese bevrijdingsleger. Maan dagavond werd een bomaanslag op een café in de omgeving van de Amerikaanse ambassade voorkomen. In Saigon is vandaag vernomen dat een vliegtuig waarmee de eerste minister van Zuid-Vietnam Phan Hoey Qoeat naar Da- lat onderweg was, kort na de start moei- Advertentie om wel te rusten De zeventienjarige Gert van der Plas is hedenmorgen bij de Lofoten over boord geslagen van de trawler Rijnmond 1 KW 15. Tot dusver zijn alle pogingen om de over boord geslagen jongen te vinden vergeefs gebleven. Gert van der Plas maakte deel uit van de bemanning van de Rijnmond 1, over welke trawler zijn vader, schipper Klaas van der Plas, het bevel voert. De jonge Van der Plas raakte te water, toen de trawler bij de Melanga bank, noordelijk van de Lofoten, vissende was. lijkheden met de motoren kreeg. Ze sloe gen beide af. Er wordt een onderzoek in gesteld naar een mogelijk sabotageplan. Als het vliegtuig een noodlanding had moe ten maken, zou het in een streek terecht zijn gekomen waar de Vietcong zeer ac tief is. Zaterdag is op de basis Da Nang een munitiedepot ontploft. Er zou hier sprake zijn van een ongeluk. Elf Vietnamezen zijn gedood en 41 men sen, onder vier Amerikaanse militairen, werden gisteravond gewond bij een ont ploffing in een bar in Ban Me Thoeot, 250 kilometer ten noordoosten van Saigon. „President Johnsons aanbod voor onder handelingen inzake Vietnam zonder voor waarden vooraf, is waardeloos zolang de V.S. Noord-Vietnam blijven bombarderen' zo heeft premier Kosygin gisteren in Mos kou verklaard. De Sovjet-Unie heeft voorts zondag ge waarschuwd dat het land Russische vrijwil ligers zal toestaan Noord-Vietnam te hulp te komen als de Verenigde Staten hun mi litaire akties in Vietnam intensiveren. Oeganda heeft als eerste niet-communis- tische land tezamen met de Sovjet-Unie een verklaring getekend, waarin de Ameri kaanse agressie in Vietnam wordt veroor deeld. „Wij zijn bereid volledige hulp aan Noord-Vietnam te verlenen" zo zei de Bul gaarse minister-president en eerste secreta ris van de communistische partij in Bulga rije Zjivkov. Ook elders neemt het verzet tegen de oorlog in Vietnam toe. De speciale afgezant van president Johnson inzake Vietnam, Cabot Lodge, is gisteren op het vliegveld van Wellington begroet door studenten, die leuzen riepen als „Nieuw Zeeland wil niets te maken hebben met Vietnam" en „Yankees, gaat naar huis". Ongeveer 20.000 betogers hebben giste ren in Londen een vooraanstaand socia listisch lid van het Britse Hogerhuis, Fen- ner Brockway, toegejuicht die critiek had op de steun van Engeland aan de Ame rikaanse politiek in Vietnam. Brockway pleitte voor een bestand als eerste stap naar het herstel van de vrede. Onze correspondent in Washington be schrijft op pagina 3 hoe in de Verenigde Staten onder meer door middel van beto gingen druk op president Johnson wordt uitgeoefend om de bombardementen op Noord-Vietnam te beëindigen. Zo ziet het Amerikaanse stadie La Crosse er vanuit de lucht uit. Het sterk gestegen water van de Missis- sippi-rivier is er door een bres van ongeveer 25 meter geslagen. Een benzinetank met meer dan 450.000 liter benzine werd door het water beschadigd, zodat het water bedekt is met een dunne laag benzine. Tot dus ver zijn dertien mensen in het Mis- sissippi-gebied omgekomen door de overstromingen. 40.000 mensen zijn dakloos. (Telefoto). MOSKOU (Reuter) De Russische pre mier Kosygin heeft beloofd dat in het vijf jarenplan voor de jaren 1966 tot en met 1970 zal worden gestreefd naar een snel lere verhoging van de levensstandaard van het Russische volk, naar hogere lonen en naar een grotere invoer van consumptie goederen. Volgens het tijdschrift voor geleide eco nomie zei Kosygin tijdens een besloten bij eenkomst van de staatscommissie voor planvorming dat de lonen direct verband moeten houden met de toeneming der pro- duktiviteit. Hij drong er op aan de poli tiek van oud-premier Kroesjtsjev het gedurende vijf jaar bevriezen van de lo nen ten gunste van de sociale voorzienin gen en vermindering van de produktie van personenauto's los te laten. Zonder de afgezette premier met name te noemen, maakte Kosygin Kroesjtsjevs afkeer van autobezit voor de gewone man belachelijk, „iedereen moest van de bus gebruik maken. Zelfs fabrieksdirecteuren mochten soms geen gebruik van een per sonenauto maken. Zij leenden vrachtauto's voor het maken van een zakenreis," aldus de Russische leider. Hij drong ook aan op versnelling van het woningbouwprogram. Volgens hem moet er een eind komen aan het wonen in gemeenschappelijke flats met gemeenschappelijke keukens. (Van onze correspondent) BRUSSEL De staking op de Belgische luchthavens is voorlopig voorbij. Zaterdag is geen enkel vliegtuig opgestegen of ge land op een Belgisch vliegveld als gevolg van de staking van het personeel van de controletorens. Parijs, Rijsel, Calais en Rotterdam zijn de uitwijkhavens geweest en de reizigers groot in aantal zijn per autobus van en naar die luchthavens vervoerd, hetgeen nogal wat rompslomp en gemopper met zich heeft gebracht. Zondagochtend was de staking afgelo pen. Alleen het personeel dat de radio en de radar bedient, staakt nog. Die staking belemmert het luchtverkeer nauwelijks, hoewel op vertragingen wordt gerekend. Worden de eisen voor loonsverhoging voor vannacht twaalf uur niet ingewilligd dan dreigt een nieuwe staking die wel eens lan ger dan een etmaal zou kunnen duren. Het schilderij van Jan van Goyen, voor stellend vissersboten in een riviermonding bij schemering, dat enkele weken geleden uit het Scheepvaartmussesum in Green wich werd gestolen, is teruggevonden. De waarde van het doek werd geschat op 50.000 gulden. De dader van de diefstal, een werkloze metaalarbeider, heeft bij een openbaar ge rechtelijk vooronderzoek gisteren in Lon den bekend, dat hij het schilderij had ont vreemd, omdat hij contant geld nodig had. Hij werd aangehouden toen hij trachtte het gestolen werk te verkopen. D r y d e n Mensen zijn uit hun kracht gegroeide kinderen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit liet binnenland 2, 5, 6 Beeldverhalen 2, 17 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving4, 5, 15 Radio en t.v7 Kunst 7 Ferdinand 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy 10 Sport 11 t/m 15 Feuilleton 17 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ^tiJE r-.r c>_- ■iiÉ f p In de nacht van zaterdag op zondag is bij de zuivelfabriek aan de Gorredijkster- weg onder Gorredijk een auto tegen een boom gereden. De 21-jarige H. T. Vonk, de zeventienjarige A. Kramer en de achttien jarige S. van der Spoel uit Katlijk (gem. Heerenveen), vonden de dood. Later over leed ook de vierde inzittende, de zeven tienjarige A. Spijkman uit Mildam. Het vierjarige zoontje van de familie Van den Brink uit de Leliestraat te Woerden is bij het oversteken van de straat door een auto aangereden. Het kind overleed in het ziekenhuis. De 21-jarige Franciscus Faut uit Maas tricht is in de nacht van zondag op maan dag met een personenauto in Bergen Ter- blijt dodelijk verongelukt, toen hij met zijn auto tegen een boom reed. In Drachten is de bijna vier jaar oude Jan van der Laan uit Assen, die aan de kant van de weg stond, door een passe rende vrachtauto geraakt en tegen het wegdek gesmakt. Hij was op slag dood. Op een onbewaakte overweg te Boxtel is een personenauto in botsing gekomen met de Riviera-expres. De bestuurder van de auto, de 28-jarige W. M. van Duinhoven vond de dood. Zondagnacht omstreeks twaalf uur is de 28-jarige landbouwerszoon G. R. M. ten Dam uit Maricnvelde (gem. Ruurlo) met zijn bromfiets tegen de stoeprand gereden, gevallen en met zijn hoofd tegen een lan taarnpaal geslagen. De man is in het zie kenhuis overleden. De 83-jarige mej. A. Kerkhof, die op 30 maart op de Valkenboslaan in Den Haag door een scooter werd aangereden, waar na zij naar de Ursulakliniek werd ge bracht, is aan de door haar opgelopen ver wondingen overleden. De 4-jarige Jan van der Sluis uit Tange- Alteveer is zondagmiddag omstreeks vijf uur, toen hij plotseling de Beumeesweg voor zijn ouderlijke woning overstak, aan gereden door een personenauto en aan zijn verwondingen bezweken. Bij een aanrijding tussen een auto en een motor in Kerkwerve (Zeeland) is de 23-ja- rige De Jonge uit Sirjansland omgekomen. Zijn 19-jarige verloofde, mej. De Boer, werd zeer ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. Zaterdagavond is de 19-jarige bromfietser F. J. C. Duindam uit Wateringen doordat hij plotseling naar links uitweek, in Leid- schendam frontaal tegen een personenauto gebotst. De bromfietser overleed in de St. Ursulakliniek in Wassenaar, Tussen de zaalhandbalgoals en onder de basketbalnetten hebben verschil lende buitenlanders hun Pasen in Amsterdam doorgebracht. De foto toont een bijzaal van de sporthal zuid te Amsterdam. zie pagina 4. In het Wilhelminagasthuis in Assen is de zesjarige Hendrik Moes overleden. Het kind werd zaterdag ernstig gewond, toen het bij het oversteken van de Elperstraat in Schoonloo aangereden werd door een personenauto. Maandagmiddag is het vierjarige meisje A. G. Pepping in Heerhugowaard bij het oversteken aangereden door een personen auto. Het meisje overleed in het Sint-Eli- sabethziekenhuis te Alkmaar. De 85-jarige heer T. J. Blokland uit Leidschendam, die vrijdag op het trottoir voor een huis in zijn woonplaats was ge vallen, is in het ziekenhuis St. Antonius- hove overleden. De negenjarige jongen J. H. M. Brock- hus uit Beverwijk is op tweede paasdag in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de gevolgen van een val, die hij de dag tevoren had gemaakt uit de dakgoot van de ouderlijke woning aan de Romerkerkweg. De jongen viel van ze ven meter hoogte op een stenen terrasje. Met een ernstig hersenletsel werd hij naar Leiden overgebracht. De knaap wilde een bal uit de dakgoot halen. Via een dakraampje was hij in de dakgoot gestapt. Daarbij heeft hij het evenwicht verloren. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1