Militaire Willemsorde bestaat op 30 april honderd vijf tig jaar Op eerste paasdag gingen tallozen naar de bollen Ondanks slechte weer toch nog 600.000 toeristen in Nederland President Johnson probeert het iedereen naar de zin te maken Impopulaire dingen doen vereist moed Dolle koe wondt drie mensen DINSDAG 20 APRIL 1965 Inbraak in strand- winkel in IJmuiden Overal tenen Gehijg Nieuw vaartuig in VS voor diepzeeonderzoek Kerkelijk nieuws Asiïi* 'ifa.u.t- 2. dhi De militaire Willemsorde, ingesteld kort na de verheffing op de troon van koning Willem I, de hoogste dapper heidsonderscheiding van ons land, be staat op koninginnedag 150 jaar. Op 30 april 1815 werd de ordewet, zes dagen na de indiening bij de Staten-Generaal, door de koning te Brussel getekend en op 1 mei kreeg prins Frederik, bevel hebber van het Nederlandse leger, op dracht om de instelling van de „schoone, nieuwe orde, bestemd om krijgsmans deugden te beloonen zonder aanzien van rang of stand van dengeen, bij wien de deugden zich zouden openbaren" aan de troepen bekend te maken. Binnen twee maanden, namelijk na de slagen bij Waterloo en Quatre Bras in juni 1815, werden meteen al 1004 ridderschappen krachtens de nieuwe orde verleend. De Keukenhof bood in het paasweek einde weer het beeld van talloze be zoekers die al genietend van de bloe menpracht langs de paden voort- schuifelden. Ondanks het slechte weer zijn in het I honderdvijftigduizend bezoekers tegen paasweekeinde toch nog ruim zes-22-500 met Pasen 1964, toen de bollen nog honderdduizend buitenlandse toeristen boekte 41.oK ons land over de weg binnengekomen. Het record van 750.000 binnenkomende toeristen via de weg, dat in 1962 werd gevestigd, kon, ook al was het dit jaar aanzienlijk drukker dan een jaar geleden, niet worden geëvenaard. Spectaculair was de ontwikkeling op paaszaterdag, toen 's avonds een noodsi tuatie op Iogiesgebied ontstond in Den Haag, Delft, Amsterdam, Utrecht en Bre da. In de hoofdstad werd het oude RAI- gebouw aan de Ferdinand Bolstraat met behulp van veldbedden geschikt gemaakt voor logies. Hier overnachtten tweehon derdvijftig buitenlanders. Nadat de ANVV een beroep op de burgerij had gedaan kwamen vele mensen uit Den Haag en omliggende gemeenten naar het kantoor aan de Parkstraat, met een auto, per taxi, op de fiets of lopend. Spoedig was zo een grote voorraad logiesgelegcnheden bij par ticulieren ontstaan. Ook na de heruitzen ding van de oproep voor de televisie kwa men nog velen zich melden. De paasdagen zijn overigens wat het weer betreft voor Nederlanders en buiten landers zeer ongelukkig verlopen. Regen, hagel, sneeuw, windstoten, onweer en veel te lage temperaturen drukten een winters stempel op de paaseieren. Zondag en maandag vielen er sneeuwbuien zoals zo laat in april op een zo grote schaal na 25 april 1950 niet meer in ons land was waargenomen. Van grote invloed op de toeloop was dit niet, omdat de buitenlandse toeristen meer dan ooit tevoren hadden geboekt. Opmerkelijk was dat het bezoek aan an dere delen van ons land niet achterbleef bij dat aan de randstad-Holland. In Gel derland was het driemaal zo druk als vo rig jaar en ook in Brabant waren hotels en pensions eivol. Veel belangstelling was er ook voor Limburg, dat echter een gro te reservecapaciteit heeft. Het verkeer leverde betrekkelijk weinig moeilijkheden op, ook al ontstonden er op Goede Vrijdag files op de wegen Arn hem-Utrecht en Apeldoom-Amersfoort. Za terdag en zondag deden zich lichte opstop pingen voor in de bollenstreek. De bloeiende bollen waren de grootste atractie. De Keukenhof trok maar liefst vorig jaar, naar Madurodam kwamen er 56.500 (25.500), de Efteling trok er 17.500 (8.500), het Rijksmuseum 20.000 (15.000). Van verschillende vliegvelden in Enge land bestond een complete toeristische luchtbrug naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, waar de chartervliegtuigen met Britse dagjesmensen en meerdaagse reizigers met bestemming-bollenvelden en Keukenhof met grote frequentie landden. Tot het eind van de bollentijd duurt die luchtbrug voort en in die tijd worden eni ge tienduizenden Engelse bloemenvrienden per vliegtuig in ons land verwacht. VVV Veisen bestormd Velsen is gedurende de paasdagen door toeristen overstroomd geworden. Reeds donderdag zag het er naar uit, dat Am sterdam niet zou kunnen voldoen aan alle logies-aanvragen. VW Velsen-IJmuiden was paraat, maar behoefde toen nog niet in actie te komen. Goede Vrijdag gaf echter een geheel an der beeld. Tegen zes uur 's avonds werden vele toeristen uit Amsterdam naar Velsen verwezen. VW Velsen had extra krachten aangetrokken, om de toeristeninvasie het hoofd te kunnen bieden, 's Avonds om streeks tien uur was iedereen aan een bed geholpen. Veel buitenlanders boekten voor twee of drie nachten tegelijk. Toen Am sterdam zaterdag nogmaals een beroep deed op Velsen ontstond er een moeilijke situatie. De politie werd in de arm geno men en door middel van een rijdende luidsprekersinstallatie werd een beroep ge daan op de Velsense bevolking om bedden voor buitenlanders beschikbaar te stellen. Velen hebben aan deze oproep van VW via de politie gevolg gegeven. Op deze wij ze kreeg VW Velsen-IJmuiden er niet min der dan 200 extra bedden bij. Het was ver na middernacht toen ook directeur Toonen en zijn medewerksters en mede werkers naar bed konden. De paasdagen hebben Velsen duizend toe ristische overnachtingen opgeleverd. In totaal werden door VVV Velsen-IJmuiden 450 personen ondergebracht. In de eerste plaats kwamen de Duitsers, echter onmid dellijk gevolgd door de Fransen. Ook wa ren er opmerkelijk veel Amerikanen, die in Duitsland zijn gelegerd. Voorts waren er Engelsen, Canadezen, Italianen, Denen, Zwitsers, Spanjaarden, Turken, Belgen, Indiërs, Japanners en mensen uit Cam bodja. Velsen is gedurende de paasdagen meer dan ooit tevoren internationaal ge oriënteerd geweest. Op eerste paasdag reden 31.000 motor rijtuigen door de Velser tunnel; op tweede paasdag waren het er 40.700. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een strandwinkel in IJmui den. De dief is binnengekomen na een glasruit te hebben ingedrukt. Vermist wor den ongeveer 150 pakjes sigaretten. Toen de Willemsorde werd ingesteld, waren België en Nederland één staat, een situatie die de herinnering wakker riep aan de vroegere Bourgondische staat. In de uitvoering van de onderscheiding duidt hierop het Bourgondische kruis van groene laurierstokken, dat liggend is geplaatst tus sen de armen van het wit-geëmailleerde kruis met acht gouden geparelde punten, dat het opschrift „voor moed, beleid en trouw" draagt. Ook de vuurslag, die de beide kruisen verenigt als symbool van het staal waar mee het vuur van de vaderlandsliefde uit steen kan worden geslagen, is een Bour gondisch teken. De vuurslag was een voor naam onderdeel van de beroemde Bour gondische orde „Het Gulden Vlies". Het lint is oranje met twee smalle donker blauwe strepen (nassau) en het geheel wordt bekroond door een gouden of zilve ren koningskroon. Het grootmeesterschap der orde is on afscheidelijk verbonden aan de kroon der Nederlanden. De koningin is dus groot- meesteresse. De orde bestat uit vier klas sen: grootkruis, commandeur, ridders der derde en der vierde klasse. Krijgslieden, die onder de rang van officier tot ridder worden benoemd, ontvangen levenslang een riddersoldij, waarvan het bedrag kan variëren al naar gelang van hun levens omstandigheden. Als eerste regeringsdaad van koningin Juliana staat bekend de onderscheiding van haar moeder, prinses Wilhelmina, met het grootkruis der militaire Willems orde. Prins Bernhard werd wegens zijn verdiensten tijdens de tweede wereldoor log benoemd tot commandeur. Voor het overige worden alle leden van de orde benoemd tot ridder 4e klasse. Benoeming tot ridders derde klasse geschiedt gewoon lijk slechts bij bevordering, namelijk in dien dezelfde persoon voor de tweede keer voor de M.W.O. wordt voorgedragen. Dit is bijvoorbeeld het geval geweest met schout bij nacht Doorman en kapitein-vlie ger van Helsdingen van het KNIL. Een „tussenvorm" is de toekenning van het ere-sabel, in 1855 ingesteld als eerbetoon (Van onze correspondent) WASHINGTON. Lyndon Baines Johnson is zonder twijfel een hoogst intelligent en handig man, uiterst capabel op het politieke veld en bijzonder effectief in de persoonlijke ontmoeting. Degenen, die door zijn provinciaalse accent, zijn breedgerande Texas-hoeden, zijn voorliefde voor stieren en de middelmatigheid van zijn gezin de indruk mochten hebben dat de huidige Ameri kaanse president een ietwat beperkte domoor is, hebben het zeker honderd per cent mis. L.B.J. is een zeer gecompliceerde, begaafde man, weliswaar niet ge stoffeerd met cultuur en stijl, maar daartegenover wel met met een verbluffend gevoel voor het goede moment, voor de juiste maat en het nuttige effect. De vele jaren, die hij in Huis van Afgevaardigden en Senaat doorbracht, zijn aan deze kwaliteiten niet vreemd. Aan de andere kant hebben deze lange jaren, waarin hij altijd met een blik over zijn schouder naar de kiezers in zijn staat van herkomst Texas moest kijken om zeker te kunnen zijn van hun goedkeuring, ook bijgedragen aan een eigenschap, die in een president van de Verenigde Staten met bezorgdheid moet worden bezien: zijn extreme hang het iedereen naar de zin te maken en steeds dat te doen wat de overgrote meerderheid van het Ameri kaanse tolk goed acht. Tijdens polowedstrijden in Berkshire reed prins Philip in volle vaart op het publiek in. De prins kon na een moeilijke slag zijn paard niet meer tijdig stoppen. Gelukkig veroorzaakte hij geen ernstige ongelukken. (Telefoto). In de binnenlandse politiek levert deze touding op dit moment niet zo veel pro- ïlemen op. Door Kennedy werd een richting ingeslagen naar grotere rechts gelijkheid, rassenintegratie en economi sche leiding, die in zo brede kring steun creeg dat Johnson zonder gevaar deze ijn kon doortrekken. Maar in de buiten- andse politiek zijn er vraagstukken, waarin van dag tot dag beslissingen moe ten worden genomen. En daarin wordt duidelijk hoe levensgevaarlijk Johnsons streven de grote allemansvriend in het Witte Huis te zijn, kan worden. In zijn Vietnam-beleid laat Johnson zich niet leiden door enige wereldwijze visie, noch door juridische, morele of histori sche argumenten. Hij besloot heel eenvou dig Noord-Vietnam te gaan bombarderen omdat de resultaten van opiniepeilingen, waarvan zijn zakken voortdurend uitpui len, hem vertelden dat de meerderheid van de Amerikaanse bevolking vond dat er maar eens op geslagen moest worden, en dat pas onderhandeld kon worden na dat de communisten een lesje was ge leerd. NATUURLIJK wil ik niet beweren dat John=ons adviseurs niet allerlei waardiger redenen naar voren hebben gebracht voor dat tot de nieuwe lijn van directe aanval len op Noord-Vietnam werd overgegaan. Maar voor de president, die tenslotte de beslissingen moet nemen, telt vooral de pu blieke opinie. Dat kan men geregeld uit zijn naaste omgeving horen. Een aanwijzing hiervoor is bijvoorbeeld Johnsons merkwaardige reactie op critlek. De president is zo gauw op zijn tenen ge trapt dat men wel moet aannemen dat hij overal tenen heeft. Zeggen senatoren als Morse, GrUning, Church dat de rege ring over Vietnam moet onderhandelen, voor Johnson is het meteen een reden korzelig te reageren en zijn ergernis te genover iedereen de vrije loop te laten. Halen kranten het in hun hoofd de pre sident te kritiseren, het Witte Huis is er als de kippen bij om te zeggen dat het allemaal onverantwoordelijk geschrijf is. Reacties, die pas begrijpelijk worden als men zich realiseert dat Johnson er op uit is van iedereen een vriend te maken en er bij zijn politieke handelingen van overtuigd is, dat hij doet wat de overgrote meer derheid van het Amerikaanse volk wil dat hij doet. EEN DERGELIJKE instelling heeft na tuurlijk vele gevaren. In plaats van lei ding te geven en te sturen in de richting, die de hoogste regionen op grond van stu die, kennis en geheime informatie de bes te achten, neigt Johnson ertoe zich te la ten lelden door de opinies van de slecht geïnformeerde massa's. Een quasi-democratische methode, die door naar overgevoeligheid tegenover el ke professionele critiek overigens meteen laat zien hoe weinig zij met een goed functionerende democratische praktijk van doen heeft. Door dit alles is de verhouding tussen President Johnson geworden. In Washington kan men in vele journalistieke gezelschappen scherpe cri tiek horen op de manier, waarop John son de pers behandelt. In tegenstelling tot Kennedy, Eisenhower, Truman en Roose velt houdt president LBJ namelijk vrijwel geen van tevoren aangekondigde, grote persconferenties. Hij prefereert het van de ene minuut op de andere voor het Witte Huis-perskorps te verschijnen, meestal met de uitnodiging hem op een mijlenlan ge snelwandeling met de hond door de tuin te vergezellen. Johnson is een merkwaardig man. Zijn kansen om als een van Amerika's effec tiefste presidenten de geschiedenis in te gaan, lijken goed. Maar daartoe zal hij toch de moed moeten opbrengen ook npo- pulaire dingen te doen als die volgens ken ners van zaken noodzakelijk zijn. Op dit moment lijkt de man in het Witte Huis er nog te veel op uit om met alle (ook de primitiefste) middelen harten te winnen. Hij lijkt er vast van overtuigd dat als het hem niet lukt sympathie te verwer ven, er boos opzet of gemene onwil in het spel moet zijn. Het is te hopen dat het gecompliceerde toernooiveld van de buitenlandse politiek hem weldra van de noodzaak van boven genoemde moed zal overtuigen. De hijgende heren van het Witte Huis korps, die trouwens toch meer tot taak hebben elk woord van de meester trouw te rapporteren dan zelfstandig zaken te analyseren, komen er bij dergelijke gele genheden nimmer toe de president over een kwestie eens wat diepgaander aan de tand te voelen. Zij zijn meestal al blij als zij, met hun opschrijfboekje in de hand, kans zien een korte vraag tijdens al het gehol te stellen. Een confrontatie met het grote Wash- ingtonse perskorps van experts en buiten landse correspondenten ontloopt Johnson op die manier. Uiteraard tot ontevreden heid van bijna iedereen die in Amerika's journalistiek naam heeft En dit is voor de president weer aanleiding extra geër gerd over de boze pers te zijn: „Die cri tiek durft te hebben, terwijl bijna iedereen (zie opiniepeilingen en de laatste verkie- o vnv. ^iiiicFciini5cii en ue laatste verKie de president ep de pers er niet beter op zingsuitslag) de president teder bemint". ders in de registers der orde ingeschreven. Na de onderscheiding voor de krijgsver richtingen te Waterloo en Quatre Bras werd de decoratie in Europa voor het eerst weer verleend naar aanleiding van de opstand in de zuidelijke Nederlanden in 1830, de tiendaagse veldtocht in 1831 en de verdediging van de citadel van Ant werpen in 1832. Aanleiding tot de toeken ning van tal van ridderkruisen waren in de vorige en het begin van deze eeuw de vele pacificatietochten in het toenmalige Nederlands Oost-Indië. Ook de meidagen van '40, de strijd van '42 tot '45 in Indië, voor officieren M.W.O., die zich ander maal hebben onderscheiden. Sinds de oprichting zijn ruim 6200 rid- het verzet in Nederland en de Korea-oor- log waren perioden waarin vele nieuwe ridders werden benoemd. Voor de verzets strijders werd als criterium aangehouden de voortdurende inspanning, welke zij zich moeten hebben getroost willen hun daden voor de hoogste dapperheidsonderscheiding in aanmerking komen. Er zijn momenteel circa honderd ridders in leven. Ongeveer twintig hiervan wonen in het buitenland en nogmaal twintig heb ben de Indonesische nationaliteit. Keizer Haile Selassie, president Roosevelt en ko ning George behoren tot de hoogste bui tenlanders die met de M.W.O. werden be giftigd. Een uit haar weiland uitgebroken dol geworden koe heeft zaterdagmiddag in de drukke straten van de Limburgse gemeen te Schaesberg drie mensen aangevallen en verwondingen toegebracht. Een vrouw uit Amsterdam, die in Schaes berg op vakantie was, werd door het agressieve dier omvergelopen. Een brom fietser uit Schaesberg werd van zijn brom mer geramd en een winkelende huis vrouw werd op de burg te Schaesberg dus danig door de koe toegetakeld, dat zij zwaar gewond in het Sint-Jozefziekenhui» in Heerlen moest worden opgenomen. Na een klopjacht slaagde men erin het dier een oprit in te drijven. Daar maakte de rijkspolitie met een schot uit een kara bijn een einde aan het leven van de koe. JOHNSON CITY (AP) - In de Ver enigde Staten is men begonnen met werk zaamheden aan een vaartuig met kern- aandrijving bestemd om de diepe oceanen te onderzoeken, nieuwe bronnen voor grondstoffen op te sporen en de weg te effenen voor mijnbouw in volle zee. President Johnson heeft bekendgemaakt dat het departement van Marine en de commissie voor kernenergie bezig zijn met de ontwikkeling van een dergelijk vaartuig. In de aankondiging werd niet gesproken over een onderzeeboot, maar aangenomen wordt dat het dit wel zal zijn. Verwacht wordt dat het vaartuig een grotere mate van bewegingsvrijheid zal hebben, dieper zal kunnen duiken en lan ger onderwater kan blijven dan een van de huidige onderzeeboten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Heer-Hendrikskinderen (toez.) G Griffioen te Nuenen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Bergentheim B. v. Zuijlekom te Leens. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Opperdoes J. Brons te Bun schoten en M Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Den Haag-West B. v. Sme den te Amsterdam-Nieuw-West.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4