Een kat tussen de delven Duizend grijze bestelautootjes Amerika's rijkdommen vervoeren PANDA EN DE DRUMDRUMS 5 a O DE DODE BRUID" '4f KNOBBELS PAS HIERVOOR OP! Neo-SUvikrln 11 Ons vervolgverhaal Een detectiveverhaal door Agatha Christie „Brink's geldtransport" is de misdadiger bijna altijd één slag voor Rokende kleuter door dr. Robert van Gulik WOENSDAG 21 APRIL 1965 Dure les Geen risico nemen Suikerbonen Op alles voorbereid aan de grote teen Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding 99 i) PROLOOG Zomersemester 1 Het was de eerste schooldag van het zomersemester op het Meisjesin ternaat Meadowbank. De late namid dagzon goot haar stralen over de met steenslag geplaveide oprit voor het gebouw. De voordeur stond uitnodi gend wijd open en vlak achter de drempel stond juffrouw Vansittart in een onberispelijk mantelpak. Ieder haartje van haar coiffure zat op zijn plaats. Enkele ouders, die niet beter wisten, hadden haar aangezien voor de direc trice, juffrouw Bulstrode. Zij wisten niet dat juffrouw Bulstrode gewoon was zich bij die gelegenheid terug te trekken in een soort van heilige der heiligen, waartoe slechts enkele be voorrechte uitverkorenen toegang kre gen. Naast juffrouw Vansittart stond, enigszins op het tweede plan, juf frouw Chadwick, volkomen op haar gemak, op de hoogte van alles. Zij was zodanig vergroeid met de school dat men zich Meadowbank zonder haar eenvoudig niet kon voorstellen. Trouwens, juffrouw Bulstrode en zij hadden het internaat samen opge richt. Juffrouw Chadwick droeg een pince-nez, was wat hoog in de schou ders, slordig op haar kleding, bemin nelijk vaag in haar spreken maar te gelijk briljant in wiskunde. Allerlei woorden en zinnetjes van welkom, die minzaam door juffrouw Vansittart werden rondgestrooid, zweefden door het gebouw. „Hoe maakt u het, mevrouw Arnold? O, Ly- dia, heb je genoten van je Griekse reis? Wat een enig buitenkansje voor je! Heb je nog mooie foto's ge maakt?" „O, zeker Lady Garnett, juffrouw Bulstrode heeft uw brief gekregen over de lessen in kunstgeschiedenis, daar is helemaal voor gezorgd." „Goedemiddag, mevrouw Bird. Nee, ik denk niet dat juffrouw Bul strode daarover vandaag met u zal kunnen praten. Maar juffrouw Rowan is ergens in de buurt, als u er met haar over spreken wilt?" „Trés heureuse de vous voir, ma dameAh, je regrettemade moiselle Bulstrode est tellement occu- pée." „Goedemiddag, professor. Hebt u weer belangwekkende opgravingen gedaan?" 2 In een kamertje op de eerste ver dieping zat Ann Shapland, de secre taresse van mejuffrouw Bulstrode, ra zend vlug maar accuraat te tikken. Ann was een knappe jonge vrouw van 35, met ravezwart haar, dat als een satijnen kapje haar hoofd omsloot. Als ze wilde kon ze charmant zijn, maar het leven had haar geleerd dat ze meer bereikte met bekwaamheid en hard werken en daarmee niet zo licht in pijnlijke situaties kwam. Op dit ogenblik stond haar slechts één doel voor ogen: te zijn wat men van de secretaresse van de directrice van een eersteklas meisjesschool mocht ver wachten. Van tijd tot tijd wanneer ze een nieuw vel papier in haar machi ne deed keek ze eens uit het raam en zag dan wie er allemaal aankwa men. „Hemeltje!" zei Ann vol ontzag bij zichzelf, „ik wist niet dat er in Enge land nog zoveel particuliere chauf feurs waren!" Zij moest onwillekeurig glimlachen, toen een vorstelijke Rolls Royce weg reed en een kleine Austin, die lang geleden betere dagen gekend had, de oprit binnen pruttelde. Een bezorgd uitziende vader dook eruit op met een dochter die er heel wat rustiger uit zag dan hij. Toen hij weifelend bleef staan, trad juffrouw Vansittart napr buiten om de leiding in handen te nemen. „Majoor Hargreaves? En is dit Alison? Komt u toch binnen. Ik zou het prettig vin den als u zelf Alisons kamer zag Ann grinnikte en begon weer te tikken. „Die brave, ouwe Vansittart, de verheerlijkte plaatsvervangster," zei zij bij zichzelf. „Zij imiteert ge woon alle trucjes van Bulstrode. Ze is werkelijk volmaakt in haar rol!" Een enorme en ongelofelijk dure Ca dillac, in twee kleuren gelakt, fram- bozerood en hemelsblauw, zwaaide met moeite (vanwege zijn lengte) de oprit binnen en kwam achter de an tieke Austin van majoor Alistair Har greaves tot staan. De chauffeur sprong er uit om het portier open te doen en een donker kleurige man met een enorme baard in loshangend oosters gewaad, stapte uit, gevolgd door een modeprent van de Parijse haute couture en een slank, donker meisje. „Dat is waarschijnlijk prinses Hoe- heet-ze-ook-weer," dacht Ann. „Kan me haar niet goed voorstellen in schooluniform, maar dat wonder zul len we morgen beleven Nu verschenen juffrouw Vansittart en juffrouw Chadwick tegelijkertijd. „Zij worden tot Hoogstdezelve toege laten!" wist Ann. Maar daarna bedacht ze hoe vreemd het eigenlijk was dat het je niet gemakkelijk afging grapjes over juffrouw Bulstrode te maken. Juf frouw Bulstrode was echt een per soonlijkheid. „Je zult verstandig doen met op je tellen te passen, meisje!" sprak ze tot zichzelf. „Maak die brie ven maar af, en liefst zonder fou ten!" Niet dat Ann ooit gewoon was knoeiwerk af te leveren. Zij had de crème de la crème voor het kiezen gehad. Zij was de rechterhand ge weest van de president van een pe- troleummaatschappij, de privé-secre- taresse van Sir Mervyn Todhunter, vermaard zowel om zijn geleerdheid als zijn opvliegend karakter en de onleesbaarheid van zijn handschrift. Zij telde onder haar werkgevers twee ministers en een hoge magistraat. Over het geheel genomen had zij al tijd met mannen te maken gehad. Daarom was zij benieuwd hoe ze het vinden zou onder vrouwen te zijn be dolven, zoals ze zelf zei. Enfin, een ervaring te meerEn zij had toch altijd nog Dennis! Die trouwe Dennis, die uit Malakka, uit Birma, en uit al le mogelijke hoeken van de wereld te rugkwam, steeds onveranderd, aan haar verknocht, haar iedere keer weer ten huwelijk vragendDie goeie Dennis! Wat vreselijk vervelend zou het zijn met hem getrouwd te we zen. Zij zou anders de eerste tijd het contact met mannen wel erg missen. Schooljuffrouwen waren altijd zulke stijve typesen dan alleen maar een tuinman van bij de tachtig in de buurt. Maar op dat moment wachtte Ann een verrassing. Ze keek uit het raam en zag daar iemand de heg snoeien, vlak aan de overkant van de oprit. beslist een tuinman, maar een heel eind van de tachtig! Jong, gebruind, knap om te zien. Ann zou weieens wil len weten... Ja, er was sprake ge weest van een hulpjemaar dit was volstrekt geen boerenpummel. Och ja, tegenwoordig nam iedereen de gekste baantjes aan. Maar dat snoeiwerk was het werk van een vakman, dat kon je zien. Vermoedelijk was het toch wel een echte tuinman! „Hij ziet er uit," zei Ann bij zich zelf, „hij ziet er uit alsof hij toch wel leuk zou kunnen zijn..." Gelukkig, ze had nog maar één brief en dan kon ze even een wandelingetje gaan maken door de tuin Het hoofd van de huishouding, juf frouw Johnson, was boven druk bezig met kamers aan te wijzen, nieuwelin gen welkom te heten en met oude leerlingen gezellige praatjes aan te knopen. Zij vond het echt prettig dat de school weer begon. Zij wist in de va kantie eigenlijk nooit goed raad met zichzelf. Ze had twee getrouwde zus ters, bij wie ze om beurten mocht lo geren, maar die stelden, volkomen be grijpelijk, meer belang in hun eigen gezin dan in het schoolleven op Mea dowbank. En al toonde juffrouw John son zich altijd hartelijk belangstellend voor haar zusters, echte toewijzing bezat zij toch alleen voor Meadow bank. Ja, het was fijn dat het semester weer begonnen was. „Juffrouw Johnson?" „Wat is er, Pamela?" „Moet u kijken, juffrouw, ik geloof dat er iets in mijn koffertje gebroken is. Alles lijkt wel doorweekt! Ik denk, dat het mijn fles lotion is." (Wordt vervolgd) Geen schone slaap ster in een glazen sprookjeskistje, maar een zeer wakkere jongedame uit Chica go, die zich liet in sluiten in een glazen tubus ten dienste van de wetenschap. Vor sers van het Illinois Institute of Techno logy zijn namelijk tot de slotsom geko men dat ieder mens misschien een speci fiek eigen „geur" heeft, die hem onder scheidt van al zijn medemensen en die dus net als vinger afdrukken zou kunnen dienen voor een „waterdichte" idenficatie. Doris Ferner, hier afge beeld, is een der eer ste proefpersonen, wier privé „body odor" in het kader van dit onderzoek ge determineerd wordt. CHICAGO (AP). Er zijn weinig namen, die de zware jongens in Amerika meer slapeloze nachten bezorgen dan de naam „Brink's". Men kan veilig zeggen de president-direc teur van Brink's zegt het zelf dat er wel altijd ergens iemand is, die in zijn fantasie een duister complot smeedt of om een kraak te zetten bij Brink's of zich meester te maken van de inhoud van een dier aardige slagschipgrijze bestel- wagentjes van de firma met al dat geld erin. „Als de misdadigers al de energie, die zij verspillen met tegen ons te complotteren, op eerlijke wijze gebruikten, zouden ze allemaal president-directeuren van ondernemingen zijn", zei de president van Brink's, de heer A. S. Genet. Enkele weinige éliteschurken slagen erin, zich rijkdom te verschaffen door Brink's wat afhandig te maken. Andere bandieten vinden de dood in plaats van een schat, omdat de firma niet gemakkelijk afstand doet van de aan haar toe vertrouwde gelden. En de rest blijft maar doordromen over deze onderneming, die elk jaar 300 miljard dollar een som, gelijk aan de helft van het totale nationale inkomen in de Verenigde Staten door het land vervoert. BRINK'S meent, een dubbele roeping te hebben: zelf geld verdienen en het voor anderen vervoeren. Ook als men zijn zaken doet met chè- ques inplaats van met contanten, kan men gebruik maken van de diensten van Brink's, omdat de firma, ofschoon zij de chèque gemoedelijk „haar grootste vijand na de gemaskerde bandiet" noemt, toch een druk vervoer van chèques tussen ver schillende banken verzorgt. Gepantserde auto's van Brink's vervoer den het oorspronkelijke manuscript van Abraham Lincoln's befaamde „rede van Gettysburg", een met goud overtrokken warmwater-reservoir naar een samen komst van loodgieters en 250.000 dollar in zilveren munten waarmee een boenwas concern voor haar jaarvergadering de vloer van de conferentiezaal liet beleggen. BRINK'S heeft bij verkiezingen over stembussen gewaakt, het haalt en brengt salarissen en verzamelt het geld uit par- keermeters. Voor al dit werk heeft de onderneming ruim 1.000 gepantserde bestelwagens in dienst, die elke dag in het hele land 40.000 haal- en brengdiensten verrichten, waarmee gemiddeld een miljard dollar per dag gemoeid is. Het is heel gewoon, 750 miljoen in goud van Denver naar New York te brengen onder geleide van een groep bewakers, gewapend met geweren, in grote personenauto's. Zo verdient de firma Brink's haar geld. Hoe zij het bewaart is een andere kwes tie. Een grote geldroof bij Brink's in Bos ton, het hoofdkantoor van de onderne ming is opgetekend in het register der nuttige ervaringen. De onderneming is van mening, dat de roof van 2.3 miljoen dol lar in 1950 hun zaken goed heeft gedaan, maar Brink's kon dan ook de dag na de roof overal uitbetalen, daarmee het be wijs leverend, dat de klanten nimmer de dupe worden van „interne moeilijkhe den". Op 28 december van het vorige jaar werd in Norridge, Illinois, een bestelwa gen beroofd; de buit bedroeg 223.000 dol lar. Dit was de vierde van een tiental aanslagen op Brink's in de laatste twee jaar. Om paraat te zijn, piekert Brink's voort durend over de veiligheidsmaatregelen en de bouw van de bestelauto's teneinde el 57. Terwijl de Drumdrums door Panda en Pat O'Nozel naar een rustige slaapplaats werden gebracht, overwoog ook Joris om van wat onbezorgde rust te gaan genieten. „Ik heb me danig uitgesloofd voor deze mannekes!" prevelde de manager, zich naar de brandkast begevend „Geen moeite was mij teveel om hen een eerlijk boter hammetje te laten verdienen! En waardeerden zij dat? Neen! Met gewas en gepoets vernietigen zij hun uiter lijk en mijn inkomstenbron! Ik overweeg dan ook om een kleine, belastingvrije schadevergoeding te innen!" Gesterkt door deze ovenvegingen opende hij de kluis en staarde in een akelig lege ruimte. „Bij Argus!" mompelde hij verblekend. „Iemand is mij vóór ge weest! Ik bedoel: men heeft zich onrechtmatig verrijkt aan andermans gelden! Zonder medelijden met de ar me kromgewerkte Drumdrums heeft een gewetenloze schurk mijn eh ons geld gestolen! Slechts een waardeloos stuk papier heeft hij grijnslachend achter gelaten!" Joris streek het kladblaadje glad en las het prevelend. „We zijn je vóór geweest! De Drumdrums." stond er geschreven. „Odor pro gratia," riep Joris kwaad. „Hun dank voor mijn onzelfzuchtig streven stinkt! Ik dien hier onmiddellijk iets recht te gaan zetten! Deze tieners moeten op hun broekjes hebben!" ke zwakke plek in de beveiliging te ont dekken. Voordat de georganiseerde mis daad zulks doet. De onderneming heeft zelfs een brandkastenkraker in dienst om de safes, die zij aan haar klanten ver huurt, te beproeven. De arbeidsvoorwaar den van deze man zijn zodanig, dat iede re inbreker er graag zijn snijbrander voor zou geven. EEN RECENTE vervolmaking van de veiligheidsmaatregelen is een elektrisch slot op de wagendeuren, dat maakt dat deze slechts kunnen worden geopend van uit de hermetisch gesloten bestuudersca- bine. Dat werkt prachtig. Eens had een bewaker zonder erg de deur dichtgeslagen toen hij uit de wagen stapte. De bemanning stond er met rode koppen een tijdje omheen tot een mon teur uit de werkplaats kon worden ont boden om hem er weer in te laten. Sinds de een of ander uit een stomerij in Chicago 15 politie-uniformen heeft ge stolen, doet Brink's de deuren van haar bestelwagens of van haar hoofdkantoor te Chicago niet meer open voor een onbeken de politiebeambte. „Als ze ons willen be keuren, prachtig", zegt Brink's president. „Maar ze zullen ons naar het politiebu reau moeten brengen voor we de deur openmaken". Om ervoor te zorgen, dat niemand wij zer wordt dan hij mag zijn, stuurt Brink's altijd een employé mee om toezicht te houden als afgedankte auto's worden ge sloopt en tot schroot verwerkt. Dit om te voorkomen dat iemand met een oude wa gen van Brink's zou gaan werken onder de naam van de onderneming. „Vooral de ervaring is een goede leer meester". „Wij leren iets van elk pro bleem", zegt Genet. AANGEZIEN Brink's verzegelde geld zakken niet openmaakt, is daarbij het eni ge probleem, die zakken veilig van de af zender naar de ontvanger te brengen. De bezoeker, een verslaggever van Associated Press klom in een bestelwagen om dat eens mee te maken. Hij kreeg visoenen van suikerbonen. „Het is een hele sensatie, elke dag geld rond te slepen," zei de chauffeur." „Het enige beroerde is, dat het niet van jou is. Ik heb mezelf daar 25 jaar geleden goed van doordrongen." „U bent de eerste, die in al de 106 jaar van ons bestaan in een van onze wagens meerijdt ofschoon hij niet tot ons bewa kingspersoneel behoort," zei de gewapen de bijrijder. „Als er soms wordt gescho ten, zak dan op de grond en laat u niet zien. Want als de politiemannen tijdens een roofoverval een burger in de wagen zien, zijn ze in staat je vol lood te pom pen en pas daarna vragen te stellen. Er dansten geen suikerbonen meer door het hoofd van de verslaggever. De met stalen platen bepantserde be stelwagen schoot door de deur en voegde zich in het verkeer. „ON.$ GROOTSTE probleem?" .vroeg de chauffeur! „Kinderen, die naar je toeko men en zeggen: „Dit is een roofover val", of volwassenen, die je vragen een kwartje te wisselen." Dit herinnerde hem aan die keer, toen een bedrag van 600 miljoen dollar van een bank in Philadelphia naar een andere bank werd vervoerd en een bedelaar bij na een gordijnvuur veroorzaakte door naar een van de bewakers toe te stappen en een dubbeltje voor een kop koffie te vra gen. Hij moest ongetroost weggaan en mocht van geluk spreken, dat hij niet doorzeefd was. De chauffeur stopte achter een rij wa gens van Brink's bij de Federal Reserve Bank, die alle stonden te wachten om miljoenen dollars in chèques in ontvangst te nemen die ongeldig gemaakt, en dus onverhandelbaar waren. Bewakers stonden met getrokken pisto len met de ruggen tegen het gebouw en keken in beide richtingen door de lege straat, terwijl bestellers de zakken naar de plompe auto's sleepten. De leiding van Brink's is van mening, dat de veiligheidsmaatregelen elektri sche sloten, afwisselende routes en rijtij den, ventilators tegen gas, voortdurende oefening van het personeel en kogelvrij glas voldoende zijn om de bandieten te ontmoedigen. De problemen van Brink's vinden dan ook meer hun oorsprong in de feilbaarheid van de mensen dan in de ge nialiteit der onderwereld. „Je moet voortdurend op je quivive zijn," zei de chauffeur. „We zien b.v. een wagen met een paar mannen erin gepar keerd bij een van onze stopplaatsen en later zien we die wagen weer. Dan roe pen we het kantoor op (elke wagen heeft een mobilofoon) en ze sturen een bescher mingwagen. Als we de zaken niet vertrou wen leveren wij de „waar" soms niet af maar keren terug naar de veilige „thuis haven." De kust was die dag op alle 21 stop plaatsen van deze chauffeur veilig. De wagen stopte bij verscheidene ban ken. supermarkten, kleine winkels, een melkinrichting en een fabriek allemaal zaken, waarvan de eigenaars vinden dat het de tijd en het risico niet waard is, hun geld zelf van een bank te halen of erheen te brengen. TOEN ER geld moest worden gehaald bij een kerk, moesten de besteller en de bewakers zich een weg banen door een Advertentie Knobbels of zwellingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gelukkig bestaat er nu een produkt dat zeer snel ver lichting brengt. Het is de be- roemdeDalet Balsum.Dalet Balsum heeft een drievoudige werking: (T) verjaagt de pijn; (i) heft de aandoening op; (^vermindert de hinderlijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsum, haar uit werking is verrassend. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Ronald Boshof uit Johannesburg (Zuid-Afrika) kan het roken maar niet laten. Daar hebben meer rokers last van, maar het bijzondere in dit geval is dat Ronald pas twee jaar is. „Wij kunnen eenvoudig niet maken dat hij het laat. Slaag helpt geen zier," ver telde zijn moeder. Het is begonnen toen iemand rook in zijn gezicht blies. Ro nald greep de sigaret en blies rook te rug. Sindsdien is het onmogelijk ge weest, hem met roken te doen ophou den. Wij staan hem tegenwoordig een sigaret per dag toe voor het slapen gaan. Dat schijnt hem ervan te weer houden overdag peukjes op te rapen en te roken, vertelde zijn vader. De jongeheer moet niets hebben van filtersigaretten. Als er bezoek komt, maakt hij net zo lang kabaal tot hij een sigaret krijgt. „We hebben geprobeerd, hem met ro ken te doen ophouden door het einde van de sigaret met mosterd te besme ren, maar dat had hij gauw in de ga ten. Hij inhaleert niet. Hij heeft zich al vaak gebrand, maar dat helpt ook niets," aldus zijn vader. Ronald kan nog geen sigaret aansteken met een lucifer, maar wel aan een andere sigaret. „Hij schijnt erg te genieten van zijn dage lijkse sigaret en rookt haar achter el kaar op. We weten niet meer wat we moeten beginnen. Wie helpt ons?" zeg gen zijn bezorgde ouders. Advertentie Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het gemakkelijk kappen. hele schoolbevolking, die naar huis ging. Omstuwd door leerlingen liepen zij met zakken geld in de ene en hun revolver» in de andere hand naar de auto terug. De chauffeur was in de wagen achterge bleven en hield met zijn revolver in de hand de leerlingen in het oog. Was onder hen plotseling een rover opgedoken, dan zou hij door een van de vele schietgaten in zijn cabine het vuur hebben geopend, een alarmschei op de wagen in werking hebben gesteld, zijn weggereden en met zijn mobilofoon de politie hebben gebeld. Hij zat gespannen af te wachten of er iets zou gebeuren, maar er gebeurde niets. Aan het einde van de reis had het goud voor de gast wel iets van zijn glans verloren. De bestelwagens van Brink's zijn ongeveer net zo comfortabel als een ouderwetse dilligence. Als je er een dag ingezeten hebt, heb je een gevoel alsof je los wisselgeld bent, dat in iemands zak door elkaar rammelt. pers IK SEN EEN UUR BEZIG GEWEEST 6'JDR.HWA, HER ALLE BRUILOFTSGASTEN ONDERVRAAGD. NIEMAND HEEFT EEN ANDER EEN VER JA, MAAR DR.HwA IS TOTAAL VAN STREEKIK HECHT WEINIG WAARDE AAN 6EWE RINGEN. VOLHOUDEN DAT DE MOOR DENAAR DACHT GESAAR NAAR ANEMOON'S THEEKOPJE ZIEN MAKEN.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11