District Haarlem KNBB actief •jMnn voor mannen Geesink gaat - na lang gesprek met FNJJB - toch naar Madrid NSF verdeelde in vier jaar een bedrag van 31 miljoen Jan Derksen hoopvol gestemd over kansen van baanploeg Uitnodiging voor Mexico XoÜ Twin1- TOTO-PROGNOSE Balie jacht verboden Torino had goede start tegen München Nationale titel voor jongens naar BMHC Nieuwelingen in hockeyteam Shigamatsu stelde marathonrecord 2 minuten scherper A. Jansen R. v. d. Zwet Slotemaker Amateurploeg naar ronde van België Van Dijk leidt in damstrijd WOENSDAG 21 APRIL 1965 15 Komende weekeinde nationaal jeugdtoernooi Strijd om Europees j eugdkampioenschap in oktober Sterke junioren Biljart jeugd krijgt in Haarlem een eigen onderdak Eigen home Herrebrugh hockey-arbiter bij W.-Duitsland-Engeland 32 jaar dienst enthousiast Internationale race op Hilversumse baan (Van onze sportredacteur) Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond ontwikkelt onder leiding van voorzitter Kortekaas en de heer J. van Beem, hoofd van de afdeling jeugdzaken en kadervorming van de KNBB, een grote activiteit op het gebied van het biljarten voor en door de jeugd. Het heeft momenteel drie projecten onder handen. In het komende weekeinde wordt het nationaal jeugdtoernooi om de Nederlandse Sportpersbeker gehouden. In oktober van dit jaar komen de beste jeugdbiljarters uit Europa naar Haarlem om er te strijden om de Europese titel. En tenslotte is men voor de eigen Haarlemse jeugd al zo ver gevorderd met een eigen home, dat dit binnenkort in gebruik kan worden genomen. Dat Haarlem zo actief is op 'het gebied van het jeugdbiljarten is niet zo vreemd, als men weet, dat in dit district de heer Van Beem woont, de grote man in Ne derland op het gebied van het biljarten door de jeugd. Hij is o.a. ais erelid van het district Haarlem de grote stu wer achter de schermen. Zaterdag en zondag organiseren de spe cifieke jeugdbiljartclubs Brederode uit Haarlem en De Magneet uit Heemskerk het derde nationale jeugdtoernoo» om de Nederlandse Sportpers-beker in de biljart zalen van café-restaurant Brinkmann in Haarlem. Een biljartevenement als dit is uniek in Europa. Jongens van 12 tot 18 jaar organiseren en leiden dit toernooi voor hun leeftijdgenoten uit het gehele land. Zelfs de arbitrage is geheel in han den van de jongelui. Dit alles geschiedt uiteraard onder toezicht en auspiciën van de KNBB. Er komen 25 jeugdclubkam pioenen naar Haarlem, die elkaar op tien tafels bekampen. Er wordt gespeeld in vijf poules. Dc spelers moeten een aantal caramboles maken volgens de volgende sleutel: 25 keer het eigen moyenne plus vijf. Zo moet de sterkste speler, J. v. d. Plas uit Amsterdam, die een gemiddelde speelt van 71/:, 193 caramboles maken in de hoogste afdeling. Uit Kennemerland ko men in het toernooi uit: E. Suman (Haar lem), J. Kranendonk (Heemskerk), B. Bruisschaart (IJmuiden) en J. v. Klinken berg (Heemskerk). De wedstrijden begin nen zaterdagmiddag om 14.00 uur en zon dag om 10.00 uur. Advertentie -u jwni' 'nmuuBpMMj Hoe z°u daetrm°annenTwir« wee,eonT^n>5PrecieSmoet nemen./*1" shag «*°®x als **»"\Ween beetje bcht *a2ne ?«L?°daaNOor bebb®" het jijne van shagroken: je geniet bij voorbaat Spelers en scheidsrechters, zo heeft de FIFA dinsdag in Zürich besloten, mogen hun collecties voetballen die zij dank zij een jacht-op-de-wedstrijdbal na afloop van internationale ontmoe tingen moeizaam hebben opgebouwd, niet verder uitbreiden. De FIFA wil een einde maken aan de soms weinig verheffende taferelen die zich na belangrijke wedstrijden kunnen voordoen, als gepoogd wordt de wed strijdbal als souvenir te veroveren. Vol gens de internationale voetbalfederatie behoort de bal in het bezit te blijven van de organisatie die eigenaresse is van het terrein waarop wordt gespeeld. Blijft natuurlijk de vraag wat er ge beurt als die bond of vereniging met een royaal gebaar nu eens bij voorbaat afstand doet van het eigendomsrecht. De jongens, die uit het gehele land ko men, krijgen hun reiskosten vergoed. Ze logeren in de jeugdherberg Jan Gijzen. Op 28. 29, 30 en 31 oktober van dit jaar kan men in de Kroonzaal van Brinkmann voor het eerst in Nederland een Europees juniorentoernooi bijwonen. Dit is een toer nooi voor spelers tot 21 jaar. De orga nisatie van dit toernooi is in handen van het district Haarlem van de KNBB in sa menwerking met de Stichting Sportweek Haarlem. De jongens spelen eerst 250 car. libre (er zijn er die dit in één beurt pres teren) en vervolgens 150 car. 47/2. Naar alle waarschijnlijkheid komt er een Belg, een Fransman, een Duitser, een Luxembur ger, een Oostenrijker en een Spanjaard. En verder nemen er twee Nederlanders aan deel. Tenslotte een activiteit in Haarlem, die „blijvend" is. Het district Haarlem heeft van de gemeente een zaal van het Bavo- gebouw in de Smedestraat kunnen huren. De gemeente heeft 500 subsidie verleend om de zaal te kunnen inrichten voor jeugd- biljartcentrum. Middels een loterij hoopt men de overige benodigde gelden bijeen te kunnen brengen. Er komen twee biljarts te staan. Het is de bedoeling, dat jeugd clubs uit Haarlem hier kunnen biljarten, voorlopig drie avonden in de week en za terdags. Daarmee is Haarlem in de rij van gemeenten getreden, die een eigen jeugd- biljartcentrum hebben. „Ik ga naar de Europese judokampioen schappen omdat ik het gevoel heb de jon gens van het Nederlandse uudo anders in de steek te laten." Dat zei gisteravond in Utrecht de wereld^ en Olympische kam pioen Anton Geesink nadat na een verhel derend gesprek met het dagelijks bestuur van de FNJJB het besluit was gevallen, dat de Utrechter zou deelnemen aan de Europese kampioenschappen in Madrid. De grote meningsverschillen die waren ont staan met de nationaal technische commis sie en het bestuur in de loop der jaren dat Anton Geesink judoka en coach van het nationale team was, bleken na het ge sprek dat twee uur duurde tot normale proporties te zijn teruggebracht. Uit het verband gerukte delen van ge sprekken en brieven vormden de aanlei ding voor deze meningsverschillen. Na tuurlijk blijven er geschilpunten omdat de Olympische kampioen als top-sportman nu eenmaal zeer uitgesproken gedachten heeft over de voorbereiding van judoka's voor evenementen als Olympische Spelen en Europese kampioenschappen. Geesink, die zich enorme opofferingen heeft ge troost, en nog maar kortgeleden ondervon den heeft wat het zeggen wil tegen riva len van internationale faam als Kamina- ga en Inokuma uit te komen, beseft maar al te goed dat er aan opleiding en trai ning van de Nederlandse judoka's wel eens wat schort. Dat deze opvattingen niet altijd overeenkomen met die van het be stuur van de FNJJB is vele malen oor zaak van moeilijkheden geweest. Uitgesproken vervelend vond Anton Gee sink het dat, nadat hij een rapport had uitgebracht over de interland tegen Frank rijk in Marseille, achter zijn rug om Torino, winnaar van de Italiaanse be ker, heeft in de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker voor bekerwinnaars een 2-0 zege op München 1860 behaald. Beide doelpunten van deze wedstrijd, die gisteravond in Turijn werd gespeeld, vie len in de eerste helft. De tweede ont moeting wordt dinsdag a.s. in München gespeeld. Ruim 20.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. Nederlandse scheidsrechters zullen za terdag in Frankfort de heren hockey-inter- land West-DuitslandEngeland leiden. De heren A. Lathouwers uit Vught en H. Her rebrugh uit Overveen zullen deze ontmoe ting arbitreren. informaties waren ingewonnen door het bestuur en dat de secretaris van de FNJJB de heer Paanen daarna een gesprek had gehad met de judoka's Wim Ruska en Joop Gouweleeuw. In het gesprek met het bestuur bleek dat bepaalde geruchten die de ronde de den niet op juiste feiten waren gebaseerd en nadat deze kwestie was opgelost bleek Anton Geesink bereid om ondanks de te genstellingen die blijven bestaan naar Ma drid te gaan. Vanochtend is de ploeg ver trokken. De ploeg van BMHC heeft na een zeer spannende finale tegen Kampong het jon genskampioenschap hockey van Neder land veroverd. Na twee verlengingen wa ren strafschoten nodig om uit te maken wie zich kampioen mocht noemen. De jeugd van BMHC nam deze schoten beter en zegevierde ten slotte met 3-2. Op de derde plaats eindigde Den Bosch, dat in de kleine finale Kraaien met 1-0 versloeg. In de halve finales hadden zowel Kam pong als BMHC een 1-0 overwinning be haald, resp. op Den Bosch en Kraaien. Het Nederlandse hockeyteam, dat zater dag 1 mei in het Wagener stadion te Am stelveen tegen de ploeg van Ierland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Boks (Amsterdam). Achter: Leemhuis (SCHC) en Zeilstra (Kieviten). Midden: Fokker (Laren), Fiolet (HDM) en Elffers (HGC). Voor: Hylkema (SCHC), Èykelboom (Hattum), Westdijk (Kampong), Nico Spits (Amsterdam) en De Keyzer (Breda). Morio Shigamatsu, uit Japan, heeft in Boston de marathon gewonnen. Hij legde de afstand af in 2:16:33, onge veer twee minuten onder het bestaande record. De Belg Aurele van den Driessche, die daar de laatste twee marathons had gewonnen werd vierde. Toen halverwege de wedstrijd het veld begon uit te dunnen werd Van den Dries sche door vier Japanners ingesloten, ver volgens door drie, daarna door twee Ja panners. Nakao had last van zijn maag en raakte achter maar in de laatste fase zag hij kans door een enorme inspanning Van Den Driessche te passeren en als derde te eindigen. De uitslag was als volgt: 1. Morio Shi gamatsu, Japan 2:16:33, 2. Hideki Shishido Japan 2:17:13, 3. Takayukki Nakao, Ja pan 2:17:31. 4. Aurele Van den Driessche, België 2:17:44, 5. Yoshikazu Funasako, Japan 2:18:18. In de jaren 1961 tot en met 1964 zijn uit de sporttoto bedragen tot een totaal van ongeveer 31 miljoen gulden naar de sport toegevloeid. In deze periode van vier jaren kreeg de Nederlandse Sport Federa tie dit bedrag ter verdeling beschikbaar. Ongeveer twaalf miljoen gulden kwam ten goede aan de zeventig landelijke or ganisaties, het Nederlandsch Olympisch Comité, de uitzending Olympische Spelen 1964 en de Nederlandse Sport Federatie inbegrepen. Ongeveer 11,5 miljoen gulden kwam in bedoelde periode ter beschikking voor het verlenen van bijdragen in de kosten van het totstandkomen van sportaccommoda ties. Deze toewijzingen hadden betrekking op 153 objecten en het investeringsbedrag voor deze accommodaties beliep 54 mil joen gulden. Enkele belangrijke objecten zijn reeds tot stand gekomen, zoals de kunstijsba nen te Amsterdam en Deventer, de sport hal te Heemskerk, het zwembadencom plex te Zaltbommel, het sportcomplex te Vaassen en de Bosbaan bij Amsterdam. Voor de eerste maal zijn in 1964 bij deze toewijzingen de sportverenigingen betrok ken. In totaal zijn aan 44 verenigingen be dragen toegewezen voor de aanleg en ver betering van accommodaties voor actieve sportbeoefening, waarmede een bedrag van 300.000 was gemoeid. Het restant van het bedrag van 31 mil joen gulden is ten goede gekomen aan het nationaal sport centrum bij Arnhem. Van een bedrag van zeven miljoen gulden is reeds ongeveer drie miljoen besteed voor de aankoop van het terrein met opstal len, enkele verbouwingen en de bouw van een tijdelijk paviljoen met de daaraan ver bonden inrichtingskosten. Hoewel de wegsport door de grote suc cessen van onze renners en ook door de grote publiciteit de jongeren trekt, is Jan Derksen, wiens contract met de KNWU als baancoach met ingang van 1 mei voor een seizoen is verlengd, toch hoopvol ge stemd voor de nabije toekomst. Natuur lijk is zijn eerste streven gericht op de komende wereldkampioenschappen op een volgens UCI-reglement te kleine nieuwe baan bij San Sebastian maar evenals Joop Middelink ten aanzien van de weg, werkt Derksen eveneens aan de vorming van jongelui voor de Olympische Spelen van Mexico in 1968. In dit laatste verband is het contact, dat de oud-wereldkampioen bij de Spelen in Japan met vooraanstaan de figuren uit Mexicaanse wielerkringen heeft gelegd, wel bijzonder belangrijk. Derksen loopt namelijk met een uitnodi ging in zijn zak om in oktober van dit jaar samen met Middelink met een gecom bineerde weg- en baanploeg naar Mexico te komen om een aantal wedstrijden te rijden. „Dan kunnen we meteen belang rijke ervaring opdoen wat betreft het fiet sen op zo'n grote hoogte en andere pro blemen, waarmee de sportwereld het bij de komende spelen te stellen krijgt." Het optimisme van Derksen inzake de vaderlandse baansport nu is gegrond op het verrijzen van nieuwe wielerbanen en de grote programma's, die ook voor jon gere renners op deze banen gegeven zul len worden. „De jongens moeten een doel hebben waarvoor ze trainen." De plannen van de wielerbanen in Hilversum, Duin horst, het Goffertstadion, het Olympisch Stadion, Apeldoorn, Utrecht, Oirsbeek en de in augustus gereed te komen baan in Alkmaar helpen Derksen een eind op de goede weg. Door het overgaan van Aad de Graaf en Piet van der Touw naar de profrijen moet Derksen nog meer aandacht gaan besteden aan de ook het vorig jaar al op rukkende jeugd. Bij de sprinters vallen dan de namen van Bram Breur („mede werking van de militaire leiding is enorm. Breur ligt als militair in Maastricht maar zal worden overgeplaatste naar de omge ving van Amsterdam)", Charles Ruikers en Jan Jansen („die komt verder dan ik aanvankelijk had gedacht. Hij laat alles voor de sport staan"). Voor de ploeg achtervolging heeft Derksen het oog ge richt op Frans van de Ruit, Peter Kiss- ner, Jan Rasch, Nico Lute, Chris Kip ping, Piet de Wit, Gerrie Bruin, de ge broeders Duindam, de zestienjarige Hil- versumse flyer Albert van Midden („die knaap heeft op de baan een fantastische stuurkunst") en Co Oele. Een hoofdstuk apart vormt Tiemen Groen, de wereld kampioen der amateur achtervolgers, die bij de spelèn in Japan zijn gouden droom niet wist waar te maken. „Met Tiemen kun je alle kanten uit" zegt Derksen. In nauw overleg met Joop Middelink zal pas over enkele maanden worden beslist wat Tiemen bij de we reldkampioenschappen gaat rijden. Na tuurlijk de persoonlijke achtervolging, maar het is best mogelijk, dat de Fries ook zal worden ingezet in de ploeg voor de tijdrit over 100 km. „Die wedstrijd is een week voor de achtervolging en voor zo'n natuurbonk als Tiemen zou het mis schien wel goed zijn". In de komende maanden gaat Derksen het beschikbare materiaal testen in tal van wedstrijden ook in het buitenland. 1322321211233132232121128112331322321211233132232121121 1322321211233132232121133112231322321211233132232121121 (Van onze sportredactie) Er zijn mensen, die op de achtergrond van groot nut zijn in de sportwereld, mensen, die altijd klaar staan om te helpen. Zulke mensen zijn onder meer de leden van de Rode Kruis-colonnes. Men kent ze wel: de mannen of vrouwen in het uniform van het Rode Kruis. Ze staan langs de lijn, langs het veld, onopvallend, maar steeds gereed om bij te springen als dat nodig is. Twee van hen stellen wij u voor in deze totorubriek: de heer A. Jansen uit Haarlem en de heer R. v. d. Zwet Slotemaker uit IJmuiden. De heer Jansen is sergeant bij de Rode Kruis-colonne in Haarlem, een veteraan, vergrijsd in de dienst om an deren te helpen. Niet minder dan twee endertig jaar al is hij Rode Kruis-man, vanaf zijn twintigste jaar. Hij is een van degenen, die door idealisme naar dit werk werden gebracht. Zijn dage lijks beroep houdt geen verband met zijn „zondagsarbeid", want hij is tim merman-uitvoerder. We hebben ons wel eens afgevraagd of de colonnes op strikt militaire wij ze geschoeid zijn, met strenge discipli ne enz. Het uniform is tenslotte mili tair en de rangen ook. „Gelukkig niet", vertelde de heer Jansen ons, „want ik ben helemaal niet zo'n militarist". Men kan hem de laatste vijftien jaar vin den bij EDO. Door zijn werk als Ro de Kruis-man werd hij zo'n vertrouwde figuur bij de roodzwarten, dat hij geheel belangeloos, zoals al 't werk van het Rode Kruis belangeloos wordt ver richt gevraagd werd als verzorger van het eerste. Daar geeft hij lichte massage voor de wedstrijd, legt hij ver banden om zwakke enkels en meer dergelijke karweien. Iedereen kan een beroep doen op de Rode Kruis-helpers. „Ik heb het mees tal drukker met het publiek dan met de spelers. Vooral jongens, die over het prikkeldraad proberen te klimmen, moet ik nogal eens verbinden. De heer Jansen vindt het spel wel harder ge worden de laatste jaren. Hij heeft het wat dat betreft drukker gekregen. Er is veel veranderd. Ook in de opleiding van de Rode Kruis-helpers. Er wordt nu veel meer geëist van de mensen. Zelf heeft de heer Jansen niet zo hoog gereikt in de voetballerij. Als Amster dammer kwam hij zondags bij AFC terecht. Toen hij naar Haarlem ver huisde werd hij Rode Kruis-soldaat bij Schoten, DCO om tenslotte bij EDO te belanden. Hij is daar toto-lid. En hij won al eens een prijs, zegge en schrij ve f 5,40. De heer R. van der Zwet Slotema ker, chauffeur bij de gemeente Vel- sen en in zijn vrije tijd enthousiast Ro de Kruislid, woont vier hoog in een flat aan de Maaslaan te IJmuiden. „Hier precies onder bevond zich vroe ger de tribune van het VSV-terrein" zegt hij, naar de vloer wijzend. Hij zegt het een tikje ontroerd, want hoewel hij in 1945-1946 in Waterloo speelde en er verscheidene malen deel uitmaakte van het eerste elftal, is zijn grote liefde toch VSV, hetgeen er borg voor is dat hij in de garage altijd stof heeft voor conversatie met chef Corrie Schoon. Vier jaar is de heer Van der Zwet nu al op het hoofdveld van Schoonenberg te vinden als daar wordt gevoetbald. Eerst twee jaar afwisselend VSV of Stormvogels, nu Telstar. Samen met Piet van Leeuwen verricht hij daar de EHBO-dienst, waarbij over hét alge meen kinderen, die over het prikkel draad klimmen en dan armen of benen beschadigen, zijn veelvuldigste klan ten zijn. „Voetballers krijgen we maar weinig onder behandeling, een been breuk heb ik gelukkig nog niet mee gemaakt. Maar wel een toeschouwer, die een hartaanval had. een man, die in de tunnel een aanrijding had gehad, maar de wedstrijd niet wilde missen, en voor veertien dagen nog een dame uit de kantine, die zich in de duim had gezaagd. We hebben gelukkig va ker niets dan wel wat te doen, en dat is maar goed ook" vindt hij. Naast de dienst bij het voetballen heeft hij veel andere taken bij het Rode Kruis; zo als het helpen bij ouden van dagen- of invalidentochten en 't meevaren met de Henri Dunant. „Wat ik 't mooiste vind? De invalidentochten. Wanneer die ge houden wordt is elke Rode Kruisman liefhebber. Je kunt je geen dankbaar der werk voorstellen". De totoprognoses van de heer Jan sen treft men in het eerste rijtje, die van de heer v. d. Zwet Slotemaker in het tweede aan. MVV—Sparta 2 2 DWSNAC 1 1 ADOHeracles 1 1 Go AheadSittardia 3 3 EnschedeTelstar 2 2 FortunaAjax 3 3 FeijenoordGVAV 1 1 DOS—PSV 2 WV—Volendam 3 RBC—Blauw Wit 2 NEC—'Velox3 EindhovenElinkwijk 2 VitesseTubantia 3 2 3 2 1 1 1 De sportcommissie van de KNWU heeft in overleg met coach Joop Middelink een zeer sterke ploeg aangewezen voor de amateurronde van België, die van 24 april tot en met 2 mei wordt gehouden. De ploeg bestaat uit de volgende renners: Harrie Steevens (Elsloo), Eddie Beugels (Sittard), Peter Kissner (Amersfoort), Dies Kosten (Kapelle), Piet Braspenninckx (Rijsbergen), Frans Ouwerkerk (Rotter dam), Henri van Rooy (Zeelst) en Harrie van Piere (Uithoorn). Ploegleider van deze formatie is Joop Middelink zelf. Als soig- neur gaat mee Henk de Haan, mecanicien is Jan Spenkelink. De uitslagen van de partijen uit de ne gende ronde van het toernooi om het Ne derlands persoonlijk damkampioenschap, dat in Apeldoorn wordt gehouden, luiden: RoozenburgSoetens 2-0, Van DijkVar- kevisser 2-0, BandstraSijbrands; 1—1, Gor dijnVan Beek 1-1, De JongBom 1-1, BaasVan Silfhout 1-1, v. d. SluisOkro- gelnik 1-1. De stand luidt: 1. Van Dijk 14 pnt., 2. Roozenburg 13 pnt., 3. Okrogelnik 11 pnt., 4 en 5 De Jong en v. d. Sluis beiden 10 pnt. De enorme toevloed van paarden voor de woensdagavondmeeting in Hilversum (6.30 uur) heeft geleid tot een aantal splitsingen, waardooi negen nummers moeten worden verreden Hoogtepunt is de Grote April-prijs, waarin een groot deel van de Nederlandse en internationale cracks over een ruim 2400 meter lange afstand aan de start zullen verschijnen. Walter Hollan- dia en zijn trainingsgenoot Jour de Java worden als de grote favorieten beschouwd. Onze prognoses: 1. Myosotis-prijs (2040 m): 1. Doortje Dartel; 2. Discovery; 3. Crystal Heny; outsider: Du- chesse Mac. 2. City of Harlem-prijs (2040 m): 1. Diomedea S.; 2. Dwergvalg S.; 3. Coby Kinley; outsider: Benita van Hagheweyde. 3. Lady Deter-prijs (2000 m): 1. Bretteur P.; 2. Zealot Hollandia; 3. Amor Hollandia; outsider: Bubby Six. 4. King of the Blues-prijs (2000 m): 1. Clau- dette D.; 2. Aafke Williams; 3. Coureur Frances; outsider: Again Hollandia. 5. Grote April-prUs (2400 m): 1. Walter Hollan dia; 2. Jour de Java; 3. Z. The Saint; outsider: J. Wagenaar Jr., Winston Hanover en Quick silver S. 6. King of the Blues-prUs (2000 m): 1. Bingen Magowan; 2. Corna M.; 3. Brün Beer; outsider: Alarik. 7. Broadway-prUs (2020 m): 1. Amigo; 2. Zephyr Magowan; 3. Anna Scotch; outsider: A Reine Kinley 8. LTnnocence-prUs (2000 m): 1. Ballerine; 2. Zamora; 3. Benny Parisien; outsider: Zephyr Scotch. 9. LTnnocence-prUs (2000 m): 1. Bertha P.; 2. Baron Harvester G.; S. Zilver Kid; outsider: Ysbrandine. SCHAKEN. De derde partij in de twee kamp tussen de Russen Geiler en Smyslov voor de kwartfinales van het kandidaten- schaaktoernooi is dinsdagavond in Mos kou afgebroken na de 43ste zet

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15