Kamervergaderingen moeten levendiger worden Voorlezen van redevoeringen zal worden verboden Invoering van „hearings CNV doet suggesties voor de Breedband-miljoenen HET WEER Nog meer Amerikaanse soldaten naar Vietnam UITGERUST! UÊaranka meubelen NIEUW REGLEMENT VAN ORDE OP KOMST Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! SCHERK President Nyerere aangekomen Ontsnapte jongens snel gepakt Penningmeester van GVAV verongelukt Zaak-Corrie Hofman vanavond op televisie Uitgeslapen? néén... Ca. FLEX0R0L W.A. VERWOERD en ZONEN DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK 99 ONZE PAASSHOW GAAT NOG DOOR Enkele opklaringen Het woord is aan In de krant van heden: Meisje mag niet als Colinda door de wereld KOLEN McNamara: Intensivering van de strijd T oetssteen 50e JAARGANG NUMMER 141 WOENSDAG 21 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u, Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Er zijn een paar flinke veranderingen op komst in de werk wijze van de Tweede Kamer. Waarschijnlijk nog dit jaar zal het voorleesverbod voor Kamerleden worden ingevoerd. Ook wordt gedacht aan de invoering van een nieuw soort openbare commissievergadering. Verder zal de begrotings procedure ingrijpend worden gewijzigd. Als de Kamer met de herziening akkoord gaat, zullen de veranderingen direct na de derde dinsdag in september worden ingevoerd. Door een voorleesverbod wil de Kamer de vergaderingen wat meer fleur geven. Het voorlezen van op schrift gestelde redevoeringen is meestal bijzonder saai. Op het voorleesverbod zullen geen uitzonderingen worden ge duld. Als een Kamerlid zich er niet aan houdt, kan de voorzitter hem het woord ontnemen. Wel mogen sprekers aantekeningen raadplegen als een geheugen steuntje. De ministers en staatssecretarissen worden niet getroffen door het verbod. Over hen heeft de Kamer niets te beslissen. Dc tweede verandering in het Regie ment van Orde voorziet in de invoering van openbare commissievergaderingen, waar buitenstaanders hun opvatting kun nen geven over bepaalde wetsontwerpen. Deze raadpleging van buitenstaanders is vooral in het Amerikaanse parlement ge bruikelijk. Het woord „hearing" is dan ook uit dit parlement afkomstig. Niemand weet er eigenlijk een goed Nederlands woord voor. De buitenstaanders zullen meestal ambtenaren zijn, maar de Ka mer kan ook anderen als deskundigen uitnodigen of toelaten. Men wil hiermee bereiken dat de afstand tussen volk en volksvertegenwoordiging wordt verkleind. Tot dusver kwamen dit soort raadple gingen in bepaalde kwesties ook wel voor, maar de bijeenkomsten waren dan niet openbaar. Door de openbaarheid wil men het parlement meer het karakter ge> ven van een ontmoetingsplaats tussen par lement en buitenparlementaire opinies. Om te vermijden dat de Kamer bepaal de ambtenaren tegen hun ministers zal proberen uit te spelen, zal worden voorge- Advertentie U hebt elke dag vrij entree. U kunt rustig ronddwalen op 4 étages en genieten van de vele mooie ANEGANG 39 TEL. 1 63 40 HAARLEM „HEREN WONINGNIRICHTERS" Voor kunnen wij u zeer aantrekkelijke prijzen opgeven. Vraag inlichtingen bij: N.V. De Hout- en Steenwerf afd. Houtwerf Telef. 1 19 32 afd. Steenwerf Telef. 5 37 50 Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een riet meer zo jeugdige huid? Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon ƒ4,95. Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en vooral aanvanke lijk in het zuiden en zuidwesten van het land nog enige regen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. schreven dat de ambtenaren slechts met toestemming van hun minister voor een hearing" kunnen worden uitgenodigd. De wijziging in de begrotingsprocedure hangt vooral samen met de invoering van een Algemene Begrotingscommissie (A.B.C.) van de Kamer, bestaande uit fi nanciële deskundigen van de Kamerfrac ties. Na de algemene politieke beschou wingen aan het begin van het parle mentaire jaar zal meteen de openbare commissievergadering worden gehouden, waarin de verschillende begrotingshoofd stukken worden besproken. Alle wensen van Kamerleden die geld kosten, zullen worden voorgelegd aan de Algemene Be grotingscommissie, die er na overleg met de minister van Financiën advies over moet geven. Als daarna dan de financiële beschouwingen worden gehouden over de rijksbegroting weet ieder Kamerlid wat de financiële consequenties zullen zijn van bepaalde wensen. Door dit stelsel wordt voorkomen dat enerzijds de financiële deskundigen van de verschillende fracties hameren op vermin dering van rijksuitgaven, terwijl anderzijds andere deskundigen van dezelfde fractie steeds maar vragen om activiteiten die tot stijging van de overheidsuitgaven moe ten leiden. Deze tegenstrijdigheid is een oude kwaal van het Nederlandse parle ment, waarover reeds lang wordt ge klaagd. De Algemene Begrotingscommis sie wil men veel invloed geven. Het is de bedoeling er naast de financiële deskundi gen van de fracties ook de fractievoorzit ters in op te nemen. (Zie verder pagina 2 onder „Groter presidium"). Wat moet er gebeuren met de winst van ongeveer 350 miljoen gulden, die het rijk bij de verkoop van de n.v. Breed band aan Hoogovens heeft gemaakt? Het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) vindt dat wanneer de nieuwe regering iets voor vermogensaanwas- deling voelt, dit wel een heel geschikte gelegenheid is om dat duidelijk te ma ken. Het C.N.V. meent dat het juist zou zijn alsnog te overwegen om de werk nemers van het hele Hoogovenconcem op de een of andere manier van deze vermogensaanwas te laten profiteren. Zij hebben daar naar bet oordeel van het C.N.V. recht op, omdat deze sterke groei van het vermogen mede aan hun inspan ning is te danken. Aan deze mening geeft het Christelijk Nationaal Vakver bond uiting in zijn blad „De Gids'. In een hoofdartikel wordt de suggestie gedaan om aan elke werknemer van het Hoogovenconcern een „aandeel" in dit vermogen toe te kennen van enkele hon derden guldens. Het geld zou voor de werk nemers moeten worden belegd bij een be leggingsmaatschappij, de beieggingsmaat- schappijen van de vakbeweging zouden daarvoor de aangewezen instanties zijn. Afhankelijk van de grootte van deze werknemersaandelen zal met een dergelij ke vermogensaanwasdeling een bedrag van enkele miljoenen guldens zijn ge moeid. Dit zal naar het oordeel van het C.N.V. niet ten koste behoeven te gaan van het bedrag van 100 miljoen dat de vorige regering al wilde gebruiken voor het bevorderen van de bezitsvorming. Een andere mogelijkheid om de bezits vorming te bevorderen ligt aldus het artikel in „De Gids" op het gebied van de eigen woning. Het kopen van een huis wordt nu al bevorderd door het ge ven van premies en garanties voor lenin gen, maar er wordt niets gedaan om men sen, die vrijwel zonder eigen kapitaal een eigen huis kopen, te helpen de zware ren telast te dragen. Een deel van die 100 mil joen gulden zou heel goed kunnen worden gebruikt om die rentelast te verlichten. Nog een andere mogelijkheid om het be zit te bevorderen ziet het C.N.V. in de uitgifte van volksaandelen. De staat bezit een aantal bedrijven, waarvan het bezit voor een deel kan worden ingebracht in 'n beleggingsmaatschappij. Door zélf eigen aandelen in bezit te houden, kan de rege ring invloed blijven uitoefenen op het be drijfsbeleid. De beleggingsmaatschappij wordt de formele bezitter van de rest van deze bedrijven, maar draagt dit bezit door verkoop van participatiebewijzen over aan ieder, die voor het kopen van dergelijke volksaandelen in aanmerking komt. De honderd miljoen van Breeband kan dan worden gebruikt om het kopen van deze volksaandelen aantrekkelijk te maken, al dus het C.N.V. De president van de jonge verenigde re publiek Tanzania (het vroegere Tanganjika en Zanzibar), dr. Julius K. Nyerere, is vanochtend om kwart over tien voor een officieel bezoek van drie dagen aan ons land met de regerings-Friendship uit Lon den op de vliegbasis Soesterberg aangeko men. Prins Bernhard begroette de Afrikaanse gast, die wordt vergezeld door een uitge breid gevolg, onder wie vijf ministers. De minister van Financiën van Tanzania, de heer Paul Bomani, zal van de gelegenheid gebruik maken om te onderhandelen over technische en financiële hulp van Neder land aan zijn land. Op de vliegbasis stelde prins Bernhard na de hartelijke verwelkoming in de drui lerig koude regen premier Cals en minis ter Luns voor aan de president. De presi dent vertrok daarna naar Soestdijk, waar hij door de koningin werd ontvangen. Gedurende ongeveer 25 minuten hebben koningin Juliana en prins Bernhard in de kamer van de prins met president Nyerere van gedachten gewisseld. De koningin reikte aan haar hoge gast het grootkruis in de orde van de Nederlandse leeuw uit. President Nyerere kon dit gebaar niet be antwoorden, aangezien zijn jonge repu bliek nog geen onderscheidingen kent. Voor het eerst sinds enige maanden had koningin Juliana haar rechterbeen niet meer in het gips. Ze bewoog zich wat ge makkelijker, maar moest toch nog op een stok steunen. Het been was nu in een verband gewikkeld. Omstreeks kwart over elf vertrok het gezelschap naar Amsterdam, nagewuifd door prins Bernhard. (Zie verder pagina Twee ontsnapte en snel weer gepakte jongens worden uit het politiebureau Daniël Meyerplein naar een busje geleid om naar de inrichting aan de Oostelijke Handelskade te worden teruggebracht. B o Yin Ra: Het enige wonderbaarlijke in dit leven geschiedt binnen in de mens zeil Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4, 6, 7, 9 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ....3, 4, 6, 9 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 4, 5 Ferdinand 3 Radio en t.v10 Kunst 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs f3 Topsy 14 Sport f5 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vrijwel onopgemerkt tussen 'n groep van tweehonderd Britse toeristen, die met een kustvaarder een reis naar Griekenland hebben gemaakt, heeft de voormalige Britse minister-presi dent Harold MacMillan met z'n echt genote de Acropolis in het hartje van Athene bezocht. (Telefoto). Lucille's Stars nieuwste song Colin da heeft de Hilversumse burgerlijke stand gisteren een probleem bezorgd. Een jonge vader verscheen voor de balie om zijn pasgeboren dochter in te laten schrijven. Wat zal de naam zijn? vroeg de ambtenaar. „Colinda" was het antwoord. Het dikke naam boek werd opgeslagen, maar Colinda stond nergens vermeld. Ook niet bij de K van Karei. De vader werd naar huis gestuurd met de boodschap dat hij eerst moest aantonen dat de naam bestaat. Volgens de burgerlijke stand zou het gramofoonplaatje niet als bewijsstuk kunnen dienen. Uit de rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam zijn gistermiddag acht jongens tussen de vijftien en zeventien jaar ontsnapt. De vrijheid was voor hen echter van zeer kor te duur, want de Amsterdamse politie wist zeven van de jeugdige vluchtelingen bin nen het uur te snappen. Een van hen meldde zich korte tijd na zijn vlucht vrij willig aan de poort van de inrichting. De anderen zijn voor een verhoor ingesloten op het politiebureau aan het Daniël Meyer plein. De delinquenten zijn van de binnen plaats van de inrichting af over een muur geklommen. De penningmeester van de stichting be taald voetbal G.V.A.V., de heer A. W. Rit- sema uit Holwierde, is vannacht om twee uur dodelijk verongelukt. Hij botste op de terugweg van een ver gadering in Groningen in de buurt van Garrelsweer (onder Appingedam) op rijks weg 41 tegen een vrachtauto. De heer Ritsema was ook bestuurslid van de stichting topsport Noord-Neder land. Paragnosten geweigerd Verscheidene Nederlandse paragnosten hebben zich bjj de Eindhovense politie ge meld om medewerking te verlenen aan het onderzoek In de zaak-Corrie Hofman. De Eindhovense politie heeft deze aanbiedin gen niet geaccepteerd. Vanavond om 8 uur 20 zal de VARA in „Achter het nieuws" uitvoerig aandacht aan de Eindhovense zaak besteden. Het werkportret van de man, die het laatst met het vermoorde kind is gezien, wordt ook uitgezonden. Het aantal tips naar aanlei ding van de publicatie van de foto in de Nederlands dagbladen blijft toenemen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse minister van Defen sie Robert McNamara heeft gisteravond een intensivering van de strijd in Viet nam aangekondigd. De bevoorrading over zee van de Vietcong door Noord- Vietnam zal in het bijzonder worden aangepakt. De minister legde zijn ver klaring af na afloop van de conferentie van hoge Amerikaanse militaire en di plomatieke leiders in Honoloeloe. De conferentie heeft twee dagen geduurd. Besproken werd onder meer de „waarde van de jongste luchtoperaties boven Noord-Vietnam, in het bijzonder wat be treft de vernietiging van bruggen en het tegengaan van infiltraties in Zuid- Vietnam". Vernomen wordt verder dat de Ameri kaanse militaire leiders plannen maken om de strijdmacht van de V.S. in Zuid-Viet- nam uit te breiden en op minstens 50.000 man te brengen. Op het ogenblik zijn on geveer 33.000 Amerikaanse militairen in het land. De permanente commissie van het Chi nese Volkscongres heeft besloten, „de noodzakelijke maatregelen te treffen voor het zenden van Chinese burgers om aan de zijde van het Vietnamese volk te strij den teneinde de Amerikaanse aanvallers te verdrijven, ingeval het imperialisme van de V.S. de opvoering van de aanvals oorlog zou voortzetten en ingeval het Viet namese volk een beroep zou doen op Chi nese vrijwilligers." In een resolutie van de commissie staat dat „de regering en het volk van China plechtig verklaren, dat de agressie van het Amerikaanse imperialis me tegen Noord-Vietnam een aanval is op China". Genoemde commissie, heeft de bevoegd heid te beslissen over het afkondigen van de staat van oorlog in China. Het commentaar van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken op de Chinese verklaring was: „Die dreigemen ten hebben wij meer gehoord". Een Amerikaanse luchtaanval werd gis teravond ondernomen op een konvooi Noordvietnamese vrachtwagens. De vlieg tuigen werden hevig onder vuur genomen door luchtdoelkanonnen. Er gingen twee Amerikaanse vliegtuigen verloren. De Vietcong heeft gisteren een brug bij Tan Boe, op twintig kilometer van de Zuidviet- namese hoofdstad Saigon opgeblazen. De brug was onlangs hersteld van een vorige aanslag. Bondskanselier Erhard heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard, dat Moskon de ontwikkeling in Zuidoost-Azië be schouwt als een toetssteen voor Amerika'» bereidheid om aan zijn verplichtingen te voldoen, doen. Premier Sjastri van India verklaarde gisteren dat de luchtaanvallen tegen Noord- Vietnam dienen te worden gestaakt. Cambodja heeft te kennen gegeven, dat op een eventuele internationale conferentie over de neutrale status van Cambodja niet ook andere zaken, zoals de kwestie- Vietnam, besproken dienen te worden. Cambodja zal zich verzetten tegen elke poging om de agenda uit te breiden, zo werd gezegd. Waarnemers in Londen zijn van oordeel, dat Groot-Brittannië hoopt dat een confe rentie over Cambodja de gelegenheid zal bieden voor overleg achter de schermen tussen Oost en West over de kwestie Viet nam. Advertentie 1"^ rj /V Ijf A OCT1 I DE ..HARDE MATRAS HET ALLE In h\ r\ A-\l^r C L I COMFORT VAN EEN „ZACHTE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1