1 't is weer tijd voor i Kwestie-Cyprus dreigt weer buiten proporties te groeien Papandreou speculeert op sympathie van het Westen Aandrang op Johnson om De Gaulle te bezoeken KIESPIJN? fijn;(x) J WERELDNIEUWS Van dag tot dag Sr*,: m mmmmÊ Twaalf bewakers van Sobiborkamp voor rechter Luik ongerust over mijnschade Ruzie onder de Belgische artsen WITTE KRUIS ^Praatótoel WOENSDAG 21 APRIL 1965 3 Kort nieuws mtÊm Ezelzadel Winst voor Kasavoeboe bij verkiezingen in Kongo Parijs gooit wat olie op de MA VO-golven Op c/e Elias Wèg pijn... Als u poeders kiest! Het heeft een paar dagen geduurd voor dat in Nederland enige zekerheid kon worden verkregen over de inhoud van een rede, die president Soekamo van Indonesië op Paaszondag heeft gehouden voor een menigte van duizenden toehoorders in het Boeng Kamo Stadion te Djakarta. De berichtgeving uit Indonesië is niet altijd ondubbelzinnig en het is voor bladen, die aan zichzelf de eis van objectieve en be trouwbare informatie stellen, dikwijls ris kant om in te gaan op berichten uit die hoek, voordat deze terdege zijn geveri fieerd. Die verificatie heeft thans het resultaat opgeleverd, dat de volgende passage over West-Irian letterlijk kan worden beves tigd: „Nu gaan er in het buitenland stem men op die proberen ons bang te maken met te zeggen: Pas op, als ge geen volksstemming in West-Irian houdt". Waarom zouden wij een volksstemming in West-Irian moeten houden? In de eer ste plaats is West-Irian door de hele we reld erkend als grondgebied van de re publiek Indonesia. In de tweede plaats zijn wij geen lid meer van de Verenigde Naties". Tot zover deze passage in de rede van Soekarno. Men moet daarbij in het oog houden, dat dit de rede van 'n volksmenner was voor een menigte van duizenden aan hangers. De slimme formulering, in de vragende vorm, van de aangelegenheid ener volksstemming in West-Irian laat de president alle mogelijkheden om toch nog een volksstemming te houden, desnoods onder het motto: wij vinden het onnodig, maar men wil het nu eenmaal. Zijn ar gument dat Indonesië geen lid van de UNO meer is en daarom geen verplich tingen meer heeft, is echter moeilijk ver teerbaar. Afspraken en beloften zijn er, om gehouden te worden. Het niet nakomen van de stellig beloofde volksstemming zou het breken van een belofte tegenover de bewoners van het voormalige Nieuw-Gui- nea betekenen. Er zullen zowel in ons land als bij de inheemsen van het eiland weinigen hebben vertrouwd dat die belofte zou wor den gehouden en in dat opzicht zal er van verbazing nauwelijks sprake zijn. De me thode van het Indonesische staatshoofd om, ter verkrijging van concessies en ter bereiking van doeleinden, overeenkomsten te sluiten en deze naderhand te schen den, is in de jaren na Lingadjatti degelijk beproefd en heeft steeds veel succes ge had. Hét argument dat de overeenkomst ten aanzien van Nieuw Guinea niet meer geldig zou zijn, omdat Indonesië geen lid meer is van de Verenigde Naties, kan slechts als een voorwendsel worden ge zien. Want ook tijdens het lidmaatschap van de UNO heeft Soekarno nooit blijk gegeven van zijn grote eerbied voor af spraken of loyaliteit aan een gegeven woord. Het is voor „grote mannen met hoogge stemde idealen" misschien niet nodig, eer lijke middelen te gebruiken om hun idea len in vervulling te doen gaan. De metho de waarmee Soekamo in de strijd om Nieuw Guinea zowel als bij zijn moeilijk heden met de Maleise federatie tewerk is gegaan, lijkt de politieke geest van het nieuwe Indonesië te ademen: in de diplo matie zowel als in de praktische toepas sing van de buitenlandse politiek is de sluipschutter in de plaats gekomen van de ridder met het open vizier. Helaas hebben jonge staten als Indone sië en jonge volksmenners als Soekarno in dat opzicht slechte leermeesters gehad, aangezien ook de Westerse diplomatie en strategie weinig eerlijke praktijken te zien hebben gegeven. Maar in Nederland had den misschien velen toch gehoopt, dat de Nederlandse erkenning van fouten en de wijze waarop onze regering akkoorden met Indonesië ten uitvoer heeft gelegd, enige zuivering van de sfeer tot gevolg zouden hebben gehad. Het blazoen van Soekarno zou door dit nieuwe verraad aan de West-Iriaanse as piraties weer worden besmeurd met 'n vlek van onbetrouwbaarheid. Dat wijst nog eens nadrukkelijk op de noodzaak tot grote voorzichtigheid met alle afspraken, die tussen Djakarta en Den Haag zullen moe ten worden gemaakt. Het tragische in deze situatie komt voor rekening van de goedge lovige Papoeas, die voor een deel te oner varen zijn geweest in de geheimen der po litiek om te beseffen, dat zij van de ene onvrijheid in de andere werden overge plaatst en dat onderdanen van volkslei ders die van macht dromen, niet mogen rekenen op persoonlijke rechten. Des temeer mag men hopen dat Soekar no alsnog de eer aan zichzelf houdt en deze goedgelovige Westirianen niet hun ver trouwen in de Indonesische overheid ont neemt. Waardoor ook degenen in Neder land, die het vertrouwen van die inheem sen hebben gedeeld, niet beschaamd zullen worden. |fWWVWWWVWWWWWW>A<WWWV%^WWWW Artsenstaking. In Mexico zijn ruim 4.000 artsen voor onbepaalde tijd in staking gegaan, omdat zij willen dat het werk in de ziekenhuizen beter zal worden be taald. Advertentie NORTH Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u., zo. 10.30 en 18.45 II. (Van onze correspondent) ATHENE De vrees dat de moord op de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische vakbondsleiders die een vreedzame samen leving op het eiland voorstonden tien da gen geleden een kettingreaktie zou ver oorzaken is uitgekomen. Tezamen met en kele aanvallen op Griekse winkels in de hoofdstad Nikosia leidde zij tot een nieu we afsluiting van het Turkse deel van de hoofdstad door de regering-Makarios, het verbod voor iedereen om de groene zone naar de Turkse kant te overschrij den, werd door de Turkse regering prompt tot blokkade verheven, maar de juistheid van het gebruik van dit woord is door de commandant van de V.N.-troepen Thima- ya niet bevestigd. Makarios heeft de Griekse regering ver zekerd dat de toevoer van levensmiddelen gewoon door zou gaan. De Cyprische mi nister Kostopoulos zal deze verzekering aan de Turkse ambassadeur hebben door gegeven, maar hem niet hebben overtuigd gezien te stormachtigheid van hun onder houd. In Athene wordt de nieuwe Turkse be dreiging van het resterende Griekse ele ment in Istanboel, juist in de week dat dit zich op het orthodoxe paasfeest voor bereidt, algemeen als chantage betiteld. ferentie in Londen. Als het daar zijn zin niet krijgt, aldus deze bladen, dan hoopt het die van Gromyko te krijgen. En die zin is dan het oude Turkse kantonerings- plan dat in de Turkse pers nu weer wordt opgerakeld. Móskou speelt dit spel op zijn manier mee, zo denkt men hier, vandaar dat de Russische ambassadeur in Athene Koriou- kin, premier Papandreou nog eens heeft bezocht, vermoedelijk om te vragen of de- Het Turkse blad „Cumhuriyet" dat nu de oppositie is toegedaan toont een veelzeg gende karikatuur. Daarop staat vice-pre- mier Demirel een los zadel van een ezel te slaan, terwijl de ezel zelf vrij rondloopt. Daarmee wordt een Grieks-Turkse zegs wijze in beeld gebracht: „hij slaat het za del in plaats van de ezel". Volgens de meeste Atheense bladen speelt Ankara het chantagespel ook nog op een hoger diplomatiek niveau, het zal over enkele weken de Russische minister Gro myko ontvangen, vlak na de NAVO-con- HAGEN (DPA) In september zullen in Hagen (Noordrijn-Westfalen) twaalf voormalige bewakers en oud-S.S.-ers van het vernietigingskamp Sobibor, nabij Lu blin in Polen, terechtstaan. Naar van de zijde der justitie in Hagen werd gezegd, zijn in dit kamp 250.000 mensen omge bracht. Het proces zal verscheidene maan den duren. LEOPOLDSTAD (AP> De einduitsla gen van de centrale provincie Kongo van Kongo-Leopoldstad wijzen op een verkie zingsoverwinning voor de Abako partij van president Joseph Kasavoeboe zowel op na tionaal als provinciaal niveau. Abako won acht zetels in het nationale parlement. De vier andere zetels gingen naar een anti- Kasavoeboe vleugel van de Abako-partij Elders in Kongo is het stemmen hervat in de centrale provincie Cuvette en de hoofdstad Coquilhatville. De verkiezingen werden er twee weken geleden stopgezet na de ontdekking van verstopte stembus sen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Meer dan 10.000 Luikse huiseigenaren, en ook de stedelijke over heid zelf, hebben zorgen over de gevolgen van het sluiten van de kolenmijn „La Bat- terie" op 30 juni a.s. Het is de mijn waar onlangs twee keer mijnwerkers enige tijd onder de grond zijn gebleven om te pro testeren tegen de voorgenomen sluiting. De concessies van de mijn strekken zich uit onder een groot deel van de gemeente Luik. Op de grond boven de mijn staan ongeveer 13.000 huizen en tientallen open bare gebouwen. Zeker tienduizend ervan zijn beschadigd als gevolg van grondver schuivingen. Een aantal is onbewoonbaar verklaard. Herstel en onderhoud van de beschadig de huizen kostte tot nu toe circa 40 mil joen Belgische franc drie miljoen gul den per jaar. Dit geld werd betaald door de mijn „La Batterie". Wanneer de mijn wordt gesloten, lijkt het niet aan te nemen dat zij voor de kosten, gevolg van nieuwe verschuivingen die ook na de slui ting naar verwachting van een deskundige nog wel tien tot twaalf jaar zullen door gaan, zal opdraaien. De huiseigenaren hebben zich tot het ge meentebestuur van Luik gewend. Dit heeft de kwestie thans voorgelegd aan de minister van Economische Zaken. Er is in België een wet waarin de mijnschade-ver- goeding wordt geregeld. Overeenkomstig die wet zijn er twee fondsen voor het be talen van de herstellingen. Beide fondsen beschikken niet over voldoende gelden om de schade die voor de eerstkomende jaren op 300 miljoen franc wordt geschat te vergoeden. De Luikse gedupeerden hopen op hulp van de regering. Deze zal echter rekening moeten houden met de omstan digheid dat nog meer Belgische mijnen ge sloten zullen worden. BRUSSEL De Nationale Artsenfedera tie van België heeft dinsdag de onlangs gestichte nieuwe organisatie van genees heren voor de rechter gedaagd en een schadevergoeding geëist van anderhalf miljoen gulden. De federatie beschuldigt de nieuwe or ganisatie er van „door een grove manoeu vre" de indruk te willen vestigen, dat de oude vereniging is opgeheven. De nieuwe organisatie, waarvan de stich tingsakte acht april in het Belgische staatsblad werd gepubliceerd, is opgericht door leden van het bestuur van de bestaan- ze nog van plan is zijn voorgenomen reis naar Moskou te ondernemen. Papandreou is echter doorgegaan met deze zaak op de lange baan te schuiven. De stad Mos kou reageerde reeds gegriefd met het stu ren van de locoburgemeester in plaats van de burgemeester op een beleefdheidsbe zoek. Papandreou speculeert duidelijk op gro ter sympathie van het Westen voor het Griekse standpunt van Enosis, de aan sluiting van .Cyprus bij Griekenland, nu de Turken ook het Grieks-katholieke pa triarchaat in Istanboel bedreigen, dat vooral in Amerika veel respect geniet. Minister-president Papandreou van Griekenland. WASHINGTON (AP) President John son kan veel bereiken door nu een be zoek te brengen aan de Franse president De Gaulle. Dat is de mening van de Re publikeinse NAVO-commissie in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Zij meent dat „de ijzige disharmonie tussen de twee oudste geallieerden grote onenigheid in de NAVO veroorzaakt en dat daardoor de individuele vrijheid in de wereld in gevaar wordt gebracht". De Britse regering betreurt het dat Frankrijk niet deelneemt aan de vergade ring van de ministers van Buitenlandse Za ken van de landen die lid zijn van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie. De regering in Londen hoopt dat het be sluit van het Elysée „alleen is ingegeven door de meningsverschillen over de kwes tie Vietnam en het niet betekent een ver zwakking van de Franse steun aan de ZOAVO. Onze correspondent in Parijs meldt dat door middel van diverse officieuze commu niqués en geïnspireerde commentaren de Franse regering zich gisteren nogal wat moeite heeft gegeven om de plooien glad te strijken en de kwalijke reacties op te heffen, die daags tevoren waren ontstaan door de mededeling dat Frankrijk in plaats van een minister slechts een waarnemer zal sturen naar de ZOAVO-conferentie. Bovendien is in. Parijs beslist tegenge sproken dat Frankrijk de komende dagen uit de NAVO wil treden. Daartegen lijkt het nog steeds niet uitgesloten, dat Frank rijk de ZOAVO, de zuidoostaziatische te genhanger van de NAVO definitief de rug zal toekeren. De ZOAVO werd in 1954, na de confe rentie van Genève, toen Frankrijk zich uit Indo-China terugtrok, opgericht. Het Atlantische filiaal voor het Verre Oosen is zijn roeping misgelopen, doordat de twee belangrijkste landen in dat deel van de wereld, India en Indonesië, zich er nooit bij hebben willen aansluiten. Pakistan, Thailand en de Filippijnen, die Azië in de organisatie vertegenwoordigen, hebben een onvoldoende tegenwicht ge vormd voor de vier grote Angelsaksische landen, de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Australië en Nieuw-Zeeland. jFrankrijk paste in de loop der laatste ja ren steeds minder in die organi satie. Parijs voelt geen enkele neiging de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië, en in Vietnam in het bijzonder, door zijn lid maatschap van de ZOAVO te sanctione ren en lijkt eerder geneigd zich van dat beleid steeds nadrukkelijker te distan tiëren. Een nadrukkelijkheid die Frankrijk dinsdag nog wat zwaarder heeft aangezet door de publikatie van een brief van ge neraal De Gaulle aan de 17 neutrale mo gendheden, waaronder Joegoslavië, om hun de federatie, die het niet eens waren met I zijn adhesie te betuigen voor hun streven het beleid. I naar een vredesconferentie over Vietnam. Ondertussen wenst Parijs dus wel enig onderscheid te blijven maken tussen ener zijds de NAVO als de verdedigingsorgani satie voor het westelijk halfrond en an derzijds de ZOAVO. In feite stoelen de di verse obstructiemaatregelen die generaal De Gaulle zowel tegen de NAVO als tegen de ZOAVO genomen heeft, niettemin op dezelfde anti-Amerikaanse bodem. Tot een formele breuk met de Amerikanen binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die ook het zwaard is, waardoor Frankrijk eventueel verdedigd zal moeten worden, wenst de generaal, zo kan men op dit moment concluderen, het voorlopig echter nog niet te laten komen. Pase vobiscum Gisteren een oud, vergeten boekje uit de kast genomen en deze regels van papa De Genestet gelezen: Ik lig in Hollands dierbaar duin, zoo zacht in 't lauwe zand, en naast mij zit een blozend kind, een dochter van het strand. Een zïlvren wolkje speelt en drijft aan 's hemels blauwen boog; en zoele vrede straalt en daalt op aarde van omhoog. Een heerlijke idylle. De gemoedsstemming, waarin de dichter verkeerde toen hij de ze regelen schreef, is benijdenswaardig, al lokt in deze lente het zand van Hol lands dierbaar duin mij nog niet zo ge weldig aan. Ik ben er in een overmoedig poëtische bui wel eens gaan liggen, maar dat was een vrij ongemakkelijke situatie en, thuis gekomen, kostte het veel moei te het lauwe zand uit haren en kleren te verwijderen. Dit soort idylles valt meestal tegen, om van de dochters van het strand nog maar te zwijgen. Meer haring dan Chanel of Lanvin. Wat mij meer aantrekt is de zoele vre de die (van omhoog) op aarde straalt en daalt. Dat zou ik, zelfs zonder blozend kind aan mijn zijde, nog wel eens willen meemaken. In zijn Study of War heeft de Ameri kaanse hoogleraar C. Wright becijferd hoeveel het in de loop der geschiedenis heeft gekost om een vijand te doden. In Caesers tijd kostte het doden van een Batavier nogal weinig: De Romeinse schat kist behoefde slechts f 3 per dode vijand uit te trekken. In de Napoleontische tijd was dat al flink opgelopen; om één vijand van het keizerrijk te doden moesten de Fransen f 12.000 opzij leggen. Tussen 1914 en 1918 heeft elke dode aan de oorlogvoerenden f 80.000 gekost en ge durende ons laatste wildebeestenhei was dit opgelopen tot f 180.000. Wij betalen thans nog iedere dag daarop af. Wat het legale doden van een mens nu kost weet ik niet, maar het is alweer aan merkelijk meer dan voor 1940. Zo zacht in 't lauwe zand van Hollands dierbaar duineen zoele vrede straalt en daalt op aarde van omhoog Jawel En de mens wordt steeds hovaardiger wat zijn bezit aan beschaving betreft. Uw bet-bet-bet-bet-over-over-overgroot- vader, die met mevrouw zijn dame in een hol woonde, zonder ook maar poging tot binnenhuisarchitectuur, warmwater voorziening, ijskast, beeldbuis, radio, of snoepjes-bij-de-thee, achtte zich zelf niet zo heel ver van de dieren des veld ver wijderd. Maar uw overgrootvader had die af stand geweldig vergroot en Darwin gaf hem dan ook de schok van zijn leven, toen die hem kwam vertellen: toevallig is de mens op dit ogenblik het domine rende dier, maar het zou best eens kunnen wezen, dat ooit zijn plaats zal worden in genomen door de mier of de rat. De holbewoner der twintigste eeuw leeft in de stellige overtuiging, dat hij de da geraad ziet in 't lauwe zand van 't dier-o baar duin. Met een blozend kind naast zich. Jawel..:. 'h*a *6 Advertentie Ni Familievete. In het Libanese bergstadje Zghorta is een oude bloedvete tussen twee families aanleiding tot vuurgevech ten geworden. Tot nu toe zijn ten min ste twee mensen om het leven geko men. Volgens het dagblad Al Anwar is in het plaatsje een uitgaansverbod afge kondigd. Een bemiddelingscommissie tracht de vechtende families weer met elkaar te verzoenen. Bij de vorige uit barsting van vijandelijkheden tussen de families, in 1957, vielen er dertig doden. Record. Het hoofd van de Noorse ver keerspolitie meent dat gedurende de paasvakantie in Noorwegen een Euro pees record is gevestigd: bij verkeers ongelukken kwam niemand om het le ven. Vishal. In de vissershaven Hamburg-Al- tona is een nieuwe vishal geopend, de modernste van West-Duitsland. De on geveer 200 meter lange hal beschikt over meer dan 3.000 vierkante meter koelop- pervlakte, terwijl de ruimte waar vis kan worden verwerkt ongeveer 1.600 vierkante meter beslaat. Drie vissers vaartuigen kunnen tegelijk worden ge lost. De bouwkosten bedroegen 17 mil joen D.M. Eieren gestolen. Twee mannen uit Blerick hebben de afgelopen zes maanden niet minder dan ruim tweeduizend eieren ge stolen uit kippenhokken. Wanneer er een hoogtijdag op komst was, plachten ze bovendien kipen of konijnen mee te ne men. Beiden zijn gearresteerd. Vader en zoon. Michael Chaplin heeft aan gekondigd dat hij een boek zal schrijven over het leven met zijn beroemde vader Charlie Chaplin. De titel zal luiden „I couldn't smoke the grass on my father's lawn". De 19-jarige Michael, het zwarte schaap van de familie, zou een record bedrag als voorschot hebben gekregen. Skiërs. Acht Zwitserse skiërs, jongens en meisjes van 15 tot 21 jaar, worden vermist. Zij hadden met Pasen een skitocht gemaakt in de Oberalpen. Hef- schroefvliegtuigen hebben dit gebied dinsdag afgezocht. De opsporingen wer den door slecht weer belemmerd. Het zoeken is vandaag woensdag voortgezet. Pensioen. In Oost-Berlijn is dinsdag be kendgemaakt, dat strijders tegen en slachtoffers van het rascisme en hun nabestaanden met ingang van 1 mei een pensieon zullen krijgen dat zal va rieren van 120 tot 800 mark per maand. Redding. De „Offshore 1", een Neder lands vaartuig dat twee Britse piraten zenders voor de kust bij Harwich be voorraadt, heeft dinsdag de Amerikaan se piloot van een in Frankrijk gestatio neerde F-101 gered, die met behulp van zijn schietstoel de straaljager had ver laten. Verkeersslachtoffers. Gedurende het paas weekeinde zijn in Frankrijk negentig mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Vorig jaar bedroeg het aantal verkeersdoden 105. In Italië zijn in deze periode meer dan 40 doden in het verkeer gevallen. Bontdieven. Inbrekers hebben 's nachts voor ongeveer 400.000 gulden aan bont uit een Londense bonthandel gestolen. Half metertje. Vier Russische parachutis ten hebben het wereldrecord precisie- springen verbeterd door vanaf een hoog te van 1500 meter gemiddeld op 49 cen timeter van het gestelde doel terecht te komen. Pasjesbezoek. Volgens een niet-officiële schatting zijn gedurende de paasdagen 323.000 Westberlijners bij hun Oostber- lijnse familieleden op bezoek geweest. Lenin-postzegel. In de Sovjet-Unie is een postzegel van 10 kopeken uitgegeven ter nagedachtenis van de 95-ste geboorte dag van Lenin.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3