m Wie is aansprakelijk bij chaufferen onder toezicht Onmogelijkheid van hereniging steeds de Duitse duidelijker Hallstein-doctrine lijkt velen niet langer houdbaar Spannende voetbalstrijd tussen RHBS en Pr. Bemhard HBS Kerkbouw in Velsens duin echt, Wet en Praktijk Waar is het geld? Kandidaatstelling Rijnmondraad Michel gaat IEV trainen Gevaarlijk spel Spaanse jongeman op Schiphol teruggestuurd Uitgevaren vissersvaartuigen Twee aanrijdingen in Velsen-Noord WOENSDAG 21 APRIL 1965 4 Aan de Zeeweg in IJmuiden wordt op het ogenblik de grondslag gelegd voor het kerkgebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Velsen. Een gedeelte van het zich daar bevindende duinterrein is afgegraven en werklieden zijn er bezig met het aanbrengen van de funderingen. Het grotendeels van lichte steen op te trekken gebouw zal plaats bieden aan ongeveer 150 kerk gangers. Er is ook een jeugdkapel in ontworpen. Architect H. Peters heeft er bij de vormgeving van het kerkje naar gstreefd deze zoveel mogelijk in har monie te brengen met het omringende natuurschoon. Onvoorziene stagnaties in de bouw voorbehouden zullen de Vel- sense Vrijzinnig Hervormden dit jaar nog hun eigen kerkgebouw in gebruik kunnen nemen. Goedmoedig Winstpunt Enige Mr. C. A. baron Bentlnck Wie is verantwoordelijk voor verkeers fouten, als een auto onder toezicht wordt bestuurd? De feitelijke bestuurder of de toezichthouder? De wegenverkeerswet verstaat onder „bestuurder van een mo torrijtuig": hij, die het rijtuig bestuurt of hij, die overeenkomstig de voorwaarden van het Wegenverkeersreglement geacht wordt het rijtuig onder zijn onmiddellijk toezicht te doen besturen. Wil de toezicht houder als de juridische bestuurder wor den aangemerkt, dan moet hij ingevolge het Wegenverkeersreglement ten op zichte van de feitelijke bestuurder een zo danige plaats innemen, dat hij voldoende kan ingrijpen. De Hoge Raad heeft beslist, dat slechts dan van een verhouding van toezicht spra ke kan zijn, indien daaromtrent te voren een afspraak is gemaakt. Zo'n afspraak wordt vrijwel altijd mondeling gemaakt. Daaraan worden soms maar weinig woor den besteed. Wat moet er precies zijn af- Bij het passeren van de telefooncel op Plein 1945 in IJmuiden ontdekte de be stuurder van een N.Z.H.-bus dinsdag dat het bakje, waar het geld van de automa tische apparatuur in wordt opgevangen, uit het toestel was verwijderd en naast de telefoon stond gedeponeerd. In de cel wa ren enige kinderen aan het spelen. De chauffeur bracht zijn bus tot stilstand en ontfermde zich over het bakje waar zich nog slechts enkele centen in bevonden om dit vervolgens bij het politiebureau in Santpoort af te geven. De recherche is uiteraard nieuwsgierig waar het zilvergeld is gebleven, dat ongetwijfeld in het bakje aanwezig is geweest, zodat een onderzoek wordt ingesteld. Dinsdag heeft in Rotterdam de kandi daatstelling plaats gehad voor de verkie zingen van de leden van de Rijnmondraad, het bovengemeentelijke apparaat, waarin 24 gemeenten in en rond het gebied van de Nieuwe Waterweg vertegenwoordigd zullen zijn. Er zijn totaal negen lijsten in gediend. De lijstaanvoerders zijn: voor de P.v.d.A. de heer R. Laan (Rotterdam), voor de KVP de heer G. Z. de Vos .(Rot terdam) voor de AR-CHU combinatie de heer B. J. Udink (rotterdam), voor de VVD de heer J. Alers (Barendrecht), voor de CPN de heer S. Groendijk (Rotterdam), voor de PSP de heer R. Suurendonk (Rot terdam), voor de SGP de heer Ch. Klein- bloesem (Rotterdam), voor de Boerenpar tij de heer A. Snoek (Rotterdam) en voor het GPV de heer H. L. H. van Baars (Vlaardingen). (Van onze correspondent) BONN De waarheid over de werke lijke mogelijkheid van een Duitse her eniging begint langzaam maar zeker tot het officiële Bonn door te dringen. In het openbaar wordt steeds meer toegegeven, dat een herstel van Duitslands grenzen van 1937 op het ogenblik tot de onmoge. lijkheden behoort. Dat is des te opmerke lijker, omdat dit wordt gedaan met de al gemene verkiezingen van september in het vooruitzicht. De officiële opinie in de partijleidingen was tot voor kort nog steeds, dat beken tenissen over de uitzichtloosheid van de Duitse kwestie gelijk zou staan met poli tieke zelfmoord. Het blijft echter een open vraag, in hoeverre de Westduitsers zich in feite iets aan de hereniging gelegen laten liggen. Felle reacties op de mededeling van de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, vorige week in Londen ge daan, dat de situatie in Midden-Europa moet blijven zoals ze is, bleven in Bonn uit. Men beperkte zich tot de inmiddels afgesleten toverformule, die op de West duitsers even weinig indruk meer maakt, als de Ulbricht-leuzen op de „broeders en zusters in de zone". De leiding van de CDU, de regerings partij van Erhard en Adenauer, raakte echter in moeilijkheden, toen de partijge trouwe minister Heinrich Krone vanuit Washington liet weten, dat het ogenblik voor de nieuwe initiatieven in de Duitse kwestie „niet bijzonder gunstig" was. Minister Krone, die voorzitter van de zo genaamde „verdedigingsraad" is, en tot de garde van Konrad Adenauer gerekend wordt, was in de Verenigde Staten voor besprekingen met de ministers Rusk en McNamara. De politiek van kanselier Er- hard grenst de laatste maanden aan don quichotterie door de manier waarop hij aan de westelijke grote drie verklaringen ontrukken wil, waarin beloften worden ge daan over nieuwe, zogenaamde „initiatie ven". In Washington doet het zogenoemde „co mité van ambassadeurs", dat tot taak heeft naar een oplossing van het Duitse „probleem" te zoeken, goedmoedig wat men in Bonn van hem verlangt. Het ver klaart, dat de Sovjet-Unie, in samenwer king met de westelijke grote drie, verant- In het Velser schoolvoetbaltoernooi wordt vooral door de jongeren van de lagere scholen in de afdeling E met veel enthou siasme en sportiviteit gestreden. Het is een lust om de jongens te zien voetballen. Als eventuele kandidaten voor de finale hebben zich de Bethlehemschool, Clara Stemschool en de Comitéschool 1 aangediend. Vooral Bethlehem staat er met twee triomfen in de halve finale heel gunstig voor. Er moet echter door deze favoriete ploegen nog één wedstrijd gespeeld worden en daarin kun nen z(j de kansen nog verspelen. In afdeling D hebben de poulewinnaars Creutzberg 2, Willem de Zwijger 3 en Prof. Kohnstamm 1 zich reeds van een plaatsje in de halve finale verzekerd. Om de vacante vierde plaats zullen het twee de van Gymn. Paulinum en het derde van de R.H.B.S. met elkaar slag moeten leve ren. Voor het eerst zijn dinsdag ook de groteren in de afdeling B aan de slag ge gaan en daarbij was de strijd tussen de R.H.B.S. 1 en de Pr. Bemhard HBS 1 de meest spannende. Met een score van 2-1 bleef de Pr. Bemhard HBS aan de win nende hand. In de drie andere wedstrijden werden scores van 8-0, 6-0 en 9-1 bereikt. De uitslagen waren: Afdeling E: Clara Stem-Th. Thijssen 2-0; Comité 1-Insinger 2-0 Pr. v.d. Leeuw-TuHana 0-0; Bethle- hr i-I. L'gt'ia - 1-0! Cia Stern-Comité 0-0 T! ""'iijsTen-Tns nier 1-' Dr. de Laeuw- E' '-cm ma ithort 1-2. lohnstamm 1 0-1; Creutzbeig 2-Pr. Bemhard HBS 3 4-1 afscheid van hem te nemen 1; Gymn. Paulinum 1-H. de Groot 3 3-0; H. de Groot 2-W. de Zwijger 3 3-7; St. Joannes 3-RHBS 3 0-2. Afdeling C: LTS 2-W. de Zwijger 2 3- 1; LTS 3-Visserijschool 2 5-1; E. v. Soe- terwoude-St. Joannes 2 2-4; Papiervak- school-RHBS 2 0-2. Afdeling B: RHBS 1-Pr. Bernhard HBS 1 1-2; St. Joannes 1-Visserijschool 1 8-0; W. de Zwijger 1-H. de Groot 1 6-0; LTS 1-Papiervakschool 1 9-1. Het bestuur van de voetbalvereniging IEV te Velsen-Noord heeft besloten om het contract met de heer J. van de Wa teren, die zes jaar lang oefenmeester is geweest, te beëindigen. Voor het nieuwe seizoen wordt als nieu we trainer aangesteld de heer R. Michel te Beverwijk, die nu de kans zal krijgen om IEV eventueel het volgend jaar naar de derde klasse KNVB over te brengen, zoals het de heer Van de Wateren is ge lukt enkele jaren geleden de promotie van „het eerste" van IEV uit de eerste klasse afdeling Haarlem van de KNVB naar de vierde klasse KNVB te bewerkstelligen. Het vertrek van de heer Van de Wnte- on el niet nder meer plaats vinden- want het ligt ir. het voormmcr' om 1" feestelijke b!..ees komst officieel woordelijk is voor de oplossing van dit pro bleem. In feite betekenen deze mededelin gen in het geheel niets. Minister Krone verklaarde nu, dat het beter is voorlopig niets te doen en af te wachten. „Moedig geduld hebben," adviseerde Krone zijn landgenoten. De regerings woordvoerder Von Hase had niets liever gedaan dan suggereren, dat minister Kro ne onwel geworden was, toen hij deze me dedeling deed. Te zelf der tijd doken in Bonn geruchten op over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Roemenië, Die werden echter van regeringszijde ge dementeerd. Dit nam niet weg, dat pre sident Heinrich Lübke een condoleance-te legram naar Boekarest zond ter gelegen heid van het overlijden van de Roemeense voorzitter van de staatsraad Georghioe- Wanneer men in Bonn tot diplomatieke relaties met het oostblok besluiten zou, staat natuurlijk in de eerste plaats de Hallsteindoctrine in de weg. Deze sluit het bestaan uit van diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de landen, die de D.D.R. als soevereine staat hebben erkend. Onderhandelingen met Polen zou den direct vastlopen op de Poolse eis van een Westduitse erkenning van de Oder- Neisse-grens. Het ligt dan ook voor de hand, dat de activiteit van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zich voorlopig zal beperken tot Hongarije, Bulgarije ert Roe menië. Deze landen hebben geen gemeen schappelijke grens met Duitsland. Met Tsjechoslowakije bestaat nog niet eens een afspraak over de uitwisseling van han delsmissies, zoals die wel met Warschau, Boedapest, Boekarest en Sofia bestaan. Dat men nu echter over dergelijke mo gelijkheden hardop durft te denken, is een winstpunt voor de onder zulke zware ver wijten gebukt gaande minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, die binnen zijn partij, de C.D.U. en in rechtse kringen, zowat van landverraad beschuldigd werd, om zijn „politiek van de omtrekkende be weging". Hiermee beoogt Schroder al ja ren de D.D.R. te isoleren binnen een ring van oostblok-landen, waarmee de Bondsre publiek op goede voet zou staan. De Vrije Democratische Partij, die Schro der aan de macht hielp, liet afgelopen maandag en dinsdag onverwacht verstan dige geluiden horen op haar partijdagen in Frankfort. F.D.P.-voorzitter en vice-kan- selier, Erich Mende, bekende openlijk., dat noch de bondgenoten van de Bondsrepu bliek noch de Sovjet-Unie geïnteresseerd zijn in een verandering van de huidige Duitse oostgrenzen. Mende bekende zelfs, dat Frankrijk in 1959 twee maal officieel te kennen gegeven heeft, dat de huidige Poolse westgrenzen de Oder-Neisse- grens dus ook definitief zijn. Dat dit zou zijn gedaan, is door de zogenaamde West duitse „gaullisten" herhaaldelijk bestreden. „Super-gaullist", Franz Joseph Strauss, is ook voor nauwere banden met het Oos ten, echter niet als aanhanger van Schrö- ders „omtrekkings-politiek", maar als aanhanger van De Gaulle, die de Duitse kwestie wil „Europeaniseren". De opmerking van Erich Mende hadden ook betrekking op de DDR. Zo verklaarde de vice-kanselier zich voor een opheffing van het in de Bondsrepubliek geldende verbod, het Oostduitse partijorgaan „Neu- es Deutschland" in het openbaar te verko pen. Hij sprak zich ook uit voor „veelzijdi ge, in de eerste plaats culturele betrek kingen tussen de mensen in de beide de len van Duitsland". Steun voor Mendes stellingen door de een „moedig", door de ander „vaag en tot niets verplichtend" genoemd vindt hij natuurlijk bij de socialisten, met wie het wellicht na de verkiezingen tot een coali tie zou kunnen komen. Mendes opmerking, dat hij voor een voortzetting van de huidi ge coalitie met de CDU/CSU is, sluit de ze mogelijkheid geenszins uit. Een vierde deel van zijn partijgenoten, met name de jongste generatie, gaat lie ver met de socialisten in zee. Maar een lichtbaken in de duisternis van het tijd perk na de 19de september, de fatale ver kiezingsdag, is steeds meer de fractievoor zitter van de CDU, Rainer Barzel. Als gewiekste politicus en pragmaticus verklaart hij nu nog verontwaardigd te ijn over iedere uitlating die ni"t in de h ;;- 'ig? en geijkte lijn vr-;;n parPi p- .lij is liter in staat, nieuwe en realistischer passen. In dit verband zal hij voor de FDP bij eventuele coalitieonderhandelingen, met zijn grote invloed in de CDU van aan zienlijk nut kunnen zijn. De partij van Mende is nog steeds de enige, die een gang naar Moskou voor staat voor het geval de westelijke Grote Drie hun steun aan onderhandelingen van het Duitse probleem zouden onthouden „Alleen maar om te praten", voegt Mende er aan toe. Ook nu verklaarde Mende, dat de onderhandelingen alleen in opdracht van de Grote Drie door de Bondsrepubliek zelf zouden kunnen worden gevoerd. Het is niet van vandaag of gisteren, dat men de FDP als enige partij er van ver denkt, in staat te zijn tot een nieuw „Ra- pallo", al wordt dit natuurlijk officieel door de FDP heftig bestreden. De politieke ideeën van de FDP over de DDR en het oostblok zijn hoofdzakelijk van Ernst Achenbach afkomstig, eens een ijverig ambtenaar van Von Ribbentrops ministerie van Buitenlandse Zaken. Na een glorieuze opkomst in de eerste jaren van de Bondsrepubliek moest hij zich terug trekken, nadat te veel over zijn naziver leden bekend geworden was. Hij is nu hoofdzakelijk nog achter de schermen ac tief. Dit alles neemt niet weg, dat er lang zaam iets begint los te wrikken in de ver starde hallucinaties van de politici in Bonn. De positie van kanselier Erhard bij dit al les is, zoals gewoonlijk, onduidelijk. In de kwestie van het Nabije Oosten „heeft hij zich vóór zijn minister van Buitenlandse Zaken geplaatst", zoals regeringswoord voerder Von Hase dinsdag verklaarde Kwaadwillende tongen zouden kunnen be weren, dat Erhard Schroder daarmee aan het oog zou willen onttrekken. „Waarom staat hij niet liever achter hem," vroe gen cynische journalisten zich in Bonn de ze week af. Buiten voorkennis van de chauffeur wa ren dinsdagmiddag op de Bergerslaan in Beverwijk drie jongens achter aan een vrachtauto gaan hangen. Toen de auto zich in beweging zette vielen zij eraf, waarbij een hunner, een zesjarige jongen uit Beverwijk, zo ongelukkig op de grond viel dat hij met een hersenschudding naar het Roode Kruisziekenhuis moest worden overgebracht. „Maar 500,- op zak" Het Tweede Kamerlid mr. A. M. I. H. Baeten (KVP) heeft de minister van Ju stitie, prof. dr. I. Samkalden, schriftelijke vragen gesteld over het niet toelaten van een Spaanse jongeman tot ons land, om dat hij op 13 april bij aankomst op Schiphol „slechts" circa 500 op zak had. Deze jongeman, Santiago Moliné, wil de een korte vakantie doorbrengen bij een Nederlandse vriend in Venlo. Het kamerlid Baeten vraagt de minis ter of het juist is dat aan de Nederlandse gastheer te kennen werd gegeven, dat hij terugzending van zijn vriend slechts kon voorkomen door binnen drie kwartier op Schiphol te verschijnen om daar een ga rantieverklaring te tekenen, terwijl het door de afstand Venlo-Schiphol niet mo gelijk was aan deze eis te voldoen. Is de minister niet van oordeel, dat de betreffende politiefunctionarissen onjuist en in strijd met hun voorschriften en in structies hebben gehandeld, zo wil de heer Baeten van de minister vernemen. Indien dit het geval is dan zou hij willen weten of de minister geen aanleiding ziet de Spaanse jongeman „moreel en materieel" schadeloos te stellen voor zijn vergeefse reis naar Nederland. Ook vraagt dit Kamerlid of er wellicht een andere reden voor de weigering was en, zo ja, welke. Werd deze aan de betrok kene meegedeeld? KORT IJMONDNIEUWS - Us Memmetael. Frysk Selskip „Us Memmetael" te Beverwijk geeft op dins dag 27 april in het gebouw Schans 12 een -i-n np- i- j uitvnc ing van hel blijspel „Anke springt .h snel bij e~n yn 'e bdteh-iven", van P. Joh. Zonruiter. stroming aan te 1 in het Fries vertaald door A. Tuinman. gesproken, wil de rechter een verhouding van toezicht aannemen? Iemand, die wij A zullen noemen, werd strafrechtelijk vervolgd, omdat hij onder zijn onmiddellijk toezicht B een auto had laten besturen, ofschoon A onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank ver keerde, dat hij niet in staat moest worden geacht die auto naar behoren te besturen. Voor de rechtbank te Almelo kwam vast te staan, dat A meende, dat hij onder zodanige invloed van alcoholhou dende drank verkeerde, dat het niet ver antwoord was, dat hij de auto zou bestu ren. Daarom had hij met de woorden „Rijdt u maar. Ik voel me niet goed" B verzocht als bestuurder op te treden. B voldeed aan het verzoek en bestuurde de auto, terwijl A naast hem zat. B had geen rijbewijs, maar A wel. Zij veronder stelden dat B, de auto onder onmiddellijk toezicht van A besturende, niet in over treding zou zijn. Maar de rechtbank achtte die veronder stelling niet juist, omdat niet was geble ken, dat tussen A en B afgesproken was, dat A toezicht zou houden. Een dergelijke afspraak kwam de rechtbank ook weinig aannemelijk voor, daar A, die zich zelf niet in staat achtte het motorrijtuig naar behoren te besturen, zich evenmin in staat zou hebben geacht behoorlijk toezicht te houden. Bovendien was B op de hoogte van de toestand, waarin A verkeerde. Met deze overwegingen werd A vrijgesproken. Dit vonnis werd door het gerechtshof te Arnhem bevestigd. IN EEN ANDER geval had een automo biliste geen voorrang gegeven aan een over een voorrangsweg naderende auto waardoor een botsing was ontstaan. Voor de rechtbank in Alkmaar gaf zij toe, dat zij zich er niet persoonlijk van vergewist had of er verkeer over de voorrangsweg naderde. Zij had haar echtgenoot, die naast haar zat, gevraagd of er verkeer naderde en op zijn ontkennend antwoord vertrouwd. De automobiliste was niet in het bezit van een rijbewijs. De rechtbank nam aan, dat zij de auto ingevolge een tevoren gemaakte afspraak onder toezicht van haar echtgenoot bestuurde en ontsloeg haar van rechtsvervolging. MAAR DIT VONNIS werd door het ge rechtshof in Amsterdam vernietigd. Het gerechtshof wees er op, dat de automobi liste ongeveer een maand vóór het onge val- geslaagd was voor het rijvaardigheids- examen. Niet was gebleken, dat de auto mobiliste onder toezicht van haar echtge noot bestuurde. Een daartoe tevoren ge maakte afspraak kon het gerechtshof op grond van de enkele bewering van de automobiliste en haar echtgenoot niet aan nemen. Aldus werd de automobiliste ver oordeeld tot een boete van 50,-. Deze gevallen betroffen de strafrechte lijke aansprakelijkheid. Blijft de feitelijke bestuurder ook in die zin buiten schot, dat hij niet verplicht kan worden tot vergoe ding van schade, ontstaan door een fou tieve manoeuvre? Iemand had 20 rijlessen gehad en was in het bezit van een oproep kaart om het rijvaardigheidsexamen af te leggen. Hij wilde van een autobedrijf een auto kopen, zodra hij in het bezit zou zijn van een rijbewijs. Hij werd in de gelegen heid gesteld enkele ritten te maken met een auto, terwijl een vertegenwoordiger van het autobedrijf naast hem zat. Tijdens de laatste rit, bij het nemen van een bocht naar links, reed hij tegen een op de rechter wegberm staande telefoonpaal, die afbrak. Vervolgens reed de auto in de bermsloot. Via een verzekeringsmaatschappij werd de aspirant-koper aangesproken voor de schade. De rechtbank te 's Hertogenbosch wees de vordering van de verzekerings maatschappij toe. Bij de behandeling in beroep voor het gerechtshof betoogde de man, dat alleen degene, die een auto on der zijn toezicht doet besturen, aansprake lijk is. Het gerechtshof gaf toe, dat de toezicht houder en hij alleen strafrechtelijk aansprakelijk is voor strafbare feiten. Maar de civielrechtelijke aansprakelijk heid van de feitelijke bestuurder voor schade, die met of aan de auto wordt toe gebracht, wordt niet door de Wegenver keerswet opgeheven, zo besliste het ge rechtshof. Maandag 29 maart: st. Utrecht IJM. 24. Woensdag 31 maart: hektrawler Elisabet Christina KW. 41. Zaterdag 3 april: ml. Onderneming IV SCH. 153. Maandag 5 april: mt. Koraalbank KW. 3, Sakina Martine KW. 32, Onderneming I SCH. 261, Liesje en Rutger VL. 153, Margriet SCH. 33, ml. Willem Robert IJM, 56, Doggersbank KW. 75, mk. De Hoop IV IJM. 46, Wiron VII IJM. 206, Eben Haëzer KW. 194, Aagje Adriana KW. 196, Tiny WR. 33, Flevo WR. 50, Spes Nostra WR. 56. Dinsdag 6 april: stoomtrawler Amsterdam IJM. 28, hektrawler Maria Elizabeth IJM. 5, Bellatrix KW. 139, Elizabeth VL. 105, ml. Wiron VIII IJM. 208, Alpha KW. 100, Platessa KW. 189, Yvonne Yolonda KW. 206, Mariene KW. 212, Azimuth KW. 225. Woensdag 7 april: hektrawler Rijnmond IV KW. 85, ml. Nicolaas Senior KW. 42, Anita VL. 34. Michiel Jan VL. 110, ml. Michiel KW. 167, mk. Gelria IJM. 18 (15 „april binnen), Wiron III IJM. 221 (15 april binnen), Alida Jacoba KW. 165 (15 april binnen), Arie Jacob KW. 221. Donderdag 8 april: mt. Protinus IJM. 154, Wil- helmina Johanna KW. 39, mk. Adriana IJM. 6 (15 april binnen), Wiron I IJM. 210, Cornells van Beelen KW. 146, Willem Senior KW. 197. Vrijdag 9 april: hektrawler Rijnmond I KW. 15, mt. Haarlem IJM. 9, Jan Maria KW. 171, ml. Drie Gebroeders HD. 79. Zaterdag 10 april: mt. Dirk Maria KW. 80, Brittenburg KW. 121, Wilhelmina Maria SCH. 303. Maandag 12 april: mt. Antje KW. 49, Soli Deo Gloria KW. 152, Francina KW. 153, Elly VL. 73, Petronella VL. 131, ml. André KW. 12, Cornells Judith KW. 17, Cornelis KW. 24, Gijsbert Jan KW. 28, Willem van Beelen KW. 62, Jan KW. 91, Nestor KW. 101, Avontuur KW. 114, Vier Gebroeders KW. 116, Sursum Corda KW. 124, Leuntje KW. 128, Jacoba Catharina KW. 132, De Vier Gezusters KW. 162, Vertrouwen KW. 166, Anna Jacob KW. 186, mk. Dageraad IJM. 4, De Hoop I IJM. 45, Swift IJM. 54, Jaap IJM. 62, Ronny IJM. 64, Paul IJM. 66, De Hoop III IJM. 73, Wiron VI IJM. 207, Ada KW. 29, Tiny KW. 34, Willem Henry KW. 53, Dinemarie KW. 57, Margriet Jozien KW. 63, Arie KW. 67, Neeltje Johanna KW. 84, Vrouw Immetje KW. 88, Alnilam KW. 90, Jeannette KW. 93, Cornelis KW. 97, Arendje KW. 98, Wim KW. 103, Jacoba KW. 107, Maarten Senior KW. 125, Agatha Arie KW. 126. Adriana KW. 131, Dirk Taat KW. 134 (14 april binnen), Urania KW. 136, Maartje Jacoba KW. 137, Jeannette KW. 140, Gijsberta KW. 143, Anna Lydia KW. 145, Fiducia KW. 155, De Vrouw Bregtje KW. 156, Cornelis Schaap KW. 172, Cornelia KW. 174, Aleida KW. 183, Tonido KW. 185, Elly KW. 187, Deo Volente KW. 191, Pieter Jacob KW. 195, Antje KW. 200, Klaas Dubbelaar KW. 214, Cornelia KW. 217, Jacob Senior KW. 226, Petra WR. 32, Sagitta WR. 37, Dieuwina WR. 45, Internos WR. 49, Stella Maris WR. 51, Sijtje WR. 58, Bastiaan WR. 61. Dinsdag 13 april: hektrawler Rijnmond II KW. 43, Vooraan VL. 115, mt. Delft IJM. 37, Deining KW. 8, Johanna Lydia KW. 55, Arie Jacob KW. 149, Cornelia Maria SCH. 135, Ada VL. 7, Voorbode VL. 103, ml. Adeodatus IJM. 30, Zephyr KW. 14, Alida KW. 108, Astra KW. 115, Willy KW. 141, Gijsbert Bastiaan KW. 161, Samenwer king KW. 216, Willy KW. 141, Gijsbert Bastiaan KW. 161, Samenwerking KW. 216, mk. Zuider kruis IJM. 7, Jannette IJM. 17, Nora IJM. 51, Klaas Junior IJM. 60, Hans IJM. 67, Wiron VIII IJM. 205, Ermine KW. 30, Limanda KW. 33, Adriana Catharina KW. 92, Willem KW. 94, Jacoba KW. 105, Gijsbert Dirk KW. 109, Wilma KW. 113, Mare Liberum KW. 117, Dirk van Beelen KW. 148, De Vrouw Alida KW. 160, Helena KW. 164, Aquarius KW. 173, Dirkje KW. 178, Hoop op Welvaart KW. 179, Margaretha Christina KW. 190, Vrouw Prijna KW. 193, En Avant KW. 210, Geertruida KW. 211, Anna Hen- drika KW. 215, Jaco-Mina KW. 219. Woensdag 14 april: mt. Cornelis den Duik KW. 144, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH. 171, Voorloper VL. 16, ml. Jan IJM. 81, De Vrouw Anna KW. 52, mk. Maartje IJM. 8, Stern KW. 36, Zeearend KW. 79, Jana KW. 213. Dinsdagmorgen om half negen wilde een 18-jarige kantoorbediende uit Heemskerk op de Wijkerstraatweg in Velsen-noord een grote trekker met oplegger passeren, op het moment dat de bestuurder de Duin- vlietstraat in draaide. De bromfietser kon nog tijdig van zijn voertuig springen, maar de bromfiets schoof onder de opleg ger en werd totaal vernield. De kantoor bediende behoedde zich door zijn snelle sprong voor enig letsel. Des middags om half zes verzuimde een 18-jarige wielrijder uit Beverwijk op de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen- noord voorrang te verlenen aan een perso nenauto. die door een 38-jarige staf emplo yé uit Velsen-noord werd bestuurd. Een aanrijding volgde, waarbij de wielrijder viel en hem door de ongevallendienst van Hoogovens de eerste hulp werd verleend. Het zag er eerst naar uit dat hij slecht» een buil op het hoofd had opgelopen, maar later op de avond bleek opname in het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk toch noodzakelijk. Het Velsense gemeentebestuur gaat de toenemende vervuiling in straten en op pleinen drastisch aanpakken. Zoals wij gisteren berichtten wordt dit streven door middel van nieuwe algemene politieverordeningen kracht bijgezet. Dat vele IJmuidenaren zo hun eigen opvatting hebben over het begrip „opgeruimd staat netjes" blijkt uit deze foto. Pal naast de rom mel uit de omgevallen vuilnisemmer ravotten kinderen. Helaas zijn deze tafereeltjes in IJmuiden geen uitzon dering.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4