R Israel bevindt zich economisch in zeer gevaarlijk vaarwater Straffe hand noodzakelijk Weldra gouden jubileum voor de „Rekkense Inrichtingen" de ruyter ■MM—M—MOMM—MMW— Citroën bij: REEDS VANAF f 518. m Moeilijk opvoedbaren worden er rijp gemaakt voor onze maatschappij Laksheid Concurrentie kijk, hoe rijk uw woning wordt met het DECO klm-SYSTEEM JU administratieve medewerker(ster) telefoniste-receptioniste JONG MANNELIJK PERSONEEL Johs. v. Reeuwijk Met LEYASIER TOURS Enschede-Telsfar Adverteert in dit blad WOENSDAG 21 APRIL 1965 6 Vragen over het conflict tussen een kapelaan en B. en W. Akersloot VICO - IJMUIDEN 5672 Maison ANNY T O K I O N 1,35 per pak Het unieke meubelsy steem met losse ele menten en 1001 combi natiemogelijkheden, dat u in eigen tempo - en naar eigen ontwerp - op kunt bouwen. Kom kijken bij: woninginrichting marktplein ALBERT HEIJN N.V. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Israels economie maakt een ernstige crisis door, al zou men dat op het eerste gezicht niet zeg gen. Ogenschijnlijk heerst in het land welvaart. De industriële produktie is toegenomen. Waar men zich wendt of keert wordt gebouwd. Werkloosheid be staat nauwelijks meer. De mensen gaan goed gekleed en het aantal auto's stijgt met de dag. De andere kant van de me daille ziet er echter somberder uit. De .Ms*""#** De bewoners van de Zuidfranse plaats Cannes wreven zich dezer dagen de ogen uit. Het was dan ook geen alle daags gezicht, een Chinese jonk op de Middellandse Zee. Aan boord be vinden zich 10 avontuurlijke Chinese jongelui. Ze hebben in tegengestelde richting de reis gemaakt van Marco Polo de eerste Europeaan, die in de dertiende eeuw het Verre Oosten bezocht. Door slecht weer onderweg zijn ze op hun reisschema achterge raakt. Maar zoveel haast hadden de opvarenden van de „Chang Feng" toch niet dat ze Cannes voor een be zoek moesten over slaan. In juni viert de vereniging Rekkense Inrichtingen het gouden jubileum. Het is een van Nederlands oudste instituten, die zich bezig houden met het opvoeden en heropvoeden, reclasseren en verzorgen van wat men in de wandeling wel noemt „moeilijk opvoedbare meisjes, jongens, vrouwen en mannen". Nederland telt alleen al ruim twintigduizend van zulke meisjes en jongens. Als men dan weet dat in de tien paviljoens te Rekken en in tehuizen in Apeldoorn en Warns- veld de welhaast tweehonderdvijftig moeilijkste zijn ondergebracht, en bovendien in de afdeling Oldenkotte honderdtien ter beschikking van de regering gestelde mannen verblijven, dan is daarmee ten naaste bij wel het werk van de Rekkense Inrichtingen gekarakteriseerd. Wat In het eerste decennium van, deze eeuw aarzelend begon als een duurzame blijvende verpleging van maatschappe lijke onaangepasten heeft zich in de loop van vijftig jaren ontwikkeld tot een pe dagogisch, psychiatrisch, en sociologisch verantwoorde aanpak van een uiterst moeilijke materie, waarin geleidelijk het zwaartepunt is verlegd van de verzorging naar de behandeling. „Terug naar de maatschappij" is ook in Rekken het wachtwoord geworden. Met de tekorten die vele Rekkense pupil len en verpleegden houden, ook als zij het honderdtwaalf hectaren metende in richtingcomplex tussen Enschede en Win terswijk de rug toekeren. Die tekorten kennen zij doorgaans zelf, men heeft hun in Rekken geleerd er mee te leven. Soms zijn dat tekorten van geestelijke aard, soms van morele en criminele oorsprong, dikwijls een mengeling daarvan. De maatschappij wordt voor veel (ook jonge) mensen zo ingewikkeld dat zij zich eenvoudig niet meer kunnen aanpassen. Ook erfelijke belasting speelt een rol, evenals ziekte, bijvoorbeeld in het centrale zenuwstelsel. Maar in verreweg de mees te gevallen is een verkeerde opvoeding de oorzaak. Van de groep jongere meisjes en jon gens in Rekken is zeker zeventig percent daar terecht gekomen, nadat zij reeds met verscheidene andere inrichtingen had den moeten kennis maken. Zij vooral ge ven dikwijls blijk van een verborgen le vensangst, van een afweerhouding. Begeleiding Wat doet men daar nu in Rekken aan? Men brengt pupillen groepsgewijs samen en begint dan wat men een be geleiding noemt: een complex van maat regelen, die variëren van eenvoudige Het Tweede Kamerlid drs. H. M. Frans sen (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallen- broek, en de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van een controver se tussen B. en W. van Akersloot en een kapelaan-lazarist. Hij vraagt dë ministers of het waar is dat de burgemeester van Akersloot in de gemeenteraad heeft verklaard dat B. en W. zich bij de bisschop van Haarlem hebben beklaagd over de critiek, die de kapelaan op de daden van het gemeentebestuur had geuit. Drs. Franssen wil in dat geval vernemen of de bewindslieden niet van oordeel zijn dat het in de gemeentewet gehuldigde prin cipe van openbaarheid de mogelijkheid van critiek doelbewust insluit en dat de vraag of critiek de grenzen van het toe laatbare overschrijdt uitsluitend ter beoor deling van de strafrechter dient te blijven. „Brengen stappen, als door het gemeen tebestuur van Akersloot officieel onderno men, de juiste verhoudingen tussen kerk en burgerlijke overheid niet in gevaar?" Als de ministers deze vragen bevestigend beantwoorden, zo vraagt de heer Franssen tot slot, zijn zij dan bereid het gemeente bestuur van Akersloot van hun inzichten kennis te geven? orderegels tot gespecialiseerde tedo-psy- chotherapeutische hulp. Hoofddoel is en blijft daarbij: resocialisatie. Het is niet te verwonderen dat de om gang met deze Rekkenklanten, onder wie vele a-socialen, onverschilligen en dwarse figuren, van de directie en tweehonderd tien personeelsleden (er zijn er zo'n dertig tekort) een grote dosis mensenkennis en levenservaring, maar vooral liefde voor de medemens vergt. Dominee J. I. J. Knot- nerus, sinds enkele maanden de geestelijke verzorger van de vereniging Rekkense In richtingen, zegt het zo: „De krachtbron van al ons werk moet zijn het evangelie, het is in wezen puur geloofswerk". Geen wonder, dat de beginfase in Rek ken zo veel moeilijkheden oplevert: de meisjes en jongens, vrouwen en mannen kunnen of willen zich niet aanpassen, voe len zich onrechtvaardig behandeld, beje genen ieder personeelslid met wantrou wen, zien eenvoudig het einddoel nog niet, dat het personeel van meet af voor ogen staat: terug naar de maatschappij. Weglopen Uit deze afweerhouding komt dikwijls als reactie het weglopen voort, buiten staanders spreken van ontvluchten, maar in Rekken houdt men het liever op „Het zich onttrekken aan het toezicht". Er is feitelijk geen sprake van ontvluchten, want de Rekkense Inrichtingen zijn open: er is geen omheining, geen bewaking in de ware zin des woords. Er loopt een openbare weg dwars over het terrein van de inrichtingen heen. Maar waarom dan zo'n open inrichting? heeft menige leek zich wel afgevraagd. Want dat weglopen, al dan niet gevolgd door criminele ontsporingen, zoals ook weer de laatste tijd in de openbaarheid is gekomen, komt meer voor dan de directie lief is. Toch blijft de directie erbij: her opvoeding in een open inrichting is de enig juiste methode. Zij laat een brug open naar de vrije maatschappij, die naast de deur ligt. Een maatschappij, die zij na intensieve behan deling (soms een kwestie van jaren)' en na behoorlijk gedrag voetje voor voetje weer mogen betreden. Wat is uiteindelijk het resultaat van die Rekkense behandeling? Dat zal nooit pre cies zijn na te gaan. Er zijn er, die toch weer uitglijden, maar er zijn evenzeer die zich in de samenleving weten te handha ven. Van de mannelijke ter beschikking ge stelden bij voorbeeld (dat zijn bepaald niet de lichtste gevallen) vindt zo'n vijfen zestig percent weer een plaats in de maat schappij. Al deze geredde en behouden me demensen vormen voor het personeel van de Rekkense Inrichtingen de krachtbron, waaruit ze kunnen putten bij het verrich ten van hun zo moeilijke taak. Jubileurplan doorkruist Tien jaar lang heeft het bestuur van de jubilerende Rekkense Inrichtingen een hartewens: de bouw van een kerkzaak De tegenwoordige zaal is niet alleen sterk ver ouderd, maar ook ondoelmatig. Het ene moment wordt er gymnastiek en klein kunst in bedreven, het andere moment is er een kerkdienst. Het bestuur had zich nu voorgesteld bij de viering van het gouden jubileum het kapitaal voor een nieuw kerkgebouw van 425 zitplaatsen (2Vr ton) bij elkaar te heb ben. Maar de interkerkelijke inzamelings- aktie „Antwoord '64" heeft dat plan door kruist. De Rekkense Inrichtingen maken namelijk geen deel uit van een der daar bij betrokken kerkgenootschappen en de len dus ook niet mee in de opbrengst. Op eigen houtje gaan bouwen lukt ook niet, want ook de Rekkense Inrichtingen hebben te maken met het door de over heid ingevoerde bestedingsplafond. Niette min gaat er dezer dagen een opdracht uit naar een architect voor het maken van een schetsplan, want daarop vertrouwt de directie van de Rekkense Inrichtingen rotsvast: Dat geld komt er handelsbalans gaf aan het einde van het afgelopen jaar een tekort van ruim 1500 miljoen gulden te zien. Lonen en prijzen gaan steeds meer omhoog. Alleen al in 1964 is het nettoloon met tien per cent gestegen, zodat de koopkracht van de loontrekkenden alleen, met 3.000 mil joen gulden is toegenomen. De schuld in het buitenland bedraagt meer dan 1.500 miljoen gulden. De produktiekosten stijgen en de winsten dalen, maar speculanten in grond en lu xe-woningen verrijken zich bliksemsnel. De toestand op agrarisch gebied is achter uit gegaan en de export van industriële produkten bleef het afgelopen jaar tien tot vijftien percent beneden de verwachting. De ernst van de toestand is kort gele den onder de aandacht van het grote pu bliek gebracht, toen de gouverneur van de Bank van Israel, David Horowitz, op het regeringsbeleid critiek uitoefende. Hij keerde zich daarbij niet zozeer tegen de economische koers van de overheid alswel tegen de laksheid waarmee zijns inziens de regering te werk gaat bij de beteuge ling van de steeds toenemende consump tie, waartegen de officiële prijsbeteuge- lingspolitiek weinig heeft kunnen uitrich ten. DE REGERING heeft zich door de woor den van deze algemeen erkend deskundige niet van de wijs laten brengen. Volgens haar is de situatie niet zo ongunstig als zij er uit ziet. Natuurlijk kan zij moeilijk ontkennen, dat het tekort op de handels balans sterk is toegenomen, maar dit ver schijnsel wordt toegeschreven aan min of meer toevallige factoren als een onfortuin lijk citrusseizoen, de aanschaffing van schepen en vliegtuigen en de aankoop van levensmiddelen. Die explicatie is in het parlement uitgemaakt voor een dooddoe ner. Toch heeft de toestand de regering aanleiding gegeven tot wat meer voortva rendheid en de ministeriële economische commissie zal zich binnenkort uitspreken over een plan van de minister van Handel, Nijverheid en Financiën. Minister Sapir verwacht van zijn collega's dat zij zich bij het opstellen van de ontwerp-begroting voor hun departement beperken tot de al lernoodzakelijkste uitgaven. Duurtetoe- slag wenst hij uitsluitend te verlenen aan hen, die in de laagste inkomstenklassen vallen en niet meer aan alle loontrekken den. Ook de export wil hij sterk bevorde ren. Minister Sapir beoogt verder de be drijvigheid op bouwgebied sterk af te rem men, de ban uit te spreken over de stich ting van luxe woningen, de bouw van open bare gebouwen voorlopig te staken en alle vrijgekomen werkkrachten te dirigeren naar de bouw van woningen voor nieuw aangekomen immigranten. Tenslotte dient David Horowitz, gouverneur van de bank van Israel. President Franco van Spanje ver maakte zich in het paasweekeinde met vissen. Deze foto werd genomen bij de oever van een Noordspaanse rivier. (Telefoto). volgens hem de belastingheffing straffer ter hand te worden genomen. De bedoeling van zijn plan is in het bijzonder de natie er toe te brengen harder te werken, meer te produceren, minder te verbruiken en meer te sparen. HET IS IN regeringskringen gebruike lijk om het onheil merendeels op reke ning te stellen van de binnenlandse con sumptie. Zeker, wat dit jaar meer werd geproduceerd, werd te niet gedaan door de stijging van het binnenlands verbruik met een vijftig miljoen dollar. Maar ook als deze stijging zich niet had voorgedaan, zou het tekort zijn toegenomen, want de goederen in kwestie zouden alleen kunnen zijn geëxporteerd met behulp van subsi dies. En een dergelijke steun zou een nieu we devaluatie in de hand hebben gewerkt. De kern van het probleem is, dat de Is raëlische industrie, of juister de meeste Is raëlische bedrijven, niet in staat zijn met het buitenland te concurreren. De deva luatie van de Israëlische munteenheid heeft geen werkelijke verademing ge bracht. Bovendien is de regering zichzelf ontrouw geweest door loonsverhoging over de gehele linie toe te staan. Aan die paradox liggen geen economi sche, maar politieke factoren ten grond slag. De sociaal-democratische Mapai, die in Israel domineert, maakt al sinds enige jaren een crisis door. Grote groepen leden oefenen steeds luider critiek op haar be leid uit. De huidige crisis maakt een straffe hand noodzakelijk. Zij eist een politiek beleid als dat van het kabinet-Wilson in Groot- Brittannië. De Israeli met werkelijk natio naal gevoel ziet met bezorgdheid hoe ach ter een wankele fagade van uiterlijk wel vaart, de kloof zich steeds meer ver diept. Autom.bedrijf J. Giesberts, Tussenbeeksweg 7-9, IJmuidèn (O), Tel. 02550-4156. Bij het Gemeentelijk Gasbedrijf Beverwijk is plaats voor een en een Salaris nader overeen te komen en afhanke lijk van leeftijd, opleiding en ervaring 3 weken vakantie; 4®/» vakantie-toelage. Geboden wordt een goed gesalarieerde en prettige werkkring. Met reeds gemaakte vakantie-afspraken zal rekening worden gehouden. Reis- en studiekosten worden vergoed. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur, Parallelweg 108, Beverwijk, binnen 10 dagen na ver schijnen van dit blad. N.V. Vlsconservenfabriek „VICO" Middenhavenstraat 18 - IJmuidèn vraagt: voor fabriekswerkzaamheden goed loon - vijfdaagse werkweek Aanmeldingen op werkdagen tussen 7 en 17 uur MIDDENHAVENSTRAAT 18 - IJMUIDÈN ^0 is ons telefoon nummer. Belt u ons eens om een afspraak te maken. DAMESKAPSALON L. Nieuwstr. 381-385 vlak bij Marktplein IJmuidèn - Telefoon 5672 Dekt enorm, droogt snel en egaal veegvaste muurverf voor muren en plafonds zachtboard hardboard hout behang pleisterwerk beton Absorberend (ca. 10 ct. per m2) DROGISTERIJ, VERF-, BEHANG-, GLASHANDEL Willemsbeekweg 92 Telefoon 5327 ZILVERZEGELS 3] zaterdag 24 april naar BLOEMENCORSO in Hillegom Zondag 25 april naar de wedstrijd Bespreek vroegtijdig uw plaatsen. WIJK AAN ZEEËRWEG 55 TELEFOON 4650 vr. voor haar SuperMart te IJmuidèn verkoopster voor de gebakafdeling medewerker voor de groente-afd. Met reeds gemaakte vakantie-afspraken wordt rekening ge houden. Inlichtingen over salaris en arbeidsvoorwaarden worden u gaarne ver strekt door de heer Th. J. Bakker, bedrijfsleider van onze SuperMart, Lange Nieuwstr. 814, IJmuidèn, telefoon 5355. ONMOGELIJK kunt u daar overnachten. Ate u een kamer nodig hebt, plaats dan toch een LUIDSPREKER in de IJtmiider Courant Het brengt a beslist on der dak. Het kost slechts 15 cent per millimeter. KENNEMERLAAN 76-78 - HOEK MOERBERGPLANTSOEN - TEL. 5726

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6