Prof. Van Bemmelen bepleit volledige stakingsvrijheid Handelsdelegatie uit Michigan op bezoek Regeling Indonesisch- Ned. effectenkwesties veehouders, notarissen, antiquairs... Machinist valt van mijnenveger en verdrinkt Moord op pater Smit had geen politieke achtergrond De Gaulle zet domper op Duitse toenadering Prinses Christina naar Lausanne Amerikanen gaan aan Nederland dividend belasting betalen WOENSDAG 21 APRIL 1965 Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4J miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Thailandse delegatie liep weg uit Djakarta Gastro laat genaaste kunst taxeren Kerkelijk nieuws Akkoord bereikt Handelaar in verdovende middelen kocht hoofd van politie in Miami om tmAÊÊ, Advertentie Prof. mr. J. M. van Bemmelen heeft gisteren bij de opening van het lande lijk juridisch studentencongres in Leiden gezegd dat hij er voorstander van is, dat ambtenaren en spoorwegarbeiders sta kingsrecht krijgen in het belang van de rechtsgelijkheid. Tijdens het congres (van 20 tot en met 23 april) zullen hoogleraren van Nederlandse universiteiten voordrach ten houden over het onderwerp stakings recht, in het bijzonder over de juridische kant hiervan. Ook aan sociaal-economi sche aspecten zal aandacht worden be steed, niet alleen in de voordrachten maar ook tijdens de discussies, die groepsgewij ze zijn georganiseerd. Prof. Van Bemmelen zei in zijn ope ningstoespraak, dat de motieven voor het kiezen van het onderwerp stakingsrecht voor dit congres niet alleen gezocht moe ten worden in de actualiteit ervan. Het stakingsrecht heeft vertakkingen in bijna alle onderdelen van het recht, zei prof. Van Bemmelen dat is de hoofdreden van de keuze van het onderwerp. Na een korte historische beschouwing over het begrip staking vroeg prof. Van Bemmelen zich af of staken altijd als een onrechtmatige daad moet worden be schouwd. De werknemer die eenzijdig een arbeidscontract opzegt handelt onwettig, zei professor Van Bemmelen, maar er zijn omstandigheden die een staking recht vaardigen. Deze kwestie is een omstreden punt, ook in Nederland. Prof. Van Bemme len vindt het niet juist dat ambtenaren en spoorwegarbeiders geen stakingsrecht hebben. Niet alleen is dit een rechtsonge lijkheid, maar deze kwestie dient ook te worden opgelost in het kader van de Euro pese eenwording waar een uniforme wet geving met betrekking tot het stakings recht onontbeerlijk is, aldus prof. Van Bemmelen. Van de drie mogelijkheden: alle stakingen strafbaar, stakingen in vi tale bedrijven strafbaar of stakingen niet strafbaar, meende prof. Van Bemmelen dan ook aan de laatste de voorkeur te moeten geven. De eerste voordracht van het congres werd uitgesproken door de Leidse hoogle raar in het burgerlijk recht, prof. mr. H. Drion, en had tot titel „de betekenis van het Panhonlibco-arrest voor het stakings recht". Het congres wordt gehouden in het grootauditorium van de rijksuniversiteit in Leiden. BANGKOK (Reuter) De Thailandse delegatie, onder leiding van minister van Buitenlandse Zaken Thanat Khoman, die naar Djakarta was gezonden ter bijwo ning van de plechtige herdenking van de eerste Afro-Aziatische conferentie, tien Jaar geleden in Bandoeng gehouden, is weer naar Bangkok teruggekeerd. Naar haar oordeel trachtten delegaties van communistische landen de herdenkings plechtigheden te eigen bate te misbruiken door de kwestie-Vietnam ter sprake te brengen en te proberen steun te krijgen voor hun politiek van agressie tegen Zuid- Vietnam. De „Bangkok Post" meldde gisteren, dat premier Pham Van Dong van Noord- Vietnam had getracht „de feestelijkheden In Djakarta te gebruiken als een forum voor propaganda en het verkrijgen van de steun der Afro-Aziatische landen voor de agressieve oogmerken van Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam." (Van onze correspondent) BRUSSEL Fidel Castro, de Cubaanse dictator heeft blijkbaar nog meer kunst schatten willen verkopen dan die welke via Rotterdam naar Zwitserland en Italië zijn vervoerd. Hij heeft tenminste de bekende Parijse veilinghouder en expert Etienne Ader en zijn collega verzocht naar Cuba te komen om daar de kunstverzameling te beoordelen die na de revolutie in beslag zijn genomen. Bij hen bevindt zich ook Michel Beurdely, die in 1954 voor de Egyptische regering de kunstschatten van Koning Faroek inventariseerde en bij Sotheby te Londen liet veilen. Met de „Aracelio Inglesias" is in Rotter dam enkele weken geleden een groot aan tal kunstschatten, afkomstig van Cubaan se ballingen ingevoerd. Op 31 maart is onder de grootste geheimhouding een vijf tal volbeladen wagons ingeklaard waarin de geheimzinnige kunstlading zou zijn overgeladen. De lading, die voor Zwitser land was bestemd, is thans in Italië. Vol gens de Süddeutsche Zeitung is een Cu baanse balling, die in Madrid woont, de advocaat Carlos Musso, in ons land ge weest om bij de autoriteiten te verzoeken de lading in beslag te nemen. Men had hem echter de verzekering gegeven dat dit niet mogelijk was. Juridische acties hebben wèl verhinderd dat er in Zwitser land kon worden geveild. Bij een stoeipartij aan boord van de mijnenveger „Eist" in de Nieuwe Haven in Den Helder is giteteravond de achttien jarige ongehuwde machinist der tweede klasse W. van Klinken uit Stadskanaal overboord gevallen en verdronken. De andere bij de stoeipartij te water geraakte schepeling wist zich zwemmend te redden. De omgekomen machinist, die ook kon zwemmen en achterom het schip trachtte te komen, geraakte echter in moeilijkheden. Een haastig uitgeworpen reddingslijn wist hij aanvankelijk nog te grijpen, maar kort daarop verdween hij in de diepte. Marineduikers wisten hem na vijf minuten boven te brengen, maar kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De achtergrond van de moord op de Nederlandse pater Smit in West-Irian op 28 januari moet gezocht worden in de ani mositeit van de Indonesische bestuurs ambtenaar W. Fijmbaj jegens de geeste lijke, ontstaan als gevolg van een aantal misverstanden. Tijdens een conflict over lokale onderwijspolitiek ontlaadde deze animositeit zich in een woede-uitbarsting waarbij Fijmbaj de pater neerschoot met een dienstrevolver. Dit blijkt uit het rapport, dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Nederlandse ambassade in Djakarta heeft ontvangen en dat verder tot de volgende conclusie komt: Er bestaat ernstige reden te twijfelen aan de geestelijke stabiliteit van de be trokken ambtenaar. Er zijn geen aanwijzingen dat de pater zich op een of andere wijze beledigend heeft uitgelaten over de republiek Indone sië. De wraakgevoelens van Fijmbaj ston den geheel los van de Nederlandse natio naliteit van de geestelijke. Het onderzoek in de betrokken kwestie heeft plaats gehad door onze ambassade raad in Djakarta jhr. mr. E- O. van Such telen. Deze heeft hiertoe het Asmat-gebied in West-Irian, waar de moord is geschied, bezocht. Brigade-generaal Soetjipto van het coör dinatiebureau voor West-Irian heeft na- In het raadhuis van Hilversum is het huwelijk voltrokken tussen Anneke Beekman, het indertijd door haar pleegouders naar België ontvoerde joodse meisje, dat daar rooms-katho- liek is opgevoed, en de Franse inge nieur Albert Fournier. mens de centrale Indonesische regering aan de Nederlandse ambassade in Djakar ta spijt tot uitdrukking gebracht over het gebeurde. Ook heeft hij de deelneming van zijn regering laten overbrengen aan de bisschop van Merauke, mgr. Tillemans. Tegenover de Indonesische autoriteiten heeft onze ambassade zijn interesse naar voren gebracht voor de berechting van Fijmbaj. Beichten over zulk een berech ting zijn echter nog niet binnengekomen De bestuursambtenaar, die onmiddellijk na de moord gearresteerd werd door de commissaris van politie in Agats (de hoofd plaats van het Asmat-gebied), zit nog steeds in voorarrest in Merauke. Een woordvoerder van de Indonesische ambas sade heeft verklaard dat de bovenstaande versie van het gebeuren „in hoofdzaak overeenkomt met de Indonesische lezing' Geref. Kerken Aangenomen naar Leeuwarden J. C. v Loon te IJlst, die bedankte voor Drachten (6e pred.pl.); naar Marum J. v. Loo te Mun- nekeburen, die bedankte voor Borger. Bedankt voor Oegstgeest (vak. J. H Kappers) K. Vegter te Papendrecht. Aangenomen naar Enschede-Oost W Heerma te Nunspeet; naar Hoogeveen J Kievit te Noordeloos. Vrijdag en zaterdag brengt een handels delegatie uit de Amerikaanse staat Mi chigan een bezoek aan Nederland. Het uit 75 personen bestaande gezelschap, onder wie vijftig president-directeuren van di verse industriële en handelsondernemin gen, staat onder leiding van Michigans gouverneur, George Romney. Het bezoek aan ons land is het begin van een Europese reis, waarbij Bremen, Hannover, Milaan, Parijs, Brussel en Lon den zullen worden bezocht. Op 1 mei keert de delegatie weer naar de V.S. terug. Doel van het bezoek is zakenlieden in Michigan een beter inzicht geven in de Europese markt en haar afzetmogelijkhe den en contacten te leggen in de verschil lende Europese steden. Ook wil de delegatie in Europa begrip kweken voor het in Michigan aanwezige potentieel aan handel en industrie. De han- (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse hoofdstad is men uiterst zwijgzaam over het ant woord van de Franse president De Gaulle op een brief van de voormalige bondskan selier Adenauer. President De Gaulle heeft in vriendelijke, maar niet minder besliste, bewoordingen de Duitse hoop op een snel le totstandkoming van politieke samen werking in West-Europa van de hand ge wezen. Enkele weken geleden al meenden Franse diplomaten dat een gesprek over de politieke samenwerking geen zin had, zolang men niet precies wist wat men eigenlijk wilde. Dat standpunt heeft De Gaulle nu herhaald in een brief aan zijn oude strijdmakker voor de Europese zaak, Konrad Adenauer. Ook aan bondskanse lier Erhard heeft De Gaulle een brief ge stuurd, waarvan de inhoud wel gelijk zal zijn. Deze briefwisseling toont nog eens aan, jaar nog zo geroemde Frans-Duitse vriendschap. De Westduitsers zijn- voorna melijk bevreesd voor de onafhankelijke Franse politiek in Oost-Europa en vooral de Sovjet-Unie. Een vooraanstaand politi cus als Franz Joseph Strauss, gedood verfd als leider van de zogenaamde Duit se gaullisten, heeft zeer recent uiting ge geven aan die vrees. Adenauer had De Gaulle nu bezworen om haast te maken met de politieke ver ankering van West-Europa. Maar in zijn antwoord ontwijkt de Franse president de bezweringen. Men moet nu in Bonn wel de conclusie trekken, dat een herleving van de geest van enkele jaren geleden, toen Parijs en Bonn met elkaar weg liepen, onmogelijk is. Prinses Christina zal na haar eind examen gedaan te hebben aan de Havo afdeling van het Amersfoortse lyceum waarschijnlijk i n Lausanne haar studie voortzetten in de moderne talen. Prinses Irene heeft na haar M.M.S.-di ploma eveneens enige tijd in Lausanne ge studeerd en prinses Margriet studeerde in Montpellier. Prinses Christina verliet twee jaar ge leden plotseling de middelbare school, die destijds voor de prinsessen in het leven was geroepen: het incrementum van het Baams lyceum. Het Amersfoorts lyceum was een van de eerste scholen, die in het kader van de mammoet-wet een Havo-op leiding instelde. delsdelegatie vertegenwoordigt onder an dere agrarische produkten, landbouwma chines, transportinstallaties, chemische pro dukten. sportartikelen, kapitaalgoederen, bouwmaterialen, elektronische- en lucht- vaartapparatuur, laboratoriumuitrustingen, huishoudelijke artikelen, vrachtwagens, interne transportmiddelen, levensmidde len, enzovoorts. In de delegatie zijn vér der opgenomen een aantal bankiers, ac countants, bedrijfs-adviseurs, architecten, detail-handelaren en research-specialisten. Tijdens het bezoek aan Nederland brengt de delegatie ook een bezoek aan de .Keukenhof" en de bollenvelden. De komst van de handelsdelegatie bete kent ook dat acht talentvolle jonge Euro pese kunstenaars in staat zullen worden gesteld een acht weken durende zomercur sus voor muziek te volgen in het befaamde national music camp in Interlochen in Mi chigan. Tijdens haar bezoek zal de mis sie een muziekbeurs aanbieden aan de Nederlandse regering voor een nog aan te wijzen jong Nederlands toonkunstenaar. Michigan is een der belangrijkste export- sta ten in de Verenigde Staten. Meer dan de helft van de werknemers in de indu strie aldaar is betrokken bij de produktie voor de export. Meer dan duizend onder nemingen, verspreid over tweehonderd steden en industriële centra, hebben ex portbelangen. Vele Nederlandse emigran ten hebben in Michigan nederzettingen ge sticht en het dorp Holland aldaar is in de V.S. beroemd om zijn jaarlijkse tulpen feesten. WEEKABONNEMENTEN uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Nederland gaat zo spoedig mogelijk een bronbelasting op dividenden heffen naar dezelfde tarieven als in de Verenigde Sta ten. Tot dusver paste Nederland een bron heffing op aan Amerikanen uitgekeerde di videnden niet toe, terwijl de Verenigde Staten 15 pet. heffen op dividenden uit be leggingen in aandelen en 5 pet. op divi denden, die door een dochter vennootschap aan haar moederbedrijf worden uitgedeeld. Hierover is tussen Nederland en de Ver enigde Staten overeenstemming bereikt. De wijzigingsovereenkomst voorziet voor moeder-dochter verhoudingen in een verla ging van het vereiste percentage van het aandelenbezit van het ontvangende lichaam van 95 tot 25 pet. Voor een overgangsperiode van 2 jaar, te rekenen van de dag, waarop de wijzi gingsovereenkomst van kracht wordt, zal de bestaande vrijstelling van Nederlandse dividendbelasting worden verlengd voor Amerikaanse charitatieve instellingen zon der winstoogmerk en pensioenfondsen met betrekking tot Nederlandse aandelen die zij op 30 april 1965 bezitten, zulks met het oog op bijzondere omstandigheden, die zich tussen de Verenigde Staten en Nederland terzake van zodanige beleggingen voor doen. De overeenkomst bevat tevens bepalin gen betrekking hebbende op de belasting heffing van vermogenswinsten, vaste in richtingen, hoogleraren en studenten en op de door de ene staat te verlenen tege moetkoming voor de aan de andere staat betaalde belastingen. De overeenkomst zal zo spoedig mogelijk aan de regeringen van de beide staten worden voorgelegd ter goedkeuring en ondertekening. De Nederlandsche Bank heeft thans, mede namens de Bank Indonesia, bekend gemaakt dat overeenstemming is bereikt over enkele Indonesisch-Nederlandse ef fectenkwesties. De Indonesische autoritei ten hebben zich bereid verklaard bepaalde effecten naar Nederland op te zenden ter uitlevering aan belanghebbenden. De rege ling geldt voor alle in guldens luidende effecten, met uitzondering van de obliga ties Nederlands-Indië 1935, 1937 en 1937 a en van de Indonesische gemeente- en pro vinciale leningen. Verder vallen onder de overeenkomst de certificaten van buiten landse effecten, uitgegeven door Neder landse administratiekantoren en effecten, uitgegeven in derde landen. De uitlevering zal kunnen geschieden, voorzover de stukken toebehoren aan per sonen van Nederlandse nationaliteit, woon achtig in Nederland of in derde landen of aan Nederlandse rechtspersonen. In dit laatste geval mogen de effecten geen deel uitmaken van het vermogen van bedrijven of filialen die onder de Indonesische natio nalisatie-wetgeving vallen. Als peildatum voor de Nederlandse na- MIAMI (Reuter en AFP) Het hoofd van het federale bureau voor verdovende middelen in Miami, Eugene Marshall, en twee leden van de zedenpolitie zijn gister avond in de woning van een handelaar in verdovende middelen gearresteerd, op het ogenblik dat zij 130 dollar als zwijggeld in ontvangst namen. Zij werden later op erewoord voorlopig op vrije voeten ge- I steld, nadat zij waren beschuldigd van het aannemen van steekpenningen. De handelaar zei dat hij Marshall maan- I delijks 2.000 dollar had betaald om zeker te zijn van de „bescherming" van de po litie. Een van de gearresteerde leden van de zedenpolitie van Miami is het hoofd van deze afdeling. tionaliteit zal in beginsel 1 januari 1965 worden aangehouden. (ANP) De thans getroffen regeling maakt tevens onder bepaalde omstandig heden invoer in Nederland mogelijk van effecten, die in Indonesië berusten. Een en ander geldt voorzover de effec ten toebehoren aan de Indonesische over heid, aan in Indonesië gevestigde natuur lijke of rechtspersonen en aan personen van niet-Nederlandse nationaliteit, woon achtig of gevestigd in derde landen. De In donesische rechtspersonen mogen dan ech ter niet vallen onder de nationalisatiewet geving. Deze regeling heeft slechts betrek king op alle in guldens luidende effecten, uitgezonderd weer de obligaties Neder lands-Indië 1935,1937 en 1937 A en de Indo nesische provinciale- en gemeenteleningen, alsmede op certificaten van buitenlandse effecten, die zijn uitgegeven door Neder landse administratiekantoren. t)üï (X oi ymciaOy UhSTFRDAM ClfSKOSl' A £;\SKÖ De Tsjechoslowaakse P.T.T. geeft een serie zegels uit ter herinnering aan door Tsjechen gevestigde Olympische ecords tijdens de verschillende Olympische spelen. Iedere zegel toont le plaats van de spelen, het jaartal, Ie tak van de sport en de naam van deelnemers die het record vestigden. Op de laagste waarde van de serie: Amsterdam 1928, paardspringen, hierbij afgebeeld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7