Dr. Cheddi Jagan voert een vaag doch onmiskenbc' ar marxistisch getint beleid a Buschauffeur Bouwen van boven naar beneden President van Tanzania brengt officieel bezoek aan Nederland Hij wekte in enkele jaren zijn land uit een lange politieke slaap „Kameraad" Grauw Foefje Douane deed een vreemde ontdekking Nederland kreeg er in twee maanden 24.404 inwoners bij Voor en tegen zomertijd Groningen haalde zijn nieuwe burgemeester in Drink a/s r„Jonye 'moef WOENSDAG 21 APRIL 1965 mg IfPlIliB HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN I In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij. Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DONDERDAG 22 APRIL VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U BENT VAN HARTE WELKOM IN ONZE KAN TINE, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 6, 71 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STEEK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Eerste academicus licht en tintelfris! Prestatie Geen rassenhaat Roverstrio berecht Advertentie GUYANA: KOLONIAAL RAAKPUNT II (Van onze reisredacteur mr. H. L,. Leffelaar) GEORGETOWN. De Hollanders waren er het eerst, in 1581, en ruim drieëneenhalve eeuw later is in Brits Guyana hun spoor nog te vinden. Er zijn plaats-en-straat-namen als Uitvlugt, Vreed-en-hoop, Soesdyke, en in Georgetown is het door flamboyanten geflankeerde wandelpad in het midden van Main Street een gedempte Hollandse gracht. Op roerend en onroerend goed is nog steeds Nederlands recht van toepassing, en het gothische-aandoende grote ge bouw van Stabroek Markt was het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoon stelling in Chicago in 1880. Na een paar honderd jaar koloniaal stuivertje ver wisselen stond Nederland de noordelijkste van de drie Guyana's in 1814 aan Engeland af en kreeg zelf Suriname een jaar later bij de vrede van Parijs. De regeling heeft ook nu nog onbevredigende aspecten. Zo werd bepaald dat de Nederlandse territoriale wateren zich uitstrekken tot het hoog-water merkteken aan de Brits-Guyanese overkant van de Courantyne-rivier, de grenslijn tussen de beide kolonies. Niet lang geleden werden Brits-Guyanese houthakkers dien tengevolge gearresteerd toen zij bomen velden aan de Nederlandse zijde, dat wil zeggen de Brits-Guyanese oever, van de rivier. Maar in Georgetown, waar ieder wit houten huis de achtergrond zou kunnen vormen voor een romantische idylle, heeft men nu grotere zorgen dan grens geschillen. Struikelblok numero één is een broeierige rassenkwestie tussen 300.000 hindoestanen (bijna 50 percent van de totale bevolking) en de 235.000 creolen (halfbloeden van blank-zwarte afkomst). De huidige regering van premier Foster Burnham, een 42-jarige creoolse advocaat met een voorliefde voor „Erik" sigaren en zelfbedachte gezegden („Wij gebruiken geen bijl om een vlo dood te slaan", „Als je een paard niet goed vindt, moet je er ook niet op wedden"), rust op een broze coalitie van zijn Peoples National Congress en de „United Force" van de droge Portu gese zakenman Peter d'Aguiar. ONZEKERE MAAR formidabele politie ke tegenhanger is dr. Cheddi Jagan, leider van de voornamelijk hindoestaanse Peo ples" Progressive Party, die zich een ver lenging van zijn ambtstermijn als premier zag ontgaan. De Britse gouverneur Sir Richard Luyt verzocht namelijk na de in december 1964 gehouden verkiezingen (voor het eerst op een basis van evenredi ge vertegenwoordiging) Foster Brunham een regering te vormen. Dr. Japan, een in Amerika afgestudeerde tandarts die zich door zijn partijgenoten laat aanspreken met „kameraad", werd in 1961 Brits-Guyanas minister-president toen in augustus onder de nieuwe grond wet voor het eerst een algemene verkie zing werd gehouden. Zijn vaag, maar on- WW*»*** „Freedom House", is het hoofdkwar tier van dr. Jagans Peoples' Progres sive party. Op de gevel staat de slag zin „Bedrogen maar niet verslagen", doelend op de in december gehouden verkiezingen waarbij dr. Jagan zijn post als erste minister verloor. miskenbaar marxistisch georiënteerde be leid, schiep een steeds grotere verwijde ring tussen Brits-Guyana en Groot-Brittan- nië en de voor het land economisch on misbare Verenigde Staten. Dit leidde in 1962 tot grote binnenlandse onlusten waar bij een belangrijk deel van de binnenstad van Georgetown tot op de grond toe af brandde. Toen Jagan in 1963, protesterend tegen het nieuwe verkiezingssysteem gebaseerd op evenredige vertegenwoordiging, een staking afkondigde onder de arbeiders in de belangrijke suikerrietindustrie, ontaard de de actie in een rassenoorlog tussen creolen en hindoestanen waarbij 176 men sen om het leven kwamen, huizen met bommen werden bestookt, en duizenden gewond raakten. De Britse gouverneur riep de hulp in van 5000 man Britse troepen. „Cheddi Jagan is een bijzonder char mante man", zegt men in Georgetown, „maar zijn grootste politieke fout is zijn vrouw". Na enkele keren afgewimpeld te zijn, schoot ik mevrouw Janet Jagan aan toen zij op het punt stond in haar grijze Volkswagen (nummer PM 787 „PM betekent prime minister", zeggen Jagnas volgelingen nu meesmuilend) van Freedom House, partij-hoofdkwartier, naar huis te gaan. Ze stond een vraaggesprek toe, maar niet nadat zij gezegd had dat zij alleen in bijzondere gevallen een uitzondering maakte voor „imperialistische verslagge vers" zoals ik. Later in de middag werd ik tot haar kleine kantoor toegelaten, na een veilig heids-telefoontje en het passeren van een wacht (Freedom House werd enkele maanden geleden bekogeld met een bom, waarbij een jongen gedood werd). Op de trap ontmoette ik dr. Jagan, die zich wel liet fotograferen, maar weigerde mij te woord te staan. MEVROUW JANET JAGAN, Ameri kaanse van geboorte, maakt een grauwe indruk. Zij is klein en zegt geen familie te zijn van Ethel en Julius Rosenberg, de voor kern-spionnage in de Verenigde Sta ten geëxecuteerde spionnen, hoewel dit de tail van andere «zijden wordt bevestigd. Haar betoog, in antwoord op mijn vra gen, viel op door krasse uitspraken ge daan met kalme nonchalance: „Ameri ka heeft op Engeland dwang uitgeoefend om het kiessysteem te veranderen. Trou wens, zowel Burnham als d'Aguiar had den tijdens de verkiezingen Amerikaanse adviseurs". „Praat me niet over het soort socialis me dat Burnham voorstaat. Je kan even goed krijt met kaas vergelijken. Kijk al leen maar de mensen die in zijn kabinet zitten een echte socialist zou zich om draaien in zijn graf. Nee. Ik heb mijn res pect voor de Britten verloren". „Burnhams techniek was om ons er van te beschuldigen racisten te zijn, zo dat hij zijn eigen methoden kon verhullen". „Zowel Burnham als d'Aquiar is een landverrader. Let op mijn woorden, Burn ham wordt een dictator". Over haar echtgenoot zei mevrouw Ja gan: „Wat de imperialistische pers niet in dr. Jagan wil zien, is dat hij een zeer bijzondere man is, nederig, en een man met ideeën. Ik ben zijn plichtsgetrouwe secretaresse". ENKELE DAGEN LATER woonde ik een massa-bijeenkomst bij in Georgetown, waar dr. Cheddi Jagan het woord voerde. Voordat de bijeenkomst begon, ontplofte een kleine bom aan de rand van het ter rein. Hoewel niemand werd gewond, maak te men er grote ophef over. Zonder twij fel om de tweeduizend-koppige menigte met een demagogisch foefje van de onder ste plank op te zwepen. Op het sprekers-podium, van achteren be schermd door een lijfwacht, vertelde Ja gan dat de imperialisten de schuld waren geweest van de binnenlandse onlusten. Ver wijzend naar de huidige regering van zijn vroegere medestander Burnham, zei hij dat het imperialistische marionetten waren Een duizendkoppige menigte, uitge rust met spandoeken en affiches, luistert naar hun partijleider, dr. Cheddi Jagan, tijdens een protest- bijeenkomst in Georgetown. Hij zei onder meer: „Wij hebben de imperia listen zien verliezen in Cuba en in China". „Ze raken nu hun staart kwijt in Vietnam." „Spoedig zullen zij ook uit Brits-Guyana verdwijnen." die spoedig ten val zouden worden ge bracht". „Wij hebben de imperialisten zien ver liezen in Cuba en in China. Ze raken nu hun staart in Vietnam kwijt, terwijl ze het in Kongo ook niet lang meer maken. En even spoedig zullen zij ook uit Brits- Guyana verdwijnen". De implicaties waren duidelijk: Jagan suggereerde dat de huidige Brits-Guayne- se regering niet zonder geweld ontzadeld kan worden. Dit, gevoegd bij niet te ve rifiëren berichten dat er in het binnenland wapens worden gefabriceerd van uit Cuba betrokken onderdelen, levert het beeld op van een gefrustreerde politieke partij die tot nog toe geweigerd heeft als verant woordelijke oppositie deel te nemen aan de regering. (Jagan weigerde zijn zetel in het parlement in te nemen). Op Jagans volgelingen maken deze cap- sones echter veel indruk. Anders zou een hunner, uitgerust met een partij-affiche, niet onder de levensgrote afbeelding van dr. Cheddi Jagan hebben kunnen schrij ven: „Dit is uw Jezus Christus". Een curieus bijschrift voor een moslem ove rigens. Advertentie HET MERK In Rijswijk is de achttiende verdieping van een kantoorgebouw reeds kant en klaar, hoewel er van de laagste verdiepin gen nog geen steen is gelegd. De bouw geschiedt namelijk in omgekeerde volgor de: eerste de hoogste verdieping, daarna de lagere verdiepingen. Zware vijzels drukken de gereedgekomen verdiepingen omhoog terwijl op de begane grond weer een nieuwe etage wordt gebouwd. De kantorentoren van zestig meter hoog te maakt deel uit van het winkelcentrum in Rijswijk. De vijzels zijn in staat om 25.000 ton omhoog te drukken. Deze me thode, voor het eerst in Engeland toege past en nu door de n.v. Hollandse Beton Bij de grenspost Rammelbeek bij En schede hield de douane een vrachtauto uit Rotterdam aan, die volgens de douane formulieren een grote partij sigaretten en flessen sterke drank moest bevatten, be stemd voor een firma in Duitsland, die deze partij in Rotterdam had besteld. Groot was de verbazing van de douane toen de vrachtauto slechts zakken zand bleek te bevatten. Ook de chauffeur deed zeer ver baasd. Hij vervoert al zeven jaar goede ren uit Rotterdam naar Duitsland. De douane-recherche arresteerde hem onder verdenking de goederen ergens onder weg uitgeladen te hebben en aan handlan gers te hebben overgedaan. Om het ge wicht van auto en lading weer te doen kloppen met dat op de douaneverklaring zou hij zakken zand in de wagen hebben gelegd. Hoe hij dit heeft klaargespeeld is voor de douanerecherche nog een raadsel, want de verzegeling van de vrachtauto was in orde. Maatschappij overgenomen en verbeterd, maakt snel werken mogelijk. In één jaar kan het gebouw klaar zijn. Op de begane grond worden vloeren en muren gestort, die na veertien dagen verharden klaar zijn om te worden opgevijzeld. Het op drukken gebeurt met een „snelheid" van een halve millimeter per drie seconden. Elke verdieping die uit de bouwtent te voorschijn komt is bijna klaar. De ruiten zitten in de vensters en de verwarming brandt. Alleen schilders, tegelzetters en stucadoors zijn nog nodig om de etages af te werken. Hoewel er in de eerste twee maanden van dit jaar 424 kinderen minder werden geboren dan in het overeenkomstige tijd vak van verleden jaar is de bevolking toch weer sterk toegenomen. Dat komt voor een deel door de vestiging van men sen uit andere landen in Nederland. De stijging van de immigratie overtrof in ja nuari en februari die van de emigratie. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in woners van ons land op 1 maart 12.235.514 In januari en februari werden totaal 11.481 huwelijken gesloten tegen 10.469 in de eerste twee maanden van vorig jaar Het aantal geborenen bedroeg 39.909 te gen 40.333. Er overleden 16.372 personen te gen 16.731 in de eerste twee maanden van 1964. De komst van buitenlandse arbeiders heeft er toe bijgedragen dat de immigra tie is toegenomen tot 10.575 personen te gen 9544 in vorig jaar januari in februari. Op maandag 5 april 1965 heeft het NIPO in een over het hele land gespreide, repre sentatieve steekproef, 432 mannen en vrou wen ondervraagd naar hun standpunt om trent het weer invoeren van de zomertijd. „Vóór 1940 hadden wij in ons land zo mertijd en wintertijd. In het voorjaar wer den alle klokken een uur vooruit gezet. Het werd dus later licht in de ochtend maar 's avonds was het dan een uur langer licht. In het najaar werd de klok weer een uur teruggezet, zodat het 's morgens weer een uur vroeger licht was." Dit werd de ondervraagden meegedeeld alvorens hun de vraag te stellen: „Zoudt u er voor of er tegen zijn dat de zomertijd weer werd ingevoerd?" Hierop antwoordde men: Man Vrouw Allen voor 38 34 36 tegen 39 49 43 geen oordeel 23 17 21 100 100 100 36% van alle ondervraagden is voor en 43% tegen het weer invoeren van de zo mertijd. Groningen heeft gisteren zijn nieuw# burgemeester, de heer J. J. A. Berger, feestelijk ingehaald, in open rijtuigen, ge ëscorteerd door bereden politie, muziek korpsen en drumbands. Hij werd daarna in een bijzondere raadsvergadering geïn stalleerd. In zijn eerste toespraak tot de raad ging burgemeester Berger in op het vraagstuk van de spanning tussen wel vaart en welzijn. Hij vond, dat men, strevende naar meer welvaart, toch ook moet denken aan het welzij ns- tekort dat kan ontstaan. Over de industrialisatie zei hij, dat de industrie in Nederland gespreid moet worden om het welzijnstekort in het westen van het land niet nog meer te vergroten en om de welvaart in het noorden te verhogen. Hij hoopte dat de belemmeringen, die thans op het terrein van de gemeentelijke fi nanciën veel visie machteloos maken, spoedig tot net verleden zouden beho ren. Vandaag arriveerde in oris land de president van Tanzania voor een vier daags bezoek als gast van de Neder landse regering. De president, dr. Julius Kambarage Nyerère, wordt vergezeld door de minister van Buitenlandse Za ken, de heer O. S. Kambona, de minister van Verbindingen en Werken, de heer Sadara Akida, de minister van Staat, de beer 1. M. B. Munanka, de minister van Financiën, de heer Paul Bomani, en de minister van Landbouw, de heer S. A. Maswanya. Tanzania omvat de vroegere gebieden Tanganyika en Zanzibar. Toen Julius Nyerère in 1949 in Edin burgh ging studeren wees niets er op, dat hij zo'n belangrijke politieke carrière zou maken. Het arme en achterlijke Tanganyi ka was gespeend van ieder politiek leven. Als Duitse kolonie was het zijn bestaan begonnen. In 1953 keerde hij terug als de eerste Tanganyikaan met een buitenlandse academische graad. Hij koos de geijkte loopbaan voor een ontwikkelde Afrikaan: hij werd leraar aan een middelbare mis sieschool. Ongeveer tezelfder tijd werd hij gekozen tot voorzitter van de Tanganyika Afrikan Association, die weldra door zijn toedoen Tanganyika African National Union Advertentie Claeryi zou heten. Spoedig merkte hij, dat zijn leraarschap niet verenigbaar was met de politieke aspiraties, die in zijn kring ge stalte kregen. Voor de keuze gesteld, koos hij het wisselvallig lot van politicus. Zo begon zijn strijd voor een onafhankelijk Tanganyika. „TANU" was toen slechts op papier een politieke beweging, eigenlijk niet meer dan een vereniging van inheem se bestuursambtenaren. Maar zij wist Tan ganyika in enkele jaren uit zijn politieke slaap te wekken. Om in een land zo groot als Frankrijk en Duitsland tezamen, met meer dan 120 stammen en slechte verbindingen de vonk van het nationalisme aan te blazen is een opmerkelijke prestatie geweest van Nye rère. In 1954 protesteerde hij in New York voor het forum van de Trustschapsraad tegen het bewind over zijn land en daar mee kwam hij in conflict met de toen malige Engelse gouverneur van Tanganyi ka, Twining, een energieke man, die hart had voor de economische en sociale ont wikkeling van het stiefmoederlijk bedeelde land. Maar hoewel hij sympathiseerde met het land en zijn bewoners, gedoogde zijn instelling niet, dat een „snotjongen" als Nyerère het Engelse bestuur voor ti ranniek uitmaakte. Twining trachtte door beperkende bepalingen het nationalistische vuur te doven, maar de nationalistische beweging groeide tegen deze verdrukking in. De verkiezingen van 1958, die onder Twining's opvolger werden gehouden, werd een volledige overwinning voor Nyerère en zijn partij. In 1960 kreeg Tanganyika een eigen re gering. Uit die dagen dateert Nyerère's onbetwistbaar leiderschap over partij en natie, een leiderschap, dat zelfs de vuur proef van een militaire opstand in begin 1964 heeft doorstaan. Nyerère is geen groot spreker. Hij spreekt rustig, zelfs bijna verlegen. Door zijn jeugdige charme en zijn humor krijgt hij echter vat op zijn gehoor. Opvallend is de toewijding, die hij bij mensen van alle slag en ras kan kweken voor de nationale zaak. De toewijding die zijn naaste mede werkers hem toedragen is in Afrika uniek. Zijn persoonlijke eigenschappen en zijn gematigde politiek hebben niet nagelaten indruk te maken in Europa. Zijn binnen landse politiek, gericht op samenwerking van de drie in Tanganyika wonende groe pen. Afrikanen, Indiërs en Europeanen, heeft deze reputatie wellicht het meeste goedgedaan. Terwijl in Zanzibar het socia le probleem van de rijke Arabieren en de arme negers door de uitdrijving en uit moording van de sterk in de minderheid zijnde Arabieren drastisch is opgelost, heeft Nyerère zijn volk van soortgelijke acties tegen de Indiërs (die de tussenhan del voor een belangrijk deel in handen hebben) terug weten te houden. Het is President Nyerère van Tanzania. grotendeels aan zijn leiding te danken, dat Tanganyika wel rassenproblemen, maar geen rassenhaat kent. Nyerère's faam van wijs en gematigd man is in Europa zo groot dat men ge neigd is hem tegen deze reputatie enigs zins in bescherming te nemen. Want het gemak waarmee men de „liberaal" Nye rère tegenover de „communist" Nkrumah stelt, verraadt een zeker Europees onbe grip om zich de werkelijkheid van de Afri kaanse politiek in te denken. Het is een onderscheid, dat de fundamentele overeen komst tussen beide staatslieden verdoe zelt. Beiden willen zij hun land niet alleen politiek maar ook economisch zelfstandig maken tegenover de nog steeds overheer sende invloed van Europa. Door de ver schillen tussen een man als Nkrumah en Nyerère in termen van Europese politiek te vertalen, bestaat de grote kans hun in vloed op de economische en sociale ont wikkeling van hun land te overschatten. Die ontwikkeling stelt haar eigen voorwaar den. Ideologische verschillen vallen bij de noodzaak van een zakelijk beleid in het niet. Tanganyika, het belangrijkste deel van Tanzania, blijft voorlopig een arm land, ook al komt de ontwikkeling op gang. Dat het zo moeilijk gaat is voor een deel te wijten aan het betrekkelijk gebrek aan buitenlandse hulp. Nu Nyerère de gast van Nederland is, zullen hij en zijn vijf minis ters. die hem vergezellen daarop zeker de aandacht van hun Nederlandse collega'# vestigen. De Haagse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf opgelegd aan twee jonge mannen uit Alphen aan de Rijn, die in de avond van 20 december een roofoverval per auto pleegden op een 68-jarige expe diteur uit hun woonplaats. De derde da der, een jongere broer van een der twee anderen, kreeg twee jaar en drie maan den Hij was als chauffeur bij de ex pediteur in dienst geweest. Het trio had de expediteur in Alphen neergeslagen en een auto ingetrokken, van zijn geld beroofd en bij Ter Aar weer op straat gezet. In de auto was het slachtoffer bedreigd met een geweer. Het drietal had ook gepro beerd een roofoverval te plegen op het postkantoor in Alphen aan de Rijn.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9