Peking verwerpt oproep van de zeventien niet-gebonden landen Omstreeks mei offensief van de Vietcong verwacht Man schiet vrouw en zichzelf neer modieuze lfü§ Idedi mg HET WEER I Bankrover met een stempel verjaagd p\CT\on r*i <$5^ ri Standaardwerk „Ondergang" van prof. Presser aan de stad Amsterdam aangeboden U ST Familietragedie in Amsterdam Elfjarig dochtertje ernstig gewond TV-reportage van cupfinal Tien jaar voor poging meegelokt kind te doden Eén winnaar eerste prijs toto ZIE PAGINA 15* Dollars Da Nang K Het woord is aan Illll 111r MODEHUIS MATRASSEN Koeler - -fi mm***? WÊm In de krant van heden: De vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom HEUS 'T IS WAAR Voor de grootste sortering VOGELS en PAPEGAAIEN naar Vogelspeciaalzaak DE VOGELAAR WIJK AAN ZEEËRWEG 101 IJMUIDEN - TELEFOON 8125 JAN v. d. VLUGT CANADESE HOUTPAPIEREN JAN v. d. VLUGT Tel. 8166 50e JAARGANG NUMMER 142 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DONDERDAG 22 APRIL 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning SAIGON (Reuter, AP en AFP). China heeft gisteren de oproep van de zeventien niet-gebonden landen (waar onder Joegoslavië) om onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf over Viet nam te voeren van de hand gewezen. De oproep wordt het werk van de „Tito- kliek" genoemd, die het Amerikaanse imperialisme dient en waarvoor in ruil Amerikaanse kredieten worden ver kregen. De Britse minister van Buiten landse Zaken Stewart zei gisteren op een persconferentie in Belgrado dat Joegoslavië en Groot-Brittannië van me ning zijn dat niet noodzakelijk is dat de Verenigde Staten zich voor het begin van eventuele vredesonderhandelingen uit Vietnam terugtrekken. Joegoslavië en Algerije hebben gister avond in een gezamenlijk communiqué dat werd uitgegeven aan het slot van het officiële bezoek van president Tito aan Algerije, geëist dat de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam worden ge staakt. Voorts wordt aangedrongen op onmiddellijke onderhandelingen om het conflict in Vietnam te beëindigen. De Amerikaanse minister van Defensie, I Mc-Namara, heeft tijdens een persconfe rentie in Washington medegedeeld, dat de Advertentie Amerikaanse regering de militaire hulp aan Zuid-Vietnam met meer dan honderd miljoen dollar zal vergroten. De sterkte van de Zuidvietnamese strijdkrachten wordt met 100.000 tot 160.000 man uitge breid. Door deze maatregel zal de jaarlijkse hulp van de Verenigde Staten aan Zuid- Vietnam van 207 miljoen dollar worden op gevoerd tot ongeveer 330 miljoen. Vliegtuigen van de Amerikaanse en Viet namese luchtmacht en straaljagers van de Amerikaanse vloot hebben gisteren ten minste vier kleine aanvallen gedaan op Noordvietnamese verbindingslijnen waar bij vrachtauto's, treinen, schepen, kazer nes en wegen vernield werden. De Vietcong zou volgens inlichtingen uit Zuid-Vietnam voorbereidingen treffen voor een grootscheeps offensief. De komende twee maanden zouden wel eens beslissend kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van het vraagstuk-Vietnam, zo menen des kundige waarnemers. Het doel van het offensief zou tweeledig zijn. Aan een kant zouden de communis ten snel belangrijke militaire successen willen behalen om zo de publieke opinie in de wereld te beïnvloeden, aan de an dere kant zouden zij zich met alle moge lijke middelen meester willen maken van een gebied waar de opstandelingenvlag vrijuit zou kunnen wapperen en waar het nationale bevrijdingsfront een voorlopige regering zou kunnen vestigen om de V.S. te dwingen de rebellenorganisatie als een gesprekspartner te aanvaarden voor mo gelijke onderhandelingen. In Amerikaanse en Zuidvietnamese krin gen in Saigon verwacht men, dat dit of fensief, dat gelijktijdig militair en politiek zou moeten zijn, medio mei het begin van het regenseizoen zal losbranden. Het militaire offensief zou op verschillen de plaatsen tegelijk moeten beginnen, om dat de guerrillastrijders van de Vietcong over een betrekkelijk grote bewegingsvrij heid beschikken en, dank zij hun vele me destanders, vrijwel steeds nauwkeurig de sterkte van hun tegenstanders kennen. Daarbij lijken, aldus onze correspondent in Washington, de communisten de sterk ste kaarten in handen te hebben, omdat hun oorlog te land in Zuid-Vietnam steeds meer succes schijnt te hebben. Het is uiter aard te verwachten dat zij zullen probe ren deze krijg met een magistraal sluit stuk te bekronen. De verovering of de vernietiging van de Amerikaanse marinebasis Da Nang lijkt hiervoor het meest aangewezen. Da Nang zou dan een zelfde rol moeten spelen als Dien Bien Foe, dat ruim tien jaar gele den het laatste Franse bastion in Noord- Vietnam was. Tegenover deze dreiging zullen de Ame rikanen ongetwijfeld proberen hun sterkte te bewijzen, door steeds grotere, steeds rigoreuzere bombardementen op Noord- Vietnam, vooral op de industrie-centra rond Hanoi. Als de voortekenen niet be driegen, liggen er bloedige maanden voor ons. St. Augustinus: Wat verleden is, is niet meer, wat toekomst is, is nog niet, Hoe kan men echter iets kennen dat niet is? Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 134 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020 - 22 35 96 - Amsterdam 1 mooier enbeter I (Van onze redacteur in Amsterdam) Een 59-jarige timmerman heeft gister- I avond in de Indische buurt te Amster dam de vrouw, waarvan hij reeds jaren was gescheiden, doch met wie hij steeds opnieuw vergeefs omgang zocht, gedood, en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het elfjarige dochtertje werd ernstig gewond. Op de derde verdieping van het pand I Perlakstraat 10 woonde de 52-jarige, uit Noordwijk afkomstige Neeltje van Rooijen met haar vier kinderen, van wie gister avond alleen de elfjarige Louise thuis was: twee zoons bevinden zich in militai re dienst en een dochter was op visite by I een vriendin. Tegen half negen kregen moeder en I dochter bezoek van een buurvrouw, me vrouw G. Keller-Karsen. Gedrieën bega ven zij zich naar een slaapkamer om daar enige foto's te bekijken. Mevrouw Keiler Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind tussen noord en noordwest. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een naar schatting negentien- a twintig- I jarige jongeman heeft woensdagavond om kwart voor zes een mislukte roofoverval gepleegd op het bijkantoor aan de Over toom 305 van de spaarbank voor de stad Amsterdam. De kassier, de heer D. Ter- wey, was juist bezig het kantoor te sluiten toen de jongeman binnenkwam. Op de me dedeling van de kassier „wij zijn gesloten' haalde de jongeman een schietwapen te voorschijn. De hulp van de kassier, de heer F. Bobeldijk, gooide een stempel naar het hoofd van de aanvaller, die daar op een schot loste maar vervolgens op de vlucht sloeg. Een politie-onderzoek heeft uitgewezen dat het afgevuurde kogeltje een kaliber van 22 inch had. Waarschijnlijk is het ver schoten met gebruikmaking van losse mu nitie. Daardoor heeft het weinig kracht ge had en werd de heer Terwey, die een lichte tik tegen de schouder heeft gevoeld, niet gewond. De politie, die over een vrij goed signa lement van de jongeman beschikt, stelt een uitgebreid onderzoek in. Zaterdag 1 mei neemt de NTS van 14.30 tot 16.45 een rechtstreekse reportage over van de finale om de Engelse voetbalbeker, die tussen Liverpool en Leeds United wordt gespeeld. De uitzending, die begint met commu nity-singing, dat der traditie getrouw aan de wedstrijd voorafgaat, wordt door ir. Ad van Emmenes van commentaar voorzien, zag dat iemand de hal binnenkwam en waarschuwde mevrouw Van Rooijen. Deze zag haar gewezen echtgenoot, duwde hem met zachte drang naar de deur van de buitenhal en zei: „Toe Leo, schiet op, ga weg. Je weet dat je hier niet mag ko men." Mevrouw Keiler zag nog, dat de deur naar de buitenhal zich tot op een kier sloot. Toen hoorde zij een schot en dook zij in paniek in een slaapkamerkast. Er vielen in totaal vier schoten. Toen het stil werd kwam mevrouw Keiler uit haar schuilplaats: in de hal vond zij het ont zielde lichaam van Neeltje van Rooijen Het slachtoffer had een 7.65 mm. kogel door de hals gekregen en één in de buik, Louise, die achter haar moeder in de hal had gestaan, was door een kogel in de borst getroffen. Het kind wist het trappe huis te bereiken en de naast wonende buren te alarmeren, die onmiddellijk de politie opbelden. De agenten, die enkele minuten later de woning betraden, vonden nog een derde slachtoffer en tevens de dader: in een stoel in de huiskamer zat de 59 jaar oude, uit Paramaribo afkomstige timmerman, die zich een kogel door de slaap had gejaagd. Het huwelijk was in 1958 ontbonden. De man, die door de rechter de toegang tot de woning werd ontzegd, bleef het gezin echter lastig vallen, en bedreigde de vrouw meermalen met uitroepen als: „Dan zul je er spijt van krijgen" en „Ik zal je doodschieten." Gisteravond heeft hij zijn belofte ge stand gedaan. Louise is opgenomen in het Onze Lieve Vrouwen-gasthuis. De artsen kenschetsen haar toestand als „ernstig", Een 44-jarige bedrijfsleider uit Utrecht is vanmorgen door de Haarlemse recht bank wegens poging een tienjarig meisje I uit Zandvoort te doden en schennis der eerbaarheid veroordeeld tot tien jaar ge- vangenisstraf met aftrek van het voorar rest en terbeschikkingstelling van de re gering. Tegen de man was veertien dagen geleden tien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling geëist. De Haarlemse rechtbank besloot op april de zaak niet met gesloten deuren I te behandelen, uit het oogpunt van gene rale preventie. Het was net bekend ge worden dat in Eindhoven het zesjarig jongetje Corrie Hofman was gewurgd, na- dat het kind was meegelokt. Na een betrekkelijk klein zedendelict I was het Zandvoortse meisje, bijna ver- moord. De bedrijfsleider lokte het meisje en I een vriendinnetje op 17 juni vorig jaar mee in zijn auto Het vriendinnetje stuur de hij weg om chocola te kopen. Met het I tienjarige meisje reed de bedrijfsleider naar Lisse. Op de Loosterweg-Zuid wil de het meisje even uit de auto. De man I volgde haar en liet haar erg schrikken door zich gedeeltelijk te ontkleden. Uit angst dat het zedendelict uit zou komen, probeerde hij het kind te doden, waarbij het ernstig gewond raakte. Hij liet het meisje bzewusteloos achter, denkend dat zij dood was. Pas in augustus wist de rijks politie groep Lisse, dank zij knap speur werk, de bedrijfsleider te arresteren. De officier van Justitie had bij zijn eis I rekening gehouden met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de Utrech-1 ter. Slechts één deelnemer van de 646.560 deelnemers aan de sporttoto van het afge lopen weekeinde heeft de uitslagen van de dertien wedstrijden goed voorspeld. Hij zal de „tototon" ontvangen. De tweede prijs 127.875,96) wordt door negentien gelukkigen gedeeld, die bruto 6.730 krij gen. Voor de derde prijs 63.937,98) kwa men 329 deelnemers in aanmerking, die per goed ingevulde kolom netto 193 ont vangen. Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht laat een autowrak vallen op een bedreigde plaats in een dijk langs de Mississippi bij Quincy in de staat Illinois. De sterk verhoogde waterstand van de rivier heeft de dijken op verschilende plaatsen aan getast. Men tracht nu het gevaar te keren door de dijk te verstevigen met behulp van oude auto's en koel kasten. (Telefoto). -W W g j IjJ De koningin en prins Bernhard heb ben gisteren in Uddel het jongeren ontmoetingscentrum „Hunneschans" geopend. Zij deden dat door met een hamertje op een xylofoon te slaan, waarbij iedere toon een van de let ters van het woord „Hunneschans" vormde. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 15 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 9, 16, 18 Topsy 6 Ferdinand 7 F euületon 11 Radio en t.v, 13 Kunst 13 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De burgemeester van Amsterdam heeft vanochtend uit handen van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk, mr. M. Vrolijk, het eerste exem plaar van „Ondergang", het vandaag verschenen tweedelige, ryk geïllustreerde standaardwerk van prof. dr. J. Presser, ontvangen. De Nederlandse regering heeft prof. Presser, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de nieuwe geschiede nis, in januari 1950 de opdracht gegeven een boek te schryven over zoals de auteur het in de ondertitel formuleert „de vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom". Mr. Vroiyk verrichtte met deze aanbieding zyn eerste officiële daad als minister. MR VAN HALL ONTVING het eerste exemplaar als eerste burger van de stad die het zwaarst door de Duitse Jodenver volging is getroffen. De korte plechtigheid had plaats in de voormalige Hollandse Schouwburg, de verzamelplaats waarvan daan de joden uit Amsterdam en om geving via Westerbork naar de oorden hunner vernietiging werden gevoerd. Na de aanbieding werd de krans gelegd aan de voet van de gedenknaald waarbij de ver enigde Joodse koren „Hans Krieg" het eerste couplet van het Wilhelmus zongen. Vooraf hadden deze koren Joodse psalmen en andere gezangen ten gehore gebracht. Ons land is, voor zover „Oorlogsdocu mentatie" bekend, het enige, waarvan de regering een opdracht over dit onderwerp heeft verleend. Vijftien jaar heeft prof. Presser aan het boek gewerkt. Zijn eerste versie kwam in 1960 gereed. Nieuw mate riaal werd intussen gevonden en onder zocht. Vooral het proces Eichmann dwong de schrijver tot vrij veel aanvullingen en correcties. De gewijzigde versie was in augustus 1964 persklaar. Zo is bereikt wat werd bedoeld, namelijk het boek nog vóór de 20ste herdenking te doen verschijnen. Het is monografie nummer 10 van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dit instituut stelde zijn schat van mate riaal en foto's ter beschikking van prof Presser. Zonder twijfel zullen vertalingen voor grotere taalgebieden uitkomen. Uit de Verenigde Staten en Israel is reeds be langstelling daarvoor getoond. Op een eerder gehouden persconferentie sprak de directeur van het genoemde Rijksinstituut, dr. L. de Jong, zijn diepe bewondering uit voor het resultaat niet alleen, maar minstens evenzeer voor de daaraan bestede jarenlange arbeid door zijn leermeester en vriend, die daarbij al door opnieuw werd geconfronteerd met zo veel ontzaglijk collectief en herinnerd aan zoveel onzegbaar persoonlijk leed. Dr. De Jong noemde het resultaat een standaard werk doch niet het laatste woord. De dis cussie zal volgens hem nu pas goed op gang komen en met kennis van zaken worden gevoerd. „Dit boek behelst de geschiedenis van I een moord, tevens een massamoord, op nimmer gekende schaal, met voorbedach ten rade en in koelen bloede gepleegd, zo luiden de eerste twee zinnen van prof. Pressers boek. „Er zijn alleen al in ons land meer dan 100.000 medemensen weg gesleept naar de vernietigingskampen. Nog eenmaal op aarde, aldus de schrijver, moest hun klacht, hun aanklacht weerklin ken. Niets was meer over van de aller schamelste have hunner laatste uren, hun as was op de winden verstrooid. Zij had den niemand anders in deze wereld dan de geschiedschrijver, die hun boodschap kon doorgeven." Advertentie De grootste speciaalzaak op het gebied van verf. glas en behang. Ook autoverfprodukten voor de „doe het zeiver", altijd de juiste kleur. WEER ONTVANGEN DE MOOIE Al gelijmd - al gerand. Iedereen kan het zelf plakken WIJK A. ZEEËRWEG 74 - IJMUIDEN Telefoon 7361 DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1