weg wiel NIEUWELING VAN PEUGEOT Australië herdenkt op 25 april zijn oorlogsslachtoffers KLEINE WAGEN MET VOORWIELAANDRIJVING NIEUWE ELEKTRONISCHE SNUFJES IN AMERIKA ASSEMBLAGE NIET LONEND CENT BOEKJE OPEN OVER HET ONDERHOUD ZWEEDSE FABRIEK WERKT SAMEN MET ENGELAND Accommodatie voor LO loopt verder achteruit Over ANZAC-dag zal geen schoolkind het antwoord schuldig blijven AVRO-studio een uurlang stroomloos KERKELIJK NIEUWS 10 11 5 S VRIJDAG 23 APRIL 1965 n /X Honderden kransen Oorlogsmuseum Explosie in transfor matorhuisje o.i.milinn-»" VImv, De nieuweling van Peugeot: klein raspaardje. Op 25 mei zal officieel in Nederland het nieuwste Peugeot-produkt, de Peugeot 204 worden geïntrodu ceerd. Op verscheidene autotentoonstellingen heeft men tevergeefs uitgekeken naar deze nieuwe kleine Franse wagen, maar nu staat de auto dan gereed voor het publiek. Zoals uit vroegere beschrijvingen van deze nieuweling reeds bleek, is de „204" uitgerust met een dwars voorin geplaatste motor, in navolging van verschillende B.M.C.-modellen. Om deze motor die de wagen via de voorwielen aandrijft ge makkelijk toegankelijk te maken, heeft de fabriek het motorblok iets naar voren gekanteld. Motor, vierversnellingsbak en differentieel vormen één ge heel, waarbij cilinderblok, cilinderkop, carter en koppelingshuis van aluminium zijn vervaardigd. Een bovenliggende nokkenas vormt een van de voordelen van deze motor, die hij een inhoud van 1130 cc een vermogen levert van 58 pk bij 5800 om wentelingen per minuut. De Franse nieuweling bezit op alle wielen een onafhankelijke vering, terwijl vóór Girling-schijf- remmen zijn gemonteerd en achter trommelremmen. Bovendien is er zoals dat meer en meer gewoonte Peugeot 204 kijkt u aan wordt een drukregelaar aangebracht, die het blok keren van de achterwielen voorkomt. De Peugeot 204 heeft de opzet van de moderne, functionele wagen. Hoewel het uiterlijk niet ver rassend kan worden genoemd, beantwoordt de auto aan de formule zoals die thans opgeld doet: geringe uitwendige afmetingen, ruim van binnen. Vier tot vijf personen kunnen zonder moeite worden ver voerd. Tenslotte nog enige technische gegevens: de vier- cilinder motor heeft een compressieverhouding van 8,8 1; boring maal slag 75 maal 64 mm; water koeling. Opgegeven topsnelheid 135 kilometer per uur. Seriewagens krijgen er steeds meer accessoires bij. De Amerikaanse Chryslerfabrieken hebben onlangs een sys teem ontwikkeld dat bij duisternis zorgt voor het auto matisch ontsteken van de koplampen. Een foto-elektrische cel op het dashboard registreert de hoeveelheid daglicht. Neemt het daglicht te veel af, dan worden de lichten automatisch ontstoken. Een tweede systeem eveneens door deze fabriek ont worpen is een zogenoemde tijdschakelaar. De bestuurder kan met een maximum van anderhalve minuut een bepaalde tijd instellen waarin de koplampen blijven bran den. Praktisch is zo'n tijdschakelaar vooral bij het parkeren in een donkere garage. Bij het licht van de koplampen die immers na een bepaalde tijd doven kan men de garage verlaten. Op aanvraag worden deze snufjes gemonteerd in de Chrysler-Plymouth-afdeling. Het Amersfoortse automobielbedrijf van J. J. Molenaar beëindigt in september van dit jaar de assemblage van personenwagens en bestelauto's. Het geringe verschil tussen inkoopprijs van complete en nog te assembleren wagens en de toegenomen invoerheffing op in onderdelen ingevoerde auto's zijn de redenen van dit besluit. Het autobedrijf zal zijn service en reparatiewerkplaatsen gaan uitbreiden waarbij een deel van het personeel in an dere functies zal worden tewerkgesteld. Na september zullen uitsluitend complete Morris- en MG-modellen uit Engeland worden ingevoerd. Een uit zondering hierop wordt gemaakt voor de vrachtauto's. De assemblage van deze transportvoertuigen zal op de bestaan de voet worden voortgezet. Sedert het begin in 1950 heeft het assemblagebedrijf van Molenaar ongeveer vijftigduizend auto's gebouwd. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Leraren en onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding de heer J. Kramer heeft in de te Deventer gehouden jaarvergadering van zijn ver eniging met aan het centraal bureau voor de statistiek ontleende cijfers aangetoond, dat wat de accommodatie voor de licha melijke opvoeding betreft de in 1959 al niet zo rooskleurige situatie nog is ach teruit gegaan. Had bijvoorbeeld in 1959 elke groep van 7918 Nederlanders tussen de 6 en 25 jaar de beschikking over een zwembad, in september 1963 moesten 8204 personen uit die groep het met een bad doen. De toename van gymnastieklokalen bedroeg tussen 1961 en 1963 9,1 percent, die van sportlokalen ook 9,1 percent maar de schoolbevolking nam toe met 9,8 percent. Op 1 september 1963 was er één gymna stieklokaal op 577 leerlingen. „Nederland en het Nederlandse volk moeten zich schamen over de verkommering van de lichamelijke opvoeding in ons land". Van de aangekondigde tweede nota met betrekking tot de sport en de lichamelij ke opvoeding verwachtte hij niet veel. Nodig is dat de regering maatregelen treft tot opheffing van de achterstand. Men kan de huidige regering moeilijk de ongehoorde achterstand verwijten, aldus de heer Kramer, maar wel draagt zij de verantwoordelijkheid voor het achterwege laten van maatregelen die tot opheffing ervan kunnen leiden. Advertentie VELASQUES ALCAZAR Sinds '64 de succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig centl -0 75» NEERUNOS GR0°1& „Hoe verminder ik mijn autokosten": dit is de titel van een handig boekje in zakformaat, ver schenen bij L. J. Veen's uitgeversmaatschappij in Amsterdam, dat op duidelijke wijze uiteenzet welk onderhoud uw auto nodig heeft. De schrijver H. G. Labots geeft tevens aan op welke, zo efficiënt mogelijke manier, dit onderhoud moet gebeuren. Tekeningen en foto's komen de tekst te hulp en zelfs zijn er blanco bladzijden, waarop u eventueel aan tekeningen kwijt kan. Aanbevolen voor de amateur monteur. Het boekje betaalt zichzelf. De Zweedse fabriek Saab en Standard Triumph Inter national gaan gezamenlijk een motor ontwikkelen en produ ceren voor de Triump-personenwagen, die in Coventry zal worden gebouwd. De nieuwe motor, die thans in Engeland wordt beproefd, is bestemd voor een grotere Saab, die in 1970 zal uitkomen. Donald Stokes, chairman van Standard Triumph, zei over deze samenwerking met de Zweedse fabriek: „De concur rentie in de auto-industrie is nooit zo heftig geweest als thans en het is mijn vaste overtuiging, dat Europese ver bintenissen van dit soort de enige manier zijn, waarop wij onze strijd met de Amerikaanse reuzen kunnen overleven". Een van de snelste en comfortabelste Duitse wagens: BMW 1800 TI. Geschikt voor toerritten alsmede voor het circuit en voor de rally's. Vermogen van 110 pk met een topsnelheid van 170 kilometer per uur. De wagen bezit vier gesyn chroniseerde versnellingen en schijfremmen op de voorwielen. De viercilinder motor, watergeköeld, heeft een inhoud van 1773 cc en een compressieverhouding van 8,5 1. Snel en elegant en eventueel ruimte voor vijf personen. (Van onze correspondent) SYDNEY. De 25ste april is voor Australië wat de 4de mei in Nederland is: de dag, waarop de gevallenen van de tweede wereldoorlog worden herdacht. Op ANZAC-dag worden niet alleen de doden uit wereldoorlog II geëerd, maar in de eerste plaats de slachtoffers van de strijd in Gallipoli, waar op die dag in 1915 de geallieerden een invasie begonnen om de Dardanellen en Constantinopel te veroveren en Turkije, in die tijd bondgenoot van Duitsland, lam te leggen. Onder de troepen, die aan land werden gezet, bevond zich het „Australia and New Zealand Army Corps" (ANZAC). De landing in Gallipoli mislukte. Er vielen meer dan tienduizend doden onder de ANZAC's, waarvan zeven duizend Australiërs. Bijna twintigduizend anderen werden gewond. Door een list gelukte het de rest (40.000) later door geallieerde schepen te laten oppikken. Zij werden wegge voerd zonder verliezen en zonder dat de Turken er iets van merkten. Zo werd de nederlaag in Gallipoli een heroïsche gebeurtenis, zoals in de laatste wereldoorlog de terugtocht van Duinkerken een bijna legendarisch heldenfeit werd. De gevechten in Gallipoli, waar thans nog de graven van de tienduizenden gevallenen worden onderhouden, had den zo'n grote indruk nagelaten, dat de bond van oud-strijders in de Australische staat Nieuw Zuid-Wales in 1922 besloot jaarlijks een herdenkingsdag te houden (25 april), die geleidelijk ook in andere staten is aanvaard en later tot „natio- naai" is verklaard. OP DEZE DAG worden zowel in de mil joenensteden, zoals Sydney en Melbourne, als in de kleinere plaatsen elders in Australië zogenaamde ANZAC-marsen ge houden. In Sydney trokken vorig jaar meer dan dertigduizend oud-strijders, met hun onderscheidingen op de borst, in rijen van achttien langs het graf van de onbe kende soldaat op Martin Place in het cen trum van de stad. De optocht duurde drie uur. Er waren meer dan een kwart mil joen toeschouwers op de been. Evenals in Nederland waren en zijn ook nu nog de meningen verdeeld of een „dodenherdenking" en een „feest" (van de teruggekeerden) op een en dezelfde dag kunnen worden gehouden. In de verschil lende Australische staten zijn dan ook ver schillende regelingen getroffen, waarvan die in Queensland het meest het plechtige karakter hebben bewaard. In Nieuw ZuidWales echter wordt na de herdenkingsmars en reünie in een park met officiële toespraken, de dag na het middaguur als een officiële vrije dag ge vierd. De bioscopen en cafés zijn geopend, er wordt veel bier gedronken en er zijn bijeenkomsten, die meer weg hebben van een feest van Breugel dan van een sobere dis. Dit neemt niet weg dat ANZAC-dag een nationale instelling is gebleven, waarvan de ernst door iedereen wordt aangevoeld. De massale deelneming aan de betoging is daarvan een bewijs. Maar is de geest van ANZAC ook levend bij de jongeren? Deze vraag is diepgaand in een toneel stuk van de bekende toneelschrijver Alan Seymour behandeld. In zijn „De ene dag van het jaar" is sprake van een scherpe tegenstelling tussen de jonge generatie en de oudere. Om de leegheid van de ANZAC-herdenking te illustreren, laat de auteur de vader van de hoofdpersonen in het stuk zeggen: „Ik ben een oer-echte Australiër en juist daarom zuip ik op deze dag." Maar wij geloven toch dat de 25-ste april voor de meeste Australiërs meer be tekenis heeft. Al om zeven uur op de avond tevoren zoeken vele mensen een plaats tegenover het graf van de onbeken de soldaat om er de nacht door te brengen en getuige te zijn van de ANZAC-dienst bij het gloren van de dageraad. Ook het feit, dat geen enkel schoolkind het ant woord schuldig zal blijven op de vraag wat op deze dag wordt herdacht, maar de betekenis van Australië's werkelijke natio nale feestdag, 26 januari, (landing van gouverneur Arthur Philip in 1788) niet dadelijk begrijpt, bewijst dat ANZAC een „levend" bezit is van de Australische be volking. ELKE STAD, elk dorp, elke gemeente in Australië heeft zijn oorlogsgedenkteken, waarop de namen vermeld staan van hen, die in de oorlog(en) zijn gevallen. In vele gebouwen van zowel openbare instellingen als particuliere ondernemingen, vindt men in de hal een bord aan de muur met de namen van de personeelsleden, die het sol datenuniform hebben gedragen, met spe- ciale vermelding van hen, die het hoogste offer, hun leven, hebben gegeven, of ge wond zijn teruggekeerd. OP ANZAC-dag, wanneer het graf van de onbekende soldaat in Sydney onder hon derden kransen en meer dan tienduizend bloemstukken wordt bedolven, leggen in de dorpen en gehuchten van het platteland liefderijke handen bloemen op en rondom de sobere oorlogsgedenktekens, die daar eveneens het centrum vormen van de her denkingsplechtigheden. IN HET INDRUKWEKKENDE oorlogs museum in Australië's nationale hoofdstad Canberra kan men urenlang ronddwalen in de zalen, waar de slagvelden van Europa, Azië en Afrika zijn afgebeeld in maquettes en schilderijen en waar de landing in Gal lipoli op zo suggestieve wijze is weerge geven, dat de maquettes zijn gebruikt om die landing te verfilmen in een documen taire. Hoewel Australië in vredestijd geen mi litaire dienstplicht kent heeft de bevolking een sterk gevoel voor militaire plichten en neemt de oud-strijder 'n bijzondere plaats in doordat hij, met erkenning van zijn po sitie, allerlei voordelen geniet. Reeds in 1867 werd aan elke vrijwilliger met vijf dienstjaren een stuk grond van twintig hectaren ter beschikking gesteld, en nog heden ten dage genieten oud-strijders voor keur bij de toewijzing van grond tegen lage huur en bij verstrekking van kredie ten tegen geringe rente voor de aankoop van vee en werktuigen, bij de vervulling van vacatures bij de overheid, aankoop van huizen (lage aanbetaling en lage af betalingspremies), en bij ziekenhuisverple- ging. Leger, vloot en luchtmacht zijn dan ook niet alleen in de ANZAC-marsen, maar ook in andere optochten vrijwel altijd ver tegenwoordigd (zelfs in de jaarlijkse op tocht op het lentefeest in Sydney) en ont vangen warm applaus van de toeschou wers. HILVERSUM - Gistermorgen omstreeks elf uur ontplofte met een daverende knal het transformatorhuisje onder de AVRO- studio. Twee technici, die op dat moment in het transformatorhuisje de jaarlijkse controle uitvoerden, hebben waarschijnlijk hun leven te danken aan hun razendsnelle reactie. Toen de explosie zich door een hevig gesis aankondigde renden beiden, de heren R. Porton uit IJmuiden en L. Dignus uit Heemskerk, hals over kop naar buiten. Enkele seconden later schoot een steekvlam uit het gebouwtje, waardoor de heer Porton brandwonden opliep. De AVRO-studio en een deel van Hil versum waren een uurlang stroomloos. Een orkest en een koor, die juist opna men maakten, werden naar huis ge stuurd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enschede (vac. D. Oosten) H. W. Colstee te Zuidlaren; te Nagele-Tol- lebeek R. Heusinkveld te Eek en Wiel; te Kinderdijk J. v. Wier te Putten; door de Gen. Syn., tot pred. voor buitengew. werkz. (legerpred.) C. v. Wingerden te Ba- byloniënbroek. Aangenomen naar Bloemen- daal (vac dr. J. H. Stelma) J. Boersma te Oost- en Midwoud; naar Wildervank A. F. S?holte te Sleen; naar Driebergen (vac. J. J. Moll) W. Klakman te Willege-Langerak. Bedankt voor Uithuizermeeden T. Tijsma te Twijzelerheide; voor Appelschar (toez.) B. Klopman te Molkwerum; voor Vaassen (toez.) A. P. Nauta te Middelburg. Be noemd tot jeugdpastoor te Amsterdam (Muiderkerkgemeente A) G. Prast te West- zaan, die deze benoeming heeft aange nomen; tot hulppred. te Groningen (t.b.v. de commissie bijzondere diensten) A. G. Soeting te Noordbroek.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11