IJ sselmeerwater wordt bedreigd door afvalstoffen uit de Rijn Beschuldiging tegen Lübke tegengesproken Er haperde een en ander op de kruiser „De Ruyter" HET WEER HOFNAR Bloemencorso in opbouw Onderzoek naar verleden van Westduitse staatssecretaris NEGRO'S IS -.--.va'' -■ ELZER's Gevaren voor de toekomstige zoetwatervoorziening Drie Klan-leden in Alabama worden van moord beschuldigd Marineraad behandelde fatale botsing met Spaans scheepje Russisch verzoek aan China om eenheid terwille van Noord-Vietnam Prinses Beatrix opende Nederlands Huisartsen-Instituut Achtduizend gulden naar vuilnisbelt Dure aanvaring Van huis weggelopen Voor modieuze dames- en teenerkleding f-T HAZENBERG mmm..... heerlijk! I^AjGans^en^oon] Telstar II—Feijenoord II PATISSERIE DEKKERS 50e JAARGANG NUMMER 143 VRIJDAG 23 APRIL 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Gretha de Bruijn JANTZEN BADPAKKEN Koudere nacht In de bollenstreek heerst een koorts achtige activiteit: zaterdagmorgen om half elf start het jaarlijkse bloemen corso op de Warmonderdijk in Sassen- heim. In de hallen van de H.B.G. in Lisse wordt momenteel dag en nacht gewerkt aan de opbouw van de praal wagens. Voor 2.000 vierkante meter zijn een miljoen hyacinten nodig. UITSLUITEND TABAK l*# - >y« 1 - y- k"-■■■ Het woord is aan Nationalisering Britse staalindustrie pagina 3 Sandberg in Israël pagina n In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9, 13 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ..3, 7, 9, 11, 13 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Weg en Wiel11 Uitgaan in Haarlem13 Knipselkrant 13 Schrijvende lezers15 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Ferdinand 22 Sport 23 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's HAZELNOOTTAART IJMUIDER TONG a 1.45 HAZENBERG Alles op het gebied van Camera's Filmapparaten Projectoren Fotografiebenodigdheden Kennemerlaan 5 (bij de brug) ZATERDAGMIDDAG 2.30 UUR Sportpark Schoonenberg IJmuider Courant „Door toenemende verontreiniging van de Rijn, veroorzaakt door afvalwater van de industrie, vormt deze rivier een be dreiging voor de toekomstige kwaliteit van het IJsselmeerwater. Reeds nu wor den met de tien miljard kubieke meter water en de vele honderdduizenden tonnen slib per jaar zeer grote hoeveelheden chlo riden, sulfaten, gebonden stikstof en fos for in het meer gebracht. Dit zei prof. ir. J. Thijsse in Utrecht, waar hij een voordracht hield op de eerste van de door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen georgani seerde akademiedagen. Prof. Thijsse zei dat het IJsselmeerwater slechts door een zorgvuldig beheer nog geschikt zal zijn als drinkwater, vooral als het IJsselmeer door de inpolderingen is verkleind. Door internationale afspraken moet een eind komen aan de voortgaande vervui ling van de Rijn. Zo nodig kan een deel van het IJsselmeer worden afgesplitst voor het bewaren van water van de beste kwa liteit. De IJboezem, die zich van Amsterdam uitstrekt naar het westen (IJmuiden), WASHINGTON (Reuter en DPA) In de Amerikaanse staat Alabama zijn don derdag drie leden van de geheime organi satie Ku KIux Klan in staat van beschul diging gesteld wegens moord op de 39- jarige mevrouw Viola Gregg Liuzzo. Het proces zal gein mei beginnen. Deze blanke Amerikaanse, moeder van vijf kinderen, is op 26 maart bij Lownes- boro in Alabama in haar auto doodgescho ten, waarmee zij enige betogers tegen ras senscheiding van Montgomery naar Selma teruggebracht had. Een van de vier Klan- leden uit wier auto de dodelijke schoten op Viola Liuzzo afgevuurd werden, was een agent van de federale recherche. De drie mannen zijn de 42-jarige Euge ne Thomas, de 41-jarige William Orville Eaton en de 21-jarige Collie Leroy Wil- kins. Ze zijn vrijgelaten op borgtocht. noorden (Uitdam), noordoosten (Lelystad) en oosten (Nijkerk) krijgt het slechtste water te verwerken. Om ook een drage lijke toestand te verkrijgen, moet volgens porf. Thijsse krachtig worden opgetreden tegen nodelloze verontreiniging. Hij deelde mee dat men op het ogen blik nagaat of IJsselmeerwater kan wor den gebruikt ter aanvulling van zoetwa- BONN (Reuter). Een woordvoerder van het bureau van de Westduitse presi dent heeft beweringen tegengesproken van een groep voormalige gevangenen van het kamp Buchenwald, onder leiding van pro fessor Gerhard Harig uit Leipzig, dat president Henrich Lübke verantwoordelijk zou zijn voor de dood van honderden ge vangenen in de tweede wereldoorlog. De beschuldiging werd woensdag geuit uit protest tegen het voornemen van de president om aanstaande zondag een toe spraak te houden bij de graven van slacht offers van het nazi-kamp Belsen ter ge legenheid van de herdenking der bevrijding door Britse troepen. De 68-jarige Ludwig Landwehr, een voormalige Westduitse com munist, heeft als woordvoerder van de groep voormalige gevangenen een ver klaring aan persbureaus en kranten ge zonden waarin de beschuldiging wordt ge uit dat Lübke verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in een zoutmijnkamp bij Bernbrug in Oost-Duitsland waar 434 ge vangenen van Buchenwald in zeven maan den tijds omkwamen. In die zoutmijn wa ren geëvacueerde oorlogsbedrijven onder gebracht. Dr. Lübke zou verantwoordelijk geweest zijn voor het werktempo, de huis vesting en de voeding aldaar. De woordvoerder van Lübkes bureau gaf toe dat Lübke verbonden was aan de industrie voor de inrichting van de ge- evacueerde bedrijven maar bedoelde in stantie zou niet verantwoordelijk zijn voor de bouwploegen of kampgevangenen. DEN HAAG Aan boord van de krui ser „De Ruyter" heeft wel 't een en an der aan de normale dienstuitvoering ont broken toen het schip op 21 november bij het binnenlopen van de haven van Bar celona een kustvaarder in de grond boor de, zo bleek gisteren tijdens de behande ling van dit ongeluk voor de Marine- raad. Eén van de zeven opvarenden van het 80 jaar oude Spaanse scheepje kwam om het leven. Uit de getuigenverhoren werd duideiljk, dat de „De Ruyter" die ochtend slechts op één schroef voer. De andere was de fect. Van de vier stoomketels was er slechts één in gebruik. Eén was defect en Advertentie Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem Tel. 15116 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar in hoofdzaak in het binnenland ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. de twee andere werden niet gestookt bij gebrek aan personeel. Een radartoestel was onklaar geraakt, een tweede gaf slechts een zeer slecht beeld. Hoewel er een dichte grondmist hing stond er geen uitkijk op de bak. De navigatie-officier tenslotte was niet helemaal zeker van zijn koers. Hij besloot althans tot een ingrijpende en plotselinge koersverandering toen de juist op de brug komende commandant, kapi tein ter zee S. H. de Boer, vroeg of men wel de goede boei als aanlooppunt voor binnenvaren had gerond. Juist rondom het tijdstip van half acht, zeven minuten voor de fatale aanvaring, hadden enkele com mandowisselingen op de brug en in de navigatiekamer plaatsgehad, waardoor de navigatie-officier in ernstige tijdnood ver keerde toen hij zijn beslissing tot koers verandering moest nemen. Hij vertrouwde erop, dat de kapitein van de Spaanse kustvaarder zijn richtingveran dering tijdig zou waarnemen en de juiste tegenmaatregelen zou nemen. Dit gebeur de echter niet. Bij de aanvaring werd het scheepje midscheeps getroffen. Het zonk binnen twee minuten. De Marineraad zal na bestudering van de stukken en de getuigenverklaringen uit spraak doen. tertekort in Noord- en Zuid-Holland tus sen IJ en Nieuwe Waterweg. Dat water kan worden getransporteerd door een randkanaal via Enkhuizen, Hoorn, Edam en Uitdam. Het moet dan het IJmeer krui sen, maar mag daar geen contact mee hebben. Deze werken zijn uit te voeren, maar kostbaar, aldus prof. Thijsse. In deze bijeenkomst verklaarde dr. H. L. Golterman van het Hydrobiologisch Insti tuut, dat de Loosdrechtse plassen nu al zo ver vervuild zijn, dat zij op vele plaatsen niet meer voldoen aan de T.N.O.-norm voor zwembaden. De Loosdrechtse plassen omvatten een gebied van ongeveer 2500 ha. water. De totale inhoud, die ongeveer 50.000.000 ku bieke meter bedraagt, wordt ongeveer eens per jaar ververst. Door menselijke verontreiniging is de concentratie van stik stof- en fosforverbindingen op dit mo ment zo groot, dat de jaarlijkse produktie van de Loosdrechtse plassen op ongeveer 100.000 ton droge stof per jaar kan wor den geschat. MOSKOU (Reuter en A.P.) De nieu we ideologische leider van de Sovjet-Unie Demitsjev heeft gisteren een nieuw krach tig verzoek aan communistisch China ge richt alle geschillen met de Sovjet-Unie te begraven en zich te vereinigen in de strijd tegen de imperialistische agressie in Vietnam". Hij leverde critiek op de Chinese aanvallen gericht tegen de Russi sche politiek. Peking heeft nagelaten op bouwende suggesties te doen, zo zei hij. Gisteren en vandaag zijn opnieuw lucht aanvallen gedaan door Amerikaanse en Zuidvietnamese bommenwerpers op ver bindingslinies in Noord-Vietnam. Er werd schade toegebracht aan bruggen, wegcon- vooien, luchtafweergeschut en gebouwen. Een Zuidvietnamees toestel werd neerge schoten. Amerikaanse mariniers zijn donderdag voor het eerst in gevecht geraakt met de Vietcong toen querrillas een verkennings patrouille aanvielen bestaande uit 41 ma riniers en 38 Vietnamezen in het dorp Binh Thai, 14 kilometer van de luchtbasis Da Nang. Vietcong-troepen, die zich vijftig kilo meter ten zuiden van deze luchtbasis heb ben verschanst, sloegen gisteren na een bloedige strijd zes bataljons Zuidvietna mese troepen terug. Dit was sinds het be gin van dit jaar de vijfde mislukte poging om de opstandelingen uit dit zwaar ver sterkte bolwerk te verdrijven. Een poging van enkele weken geleden kostte de Zuid vietnamese troepen zware verliezen. Een delegatie van de Italiaanse commu nistische partij is naar Praag vertrokken op doorreis naar Moskou, Peking en Ha noi. Deze vijf man tellende delegatie wil spreken over steun aan Noord-Vietnam te gen de Verenigde Staten. Na het bezoek aan Hanoi gaat de delegatie naar Djakar ta. Luigi Longo, voorzitter van de partij heeft het centrale partijcomité meege deeld dat „algemene solidariteit" niet ge noeg is. De delegatie staat onder leiding van de vooraanstaande Italiaanse commu nist Pajetta. Advertentie Prinses Beatrix heeft gistermiddag het Nederlands Huisartsen Instituut geopend door in de vergaderzaal een vignet te onthullen. Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Utrecht het Nederl. Huisartsen-Instituut van het Nederlands Huisartsen Genoot schap geopend door de onthulling van een wandplaquette in de vergaderzaal van het instituut. De plaquette is een uit teakhout gestoken vignet dat symbolisch het N.H.I. en het N.H.G. voorstelt. De onthulling geschiedde in aanwezigheid van o.a. de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, en de loco-burgemeester van Utrecht, dr. J. de Nooy. De directeur van het instituut, dr. J. C. van Els, bood de prinses als sou venir een zilveren theelepeldoosje aan, ver sierd met een afbeelding van het vignet dat zij had onthuld. Een bejaard echtpaar uit de Koning straat in Den Haag heeft vijf weken ge leden tijdens de schoonmaak een karton nen doos bij de vuilnisemmer op straat gezet. In de doos zat een klein geldkist je, dat de spaarcentjes van het echtpaar, 8000,- bevatte. Pas met Pasen werd het verlies ontdekt. Er wordt nu een onder zoek ingesteld op de uitgestrekte vuilnis belt in Drente, waar het Haagse stads vuil tot compost wordt verwerkt. Daar geeft men het echtpaar nog een kans dat het stalen kistje met het geld tussen het huisvuil teruggevonden wordt. Confucius: Als een staat honderd jaar lang goed geregeerd wordt, is de doodstraf overbodig. BONN (DPA) De Westduitse bonds- kanselarij houdt zich op het ogenblik be zig met de bestudering van een aantal dokumenten over de activiteiten tijdens de oorlog van de staatssecretaris voor Ontwikkelingshulp Friedrich Karl Vialon. Vialon was destijds hoofd van de finan ciële afdeling van de rijkscommissaris voor het oosten in Riga. De documenten zijn afkomstig van Simon Wiesenthal, het hoofd van het joodse documentatiecen trum in Wenen. Ook uit Oost-Berlijn is belastend materiaal aangekomen. Tegen Vialon is al een vooronderzoek in gesteld in verband met meineed, die hij zou hebben gepleegd in een strafzaak te gen George Heuser, oud-hoofd van de re cherche van de deelstaat Rijnland-Palts. Hij zou toen onder ede hebben verklaard, tijdens zijn werkzaamheid in Riga niets te hebben geweten van massa-executies van joden. Na een jarenlang onderzoek is het Frankforter openbaar ministerie overge gaan tot het instellen van een gerechte lijk voor-onderzoek tegen zestien juristen, die een vooraanstaande positie bekleedden in het Duitsland onder Hitier. De betrokken personen worden beschul- Advertentie Wij zijn in feeststemming over een door ons behaalde wisselprijs, toege kend voor de beste producten over het jaar 1964. Wij laten u delen in onze feestvreugde. ZATERDAG van 2.75 voor 2.10 Voor de kinderen 2 mooie speldjes bij 250 gram Dus zaterdag allen naar De zaak waar men de tijd voor u neemt digd van medeplichtigheid aan massa» moorden die binnen het kader van de zo genaamde euthanasieactie werden bedre ven. Tot de 16 juristen behoort de voor malige staatssecretaris van Justitie dr, Frans Schlegelberger uit Flensburg, die nu 89 jaar is. Verder gaat het om vijf voormalige procureurs-generaal en zeven voormalige presidenten van gerechtsho- Een arbitragecommissie in Rosario, Ar gentinië, heeft bepaald dat de rederij van het Nederlandse schip „Maashaven" (5.524 ton) een schadevergoeding van ongeveer 500.000 dollar moet betalen aan het Argen tijnse staatsoliebedrijf wegens de aanvaring van dit schip met de Argentijnse tanker „Presidente Figueroa Alcorta", op 20 no vember 1959. De commissie is van oordeel dat het Nederlandse schip voor 25 percent voor de aanvaring verantwoordelijk was. De Argentijnse tankboot liep zware schade op. Tegen de zijgevel van een zelfbedie- ningszaak aan het Plein 1945 in IJmuiden werd vannacht om een uur een vijftien jarige jongen uit Haarlem in versufte toe stand aangetroffen. Hij verklaarde op de tweede paasdag van huis te zijn wegge lopen, waarna hij hier en daar had rond gezworven. De knaap is aan de Haar lemse politie overgegeven, die ervoor zal zorgen dat hij weer onder het ouderlijk gezag zal worden teruggebracht Advertentie HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I A.s. ZATERDAG als REKLAME van 27 voor 23 c. p. st.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1