99 99 verrewe Q Nationalisering van staalindustrie aan de Britse de orde Alphenaar V ERELDNIEUWS Van dag tot dag Bom in Newyorkse kerk gegooid Labour staat voor een grote krachtproef Overstromingen in Oostenrijk Rassendemonstratie in Alabama Postauto in Londen overvallen Op Je ^Praatótoel VRIJDAG 23 APRIL 1965 3 Fa. FLINTERMAN BENTVELD Maar lieveling Nee!! Nee!!! Luister nu even! Ik wil alleen een poplin shirt! Daar gaat het niet om! ...net als ik mi aan heb. Maar dat is ook zélfstrijkend. Eh, wat? Zelfstrijkend? Ja, natuurlijk! Belofast poplin. Ahhh. dan is het wat anders! Lékker gemakkelijk om te wassen! Fijn om te dragen! Even in de centrifuge... t Zit altijd mooi glad. En het is zo droog! Heerlijk, dat zuivere, luchtige katoen. En't wordt nooit geel! Koop dan weer een shirt van Belofast poplin! Dat was ik ook van plan!! Nou, waar praten we dan nog over!! Commandoposten Spanning „Omar Khayyam" acht zich niet verantwoordelijk Ouders van Portugese studenten protesteren Spel Maria Schrijver Advertentie Het gaat erop lijken dat de aandacht voor de toenemende verontreiniging van onze voorraden grond- en recreatiewater in snel tempo de hoogste officiële en we tenschappelijke kringen des lands in alarmstemming brengt. Enerzijds stemt dat tot voldoening, omdat men als „be dreigde burger" het gevoel krijgt be scherming en attentie te genieten. Ander zijds wordt echter dat gevoel sterk ver minderd door het besef, dat er zo weinig positiefs tegen de toenemende dreiging van vervuiling wordt ondernomen of blijkt te kunnen worden ondernomen. Men kan natuurlijk de industrie de schuld geven, maar die industrie vormt tegelijkertijd een van onze onmisbaarste en kostbaarste middelen van volksbestaan. Zij braakt haar vervuilende gassen en che micaliën niet uit omdat zij daar zo'n mach tig plezier in heeft, maar omdat zij aan driekwart van het Nederlandse volk werk, brood en artikelen verschaffen moet. Of zij in alle omstandigheden alles doet om de vervuiling zo klein mogelijk te doen zijn, staat niet boven alle twijfel verhe ven, maar men mag toch aannemen dat de industrie zelf in het algemeen de voor schriften volgt en voorts zint op mogelijk heden om eventuele nadelen binnen het kader van die voorschriften zo klein mo gelijk te maken. De gulden middenweg tussen de belan gen van de industrie als Nederlandse be staansbasis en de belangen van de burger als levend en op gezondheidszorg aan spraak makend wezen is kronkelig en moeilijk te vinden, maar moet toch de koers aangeven waarlangs overheid en in dustrie gezamenlijk de toekomst des lands bepalen. Nu heeft de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen tijdens haar Utrechtse studiedagen zich ernstig met het probleem der drinkwatervervuiling beziggehouden. Op gezag van prof. Thijs- se van de Akademie moet worden aan genomen, dat de maatregelen tegen ver vuiling niet meer binnen de macht der Nederlandse overheid gelegen zijn, doch voor een groot deel door internationale overeenkomsten zouden moeten worden gedekt. Dat maakt het probleem natuur lijk nog des te moeilijker. Op buiten-na tionaal terrein zijn de landen die in de „afstroomrichting" liggen natuurlijk in een bijzonder nadelige positie. Of de „bo venstroomse landen" voldoende internatio nale verantwoordelijkheid zullen opbren gen om hun eigen industriële belangen aan te passen aan de noodtoestanden die ln het deltagebied ontstaan, moet men maar afwachten. Wat dat betreft mag men zich geen illusies maken. Men is daarbij van zoveel overwegingen en perso nen afhankelijk, dat men niet eens van een bepaalde regering kan verwachten, dat zij ook al zou zij volkomen van goede wil zijn alle factoren in handen heeft. De Nederlandse toekomst ziet er dus niet bijzonder rooskleurig uit, maar des temeer dringt de noodzaak, van Nederlandse kant zowel binnenslands als ten opzichte van buitenlandse invloeden alles zeer snel te ondernemen wat binnen het bereik der mogelijkheden ligt, teneinde in ieder ge val de onbehaaglijke vooruitzichten naar beste vermogen te temperen. VUVAAAMUVVVMAAAMMAAAM/yUUMMUMMAMWVUWWWW lUUUIAAAAMUUtAAAAAAA/lAAAAAAAAAAMMAAAAAAMWWUI Advertentie JOOOOOCOOOOCOOCOCOOC<XXXXXXXOOaDCXX>OCOCC<X5COCOOOOCOOCOeXX SUf jÓoOOOOOOOOOC)OOOOOOOCOOOCOOOCOOOC)OOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOC5 NEW YORK (AFP en Reuter) Vol gens de Newyorkse politie heeft een ne ger donderdagavond een eigengemaakte bom in de roomskatholieke Saint Patrick Kathedraal gegooid. De bom kwam bij het hoofdaltaar terecht. Een vrouw liep brandwonden op doordat haar kleren vlam vatte maar haar toestand was niet ern stig. De schade was gering. De dader wist te ontkomen. Er waren ongeveer hon derd gelovigen in de kerk, die midden in Manhattan ligt. Binnen een week is dit het tweede inci- dent dat zich in de kathedraal heeft voor gedaan. Op goede vrijdag gooide een man een stuk beton naar het beeld van paus Pius XII. Hij zei later dat hij niet „in al dit heidendom" geloofde. De politie meldde voorts dat eerder op de dag in de St. Barnabas kerk in Bronx iemand kaarsen had aangestoken en op de houten vloer had gegooid. Geestelijken ontdekten de kaarsen voordat er schade werd aangericht. Belofast la het handelsmerk van de Deering Milliken Research Corporation voor zelf strijkende stoffen. U.S.-pat*nt ar. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licentiehouder J. F. Scholten k Zn N.V. te Enschede. LONDEN De grootste politieke strijd in jaren staat in Engeland op het punt te ontbranden: het zo explosieve vraag stuk van de nationalisering van de Britse ijzer- en staalindustrie komt weer aan de orde. De positie van de industrie is de laatste jaren verlaagd tot een speelbal, die tussen de politieke partijen heen en weer wordt getrapt. In februari 1951 werd krachtens een door de Labourregering in 1949 doorgedrukte wet, het grootste deel van de Britse ijzer en staalindustrie tot gemeenschapsbezit verklaard, natuurlijk met financiële scha deloosstelling van de aandeelhouders. Zo dra de Conservatieven in hetzelfde jaar 1951 aan de macht kwamen, namen zij maatregelen om de onteigening ongedaan te maken, hetgeen in 1953 een feit werd. De aan de staat getrokken bedrijven wer den terug verkocht aan particuliere eigena ren behalve het grote hoogovenbedrijf Ri chard Thomas and Boldwin in Wales, dat ook onder het dertienjarige conservatie ve bh wind staatsbezit bleef en dat zelfs tot leedvermaak van de labouroppositie in de gelegenheid werd gesteld een particu liere staalonderneming op te slokken. Voor de Labourregering is de staalna- tionalisering een middel om de industrie te moderniseren en de doelmatigheid er van zo hoog mogelijk op te voeren. Labour houdt vol dat voor een geleide economie, nationalisering van de industrie onontbeer lijk is en logische aanvulling van de reeds kort na de oorlog tot stand gebrachte na tionalisering van de Britse steenkolenmij nen. Maar behalve als vorm van finan cieel technische rationalisatie heeft de naasting van de ijzer- en staalindustrie altijd een heilig hoofdartikel van de La- bourbeweging gevormd. Het is de con cessie die de partij aan zijn militante lin kervleugel moest doen, die al jarenlang ageerde voor een nieuwe, lange wachtlijst van ouderwetse nationaliseringen. De zware industrie wordt door Labour traditioneel beschouwd als een van de commandoposten van de Britse economie, die door 'n socialistische regering die haar naam waard Is, behoort te worden gena tionaliseerd. Voor de Conservatieven en ook voor de Liberalen is de tegenstand te gen staalnationalisatie eveneens een hoofd artikel. Hoewel sommigen in deze beide kampen tegen starre nationalisering zijn, voelen ze eventueel wel voor tussenvor men van overheidsbeheer, bijvoorbeeld via een meerderheid van door de staat te verwerven aandelen. Het pikante van de zaak is dat de La bourregering de staalnationalisering tracht door te zetten met een armzalige meerder heid van slechts drie parlementszetels omdat de Liberalen die Labour gewoon lijk bijvallen in dit geval zo goed als ze ker één front met de Tories zullen vor men. Daarbij komt nog dat de Labour- fr actie twee leden, namelijk Desmond Donnelly en Woodrow Wyatt gezworen vijanden van nationalisering en daarom in staat hun eigen regering ten val te bren gen in zijn gelederen heeft, al blijft het de vraag of zij politieke zelfmoord zullen plegen. Want ook zij werden gekozen op grond van het Labourprogramma dat onomwon den de ijzer- en staalnationalisering aan kondigde. Donnely en Wyatt willen trou wens dat Labour het verleden de rug toe keert en samen met progressieve elemen ten uit de andere partijen een nieuwe ra dicale vooruitstrevende partij zal gaan vor men! Een Labournederlaag over deze princi piële zaak zal onmiddellijk tot nieuwe al gemene verkiezingen leiden. Wilson schijnt het risico aan te durven, omdat de alge mene verwachting is dat Labour daarbij opnieuw als overwinnaar uit de bus zal komen met een grotere meerderheid dan thans het geval is. Daarom durft Wilson het aan om zijn tegenstanders via ijzer en staal de handschoen toe te werpen. Dinsdag zal het met spanning tegemoet geziene witboek over de nationalisering verschijnen. Het ontwerp zelf komt pas in de zomer in behandeling. Wilsons tak- tiek is eerst een debat over het witboek uit te lokken en daarmee zijn voordeel te doen in de definitieve voorstellen. Deze zullen zich zo goed als zeker be perken tot de nationalisering van de twaalf grootste Britse staalfirma's die het leeuwendeel van de produktie leveren. De ze nationalisering van de kern van de in dustrie is waarschijnlijk gemakkelijker aanvaardbaar, dan de nationalisering van grote en kleine industrieën over de hele linie, die het economische leven op ruwe wijze zou verstoren. Daarom hoopt de regering dat zelfs de WENEN (AP) Hevige regenbuien hebben in het oosten van Oostenrijk over stromingen veroorzaakt. Tientallen gezin nen moesten hun woningen verlaten. Het wegverkeer is op sommige plaatsen vol komen lamgelegd. Het snel wassende water van rivieren in Burgenland en de lager gelegen pro vincies van Oostenrijk hebben overstro mingen veroorzaakt in gebieden ten zui den en westen van Wenen. Vijf dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. Er zijn geen berichten over slachtoffers. Liberalen de beperkte nationalisering zul len slikken. Het groots deel van de 300 Britse staalfirma's zal namelijk in parti culiere handen blijven. De regering is zeker niet van plan om allerlei gespeciali seerde metaalbedrijven, onder het voor wendsel van nationalisatie van de hoog ovens, te naasten. De staalindustrie heeft reeds het scher pe protest laten horen dat zij niet, zoals beloofd was door de regering, is geraad pleegd. Zij dreigt met een gevecht op le ven en dood, tenzij de regering blijk geeft van een nieuwe soepelheid in haar tot dus ver zeer dogmatische denken. DEMOPOLIS (AP) De politie in De mopolis in de Amerikaanse staat Alaba ma, heeft donderdag gebruik gemaakt van traangas en rookbommen om een demon stratie van meer dan 350 negers uiteen te jagen. De chef van de politie in Demopolis heeft verklaard dat vijf leiders van de be togers zijn gearresteerd. Veertien men sen zijn behandeld voor brandwonden in een ziekenhuis in Demopolis. BRUSSEL (ANP) „Ik geloof niet, dat de firma Omar Khayyam verantwoorde lijk kan worden gesteld". Dit heeft de di recteur voor Europa van deze onderne ming, Tarayan, donderdag op een perscon ferentie in Brussel verklaard over de luchtramp bij Damascus, waarbij 47 Bel gische en twee Nederlandse toeristen om het leven zijn gekomen. Tarayan verklaarde, dat zijn in Enge land ingeschreven onderneming zich bezig houdt met hotelboekingen en geen reis agentschap is. „De klanten worden niet door Omar Khayyam verzekerd", zei hij Hij vertelde, dat de Jordaanse maat schappij waarvan het toestel verongelukte wel is verzekerd volgens de bepalingen van de I.A.T.A. „Het vraagstuk van de schadevergoeding en de verantwoordelijk heid wordt thans bestudeerd door een ver tegenwoordiger van de Jordaanse rege ring en deskundigen, die ter plaatse de juiste oorzaak van de ramp te weten pro beren te komen." Tarayan verklaarde dat zijn maatschap pij bereid is voor de Belgische rechter te verschijnen indien men haar wel verant woordelijk zou achten voor de ramp. In België is twijfel ontstaan over de uit kering van schadevergoedingen aan nabe staanden van de slachtoffers. LISSABON (AP) De ouders van onge veer dertig studenten, die zeventien janu ari werden gearresteerd en beschuldigd van „subversieve activiteiten" hebben de Portugese minister van Buitenlandse Za ken gevraagd hun kinderen vrij te laten, De ouders hebben geklaagd over het „on menselijke systeem van opsluiting in de verschrikkelijke cellen van de gevangenis Aljube" en gedreigd de zaak te zullen voorleggen aan „supranationale organisa ties". Aangenomen wordt dat zij de Ver enigde Naties bedoelen. Onder de studenten, die door de politie ke politie werden aangehouden, bevinden zich teenagers. Intussen hebben de studen ten, die in de gevangenis zitten een com muniqué onder de titel „een beroep op de natie" uit de gevangenis laten smokkelen. Dit communiqué werd door andere studen ten buiten de gevangenis verspreid. LONDEN (Reuter) Acht gemaskerde mannen hebben donderdag in Londen een postauto overvallen en zich uit de voeten gemaakt met meer dan 160.000 gulden. De overvallers reden de postauto klem, wierpen de chauffeur ammoniak in het ge zicht en sloegen zijn bijrijder neer. Met een andere vrachtauto gingen zij er van door. In een hoek van de woonkamer, aan een speeltafeltje waarmee hij was komen aan sjouwen, was de kleine jongen bezig met een machtig bouwwerk. Al zijn blokken had hij om zich heen verzameld: lange en korte, vierkante, pilaren en bogen, groot en klein. Het zou een brug worden over de weg, waar de auto's onderdoor konden rijden, met een uitzichttoren op iedere hoek, zodat de politie goed zou kunnen zien hoe de mensen reden. De brug liep heel hoog op en er zouden men sen op kunnen lopen. De pilaren en de bogen pasten precies: op iedere pilaar konden twee bogen rusten, een naar links en een naar rechts en met de pilaren aan de andere kant werden zij verbonden met lange dwarse blokken zodat het een echte weg werd. Ijverig begon het jongetje aan de torens; hij haalde ondertussen zijn autootjes en liet ze onder de brug door sjeesen. En zo leuk was dat spelletje, dat- hij helemaal vergat verder te bouwen aan zijn torens. Ten laatste zat hij moe-ge speeld, met het vingertje in de mond. lusteloos in zijn stoeltje. „Wat doe je vent?" zeide de moeder, die even kwam kijken. „Maak je de brug niet af?" Ik heb geen zin meer," klaagde het jongetje. Maar die mooie grote brug, die je zou maken, weet je nog wel, met verkeersto rens en waar je op kon lopen en naar be- neden zien naar al de auto's Niks an," zeide het jongetje. „Ik stuur die auto's toch zelf en als een ander der mee rijden wil, moet hij 't maar weten." Jammer!" antwoordde de moeder, „het zou zo mooi geworden zijn!" Yolanda speelde ijverig met de poppen. Er lagen er een paar in bed en, getooid met een grote witte doek die moeder om- haar hoofdje had gebonden, liep ze be drijvig tussen de twee ledikantjes en lang* het tafeltje en de kleine stoeltjes waar zeker wel vijftien poppekinderen wachtten op haar hulp. Het babytje moest ver schoond worden; Liesje, die veel te schrokkerig gegeten had, was in een hoestbui geraakt en moest voorover ge houden worden; Marijke had pijn in haar buikje en moest gauw naar bed. Paultje had koorts en wou telkens drinken. Wat heeft zo'n verpleegster het druk! Terwijl ze het babytje helpt, valt Heieen van haar stoeltje en ze kan het babytje toch niet loslaten om Heieen te helpen? „Sta op, Heieen", zegt Yolanda. „Je kunt best zelf weer op je stoel klimmen." Maar He- leen blijft liggen, de twee gebogen been tjes stijf omhoog. Als baby en Marijke goed toegedekt zijn, is broertje met tn neus in de pap gevallen. „Domme jon gen!" knort Yolanda, „zal je het dan nooit leren? Ga rechtop zitten, niet staan in je stoel, bord bij de rand van de ta fel!" Een beetje hardhandig zet ze hem recht en veegt hem schoon. Dan geeft ze Bobo, de aap, een klap omdat hij op de tafel is gaan zitten. „Monster!" zegt ze boos. „Jij wil ook altijd wat anders dan de anderen!" Dan komt moeder binnen. „Ben jij verpleegster?" zegt ze verwon derd. „Doe je zó met zieke kinderen? Ik dacht dat je 't leuk vond om voor hen te zorgen?" „Niks an," zegt Yolanda, „Ze doen het allemaal verkeerd en ik moet de boel maar opruimen." En ze geeft een schop tegen een bordje dat op de grond is gevallen. Zo gaat dat. Een kind denkt niet verder. Zijn werk is voorlopig nog spel: de ver- keertoren komt er of hij gaat met auto tjes spelen. De keuze komt pas als hij volwassen is en het spel ernst wordt. Soms zegt hij: jammer, maar ik kan het niet. Dan doet hij eerlijk een andere keu ze. Of zoals Yolanda, die nooit het geduld op kon brengen dat een verpleegster no dig heeft. Die zegt, eenmaal groot: „ze doen het allemaal verkeerd" en er is geen enkele baan die haar bevredigt. Tenzij ze... eenmaal over de brokken heen, of dóór de brokken, in staat is toch haar ideaal te verwezenlijken; en het jongetje de noodzakelijkheid gaat beseffen van een verkeerstoren. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Wapenvertoon. Het traditionele vertoon van Russische wapens op het Rode Plein in Moskou zal dit jaar niet plaatsvinden op 1 mei maar op 9 mei, de dag waar op in Rusland de 20ste herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog wordt gevierd. Politieman. Gary Rowe, een van de vier mannen die gearresteerd werden in ver band met de moord op mevrouw Viola Liuzzo in Alabama, blijkt volgens de New York Times een geheim agent van de federale recherche te zijn. Mevrouw Liuzzo werd in haar auto doodgeschoten, kort nadat zij had deelgenomen aan de mars van 25 maart van Selma naar Montgomery in de campagne voor gelij ke burgerrechten. Overleden. De Britse geleerde sir Edward Appleton, die in 1947 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg, is op 72-jarige leef tijd in Edinburgh overleden. Reis. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België zullen omstreeks mid den oktober een officieel bezoek aan Mexico brengen. Zij zullen ook Chili, Argentinië en Brazilië bezoeken. Feest. -Naar van gezaghebbende zijde in Djakarta is vernomen heeft Indonesië voor de herdenking van het feit dat tien jaar geleden in Bandoeng de eerste Afrikaans-Aziatinsche conferentie werd gehouden ongeveer. 120 miljoen gulden besteed. De viering begon in het afgelo pen weekeinde en zal tot het eind van deze week duren. Zeven. De Zuidoost-Aziatische Verdragsor ganisatie (ZOAVO) gaat de volgende maand vloot-manoeuvres houden van 24 dagen met schepen van zeven van haar acht leden, te weten de Verenigde Sta ten, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nieuw- Zeeland, de Filippijnen, Australië en Thailand. Alleen Pakistan neemt niet deel. Angstwekkend. De medische autoriteiten van Smethwick hebben bekendgemaakt dat daar twee weken geleden een drie jarig Westindisch meisje en twee West- indische vrouwen met tyfus in een zie kenhuis zijn opgenomen. Men heeft de ze ziektegevallen geheim gehouden, om te voorkomen dat er in de stad paniek zou uitbreken. Buitenlucht. Madel. draussen ist es schön," is een marslied, dat nu in elk geval twintig militairen van een compag nie van de vliegbasis Roth bij Neuren berg kunnen dromen. Zij moesten van hun commandant omdat zij het lied niet uit nun hoofd hadden geleerd de drie coupletten ervan 25 keer in het net over schrijven, telkens als bleek dat zij er nog moeite mee hadden. Superieuren van de commandant vinden dat tien maal overschrijven ook voldoende zou zijn ge weest. Onderzocht wordt thans of de lui tenant disciplinair gestraft zal moeten worden. Kernproef. De V.S. hebben in Nevada een ondergrondse kernproef van geringe kracht genomen, de achtste dit jaar

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3