Premier Burnham wil nauwere samenwerking met Suriname In Brits-( F? 1 „Theorie van sterke rand gemeenten verwerpelijk" slaapbanken MORGEN RIPOLIN {Charmant! hechte „Step"..' -Guy ana is de malaise op vele bordjes zichtbaar: „Geen vacatures" Rotterdams nieuwe burgemeester: Spaanse ambassadeur hield zich niet thuis Jongens gingen uit stelen voor hun hobby Verzending van zeepost SCHILDEREN MET Vennoten van ERA aangehouden Haarlemmer van dood door schuld vrijgesproken Kosteloos onderwijs bepleit tijdens leerplichtperiode Biersucces Speculaties Een vrouw is een vrouw is een vrouw, ze wil nylons die heel zijn maar ze heeft wel "nspech. Daarom wil ze n reserve zelfde hleurzelfde maat. En wat wenst ze dushoopt ze dus voordeligverstandigj? De praktische drie van Ten Cate 3! Drie nylons in een verpakking: één maat—één lengte—één kleur—fl. 2.90 voor beter wonen 't binnenhuis VRIJDAG 23 APRIL 1965 7 "Notice 7' NO VACANCIES ■mmnt mm* NOG WORDT iedere zaterdagavond bij sommige hotels gedanst onder guir landes van gekleurde lampjes bij de eeuwige calypso-dreun van de West. Maar een van de populairste calypso's is er tegenwoordig een met de aanhef: „Ik ben voor geweldloosheidlaat je mes maar zitten waar het zit telfs bar-zitters ontkomen niet aan de kleine jongetjes met hun schoenpoets doos ter camouflage van het uitgestoken, om een geldstuk vragende handje. Studenten kwamen verklaring aanbieden zojuist ontvangen nieuwe kollektie Kort nieuws GUYANA: KOLONIAAL RAAKPUNT III (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) GEORGETOWN. „Het is een van mijn ambities een nauwere samenwerking met Suriname tot stand te brengen, maar voorlopig denk ik nog niet aan een mogelijke federatie". Dit zei de vier maanden geleden geïnstalleerde eerste mi nister van Brits-Guyana, Foster Burnham, mij in een vraaggesprek in zijn een voudige kantoor, waar het enige opvallende meubelstuk een ijskast achter zijn bureau is. De samenwerking waarop premier Burnham doelde, zal voornamelijk economisch van aard zijn. Tot voor kort, totdat buitenlandse bedrijven hun vertrouwen verloren in het steeds marxistische wordende beleid van de vorige premier dr. Cheddi Jagan, had Brits-Guyana een economisch belangrijke voor sprong op het aangrenzende Suriname. In zijn in 1960 gepubliceerde studie „Suriname en zijn buurlanden" kon dr. G. J. Kruijer nog constateren: „Bij ver gelijking van de economische toestand van Suriname met die van Brits-Guyana zal blijken, dat Suriname's westelijke buur er gunstiger voor staat". In 1965 zegt een zakenman in Georgetown: „Een paar jaar geleden was Brits-Guyana er veel beter aan toe dan Suriname, nu is Suriname ons ver vooruit dank zij hun tien jaren-plan en de belangstelling van Amerikaanse industriële zijde". Zijn klacht weerspiegelt zich in het duidelijk merkbare algemene malaise-gevoel in de Brits- Guyanese hoofdstad, en in de talrijke bordjes „Geen vacatures" bij de ingang van fabrieken en openbare bedrijven. ttv p Toch is premier Burnham optimistisch over de toekomst van Brits-Guyana. In zijn vrijwel wekelijkse persconferenties legt hij de nadruk op contacten met het buitenland, op het openen van nieuwe markten als afzetgebieden voor de belang rijke nationale rijstproduktie, en met ze kerheid spreekt hij steeds weer over on afhankelijkheid „nog dit Jaar". MET DEZE geruststellende positiviteit is Burnham er in korte tijd in geslaagd het vertrouwen te winnen van zakenlieden die zich voordien afzijdig hielden. Dit sue ces is voor een groot deel te danken aan de leider van de coalitie-partij „United Force", Peter d'Aguiar, die in het kabi net de portefeuille van Financiën beheert. Minister d'Aguiar wordt in Georgetown als een soort economisch wonderkind be schouwd. URGENT IS NU het probleem van het vinden van afzetgebieden voor de Brits- Guyanese rijst niet alleen economisch urgent, maar ook politiek. De meeste rijst boeren zijn hindoestanen en volgelingen van dr. Jagan, die na zijn échec in de cember iedere gelegenheid aangrijpt om als een onheilsprofeet te voorspellen dat de Burnham-regering er niet in zal slagen de rijst aan de man te brengen, tenzij te gen drastisch lagere prijzen. Met bijna 84.000 ton was rijst de belang rijkste export (15 percent van het totaal) 1963. Hiervan absorbeerde Cuba jaar lijks 30.000 ton, maar sinds Foster Burn ham premier werd, liet de Castro-regering verstek gaan en bleef de rijst in de pak huizen staan. Minister d'Aguiar zei mij geen bezwaren te hebben tegen handel met Cuba, „mits op strikt contractuele basis en tegen contante betaling." Premier Burnham voegde hier aan toe dat zijn regering echter wettelijke maat regelen zou treffen tegen het opleiden van Brits-Guyanezen in Cuba, zoals dat tijdens het bewind van zijn voorganger gewoonte was geworden. Hij sprak de verwachting uit dat Brits-Guyana in de toekomst zich Nadat verschillende pogingen hadden ge faald om een nationale bierbrouwerij op terichten, slaagde d'Aguiar erin met zijn „Banks" bier een renderend bedrijf te stichten ondanks de concurrentie van bui tenlandse import. Toen ik hem vroeg waar hij zijn succes aan toeschreef, greep hij een boek van zijn bureau: „The Econo mics of Success" van Ludwig Erhard. Voor iemand die zijn zinnen bijna bin nensmonds formuleert en een stugge in druk maakt, is minister d'Aguiar niette min welbespraakt op een bondige, nauw keurige manier. Over het bewind van de voormalige eerste minister dr. Jagan zei hij met nauwelijks verholen minachting: „De vorige regering had de opmerkelijke gave geen besluiten te kunnen nemen. Wan neer zij in staat zouden zijn geweest dat gene in drie jaar te doen, wat wij in weken hebben gedaan, dan zou er nu 12 miljoen gulden meer in de schatkist zit ten". Hoopgevend begin voor de vier-maanden oude regering was de vrijwillige inschrij ving op staats-obligaties. Binnen twee we ken werd ingetekend voor een totaal van 20 miljoen gulden. Onder de regering van dr. Cheddi Jagan werd door de regering een verplichte heffing ingesteld een van de controversiële punten van het Jagan-be leid. De huidige regering schafte de hef fing af, maar liet de mogelijkheid open het reeds afgestane bedrag vrijwillig in de •taatskas te laten. De meesten maakten geen gebruik van de kans hun kapitaal op te nemen. Het jaarlijkse nationale budget van Brits Guyana beloopt ongeveer 140 miljoen gul den. Hiervan wordt de helft besteed aan ■alarissen en lonen van personen in rege- ringsdienst. Tien percent van het totale bedrag wordt opgeslokt door het onderhoud van zeeweringen en dijken om de laaglig- gende kuststrook (waar ongeveer 95 per cent van de bevolking woont) te vrijwaren van overstromingen. Premier Burnham. meer op de Verenigde Staten van Ameri ka zou oriënteren, dan op Groot-Brittannië. Hij onthulde ook plannen te hebben voor een „ombudsman departement" dat be last zou worden met „de waakzaamheid tegen rassendiscriminatie". Opmerkelijk is in dit verband dat de 1200-man sterke en onbewapende politiemacht van Brits- Guyana voor het merendeel uit creolen bestaat. Dit was ook het geval toen de Hindoestaan dr. Cheddi Jagan aan de macht was. 2. Hij zal zich koest houden totdat Brits- Guyana onafhankelijkheid wordt ver leend, om dan desnoods met revolutio naire methoden de huidige regering om ver te werpen. Hij beidt zijn tijd tot de volgende ver kiezingen in 1968, waaruit hij als over winnaar tevoorschijn zou kunnen komen. 4. Hij zal druk gaan uitoefenen op premier Burnham om tot een voor hem aan vaardbaar onmiddellijk compromis te komen. Waarnemers achten de eerste mogelijk heid de meest waarschijnlijke, omdat bij een voortgezette weigering deel te nemen aan het parlement, Jagans partij onder de grondwet het recht verspeelt deel uit te maken van de huidige regering. Brits-Guyana is aan het afscheid nemen van een tijdperk. Het na-oorlogse onaf hankelijkheids-virus heeft ook deze kolo nie op de bochel van Zuid-Amerika be reikt. Rouwig erom is niemand. In het kleine theatertje van „the Thea tre Guild of British Guyana" repeteren Britten en creolen voor een opvoering van de musical „the Fantasticks". Op Arkin- 1 vliegveld staat de wekelijkse lading van duizend dozen met tropische vissen klaar voor transport per „Paramount Aquarium"-vliegtuig naar Holland en Zwe den, terwijl even verderop duizenden inge voerde piepende kuikens de 25-kilometer lange rit te wachten staat naar George town. Ook hier gaat het leven zijn gang, met of zonder problemen, met of zonder de nationale rum-cola dit laatste, bij nader inzien, zal er misschien toch hoe dan ook altijd zijn. WAT ZIJN NU de speculaties over de politieke toekomst van Brits-Guyana in deze hoofdstad die zo duidelijk aan het afscheid nemen is van een koloniaal ver leden? De prognoses houden zich vooral bezig met dr. Jagan de realiteit is dat de Hindoestaanse bevolkingsgroep in de ko mende jaren eerder sterker dan zwakker zal worden. Men houdt het op vier mogelijkheden: 1. Dr. Jagan zal op een symbolische ma nier deel nemen aan het parlement als leider van de oppositie, maar voortgaan met ageren in de hoop de huidige rege ring te laten struikelen. In Georgetown herinnert veel aan de de tijd dat Brits Guyana in Neder landse handen was, zoals dit wandel pad in het midden van Main Street dat een gedempte Hollandse gracht is Advertentie De nieuwe burgemeester van Rotter dam, de heer W. Thomassen, is evenals zijn voorganger mr. Van Walsum van oordeel dat de Rijnmond de beste kan sen zou hebben indien de burgemeester van de Maasstad ambtshalve voorzitter van dit bovengemeentelijke lichaam is. De heer Thomassen zei dit donderdag middag in zijn installatierede. Hij was van oordeel dat in het Water weggebied, waar wegens de grote groei forse plannen nodig zijn, krachtige be- stuurseenheaen onontbeerlijk moeten worden geacht. Het gebied van Rijnmond zou kunnen toeleven naar een situatie, die enigzins kan worden vergeleken met Pa rijs, Berlijn of Londen. De burgers van deze wereldsteden beleven een dubbel bur gerschap: dat van de grote stad en dat van de deelgemeenten. Om iets dergelijks te bereiken moet worden samengewerkt met Amsterdam, Den Haag en hoger be stuur, omdat het moeilijk denkbaar is dat in eenzelfde periode de behoefte aan in grijpende herziening van het plaatselijk bestuur w 1 in de streek rond Rotterdam, maar niet rond de hoofdstad en de residen tie tot gelding zou komen. De theorie van sterke randgemeenten achtte burgemeester Thomassen inhoud loos en verwerpelijk. In zijn installatierede ging burgemees- Leden van het Studentencomité Spanje- Portugal, van het bestuur van de Algeme ne Studentenvereniging Amsterdam en van de studentenraad van de Vrije Universiteit hebben gisteren een verklaring aangebo den op de Spaanse en op de Portugese ambassade. Deze verklaring werd mede ondertekend door 389 hoogleraren en lec toren, die aldus hun sympathie betuigden met de strijd van de Portugese en Spaan se hoogleraren en studenten voor het recht van vrije meningsuiting en van vereniging en vergadering als primaire voorwaarden voor academische vrijheid. De studenten meldden zich om elf uur bij de Spaanse ambassade. Enkele dagen tevoren was door een lid van het ambas sadepersoneel toegezegd, dat zij zouden worden ontvangen, waarschijnlijk door de ambassadeur persoonlijk. De portier bleek echter de order te hebben gekregen de de legatie niet binnen te laten. De ambassa deur was niet aanwezig, zei hij. Enkele ogenblikken later bleek echter bij telefo nische informatie door een der leden van het comité, de vloeiend Spaans sprekende mejuffrouw A. Mulder uit Amsterdam, dat de ambassadeur wel degelijk in het am bassadegebouw verbleef. De studenten werden in de Portugese ambassade wel door een van de leden van het ambassadepersoneel te woord gestaan en in de gelegenheid gesteld hun verkla ring te overhandigen. In Rotterdam werden drie jongens van 16, 17 en 18 jaar aangehouden bij een in braak in een fabriek van elektronische or gels. Bij hun verhoor bekenden zij onge veer 25 deurtelefoons uit deurstijlen te hebben gestolen. Voorts roofden zij uit te lefooncellen microfoontjes en soms de ge hele hoorn met de bedrading. De schade die zij daardoor aanrichtten is volgens de P.T.T. zeer groot geweest. De jongens verklaarden dat zij de dief stallen pleegden om aan onderdelen te ko men voor hun hobby: het bouwen van elek trische apparaten. De politie heeft in hun woningen op dit gebied echter niets con structiefs kunnen vinden. Advertentie julianapark 58-60-62 - haarlem telefoon 54530-577 13 1- en 2-pers. ziet de etalages en toonzalen 1e en 2e verdieping ruime parkeergelegenheid Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Waterland" (25 april); Australië: ms „Munsterland" (25 april), ms „Alaric" (27 april) en ms „Songkla" (29 april); Brazilië: ms „Kennemerland" (25 april); Canada: ss „Rijndam" (25 april) en ms „Maakefjell" (27 april); Chili: ms „BSrenstein" (25 april); Indonesië: ms „Laertes" (1 mei); Kenya, Oeganda, Tan- ganjika: ms „Europa" (1 mei); Ned. Antil len: ms „Memnon" (27 april); Nieuw-Zee- land: ms „Gothic" (27 april); Suriname: ms „Marathon" (27 april); Verenigde Sta ten: ss „Rotterdam" (25 april) en ms „Kat- sedijk" (29 april); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Athlone Castle" (25 april) en ms „Ouwerkerk" (27 april). Advertentie Zand inplaats van tabak In samenwerking met de douanerecher che heeft de Rotterdamse politie twee be herende vennoten van het Rotterdamse shipchandlersbedrijf ERA c.v. aangehou den. Het zijn een 43-jarige inwoner van Rotterdam en een 33-jarige inwoner van Rhoon. Zij worden verdacht van verduistering in dienstbetrekking. Hun arrestatie is ver richt naar aanleiding van het feit, dat in een verzegelde vrachtauto aan de Neder lands-Duitse grens bij Rammelbeek zak ken zand zijn aangetroffen, terwijl de bij behorende formulieren een lading van ruim een miljoen sigaretten, flessen whis key en bussen krab vermeldden. Volgens de documenten kwam de lading uit Dordrecht en was zij bestemd voor Bremen. De 29-jarige chauffeur die, zo als wij eerder meldden, is gearresteerd, heeft geweigerd te zeggen wat er pre cies is gebeurd. Koninklijke gelukwens. Het echtpaar F. van de BoomVerdonk, dat in een be jaardenpension in Tilburg zijn zeventig jarig huwelijksfeest vierde, heeft van de koningin een taart en een schriftelijke gelukwens ontvangen. Van het gemeen tebestuur kreeg het echtpaar een fles champagne en bloemen. Bij de velen die op de receptie verschenen was ook mgr. W. M. Beckers, de bisschop van Den Bosch. ter Thomassen ook even in op de verhou ding AmsterdamRotterdam. „Als de ver houding tussen beide steden aan de orde komt zal zwijgzaamheid dikwijls zijn te prefereren. De visie dat Amsterdam het nationale hoofdcentrum is, kan alom in het land worden onderschreven. Die er kenning doet echter niets af van de taak en de betekenis van Rotterdam als wereld haven, regionaal centrum en brandpunt van een snel groeiende nieuwe industrie", aldus de heer Thomassen. Uit de woorden van loco-burgemeester mej. mr. J. Zeelenberg viel op te maken dat aan burgemeester Thomassen, even als aan zijn voorganger mr. Van Walsum, de havenportefeuille van Rotterdam zal worden toegekend. „Hoewel mijn kennis van de havenproblemen nog gering is en ik over de zeehaven van Zaandam en de binnenhaven van Enschede geen getallen durf te noemen, heb ik grote belangstel ling voor deze portefeuille", aldus de nieu we burgemeester. Over een ander Rotterdams probleem, de vestiging van een universiteit, zei bur gemeester Thomassen dat de ervaring die hij had opgedaan bjj de voorbereiding van de derde technische hogeschool in Neder land nuttig kan zijn. Medewerking van stadswege aan een universiteit dient te steunen op een krachtige positieve over tuiging en op concrete dienstverlenging. Die overtuiging houdt in dat een universi teit voor een stad van grote culturele, mi- lieuverbeterende en economische waarde is. Burgemeester Thomassen was donderdag middag tegen een uur met zijn echtgeno te en kinderen per vliegtuig uit Enschede op de luchthaven Zestienhoven aangeko men. De familie werd daar begroet door de chef van het kabinet van de burge meester. Na een lunch reed de heer Tho massen naar het stadhuis voor de instal latie-plechtigheid. Tijdens deze plechtighei werd het woord gevoerd door de loco burgemeester, mej. mr. J. Zeelenberg, en door de nestor van de raad, ir. F. W. C, Blom. De bijzondere raadsvergadering werd o.m. bijgewoond door prof. mr. P. J. Oud, minister van staat en oud-burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de voorganger van burgemeester Thomassen, mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, en door de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. Het gerechtshof in Arnhem heeft con form de eis van de procureur-generaal een 27-jarige Haarlemse vrachtautochauffeur vrijgesproken van de hem ten laste ge legde dood door schuld. De rechtbank in Arnhem had de chauffeur schuldig geacht aan een dodelijk ongeluk op de Europa- weg in Arnhem op 24 februari 1964 en hem veroordeeld tot drie weken hechte nis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Bij het ongeluk kwam de Arnhemse agent van politie K. J. Timmers om het leven. Hij stond als verkeersagent bij een gestrande vrachtauto, waaruit goederen werden overgeladen in een andere auto. De rechtbank achtte de Haarlemse vracht autochauffeur schuldig aan de aanrijding, die de agent het leven kostte. Tijdens de behandeling voor het ge rechtshof meldde zich als getuige a de charge het lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland de heer H. M. Oldenhof, oud-burgemeester van Ede. Deze had zich al eerder tot de polite gewend met de mededeling dat hij goed op de hoogte was van de situatie die vóór het ongeluk bestond. Hij hoorde echter niets meer, tot dat hij in de krant las dat de chauffeur was veroordeeld. Voor het gerechtshof verklaarde de heer Oldenhof, dat het ook hem grote moeite had gekost een aanrij ding te vermijden. De vrachtwagens ston den zeer gevaarlijk op de weg en het zicht was slecht tegen het vallen van de avond Bovendien functioneerde het zwaailicht van de politie-auto niet. De procureur-generaal achtte het na de ze verklaring onjuist een veroordeling van de Haarlemse chauffeur te vorderen. Advertentie yyy Opgetogen Haar liefste lach is i - voor hem. voor zijn gelukkige keuze. 1 Een StepVoor dat kokette Step- gebaar - lichte -vingerdruk, pffft. k wolkje parfum of lotion. Nevelfris i l verdeeld. Step accentueert vrouwe- j lijke charme. Daarom: ook voor zo'n waardevolle Step. In uw tasje. Op uw toilettafel. Step. Uw bekoor- 1 lijkheid kan er niet buitenDus let I op'tStep-embleem bij de parfume- I rie. Déér is ook Step-service. 5 PARIS voor NederlandFresiaplein 3 - Wassenaar ,m-, -....-..vx:-. In de algemene vergadering van d« groep Nijverheidsonderwijs van de Neder landse Onderwijzersvereniging (NOV) die in Beekbergen is gehouden, heeft de voor zitter, de heer W. van der Gevel, gepleit voor geheel kosteloos onderwijs gedurende de leerplichtige leeftijd. „Het onderwijs behoort kosteloos te zijn in die zin, dat niet alleen de ouders geen schoolgeld be hoeven te betalen, maar dat ook de leer middelen gratis ter beschikking van de leerlingen worden gesteld," zei hij. „Geen school voor voortgezet onderwijs doet een zo groot beroep op de beurs van de ouders als de school voor nijver heidsonderwijs. Zij moeten niet alleen voor boeken, maar ook voor kleding, gereed schap en materialen vaak niet onbe langrijke bedragen neertellen." Hij zei verder dat in tegenstelling tot de duidelijk dagelijks waarneembare wel vaart, het Nederlandse onderwijs nog steeds ernstige materiële tekorten ver toont. Hij uitte critiek op het uitstel van een verdere verlaging van de leerlingen- schaal bij het lager onderwijs en op de verhoging der cursusgulden voor het nij verheidsonderwijs. Bijzonder betreurens waardig noemde hij het dat het deel van de Mammoetwet over de lerarenopleiding zo weinig is uitgewerkt. De realisering van de gedachten, die ten grondslag liggen aan de Mammoetwet en de doorwerking van de vernieuwingsgedachte staat of valt met de leraren en leraressen en hun op leiding. Het op 27 april 1964 bereikte sa larisakkoord voor het lager onderwijl noemde de heer Van der Gevel een zon derling compromis, waardoor de salarië ring zijns inziens een volkomen onbegrij pelijke en ondoorzichtige zaak is gewor den, die spot met alle eisen, die men aan een logische en op een juist personeels beleid gerichte salarisregeling mag en moet stellen. Er zal een op de Mammoet wet afgestemd salarissysteem voor het gehele voortgezette onderwijs tot stand moeten komen met de mogelijkheid de nu bestaande dwaasheden te corrigeren, al dus de heer Van der Gevel.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7