Kinderen metselden eerste steen voor Zilveren Schor armste land van Latijns Amerika Wanbestuur, cyclonen en erosie Fotog ra f e ren -o p-a f sta n d door radio-commando's Prinses Beatrix keek toe Jeugdcentrum in Amemuiden Duidelijker alarm bij overwegen Nederlandse toeristen en reisbureau gedupeerd Elfjarig meisje buiten gevaar Paasmars 1965 Uniform briefport in EEG-landen per 1 januari 1968 9 MEDEDELING: „THE INDIANA"-TENTEN V/fc IJ VRIJDAG 23 APRIL 1965 Halfzachte landing DELFTSCHE FRISSE Ontbossing Plan van Bourguiba om Palestijnse kwestie te gaan regelen pastoe meubelen artifort meubelen gelderland meubelen 't binnenhuis Hasselblad lanceert 6x6 reflex met elektromotor en tijdloep vrijdag en zaterdag zondag Grieken weigerden landing van Zweeds chartertoestel Na moordaanslag wmmmm *rt pedéhortooe tx»« KAN U teeft fmküschert ImZ A JUWELIER HORLOGER Bevrijdingsfront van Mozambique haalde 2 vliegtuigen omlaag In Texas is een eerste proefneming met een ruimtevaartcapsule die op de aarde moest landen gedeeltelijk geslaagd. De nagemaakte Gemini- capsule daalde (foto links) aan een parachute neer. Maar omdat de raketmotor, die een zachte landing had moeten bewerkstelligen niet functioneerde, kwam het ruimteschip nogal hardhandig met de aardbodem in aanraking (midden-foto). Het re sultaat is te zien op de derde foto: de nagemaakte Gemini ligt op zijn zijkant. Advertentie „Voor de vuist weg" Delftsche Frisse, de bekende gela tine pudding. Zelfs een van onze populairste toneelspelers zei het „voor de vuist weg" Onrust Hoorn N.V. Zaandam In september zal een nieuw type auto matische knipperlichtinstallatie (A.K.I.) In ons land worden geïntroduceerd. De ze nieuwe vorm van overwegbeveiliging waarschuwt het verkeer voor een naderen de trein door middel van twee wisselende rode lichten. Als er geen trein in aan tocht is brandt een wit knipperlicht. Alle nieuwe A.K.I.'s zullen na sep tember dit nieuwe seinbeeld geven. Alle bestaande installaties het zijn er onge veer 500 moeten worden omgebouwd. Dat zal naar schatting drie jaar duren, De opstelling van de drie lampen, die nu groen en rood knipperlicht (onder) en geel vast licht (daarboven) kunnen ge ven, blijft onveranderd. Alleen de lich ten veranderen. De beide onderste lam pen zullen afwisselend rood licht geven met 45 flitsen per lamp per minuut. Tel kens wanneer de ene lamp dooft, licht de andere op. Er is dus constant een be wegend rood licht te zien, waardoor de weggebruikers een zeer duidelijk sein krij gen. Evenals thans zal het rode licht wor den gecombineerd niet een belsignaal. De bovenste lamp zal wit knipperlicht geven met 45 flitsen per minuut als er geen trein aantocht is. Het nieuwe sy steem heeft geen storingslicht. Bij vrijwel alle storingen treedt de installatie in wer king alsof een trein nadert. TUNIS (Reuter) President Bouguiba van Tunesië heeft voorgesteld dat de Ara bische landen, in ruil voor de repatriëring van de Palestijnse Arabische vluchtelin gen, Israel erkennen. Bourguiba zou deze oplossing voor het Palestijnse vraagstuk hebben voorgesteld In een rede, die hij woensdag uitsprak voor Tunesische studenten en leden van de Destourpartij. Bourguiba heeft ook aan gedrongen op rechtstreekse onderhandelin gen tussen Israel en de Palestijnse Arabie ren in een neutraal land. President Bourguiba heeft in zijn rede wel duidelijk gesteld dat het succes van rijn plan twijfelachtig is, door het felle nationalisme van de Arabieren. Ook vond hij het lang niet zeker dat Israel het plan zou aanvaarden. (Van onze correspondente, Marion Laudy) meerderde dan wordt begrijpelijk waar om buiten de steden de wegen vervallen, T. ,,.,..,,1-1.1 i de landelijke bevolking naar de steden MEXICO. Het volgende berichtje uit de hoofdstad van de Dominicaanse trekt, die allemaal omringd worden door republiek kon men onlangs in Latijnsamerikaanse dagbladen lezen: „Er zijn uit hutten opgetrokken voorsteden met een tekenen, dat president Frangois Duvallier van Haiti zichzelf tot keizer van Haiti steeds groter aantal ondervoede kinderen, gaat uitroepen. Dr. Duvallier werd het afgelopen jaar tot president-voor-de- liclltüUTlt duur-van-het-leven uitgeroepen na een campagne van drie maanden door de gecensureerde pers en radio". De Haitianen zijn langzamerhand gewend aan ALLES SAAMGENOMEN zien Latijns- de geëxalteerde titels van hun staatshoofd. Door het Haitiaanse dagblad „Le amerikaanse economen geen lichtpunt .9, t, i y-, li- i i j voor Haiti's economie. Met geregelde be- Soir dat m Port-au-Prince verschijnt, wordt Duvallier ook wel genoemd „su- vioejjngen en het regelmatig vernieuwen preme hoop van de trotse Haitiaanse natie, vredesapostel en verlosser van onze van de teelaarde kan men weliswaar veel vroegere dwalingen". Keizer Duvallier of verlosser? Het gaat erom waarvan bereiken, maar in onderontwikkelde lan- men keizer is: van een machtig land, van een rijk gebied of van een gelukkig volk'? ^"fondsen'of' v^doende geTchoob de krachten. In de laatste twee jaren hebben boven dien twee cyclonen barre schade aan de Haiti zou economisch geholpen kunnen hft aas i« haiti dat vnlaens dp I oogst onder meer van bananen en kokos- worden wanneer aangenomen dat poli- Britse encyclopedie van 1963 „de slechtst noten toegebracht en zulke verwoestingen tieke toestanden dat veroorloofden - ge- geregeerde staat ter wereld" is, het in de velden aangericht, dat daarvan indi- trainde bodemdeskundigen met de beschik armste land van I atiins Amerika Het be- rect een rattenplaag het gevolg is. Reken king over voldoende geld, geschoold per- staat uit een ouDeA/lakte ^n 28 00ü vier- I hij dit alles een analfabetisme van 80 per- soneel, werktuigen en alle andere benodig- kante kilometer en wordt gevormd door cent volgens een regeringsstatistiek dat de middelen, de Haitiaanse bodem zouden Kante Kilometer en wm-ai gevorma aoo zware rem od de ontwikkeling herstellen met irrigatie, bemesting en het westelijke deel (een-derde) van het als ®en zw, re™ °p Qe ontwuuoenng Teveliikertiid znu het eiland Hispaniola, dat het met de Do- werkt, vervolgens de dalende wereldpnj-1 boomaanplating. Tegelijkertijd zou het minicaanse Republiek deelt. De bevolking zen voor Haiti's export-produkten als kof- telt ongeveer vier miljoen zielen: 95 per- tie en slsal eep gestaag teruglopende han- cent negers en 5 percent mulatten. del er\een sedert ongeveer tien jaar af- I nemende produktie, terwijl in diezelfde Haiti werd ontdekt door Columbus, daar- tijd de bevolking zich met 20 percent ver- na door de Fransen bezet en bevolkt met Afrikaanse slaven, die werden aangevoerd I om de grond te bewerken. In 1804 werd het land onafhankelijk. Omdat de meeste Fransen in de burgeroorlog waren gedood, werd het een negernatie. Maar, Frans j bleef de officiële taal,' terwijl het creoolse .Patois" door het volk werd gesproken. Toen Haiti onafhankelijk werd met een bevolking van 400.000 zielen was het na een eeuw van Franse cultivering en irrigatie een van de vruchtbaarste gebieden ter wereld. Niet lang na de onafhankelijkheid echter, nadat plantages en grondbezittin gen onder de bevolking waren verdeeld, I stichting „Zilveren Jeugdcentra". Zij werd omstuwd door de hele Amemui- dense jeugd, die, getooid met vlaggetjes en oranje strikken, naar het schor was gekomen. ARNEMUIDEN. Janna Schets en De burgemeester van Amemuiden, de Leunti'e Schroevers, twee meisjes uit de heer A. Hak, sprak op de bouwplaats on- .li i.,„0,o der meer de wens uit dat de aandacht van hoogste klassen van de t e g de subsidiërende rijksoverheid door dit ge scholen in Amemuiden, en Dirk Al- beuren nog eens extra zal worden geves- bre<*tse en Wim Segeler uit het zee- tigd op de plannen voor de gemeentelijke i n„,t WLlien wk- objecten rond het Veerse Meer. Tevoren hospitium m Oost-Kapelle hebben gis haJdden de voorzitter van de stichting „Zil- teren op „net Zilveren Schor aan het veren jeugdcentra", pater W. A. M. Al- Veerse Meer in Amemuiden de eerste ting von Geusau, en de architect van het stenen gemetseld voor het nieuwe „zil- project, de heer Onno Greiner, voor de j u m„fl,„ii.,prinses en de genodigden onder wie de veren jeugdcentrum H I burgemeesters van alle gemeenten rond werd gadegeslagen door prinses Beatrix, ]let Veerse Meer een toelichting op de lid van de Raad van Advies van de plannen en het doel van de stichting ge geven. Het terrein van „Het Zilveren Schor" is, evenals dat, van „De Hunneschans" in Udel, door koningin Juliana en prins Bern- hard bij hun zilveren huwelijksfeest in 1962 ter beschikking gesteld van de Neder landse jeugd. Het gebouwencomplex van het jeugdcen trum in Amemuiden is door de architect op de begane grond geprojecteerd. Om echter te voorkomen dat het complex zou .verdrinken" in het Zeeuwse landschap zullen de centrale hal, de vier slaappavil- joens, de lithurgische ruimte en de eet zaal worden bekroond met pyramidevor- mige kappen. Het complex krijgt een op pervlakte van ruim 2700 vierkante meter en een inhoud van ruim 8.000 kubieke me ter. Het krijgt een nachtverblijf voor 66 personen. De dagverblijfruimten kunnen honderdtwintig gasten herbergen. De grote hal krijgt een centrale functie en wordt onder andere voorzien van een toko, een bar en een open haard. Verder komen er in het complex een bibliotheek, een muziekkamer en een eetzaal voor honderdtwintig personen, die tevens kan worden gebruikt als conferentie- en film zaal. De helft van de driepersoonsslaap- kamers in de paviljoens worden geschikt gemaakt voor minder validen, die ook over speciaal ingerichte douches en toilet- ten kunnen beschikken. Er zijn ook een analfabetisme moeten worden aangepakt jachthaven met een zonnestrand. twee en het bestaande onderwijs dat nu te veel 11 6_r:Port Cap Hoitien Gonaives GONAVE Jerêmie Miragoane advocaten en te weinig landbouwkundigen vormt, grondig gewijzigd moeten worden. In heel Latijns Amerika neemt het aan tal hongerigen toe en mede daardoor het gevaar van een politieke explosie. Advertentie julianapark 58-62 - tel. 54530 - 57713 toonkamers: le en 2e etage sportterreinen en een kampvuurplaats ont worpen. Advertentie Om de steeds GROEIENDE STROOM van gegadigden voor de ORIGINELE wat te spreiden, zal onze SHOW tot 10 uur 's avonds en van 10—17 uur geopend zijn. begon men 't woudenrijke Haiti te ontbos- sen: deels om ruimte voor bouland te ma ken, deels omdat het hout als brandstof werd gebruikt. In tropische gebieden, waarop weelderi DE ZWEEDSE Hasselbladfabriek zal op de Impex-fotovakbeurs die 1 mei in New York opent, een opzienbarende pri meur ten doop houden: de eerste eenoog spiegelreflex van het 6x6 formaat met een ingebouwde elektromotor voor afstandbe diening. Met een kabel kan de foto graaf tot op 180 meter van zijn toestel verwijderd, opnamen maken, met behulp van een miniem radiozendertje zelfs tot op ruim 1600 meter. Ideaal voor vogel fotografen en anderen, die schuwe objec ten willen vereeuwigen, maar ook voor operatiekamers, luchtfotografie, en ande re takken van wetenschap en techniek CAMERA'S met elektrische afstandbe- I diening bestaan al sinds enige jaren, maar 1 dit zijn bijna alle kleinbeeldtoestellen waarbij als extra-accessoire een motorunit Doordat de Griekse regering onverwacht egn fotograaf met een normaai toel ge regen wouden" "groeienbezit de'grond I I Z0U Staan °f niet °eduld een grote rijkdom aan mineralen (ijzer en ^ir landingsrechten in Athene te verlenen, aluminium). Wanneer nu de bossen wor- moest een vakantiereis van 42 Nederlan den omgekapt met de bedoeling voedsel- ders gisteren worden uitgesteld. producerende bouwlanden vrij te maken wordt die mineraalrijke bodem aan de Voor het in Eindhoven gevestigde reis oxiderende invloeden van de lucht blootge- bureau „Fit" betekende dit een financiële I geleverd kan worden. Deze moet aan het steld en aan de gloeiende tropenzon. tegenslag van 25.000 gulden. Dit bureau camerahuis gekoppeld worden, maar Deze twee factoren samen zijn er de oor- moest namelijk bij de K.L.M. passage te- ideaal zijn deze aanhaak-combi's niet, zaak van dat het nieuwe bouwland na eni- gen het normale lijntarief voor de 42 rei- De meeste zijn zo loodzwaar en omvang- ge jaren onbruikbaar wordt, omdat het zigers boeken. De Zweedse DC-7 ging leeg rijk, dat alleen een bijzonder zwaar vak- steenhard „gebakken" is. De kleine hoe- naar Athene, teneinde daar een groep va- statief ze trillingvrij kan doen functione- veelheid teelaarde wordt prompt wegge- kantiereizigers op te halen, die twee weken ren. spoeld in de regentijden. geleden wèl door de Griekse regering was Daarom heeft de Zweedse fabriek thans toegelaten. De Griekse regering wenst het in haar nieuwe Hasselblad 500 EL de mo- Totale achteruitgang toeristenverkeer tussen Nederland en Grie- tor ingebouwd als vaste basis onder haar kenland uitsluitend in handen te leggen bekende normale reflexcamera. De knop DE EROSIE IS nu op Haiti zover voort- van Nederlandse en Griekse luchtvaart- voor het filmtransport kon vervallen, geschreden dat als het in dit tempo ver- maatschappijen. want ook het doordraaien van de film na der gaat, over een tiental jaren de helft Het Eindhovense reisbureau heeft thans elke opname, geschiedt hier elektro-moto- van het beschikbare bouwland onbruik- besloten de verdere vakantiereizen naar risch. Op het motorgedeelte (afbeelding) baar kan zijn geworden. Daarbij vindt ir- Griekenland uit te voeren met vliegtuigen ziet men aan de voorzijde de inlaatopening van Martin's Air Charter. Hoofdk. voor Nederland Haarlem Zijlweg 111 THE INDIANA" kampeertenten (in de MEEST UITEENLOPENDE MODELLEN) zijn DE ENIGE TER WERELD met 10 JAAR tig uur. Ideaal voor researchwerk als b.v het registreren van het groei-proces van een plant of een schimmelculture. Een la borant plaatst de camera op een statief voor het object, stelt lensopening, belich tingstijd en frequentie in en drukt dan de ontspanknop in voor de eerste opname. De overige elf opnamen maakt het toestel SCHR. FABRIEKSGARANTIE, zelf op de vastgestelde tijdstippen, zonder dat iemand er naar om hoeft te kijken. In combinatie met de elektronenflitser zijn op deze wijze zelfs „tijdloep"-opna men van snel bewegende machinedelen mogelijk, ter analysering van slijtage, materiaalmoeheid e.d. Een begerenswaardige camera dus, zo wel voor de vakman als de wetenschaps beoefenaar en stellig ook voor amateurs! Het 11-jarig meisje, dat eergisteravond (zover die over een zeer welgevulde beurs in de Indische buurt in Amsterdam door beschikken) in de vogel- en wildbaan-foto- vier pistoolschoten van haar vader bin- grafie. Trouwens: ook de schepper van nen enkele seconden ouderloos en zelf ern- het Hasselbladconcern, ene Victor Hassel- stig gewond werd, is buiten levensgevaar, blad, was een een doodgewone amateur- Haar toestand is redelijk. Gebleken il vogelfotograaf. Hij vond alleen dat de dat een kogel in haar linkerschouder is hobby deugden. Daarom knutselde hij binnengedrongen en er juist onder het toenmalige fototoestellen niet voor zijn borstbeen is uitgekomen. Waarschijnlijk in 1948 zelf een camera in elkaar: de al- is daarbij een long dobrboord. lereerste Hasselblad. Daaruit groeide, in enkele jaren tijds, een cameraindustrie die uniek is in haar soort. Zij maakt, naast de Japanse runner-up Zenza Broni- ca, eigenlijk de enige betrouwbare één-1 oog-spiegelreflex in het klassieke 6x6 for- maat ter wereld en dat in een kwali teit die in vakkringen spreekwoordelijk ge- I op het J. D. Meijerplein in Amsterdam, worden is. Spreker is dr. K. Strijd. Herman Croesen I Morgenmiddag wordt de paasmars 1965 van het Comité voor de Vrede 1961 gehou den. De demonstratie begint om twee uur rigatie haast niet meer plaats. Het is dus geen wonder dat wat er aan graansoorten groeit, zo armzalig is, dat het Haitiaanse vee daardoor weer zichtbaar in groei is achtergebleven. Advertentie voor de afstandskabel met, daarnaast, een knop voor handbediening. Het toestel is dus ook als een normale camera te ge bruiken. CENTRAALSLUITER, automatisch dia fragma, wisselmagazijnen e.d. zijn gelijk aan die van de normale Hasselblads. Ook de diverse objectieven zijn onder meer op de 500 EL te gebruiken, evenals de mees te andere accessoires. Maar bovendien l oor Nederlanders 20 cent heeft het nieuwe type een ingebouwd uur werk voor serieopnamen met vaste tussen BRUSSEL (ANP) De Commissie van I de Europese Economische Gemeenschap heeft een richtlijn over de harmonisatie van posttarieven ontworpen. De richtlijn heeft betrekking op de tarieven voor brie ven tot 20 gram en voor briefkaarten. Het is de bedoeling hiervoor uiterlijk 1 januari 1968 een uniform tarief toe te passen van I respectievelijk 18 goudcentimes (plm 20 BARTELJORISSTRAAT HAARLEM TELEFOON 13004 pozen, variërend van 1 seconde tot zes- DAR ES SALAAM (Reuter) Het Be- cent) en 13 goudcentimes (plm. 15 cenf) vrijdingsfront van Mozambique heeft don- (PTT-tarieven worden internationaal in derdag meegedeeld, dat vrijheidsstrijders goudfranken uitgedrukt). Het huidige Ne- in de loop van deze maand twee Portu- derlandse brief tarief van 15 cent komt gese militaire vliegtuigen bij bombarde- overeen met 12,75 goudcentimes; per 1 ju- inenten van dorpen in Noord-Mozambique ni gaat een verhoging tot 18 cent of 15,25 hebben neergeschoten. De toestellen wer- goudcentimes in. den door luchtdoelgeschut neergehaald. De voorgenomen harmonisatie is van Het front maakte verder bekend dat er groot belang: 80 percent van de brieven op 6 april bij twee gevechten in het ge en briefkaarten die in de Europese Ge- bied van Mueda 23 Portugese soldaten zijn meenschappen worden verzonden vallen gesneuveld. onder het nieuwe tarief. De harmonisatie Het Portugese ministerie van Defensie zal een eind maken aan verschuivingen in in Lissabon heeft de beweringen van het het postverkeer die op het ogenblik door Bevrijdingsfront tegengesproken. De de heersende tariefverschillen nog kun- woordvoerder ontkende, dat dorpen zouden nen ontstaan. I zijn gebombardeerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9