Een explosie van zuidelijke uitbundigheid, feestvreugde, ketelmuziek en Oranjeliefde Sim Teunisse Harry Tielemans CuraQaoënaars zijn geboren feestvarkens. Geen aanleiding is te gering om er een „dolle boel" van te maken. Maar het feest der feesten is de konin ginnedag. Sim Teunisse schildert op deze pagina zo'n Oranje-„fiesta" op Curasao, anders dan bij ons, vuriger vooral, maar ook weer niet zo héél anders. Met de eigen koninginnedag in het vooruitzicht kunt u er kalmpjes van meegenieten. Door tekening: Sim Teunisse Erb r#« «1 FIESTA OP CURACAO DE CURAqAOENAAR weet feest te vieren en de Curagaose houdt hem daarbij braaf gezelschap; dit is algemeen bekend. Hierbij zijn het zonnige klimaat en de zonnige onbezorgdheid van de bewoners belangrijke factoren. Er zijn waarschijnlijk weinig landen, waar de bevolking zich zó, zonder enige reserve, aan feestvreugde weet over te geven. En in het bijzonder is dit het geval, wanneer op het eiland koninginnedag wordt gevierd. Wie zo'n ko ninginnedag éénmaal heeft meegevierd, zal er nooit meer de uitbundige sfeer 4 en de uitgelatenheid van vergeten! STELT U zich voor een stralend- blauwe hemel, die door de kleurige klederdrachten der Curagaosen, kwis tig in rood, wit en oranje, wordt ge completeerd met een duizendvoudige Nederlandse driekleur-met-wimpel! Voeg hierbij een zonnewarmte, die de goedmoedige en levenslustige Curagaoenaar prikkelt tot de grootste opgewektheid, de diepste geestdrift en de hoogste uitbundigheid, in het zicht waarvan de minderheidder tijdelijke bewoners van het eiland zich wel wacht, daarvoor onder te doen! DOf H DE zonnestraling wordt weer getemperd door een zenuwsterkende, dorst-en-eetlust-opwekkende passaat en de laatste noordelijke ingetogenheid wordt overstemd, wèg-gestemd door de cacofonie van honderdvoudige muziek instrumenten- van de eenvoudigste stukjes metaal (wiri-wiri), die een rit me voortoveren dat u halfdol maakt, tot de allerduurste mechanische appa raten van internationale vermaardheid. Dit alles wordt nog aangevuld met zang uit al of niet reeds met spraak water bevochtigde kelen. Misschien kunt u zich dan iets van de sfeer van deze nationale feestdag bij uitstek in denken, mits u ook nog de fantasie op brengt, deze indrukken in bonte menge ling dooreen te zien; de straten en plei nen en de altijd wiegende schipbrug berstensvol mensen in feestkledij, van de zelf-gefabriceerde flodderjapon-in- de-nationale-kleuren tot het deftige zwart van de autoriteit, op weg naar de aubade op het gouvemementsplein, of iets later naar de receptie in het gouvernementshuis. In de vroege morgenuren schuifelen deze mensenmassa's onder de ontelba re vlaggen van de kwistig-versierde winkelstraten, terwijl autobusjes geïm proviseerde orkestjes in pittige vaart over straten en pleinen voeren en bij dragen tot die totaal indruk van tempo, tempo en hoge feestelijkheid. Dit kleurige- tot ongekende vrolijk heid opzwepende schouwspel wordt dan nóg kleuriger, nóg bewegelijker door de dundoekjes in de zwaaiende handen van ontelbare schoolkinderen, die gaan deelnemen aan de aubade op het gou vernementsplein, waar de door-en-door Nederlandse liederen in de door-en-door Hollanse sfeer van het Fort Amster dam de indruk wekken van een extra zomerse en feestelijke dag in Neder land. Fèl blikkert de ochtendzon op de wit te gevel van het gouvernementshuis, op de witte japonnetjes van de school meisjes en de melkwitte kleding der fraters. Fel brandt hij op de rug en blinkt hij op het witte uniform van de leden van de militaire kapel. Maar wat deert 't! 't Is feest. De kinderen zin gen en zwaaien met hun vlaggetjes. De gouverneur, in ambtscostuum met steek, neemt als vertegenwoordiger van de Landsvrouwe, de hulde in ont vangst. Reeds arriveren, meest per auto, de prominenten van het eiland voor de receptie ten gouvernementshuize, waar bij de president van het hof, en de de ken van het Corps Consulaire zich de tolk der aanwezigen maken. Bijna staat de zon in het zenith, als de Club „De Gezelligheid", reeds tot de laatste plaats bezet met leden en hun dames, de gouverneur, vergezeld van zijn adjudant, ontvangt om hem de verzekering te geven van de gevoe lens van liefde en verknochtheid aan het Oranjehuis. In een kort antwoord gewaagt de gouverneur van de gewich tige rol van de Club in het zakenleven en in de politiek van het eiland en on middellijk daarna begin op dit heet ste uur van de dag een dansfestijn, dat in het moederland zijns gelijke niet kent, wat betreft de sfeer van extati sche vrolijkheid. Men danst en walst velen in stijf jacket! alsof de' thermometer, in plaats van goed-negentig, slechts zestig Fahrenheit aanwees en bedenkt u daarbij dat de zeskwartsmaat van de Curagaose wals het dubbele danstem- po vergt van de Weense. NOGMAALS; de pen moet wel zeer welversneden zijn om u de weerga- loos-feestelijke sfeer voor te toveren van een Willemstad, zoals dat zich overgeeft aan de viering van koningin nedag! Men haast en rept zich de hele dag, het fototoestel van de schouder bunge lend. Om negen uur wil men foto's ma ken van de aubade, maar daarna ook van het onder vlaggen schuilgaande Brionplein ook van de altijd wie gende Koningin Emmabrug, de oude vertrouwde pontonbrug, zonder welke de stad in twee levenloze helften uit een zou vallen. Maar al deze plekjes zijn te materi eel. U wilt de „sfeer" vastleggen, voor altijd! Die laat zich niet vastleggen. Zij is één en ondeelbaar met de warme zon nestraling, met de van hitte trillende lucht, met de zilte, verkoelende pas saat. Hij zweeft boven het Schottegat, boven Fort Nassau, de gepavoiseerde schepen en de pontonbrug. Hij hangt op de veranda van de „Gezelligheid", op het met glanzende auto's bezette Brionplein, op Pietermaai, waar de eeuwige zee ruist en ook nog op het getooide, stampvolle Damplein, waar behendigheidswedstrijden worden ge speeld. De sfeer is onverbrekelijk verbonden met intense zonnestraling, zeebries en muziek. Muziek, muziek en nog eens muziek, muziek die je opzweept, tot je niet meer loopt, maar zwééft voor zover je niet rijdt, opgenomen in de wagen van één of andere vriend of kennis, even buitenissig opgewonden als jijzelf. Na een rijkelijk met feestdranken be sprenkeld maal, een korte siesta, een douche en een compleet stel schone kleren om de gevolgen van Curagaose walsen' „pasodobles", tango's en ontel bare toasten in de eivolle „Gezellig heid" ongedaan te maken, haast en rept ge u naar de Club „Asiento", waar de band „I.D.O." (In De Olie) een thé- dansant gaat verzorgen, nadat ge de kinderen van de „oliekokers" allerlei spelletjes hebt zien doen, of 'n tochtje over het water hebt gemaakt om iets te kunnen zeggen van de zeilwedstrij den op „Brakkeput". 's Avonds kan men kiezen tussen de dansfestijnen in de „Gezelligheid", de Curagaose Sportclub, „Asiento", of Pescaderabaai, waarvan de laatste de meeste koelte belooft. ENIG IN MIJN herinnering aan de nationale feestdagen op het zonnige eiland staat de éénendertigste januari negentien acht en dertig, de geboorte dag van prinses Beatrix Enig ook om het element van verrassing. Want nau welijks had het ochtendgloren ons ge wekt of, daar klonken dof van het Wa terfort de lang verbeide schoten, die voor de Curagaose jeugd drie vrije da gen betekenden, en de inzet van een waarlijk onvergetelijke feestviering. Als geëlectrificeerd sprongen wij het bed uit, zetten nog vóór de douche de radio aan en het was of op het zelfde ogenblik het feestprogramma van de „CUROM" uit duizenden luid sprekers tegelijk klonk, aangevuld met de inheemse muziek uit voorbij-ijlende busjes. Toen de saluutschoten waren verklonken, was het feest reeds in volle gang, de „sfeer" reeds compleet aan wezig. In de namiddag van zo'n nationale feestdag is er meestal wel een voetbal wedstrijd op „Mundo Nobo" waar het spel in zoverre „op hoog peil" staat, dat de jeugdige en enthousiaste spelers van hun schoten meer feestelijke, verti cale „vuurpijlen" maken, dan serieuze pogingen tot horizontaal scoren. Het pu bliek vermaakt zich hier kostelijk, voor al om de toneeltjes „langs de lijnen". Wat mij betreft, zelden heeft een voet bal-evenement mij onvervalster amuse ment gegeven! Wij waren nog vér van het betaalde voetbal, doch de geestdrift was er niet minder om! Het ging er altijd vrij heet toe. Op feestdagen als deze kon het hier en daar nog wel eens rumoerig worden en ik heb mij laten vertellen, dat het politiekorps voltallig paraat staat als er een Noorse tanker in de haven ligt. Enkele rumoerigheden uitgezonderd, loopt echter op zulke hoogtijdagen al les „op rolletjes". Er valt zoveel te zien en zoveel „bij te wonen" dat men gewoon tijd te kort komt. Een bijzonder kleurrijk feest is op Curagao het jaarlijks bal masqué van de „Isla", het eiland, waarop de grote raffinaderij is gevestigd. Als ik zeg, dat het hier „zeer ongedwongen" pleegt toe te gaan, dan besef ik mij aan een belachelijk „understatement" schuldig te maken. Nu ja, dan viel er voor dagen daarna weer volop te babbelen en Curagao is nu eenmaal een eiland, waar men het moeilijk zonder „achterklap" stellen kan, op straffe last te krijgen van de „spleen" der tropen. Nu, de „spleen" krijgt er weinig kans, want de ijver waarmee wij mensen ons uitsloven voor de morele verheffing van de medemens is waarlijk onuitblusbaar Ach waar om zouden alleen „suikerfreules" en hun jonkers de roep bezitten, goed te kunnen fuiven! De olieprinsessen en hun cavaliers kunnen er ook wat van! Wie waarlijk jong van hart is, wil le ven, de moraal en de filosofie komen later Uit eigen ervaring kan ik zeggen, dat de fuiven op de „Pescaderabaai" de kroon spannen. Dat komt misschien om dat de sfeer daar iets heeft van de champagne- en spuitwaterprikkeling van de populaire badplaats. WAAROM zijn er op Curagao zoveel feesten? De socioloog legt ons uit, dat de behoefte aan ontspanning sterker wordt naarmate er intensiever wordt gewerkt. Hoe dynamischer het werk tempo, des te dynamischer de feesten, des te opwindender de ritmen. Doch alles: de zonnige sfeer van het eiland, de blauwe hemel, de zenuwster kende passaat, de welvaart, vooral het savoir-vivre van de Antilliaan in het al gemeen, werken samen om op te zwe pen tot de hoogste vitaliteit. De simpele blijmoedigheid van de eilandbewoner past zich geheel bij de ze fiesta-vreugde aan. Kinderlijk-geluk kig geeft hij zich in zijn Koenoekoe- woning over aan muziek- en dansge- not, klinken er bij iedere feestelijke aanleiding de „wiri-wiri's, de dansi-dan- si's, de steeds weerkerende refreinen. En wat de eenvoudige in zijn nede rige woning doet, dat doet de patri ciër in het groot in zijn somptueuze behuizing, waar hij fuiven geeft, gul en overdadig en waar mensen bijeen zijn in uitbundige feeststemming, toetas tend, schertsend en „bons mots" ver tellend; mensen van allerlei aard en taal. Men hoort dat voor een buitenlander zo moeilijke Nederlands, veel Engels en Spaans, het Papiaments, Frans en Duits wat minder. Doch Curagao bezit nog andere mogelijkheden tot feestvie ring; het hoeft niet altijd in de hitte van veel-mensen-bijeen. Het paradijselijke klimaat stelt in staat, zich te verpozen aan glanzende baaien, waar men heen trekt met vrien den, kennissen en de kinderen, die er naar hartelust kunnen ravotten, stoei en en zwemmen. In de schaduw van een palmboom of tamarinde is het goed picnicken, terwijl de kobaltblau we zee deint in de zonneschittering van de namiddag. Aan zulk een baai toeft men ook met kerstmis, als men niet zo uitbundig is, maar stil denkt aan het moederland. Men kan er jagen op de leguaan, een reuzensalamander, men kan er de St. Christoffel beklim men, de hoogste, met cacteeën en or chideeën begroeide berg die Curagao be zit. OOK DE Oudejaarsavond kent die stemming van ingetogenheid en wee moed. Om zeven uur in de avond (het is dan middernacht in het moederland) gedenkt men „de lui in Holland". Daar na begint de viering en ervaren alleen staanden de enorme gastvrijheid van de Antilliaan. Andere jongelui komen vrolijk bijeen in een restaurant, of aan boord van een toeristenschip; de oude ren blijven thuis, met bridgers. Tegen middernacht stapt men even in de wagen, om te gaan kijken naar de menigte die is samgestroomd op het Brionplein, waar de bisschop, op het uur der jaarwisseling, op het bor des van zijn residentie verschijnt om het volk de zegen te geven, waarbij velen nuchter, of lang niet op de knieën zinken. Dan is weer een jaar heengesneld! Een jaar van hard werken, welvaart en vooruitgang. De enkeling, ondanks alle vrolijkheid om hem heen, met zijn zorgen en stille wensen... 'waar hij aan denkt, terwijl de rotjes en de voetzoe kers hem om de oren knallen en de vuurpijlen hoog te tropennacht inschie= ten... OOK VOOR steeds meer toeristen be tekent een bezoek aan Curacao, of aan een ander eiland van de Antillen, een feest waarbij de miljonair misschien voor een korte stonde zijn beslomme ringen vergeet, de eenvoudige klerk, of Eén, soms ook wel meer dagen, drin ken zij zich dronken aan die unieke sfeer van het eiland, die zich niet laat beschrijven. In volgetaste toko's genie ten zij van de relatief-lage prijzen van parfums en likeuren, laten zij de caco fonie van klanken over zich heen gaan en tonen zij hun kinderlijke blijdschap om een „gratis", felgekleurd bood- schappentasje of een ander bont lokvo geltje. Eén of meer dagen leven zij dat op windende leven van de Antillen, nemen zij kiekjes, filmen, wagen zich mis schien aan de nieuwe hobby der diep zee-fotografie, of beoefenen zij het „surf-riding." Voor de hardwerkende employé bete kent zo'n grote, luxe oceaanstomer weer een feest. Men gaat er een koel glas bier drinken, dineren, of dansen. Dankzij comfortabele schepen en snelle vliegtuigen komt een bezoek aan de fascinerende wereld der Antillen steeds meer binnen de kring der mo gelijkheden van de Noordeling. Niet alleen ministers en staatssecre tarissen moesten geregeld de Antillen bezoeken. Iedereen met aanleg tot zwaartillendheid moest er eens een kijkje nemen, teneinde geestelijk „een hele slag om" te kunnen maken en weer oog te krijgen voor de zonzijde des levens. Goede reis!

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13