GEEN RATTEN, MAAR RAKETTEN P Op bezoek bij de „3.G.W.W.", een ongezond „luchtkuuroord" in de voorste linies van het N.A.V.O.-luchtafweersysteem Hollandse „raketiers" op bases in Duitsland ZATERDAG PAGINA DRIE 1965 APRIL (HAMELN) „LUFTKURORT BLOMBERG" heet het stadje, dat zich met Duits gevoel voor „Wirtschaft" aanprijst als wijkplaats voor de geteisterde bewoners van het walmende Roergebied. „Kom naar Blomberg, waar de lucht zo zuiver is". Halverwege de bochtige weg van Hameln naar Detmold ligt het, aan de Lippe en in de nabijheid van nog een plaats die aan het Nederlandse koningshuis doet denken. Pyrmont. Het is een stadje met maar 7000 inwoners, met een middeleeuwse toe gangspoort, een heel oud stadhuis aan een pleintje en veel van die scheefgeleunde vakwerkhuizen met godvruchtige in goud en blauw geschilderde spreuken op de eikehouten gevelbalken. Als de toeristen hier 's zomers niet waren zou het een ingeslapen oord zijn. IN HAMELN WACHT EEN FLUITENDE VREEMDELING NIEUW ONGEDIERTE 'S WINTERS is het hier dan ook een taaie boel. „Luftkurort Blomberg": gezond, maar saai. Het lijkt een wrange grap, dat Juist dit vredige plekje de thuisbasis moet worden voor een gierend stuk techniek uit de moderne drukknopoorlog, dat de helemaal niet vredige naam van „Homing All the Way Killer" draagt en voor zjjn doelwit saai noch gezond is. INTEGENDEEL, de Hawk paart een onstuimige levendig heid aan een vrijwel absolute dodelijkheid. De mannen van onze luchtmacht, die deze nieuwste raket beheren, hebben de grap nog verder doorgevoerd en het plaatsnaambord met „Luftkurort" erop, „gestunt" voor een slof sigaretten, voor de poort van hun kazerne gezet. Beweeglijke backs LANGS DE HELE oostgrens van het Westelijk territoir en in het bij zonder in de Bondsrepubliek bouwt de NAVO aan een afweerschild van raketten. Het dichtst langs de Oost- duitse grens komen de Hawk-opstel- lingen, in tweede linie daarachter de grotere en zwaardere Nike-batterijen. Vergelijken we dat afweerscherm met de verdedigende helft van een voet balelftal dan zijn de Hawks de be weeglijke backs, die een vijandelijke aanval het eerst zullen pogen af te slaan met, als dat niet lukt, altijd nog de betrouwbare Nike als keeper ach ter hen. De commandant van het ge heel mag men gerust de spil noemen. De aanvalslinie ontbreekt in dit elf tal want die hoort thuis in de sector bommenwerpers en lange-afstands- raketten, waar Nederland niet bij draagt. De Nederlandse luchtmacht- groepen in West-Duitsland vallen onder het commando luchtverdedi ging, klemtoon op het laatste woord. DREIGT er een aanval dan kiezen de Hawk's als de beweeglijke backs al vast hun beste verdedigingspositie, ter wijl de Nike onder de doellat blijft af wachten. De Hawk-batterijen zijn vol ledig mobiel. Elk radar-apparaat, elke affuit en heel het elektronische reken centrum dat de door radar vergaarde inlichtingen verwerkt en vertaalt tot instructies voor de af te vuren raket, staat op wielen. Binnen een half uur kan een Hawk- batterij opbreken, wegrijden en ergens anders in stelling gaan. De Nike's kun nen dat niet. Zij zijn gebonden aan hun betonnen bunkers en hebben vóór zij hun schot afgeven niet veel meer speel ruimte dan een doelman tussen zijn goalpalen. Maar net als op de groene mat wel voorkomt reikt hun goed voor bereide schot ook verder dan dat van de Hawk. De backs in dit militaire voetbalelftal schieten voortreffelijk maar verder dan een kilomter of 25 komen ze niet. Schakels „3-GGW" IS BIJ afkorting de naam van de in Blomberg gelegerde „Derde Groep Geleide Wapens". Het is de eer ste groep met Hawk's. De groepen één en twee, dichter bij de Nederlandse grens bedienen Nike's. Aan de opstellin gen voor de groepen vier en vijf, die ons land nog heeft beloofd te zullen bij dragen, wordt gewerkt. Samen passen de vijf Nederlandse groepen als evenzo- vele schakels in de ketting, die van noord tot zuid langs het ijzeren gordijn wordt gesmeed. Ten noorden van ons haken de Duitsers in, onze zuiderburen zijn ook hier de Belgen die op hun beurt, nog weer zuidelijker, de hand rei ken aan Amerikaanse raketgroepen. Veel kans dit scherm heelhuids te passeren hebben vijandelijk vliegtuigen niet, zelfs niet als zij het foefje toepas sen van heel laag te gaan vliegen, wat i 'Ir vroeger wel eens tegen radaropsporing hielp, de speurende ogen van een Hawk-batterij werken ten dele met ra dio-golven die ook als ze heel laag over het aardoppervlak worden uitgestraald nog een duidelijk beeld op de beeldbuis afleveren. Zou een vijandelijk vliegtuig uit het Oosten komend boven Hameln de hoge fluittonen van zijn straalmotoren laten orgelen dan kan het net zo zeker zijn van zijn aantrekkingskracht op het Hawk-gedierte als die andere vreemde ling die hier in 1249 met zijn gepi.jp rat ten uit hun holen lokte. Slechts met dit verschil, dat ratten lieftallige huis diertjes genoemd mogen worden in ver gelijking met de alles-vernietigende witte vuurpijlen van de luchtmacht. Niet alleen zoeken zij hun prooi op met feilloos (electronisch) instinct, als zij hem gevonden hebben werpen zij zich pardoes bovenop hem en is er geen redding meer mogelijk. De per toeval uit de afkorting voortgekomen bena ming Hawk Havik is wel treffend juist. ONDANKS DE afschrikwekkende vuurkracht van hun oorlogsspeelgoed en de kille dood waarmee zij indrin gers bedreigen trachten de ongeveer zeshonderd Nederlandse raketiers, die elke groep telt, zo vriendelijk-mogelij- ke buren te zijn voor de plaatselijk be woners in wier nogal on-emotionele le ven hun komst zo drastisch verande ring heeft gebracht. Met inbegrip van de vrouwen en kin deren, die binnenkort in een in aanbouw zijnde woonwijk een stevig Duits, cen traal verwarmd huis toegewezen zullen krijgen, beloopt de Nederlandse inva sie in Blomberg al gauw een kleine dui zend zielen. Duizend op de zevendui zend, dat is nogal wat. Commandant luitenant-kolonel-vlieger W. Bartelings heeft naast zijn dienstzaken dan ook het meeste te stellen met de aanpas singsproblemen die dit geeft. Al haast hij zich te verklaren dat het, gegeven de omstandigheden, allemaal niet on fortuinlijk verloopt: Blomberg kegel clubs, sportverenigingen, muziek en to neelgezelschappen doen hun best de nieuwe stadgenoten voor hun prestaties te interesseren, hetzij als mee- of als tegenspelers. Er is afgesproken dat Nederlanders en Duitsers samen in de komende zo mer een zweefvliegclub zullen oprichten en in de kerken van het stadje worden gecombineerde Duits-Nederlandse dien sten gehouden. De burgemeester, die het in het Duitse leger niet verder bracht dan korporaal kreeg van de Nederlanders om zijn voortreffelijke medewerking de rang van „ere-ser- geant-majoor" (buiten bezwaar van des rijks schatkist) en is met die status de enige onder-officier die vrijelijk toegang heeft tot d° officiersmess in het centra le kampement van „3GGW". Als ambtenaar van de burgerlijke stand heeft hij al de eerste Nederlandse baby in Blombergs geboorteregister in te schrijven gekregen, Nicole, dochter van kapitein H. Postma, die al vroeg een stuk van een Duits huis voor hem en zijn echtgenote heeft weten te huren. Weekend verlof VOOR DE DIENSTPLICHTIGEN wordt naar vermogen gezorgd. Buiten de kazernepoort is een militair tehuis in aanbouw, drie keer in de week is er een filmvoorstelling en om de veer tien dagen mogen ze op staatskosten van vrijdagochtend tot maandagavond naar huis. De resterende tijd, voorzo ver zij die niet op wacht bij hun „pij pen" op de afvuurstellingen doorbren gen, vermaken ze zich wel in het stad je of de naaste omgeving. Er zijn een paar goede restaurants waar de diensterjes met rode konen schichtig de ogen heen en weer laten gaan tussen de Hollandse boys en „Gnadige Frau" die bijna altijd zwart en massief ergens in een hoekje van de zaal op haar zaak zit te letten. Er zijn bierlokalen en „bratwürst- chen stubes" en zelfs telt dit heuvel achtige platteland van het Lippe- stroomgebied een paar bloedeloze nacht clubs met namen als „Ali-bar" en „Na- poli". Of het aan Rommels krjjg herinnerende „Timboektoe" waar zowaar een „Grie- chische Schönheitstanzerin" (uit de Oostzone) driftig strippend geld ver dient met de zaken die zij van moeder natuur cadeau heeft gekregen. Het is er voor de Hollandse soldaten wel goed. Zij komen hun jaartje dienst plicht hier wel door en de beroepsmili tairen, die veel langer moeten blijven, hebben allemaal zoveel van de wereld gezien, dat Blomberg niet meer kan verontrusten. Zij zullen minder moeite hebben te wennen aan het wonen in Duitsland, dan Blomberg om te wen nen aan hen want sinds zijn ontstaan in de vroege middeleeuwen heeft dit heilzame Luftkurort nimmer militairen binnen zijn muren had. Ruim vijf meter VOOR DE TECHNISCHE fijnproe vers: de Hawk is een semieactieve, doelzoekende raket met een lengte van 5,18 meter en een doorsnee van 35 cm. Gewicht vóór het afvuren 590 kg, be reik ca 25 kilometer. Te gebruiken op el ke hoogte van nul tot 15.000 meter. Kan ingezet worden tegen vliegtuigen, maar ook tegen raketten. Onderschep te bijvoorbeeld reeds in de vlucht Ho- nest John, Little John en Corporal. Radar doorzoekt het luchtruim en zendt de gegevens naar het centrale punt, het controle centrum. Is er een doel geselecteerd dan wordt een bijzon der sterke radarstraal, de zogenaamde illuminator, ingeschakeld. Deze hecht zich aan het opgegeven doel vast en vojgt er elke beweging van. De afvuur- inrichtingen of affuiten volgen elke be weging van de illuminator. In het controle centrum kan de vuur leidingsofficier op schermen aflezen welk moment geschikt is voor het af vuren. Terstond na het verlaten van het affuit voegt de met twee na elkaar ont brandende voortstuwingssystemen toe geruste raket zich in de radarbundel van de illuminator en wordt op die ma nier naar het doel geleid. In de vlucht heeft de raket zelf nog twee antennes, die de ontvangen impulsen aan een eigen ingebouwd computertje doorge ven, waarmee nog op een andere wijze een koerswijziging mogelijk wordt ge maakt, Om deze voorziening noemt men de Hawk „semi-actief". Omdat hij zijn doel geleid blijft volgen tot aan de dodende explosie heet hij „homing all the way killer." Het systeem werd ontwikkeld in de Verenigde Staten. Al het technische per soneel van de Nederlandse Hawk-squa- drons werd dan ook gedurende periodes van vijf tot achttien maanden in de V.S. opgeleid. Nu België, West-Duits- land, Frankrijk, Italië en Nederland het wapen hebben aangekocht wordt het in vijf grote Europese electronische be drijven, in elk land een, in licentie ge bouwd. In Nederland door Philips. Een Hawk-batterij vervangt een squa dron straaljagers maar kost niet meer dan een vliegtuig. Daar staat tegenover dat zij niet alle taken van het jacht vliegtuig kan overnemen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15