Tienerjuwelen in de circus-piste groef mm. - IN DE KOMENDE WEEK DE Johnny Lion en zijn Jumping Jewels thans een „nummer" in circus Boltini door Henny Schoute 'l:pj:|i.i«ft M©# ,-n: Keiharde jongen mmm Wymm, De heiligetwintig Henny Schoute ■r-, 4| 'mf- CIRCUSDIRECTEUR Toni Boltini wilde als extra nummer eens wat anders. Helemaal wat anders als het circus-liefhebbend publiek gewend is te zien. Boltini vond na lang oriënteren de „zuigkracht op het publiek". Deze maand gaf de publiciteitsbewuste Bol tini een persconferentie in Den Haag waar hjj de journalisten vertelde dat hij de piatenartiesten Johnny Lion en de Jumping Jewels had geëngageerd, voor 215 dagen en tegen 'n honorarium van 200.000. Toni Boltini verwacht met deze tienersterren tweemaal zoveel pu bliek te trekken. Er werd proefge draaid in Zeist en hoe heeft Boltini het kunnen voorzien er kwam meer publiek. Publiek dat het enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. Vo rige week ging de circusshow, die een rijke reklame vooraf kreeg, voor het „hooggeëerde" Haagse publiek in pre mière. ZE TREDEN nu vijf jaar op, Johnny Lion en Jumping Jewels, die al een paar jaar voor een van Nederlands bes te of dé beste tienerband mogen doorgaan. Ze zijn uiteraard eenvoudig begonnen. In de biografie die hun platenmaatschappij verstrekt wordt als informatie gegeven: „In de zomer van 1960 speelde het ensemble met zang van Johnny Lion (die naam komt van Van Leeuwarden, red.) in een Haagse dansschool waar een zekere Herman Batelaan les gaf. De heer Batelaan in- .5, .'HjW.'SEkM.ïsuL i,;, j j .L-j, h tr- .L V"" Aangenaam, Batelaan" teresseerde zich direct voor Johnny en zijn ensemble en voorspelde hen een grote toekomst. In oktober 1960 werd Herman Batelaan manager. Er volgde een snelle carrière met als bekroning de topplaatsen in „popularity polls". De voorspelling van Herman Batelaan was uitgekomen EVEN ter illustratie: behalve door de populariteit in ons land, komt er ook door hun bekendheid in het buiten land geld in het laatje. Uit Engeland, Duitsland, België, Italië en Singapore waar momenteel drie „toppers" op de hit-lijst staan (plaatsen 2, 5 en 8!). Vorig jaar. dat was voor de tournee naar o.a. Singapore, zei Johnny: „Ik ben er nog niet. Ik heb nog nooit op de eerste plaats gestaan. Alleen maar op de vierde of vijfde. Nu moet ik stre ven naar de eerste plaats". Het mag hem en zijn band dan niet gelukt zijn, de plaatsen die ze nu steeds halen zijn wellicht het bewijs voor een langere carrière. Materieel hebben ze ook al geen klachten. „Scheurde" Johnny vo rig jaar nog in een „hele ouwe" kar, dit jaar racet hij in een witte sport wagen naar zijn shows. „Al m'n jon gens rijden nu in sportauto's", zegt trotse manager Batelaan, die vijf jaar wMWMmwMmmmwamwmmMwn». geleden zijn was- en fijnstrijkinrichting vaarwel zei om de showbusiness in te stappen. HOE HEM DAT afgaat bewijst het succes van de Jumping Jewels en John ny Lion. Hij zegt: „Ik heb m'n natje en m'n droogje, Je krygt wel eens een opdonder, maar nooit meer terug naar die wassery! Er wordt wel van me ge zegd dat ik een vagebond en een uit buiter ben, maar ze realiseren zich niet dat je vaak je kop stoot en dat je vaak met koppyn loopt. Ik moet door myn werk myn eigen ik wegdrukken. Misschien heb ik er later spyt van. Maar goed, ik vind het heerlijk dat het bedje van myn artiesten gespreid is. Ik wil bewijzen dat ik met eerlijke bedoelingen iemand omhoog breng, ook al sta ik in Den Haag bekend als een keiharde jongen. Maar het mens-zyn blijft prevaleren, want wat heb je eraan als de ar tiest waarvan je manager bent na een jaar of vier, vijf weer valt? Ik leef voor m'n werk en ik heb er plezier in. Ik geef m'n artiesten mijn ver trouwen en breekt dat, dan krijg ik een opdonder". m*rMMWMwrrwwwwamwwwwmwMwmmwMMMwMn ZATERDAG Nederland 1. (NTS/AVRO). Voor het middagprogramma, dat om vier uur begint, drie onderdelen: „Op Safa ri" met Armand en Michaela Denis, het T.V.-lab en de Treinreis naar de Toekomst. Het avondprogramma be gint om zeven uur met het nieuws, waarna Barend de Beer, de Roy Orbi- son-show, Robin Hood, het Journaal, AVRO's Televizier, het spel „Wie van de Drie", de Willy en Willeke-show met als gasten o.a. Jo Leemans, The Blue Diamonds en Hans van Oeveren. Om 21.50 uur de quiz „Wachtwoord" waar na de Johnny en Rijk-show met het Eurovisie Song Festival-winnaresje France Gall. Om 22.40 uur tenslotte het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/KRO). Vanaf acht uur respectievelijk het nieuws, Rendez-vous met Europa waarin o.m. Cilly Wang, een film over de presta- Ét -éJt/s/ys.viKkv.v^. Gast in de Danny Kaye-show: de zan ger Tony Bennet (woensdag). ties in de sport, de serie „Vrouwenle vens" waarin Fien de la Mar een we duwe uitbeeldt, de serie „Hong Kong" en om tien uur de epiloog. ZONDAG Nederland I. (NTS/VARA). Twee programma's voor de middag: om half vier een reportage van de wereldkam pioenschappen tafeltennis in Ljubljana (Joegoslavië)) en om vijf uur een uit zending van een kerkdienst een in leiding tot de actie Brood voor het hart uit de gereformeerde Woest- duinkerk in Amsterdam. Om zes uur is er een reportage over de wielerwed strijd Parijs-Brussel, om zeven uur „Woord voor Woord", waarna Ken tucky Jones; ditmaal is de pittige Ike in het bezit van een „geheim wapen". Hierna 'n Belgische documentaire over de vijf havens van Europa, dan het Journaal, Sport in beeld, de quiz „Tel uit je winst" en de (politieke) wereld van Vandaag". Om 21.15 uur komt de eerste aflevering van een Amerikaan se serie op het scherm, gemaakt naar het boek „Profiles in courage" van wij len president John F. Kennedy. De geschiedenis speelt zich af in de uni versitaire wereld van de vorige eeuw waar politiek-revolutionalre ideeën ta boe waren. Om tien uur weer een Amerikaanse produktie: De Wildwest helden, waarvoor de befaamde C.B.S.- reporter Walter Conkrite borg stond. Na deze film het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS). Om half acht: Kapitein Zeppos, daarna de minuut nieuws, een aflevering van „Mijn vrouw Suzanne", de Filmrubriek van Charles Boost, een show van Jo Stafford in het Londense Palladium en om tien uur tenslotte Sport in Beeld. MAANDAG Nederland 1. (NTS) Vanaf zeven uur achtereenvolgens het nieuws, Barend de Beer, Kenmerk, Huckleberry Hound, het Journaal, de politieke zendtijd en om half negen de hoofdfilm: „East of Eden" naar de gelijknamige roman John Steinbeck. In de hoofdrollen Ja mes Dean, Burl Ives, Julie Harris en Raymond Massey. Het werk werd door Steinbeck een uitstekend mi lieuschilder gemaakt op inspiratie van het bijbelse verhaal Kaïn en Abel. Om 20.20 uur een aflevering van The great war. daarna het laatste nieuws en tenslotte Socutera. Nederland 2. (NTS/AVRO). Om acht uur het nieuws, daarna Het (actuele) gesprek van de Dag, het T.V.-magazine van Ageeth Scherphuis, die dit keer de televisie in-de-gevar.genis aan de orde stelt en een gesprek heeft met een kostuumad viseuse. Om half tien een jazz-concert door Dave Brubeck, zoals dat vorig jaar oktober werd opgenomen in het Con certgebouw in Amsterdam. Het laatste programma voor de nachtrust is „Ster ren kijken" met Gerton van Wagenin- gen. DINSDAG Nederland I. (NTS/NCRV). De avondschotel ziet er als volgt uit: om zeven uur het nieuws, daarna Barend de Beer, het Journaal voor gehoorge stoorden, de Engelse lessen, het Jour naal. de actualiteitenrubriek Attentie en om kwart voor negen het uitgestelde televisiespel „Bloedband", dat op 15 april kwam te vervallen door de uit gebreide reportage over de verkeers veiligheid door Nico van Vliet en zijn medewerkers. Na „Bloedband" nog het laatste nieuws. Nederland 2. (NTS/VARA). Om acht uur het nieuws en meteen daarna een jazzprogramma door Michiel de Ruyter waarin hij het Gijs Hendriks Quartet laat horen. Om half negen Perry Ma son in „De zaak van de ruimtevaar der", waarin vóór een lancering de commandant van een basis wordt ver moord, waarvan een „ongeschikt" ge achte ruimtevaarder wordt beschuldigd. Om 21.15 Jan Blokker met Filmvenster, daarna komt de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws en tenslotte een film over de bewoners van het eiland Tanna (Hebriden), die aanhangers zijn van de Gargo Cultus, een godsdiensti ge beweging. WOENSDAG Nederland 1. (NTS/AVRO). Voor de jeugd is er 's middags om vijf uur Koning Vollebol. Om 18.50 uur wordt de zendtijd voortgezet met het nieuws, waarna Barend de Beer, de Teleac, en een reportage van de afscheids- voetbalwedstrijd in Stoke tussen Sto ke City en prominente voetballers uit de wereld in Engeland. Dit is n.l. de laatste door Sir Stanley Matthews gespeelde wedstrijd. In de pauze, 20.15 uur, wordt het Journaal uitgezonden. Om 21.10 uur de Danny Kaye-show met als gasten Tony Bennett en Ho ward Morris. Om tien uur een filmdo cumentaire over de doorbraak van de dijken op Walcheren in 1944. Deze werd gemaakt door de toenmalige SHEAF- oorlogscorrespondent John Fernhout, BATËLAAN, achter in de dertig, draait de kruk waarop hij zit eens rond. Hij is enorm beweeglijk en flapt er alles uit wat voor zijn mond komt, maar met de opdracht aan ons „nou ook weer niet alles te publiceren". Is er door de telefoon een zakelijke be spreking, dan neemt hij geen blad voor de mond. Hij vecht voor zijn artiesten. „Je bent platonisch verliefd op je ar tiesten, want je werkt er dag en nacht aan. Kijk, een artiest moet zich ver kopen en dan zal het publiek uitma ken of hij „in" is of niet". EEN ARTIEST heeft zijn populariteit voor een groot deel te danken aan het beleid van de manager. Iedere mana ger voert zijn eigen beleid, vaak onbe grijpelijk of zelfs geheim voor de bui tenstaander. Natuurlijk laat Batelaan niet alles los; wel echter DE twintig punten die hij zijn artiesten steeds voorhoudt. Ze hangen op een lijst aan een muur van zijn kleurig beschilderde kantoor in Den Haag. ZIJN twintig pun ten: het recept voor „als men meerde re successen wil boeken en aan de top wil blijven staan". Hij heeft er geen bezwaar tegen dat we ze publiceren, dus volgt hier wat Johnny Lion en de Jumping Jewels da gelijks onder hun neus krijgen ge drukt: 1. Instrumentarium in eerste klas staat. 2. Kleding en uiterlijk in goede orde. Ook schoeisel. 3. Uniformiteit. 4. Goed repertoire, afgesteld op het publiek. 5. Dus vooral op het toneel de in nemendheid zelve, bedenk dat een ieder naar je kijkt en voor je betaald heeft, wees ARTIEST. 6. Gedisciplineerd zijn, ook op het to neel. 7. Niet het hoofd afwenden van het publiek. Nederlander van geboorte. Zijn moe der was de schilderes Charlie Too- rop. Na deze première van „Broken dikes" het laatste nieuws en tenslotte Teleac. Nederland 2. (NTS/KRO). Na het nieuws van acht uur de kunstactuali teitenrubriek „Kijk op kunst", waarna „Onze man in Keulen" en om 20.45 uur „Nachttrein", een Poolse film die op een filmfestival in Venetië werd be kroond. Da thriller speelt zich af in een trein met bedevaart- en vakantie gangers in Polen. In deze trein reist een man mee die zijn vrouw heeft ver moord en op de vlucht is voor de po litie. Er doen zich allerlei verwikke lingen voor; uiteindelijk springt de man uit de trein. DONDERDAG Nederland 1. (NTS/VARA). Een programma voor de middag en be stemd voor de vrouw: om drie uur „Vrouwelijkheden", waarin o.m. een bezoek aan het huis van wijlen Helena Rubinstein tot voor kort de „koningin" op het gebied van de schoonheidsmid delenindustrie. Het avondprogramma begint om zeven uur met het nieuws waarna Barend de Beer, het jeugdjour naal „De Verrekijker", het regionaal journaal de Lucille Ball-show waarin Lucy nu eens Cleopatra uitbeeldt, het journaal, Achter het Nieuws, het show programma „Uit" en om 21.10 uur het toneelspel „De theepartij" van Harold Pinter, met in de hoofdrollen Bob de Lange en Andrea Domburg. Hoofdpersoon is de rijkgeworden ar beider Robert Sisson, een man, die sterk afhankelijk is van de mensen om zich heen, maar die onmogelijk con tact met hen kan krijgen. Hy is vader van een tweeling en hertrouwt. Onge veer tegelijkertijd neemt hij een nieuwe secretaresse in dienst en komt zijn zwa ger Willy in zijn bedrijf werken. Tus sen hem en zijn secretaresse ontstaat een vreemde vertrouwelijkheid. Een merkwaadige complicatie is, dat Sis son aan gezichtstoornissen gaat lijden en daardoor nerveus en achterdoch tig wordt. Het dramatische hoogtepunt krijgt de handeling op een Theepartij, waaraan het stuk de naam ontleent. De kijker wordt trouwens goeddeels in het onzekere gelaten: hij kan zijn eigen interpretatie geven aan de problemen, die Pinter opwierp. Nederland 2. (NTS/NCRV). Om acht uur het nieuws, dan „Petticoat Junc tion" met een wedstrijd in hoefijzer- werpen, een documentaire over Sibe- Van links naar rechts: de solo-gita rist Hans van Eyk (20), ritme-gitarist Tjibbe Veeloo (20), drummer Kees Kranenburg jr. (22). zanger Johnny Lion (23), bas-gitarist Joop Oonk (23). 8. Tijdens begeleiding niet blijven praten met elkaar. 9. Sta op tijd gereed voor de voor stelling. 10. Let op je muzikale leider, ook tij dens optreden, zodat de een of ander niet behoeft te vragen „Wat spelen wij nu?" Wees MUSICUS. 11. Volledige concentratie, denk wel: Een optreden duurt van het begin tot de laatste seconde. 12. Wees attent tegen de collega's, ook in de kleedkamer, doch voorkom intieme relaties en meng je niet in kletspraatjes en doe dat zelf ook niet. 13. Blijf eenvoudig en zodoende sym pathiek. 14. Voorkom dat je manager enkele malen hetzelfde moet zeggen of vragen. Dit geeft geen goed beeld aan de aan wezigen, waardoor ons prestige in ge vaar komt. Dat brengt tevens interne spanningen teweeg. 15. Val elkaar nooit af, bij wie dan ook. 16. Benut je vrije tijd voor zelfstudie, denk aan je toekomst. 17. Tracht ook alleen die nummers in gestudeerd te krijgen welke tijdens op treden niet goed gaan. i 18. Val jezelf lastig met zelfkritiek en krijg zodoende zelfkennis. 19. Denk of handel niet altijd subjec tief doch objectief. 20. Gedenk wel: 1. Zonder strijd geen overwinning. 2. Een huis wordt gebouwd met verstand, doch beheerd met wijs heid. 'bbbbbbbbbbbbwbbbbbbbbbbbbbbbbmbbbbbmbbba DE NIEUWE langspeelplaat van het bekendste Amerikaanse, volks liederen-zingende trio heet „Peter, Paul and Mary in Concert". Een zeer goede plaat die de luisteraar volledig in dit concert betrekt. De meeste lie deren, bekende, zijn composities van Peter, Paul en Mary zelf of in com binatie met o.a. Pete Seeger, Okun en Dylan, Peter, Paul and Mary, die al sinds een jaar of vier-vijf een uit stekende reputatie hebben op het ge bied van de volksliederenzang, waar steeds meer belangstelling voor gaat bestaan, hebben met deze plaat in da roos geschoten. ER STAAN negen folksongs op als: Oh, rock my soul, It'a raining, Jesus met the woman, If I had a hammer, Three ravens. Het plezierige van het zingen van liederen voor publiek is, dat het ongedwongen gebeurt. Er val len wat op- en aanmerkingen en men, in dit geval het trio, krijgt vitale steun door uitgebreide meezingpartijen, spon taan applaus en een fluit „concert". Zowel voor het gitaarspel als de zang op deze plaat heb ik de grootste waar dering. (Warner Bros PW. 1.523). TENSLOTTE nog enkele biografische gegevens van deze drie jongelui, die allen 27 jaar zijn. Paul Stookey: bariton, mime en ge luidseffecten. Was de duurst betaalde entertainer ln de New Yorkse arties- tenwijk Greenwich Village. Speelde aanvankelijk elektrische gitaar in een rock 'n rollgroep. Studeerde aan de Michigan State University. Verhuisd» naar Pennsylvania waar hij ln 'n foto zaak ging werken. Trok met gespaard geld naar New York waar hij, toen hij door zijn 400,- heen was, in een chemisch bedrijf ging werken. Hij schreef in z'n vrije tijd country-music en legde zich op klassiek gitaarspel toe. Peter Yarov: tenor. Hij haalde een graad in de psychologie aan de Cornell University waar hij tevens leider van de cursus folkballads was. Speelde gitaar bij de Aviv Theatre en de Ne- gev Group. Werkte mee aan enkele te levisieuitzendingen. Studeerde aanvan kelijk viool en later gitaar. Hij wijdd» zich enige tijd aan t.v.-research. Mary Allin Travers: heeft een buig zame stem. Zij verhuisde met haar ouders, een journalistenechtpaar, van Louisville (Kentucky) naar New York. Zong in kinderkoren, het HBS-koor en Folkgroup. Maakte op jeugdige leeftijd drie platen. Had een rolletje in een niet- succesvolle Broadway-musical. Werkte enige tijd in boekhandels en in de re clame. Studeerde een jaar aan het Art Institute. MET Z'N DRIEëN vonden ze hun weg naar de volksmuziek. Hun repertoire bouwden ze in zeven maanden op. Ze willen origineel blijven, op een acade misch en populair niveau en zijn dus wars van imitaties. „Peter, Paul and Mary in Concert" jtÊÊÊSÉBi, A -* s aasV*. >WVWW*W»'W**'»WWW>'WWVVVWVVVVVWWWVVWWVWVVVVWWWWWVVVVV»»WVVWWWWWVVVWVVVWVWVVWW» rië en om 20.45 een één uur durend amu sementsprogramma met operettemelo dieën van Franz Léhar. Na een ge- spreksrubriek volgt tenslotte „Atten tie". VRIJDAG Nederland 1. (NTS) Koninginnedag. Op deze dag, waarop het Oranjezonne tje behoort te schijnen, meer program ma's dan gewoonlijk. Om 10.20 uur gaat de eerste uitzending de lucht in: de gelukwens van de regering. Meteen daarna een reportage van het traditio nele défilé langs paleis Soestdijk. Voor de middag twee programma's: om vier uur „Masjenka en de beer" en om 16.20 uur „Jopie Slim en de draak". Met dit kindergenot is het voor de middag weer gedaan. Om zeven uur 's avonds dan het nieuws, daarna Ba rend de Beer, een programma met dan sen uit de Nederlandse provincies, ge danst door het Scapino-ballet, de Flint- stones, het Journaal, het spel „Een te gen allen" dat vanavond in Hoorn speelt en waar het in dit toch al fees telijke spel nu dubbel feestelijk toe gaat. Om 21.45 uur een amusements programma over 1909, het jaar waarin de koningin werd geboren. Daarna de dagsluiting en tenslotte het laatste nws. Nederland 2. (NTS). Om half acht nog eens de hoogtepunten van het défi lé in Soestdijk, dan het nieuws, de „Oude draaidoos" van Simon van Col- lum met oude filmpjes over de konin ginnedagviering, Douglas Fairbank», beelden van 44 jaar geleden en jour naalfragmenten uit de tijd van de stomme film. Om half negen een afle vering van „The Virginians", daarna een filmprogramma over de dieren tuin van Antwerpen en tenslotte nog een resumé van de feestelijkheden van deze dag in Nederland.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18