HET WEER VS bereiden zich voor op een landoorlog in Zuid-Vietnam Heftige Arabische critiek op voorstel van Bourguiba Cabot Lodge vandaag in Japan U ST Knieblessure velt Anton Geesink Nieuwe Kamerleden Vakbonden willen einde staking in strokarton Doden in het verkeer Mevrouw van Someren verwacht baby Zeesleepboot Noord-Holland te water gelaten Dr. Nyerere bood Vijf miljoen voor ontwikkeling van Tanzania galadiner aan CHRISTIAANSE Plaatselijk regen N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Fien de la Mar overleden pagina 21 In de krant van heden: Groot belang Al Achbar: Bourguiba is stapelgek geworden Minister in Neder-Saksen afgetreden wegens crisis over Concordaat Tel. 8166 Niet efficiënt Tegenspraak Pro en contra 50e JAARGANG NUMMER 144 ZATERDAG 24 APRIL 1965 •viyXAX ,ttmr iMfciMMmwuianiiiwu ';:r; Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind tussen west en zuid. weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Lange Herenstr. 36 - 38 Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I "KV^ 1 T 1 ^4 Q V* A 1 T Y* T Vnrachijnt dagelijks beh op zon-en teesft.gen Geopend van 9-12.30 en M Zat. 9-11 u. ij J[ V J, i 7Ü!l Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,-. - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK rZ^Wenifcf nmldder" Courant'no Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. J Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur^E^Koning Op het terrein van het voormalige concentratiekamp Sachsenhausen bij Oraniënburg is een eenvoudig ge denkteken geplaatst ter nagedachte nis aan de honderdduizenden slacht offers van de nazi'sdie sinds 1936 hier gevangen hebben gezeten. De beeldengroep is vervaardigd door Rene Grdtz. Op de sokkel staan de namen van de landen waar de slacht offers vandaan kwamen. Een knieblessure heeft Anton Geesink gisteren uitgeschakeld voor de Europese judotitels, toen hjj zich in de finales voor de open klasse en de zwaargewichten had geplaatst. De Nederlander Poglajen ver guldde de pil enigszins door bij de midden gewichten goud te veroveren. De Sovjet-Unie won het landenkam- pioenschap door Nederland in de finale met 41 te kloppen. Willem Ruska be haalde als vervanger van Geesink het enige punt door Europees kampioen Kik- nadze te bedwingen. (Zie verder de sport pagina). Als opvolger van prof, dr. mr. I. A. Diepenhorst, minister van Onderwijs en Wetenschappen, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd de heer J. Nieuwenhuis te Utrecht. In de plaats van het tot minister benoem de lid van de Tweede Kamer J. G. Suurhof is tot lid van deze Kamer benoemd de heer J. Koopman te Voorburg. Cyrano de Bergerac: Er zijn veel mensen wier welbe spraaktheid voorkomt uit hun on macht om te zwijgen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 23 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kerkdiensten 4 Film 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Sport 7, 11 T opsy 3 Economisch nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Beurs i9 Erbij 13 t/m 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Ferdinand 22 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Van de zijde van de erkende vakbonden is medegedeeld, dat het gesprek tussen werkgevers en werknemers in de strokar tonindustrie, dat maandag in Groningen zou plaats vinden, niet doorgaat. „Het CAO-overleg kan pas worden voortgezet nadat de stakers het'werk hebben her vat''. Het door de vakbonden uitgegeven com muniqué luidt: „Vrijdagavond 23 april heeft een ge sprek plaats gevonden tussen bestuurders van werkgevers- en werknemersorganisa ties, betrokken bij de strokartonindustrie. Daarbij is gebleken dat het CAO-overleg niet kan worden afgerond, zolang de sta king voortduurt. Als gevolg daarvan is het de werknemersorganisaties niet mo gelijk de gewenste voorlichting te geven aan hun kader, reden, waarom de voor maandag, reeds voor de staking vast gestelde bedrijfsconferentie niet zal door gaan. De enige mogelijkheid om snel het overleg tussen partijen, betrokken bij de CAO voor de strokartonindustrie, te kun nen voortzetten is dat de werknemers zo spoedig mogelijk het werk hervatten", In het Wilhelminagasthuis is de 37-jarig# Amsterdamse kantoorbediende mej. C. van Kuik overleden aan de verwondingen, die zij donderdagmorgen opliep toen zij met haar bromfiets in aanraking was ge komen met een uit tegenovergestelde rich ting komende bromfiets. De zesjarige Anton van Hilten is op de Zijdelweg te Uithoorn door een auto aan gereden. Hij was op slag dood. Het V.V.D.-Tweede Kamerlid mevrouw Haya van Someren-Downer hoopt in sep tember het leven te schenken aan haar eerste kind. Zij zorgt hierbij voor een pri meur in de parlementaire geschiedenis van ons land. Nog nooit is een vrouwelijk Ka merlid tijdens haar ambtsperiode moeder geworden. Mevrouw Van Someren heeft zich voor genomen een aantal spreekbeurten te laten vervallen. De vergaderingen van de Kamer hoopt zij tot het zomerreces normaal bij te wonen. Advertentie Hoewel Israel het voorstel van Bour guiba om de resoluties van de Verenig de Naties van 1947 en 1948 weer als uit- Beide regeringen, zo zegt het communi qué verder onder meer, zijn overeengeko men de beraadslagingen verder voort te zetten aangaande een aantal geselecteer de projecten voor technische samenwer king. Voorts zijn zij overeengekomen het sluiten van een mantelovereenkomst voor technische samenwerking in beschouwing te nemen. Over de besprekingen met de Nederland se regering wordt in het communiqué ge zegd, dat deze in het bijzonder plaats heb ben gevonden met de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong en de minister zonder portefeuille, belast met ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot. CAIRO (Reuter en AFP) De Arabi sche wereld heeft scherp gereageerd op het voorstel van de Tunesische president Bourguiba om Israel te erkennen en de grenzen van dit land te aanvaarden zoals ze door de Verenigde Naties zijn vastge steld. Het Egyptische blad „Al Achbar" schreef in een hoofdartikel dat „Bourgui ba stapelgek is geworden". De verklaring van de Tunesische president werd onder een ronde kop afgedrukt. „Al Ahram", een ander Egyptisch blad, meldde dat Egypte niet aan de in Marok ko te houden conferentie van Arabische leiders zal deelnemen als deze door Bour guiba wordt bijgewoond. Het in Beiroet verschijnende blad „Al Moharrer" sprak van „hoogverraad door Bourguiba". Uit Tel Aviv is vernomen dat de Israëli sche ministerraad de verklaringen van de Tunesische president morgen zal bespre ken. Twee in Beiroet verschijnende bladen noemden de Tunesische leider „de judas van de Arabieren". In een van de bladen stond een prent waarop Bourguiba weg loopt met een handvol zilverlingen, terwijl een figuur met het opschrift „Palestina" sterft aan het kruis. Bourguiba, die zich steeds heeft verzet tegen de Arabische eisen voor een „hei lige oorlog" tegen Israel, heeft voorge steld dat Israel een stuk van Palestina af staat voor de terugkeer van de Arabische vluchtelingen. Als de twee partijen zich zouden bereid verklaren tot rechtstreeks overleg, zou dit in een neutrale hoofdstad, eventueel Rome, kunnen plaatsvinden, al dus de Tunesische president. nam omver willen werpen noch een oor log met China willen ontketenen. „Niemand van ons heeft enige belang stelling voor omverwerping van de rege ring van Noord-Vietnam, een invasie in Noord-Vietnam of het uitlokken van een oorlog met communistisch China", zei Ros- tow. De republiekinse senator George Aiken, lid van de senaatscommissie voor Buiten landse Zaken heeft zich gisteren met kracht verzet tegen voortzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Aiken zei op een persconferentie in Washington, dat de Noordvietnamezen door deze bombardementen zeker niet tot onderhandelingen gebracht kunnen wor den. „Wij, Amerikanen, hebben ook geen ogenblik aan onderhandelingen gedacht toen de Japanners Pearl Harbour bom bardeerden", aldus Aiken. HANNOVER (Reuter/DPA) Hans Mühlenfeld, minister van Onderwijs van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen, is af getreden in verband met de crisis, die in de coalitieregering was ontstaan over een concordaat met het Vaticaan. Mühlenfeld, lid van de (liberale) vrije democratische partij, is afgetreden op ver zoek van de sociaal-democratische partij, de grootste partner in de coalitieregering. Het concordaat, dat in februari werd on dertekend, is het eerste verdrag, door een Duitse regering met het Vaticaan geslo ten na het concordaat dat Hitler in 1933 met de rooms-katholieke kerk sloot. Het nieuwe concordaat geeft de kerk meer faciliteiten bij de exploitatie van haar scholen die door de staat gesubsi dieerd worden. Tegen het concordaat heb ben zich het grootste deel van de onder wijzers in Neder-Saksen en de meerder heid van de liberalen verzet. Op het ogenblik zijn er in de meeste streken van deze voor het grootste deel protestantse staat openbare scholen. De re geringscrisis brak uit toen Mühlenfeld zich genegen toonde te buigen voor het verzet van de onderwijzers, dit ondanks het feit dat hij als minister van Onderwijs verant woordelijk was voor het sluiten van het concordaat. In het kleine Friese plaatsje Kootstertille, tussen Leeuwarden en Groningen, tuimel de vrijdagmiddag een grote zeesleepboot op zijn kant het water in. Een lichte bewe ging van een vrouwenhand was voldoende om de reus van de dwarshelling te doen glijden. Dit „sterke staaltje" werd ver richt door mevrouw mr. M. Kranenburg- Lycklama a Nijeholt, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. De sleepboot die mevrouw Kranenburg ten doop hield is de zeesleep boot Noord-Holland, die op de werf van Kramer en Booy wordt gebouwd voor n.v. Bureau Wijsmuller in IJmuiden. De mach tige sleper krijgt een motorvermogen van 2950 i.p.k. Hij is de elfde zeesleepboot van het IJmuidense sleepvaart- en bergings bedrijf. (Voor het verslag van deze tewa terlating zie pagina 5). gangspunt voor onderhandelingen te ne men, onaanvaardbaar acht, is men daar in politieke kringen verbaasd over de hef tige reacties in de Arabische landen, in het bijzonder in Egypte. In genoemde kringen acht men het ove rigens van groot belang, dat nu een Ara bische leider zich er rekenschap van geeft, dat men de Israëliërs niet in zee kan drijven en dat men moet streven naar een regeling door middel van onderhande lingen. Wat de terugkeer van Arabische vluch telingen betreft verklaart men van Israë lische zijde, dat Israel er ten hoogste en kele tienduizenden kan opnemen en dan in het raam van gezinshereniging. De overi ge vluchtelingen zouden blijvend moeten worden opgenomen in de Arabische lan den waar zij zich thans bevinden. In de komende dagen valt nog geen publikatie te verwachten van een gemeen schappelijk Westduits-Israelisch commu niqué over het aanknopen van diplomatie ke betrekkingen tussen beide landen. Er moeten nog verschillende kwesties opge helderd worden. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het wordt steeds duidelijker dat de Verenigde Staten zich voorbereiden op een landoorlog in Vietnam, waaraan grote Amerikaanse troepencontingenten en luchtmachteenheden zullen deelnemen. Op dit moment zijn er 31.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam, van wie 8.500 deel uit maken van het bataljon mariniers, dat op de basis Da Nang gestationeerd is. De rest bestaat uit zogenaamde adviseurs van het Zuidvietnamese leger. Verwacht wordt nu dat binnenkort 9.000 nieuwe manschappen naar Zuid-Vietnam zullen worden getransporteerd, waardoor het totale aantal Amerikaanse militairen op 40.000 zal worden gebracht. In Washington wordt in legerkringen echter al gefluisterd dat men het hierbij niet zal laten en dat de plannen klaar liggen om 100.000 man naar Vietnam te verschepen. Een tweede aanwijzing dat Washington zich prepareert voor een grotere oorlogs inspanning vormt de aanvrage door het Pentagon (departement van Defensie) aan vier grote vliegtuigmaatschappijen, Mc.- Donnel, Northrep, Douglas en Lockheed, welk type militaire toestellen het snelst afgeleverd kunnen worden. Officieel is meteen gezegd dat er nog geen bestellin gen voor nieuwe toestellen gedaan zijn, maar de inwinning van dergelijke infor maties bij de vliegtuigindustrie maakt duidelijk in welke richting de militaire heren denken. Twee motiveringen staan achter deze politiek, die overigens indruist tegen de adviezen van vele kenners van Zuidoost- aziatische zaken, zelfs tegen dat van ge neraal Mc Arthur, die vijftien jaar gele den weliswaar de Koreaanse veldtocht met grote vechtlust leidde, maar nadien steeds waarschuwde tegen een nieuwe verwikke ling van Amerikaanse troepen op Azië's vasteland. In de eerste plaats gelooft Washington dat alleen het allergrootste vertoon van militaire vastberadenheid de communisten in Noord-Vietnam en de Vietcong tot inzicht kan dwingen. Pas als de communisten inzien, dat zij Amerika's totale macht tegenover zich hebben, zullen zij het idee, dat een mili taire overwinning voor hen is weggelegd, opgeven, zo denkt men in de Amerikaan se hoofdstad. En in de tweede plaats heeft men in Washington het gevoel dat als men niet snel de strijd zelf in Zuid-Viet nam in handen neemt die strijd, ondanks de nu al 10 weken durende bombardemen ten op Noord-Vietnam, best eens verloren zou kunnen worden door de weinig effi ciënte en vaak niet al te overtuigd lijkende ZuiJvietnamezen, die weliswaar een leger op de been hebben gebracht van een kleine 600.000 man en op het ogenblik wer ken aan een uitbreiding met rond 160.000 manschappen, maar die per maand tegen over niet minder dan 6000 deserteurs ko men te staan. Tegenover de buitenwacht verklaart het Amerikaanse ministerie van Defensie ove rigens, dat versterkingen in Zuid-Vietnam vooral nodig zijn door de krasse toene ming van het aantal infiltranten uit Noord-Vietnam. Hele Noordvietnameze ba taljons, voor 90 percent bewapend met wa pens uit het communistische blok, stro men Zuid-Vietnam binnen, zo zei dezer da gen minister van Defensie McNamara, daarmee suggererend dat de communisten zelf een steeds grotere Amerikaanse in menging in Vietnam uitlokken. Jammer voor de minister was echter dat zijn beweringen binnen 24 uur werden tegengesproken en niet door de communis ten maar door de Zuidvietnamese bondge noot zelf. Generaal Khan Thi, comman dant van het eerste Zuidvietnameze leger korps, dat langs de grens met Noord-Viet nam opereert, verklaarde namelijk dat volgens hem communistische infiltraties uit het noorden eerder afnemen en dat de kwaliteit van de infiltranten zonder eni ge twijfel slechter wordt. De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Saigon Henry Cabot Lodge, die thans, als speciale boodschapper van pre sident Johnson, landen in het gebied van de Grote Oceaan bezoekt om de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Zuid-Viet nam toe te lichten, is uit de Philippijnse hoofdstad Manilla in de Formosaanse hoofdstad Taipeh aangekomen, waar hij gisteravond met generalissimus Tsjiang Kai-Sjek heeft beraadslaagd. Vandaag zal Lodge in Tokio besprekingen voeren met de Japanse premier Sato. Maandag reist hij door naar de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel. Een van de voornaamste adviseurs van president Johnson, Walt W. Rostow heeft gisteren na een grote rede over de eco nomische ontwikkeling van Azië tot Ja panse studenten gezegd, dat de Verenigde Staten noch de regering van Noord-Viet- De Nederlandse regering heeft zich be reid verHlaard via de Nederlandse Over zee Financierings Maatschappij tot een bedrag van vijf miljoen gulden deel te nemen in de „Tanganyika Development Finance Company Ltd." Dit wordt mede gedeeld in een gezamenlijk communiqué over het officiële bezoek van president dr. Julius K. Nyerere aan ons land. De president van Tanzania, dr. Julius K. Nyerere, heeft gisteravond in hotel kasteel Oud-Wassenaar een galadiner aangeboden aan koningin Juliana en prins Bemhard. Behalve de koningin en prins waren ook de leden van het gevolg van de president, leden van de hofhouding, verscheidene di plomatieke vertegenwoordigers, de minis ter-president, mr. M. L. Th. Cals en ver scheidene leden van het kabinet aanwezig, 's Middags had dr. Nyerere een bezoek gebracht aan Rotterdam.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1