Prof. Witteveen keren terug in en mr. Toxopeus de WD-fractie AGENDA 0 Britse baron kon vliegtuig niet lospraten op Schiphol Afwachten of sterke mannen ook een team zullen vormen BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO W Kort en bondig u Zomer-bootdienst tussen Enkhuizen en Staveren Nu weet hij het zeker Beter brood door windmolen-meel? Al 1200 meldingen in zaak-Hofman Critiek op Teleac- televisiecursus CHU-voorzitter over het kabinet Beduchtheid voor de socialisten Examen doen? Wisselvallig al ZATERDAG 24 APRIL 1965 2 Kerkelijk nieuws Maar wie gaat er nu plaats maken Haarlem V elsen-lJ muiden Hoe het niet moet toe? Mtjnhafdt's Zenuwtabletten 4 In juni, juli en augustus zal er weer een bootverbinding zjjn tussen Enkhuizen en Staveren. Op werkdagen wordt er drie keer en op zondagen twee keer in beide richtingen gevairen. Dit is mogelijk geworden door een ak koord tussen d& provinciale besturen van Friesland en Noord-Holland, het gemeen tebestuur van Enkhuizen, de gemeente besturen in de zuidwesthoek van Fries land en de rederij Koppe. De provinciale besturen, een aantal gemeenten en pairticülieren in de zuid westhoek van Friesland zijn bereid om financieel in het te verwachten exploita tieverlies bij te dragen. De regeling geldt vooralsnog alleen voor dit jaar. Deze zo- merbootdienst heeft een duidelijk toeris tisch karakter. De spoorwegen zullen een dagtocht uit Amsterdam en andere plaat sen uit Noord-Holland organiseren naar Gaasterland en het Friese merengebied en in omgekeerde richting van Friesland uit naar Enkhuizen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te De Bilt (3de~pred.pl.) P. J. de Bruyn te Groningen door de Gen. Syn. tot pred. voor buitengewone werkz. (legerpredikant) S. Meyburg te Roswinkel. Aangenomen naar Wilnis J. H. v. d. Bank kand. aldaar, die bedankte voor Brand wijk, Harskamp, Leerbroek, Molenaars graaf, St. Annaland en voor Stellendam (toez.). Bedankt voor Rijswijk flGld.) J. L. Ma- ris te Zuidland. De liberale Tweede Kamerfractie wil de oud-ministers Toxopeus en Witteveen op nemen in de fractie. Met ingang van vol gend voorjaar zal mr. Toxopeus dan het fractie-voorzitterschap overnemen van mr. Geertsema. Na afloop van een gisteren gehouden fractie-vergadering heeft de liberale frac tie-voorzitter mr. Geertsema de volgende verklaring gegeven: „De Tweede Kamerfractie van de V.V.D heeft in haar vergadering van heden on dermeer gesproken over de mogelijke te rugkeer van de heren Toxopeus en Witte veen in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De fractie acht het voor de wer king van het parlementaire stelsel juist, dat oud-ministers na het vervallen van hun ambtsperiode aan het Kamerwerk deelnemen, zoals zij ook voorstaat dat mi nisters zoveel mogelijk uit de Kamer moe ten worden gerecruteerd. Hiervan uitgaan de sprak de fractie zich unaniem uit voor de wenselijkheid van de terugkeer van de heren Toxopeus en Witteveen in de frac tie. Zij voorziet deze terugkeer bij de aan vang van de volgende zitting der Staten Generaal. De heer Geertsema stelt zich voor het fractie-voorzitterschap over te dragen aan de heer Toxopeus tijdens de algemene vergadering van de V.V.D. in het volgen de voorjaar. Alle leden der fractie zijn er zich van bewust dat uit het voorgaande voortvloeit, dat twee hunner hun vierja rig mandaat tussentijds ter beschikking dienen te stellen. Zij beraden zich hier over en de fractie hoopt op zo kort mo c Stadsschouwburg, vandaag 20 u-: De Haagse Comedie met „Candida" van G. B Shaw. Regie: Bob de Lange. M.m.v. Lies Franken, Bob de Lange e.a. Zondag 20 u.: met „De methode Ribadier" van Feydeau. Regie: Bob de Lange. M.m.v. Anne-Wil Blankers, Bob de Lange e.a. Maandag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Omzien in wrok" van John Osborne. Regie: Hans Boswinkel. M.m.v. Petra Laseur, Hans Boswinkel e.a. Minerva Theater (Heemstede): maandag 20 u.: Zandvoortse Operette Vereniging met „Christel de houtvestersdochter". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: ,,'t Is 'n gek ke. rare, dolle, dwaze wereld", 14 j. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.30 u. en maandag 19 en 21.15 u.: „Spionage in Hong Kong", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Het strand der liefde", 18 j. Zon dag 11 u.: „Jungle cat", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De bruid is niet van gisteren", 18 j. Minerva, vandaag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: ,.De avonturen van Pietje Bell", a.l.; vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „De zeven hoofdzonden", 18 j. Maandag geen filmvoorstellingen. Rembrandt, 14, 19 en 21.30 u. en zondag ook 16.30 u.: „De trein", 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Van maandag af 10.30 u.: „De jongen uit het Wilde Westen" a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „De beul van Venetië", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Inspecteur Callaghan slaat weer toe", 14 j. Studio, 14.15. 19 en 21.15 u.: „De dame met de camelia's", 14 j. Zondag 11 u.: „Wilde pracht", a.l. Van maandag af 10.30 u.: „De Robinsons", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Expositie van poppen van Ma ja Alexander en Trudy de Ruyter. Tot 14 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. en tot 16 mei ook 's avonds van 20.30-22.30 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen van Oey Tjeng Sit. Tot 1 mei. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen van J. van der Gaag en W. Piersma. Tot 24 april. Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Dinsdag gesloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Expositie door Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondags van 14-17 u. Tot 25 mei. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Tot 26 april: tentoon stelling van beelden, schilderijen en gra fiek van Géne Eggen. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Expositie van wer ken van Kees Verwey, Mari Andriessen, Charlotte van Pallandt e.a. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondags van 13-17 uur. Tot 27 april. Keukenhof (Lisse)Openluchttentoon stelling van voorjaars- en zomerbloemen Dagelijks geopend van 8 uur tot zons ondergang. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voorjaars- en zomerbloemen. Tropentuin en mini- corso. Dagelijks geopend van 9-18 u. Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): Tot 27 april: Expositie van werken van Jan Loots. Dagelijks geopend van 14-17 u. DIVERSEN Waagtaveerne (Spaarne/Damstraat): van daag en zondag .van 20-01 u.: Cabaret Jaap van de Merwe, m.m.v. Bozena, Robert- Robert, Frits Lambrechts, Dick Poons, e.a Hotel Bouwes (Zandvoort): gedurende het weekeinde 's middags en 's avonds va riété. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 23 april). ZATERDAG 24 APRIL City, 19 en 21.15 u.: „Blanke Venus in het oerwoud". Stadsschouwburg, 20 u.: „Hogeschool der onderwereld". Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: Concert IJmuider Harmonie. Hotel Royal, Kennemerlaan, IJmuiden, van 15 tot 17 u.: Receptie ter gelegenheid van 50-jarig bestaan N.V.V.-bestuurders- bond IJmuiden. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: toneelavond Herv. Toneelgroep. Concordia, Velsen-Noord, 20 uur: Con cert door harmoniekapel De Eendracht. ZONDAG 25 APRIL City, 14.30 uur: „De hel van Smokkel- eiland"; 19 en 21.15 ur: „Blanke Venus in het oerwoud". Stadsschouwburg, 13 uur: „Willy en Joe in Tokio"; 20 uur: „Hogeschool der onder wereld". „Du Commerce", Marktplein, 20 uur: Dansavond ontspanningsvereniging „Aro- sa", met muziek van „The Apollo's". MAANDAG 26 APRIL City, geen filmvoorstelling. Stadsschouwburg, 20 uur: „Het huis op de rots", toneeluitvoering door Palvu. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: toneelavond Herv. Toneelgroep. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; fi liaal Wüstelaan, Santpoort (ook voor r.k. bibliotheek): 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. gelijke termijn het resultaat van dit be raad bekend te kunnen maken". Het is nog niet bekend wanneer de li berale fractie zich met dit moeilijke pro bleem verder zal bezighouden. In een toe lichting op zijn verklaring zei mr. Geert sema onder meer dat het geen uitgemaak te zaak is dat de Kamerleden, die in de fractie kwamen toen de heren Witteveen en Toxopeus tot minister werden benoemd, nu hun mandaat ter beschikking zullen stellen. Ofschoon er een aanduidingsbord stond, dat slechts wagens met een totaal gewicht tot drie ton de brug mochten passeren, reed vrijdagmiddag een vrachtauto met aanhangwagen, die be laden was met twintig ton meel, over een brug te Griendtsveen in de Lim burgse Peel. Het bleef echter bij een poging want de brug bezweek onder dit kolossale gewicht. De bestuurder zei later dat hij het slechts had willen proberen omdat het in de regel met die borden wel meevalt In molenaarskringen worden pogingen gedaan om de windmolens weer te laten meewerken voor het malen van brood graan. Men wil er twee doelen mee berei ken: een betere kwaliteit brood en het weer nuttig maken van de Nederlandse windmolens. De actie, ingezet door het vakblad „De Molenaar", heeft reeds bij dertig mole naars weerklank gevonden. Eind volgende maand willen zij bijeenkomen om defini tieve plannen te maken. Er zijn in ons land nog enkele windmo- lenaars die beperkte hoeveelheden meel en bloem voor de broodbereiding vervaar digen. Volgens de molenaars is brood, ge bakken van in de molen geproduceerde meel en bloem, beter dan brood van fa- brieksmeel en -bloem. Hun streven heeft uiteraard de sympathie van de vereni ging „De Hollandsche Molen". Volgens de molenaars is brood van mo- lenmeel beter dan brood van fabrieksmeel, omdat in de molen het graan op stenen mordt gemalen. De zemel blijft daarbij heel en daarin zitten juist de voedingsstof fen, bouwstoffen en vitaminen. In de fa briek, waar met walsen gewerkt wordt, blijft de zemel niet heel. Om deeg van mo- lenmeel te laten rijzen is het natuurpro- dukt gist voldoende, aldus de molenaars. In fabrieksmeel worden volgens hen kunst poeders gebruikt om het rijzen te bevor deren. Urenlang heeft de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol gister avond de Britse baron F. von Waynaghey ondervraagd over zijn bewering dat hij di recteur is van de Spincraft Corporation, een Engelse luchtvaartonderneming, die volgens de baron eigenaar is van het North Star-vliegtuig, dat in februari uit New Castle naar Schiphol vloog om benut te worden voor de smokkel van Oosteuropese wapens naar Afrika. Naar men zich zal herinneren werd het toestel echter vastgehouden omdat er met de registratie was geknoeid en de beman ning geen geldige registratiepapieren kon tonen. Sindsdien staat het toestel op Schip hol langzaam te verroesten. Baron von Waynaghey was met een De brede basis van het politie-onderzoek in de zaak „Corrie Hofman" wordt thans verkleind, zodat er een toespitsing plaats vindt zonder dat deze op één persoon is ge richt. De televisieuitzending heeft vijftig telefoontjes uit Eindhoven en geheel Ne derland opgeleverd binnen een kwartier. Langzamerhand is het aantal meldingen toen opgelopen tot 200. In totaal werden er tot dusver 1200 meldingen in de zaak „Hof man" bij de Eindhovense politie ontvan gen. De twee jongens, die naar een nest in een boom waren geklommen in de buurt van de ontvoeringsplek hebben zich einde lijk gemeld. Ze hebben echter niets van de ontvoerder en het kind gemerkt. Ze waren op aandringen van een der moeders eindelijk op het politiebureau gekomen. De bekeuring die zij vreesden hebben zij echter niet gekregen. De eigenaar van de doos, waarmee de vriendjes van Corrie Hofman nabij de containers gespeeld hebben, is nog steeds niet bekend. Bovendien werden vijf jon gens verhoord, die op het tijdstip van de ontvoering in de nabijheid speelden. Ook zij hebben niets gezien. jeugdige Britse vriendin naar Nederland gevlogen in een poging zijn eigendom los te praten. De rijkspolitie eiste daartoe van hem schriftelijke eigendomsbewijzen en voorts geldige luchtwaardigheids- en re gistratiepapieren voor het toestel. Hij kon echter geen enkel document produceren, zodat zijn verzoek werd geweigerd. Baron von Waynaghey is al eerder in het nieuws geweest toen de rivierpolitie van Rotterdam op verzoek van Scotland Yard vorige maand een onderzoek instel de naar de lotgevallen van de Britse traw ler „Ceduloes" die volgens de beweringen van de betrokken Nederlandse werf per abuis als schrootschip in stukken zou zijn gebrand en verkocht. Ook dit schip was volgens de berichten het eigendom van de baron. Hij had het naar Nederland gestuurd om het te laten ombouwen tot depotschip. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. heeft in Rotterdam bij de opening van de vierde nationale onderwijstentoonstel ling gezegd dat men voorzichtig moet zijn en geen ongelukken moet maken bij het gebruik van nieuwe onderwijsmethoden Hij doelde hierbij op de televisieuitzendin gen van „Teleac". „Men moet goed weten hoe men de leerlingen via het nieuwe on derwijsmedium televisie dient te benade ren. Zij moeten niet direct al bij de eerste les worden afgeschrikt, want dan is alle moei' te voor niets geweest." Zijn critiek gold vooral een artikel in de eerste cursusgids van „Teleac". Hij merkte op dat de tijd gelukkig voorbij is dat Latijnse thema bestaan uit zinnen als: „Ik las, lees en zal lezen het grote, grotere en grootste boek". „Als we de vruchten van de nieu we ontwikkelingen willen plukken en daartoe behoort de televisie zullen we heel goed moeten weten hoe we leerlingen moeten benaderen". Als voorbeeld hoe het niet moet, las hij het gewraakte artikel voor uit de cursusgids voor onderwijsme thode en didactiek, een onontwarbare knoop van woorden als instructie, con structie, adstructie, substructie, obstructie, reïnstructie, destructie en reconstructie. Mr. Klaasesz wijde ook aandacht aan het nozemprobleem. Hij was van oordeel dat het onderwijs een belangrijke taak heeft bij het oplossen ervan. „Door het aantrekkelijk maken van het onderwijs moet het mogelijk zijn de jongelui die no zems worden genoemd de animo bij te brengen om zich te verheffen boven het milieu van de ongeschooldheid. Nu is het vaak zo dat veel jongelui na het verstrij ken van de leerplichtige leeftijd onmid dellijk gaan werken om veel geld te ver dienen. In hun vrije tijd gaan ze zich ver velen en dan beginnen de moeilijkheden1 Op de onderwijstentoonstelling, die tot en met 29 april in de Ahoyhallen wordt gehouden, worden o.a. een talenpracti cum en alle vormen van handenarbeid ge demonstreerd. Voorts is er een modelschool te zien. Commerciële inzendingen zijn zwembaden voor scholen en het nieuwe systeem bord-tekentafel. Tijdens de tentoonstelling zullen confe renties worden gehouden over verkeers- onderricht, scholenbouw, B.L.O., sport in het onderwijs, geprogrammeerde instructie en televisie. (Van onze correspondent) ZWOLLE. „De Christelijk-histori sche Kamerfractie heeft zich niet aan het radio- en televisiebeleid willen binden zonder dat zij voldoende inzicht had in het gehele regeringsprogramma en de zetelverdeling. Dat is de oorzaak ge weest van het niet verder deelnemen van de C.H.U. aan de formatie-Cals". Dit standpunt herhaalde de voorzitter 221. Na de uitroep van het hoogst- eigenaardige mannetje heerste er een ogen blik ademloze stilte.en toen gebeurde er iets totaal onverwachts! Terwijl Bram al meende, dat hij als brutale indringer door de andere man zou worden vastgegrepen, slaakte professor Li Ko-Ko plotseling een kreet: „Professor Ki-Lo-Brein" riep hij uit en voor de ogen van de stomverbaasde Bram met je Fok vielen zij elkaar ontroerd in de armen. Het bleek al gauw, dat het oude vrien den waren, die vroeger samen hadden ge studeerd. Jarenlang hadden de beide ge leerden elkaar niet gezien. „Dat we elkaar nu hier op die wolk weer moeten ontmoeten" zei professor Li- Ko-Ko blij. „Wat is de wolk toch klein" zei pro fessor Ki-Lo-Brein en meteen voerde hij zijn gast mee om hem alle geheimen te leren van de machines, die de vierkante en ronde wolken maakten. Het scheen, alsof Brammetje vergeten was en deze maakte zich daar een beetje bezorgd over. Want hij zou helemaal al leen staan, als professor Li-Ko-Ko de zij de van diens oude studievriend koos. VAARWE1, 61666TJ6 VISSER,) we zeti/EM wee> WAAR 6AAN O, MISSCHIEN 1UU/IE NAAR NAAR AMERIKA IK BMJF WUIVEN, Y 60ED, WIJ WUIVEN TOT IK lUUIE f\OM BEURTEN TERU6 NIET MEER ZIE Abt EU EN 60 EDE ,R€(S I Oo °o 1762-B. van de Christelijk-Historische Unie, mr, H. K. J. Beernink, vanochtend nog eens op de jaarlijkse toogdag van de partij in Zwolle. Mr. Beernink omschreef de nieuwe re gering als een kabinet van sterke mannen waarvan moet worden afgewacht of z(j ook een team zullen vormen. Alleen voor mi nister Bot wilde hg een uitzondering ma ken. „Het heeft in ons land grote verbazing gewekt dat minister Bot als minister zon der portefeuille in het kabinet terugkeert. Het heeft er de schgn van dat naast het landsbelang of moet ik zeggen in plaats van het landsbelang het persoonlijk be lang van minister Bot een belangrijke rol heeft gespeeld", aldus mr. Beernink. Over de koers van het nieuwe kabinet wenste de C.H.U.-voorzitter zich niet uit te laten voordat het nieuwe regeringspro gramma op tafel is gelegd. Hij vroeg zich intussen af hoe de regering haar nieuwe plannen denkt te financieren en ook, of de overheid een zodanige invloed op het be drijfsleven zal krijgen, dat er dan nog sprake is van een goed klimaat voor de middenstand, de landbouw en de industrie Het staat volgens hem vast dat velen be ducht zijn voor het feit dat de socialisten sterke sleutelposities in het kabinet in nemen. Verbijsterend noemde mr. Beer nink echter „het gemak waarmee sommi gen hun vroeger ingenomen standpunten hebben losgelaten". Enkele dagen vóór de crisis sprak de heer Smallenbroek over een samenwerking tussen A.R. en C.H.U. in een sfeer van trouw en vertrouwen. „Het gemak waarmee hij de C.H.U. buitenspel heeft gezet is daar echter bepaald niet mee in overeenstemming", aldus mr. Beernink. Uitvoerig ging hij in op de bekende oor zaken van het „uit de boot stappen" van de C.H.U. Het omroepvraagstuk had zijns in ziens ook kunnen worden opgelost als men het parlement het laatste woord zou heb ben gelaten. Wanneer allerlei zaken zelfs tot in details door kabinetsformateur en fractievoorzitters worden geregeld is dat een ernstig gevaar voor de parlementaire democratie, zei mr. Beernink. „De staats rechtelijke verantwoordelijkheid van elk individueel Kamerlid wordt daardoor tot een niet meer te realiseren begrip terug gebracht". Aan het slot van zijn rede ging mr. Beer nink nog in op het rapport van de staats commissie-Verdam over de structuur van de onderneming. Naar de mening van de C.H.U. dient er meer openheid te komen in de verslaggeving van de naamloze ven nootschappen en dient ook de positie van de ondernemingsraad te worden versterkt. Nauw samen hiermee hangt het door de drie vakcentrales ter discussie gestelde probleem van de vermogensaanwasbelas- ting. „Wij zijn in een fase gekomen waarin het niet alleen meer gaat om de werk nemer als arbeidscontractant en loontrek kende. Het gaat nu om zijn plaats als ver antwoordelijk mens. Daarvoor moeten nieuwe vormen van ondernemingsrecht worden gevonden". Advertentie Engelse oplichter. Het gerechtshof in Am sterdam heeft een 34-jarige Engelsman wegens oplichting veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De man, die het hem ten laste gelegde toegaf, had bij zijn aanhouding twaalf Britse „visitor's passports" in zijn bezit, op verschillende namen gesteld. Hij ge bruikte deze legitimatiebewijzen om reisbureaus en banken te bewegen ver goedingen te geven voor zogenaamd ver loren gegane traveller-cheques. Kolendamp. De 74-jarige heer J. Mulder is dood in zijn woning in Almelo aange troffen. Hij was door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Uit een onderzoek bleek, dat de kachelpijp was verstopt door aanslag en roet. Op vrije voeten. De 39-jarige Haagse café houder die op de ochtend van eerste paasdag zijn barjuffrouw Tine Leurs neerschoot, is op vrije roeten gesteld. Dit houdt waarschijnlijk in, dat hem dood door schuld en géén doodslag zal worden aangerekend. Het moet aanne melijk worden geacht, dat de caféhouder geen opzet tot doden heeft gehad, toen hij een geweer op zijn barjuffrouw richt te en het dodelijke schot afvuurde. Burgemeester. Aan de heer H. A. B. de Leeuw is op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioehgerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Bergh (L.). Jongen verdronken. In het riviertje de Giessen te Giessen-Oudekerk is de acht jarige Adriaan Jongkind verdronken. De jongen is bij het spélen op een steiger té water geraakt. Advertentie VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL. 6 34 41 mmuuyyuiwiwKmnmyiiiiuiwMMuiiuMmwiiimiwmiiMKWMyi Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in Nederland had in de afge lopen week een wisselend karakter, het geen een gevolg was van de aanwezig heid van een omvangrijk lagedrukgebied boven het vasteland van Europa. Dit lage drukgebied is geleidelijk minder diep ge worden en het centrum ervan is in noor delijke richting naar de Oostzee getrokken. De betekenis van deze depressie voor het weer in onze streken nam daardoor belang rijk af. Tegelijkertijd echter is op de oceaan de westelijke circulatie toegenomen en drongen oceaanfronten al tot de Britse eilanden door. De westelijke circulatie wordt in stand gehouden door een hoge- drukgebied bij de Azoren en een depres sie bij IJsland, die langzaam in de richting van Schotland beweegt. Tussen deze twee luchtdruksystemen was vanochtend op en kele honderden kilometers ten westen van Ierland een kleine storing aanwezig, die morgen waarschijnlijk op het zuidelijk deel van de Noordzee il aankomen. Het weer blijft daarom het komende etmaal bij wes telijke winden wisselvallig. WERKRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland C J5 Den Helder zwaar bew. wnw 10 4 Ypenburg licht bew. w.stil 10 4 Vlissingen half bew. zw 8 6 Eelde geheel bew. wnw 15 6 De Bilt geheel bew. wnw 14 4 Twente motregen w 15 6 Eindhoven geheel bew. w 12 5 Z.-Limburg mist w 11 4 Helsinki zwaar bew. ono 15 4 Stockholm geheel bew. ono 12 6 Oslo half bew. w.stil 13 4 Kopenhagen zwaar bew. n 10 6 Aberdeen onbewolkt zw 11 -1 Londen zwaar bew. zw 13 5 Amsterdam zwaar bew. wnw 12 Brussel mist w.stil 10 4 Luxemburg geheel bew. wnw 8 5 Parijs zwaar bew. w 14 5 Bordeaux licht bew. w.stil 13 3 Grenoble zwaar bew. nnw 13 7 Nice half bew. n 16 9 Berlijn zwaar bew. w 10 5 Frankfort regen zzw 13 4 München regen w 9 4 Zürich geheel bew. O 9 3 Genève zwaar bew. wzw 10 5 Locarno onbewolkt ono 19 -1 Wenen zwaar bew. wnw 11 6 Innsbruck zwaar bew. ono 12 2 Belgrado zwaar bew. wzw 16 6 Athene onbewolkt nnw 20 13 Rome regen w.stil 14 8 Barcelona licht bew. nnw 17 6 Madrid onbewolkt ono 18 4 Mallorca licht bew. w.stil 18 3 Lissabon onbewolkt n 23 12 Zondag 25 april Zon op 5.23 uur, onder 19-54 uur. Maan op 3.48 uur, onder 12.32 uur. Maandag 26 april Zon op 5.21 uur, onder 19.56 uur. Maan op 4.09 uur, onder 13.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 24 april Hoog water 9.34 uur en 22.18 uur. Laag water 4.36 uur en 17.18 uur. Zondag 25 april Hoog water 10.56 uur en 23.42 uur. Laag water 5.47 uur en 18-51 uur. Maandag 26 april Hoog water 12.19 uur en uur. Laag water 7.19 uur en 20.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden-

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2