Bonn ziet in Parijs Gromyko's gesprek met angst naderen Socialistische Internationale bijeen in het officiële landhuis van premier Wilson Wonderlijke viering van koninginnedag op onze ambassade in Brussel Een etmaal op Mercurius duurt 180 aardse dagen WERELDNIEUWS FLEX0R0L De Gaulle stelt bondgenootschap mei bijzonder zwaar op de proef Op de lange baan Hoop en vrees Treinongeluk in Tunesië DOUWE EGBERTS Popovic afgelost in Belgrado Landgenoten zijn er niet erg welkom Dr. King sprak in Boston voor gehoor van 18.000 mensen Nieuwste sterrekundige ontdekking Oe Thant maandag in Londen ^Praatótoel „De Hout- en Steenwerf" N.V. ZATERDAG 24 APRIL 1965 3 Veiligheidsraad gaat praten over Rhodesië Zachte geurige pijptabak Labour wendt steven naar vasteland van Europa Op de DE PRIJS EEN VERRASSING TOONKAMER afd. de Houtwerf Haarlem Kampersingel 22 - tel. 11932 afd. de Steenwerf Haarlem Spaarndamseweg 48 - tel. 53750 (Van onze correspondent) BONN De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, voert van 25 tot en met 28 april in Parijs besprekingen met generaal De Gaulle en leden van de (Franse regering. In Bonn wordt de uitkomst van deze besprekingen met angst en beven tegemoet gezien. De koude oorlog is, voorzover het Frankrijk en de Sovjet-Unie betreft, teneinde. Met het einde van de koude oorlog vervliegt voor de Westduitsers voorlopig iedere re delijke hoop op de ijverig maar zonder enig succes nagestreefde vereniging. De Duitse kwestie zal tijdens de be sprekingen tussen De Gaulle en Gromyko een belangrijk punt uitmaken. Het gaat om Ruslands westgrenzen, één van de klassieke en belangrijkste factoren in Moskou's buitenlandse politiek. Toch vormt het bij lange na niet het belang rijkste probleem. De Russisch-Franse toenadering is in eerste instantie een initiatief van Moskou geweest. De Russische leiders besloten tot deze toenadering, toen bij het opstellen van de punten van overeenstemming, die er in de buitenlandse politiek van het Kremlin en het Elysée bestonden, bleek dat beide landen: 1. De Amerikaanse aanwezigheid in Viet nam als een struikelblok voor de oplos sing van dit probleem beschouwen. 2. Gekant zijn tegen een multilaterale kernmacht binnen de NAVO. 8. De Westelijke poliniek in Kongo niet toe juichen. 4. Communistisch-China als de enige Chi nese staat erkennen, en 5. zich een grote schuldenlast jegens de UNO op de hals hebben gehaald omdat zij het met de UNO-politiek op verschil lende punten niet eens zijn (waartoe ook weer het probleem-Kongo behoort). Tenslotte bleken er ook punten van over eenstemming tussen de Russische rege ring en president De Gaulle ten aanzien van het Duitse vraagstuk. Beide landen zijn het er over eens dat de Duitse kwes tie een exclusief Europese kwestie is. waarbij de inmenging van de Verenigde Staten niet kan worden geduld. „Dit is een zaak van alle Europese volken", zei gene raai De Gaulle op 5 februari. En het door De Gaulle nagestreefde „Europa der va derlanden" (van de „Atlantische Oceaan tot aan de Oeral") propageren de Russen in de formule: „het Europa der co-exis- tentie en zijn collectieve veiligheid". Het is overigens duidelijk dat de Russen in hun Europese politiek proberen een wig te drijven tussen Parijs en Bonn, terwijl pre sident De Gaulle met zijn politiek jegens de Sovjet-Unie probeert de leidende rol in Europa te gaan spelen. Voor de in hun dagelijkse problematiek verstrikte Westduitse politici doen de po litieke consequenties van de Franse pre sident soms supersonisch aan. Zo meent men in Bonn niet zelden dat men in zijn Westelijke aanhankelijkheid tussen Frank rijk en de Verenigde Staten zou moeten kiezen. Dit is in de gaullistische gedach- tengang even onjuist als de nu in Bonn opgekomen angst, dat een Frans-Russi sche overeenstemming het einde van de Frans-Westduitse vriendschap zou moeten betekenen. Maar moeizaam wordt in de kringen der Westduitse politici ingezien, dat dan allicht een andere uitweg uit hun Duitse dilemma bestaat dan het draaien aan de gebedsmolen der „nieuwe initiatie ven." Dit komt ook hierdoor omdat men wei gert in te zien dat een oplossing van het Duitse probleem alleen op lange termijn mogelijk is. Het getuigt bovendien van een zeker Westduits minderwaardigheidscom plex, wanneer men in Bonn bevreesd is dat het De Gaulle mogelijk zal zijn, zijn Europese plannen te verwezenlijken zon der de volledige steun van de bondsrepu bliek. Het lijkt er echter op of president De Gaulle bij de aanzet van zijn Russi sche idylle heeft afgewacht hoever hij in zijn irriteren van de Westduitse bondgeno ten te ver zou kunnen gaan. Op de lange baan De brieven van oud-kanselier Adenauer en kanselier Erhard en de president wa ren eën aanwijzing in dit proces, al gingen de brieven uitsluitend over de in een slop NEW YORK (AP) De speciale VN commissie voor koloniale aangelegenhe den heeft donderdag een beroep gedaan op Groot-Brittannië om de Rhodesische ver kiezingen, die zeven mei zullen worden gehouden af te gelasten en de grondwet van 1961 op te schorten. Hiertoe werd een resolutie van dertien landen aangenomen met 18 tegen 0 stem men. Groot-Brittannië en Uruguay hebben niet aan de stemming deelgenomen. Vier landen onthielden zich van stemming. Groot-Brittannië heeft de bevoegdheid van de Verenigde Naties om de Rhodes! «che kwestie te behandelen in twijfel ge trokken. De landen die de resolutie heb ben ingediend hebben aangevoerd dat een verkiezing onder de huidige omstandighe den het gezag van de blanke minderheid zal bevriezen. f 31 landen hebben gevraagd om een zit ting van de Veiligheidsraad over dit pro bleem. Deze bijeenkomst wordt woensdag gehouden. In Oostenrijk hebben stromende re gens uitgebreide overstromingen ver oorzaakt. In Burg (Burgenland) moes ten vele dorpelingen met vaartuigen door de straten naar hogergelegen plaatsen overgebracht worden. (Telefoto) TUNIS (Reuter en AFP) Vrijdagavond zijn in de buurt van Tunis twee personen treinen tegen elkaar gereden. Zeven men sen verloren het leven, zeker dertig perso nen werden gewond. Een van de treinen vervoerde fabrieks arbeiders uit een voorstad van Tunis. De andere was een trein die vertrokken was uit het kunstdorpje Hamman Lif. rakende Europese politieke samenwer king. De Gaulle zag in de besprekingen met minister Gromyko verder reikende mogelijkheden dan in het moeizaam op de been geholpen Europese project van kan selier Erhard. En hij waagde het zijn in Rambouillet aan Erhard gedane toezeg gingen met een uitvlucht op de lange baan te schuiven. Plotseling schijnt men er dan nu in Parijs achter te zijn gekomen welke onoverzienbare tegenslag deze gaullisti sche bruskering voor de kanselier „en niet alleen doof de op handen zijnde verkie zingen" betekenen. Berichten duiken dan ook op over de komst, eerst van minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en kort daarop van de Franse president in hoogst eigen persoon, naar de bondsre- publikeinse hoofdstad. (Begin mei komt de minister, een maand later de president). In Parijs geeft men als reden voor deze plotselinge activiteit op, dat een eerder be zoek (en binnen het raam van de Frans- Westduitse verdrag) om technische rede nen onmogelijk was, met name door de ziekte van de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, en in verband met de Westduitse moeilijkheden in het Nabije Oosten, die alle aandacht in Bonn op- eisden. Hoop en vrees De aard van deze Frans-Westduitse ontmoeting zal wel weer geheel worden be paald door de uitkomst van het Russische overleg. In Bonn worden de gebeurtenis sen begin komende week in Parijs met grote belangstelling tegemoet gezien. Men blijft bevreesd voor een nieuw pokerspel, dat over het lot zou worden beslist zonder dat naar hun mening verder nog wordt gevraagd. Oud-kanselier Adenauer verklaarde gis teravond in een televisie-interview, dat dit gevaar bij de besprekingen tussen presi dent De Gaulle en de Sovjet-Unie bestaat. Opnieuw sprak de oud-kanselier echter de vrees uit, dat het communisme in Frank rijk na De Gaulle een groot gevaar zou gaan betekenen, ook voor de bondsrepu bliek. Adenauer herinnerde ook nog aan het gesprek dat hij eens met generaal De Gaulle had, waarbij deze zich voor hereniging van Duitsland moet hebben uit gesproken, omdat hij er niet veel voor voelde „de Russen aan de Rijn" te zien. Advertentie Coopvaett p^NOl753 LONDEN. Vandaag komen een aan tal socialistische kopstukken uit vele Euro pese landen, alsmede uit Israel en Cana da, in Engeland bijeen voor een gedach- tenwiseling over de internationale vraag stukken. Het zijn de bestuursleden van het bureau der socialistische internationale in Londen, die daar vrijdag een van hun pe riodieke vergaderingen hebben gehouden. Premier Wilson maakte van hun aanwe zigheid in de Britse hoofdstad gebruik om BELGRADO (AP) Het Joegoslavische parlement heeft de 44-jarige diplomaat Marko Nikezic tot minister van Buiten landse Zaken benoemd ter vervanging van de 57-jarige Koca Popovic, die sinds 1956 minister van Buitenlandse Zaken is ge weest. Onlangs is Popovic in het parle ment gekozen en volgens de nieuwe grond wet kan hij niet tegelijk minister zijn. Nikezic is sinds 1939 lid van de commu nistische partij. Hij sloot zich in 1941 aan bij de partisanen van Tito. Na de oorlog was hij ambassadeur in Egypte, Tsjecho- Slowakije en de Verenigde Staten. In 1964 werd hij onder-minister van Buitenlandse Zaken. Hij is lid van het centrale comité der communistische partij. De vader van Popovic was een zaken man in Belgrado. De bewoners van de hoofdstad spraken destijds over de „bad kuip" van de familie Popovic als het ge zin in een witte Daimler uitreed. Na in Pa rijs getracht te hebben als surrealistisch dichter naam te maken, keerde Popovic jr. in' 1933 naar zijn land terug waar hij toe trad tot de communistische partij. Later streed hij in de Spaanse burgeroorlog. In de tweede wereldoorlog maakte Tito hem tot bevelhebber van een groep partizanen Na de oorlog werd Popovic eerst chef van de generale staf en daarna minister van Buitenlandse Zaken. hen op Chequers uit te nodigen. Het is de eerste maal dat een dergelijke socialisti sche ontmoeting op hoog niveau op het officiële landgoed van de Britse premier wordt gehouden. Hoewel met nadruk wordt verklaard dat iet een routinevergadering is, ziet men n Wilsons gebaar een nieuwe fase in de algemene oriëntatie van de Labour-rege- ring op Europa, maar niet beperkt tot het kleine Europa" van de zes. De Labourpartij is onmiskenbaar bezig haar watervrees om het Engelse Kanaal over te steken te overwinnen. Jarenlang nam de parti] een negatieve houding te genover Europa aan. De Labourdroom was, dat Engeland alleen met een socia listisch Europa in zee zou kunnen gaan. Maar door de harde feiten gedwongen wendt Wilson de steven naar het Europese vasteland. Engeland zoekt het thans in sa menwerking op industrieel-technologisch niveau, te beginnen met gezamenlijke vliegtuigbouw. Een ander idee is om een vrijhandelsbres te slaan in de tariefmu ren, welke de zes van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de zeven landen van de Europese Vrijhandels-Associatie omringen, ten behoeve van de automobiel industrie. Nu Labour zelf aan de rege ring is moet het bovendien concurreren met de Conservatieven die zich in begin sel geheel gewonnen hebben gegeven voor de E.E.G.-gedachte. Het feit dat in vele Europese landen Labours geestverwanten aan de macht zijn, of, zoals in het geval van de SPD grote kans maken die te ver overen, dan wel zoals in Frankrijk hun invloed te versterken, maakt het voor Wil son gemakkelijker zijn nog altijd weer spannige partij mee te krijgen voor een positiever Europese politiek. De bijeenkomst wordt onder meer bijge woond door de Nederlandse vice-premier dr. A. Vondeling, door de Zweedse pre- mer Er Jander en de Deense premier Krag door burgemeester Willy Brandt, de Fransen Gaston Deferre en Guy Mollet. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Nederlanders die in en rondom Brussel wonen, ontvingen enige dagen geleden een stencil van hun am bassade. Daarin wordt medegedeeld dat de ambassadeur zich voorstelt ter gele genheid van de verjaardag van koningin Juliana op 30 april op de ambassade tus sen 18.00 en 20.00 uur te ontvangen. Wel kom zijn, zo heet het, de Nederlanders en oud-Nederlanders die in en nabij Brus sel woonachtig zijn. Tot zover is alles normaal. Maar de cir culaire, overigens een slordig drukwerkje, gaat dan verder: met het oog op de be trekkelijk beperkte ruimte, worden dege nen die hun opwachting wensen te komen maken, verzocht zich tevoren te voorzien van een uitnodigingskaart, verkrijgbaar van 20 t/m 21, alsmede op 26 en 27 april bij de consulaire afdeling der ambassade. En omdat de ambassadeur blijkbaar bang is dat er te veel gasten zuilen komen en de aanslag op zijn representatie-budget te groot, wordt er dan nog bij vermeld: de Nederlanders die werkzaam zijn in het kader van de Europese Gemeenschappen zullen, evenals vorige jaren, een uitnodi ging ontvangen van de permanente verte genwoordiger bij die gemeenschappen. Men wrijft zich even de ogen uit. Dege ne wiens ambtswoning op een nationale feestdag het gastvrije, open huis voor de landgenoten in den vreemde moest zijn, maakt het hun zo moeilijk mogelijk dat te betreden, met argumenten die geen stuk houden. Natuurlijk, er zijn vele Nederlanders in en rondom Brussel woonachtig. Hun aan tal kan op tienduizend worden geschat, BOSTON (AP) De Amerikaanse ne gerleider dr. Martin Luther King heeft tot duizenden mensen die in stromende regen in Boston naar hem hebben geluisterd ge zegd, dat de V.S. „Geen land van toe schouwers mogen worden" in de strijd tegen rassenscheiding. Volgens de politie stond een menigte van naar schatting 18.000 mensen, samenge pakt op de plaats waar de Amerikaanse revolutionairen in vroegere dagen verga derden. De toespraken van King en andere lei ders in de strijd voor burgerrechten vorm den het hoogtepunt van een mars van bij na vijf kilometer die van de negerwijk Roxbury naar het centrum van Boston leidde. doch daarbij zijn ook de kinderen inbe grepen. De ervaring op andere Brusselse ambassades heeft geleerd dat er van het totale aantal niet meer dan tien percent naar zo'n receptie komt. Dat zou voor ons land op duizend personen neerkomen. Daarbij zijn er dan zeker, die aan de gastvrijheid van de heer Spierenburg, on ze vertegenwoordiger bij de E.E.G., de voorkeur geven boven het, zoals de erva ring bij de vorige ambassadeur te Brussel heeft geleerd, ietwat schrale onthaal der ambassade. De heer Spierenburg zet daar bij de traditie van zijn voorganger, mr. J Linthorst Homan voort. Het argument van de beperkte ruimte gaat ook niet op, want de ambassade heeft twee ruime zalen waar de ontvangst zou kunnen plaatshebben. Bovendien is er een binnenplaats van flinke afmetingen. Dat men op een uitnodiging vermeldt dat men antwoord verwacht, is gebruike lijk. Dat men de, laten we het noemen onbeleefdheid heeft te zeggen dat men maar' een toegangsbiljet bij het consulaat moet gaan afhalen, is op zijn zachtst uit gedrukt wonderlijk. Daarbij bedenke men nog dat de meeste Nederlanders te Brus sel werken en wel wat anders te doen heb ben dus dan het consulaat te bezoeken dat bovendien tussen de middag is gesloten Wat doen andere landen die te Brussel zijn vertegenwoordigd op hun nationale feestdag? Op de Franse ambassade heeft men mij verteld: er zijn 18.000 Fransen in het gebied van Brussel. Enige dagen voor de 14e juli plaatsen wij advertenties in de dagbladen waarin wij alle Fransen en vrienden van Frankrijk ter gelegenheid van de nationale feestdag uitnodigen. Er komen er tweeduizend. De Britse ambassade zendt uitnodigin gen aan alle bij haar bekende Engelsen te Brussel, ongeveer 4000, ter gelegenheid van de verjaardag van de Britse koningin op 10 juni. Er komen er ongeveer 1000 tot 1500. Het is triest dat Nederland te Brussel ook in een dergelijke, in feite niet belang rijke kwestie, moet laten zien dat onze buitenlandse dienst kleinzielig is in een zaak waarin een klein land, dat juist moet optomen tegen de (Franse invloed, een aardig en hartelijk gebaar zou kunnen maken. Stelt u zich voor hoe goed de indruk zou zijn, met name op de vele Vlaamse vrienden van ons land in het tweetalige Brussel, wanneer Nederland, evenals de Fransen, alle vrienden zou uitnodigen. En niets belet tenslotte de ambassadeur wan neer hij zich te klein behuisd gevoelt, om, evenals de heer Spierenburg, uit te wijken naar een kasteel of naar een hotel. WASHINGTON (AP) Uit door radar verkregen nieuwe gegevens kan worden afgeleid, dat op de planeet Mercurius elke dag en elke nacht drie maanden duurt. De oppervlaktetemperatuur is echter dag en nacht gelijk. Dit is ontleend aan een on langs gepubliceerd wetenschappelijk rap port, dat in lijnrechte tegenspraak is met de eeuwenoude theorie van sterrekundi- gen, die zeggen dat Mercurius, de planeet, die het dichtst bij de zon staat, altijd met dezelfde kant naar de zon is gekeerd, zodat het op het ene halfrond altijd dag en op het andere altijd nacht zou zijn. De nieuwe gegevens zijn afkomstig van de machtigste radar- en radiotelescoop ter wereld, het schotelvormige instrument met een middellijn van 400 meter, dat is opge steld in een natuurlijke grot in de bergen bij Arecibo op Portorico. Twee geleerden, verbonden aan de Cor- nell-universiteit, die de telescoop bedie nen, hebben de nieuwe gegevens over Mer curius bekend gemaakt in een rapport aan de jaarvergadering van de Amerikaanse Geofysische Vereniging en later uitvoeri ger op een persconferentie, i Het zijn dr. Gordon Pettenrill en dr. Thomas Gould die over de planeet Mercu rius de volgende belangrijke bijzonderhe den mededeelden: Gedurende een recente nadering, toen de planeet zich op slechts 90 miljoen kilo meter afstand bevond, werden radarim pulsen naar Mercurius uitgezonden, deze legden de afstand heen en terug af in on geveer tien minuten. In tegenstelling tot de oude opvatting, dat de omwenteling van Mercurius syn chroon is met die van de zon, waar de pla neet elke 88 dagen omheen draait, viel uit de radargegevens op te maken, dat de om wenteling van Mercurius niet synchroon is en dat dus tijdens een gegeven baan af wisselend verschillende kanten naar de zon zijn gekeerd. Hieruit wordt afgeleid, dat een volle dag op Mercurius ongeveer even lang is als 180 aardse etmalen van 24 uur. Op grond van deze gegevens formuleer de dr. Gould een nieuwe theorie, namelijk dat Mercurius eens een satelliet of maan van de planeet Venus is geweest, die on geveer 400 miljoen jaren geleden is „ont snapt" en een onafhankelijke planeet is geworden. Herinnering aan Jan van Herwijnen Wat kom je doen?" vroeg ik Jan die om zeven uur in een zomermorgen van 1938 voor mijn bed stond. Ik kom je halen. We gaan naar Parijs" zei Jan op zijn gewone gemoedelijke bromtoon. De trein ging om acht uur zoveel en om ruim vier uur 's middags stonden we op het perron van de Gare du Nord. Het hotelletje lag achter de Dome, het artistencafé op de Boulevard Montparnasse en het was daar, op het terras, dat wij zeker al een week lang, in zalig zwijgend niets-doen, naar het gedaas en gedoe van onze meeliggers op'dit ondermaanse had den gekeken en geluisterd. We aten in de Petit Due", om onder de hand te kletsen met de schransende arbeiders die in een paar uren onze vrienden waren geworden. Jan maakte het hof aan de diensterde ouwe Madame Marie, of voerde in het wonderlijkste Frans een twistgesprek aan de „zinc" met de patron. Jan was niet tot werken te krijgen. Als ik hem er voorzichtig over polste kwam. subiet zijn stereotiep: „Me neus uit langzaam gemompeld, met seconden lange klinkers. Maar toen op een vroege ochtend, we zaten alweer een uur lang aan de koffie stond Matthieu Wiegman voor ons. Hij zette zich bij ons. Zijn altijd jonge gezicht, nu nóg jonger. Wat kom je doeoeoeoen? vroei Jan. „Wat werken" zei Matthieu. Jan blies zijn wangen op en liet de lucht langzaam wegvlieden. Hij stond op en ver wijderde zich. Hier had ik mijn kans. „Je moet hem helpen, Matthieu" zei ik. Jan werkt niet. Hij voert geen klap uit. We zitten hier al twee weken en hij heeft nog geen stuk houtskool in zijn vingers genom.en laat staan een penseel." Maar hoe? Laat me uitspreken. Je praat niet over hém, maar over jezelf. Als hij hier straks weer zit begin je gewoon te vertellen wat je gaat doen hier. De rest geloof ik wel." Even later zat Jan weer naast ons. Er werden wat verhalen opgedist, oudere Pa- rijse herinneringen; en toen kwam het. Tja," zei Matthieu," ik zit hier maar mijn tijd te verkletsen. Hoe laat is het nou? Half negen? Te laat! Eigenlijk veel te laat!" „Wat ga je doeoeoen?" vroeg Jan. „De Seine schilderen. De bruggen van de Seine. Maar dan moet je vroeger we zen 's Morgens, met dat prachtige licht hier Meer was niet nodig. Jan was bleek geworden. Hij stond op en stak de straat over. Schuinslinks aan de overkant in een nauw straatje had je een winkel waar ze schildersbenodigdheden verkoch ten. We zwegen, Matthieu en ik. In af wachting. Toen hij terugkwam, pakken lin nen onder de armen, zijn zakken uitpui lend van de tuben verf, schreeuwde hij al van verre: „Ik ga effe naar huis. Een paar doekies prepareren!" En voort liep De god van de schilders loodste hem tussen twintig toeterende taxi's door. De volgende morgen om half zeven zat hij te schilderen. Het licht was prachtig. Een „Notre Dame". -■ <rc In de benedenhoek zijn naam: Jan van Herwynen. Jan van Ees Advertentie brengt nieuw voor Haarlem en omg. 'n fantastisch sterke, soepele vloerbe dekking (plastic op viltlaag). Rolbreedte 2.00 m' 12 fraaie dessins voorradig. c J Aardbevingschade. President Frei van Chi li heeft bekendgemaakt dat de kosten van de herstelwerkzaamheden in de ge bieden die vorige maand door een aard beving werden getroffen op ongeveer 400 miljoen gulden worden geraamd. Bloedsomlooponderzoek. In Bad Nauheim (Hessen) is de 31ste jaarvergadering van het Duitse genootschap voor onderzoek naar de bloedsomloop begonnen. Acht honderd artsen, specialisten en andere deskundigen uit west en oost nemen aan de vergadering deel. Bom. Een bom is ontploft voor de Bra ziliaanse ambassade in Chili waardoor grote schade werd aangericht. Niemand werd gewond. NEW YORK (AP) Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Staten zal maandag uit New York vertrekken voor een reis naar Europa waarbij hij Londen, Wenen en Genève zal bezoeken. Hij zal in Londen overnachten, en dins dag doorreizen naar Wenen. Op dertig april gaat hij naar Genève waar hij be sprekingen zal voeren met de Zwitserse regeringsautoriteiten. Hij keert op vijf mei naar New York terug. Onvriendelijk. De consulaten-generaal van Noord-Korea, Noord-Vietnam en Oost- Duitsland moeten zo spoedig mogelijk hun personeel in Colombo op het eiland Ceylon verminderen. Het Russische pers bureau Tass noemt dit een onvriendelijke daad van de Ceylonese regering jegens het gehele socialistische kamp. Spionage. De 48-jarige mijnwerker uit het Saargebied Willi Salomon is, wegens spionage voor de Russische inlichtingen dienst, tot acht maanden gevangenisstraf en drie jaar verlies van burgerrechten veroordeeld. Hij moest gegevens verza melen over militaire instellingen in het Saargebied, waarvoor hij ruim 900 gul den zou ontvangen. Verdronken. In een kolenmijn te Patna in de Indische staat Bihar zijn zes mijn werkers verdronken, doordat een grote hoeveelheid water in de mijn liep. Audiëntie. Paus Paulus VI zal op 28 april de Britse premier Harold Wilson in par ticuliere audiëntie ontvangen. De Britse eerste-minister zal de dag tevoren be sprekingen voeren met leden van de Ita liaanse regering. Regen. In Noord-China is deze week over vloedig regen gevallen, waardoor de drei ging van een slechte graanoogst in dat gebied is verminderd. Graven. Ten noorden van Schwangau in Beieren zijn acht graven bloot gelegd die, volgens dë archeoloog dr. Günther Krahe, ongeveer 1250 jaar oud zijn. Bij de graven vond men een zwaard en een aantal speerpunten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3