Morgen begint de tenniscompetitie Resultaat Simon de Wit aanzienlijk verbeterd Duitsers zijn boos op het Limburgse Bergen Anza verwacht in '65 verder winststijging Zeer grote belangstelling bij crematie van Dr. P. Rijkens SC .SSZtsrsrassi *"5SSaS* Sft ltv z„„„. „Molniya-1 Voetbalfinale gaat tussen Engelsen en Oostduitsers Verrassend verlies voor Ogimoera Verwachtingen bij Haarlemse clubs niet hooggespannen Nieuw bestuur bij wereldfederalisten Bestuurswisseling bij CEC Volleybalstrijd loopt ten einde Vragen over heengaan hoofdlegerpredikant Van Duivenbode gaat weer boksen Vier-en-een-half jaar voor inbraken Westduitse politieke voorkeur onderzocht Kans op aankoop van grond gemist Vaste voet in Portugal Clynk van KNMV naar RKNMB Hogere taxitarieven in Rotterdam Professor met bierpul op hoofd geslagen VERWARMING ZATERDAG 24 APRIL 1965 li ill IH •V- x?y~. W Bij ZOAVO-oefening geen Franse schepen Communicatiesatelliet gelanceerd door Russen Somalië klaagt Kenia aan ;ÏI| 1 -H - "r,! if •Nêfh,; 'vi sir Engeland, winnaar van het toernooi dat vorig jaar in Nederland werd gehouden, en Oost-Duitsland hebben zich geplaatst in de eindstrijd van het UEFA-jeugdtoernooi. In Marl Huels schakelden de Engelsen in de halve finales de Italiaanse jeugdploeg zonder al te veel moeite met 3-1 uit. Bij de rust leidde Engeland met 3-0. Oost-Duitsland, dat woensdag in Rheydt in de kwartfinales het Nederlandse team met 3-0 klopte, zegevierde in Oberhausen met 2-1 over Tsjecho-Slowakije. De rust stand was 2-0. De eindstrijd wordt zondag in Essen ge speeld. Nederland verloor in het troost- toernooi met 2-1 van West-Duitsland na met de rust een 1-0 voorsprong te hebben gehad. Nederland startte overtuigend. De PSV- er Van der Kuylen, de beste man in de Nederlandse ploeg scoorde al na zeven minuten. Linksbuiten Galis (Telstar) trof de paal en na een half uur schoot de Aja cied Cruyff buiten bereik van de Duitse goalie tegen de lat. Na de hervatting had het er alle schijn van dat het tempo iets te hoog was ge weest voor het Nederlandse team. De Duitsers drongen hun tegenstanders in de verdediging, scoorden tweemaal en Ne derland had niet meer de kracht gelijk te maken. Triton's Oude Vier met stuurman in training voor het hoofdnummer van de Varsity op 2 mei. Van links naar rechts: E. N. H. Jansen, E. P. Dijk, F. R. J. Hartsuiker, H. J. Aa en stuur man J. A. van Riet. In de vijfde ronde van het herenenkel-1 Zondag begint de tenniscompetitie. De »pel wereldkampioenschappen tafeltennis sterkste ploegen uit het district Haarlem is de voormalige Japanse wereldkampioen hebben over het algemeen geen hoge ver- Ogimoera op verrassende wijze met 21-14, wachtingen en zijn tevreden met het hand- 21-17, 21-18 verslagen door de Noord-Ko- haven van de huidige posities. Alleen de reaan Pan Sin II Alle andere Japanners ploeg van Bloemendaal is radicaal gewij- mond aan Zee -. en Chinezen wonnen. «Sd, de overige teams hebben ten opzlch- Haarl.LTC 4 In het gemengd dubbelspel kwamen Gé te van vorig jaar slechts bescheiden wij- Bakker en Ria Bogmans een ronde ver- zigingen ondergaan. De Haarlemsche LTC sukkelt nog met de samenstelling van het eerste team en zal pas zaterdag tot een definitieve formatie komen. Men kan re kenen op Kea Onstein-Okker, Henk Reus en Tonny den Hartog. Tom Okker heeft geen ruimte voor competitietennis en con centreert zich volledig op de internatio nale ontmoetingen en Martien van Rap- Afdeling 7: Festina 3, de Aemstelspe- lers 2, Gooiland 2 en WOC. Afdeling 13: Hoogerheide 2, Leusderpark 2, Donald Duck en Zandvoort 1. Derde klasse, afd. 4: de Algemene 2, Eg- Zandvoort 4 en der. Gemengd dubbel, tweede ronde: Schonemeyer-Stulemeyer (Nederland) Neale-Ogus (Engeland) 2-3 (13-21, 21-19, 13-21, 21-19, 18-21) Derde ronde: Bakker-Bogmans (Neder- land)-Secretin-Boiteux (Frankrijk) 3-2 Ogïmüra21en7Tsunaö Is^mura^werde^hilr I pard en Arthur Offers hebben waarschijn- naüeS^ans1<Al^T31endEva'^oha^ssonrimeï nieuw 3-2 (21-16 21-15. 12-21, 19-21, 19-21). team op de been. Cees Nieland is weer m Annemarie Wijnants en Frans Schoofs het oude nest teruggekeerd en zal met H. waren al in de eerste ronde uitgescha- de Vilder en de debuterende zusjesMargo Afdeling 5: Zandvoort 3, Bloemendaal 3, Maccabi 2 en Slotervaart. Afdeling 6: Poppey 3, Shell 3, HBC en Kennemerlyceum. Afdeling 7: Haarl.LTC 3, Heemstede 3, Gloria 2 en WGA. Afdeling 8: Alliance, Groenendaal 4, TOZ 3 en Dash 6. Afdeling 9: Uithoorn, Return 3, WOC 3 en Brederode 2. Vierde klasse, afd. 5: Beverwijk 2, WOC 6, Inside 6 en Heemstede 5. Afdeling 6: WOC 4, Bastione, WKF en Rooswijk. Afdeling 7: Bloemendaal 4, Jatiloo, Thor RW 13 en de Batavieren 2. Afdeling 8: Duinlust, Alliance 2, Park Marlot 5 en Oud Wassenaar 6 Afdeling 9: Kennemerlyceum 2, Groe nendaal 6. de Oude Eik 3 en de Munnik 2. Afdeling 10: Heemstede 4, WOC 5, Thor RW 12 en Lucky Stroke 5 Afdeling 11: Heemstede 6, Zandvoort 5, Wilhelmus 3 en Houtrust 5. Afdeling 12: Groenendaal 5, HBC 2, Ne ver Out 3, Haagse TC 4. Afdeling 13: de Metselaars 8, de Oude Eik 2, HSTC en Brederode 3. Vijfde klasse, afd. 8: Marquette 2, Vel- sen 2, Game Fighters 2 en de Aemstel spelers 8. Afdeling 10: Bastione 3, DEM 4, HBC 5 en Bennebroek. Afdeling 11: TC Velsen, Bastione WOC 7 en NV A 2. Afdeling 12: Jatiloo 2, Alliance 4, NWTL 7 en APGS 2. Afdeling 13: APGS, Heemstede 7, Chan- delle 4 en Duinlust 2. Afdeling 14: Dash 8, Maccabi 3, Kenne merlyceum 3 en HBC 4. Afdeling 15: Alliance 3, Paraat 3, Bas tione 2 en Poppey 5. Afdeling 16: Heemstede 8, Paraat 5 Chandelle 5 en HBC 3. Afdeling 17: NVA, Myra 3, Brederode 4 en de Aemstelspelers 7. Onder zeer grote belangstelling is van morgen in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot gecremeerd van dr. Paul Rijkens, oud-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. De plech tigheid droeg een zeer sober karakter. Enige spreker was de heer Sidney J. van den Bergh, die als vice-president van de raad van bestuur van Unilever n.v. een lange reeks van jaren met de overlede ne heeft samengewerkt. De heer Van den Bergh belichtte drie aspekten van Rijkens' persoonlijkheid: de zakenman, de man met de grote, warme belangstelling voor talloze nationale en in ternationale belangen en de mens. „Hij werd door grote energie gedreven en nooit was enige taak hem te veel", aldus Sid ney van den Bergh. „Hij heeft niet alleen de zg. „managerial revolution" meege maakt, de groei dus van de beperkte fa miliezaken tot de grote naamloze ven nootschappen zoals wij die tegenwoordig kennen, maar is ook een dergenen ge weest, die de moderne maatschappij in de ze richting gestuurd hebben. Unilever is thans naar grootte de zesde onderne ming in de wereld. Nooit zal de geschie i'denis van Unilever geschreven kunnen wor den zonder dat steeds de naam Rijkens met ere genoemd zal worden". De heer Van den Bergh schetste de overledene als een goed Nederlander, daar door een goed Europeaan en zelfs een uit nemend wereldburger. „Paul Rijkens was niet geïnteresseerd in de Nederlandse partij-politiek met haar soms kleine verhoudingen. Zijn liefde ging uit naar zijn land als deel van de weste lijke cultuur waarin hij steeds heeft ge loofd. Hij behoorde dan ook tot de oprich ters van de Bilderberg Groep en van de Fondation Européenne de la Culture. Toen hij van mening was, dat Neder landse politiek ten opzichte van het oude Nederlands-Indië nog te veel vasthield aan oude vormen en gedachten heeft hij zich vol ingezet voor een nieuwe en betere verhouding, zoals hij die zag. Er was toen veel kritiek. Achteraf kunnen wij slechts zeggen, dat hij eerder dan vele anderen gezien heeft hoe de ontwikkeling onweer staanbaar zou zijn." Tot de talrijke aanwezigen behoorden onder anderen de ambassadeurs van Groot-Brittannië en West-Duitsland, oud- minister J. W. Beijen, ir. P. F. S. Otten, de heren A. Th. Lamping, mr. K. P. van de Mandele en mr. P. A. Blaisse. Verder waren onder anderen vertegenwoordigd de rijksuniversiteit te Groningen, de Ne derlandse Economische hogeschool te Rot terdam en het N.O.I.B. te Breukelen. Uiteraard was de belangstelling van de zijde van Unilever zeer groot. Lord Cole, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever ltd., en Lord Heyworth, oud voorzitter van dit college, behoorden tot de aanwezigen, evenals de heer F. J. Tem pel, de huidige voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., en talrijke an dere topfunctionarissen van dit concern. keld De Australiërs Shephard en Wilcox, en Lilly ter ftletz een zwaar seizoen ttge I jumAwwwjiwwwwwwwiuiiiwwiiwuwwiwwiuwuiiwwAwwiiwiiwwwwwiMiiiuwwuwMiiwwwwft die aanvankelijk grote moeite met de Ne- moet gaan Brederode versch.jntongew.- derlandse combinatie hadden, zegevierden "gd met Wil en Cock v. ch Broek en Eric dank zij een sterk slot met 3-2 (13-21, 21-18, Verkade en Hans Moller. Het tweede team ir 21 91 12 21-17) van Brederode wordt gevormd door de da- Ónze landgenoten Gé Bakker en Frans mes Blikslager en v. d. Raad (ex-Bloe- Schoofs, die waren doorgedrongen tot de mendaal) en de heren Vegter en Hofke. vierde ronde van het herendubbelspel, ver- Het vandaag gekozen bestuur van de Wereld Federalisten Beweging Nederland bestaat uit: drs Chr. N. van Wijngaarden, algemeen voorzitter, prof. O. Koefo_d. vice-voorzitter; drs. J. Vermeulen, beleids- secretaris; drs D. van Sabben, algemeen secretaris; mevrouw J. G. MerensBonset, tweede secretaresse; Th. E. Knegt, alge meen penningmeester en voorts: prof. dr. H. Brink, O.P.; ir J. V. Colijn, H. Dupont E. G. Dijkhuizen, mr G. W. Haas, mej. mr A. W. Henny, mevrouw J. C. van der Lek Sips, mevrouw H. MeyersKehrer, drs H J. Nannen, ir. H. E. Ch. Boordman, ir. J D. Spaargaren, F. E. Spiering, drs L. Wecke, drs J. P. van Zweeden, drs J,. H. Aafjes en H. Groenewegen. De Christelijke Emigratiecentrale heeft vanmiddag in Utrecht afscheid genomen van de heer A. Wamaar Jzn, die sinds 1928 voorzitter van de CEC is geweest en van de heer T. Cnossen, C..E.C.-secretaris sedert 1927. De heer Warnaar wordt opgevolgd door de heer P. C. Elfferich, lid van de Tweede de dubbels. Het tweede team van de Zand- I Kamer en vice-voorzitter van de C.E.C., De volleyballers naderen het einde van yoorters wordt gevormd door de dames terwijl de burgemeester van Doornspijk 't seizoen. Voor de hoogste volleybaltitel Eizema en Kleijn en de heren Brandse, mr E. J. F. Westerhuis het secretariaat loren daarin met 15-21, 14-21, 17-21 van de Zuidslaviërs Surbek en Hrbud. Heemstede steunt nog op geroutineerde krachten als mej. Scherpenzeel, Borger- ding en Van Dinther. Mej. I. Groot en H. Gerkes completeren het team. Ook Zand voort drijft voor een goed deel op routine en verschijnt met Marthe Blom, mevr. Wijckerheld Bisdom, mevr. Schütz, Has- sink, Tervoort en veteraan Hughan voor komen Dij de heren nog slechts twee I Gerritsma en Barten. ploegen in aanmerking, namelijk het Rot- Groenendaal heeft met drie teams een terdamse Libanon, en de Haagse combina- ruime vertegenwoordiging in de tweede tie van Blokkeer-DES. Zij tronen met klasse. Men hoopt met het eerste team, •en gelijk aantal verliespunten bovenaan dat wordt gevormd door Yvonne Verheek, de ranglijst van de eredivisie. Bij de da- Els Borgerding, Ron v. Rooden, Hans Blok- mes waar men nog geen eredivisie kent, ker en Han Goossens, hoge ogen te gooien, al is de instelling daarvan wel in 't geding, Voor het tweede team spelen mevr. v. d. gaan de kampioenen van de vier gewes- Weiden, mevr. Leenderts, F. Muschter, de telijke hoofdklassen om de nationale titel jongh en J. Benner en voor het derde strijden. Voor west is dit het Haagse Ce- team mej. Klimbie, mej. Knape, Nusink, lebes, voor zuid Rapid uit Maastricht, Eilers en Groenland. voor oost Kweekschool uit Deventer en Bij WOC staat Frieda Beunder nog op voor noord SFC uit Assen. Men speelt een de ziekenlijst. Zij wordt zondag vervangen dubbele competitie. door mej. Stammeijer. Voorts spelen voor overneemt van de heer Cnossen. Het Eerste Kamerlid Beerekamp (C.H.U.) heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd om mededeling te doen van alle feiten die van belang zijn in verband met de recente ontwikkelingen rondom de pro testants-christelijke geestelijke verzorging in de Koninklijke Landmacht, welke ertoe hebben geleid dat de hoofdlegerpredikant zijn functie ter beschikking heeft gesteld. Hij vraagt de minister voorts mededeling ,ün pp. WOC Maja en Jan v. d. Veer, Han van De favOTieten voor de landstit^ zijn Ce 1 gplunter en pieter v d Brink Het jeug_ lebes en Kweekschool. p g dige tweede team wordt geformeerd door I te doen van te nemen, of, sedert de datum moetten elkaar vandaag PHumpe A Hmelrprs pn .T vprmplllen I Ho ïioVionflAlincr van Ho hoorntinff van in Hilversum om h wfvnRn hoiror Hft de dames A. Broekers en J. Vermeulen Van de behandeling van de begroting van de JNeVOBO-DeKer. nett-i n„aaff om j».inca -„„Ho bescheiden krachtsverschil bleek uit de moeilijke zege van Celebes, 3-2. Het jeugdkampioenschap van de NeVoBo werd bij de meisjes gewonnen door het Rijs- en de heren B. Wijnands, D. Graaff en G. Broekers. Indeling: Overgangsklasse A: DDV 3, Inside, dam, TC Bakkum, Park Marlot en Heem- kerveld Uit de heren-hoofdklasse (West), waar HVS het kampioenschap behaalde, kerensreue' het Alkmaarse Octopus en het Utrechtse Polonia terug naar de overgangsklasse, Afdeling In de afdelingscompetitie behaalde het Afdeling 3: de Meent, Bloemendaal, Plaswijck en de Leidse Hout. Afdeling 5: Alta 2, Toeg Hillegersberg 4, Brederode en Leimonias 4. Afdeling 7: Lucky Stroke 2, TIOD, Hilv. Hillegomse Triumph het kampioenschap I 2 Zandvoort. van de vierde klasse A en zal promove- Afdeling 8: Roomburg 2, Victoria 2, 't ren naar de derde klasse. De Hillegomse stort en HaarLLXC 2. ploeg, gevormd door A. en C. de Groot, Darrijs, Van Leeuwen, Juffermans, Pijn akker en Reeuwijk, versloeg rivaal HVS 4 in drie sets, 15-10, 15-13 en 15-8. Zonder te spelen werd OVRA 5 kam pioen van de derde klasse. Alliance 4 dwong Energie, de enige concurrent van de rijksambtenaren, een gelijkspel af, 2-2. De uitslagen van de deze week gespeel de wedstrijden luidden: Heren: OVRA 3-HVS 3 1-3, die Raeck- ■e 2-Gios 3-1, WIK 2-HVS 5 0-3, FES 2- I Hhijnauwen 2 en Leidse Studenten 2. Gios 3 3-0, HVS 4-Triumph 0-3, VCM 2- J HSVC 4 3-1, PSVH-Rapiditas 0-3, Brand weer 2-HSVC 5 3-0, Enegie-Alliance 4 2-2, Alliance 2 tegen 3 1-3. Dames: Gios 3-de Blinkert 3 3-0, OSS 2- FES 0-3, Velox-JBS 3-0, HVS 2-HSVC 2-2, die Raeckse 5-FES 2 2-2, Triumph-HSVC 0-3, Gios 2-Velox "2 3-1. Hoofdklasse heren: Polonia-Octopus 1-3. Tweede klasse, afd. 1: Inside 2, Helder- se TC, Groenendaal 2 en TOZ. Afdeling 2: Shell 2, LTV Zaandam 2, WOC 2 en TC Beverwijk. Afdeling 3: DEM 2, Groenendaal, Room burg 3 en Poppey. Afdeling 4: Groenendaal 3, NWTL, de Leidse Hout 2 en ULTC 3. Afdeling 5: Bloemendaal 2, Joy 3, Leid se Studenten en Park Marlot 3. Afdeling 6: Heemstede 2, de Algemene, defensie-1965 door de Eerste Kamer reeds genomen beslissingen inzake de nieuwe opleiding van reserve-legerpredikanten, voorzover deze met bedoelde ontwikkelin gen enig verband hebben. De rechtbank in Zutphen heeft een in Bremen geboren 36-jarige Duitser onder meer wegens inbraak in de Coöperatieve Boerenleenbank in Hengelo conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4'/a jaar. Vergeleken met voorafgaande jaren heeft Simon de Wit N.V. een niet onaan zienlijke verbetering van de bedrijfsresul taten in 1964 behaald. Dit ondanks de aan zienlijke kostenstijgingen. Het exploitatie saldo steeg van 2,75 min. tot 3,96 min. Afschrijvingen vergden 1,98 (v.j. 1,64 min). Het winstsaldo vóór belastingen kwam uit op 1,67 (v.j. 1,06 min.) Na belastingen en gratificaties resteert f 1,08 (v.j. 907.000) Voorgesteld wordt, zoals gemeld, negen percent dividend over een kapitaal van 6.640.000 (onv.) Ondanks de kostenverzwaring vertonen de resultaten tot heden in 1965 een gun stiger beeld dan in hetzelfde tijdvak van 1964, dank zij de omzetstijging en een voortgezet streven naar raionalisatie. Of deze gunstige gang van zaken zal worden voortgezet, is moeilijk te voorspellen. Voor al de laatste maanden van het jaar zijn voor het bedrijf altijd van veel belang. De directie heeft echter geen redenen om pessimistisch te zijn. De loonexplosie betekende voor het be drijf een verzwaring van lasten van meer dan 1 min. van verbetering der ver koopprijzen kwam weinig terecht. Spe ciaal de grotere omzetten en de verbeter de arbeidsproduktiviteit stelden het bedrijf dan ook in staat om met succes het hoofd te bieden aan de gestegen kosten. Het aantal supermarkten nam toe van dertien tot negentien. Hiertegenover werden een vijftal bedieningswinkels gesloten. Het to tale aantal winkels eind 1964 bedroeg 144 (v.j. 143) waarvan supermarkten 19, zelf bedieningswinkels 84 en bedieningswinkels 41. De investeringen in bedrijfsmiddelen in 1964 beliepen 7,5 min. Door de verkoop van Wastora werd een belangrijk bedrag aan liquide middelen ontvangen. Ook in 1965 zullen grote bedragen moeten worden besteed aan vervanging en uitbreiding, Over de benodigde middelen zal de direc tie kunnen beschikken door interne finan ciering en langlopende leningen. De heer Simon de Wit heeft in 1964 ontslag ge vraagd als direcuur. Advertentie CENTRALE FRANKFURT (AP) Twee Westduitse enquêtebureaus in Allensbacht en in Biele feld hebben de Westduitse publieke opinie gepeild om te weten te komen, welke par tij bij de in de herfst te houden algemene verkiezingen het meest populair is. Volgens het instituut in Allensbacht had 44 percent van de ondervraagden ver klaard op de regerende Christen-Democra tische Partij te zullen stemmen en 43 op de socialistische oppositie. Tien percent was voor de vije democraten en 3 per cent noemde splinterpartijen. Volgens het andere instituut hebben de Socialisten de leiding met 35 percent. Op hen volgen de Christen-Democraten met 31 percent en de Vrije Democraten met vijf, terwijls 27 percent nog geen keuze wist te maken. PARIJS (AFP) Naar van gezagheb bende zijde in Parijs gisteren werd verno men, zullen geen Franse oorlogsschepen deelnemen aan de vlootoefening van de Zuidoost-Aziatische-Verdnagsorganisatie (ZOAVO), die van 1 tot 24 mei in de Chi nese Zee wordt gehouden. Ook Pakistan zal niet bij de manoeuvres vertegenwoor digd zijn. De landen die wel zullen deelnemen zijn Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. B(j de Apeldoornse Nettenfabriek von I Zeppelin en Co n.v. (Anza) lag het bedrag van de orderportefeuille per 31 maart 1965, vergeleken met het einde van het eerste kwartaal 1964 16 percent hoger. Dit is meegedeeld op de jaarvergadering. De geboekte orders vertonen een stij- D« Amsterdamse halfzwaargewicht Bas van Duivenbode, die door enkele fraaie successen tot de tiende plaats van de ging van ruim 13 percent. De vergelijking Europese boksranglijst is opgeklommen, tussen het eerste kwartaal 1964 en dat komt na enkele maanden weer in de ring. van 1965 volgend kan men stellen, dat de De kampioen van Nederland zal op 26 mei produktie met elf percent steeg, de omzet in de Westberlijnse Deutschlandhalle uit- met ruim i40 percent, terwijl de winst ver Jan Clynk de bekende motorcrosser, komen tegen de Duitse ex-amateur-kam- boven de 40 percent uitgaat, alles met een die dit jaar zijn internationaal startbewijs pioen Horst Benedens, die na een lange gelijke manbezetting. De directie meende van de Koninklijke Nederlandse Motorrij- reeks overwinningen vorig jaar voor het reeds nu de verwachting te mogen uit- ders Vereniging kwijtraakte, omdat de eerst een nederlaag leed tegen Van Dui- streken, dat de winst over 1965 hoger zal gnortcommissie zijn prestaties van vorig venbode, die hem in de vierde ronde knock zijn dan die over 1964. seizoen onvoldoende vond om de rijders uit out sloeg. De onderhandelingen om opnieuw deel- Eiisden voor 1965 opnieuw een internatio- Benedens, die aan een come back bezig neming te verkrijgen in de Lusandesa net- nale licentie te verstrekken, zal niet meer is, wil zo snel mogelijk deze „smet" op tenfabnek in Portugal die door de A.nza ln wedstrijden van de KNMV uitkomen, zijn overigens indrukwekkende record uit- in samenwerking met Portugezen in 1939 Clynk heeft inmiddels bij de r.k. Neder- wissen. De partij, waarvoor de Nederland- werd opgericht en waarin de Anza haar landse Motorsport Bond een startbewijs se boksbond nog formeel toestemming belang in 1955 noodgedwongen heeft moe- aangevraagd en gekregen. Hij zal op ko- moet geven, zal gaan over tien ronden ten afstoten, werden met succes bekroond, ninginnedag als senior zijn eerste wed- van drie minuten. De Amsterdammer zal Het gaat om een belang van 30 percent striid bii de NMB rijden en wel te Nistel- worden geassisteerd door zijn Amsterdam- in de grootste nettenfabriek van Portugal, jjxjg se manager-coach, Dick Groothuis, I De Lusandesa heeft voorts een belang van 34 percent in een andere in Portu gal gevestigde fabriek, terwijl in juni 1965 een in Spanje opgerichte grote nettenfa briek, die een 100 percent belang van de Lusandesa is, in bedrijf zal worden ge steld. Bij de onderhandelingen werd bedon gen, dat de Anza 50 percent van alle grondstoffen zal toeleveren. Met dit belang van de Anza zal een bedrag van tussen de anderhalf en twee miljoen gulden ge moeid zijn. De heer G. J. ten Cate werd herbenoemd tot commissaris. Het gemeentebestuur van Rotterdam is bereid met ingang van 1 juni de taxi tarieven in de Maasstad met veertig per' cent te verhogen, zodra de noodzakelijke dispensatie van de thans geldende C.A.O door de daartoe bevoegde instantie aan de betrokken partijen zal worden verleend. KERKELIJK NIEUWS Remonstrantse Broederschap Beroepen te Hoogeveen T. van Dijk prop. te Leiden. De „Deutsch Bauernsiedlung" in Düs- seldorf is boos over intrekking van het be sluit van de gemeenteraad van Bergen in Noord-Limburg, dat Inhield de verkoop van 111 hectare grond langs de Limburgs- Duitse grens voor ruim 330.000 gulden. In het raadsbesluit stond vermeld, dat de koop alleen dan kon doorgaan, wan neer de Duitsers binnen een termijn van zes maanden na de ratificatie van het Duits-Nederlandse verdrag de vastgestelde koopprijs betaalden. Dit is de Duitsers blijkbaar ontgaan of zij hebben niet gelet op de datum dat dit verdrag destijds ge ratificeerd werd. Zij hebben daardoor hun kans voorbij laten gaan. De gemeenteraad van Bergen trok daar om het raadsbesluit in na overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Duitsers zijn nu verbolgen. Zij menen dat zij hadden mogen verwachten dat Ber gen hen even herinnerd had aan het ver strijken van de termijn. Daar komt bij dat zij nog steeds niet kunnen verkroppen dat Neder land in 1945 de Duitse tractaatgronden in Noord-Limburg als vijandelijk vermogen in beslag nam en deze via het Beheer- instituut aan Nederlandse boeren verkocht. De opbrengst van deze gronden vormde echter slechts een zeer gering deel van de geldelijke schade die tijdens de bezet ting werd aangericht. Van de totale opper vlakte van 5000 hectare hebben zij inmid dels een kwart gedeelte teruggekregen. Het overige gebied met akkers en landerijen is intussen al 20 jaar in het bezit van Nederlandse boeren. Andere Duitsers, die in Bergen een bun galow bezitten, zijn eveneens boos. Zij heb ben geklaagd over de hun opgelegde aan slag in de forensenbelasting. Al deze Duit sers komen vrijwel alleen in de weekein den en op vrije dagen naar hun bungalows. Zij maken dan echter gebruik van aller lei overheidsdiensten, die gas, water en elektriciteit leveren. Zij hebben tegen de belastingheffing bezwaarschriften inge diend, maar het gemeentebestuur heeft al hun klachten afgewezen. Een 37-jarige metselaar uit Wageningen heeft zich voor de Arnhemse politierechter moeten verantwoorden over zijn agressie ve optreden tijdens zijn bezoek aan de stu dentensociëteit Ceres in Wageningen op 19 september 1964. Hij had toen met een bierpul de 36-jarige Wageningse hoogle raar professor A. W. van der Ban, de 33-ja- rige landbouwkundig ingenieur J. Wilms uit Rijswijk en de 24-jarige student D Sypkens verwond. Hij werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand, waarvan drie we ken voorwaardelijk. Tevens mag hij de studentensociëteiten in Wageningen niet meer bezoeken op straffe van gevangenne ming. De metselaar moet ir. Wilms een schadevergoeding van 100,- betalen. MOSKOU (AFP en AP) De Sovjet- Unie heeft gisteren haar eerste commu nicatiesatelliet gelanceerd. Deze werd meteen in gebruik genomen om tv-pro- gramma's van Moskou via Siberië naar Wladiwastok te relayeren. De satelliet, de „Molniya-1" wat „bliksem" betekent is in een hoge, ellipsvormige baan ge bracht. De „Molniya-1" is geen stationaire sa telliet zoals de Amerikaanse verbindings satellieten „Syncom" en „Early Bird". Er kunnen ook verbindingen via de ruimte tussen de Sovjet-Unie en andere landen van het noordelijke halfrond met tot stand worden gebracht. De mogelijk heid is daarom niet uitgesloten, dat er te levisieprogramma's tussen Moskou en Pa rijs uitgewisseld zullen worden. De Verenigde Staten hebben al meer dan tien communicatiesatellieten in de ruimte gebracht. Het feit, dat de Russische ver bindingssatelliet het nummer één draagt, duidt erop dat er nog meer zullen volgen. MOGADISJOE (Reuter) Somalië heeft bij Kenia geprotesteerd tegen het doden van 574 Somalische burgers door Keniase militairen in het noordelijke grensgebied. Ruin tweehonderd mensen zouden gewond zijn. Dit zou in de afge lopen vijftien maanden gebeurd zijn. In het protest wordt gezegd dat het Ke niase optreden een schending betekent van de meest elementaire menselijke rechten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7