NEDERLAND GAF IN MADRID TWEE BDHC zegevierde tweemaal met eenzelfde score: 0-3 EUROPESE JUDO-TITELS CADEAU Kampioenschappen waarop Geesink geabonneerd was - Goud voor Poglajen Geesink stopt Veertienjarige Siem Ehlen uit Sittard jeugdbiljartkampioen Oostenrijker spotte met alle regels van het kaderspel HHC in bezit van Kuling-beker Voor het team, Gouweleeuw en Ruska zilver HBS niet naar de overgangsklasse Kennemerland blijft in de derde klasse Oost-Duitsland kampioen in UEF A-toernooi JOHANN SCHERZ NIEUWE WERELDKAMPIOEN Scholte tweede na formidabel slot Wienese wint op woelig water van de Amstel Roozenburg en Van Dijk eindigen met evenveel punten Zwarte dag voor zaterdagvoetbal Nog onzekerheid over promotie en degradatie MVV-Sparta naar duel MAANDAG 26 APRIL 1965 11 Verrassende overwinning Tegenwerking Ik i jp dervonden. ^Hfc JÊF ~~'*SÈa£~m L j HHsi Gelukkig Kern Nog geen damkampioen Fransen wonnen met 5-0 DOS in veiligheid dank zij zege op PSV idMMHiHHMW (Van onze speciale verslaggever) In Rusland zijn 120.000 judoka's, die regelmatig in wedstrijden uitkomen. Het Russische team traint, met uitzondering van één vakantiemaand, zes uur per dag. Geen wonder dat de Russen de grote overwinnaars werden van de Europese kampioenschappen, die vrijdag en zaterdag in Madrid werden gehouden. Acht titels gingen naar de Russen, twee naar Westduitsers en één naar judokas uit Frankrijk, Oost-Duitsland en Nederland. Rusland is op het ogenblik zonder enige twijfel de grootste Europese judo-natie en de Japanners zullen binnen afzien bare tijd grote moeite met hen krijgen. Toen een Kiknadze, Kibrozachvili en al die andere lieden met voor ons vrijwel onuitspreekbare namen in 1962 in Essen voor de eerste maal op de Europese titelstrijd verschenen, waren het pure knok kers, gehard in de typisch Russische vechtsport Sambo. Maar nu, ongeveer drie jaar later, behoren ze tot de judo-top van de wereld. Ze zijn hard en onvermoei baar. Hun techniek is nog steeds niet subliem, maar wordt ieder jaar beter en is in ieder geval nu zo goed, dat alleen een technisch zeer knap judoka kans zal Nt7- Vijf bronzen plakken z'en om 'len naar mat te wer,telen. Op het ogenblik lijken ze nog te pakken met pure techniek, maar hoe lang zal dat nog duren? HET RUSSISCHE voorbeeld houdt - f5 een les in voor andere judolanden. JL „Jjjjllfc -s nië, lange tijd de „grote drie" in de voor velen wat mysterieuze sport van worpen Hv en valtechniek, zijn de laatste jaren WÊÊf nauwelijks vooruitgegaan. Hf Tn ons land ziet men nog steeds kans BT om nationale teams vrijwel zonder voor- Hf r- 'p gf f ïp®, bereiding op pad te sturen. In de tijd dat lt._: .Bf. Anton Geesink als bondscoach fungeerde. Be JjjL .^jfcjir heeft hij zelfs regelmatig tegenwerking on- i Nederland heeft het niettemin goed ge- ^Hg daan in Madrid met een gouden medaille van Martin Poglajen in het middenge- wicht-open klasse, zilveren plakken van Hjü^^L het team, Gouweleeuw (open halfzwaar) ||pj||Mfc ''C -^ÊStSk v-S en Ruska (alle categorieën amateurs) als- |mHÉ -v mede de bronzen medailles van dezelfde BBHEk ;*i Ruska 1zwaargewicht amateurs), Linskens (open lichtgewicht), Peter Snijders (half- L zwaar amateurs) en Anton Geesink (open zwaar en alle categorieën). Maar laten we BMBjpt. g.JMBPf h ons geen zand in de ogen strooien. pRHjgjg. ^pjga Tijdens een diner, dat hij zijn ploeg- makkers aanbood in het Madrileense visrestaurant Korynto, heeft Anton Geesink zondagavond bekendgemaakt op korte termijn zijn carriere als ac tief judoka te zullen afsluiten. „Ik wil me nog eenmaal goed prepareren op de wereldkampioenschappen van dit najaar in Rio de Janeiro, daarna is het afgelopen", aldus de wereldkampioen. Behalve als actief judoka neemt Gee sink ook afscheid als coach van de bond, naar hij zelf zegt omdat hij naar het volmaakte streeft, wat toch niet te bereiken is. „Ook ben ik wel wat te leurgesteld door verwikkelingen, die mij ernstig grieven", zei Geesink, „na tuurlijk doet dit afscheid me pijn. Per slot van rekening héb ik van mijn zes tiende jaar af in de Nederlandse ploeg gestaan. Maar er is een tijd van ko men en een tijd van gaan. Jongens, het ga je goed". BDHC heeft het afgelopen weekeinde een dubbel programma afgewerkt. Zater dag wonnen de Bloemendaalse meisjes in Eindhoven met 0—3 van EMHC en zondag wonnen zij met dezelfde cijfers van Arn hem. Met zes punten staat BDHC nu aan de kop in de strijd om de landstitel. De noordelijke kampioen HMC doet ook goed van zich spreken. Twee wedstrijden van de drie werden gewonnen, hetgeen voor de noordelingen een uitstekende prestatie kan worden genoemd. Voor koninginnedag staat een wedstrijd tussen Arnhem en EMHC op het pro gramma. Nu BDHC de uitwedstrijden, op Zuid Laren na, achter de rug heeft, mag men de club een goede kans geven op nieuw het landskampioenschap te behalen. De stand is: BDHC 3 3 0 0 6 110 HMC 3 2 0 1 4 3—5 Arnhem 2 0 0 2 0 0 4 EMHC2 0 0 2 0 05 Bij de heren zijn het Amsterdam en HMC, die de toon aangeven. Beide teams wonnen zondag. Amsterdam uit tegen Hat- tem met 03, HMC uit tegen HTCC met 0—1. Hier is de stand: Amsterdam 2 2 0 0 4 8 1 HMC 2 1 0 1 2 2—5 HTCC 1 0 0 1 0 0—1 Hattem 1 0 0 1 0 0—3 HET TEAM lootte gelukkig. Het is zeer de vraag of onze ploeg Frankrijk of West- Duitsland zal verslaan. Ook individueel kan het nog veel en veel beter. Dan zui len er echter in onze judo-federatie offi cials aan het roer moeten komen die ten volle willen samenwerken met de op dit gebied geniale Geesink, officials boven-' dien die bereid zijn prestigekwesties te vergeten. Het staat voor ons vast, dat Ne derland in Madrid twee Europese titels cadeau heeft gegeven. Dat zijn de kam pioenschappen waar Anton Geesink op ge abonneerd is. Gouden Anton stopte omdat zijn knie ge blesseerd raakte en het voor hem onmo gelijk was zich nog verder door de rijste- breiberg van wedstrijden voor het team, zwaargewicht en alle categorieën heen te werken. Maar naar ..onze mening had hij met de ploeg, die toch kansloos was tegen de Russen, moeten stoppen en individueel door moeten gaan. De zwaarste tegenstan ders had hij immers al verslagen. Toen wij dat tegen Anton zeiden, ant woordde hij: „Dat kan ik ze toch niet voorstellen. Ik had immers al voor we naar Spanje gingen gevraagd niet in de ploeg opgesteld te worden. Als ik nu zeg: ik stop met het team, denkt iedereen dat ik simuleer". EN DAT IS DAN de kern van de zaak. Eén van de begeleidende officials had naar Geesink toe moeten gaan om hem te moeten instrueren: „Je knie is niet in or de. Jammer, je laat de ploeg schieten, maar je gaat individueel door. om in ieder geval twee Europese titels veilig te stel len". Dat had de wereldkampioen dan onge twijfeld gedaan, zelfs al was hij gebles seerd. Geen van de officials deed hem ech ter dat voorstel. Het prestige woog kenne lijk zwaarder dan twee kampioenschap pen van Europa. En nu we het toch over Geesink heb ben, is het niet merkwaardig dat Ruska, Poglajen, de gebroeders Snijders. Theo Klein, juist de judoka's die in Madrid tot de uitblinkers behoorden, regelmatig bij hem trainen? Laten de Nederlandse judo-autoriteiten eindelijk eens inzien, dat zij in Geesink ook als coach een machtig wapen bezitten. Anders zouden we wel eens voor het be schamende feit geplaatst kunnen worden, dat een Nederlandse judoka binnenkort een buitenlandse ploeg gaat trainen. Anton is wel eens moeilijk, zeker, maar wie ons een top-sportman kan aanwijzen die niet eens lastig is op zijn tijd, is knap. Door een verdiende 4-2 overwinning op hekkesluiter NedLloyd alle zes doelpun ten kwamen pas in de tweede helft op het scorebord heeft Kennemerland zich in de derde klasse van het zaterdagvoetbal weten te handhaven. Streekgenoot I.Tmui- den leverde een belangrijk aandeel in het behoud van Kennemerland als derdeklas ser door staartploeg KMVZ op eigen veld een 2-0 nederlaag te bezorgen. NedLloyd en KMVZ zijn door deze nederlagen tot de graderen gedoemd. Zij moeten het volgen de seizoen in de vierde klas aan de slag. ADM stelde zich in veiligheid door een overigens benauwde 1-0 zege op DVS '33. Aanvankelijk moest Kennemerland in de eerste helft het initiatief aan het bezoe kende NedLloyd overlaten. De gasten misten echter een afwerker om de aanval len met succes te kunnen bekronen. Aan de andere kant lukte dat na de rust veel beter en met twee doelpunten gaf de jon ge Eichenberger de thuisclub redelijk uit zicht op de volle winst. De bezoekers haal den daarna nog op tot 2-1, maar opnieuw bracht Eichenberger het verschil op twee punten: 3-1. Door een tweede treffer van NedLloyd keerde de spanning volop weer. Tenslotte maakte Hopman met een vierde doelpunt voor het thuisfront aan alle on zekerheid een einde: 4-2. Het in degradatiegevaar verkerende KMVZ speelde tegen IJmuiden sterk ver dedigend. Desondanks zag Jaap de Boer na een kwartier spelen kans om de score voor de gasten te openen: 0-1. Paal en lat stonden daarna een hogere score in de weg. Na de pauze kwam KMVZ 'fel opzet ten en streed vergeefs voor de gelijkma ker. Met de hoge voorzetten van de gast heren had de lange keeper Burger niet al teveel moeite. Het verre opdringen werd de KMVZ-ers noodlottig en met nog vijf tien minuten te spelen stelde Verwoerd de zege voor IJmuiden veilig: 0-2. De stand is nu De Geuzen 21 DSV '33 21 Desto 21 Blauw Wit W 21 CJVV 21 IJmuiden 21 35 SSVU 21 21 26 VRC 21 19 25 K'land 21 17 24 ADM 21 16 22 KMVZ 21 13 22 Nedloyd 21 12 De Nederlander Gouweleeuw in de finale bezig tegen de Rus Ioudine (l.). RUSKA was tweemaal dicht bij een gou den plak. Tegen de Oostduitser Niemann verloor hij in de halve finale zwaarge wicht op beslissing, tegen de Rus Kiknad ze belandde de Amsterdammer in de eind strijd aller categorieën in een verwurging. Beide rivalen had hij de dag ervoor in de teamwedstrijden verslagen. Ruska was vermoeid door het eindeloze programma dat hij had moeten afwerken. Hij had twaalf uur op de mat gestaan. Ruska is goed op de grond, maar tac tisch niet al te slim. Niettemin een groot talent. Poglajen uit Heerlen is een prima judo ka. Zijn grondwerk is sterk, ook zijn beentechniek. We hebben in Nederland genoeg judo talenten. Wanneer er iedere week een cen trale training gehouden zou worden, waar bij aandacht zou worden besteed aan nieu we technieken, zouden we de achterstand op Rusland nu nog in kunnen halen. Over twee jaar niet meer. Met alleen centrale trainingen een paar maanden voor de Europese kampioenschappen, komen we er niet meer. Kijk maar naar de Russen. Nederland heeft een nieuwe jeugdkam pioen biljarten. De veertienjarige biljar ter Siem Ehlen uit Sittard die vorig jaar als tweede in het eindklassement van het toernooi om de Sportpersbeker zijn kandi datuur had gestéld kwam nu bij het jeugd- toernooi in Haarlem zo sterk voor de dag dat hij met 14 matchpunten uit acht par tijen en een finale-moyenne van 3.03 zijn rivalen achter zich liet. Tweede werd de Rotterdammer C. Snijders, derde C. Schreurer uit Amsterdam, vierde G. Meens uit Hoensbroek en vijfde de Schiedammer H. van Dijk. 25 jeugdige biljarters in de leeftijd van 12-18 jaar hebben zaterdag en zondag in de biljartzalen van café-restaurant Brink- mann met bijzonder veel enthousiasme aan dit groot opgezette uit 100 partijen be staande toernooi deelgenomen. Uit de wijze waarop de jeugdige spelers zich op het spel concentreerden bleek dui delijk dat zij uit het goede hout waren gesneden. Ook de organisatie en de arbi trage waren in handen van de jeugd en wij kunnen alleen maar zeggen dat alles zonder haperen verliep. De jongste twaalf jarige arbiter was Henny Martinot die rond de tafels voor zijn oudere collega's niet onder deed. Voorzitter ir. C. P. Scheepers van de Koninklijke Ned, Biljart Bond had na af loop dan ook alle reden om ten aanzien van het welslagen van dit toernooi van zijn bewondering te getuigen. Uit handen van ir. Scheepers mocht de overgelukkige kampioen Siem Ehlen de fraaie beker van de Nederlandse Sportpers in ontvangst ne men. De zeventienjarige voorzitter N. Baars van de Kennemer jeugd biljartver eniging Brederode deelde de overige prij zen uit. Met een toespraak tot de aanwe zige officials kweet hij zich op stijlvolle wijze van zijn taak. De heer J. Nieuwen- huyzen Kruseman, hoofd van de afdeling Lichamelijke Opvoeding van het nieuwe departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk sloeg dit alles met welgevallen gade. De veertienjarige Siem Ehlen werd winnaar van het jeugdbiljarttoernooi om de Nederlandse Sport Pers-beker. Promotieklasser kampioen HBS zal niet naar de overgangsklasse promoveren. Dit door de nederlaag ,die op eigen terrein werd geleden tegen de reserves van Laren: 23. De ploeg werd al direct na de aan vang gehandicapt, toen achterspeler Kolle een sleutelbeen brak. Dibbetz nam zijn plaats in. Het duurde even, voordat HBS aan de hieruit voortvloeiende gewijzigde opstelling gewend was. Laren kwam met 0—2 voor te staan. HBS maakte gelijk met een eerste doelpunt van Van de Bree vóór de rust. En voorts door een door aanvoer der Cees van Alphen ingeschoten korte hoekslag na de rust. Een gelijk spel gaf op dat ogenblik de spelverhouding juist weer. HBS kon, spelend voor een groot eigen publiek, niet voorkomen, dat oud-inter nationaal Van Erven Dorens Larens pro motie veilig stelde uit een korte hoekslag. Het Oostduitse team, dat in de kwart finales Nederland uitschakelde, heeft zon dag in Essen de eindstrijd van het UEFA- jeugdtoernooi gewonnen. De Oostduitsers versloegen Engeland, dat vorig jaar het jeugd-voetbaltoernooi won, met 3-2. Alle vijf doelpunten werden na de rust ge scoord. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Tsjecho-Slowakije en Italië, in Bonn gespeeld, leverde en 4-1 zege voor de Tsjechen op, die bij de rust met 3-1 leidden. West-Duitsland eindigde als vijf de in de rangschikking door in Gelsen- kirchen Hongarije met 2-1 te verslaan. De ruststand was 1-0 in het voordeel van West-Duitsland. Nederland verloor zijn laatste wedstrijd voor het toernooi met 2-1 van Ierland. Bij de rust was de stand 1-1. Ierland bezet dus de zevende plaats in de eindrang schikking en Nederland de achtste. Johann Scherz, de 33-jarige Weense spoorwegbeambte, die als driebandenspe- ler furore maakte in de internationale bil- jartsport en in deze spelsoort tweemaal de Europese titel behaalde, heeft zondag avond in Huelva het wereldkampioenschap in het ankerkader 71-2 op zijn naam ge schreven. Hij versloeg in een slopende fi nale van ruim tweeeneenhalf uur, waarin hij aanvankelijk oppermachtig was en op een voorsprong van ruim honderd punten kwam (77-188), de Spaanse kampioen Jo sé Galvez voor diens gedesillusioneerde landgenoten. De pure kadristen als Henk Scholte, Cle ment van Hassel en Siegfried Spielmann mochten wanhopig het hoofd schudden over de excapades van de Oostenrijker op het groene laken, waarin hij spotte met alle spelregels van het kaderspel, in zijn spel was hij bijzonder sterk. Problemen schenen voor hem niet te bestaan, even min als de kaderlijnen. Johann Scherz, die in de Europese titelstrijd in Thionville in de eindfase faalde, bleef nu in het zadel. Henk Scholte eindigde op de tweede plaats met een gelijk aantal matchpunten als Galvez en Van Hassel, maar van hen De Amstel-skiffeur Ferry Wienese heeft evenals het vorige jaar met groot verschil het lange-afstandskampioenschap van de Amstel voor skiffeurs gewonnen. In het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, dat in Apeldoorn werd gehouden, zijn Roozen burg en Van Dijk met ieder 18 punten op de eerste plaats geëindigd. Een beslissings tweekamp van drie partijen zal moeten uitwijzen wie van de twee zich Nederlands kampioen zal mogen noemen. De drie par tijen worden respectievelijk gespeeld op april in Hengelo, 1 mei eveneens in Hen gelo en 8 mei in Wageningen. Het Nederlands zaterdagvoetbalelftal heeft zaterdag in Parijs een zware neder laag geleden tegen Frankrijk. De Franse voetballers wonnen met 5-0, na bij de rust reeds met 1-0 te hebben voorgestaan. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de Challenge Chanelle, een toernooi waaraan behalve Nederland en Frankrijk ook België deelneemt. Nederland is veel voudig houder van deze trofee. De Fransen waren de gehele wedstrijd superieur. Zij kwamen in het veld met een vaste wil om te winnen, speelden intelli gent en technisch uitstekend en bouwden vanuit een sterke verdediging rustig vele aanvallen op. Na een half uur drukte Du- molin het Franse overwicht uit in een tref fer. Nederland slaagde erin tot aan de rust de stand op 0-1 te houden. In de tweede helft viel de beslissing na 12 minuten, toen Torres de voorsprong op 2-0 bracht. De Nederlanders brachten er niet veel van te recht. Linkshalf Kerkdijk in het nauw gebracht door Dumolin schoot in eigen doel en Torres en Dumolin bepaalden de eindstand op 5-0, een nederlaag die onze zaterdagvoetballers de laatste jaren niet meer hebben geleden. had de Eindhovenaar het hoogste alge meen gemiddelde: 24.81. Scholte had als Europees kampioen hoger gemikt, maar hij beet in het zand tegen de twee, die ten slotte de finale betwistten. Welk een groot kaderspeler hij is demonstreerde hij in zijn slotpartij tegen Boulanger, die hij in 4 beurten versloeg met series van o.a. 110 en 134. Vooral de laatste was een ju weel dat diepe indruk maakte op de Span jaarden. De eindstand ziet er als volgt uit: 1. Scherz 14 2341 123 163 19.03 2. Scholte 12 2184 88 142 24.81 3. Galvez 12 2351 103 161 22.82 4. Van Hassel 12 2175 121 124 17,97 5. Ogata 8 1986 152 87 13.06 6. Boulanger 6 1762 105 102 16.78 7. Girvez 6 1740 115 99 13.92 8. Spielmann 2 1521 131 95 11.61 9. Tortosa 0 1749 136 77 12.86 Het ligt niet in de bedoeling van het bestuur van de KNVB, nu door een fusie aan de top van sportclub Enschede en En- schedese Boys een plaats in de eerste di visie is vrijgekomen, op korte termijn wij ziging te brengen in de voor dit seizoen geldende promotie-degradatieregeling. De promotie-competitie van de drie hoogst geklasseerde clubs in de beide twee de divisies zal normaal worden afgewerkt. Pas als vast staat welke andere clubs eventueel nog zullen fusioneren of het be taalde voetbal verlaten zal het KNVB-be- stuur zich beraden over noodzakelijke wij zigingen in de huidige promotie-degrada tieregeling. Dank zij een fellere inzet is MW er in geslaagd Sparta een nederlaag te bezor gen. 3500 toeschouwers zagen Coenen in de vijfendertigste minuut raak schieten. Een kwartier na de pauze bracht Mares de eindstand op 2-0. Mares had eerder een strafschop gemist. Tegen het einde kreeg de strijd een naar karakter. DOS heeft zich tegen PSV in veiligheid gebracht. De Utrechtse ploeg speelde snel ler en directer dan PSV, dat Van der Kuylen (UEFA-jeugd) miste. In de vijfde minuut al hielp Van der Linden DOS aan een voorsprong, 1-0. Vijf minuten voor het einde bracht Loffeld de stand op 2-0. Voorzitter C. Lubke van SC Haarlem overhandigt de Kuling-beker aan Groenewoud, de assistent-coach van HHC. J 4.Vv HHC heeft beslag gelegd op de Kuling- beker door in de finale van het SC Haar lem-toernooi hoofdklasser Schoten met 5-0 te verslaan. De HHC-zege bespaarde de Sportclub extra kosten, want Schoten zou bij een zege de Kuling-beker definitief in zijn bezit hebben gekregen. De Haarlem Nicols legden voor de tweede achtereen volgende maal beslag op de Verbeek-bo kaal door in Nijmegen een tweedaags toernooi van De Hazenkamp te winnen. De Hazenkamp legde beslag op de tweede plaats. Homeruns van Budding en Kruithof leg den de basis voor de ruime zege die eer steklasser HHC in de finale van het SC Haarlem-toernooi op Schoten behaalde. De voltreffer van Budding op het werpen van Paap zorgde in de derde innings voor twee runs, Kruithof sloeg de bal in de Delft, toen Van Lieshout in de zesde innings bij Schoten op de plaat kwam. In de zevende innings liep de HHC-score op tot vijf runs. De slagploeg van Schoten kreeg zo goed als geen kansen van de goed werpen de Jan Smidt die slechts vier hits toe stond. De Haarlem Nicols wonnen in Nijmegen het Hazenkamp-toernooi door overwinnin gen op De Hazenkamp, Ajax en HCK. In deze wedstrijden kregen de Nicols geen enkele run tegen. Heemskerk, De Nieuwe en De Zwart sloegen homeruns, terwijl ook de HCK-ers Paalman en Overmeer de bal over het hek deponeerden. De uit slagen luidden: Nicols-De Hazenkamp 3-0, Ajax-HCK 2-1, Nicols-Ajax 5-0, De Hazen- kamp-HCK 4-4, De Hazenkamp-Ajax 6-1, Nicols-HCK 3-0.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11