m Ernstige grensgevechten tussen India en Pakistan Produktie bij Hoogovens bevredigend VS sluiten het gebruik van kernwapens in Vietnam niet uit Johnson is niet bereid de bombardementen te stoppen Man dodelijk getroffen bij gevecht in woonwagen HET WEER TVN-TER geliquideerd G.S. ook ongerust over verzilting Noordzeekanaal UITGERUST f r>> vi?*- r-1 UST Ca. Nachtelijk drama in Enschede Paasmars voor de vrede trok 2500 mensen Vreemde vergissing bij examen Frans-MO a Uitgeslapen? néén... DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Pakistan mobiliseert" „India kweekt oorlog Amerikaanse druk Opstand in San Domingo Tweeledig doel MATRASSEN Onvast weer Tel. 8144 Winst voor omroepen Antwoorden op vragen van statenleden Het woord is aan pagina 3 In de krant van heden: Aan onze adverteerders die hun orders per post inzenden. 50e JAARGANG NUMMER 145 MAANDAG 2 6 APRIL 196 5 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Seopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Directeur: Mr. H. C. van der Mije Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Bat, a NEW DELHI (Reuter en AP). De Indische minister van Defensie Y. Chavan heeft vandaag verklaard dat grote eenheden Pakistaanse troepen langs de weste lijke grens van India tot de aanval zijn overgegaan. De Indische strijdkrachten zijn in paraatheid gebracht. Alle verloven zijn ingetrokken. Volgens de minister hebben Pakistaanse troepen zondagavond met tanks Indische stellingen in Biar Bet aangevallen. Zij waren teruggeslagen. Maar vanmorgen hadden zij de aanval hervat. Chavan vermeed het woord mobilisatie. Biar Bet ligt ongeveer tien kilometer over de Indische grens. Het bericht over een Pakistaanse mobi lisatie is „ongegrond en louter een ver zinsel" aldus een woordvoerder in Kara chi. Pakistan zond zondagavond een nota aan India, waarin het zegt dat Indische bommenwerpers in het gebied van Koetsj herhaaldelijk over Pakistaans gebied vlie gen. Verder liggen Pakistaanse posten voortdurend onder hevig granaatvuur. Er is volgens de nota sprake van het kweken van oorlogshysterie in India zelf. De Indische premier, Sjastri, verklaar de gisteren in Nieuw Delhi, dat hij ver moedt dat China wel iets met de huidige Een schrijnend beeld uit een land dat al twintig jaar gebukt gaat onder de oorlog: Vietnam. In de omgeving van een klein dorpje bij de legerbasis Da Nang trachten een boer en zijn vrouw hun kinderen te beschermen tegen een kogelregen van de strijden de partven. Op de achtergrond Ame rikaanse mariniers die tijdens een patrouille in een hinderlaag van de Vietcong liepen. (Telefoto). De Hoogovens in IJmuiden hebben in de eerste maanden van 1965 een bevredigende produktie bereikt, zo heeft dr. P. L. Just- man Jacob, lid van de raad van bestuur, in de vandaag gehouden jaarvergadering meegedeeld. De cijfers over het eerste kwartaal zullen binnenkort verschijnen. Als alles volgens de verwachting verloopt, sullen de eerste paar jaar geen reparaties san de hoogovens noodzakelijk zijn. De laatste tijd zijn vrijwel alle ovens van een nieuwe bemetseling voorzien. Rond de mogelijke stichting van een ertspelletbedrijf in het Europoortgebied is er nog steeds sprake van een „open situa tie", zo deelde de voorzitter, ir. W. H. Kruyff, verder mee. Zoals gemeld nemen Hoogovens, samen met vijftien Duitse be drijven en het Luxemburgse Arbed-con- cem, deel aan een onderzoek naar de perspectieven van een dergelijke vestiging. In IJmuiden beschikken Hoogovens niet over een pelletiseringsbedrijf. Onderzocht wordt nu of het wellicht voordeliger is de noodzakelijke niet zo grote hoeveel heden van deze voorbewerkte grondstof van het nieuw te stichten bedrijf te betrek ken, of dat een eigen fabriek moet worden gebouwd. Over een deelneming aan het in ternationale project is thans nog niets met zekerheid te zeggen. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is niet van plan de belofte af te leggen dat zij geen kernwapens zal gebruiken in de strijd om Vietnam. In de huidige situatie bestaan er geen plannen om deze wapens te gebruiken, om dat zij militair ondeugdelijk zouden zijn en te schadelijk voor de eigen troepen. Maar het blijft altijd mogelijk dat het gebruik van kernwapens aan de president moet worden voorgesteld. Dit is in Washington verklaard door hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Defensie en Buitenlandse Zaken. Van gezaghebbende zijde werd gezegd dat de algemene lijn van de Amerikaanse kernwapenpolitiek is dat slechts van kernwapens gebruik zal worden gemaakt als dat nodig is om het hoofd te bieden aan een ernstige situatie veroorzaakt door grootscheepse Chinese of Russische interventie. President Johnson is vast van plan om door te gaan met het bombarderen van Noord-Vietnam. Ook zal de Amerikaanse regering haar inspanning om de guerrillastrijd in Zuid-Vietnam te winnen, vergroten. Zij rekent daarbij op hechte samenwerking met de Zuidvietnamezen. Aan de andere kant zal Washington zijn bereidheid tot onderhandelen met de com munisten blijven demonstreren met het doel hen naar de conferentie-tafel te lok ken, als zij inzien dat de strijd uiteinde lijk voor hen niet te winnen valt. Als het nodig is zullen de Amerikanen hun troe penmacht in Zuid-Vietnam drastisch ver sterken opdat Noord-Vietnam en China vooral niet zullen denken dat de V.S. tot de aftocht kunnen worden gedwongen. Het dreigement met de mogelijkheid van het gebruik van kernwapens heeft een tweeledig doel. Aan de ene kant wil men Moskou en Peking afschrikken om direct aan de strijd dee lte nemen. Anderzijds willen de Amerikanen aan de Vietcong en Noord-Vietnam duidelijk maken dat zij be reid zijn hun totale macht in te zetten om geen nederlaag te lijden. Op deze wijze wil men bereiken dat de communisten de hoop opgeven dat de overwinning om de hoek ligt. Velen in Washington verwachten dat het verhulde kernwapendreigement de tegen- kansen van de VS zelf en alom in de we reld tegen de Vietnam-politiek van Ameri ka zal verscherpen. Daarom wordt dan ook in de Amerikaanse hoofdstad betwijfeld of het verstandig was om het onderwerp van de kernwapens zo officieel aan te snijden. Ondertussen nemen hier de geruchten toe dat Noord-Vietnam bereid zou zijn te onderhandelen als de Verenigde Staten maar op zouden houden met hun bombarde menten en een wapenstilstand zouden aan bieden. Dergelijke berichten bereikten Washington zowel via Pakistan als Japan maar een bevestiging is niet te verkrijgen. Daarentegen is het vooruitzicht dat op de conferentie over Cambodja in de wan delgangen over Vietnam zou worden gespro ken, vager geworden. De regering van Cambodja schijnt namelijk niet te willen dat de VS en Zuid-Vietnam mede aan de In de nacht van zaterdag op zondag is tijdens een hevig gevecht in een woon wagen op het gemeentelijk woonwagen kamp in Enschede een 31-jarige koopman, na getroffen te zijn door een schot of schoten uit een stengun, om het leven gekomen. De 43-jarige broer van het slachtoffer liep schoten in een arm en een bovenbeen op. Korte tijd later heeft de politie een gisteren juist 37 jaar geworden koopman gearresteerd, die zoals hij zelf verklaard heeft, de schoten heeft gelost. De man is opgesloten en zal worden voor geleid. Advertentie I in alle goede zaken Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met ha gel of onweer. Matige tot krach tige noordwestelijke wind, in het noorden van het land wel licht tijdelijk veranderlijke wind. Aanhoudend koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het slachtoffer was vader van acht kin deren, de gearresteerde heeft zeven kinde ren. Naar de verdachte, die sinds kort voor zitter van de kampraad is, verklaard heeft zouden de beide broers getracht hebben hem over te halen tot het doen van de nodige stappen, opdat een van hun fami lieleden, via sociale zaken een woonwa gen toegewezen zou krijgen. Over deze kwestie ontstond onenigheid die in de nacht uitgroeide tot een waar drama. Toen suis den in het kamp de kogels in het rond. Groepen opgewonden mensen raasden, scholden en tierden, kinderen huilden en vrouwen krijsten. Gealarmeerde politie mannen ontzetten de verdachte, die zich na de eerste dramatische fase van het ge vecht, waarbij de beide broers werden ge troffen, door de andere kampbewoners be dreigd voelde, en uit afweer was blijven schieten. De verdachte vertelde de politie dat de broers hem voor lafaard hadden uitge maakt. 's Avonds was de ruzie in zijn woonwagen weer opgelaaid. Op een gege ven ogenblik was het hem teveel gewor den. In een vlaag van woede had hij zijn stengun gegrepen en meteen een groot ge deelte van de lading in de richting van de broers afgevuurd. Vrouw en kinderen van de verdachte zijn getuige van de schiet partij geweest evenals zijn moeder, die nog tussen haar zoon en de broers in moet zijn gesprongen, en uiteindelijk de beide getrof fen mannen uit de wagen moet hebben gekregen. Tijdens een onderzoek zijn uit de wagen van de verdachte behalve de stengun nog een vuurbuks, drie pistolen, twee revol vers en een geluidsdempingapparaat te voorschijn gekomen, benevens een vri; groot aantal patronen. Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 conferentietafel komen. Het argument is hier dat deze twee staten nooit de over- eenk^ist van Genève van 1954 over Indo- China hebben ondertekend. In Amerikaanse regeringskringen hoopt men nu dat deze Cambodjaanse pap niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opge diend. (Zie verder pagina 3 onder „Noordvietnamese legermacht") De omroepen kunnen weer wat ruimer ademhalen. Nadat zij in het plan-Cals al een figuurlijk ruggesteuntje hadden gevon den, omdat de kansen voor nieuwe zend gemachtigden hierin klein werden gehou den, ziet de toekomst er nu nog iets gun stiger voor hen uit. Tijdens een besloten bestuursvergadering van de stichting TVN (televisie Nederland) is namelijk besloten de aanvraag voor zendtijd in te trekken en de stichting op te heffen. Men stelde dat TVN-TER die in feite slechts bestond uit een aantal vooraan staande Nederlanders die een nationale omroep voorstonden maar geen leden had door het omroepplan-Cals, waarin wordt voorzien in een uur zendtijd per week, eventueel uit te groeien tot 2V2 uur na twee jaar, de wind uit de zeilen is ge-' nomen. De TER, die de reclame in de programma's zou verzorgen, was reeds eerder tot deze conclusie gekomen. Indische minister van Defensie Chavan. moeilijkheden te maken heeft. Hij wees op de recente ontmoetingen tussen Pakis taanse en Chinese leiders. Het is duidelijk dat koortsachtige vredes pogingen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië weinig uitwerking hebben op Pakistan en India, die in een bloedige twist verwikkeld zijn over de verdeling van Brits-Indië sedert beide landen in 1947 onafhankelijk werden. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de Verenigde Staten druk uitoefenen om de strijd onmiddellijk te doen staken en besprekingen over het territoriale ge schil te hervatten. Een Indische woordvoerder wilde zater dag geen cijfers noemen over het aantal doden bij de gevechten. Maar het schijnt .dat de gevechten belangrijk heviger waren dan de gebruikelijke gevechten langs de grens tussen India en Pakistan. De woordvoerder zei: „Het is heel dicht bij de waarheid als het woord oorlog wordt gebruikt. Het is zeer, zeer ernstig". Naar de aanvankelijke mening van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-IIolland bestaat er reden om de on gerustheid die de dijkgraaf van het hoog heemraadschap Rijnland over de toene mende verzilting van het Noordzeekanaal gebied heeft kenbaar gemaakt te delen, Dit antwoordt het college op vragen van de statenleden H. de Nie en A. Kemmink van de fractie van de PSP. Op andere vragen ten aanzien van de consequenties van de bevestiging van een olieraffinaderij met petro-chemische indu strieën langs het Noordzeekanaal, zoals die met betrekking tot de aantasting van streekplannen, gevaren voor drinkwater voorziening etc. antwoorden G.S. verder „Het is aan Gedeputeerde Staten niet reeds geruime tijd bekend dat Amsterdam onderhandelingen voerde met Mobil Oil over de vestiging van de industrie. De vestiging van de raffinaderij van Mobil Oil zal zonder twijfel haar invloed doen gelden op de samenstelling van het streek plan. Gedeputeerde Staten hebben de op 24 maart gehouden rede van de dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland ten grondslag liggende gegevens opgevraagd om het verziltingsprobleem te bestuderen G.S. stellen zich op het standpunt dat bij toenemende verzilting van het Noordzee kanaal het Rijk als beheerder van het kanaal, de eerstaangewezene is om maat regelen te treffen. G.S. zijn verder van mening dat door de vestiging van een olie raffinaderij in het Noordzeekanaalgebied zowel de industriële structuur als ook de mogelijkheden van de ontwikkelingskemen in het noorden van de provincie aanmer kelijk zullen worden verbeterd. De eventuele vestiging van een tweede raffinaderij in het Noordzeekanaalgebied voor zover het Gedeputeerde Staten be treft nog geen actueel vraagstuk. De werkgroep Hygiëne van het milieu heeft een studiegroep ingesteld die tot taak heelt een overzicht samen te stellen be treffende de verscheidene in deze van be lang zijnde aspecten van de hygiëne van het milieu, dat als basis kan dienen voor de besprekingen van de werkgroep. De stu diegroep is nog niet zover gevorderd dat zij een eindrapport, c.q. interimrapport heeft kunnen uitbrengen. Zodra een van beide is geschied zal de werkgroep in ver gadering bijeen geroepen worden. De 73-jarige Utrechtenaar opa Van Berkel is zaterdag naar zijn dochter in Canada vertrokken. Het geld voor deze reis was bijeengekomen dankzij een pot in een Utrechts café. Ieder, die vloekte, moest er geld in doen. P. C. Brederode: Eén dag zonder leed is een gave; het kost veel leed om begrijpen. grote dat te Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 13 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Ferdinand 8 Sport 9 t/m 13 Topsy 14 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's In verband met Koninginnedag zal de postdienst worden uitgevoerd als op zondag. Dit betekent dat wij op die dag geen post in ontvangst kunnen nemen. Met het oog op advertentie-opdrach ten voor zaterdag 1 mei, die men per post verzendt, is het dus noodzakelijk dat deze op donderdag 29 april in ons bezit zijn. Wij verzoeken u dringend hiermede wel rekening te willen houden, daar orders die op zaterdag 1 mei binnen komen niet meer voor diezelfde dag kunnen worden verwerkt. DE DIRECTIE Zaterdagmiddag hebben in Amsterdam 2500 mensen deelgenomen aan een paas mars voor de vrede en tegen de atoomwa pens, die georganiseerd was door de Ne derlandse vredesraad en het comité 1961 voor de vrede. De mars, die een zeer ordelijk verloop had en voornamelijk door het oostelijk deel van Amsterdam voerde, nam om twee uur een aanvang bij het J. D. Meijerplein en eindigde om vijf uur ook weer op dit punt bij het bekende beeld van de dok werker, waar drie sprekers, onder wie dr, Kr. Strijd van het comité '61, het woord voerden. Er werden veel borden met leuzen ia de tocht meegevoerd, zoals „Geen bom men op Vietnam maar onderhandelen", „Geen Duitse vinger aan de atoomtrek ker", „Nederland kernwapenvrij" en „Voor een volledig kernstopverdrag". Slechts met één leus kon de politie zich niet verenigen namelijk „Stop napalm, gas, lazy dog". Het bord, waarop dit werd vermeld, werd dan ook in beslag geno men. De kandidaten voor het examen Frans M.O.-A hebben dit jaar bij het schriftelijk deel een stuk tekst voorgelegd gekregen, dat voor méér dan de helft gelijkluidend is aan de opgave, die de deelnemers aan het gymnasiaal staatsexamen 1928 hebben moeten vertalen. De titel is „Louis Onze". De vraag is thans in hoeverre er kandida ten zijn die van deze hoogst ongebruike lijke vergissing hebben kunnen profiteren. Er is in Nederland maar één bundeltje voorhanden, waarin de examenopgaven van 1928 nog voorkomen. Dat is het boekje van Snel, genaamd „A travers les styles". Alle andere verzamelbundeltjes waarin examenopgaven voorkomen beginnen om streeks 1930 of nog later. Volgens de secretaris van de subcommis sie Frans M-O.-A wordt het boek van Snel op geen enkele cursus meer gebruikt. Advertentie r"X n A Ijf A [3 I I DE „HARDE MATRAS MET ALLE I j! A\V I COMFORT VAN EEN „ZACHTE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1