Westduitse veiligheidsdienst fotografeert demonstranten Noord Vietnamese legermacht in Zuid-Vietnam gesignaleerd Opstand in Republiek Dominicaanse tegen Cabral Britse regering wil oplossing van het immigrantenvraagstuk Arrestaties in Portugal !iL WERELDNIEUWS Van dag tot dag Brandstichting in Britse synagoge Geld maakt niet gelukkig Engeland overweegt boycot Rhodesië Amerikaans blad over Nieuw-Guinea raatótoel van duiven boden n.v. van duivenboden n.v. MAANDAG 26 APRIL 1965 3 Overdreven optreden ondermijnt de vrijheid 567ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Pathet Lao beschuldigt VS van gebruik giftige chemicaliën in Laos Terugkeer van Juan Bosch waarschijnlijk de permanente meubelshow MUSTERRINB pS^AfiTO LesCayes=r^ ?arahona^00MING0 Caribische Zee= V ersoberingsprogram Op de Maps Valk „Anti-A-Bom" is een slagwoord dat in een aantal landen op het ogenblik, als een rode lap een stier, de betrokken regerin gen in alarmstemming brengt. Niet zozeer omdat zij zo op de A-bom gesteld zijn, maar omdat zij achter de anti-actie de communistische wereldoverheersers me nen te zien oprukken. De nuchtere over weging dat het merendeel der mensen, die onder de leuze „tegen de A-bom" willen ageren, alleen maar angstige en vredelie vende burgers zijn, die afkerig zijn van geweld en speciaal van geweld dat tegen de massa van een burgerij is gericht die overweging is blijkbaar voor sommige re geringen niet belangrijk. Voor de Westduitse regering, die van tradities uit redenerende altijd sterk ge neigd is zelf uit te maken wat goed en verkeerd voor haar burgers is, is een an- ti-A-bom actie uiteraard in de situatie van het ogenblik bijzonder onwelkom. Zelfs al leen maar een vredelievende mentaliteit bij de meerderheid van haar bevolking zou haar ongelegen komen, omdat haar po litieke koers voornamelijk op machts rehabilitatie en militaire onderstreping daarvan is gericht. Zolang zij pogingen in het werk stelt de uitersten der moderne bewapening onder eigen beheer en controle te krijgen, is „vredelievendheid" voor haar een synoniem van „ondermijning". De geheime politie van de Bonnse rege ring blijkt nu van de deelnemers aan de Paasmars te Frankfurt op bijzonder ge heimzinnige manier foto's te hebben ge maakt. Het zal wel haar goed recht zijn, op deze manier documentatie van gevaar' lijke personen te krijgen. Maar de ge heime politie van Bonn argumenteert vol gens een woordvoerder van de landsrege ring Hessen haar activiteit met de verkla ring, dat de foto's nodig zijn om „aan te tonen dat de ontwapeningscampagne een communistische zaak is." Dat is een be denkelijk subjectieve tendens voor een po- litie-instantie. In de Duitse situatie van het moment zou dit de doodsteek kunnen be tekenen voor alle activiteit tot matiging en ontnuchtering der Duitse denkbeelden maar tevens zou op deze manier het werkelijke communistische gevaar in Duitsland, dat ondergronds gedrongen is, koren op zijn molen krijgen door de toe nemende verbittering van hen, die het eer lijk met Duitslands toekomst en met de Europese veiligheid menen. ft**AAAAAAASSAAAAAAA#%AAAAAAAAAAAAAi!AJt/UVtA#lftAMJI (Van onze correspondent) BONN Ambtenaren van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst hebben verscholen achter gordijnen en bloemrui kers foto's van anti-A-bomdemonstran- ten gemaakt. Dat gebeurde bij de pro testmars van Westduitse pacifisten in Frankfurt. Na afloop van de mars hiel den de demonstranten een betoging op de Römerberg, het plein voor het Frankfurt- se stadhuis. Zij werden toen van de twee de verdieping van het stadhuis af gefoto grafeerd. De Westduitse „Verfassungsschutz" (vei ligheidsdienst) is een onderdeel van de po litie. Ze ressorteert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. Haar officiële doel is: ondergrondse en staatsgevaarlijke activiteit van staatsvij andelij ke groepen en personen in het binnenland controleren. Een socialistische afgevaardigde van de Landdag van Hessen tot welk land Frankfurt behoort noemde het optreden van de Verfassungsschutz „terreurmetho den". De eveneens socialistische minister van Binnenlandse Zaken van het land Hes sen verklaarde evenwel dat het wettelijk toegelaten is dat ambtenaren van de „Ver fassungsschutz" foto's maken. De minister wees er nog op dat de ac tie alleen gericht was tegen „elementen die proberen de optochten te verstoren en haar voor hun doeleinden te misbruiken". De bewindsman doelde hiermee op com munisten uit Oost-Duitsland, die opdracht hebben vaste voet te krijgen in links georiënteerde bewegingen als die der de monstranten en bijvoorbeeld de bonden van slachtoffers van het nazi-regime. De afdeling Hessen van de anti-bombe- togers deelde nog mee dat de foto's, vol gens de woorden van de criminele politie in Frankfurt, nodig waren om aan te to nen dat de „ontwapeningscampagne een communistische zaak is". De „Frankfurter Rundschau" merkte naar aanleiding van dit incident op waarin de schuld weer eens op de communisten geschoven werd dat „op deze manier van overdreven veiligheidsdoenerij precies dat wordt bereikt wat men nu juist ver mijden wil, namelijk het ondergraven van de op vrijdheid en op recht berustende or dening". Advertentie maandag 26 april 1965 Prijzen van 15 zijn f 50 f 100 200 400 1000 zijn zijn zijn zijn zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op op op op op op nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende eindigende op op op op op op 6 594 842 679 349 8182 Een Een Een Een Een Een prijs van prijs van prijs van prijs van prijs van prijs van 2000 f 2000 f 2000 2000 f 2000 f 5000 gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op is gevallen op is gevallen op het het het het het het nummer 083080 nummer 073482 nummer 057751 nummer 088110 nummer 017455 nummer 088739 De prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 049881 LIVERPOOL (Reuter, AFP) Een fel le brand heeft zondagavond in Liverpool grote schade aangericht in een synagoge. Volgens de politie is er sprake van een duidelijk geval van brandstichting. Er (Vervolg van pagina 1) SAIGON (Reuter, AFP en AP). - Voor de eerste maal is een gekegelde eenheid van het Noordvietnamese leger op het grondgebied van Zuid-Vietnam gesigna leerd, zo is vandaag in Saigon uit Zuid- vietnamese bron vernomen. Ten zuiden van de zeventiende breedtegraad in het gebied van Kon Toem, op ongeveer 400 kilometer ten noordoosten van Sai gon bevindt zich een bataljon Noord vietnamese militairen. Het genoemde ge, aan de Verenigde Staten verzocht te trachten een vreedzame regeling voor de kwestie Zuid-Vietnam te zoeken. De voormalige Amerikaanse president Eisenhower heeft verklaard dat hij de koers die president Lyndon B. Johnson in Vietnam vaart, goedkeurt. Waterstofbom ,De ontploffing van de tweede Chinese kernbom, die zes weken geleden had moe ten plaats hebben, is opzettelijk uitgesteld tot het in verband met propaganda voor China meest geschikte moment in de Vietnamese crisis", zo schrijft de corres pondent in Hongkong van het Britse blad „Sunday Times". Het zou om de explosie van een water stofbom gaan. was ingebroken en de inhoud van laden crebied is gelegen op de hoogvlakten lag over de grond verspreid. De twee 1 - - 0 0 brandkasten waren gelaten. echter onaangeroerd In het Duitse plaatsje Velbert kreeg een tachtigjarige vrouw een shock toen zij in haar mantelzak onverwacht een bundeltje bankbiljetten van 100 mark aantrof. Geheel overstuur holde zij naar de politie. De vrouw meent dat iemand het pakje bankbiljetten in haar mantel zak heeft gestopt toen zij aan te win kelen was. De politie denkt, dat het geld afkomstig is van een bankrover, die zich in het nauw gedreven heeft gevoeld. De vrouw is er slecht aan toe. SANTO DOMINGO (Reuter en AP). In de Dominicaanse Republiek is een opstand uitgebroken. Er heerst grote verwarring in de hoofdstad San Do mingo, waar leger, vloot en luchtmacht verdeeld zijn. Het driemanschap dat onder leiding van Donald Reid Cabral de Dominicaanse Republiek bestuurde heeft de macht overgedragen maar er wordt nog verzet geboden. Geruchten doen de ronde dat de opstandelingen ex- president Juan Bosch hebben verzocht terug te komen. Bosch vluchtte in 1963 bij een staatsgreep naar het buitenland en verbleef tot dusver in Porto Rico. Volgens onvolledige in Washington ont vangen berichten wordt de staatsgreep ge leid door de Domincaanse Revolutionaire Partij van Juan Bosch. Aan het hoofd van de opstandige beweging staat Rafel Molina Urina die tijdens het bewind van Bosch voorzitter van de Kamer van Af gevaardigden was. Dr. Molina Urena heeft zondagavond in het nationale paleis in de hoofdstad de eed afgelegd als voorlopig president, in afwachting van de terugkeer van Bosch. De militaire opstandelingen schijnen de toestand meester te zijn, maar vliegtuigen Advertentie 1 t.o. damstraat en spaarne 11 teylermus<MJm official dealer van international artifort - bovenlcamp - leolux - tessi - gelderland zitmeubelen wandmeubelen fristo - formule mah. yonsa pastoe royal systeem deco k.l.m. ged. oude gracht 108-110 - spaarne 11 kruisstraat 22 - afd. woningtextiel katalogus op aanvraag GR.INAGUA CateHaïtien) port-au-IhaïtD flata DOMINIKAANSE CUBA 0rra<mr:200; beschoten zondag tijdens de eedsaflegging door dr. Molina Urena het paleis. Met luchtdoelgeschut werden de toestellen ver dreven. Dr. Urena heeft meegedeeld dat de grondwet van 1963, ingevoerd door presi dent Bosch, weer van kracht is geworden. Waar Cabral, de leider van het afgezette driemanschap, zich bevindt is niet bekend. Cabral had een versoberingsprogram- I ma ingevoerd, dat de steun van de Ver enigde Staten genoot, omdat het de econo mische problemen van het land zou ver- lichten. Cabrals populariteit daalde echter, omdat het programma in sommige aspec ten tot hardheid leidde. Een aantal buitenlandse ondernemingen, I met name Amerikaanse bedrijven, zouden tijdens de opstand zijn geplunderd. Het is de achtste revolutie tegen een re gering van de Dominikaanse republiek sind de moordaanslag op dictator Trujillo in I mei 1961. Trujillo had 32 jaar geregeerd. Bosch was de eerste president die op 27 februari 1963 door vrije verkiezingen staats- hoofd werd van de drie miljoen zielen tel lende, Spaans sprekende staat in de Ca- raibische Zee, dat met Haiti het eiland Hispaniola deelt. (Van onze correspondent) LONDEN Arthur Battomley, de Brit se Gemenebestminister heeft verklaard, dat zijn land bereid is economische ver geldingsmaatregelen tegen Rhodesië te ne- men, indien het zou overgaan tot eenzij dige actie tegen de belangen van de Afri kaanse bevolking, waarmee premier Smith I al zo lang heeft gedreigd. Deze waar schuwing komt twee weken voor de nieu- we verkiezingen in Rhodesië, waarin Smith een nieuw mandaat zoekt om een twee/derde meerderheid voor zijn partij te veroveren. Dit zou een eenzijdige uit- roeping van de onafhankelijkheid van Rho desië vergemakkelijken. In elk geval zal Smith hierdoor zijn positie in de onder handelingen met Londen aanzienlijk ver sterken. Premier Wilson had Smith reeds in ok tober gewaarschuwd voor de gevolgen van een eenzijdige onafhankelijkheidsver- klaring van het blanke regime. |van Midden-Vietnam. De Amerikaanse minister van Ruiten- landse Zaken, Rusk, heeft zondagavond in Washington meegedeeld dat de Ver enigde Staten bereid zijn aan een inter nationale conferentie deel te nemen waarop de toestand in Cambodja zou worden besproken. Volgens de communistische Pathet Lao I in Laos hebben Amerikaanse vliegtuigen giftige chemicaliën uitgeworpen boven de Laotiaanse provincie Phong Saly. Het Chi nese persbureau meldde, dat verscheidene mensen „als gevolg van deze Amerikaanse barbaarsheid waren vergiftigd". Amerikaanse vliegtuigen zijn zaterdag I en zondag opnieuw actief geweest boven Noord-Vietnam. Zaterdag werden aanval len gedaan op wegen en bruggen. Een ge bied op 200 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Hanoi was het doelwit van de aanvallen. De bombardementen van zon dag op wegverbindingen zouden weinig re sultaat hebben gehad. De brug waarop de aanval geriGht was bleek na twee opera ties nog intact te zijn. Belastingvrij vechten De in Vietnam en „de aangrenzende wa- I teren" gelegerde Amerikaanse militairen behoeven geen belasting meer te betalen, krachtens een zaterdag door president I Johnson genomen besluit. De Noordvietnamese regering heeft krachtig bij de Thailandse autoriteiten ge protesteerd tegen „de medeplichtigheid van Thailand aan de aanvalsoorlog, die de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam voe ren". Noord-Vietnam heeft Thailand „ge waarschuwd dat het de verantwoordelijk heid voor zijn daden moet dragen". Premier Sato van Japan heeft zaterdag in een onderhoud met de speciale afgezant van president Johnson, Henry Cabot Lod NEW YORK (AFP) Onder de kop „p.s. aan de V.N." schrijft de -New York Herald Tribune zondag: de Verenigde Na ties, die vrede tot elke prijs nastreven, hebben westelijk Nieuw-Guinea van Neder land afgenomen en aan Indonesië gegeven, dat een belofte tekende om de 700.000 pa- poea's mettertijd onder toezicht van de VN over hun toekomst te laten beslissen. President Soekarno, die het gebied als een veer op de koloniale hoed gestoken heeft die hij van de Nederlanders heeft geërfd en liever geen risico loopt, heeft eenvou dig een p.s. toegevoegd aan zijn belofte aan de VN zeggend dat hij de volksstem ming afwijst. Zullen nu de VN het gebied terugnemen om aan hun plicht tegenover de papoea's te voldoen, of zullen zij het ge makkelijker vinden opnieuw in een daad van het Indonesische imperialisme te be rusten om zodoende de vrede niet te ver storen?" (Van onze correspondent) LONDEN Het bezoek dat de Britse onderminister van Economische Zaken, Maurice Foley, dezer dagen aan Neder land heeft gebracht, heeft tot resultaat ge had dat Groot-Brittannië het Nederlandse voorbeeld gaat volgen en opvangcentra voor gekleurde immigranten gaat oprich ten. Groot-Brittannië telt op het ogenblik on geveer een miljoen gekleurde immigran ten, slechts twee percent van de bevol king. Maar ze zijn onvoldoende over het land verspreid en hebben zich in bepaal de plaatsen vaak in achterbuurten door de woningnood gedwongen opgehoopt. Ook het onderwijs voor immigranten zal worden verbeterd onder andere door aan stelling van mensen die in de landen waar de immigranten hebben gewoond, hebben gewerkt en de taal spreken. Verder zal de hulp worden ingeroepen van enkele duizenden onderwijzers en lera ren uit Pakistan en India. Werkgevers zal worden verzocht enkele malen per week ruimte af te staan voor de speciale les sen aan immigranten onder het personeel. De B.B.C. zal speciale teievisieuitzendingen in immigrantentalen gaan verzorgen, die door hele gezinnen tegelijk kunnen worden gevolgd. Woningbouwverenigingen zal worden ge vraagd te helpen bij de huisvesting van im- Andrei Gromyko, de Russische mi- niester van Buitenlandse Zaken, is zondag in Parijs aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan Frankrijk, waarbij hij ondermeer be sprekingen zal voeren met president De Gaulle. Gromyko (links) werd verwelkomd door zijn Franse ambt genoot Couve de Murville. (Telefoto). migranten. Jongeren zullen worden aange moedigd om als vrijwilligers een jaar lang immigranten te helpen. Immigran tenkinderen zullen bij liet verlaten van de school worden aangemoedigd zich bij jeugdorganisaties aan te sluiten. Immi grantenorganisaties zullen worden inge schakeld om vrouwen te helpen zich bij het Engelse leven aan te passen. Verder wil de regering de vaak negatie ve houding tegenover immigranten veran deren door een campagne, waarbij de posi tieve bijdrage die de immigranten aan En geland leveren, zoals de vele kleurlingen die in ziekenhuizen werken, zullen worden onderstreept. De jaarlijkse gemenebest dag zal een nieuwe betekenis krijgen door de speciale aandacht die dan zal worden gevraagd voor het nuttige werk dat de immigranten verrichten. LISSABON jReuter, AFP) In Portu gal zijn zes leden van de verboden com munistische partij door de veiligheidspoli tie gearresteerd. Tot de arrestanten be hoort een van de partijleiders, Domingos Abrantes Ferreira. Ook zijn machines waarop de twee ille gale bladen „Avante" en „Militante" wer den gedrukt in beslag genomen, benevens duizenden pamfletten die op de eerste mei zouden worden verspreid. Er zijn ook du- cumenten gevonden, die de gehele commu nistische organisatie in Portugal en haar „verraderlijke doelstellingen" aan het licht brachten, aldus de politie. De dolle freule Ik hoef niet de hele geschiedenis van dat kasteeltje tussen de groene heuvels te vertellen. Die is door mannen met histo risch gezag beschreven in bepaalde boe ken en staat opgetekend in het archief van de gemeente. Ik kan het zo kort mogelijk houden, maar moet wel, ver terug, beginnen met Philips de Schone. Deze schonk indertijd het gebied aan een van zijn leenmannen, die er ter ver dediging, naar het gebruik van zijn da gen, een ronde gevechtstoren bouwde. Hij liet bij zijn dood het geheel na aan zijn oudste zoon, die het op zijn beurt weer aan een van zijn zonen naliet. En zo erf den generaties lang de zonen het, tot de laatste, die geen stamhouder had, het goed aan een van zijn dochters als bruids schat meegaf. Van toen af sprong men ongeregelder met zijn zaken om. Land en versterking kwamen zowel aan zonen als dochters door erfenis of huwelijk, en, in jonger tij den, aan tante Adelheid. Intussen was in de loop der eeuwen die ene gevechtstoren uitgebreid tot een com pleet kasteel, dat zijn functie van vesting van lieverlede in de geschiedenis weer ver loor en overbleef als ruime behuizing voor de familie van de erfgenamen. Als zoda nig lag het, gebed tussen de groene heu vels, omzoomd door wuivende boomtop pen, omgeven in de lente door witte bloe semboomgaarden, opklimmend tegen de heuvelrug, in de zomer uitkijkend over de goudgele, golvende akkers aan zijn voet tot in het dal, toen tante Adelheid er haar dolle leven leidde. Niemand van ons heeft tante Adelheid gekend, daarvoor lag haar dood in een te ver verleden. Maar zeer oude mensen uit het dorp herinneren zich wat zij als kind hoorden over haar en zij had de bij naam „de dolle freule". Zij schijnt zich niet beperkt te hebben tot haar huwelijks partner; zij leefde volgens libertijns pa troon, wat dat betreft. Heel wat namen, zeggen die oude mensen, kon men vroe ger noemen in dat verband. Een enkele maal gissen wij onder el kaar naar tante Adelheids streken. En zo doende moet mijn dochtertje een en an der hebben opgevangen. Ze antwoordde de verdwaalde wande laar in de oprijlaan: „Het kasteel is van tante Adelheid geweest". „En van wie heeft tante Adelheid het?" vroeg de man, historisch geïnteresseerd- Van wie kon tante Adelheid het hebben, bedacht mijn dochtertje en ze ging na wat ze over tante Adelheid gehoord had en alles wat ze van het kasteel wist. „Van Philips de Schone", zei ze. Ach, lieve tante Adelheid, nee, wat we ook over u mogen roddelen, Philips de Schone kan er niet bij geweest zijn. Advertentie RED BAND ROOSENDAAL Muur. Vijf mensen vonden de dood en zestien werden gewond toen zondag avond in de Portugese havenstad Oporto een muur van een in afbraak zijnd huis omviel en terechtkwam op een restau rant, waar juist een bruiloft werd ge vierd. De bruid en bruidegom behoorden tot de gewonden. In het restaurant wa ren 45 mensen toen het ongeluk ge beurde. Het dak van het gebouw stortte onder het geweld van de omvallende muur in. Herdenking. Naar schatting 50.000 Arme niërs hebben op een bijeenkomst in een stadion in Beiroet het feit herdacht dat in 1915 meer dan een miljoen Arme niërs werden vermoord door de Turken. De bijeenkomst verliep zonder inciden ten. De sprekers vermeden Turkije aan te vallen over de gebeurtenissen van een halve eeuw geleden. Aanvaardbaar. Men heeft de bevolking van Oklahoma, de hoofdstad van de ge lijknamige Amerikaanse staat, vijf maanden lang laten „genieten" van een groot aantal „knallen" veroorzaakt door supersone vliegtuigen. Blijkens een ver slag van het federale luchtvaartbureau vond 73 percent van de ondervraagde burgers dit geluid „wel aanvaardbaar", 25 percent geloofde nooit aan de knal te zullen wennen. IJdel. Volgens de in Johannesburg ver schijnende „Sunday Express" gaan er hardnekkige geruchten dat de comman dant van de blanke huurlingen in Kon- go-Leopoldstad, kolonel Mike Hoare, van plan is zijn manschappen terug te trekken, omdat premier Tsjombe van Kongo in het begin van de week aan een diner het Kongolese leger lof had toegezwaaid maar niets gezegd had over de huurlingen. Lid. Joegoslavië is actief lid geworden van de Oosteuropese raad voor wederzijdse economische bijstand (Comecon). Schieten. Een politie-agent in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia heeft een jonge neger doodgeschoten, die bij aan» houding wegens te hard rijden met zijn auto, verzet pleegde en de agent in zijn oor beet. Kabinet. In Jemen is een nieuwe rege ring gevormd onder premier Achmed Mohamed el Noeman. Minister van Bui tenlandse Zaken is Moesen El Ainy, van Binnenlandse Zaken Abdoella Ben Hoes sein El Achmar en van Oorlog kolonel Mohamed El Reneiny. Bonzen. Uit New YorK is een auto van 60.000 gulden voorzien van televisietoe stel en bar, verscheept met bestemming Moskou en geadresseerd aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko. De wagen is betaald door Am- torg, het Russische inkoopbureau in de Verenigde Staten. Ruimtevaartconferentie. In de Amerikaan se stad Philadelphia is een driedaagse conferentie van Europese en Amerikaan se ruimtevaartdeskundigen begonnen. Onder de landen die vertegenwoordigd zijn, bevindt zich Nederland. Men wil d« Amerikaans-Europese samenwerking uitbreiden. Zelfcritiek. De communistische partij van Egypte heeft, na zelfcritiek en wijzend op „de grote sociale veranderingen" onder het leiderschap van president Nasser, besloten zichzelf te ontbinden. Kcrmisongeluk Op een kermis bij Detroit in de VS zijn twee kinderen omgekomen en drie gewond. Zij stortten van vier meter hoogte tussen het publiek toen een arm van de draaimolencabine waar in zij .ronddraaiden, afbrak.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3